In de komende 25 jaar 1.5 miljard nodig om achterstand in te lopen SI M CA Mulhouse klaar 0111 generaal Godclet en zijn groot-officieren te ontvangen Schreeuwend tekort aan leiders, zalen, velden en zwembaden ADO KON IN BEKERFINALE VVV NIET BEDREIGEN GEBR. VAN ULDEN Tour-leiding handhaafde de structuur en formule Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 juni 1959 Vierde blad no. 29772 vrcdkt Nota van Ned. Sport Federatie aan regering „De situatie waarin de Neder landse sport en lichamelijke opvoe ding zich bevinden, is zeer zorge lijk. Er is een enorm grote achterstand op het punt van de accommodatie en een schreeuwend tekort aan leerkrachten lichame lijke opvoeding, sport- en vereni gingsleiders". KAREL LOTSY sport in nood In een nota aan de regering stelt de Nederlandse Sport Federatie, dat in de komende 25 jaar een bedrag van Vy^ miljard gulden overigens nog maar een heel voor zichtige raming geïnvesteerd zal moeten worden om deze achter stand in te lopen. In een toelichting op deze nota heeft YSF-voorzitter Karei Lotsy gisteren te )en Haag medegedeeld, dat de verlan- ;ens van de Nederlandse sportwereld wellicht ambitieus lijken, doch dit be ilist niet zijn. „Wij weten dat tal van zaken drin- ;ender zijn geweest dan lichamelijke op- roeding en sport. Daarin zouden we nu wel verandering willen zien. Het is no- lig dat de ogen van de overheid open- aan. De sport heeft altijd in de aller- aatste koets gezeten". Volksgezondheid De Nederlandse Sport Federatie is an oordeel, dat in het belang van onze olksgezondheid geëist mag worden dat oor voorzieningen ten behoeve van de port een hoge plaats op de ranglijst an het investeringsprogramma wordt ngeruimd. Honderdduizenden jonge Nederlan ders blijven geheel of grotendeel van de wettelijk verplichte lichamelijke opvoeding op scholen en van sport beoefening verstoken, aldus de nota. Dit brengt, zo is de vaste overtuiging van de Nederlandse Sport Federatie, ernstige schade toe aan de volksge zondheid. De NSF vraagt om een heroriëntering an de sociale politiek, die rekening zal ouden met de diep ingrijpende maat- chappelijke achtergronden van de portbeoefening en zal zijn gericht op ergroting van levensvreugde van brede agen der bevolking en het opvangen an de voor de deur staande 5-daagse ferkweek met betrekking tot de beste ling van de vrije tijd. Verlanglijst' De NSF geeft in de nota een raming, ie zeer beperkt is, van de investerin- en welke noodzakelijk zijn om de be- oefte aan accommodatie ten dele te ekken. Deze behoefte omvat 20 atletiekbanen, 67 korfbalvelden, 354 tennisbanen, 1426 oetbalvelden, 3000 gymnastieklokalen, porthallen per 100.000 inwoners, 150 weminrichtingen, 500 overdekte in- tructiebaden en speelvelden en -weiden oor lichamelijke opvoeding binnen choolverband. De kosten hiervan worden begroot op en bedrag van f875.200.000. Honderden ïiljoenen guldens zijn voorts nodig voor ccommodatie voor handbal, hippische port, hockey, honkbal, kegelen, motor- port. schaatsenrijden, watersport, op- eidings- en trainingscentra en voor etenschappelijk onderzoek op verschil- ende gebieden der sportbeoefening. Subsidiëring Daarnaast komt nog de financiering an de activiteiten door sportorganisa- ies, zoals kadervorming, aanschaffing aateriaal voor jeugdsport, deelneming an internationale kampioenschappen a Olympische Spelen enz. De nota stelt, dat de subsidiëring an deze activiteiten O. K. en W. rekt hiervoor jaarlijks ongeveer f 30.000 Ut te gering is. Men ziet het voorts als een onderwaardering, dat ambtelijk wordt vastgesteld wat voor en in de sport goed is en ongewenst. In de nota wordt met klem verzocht om herziening van het subsidiebeleid en om meer vrij heid ten aanzien van de besteding van de beschikbaar gestelde bedragen. Indirecte subsidie zou kunnen worden verkregen door een aanmerkelijke ver laging van de thans geldende liuur- tarieven van gymnastieklokalen, sport terreinen en zwembaden. Voorts door opheffing van de omzetbelasting, welke fiscale druk niet ligt op culturele, we tenschappelijke en jeugdzorgorganisa ties. Teleurgesteld is het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie over plan nen die men ten departemente (O. K. en W.) koestert om te komen tot een sportraad. De heer Lotsy zeide, dat de gesprekspartner tussen regering en sportwereld, de Nederlandse Sport Fe deratie het overkoepelend orgaan van vrijwel alle belangrijke nationale sportbonden dient te zijn. (Aan een ambtelijk geleide sportraad heb ben wy niet de minste behoefte Sportred.). Bouwbeleid Vrü veel aandacht schenkt de nota aan het bouwbeleid. Drastische her ziening hiervan zal ertoe moeten lei den, dat met de langzamerhand ge groeide gewoonte, nieuwe scholen te bouwen zonder gymnastiekzalen wordt gebroken. Bovendien zyn de afmetin gen van de zalen vastgelegd in het Rijksbouwbeleid te klein, waardoor het medegebruik door sportverenigin gen in het gedrang komt. In de nota breekt het NSF-bestuur een lans voor de geleidelijke uitbreiding van het aantal lesuren dat aan lichaams oefeningen is gewijd. De opgroeiende jeugd heeft méér recht op veelzijdige en intensieve lichaamsoefeningen dan thans wordt gegeven. De overheid wordt uitgenodigd een einde te maken aan de wantoestand ten aanzien van de leiding in de lichame lijke opvoeding op de scholen, door de instelüng van een zelfstandige lagere akte lichaamsoefening. Sporttoto Wat de sporttoto betreft: de NSF staat op het standpunt, dat de netto opbrengst ten goede dient te komen aan de sportbeoefening, welke zelf in een noodtoestand verkeert. De NSF zal zich verzetten tegen het afstaan van een deel der opbrengst aan liefdadige instellingen. „Verplichte liefdadigheid ligt ons slecht", zo zeide KNVB-voorzitter A. Schreuder, die tevens voorzitter is van de „Stichting Nederlandse Sport-totali- sator", in welks bestuur vier NSF- en drie KNVB-vertegenwoordigers zitting hebben genomen. „De voetbalsport heeft al meer dan een miljoen gulden bijeen gebracht voor charitatieve doeleinden. Vrijwillig". Ook voor een limitering van de te winnen geldprijzen, zoals de loterycom- missie Wiarda voorstaat, heeft de NSF geen orgen. „Een grote en veel kleine prijzen zullen de deelneming aan de toto stimuleren", aldus de heer Schreu der. Advertentie Breestraat 150 HENGELSPORT ,De Rietvoorn" hield zijn eerste wed strijd van dit seizoen in Noord-Holland. De vangst viel tegen. Er werd 5730 gram vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. A. Slingerland 1160 gram; 2. S. Straathof sr. 1155 gr.; 3. J. v. d. Kwaak 795 gr. (extra prijs grootste bliek); 4. M. Pet 665 gr.; 5. G. de Boer 595 gr.; 6. F. Steenbergen 520 gr. extra prijs grootste voorn)7. H. Mieloo 235 gr.; 8. H. v. d. Hoogen 215 gr.; 9. H. Slijkhuis 160 gr. en 10. H. Brandt 130 gr. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht met 127 oude duiven vanaf St.- Quentin. Afstand plm. 272 km. Gelost om 6.15 uur met sterke noordenwind, Uitslag: 1, 4 5, 6 A. Singeling; 2, 3 W. Siera; 7 P. Mooten; 8. Gebr. Kok; 9 H. de Haas; 10 S. Koster. Teleurstellend slot Het Venlose VVV heeft gisteravond in Den Haag de finale van het toernooi om de KNVB-beker gewonnen. De Venloërs versloegen ADO met 41, na met de rust reeds een voorsprong te hebben gehad van 21. De finale werd bijgewoond door 25.000 toeschou wers. Amper een half uur maar 'heeft het kleine groepje WV-supporters in het onzekere verkeerd over het resultaat van deze teleurstellende beker-finale. Toen de ploeg uit Venlo zich na een aarzelend begin had hersteld en het initiatief van de Hagenaars die in de 8e minuut door midvoor Timmer de leiding hadden ge nomen, had overgenomen, werd het al heel gauw duidelijk, dat de zege wel naar de Limburgers móest gaan. ADO, dat geen moment leek op de ploeg die een week tevoren in een bijzonder goede wedstrijd landskampioen Sparta had verslagen kon VVV geen moment be dreigen. In eerste instantie door fouten van de Haagse defensie kwam VVV dan ook zonder veel moeite aan een 21 voor- Het verheugde VVV met de KNVB-beker sprong by de rust. Zelfs de omstandig heid, dat Timmer in de 43e minuut een goede kans kreeg gelyk te maken, toen arbiter Roomer de Hagenaars een straf schop toekende, kon daaraan niets ver anderen. Toen Jan Klaassens. in de 10e minuut van de tweede helft na een solo, de stand op 31 bracht, was het pleit eigenlijk al beslist. Dat Schaterje een kwartier later de score nog op 41 bracht was dan ook eigenlijk alleen nog maar van belang voor de statistici. Nadat de ADO-jeugd de Limburgers met bloemen had gehuldigd, kon KNVB- voorzitter Toon Schreuder de beker aan de verheugde aanvoerder van de ploeg uit Venlo overhandigen. En daarna was een einde gekomen aan de beker-finale 1958/59, die even teleurstellend was als de beker-competi tie zelf. PAARDESPORT Europees kampioenschap voor springruiters Op de tweede dag van het Europees kampioenschap voor springruiters in het Pare des Princes te Parys heeft onze landgenoot Harry Wouters van den Oudenweyer voor een bijzondere presta tie gezorgd. Met de ruin Hubertus ein digde hy ex aequo eerste in de tweede kwalificatieproef, de puissance. De Rui ter uit Eist maakte zowel in de eerste ronde als in de barrage een foutloos parkoers. De uitslag van de puissance (eenmaal barrage over verhoogde hindernissen, al leen op fouten), luidt: 1. ex aequo: Hugh Wiley (VS) met Nautical, Hans Gunther Winkler (Did.) met Halla, Favorski (Rusland) met Ma- nevr, Harry Wouters van den Ouden weyer (Ned.) met Hubertus, Pietro dTn- zeo (Italië) met The Quiet Man, Fritz Thiedemann (Duitsland) met Gode- wind, Francisco Goyoaga (Spanje) met Sea Leopard. Na twee proeven (het jachtspringen en de puissance) is de stand voor het kam pioenschap als volgt: 1. Francisco Goyoaga (Spanje) 34.143 pnt., 2. Hans Gunther Winkler (Duits land) 32.143 pnt., 3. Pietro d'Inzeo (Ita lië) 30.143 pnt., 4. Fritz Thiedemann (Duitsland) 29.143 pnt., 5. William Stein- kraus (VS) 26.143 pnt., 11. Harry Wou ters van den Oudenweyer (Ned.) 15.143. Gisteren zijn de namen bekend ge maakt van de Zwitserse renners die in de Zwitsers-Duitse ploeg zullen deelne men aan de Ronde van Frankrijk. Het zyn: Rolf Graf. Traxel, Heinz Graf, Vaucher, Schellenberg en Schweizer. gronde voor 'n héérlijke vaeanlie Een economische zaken- en gezinsauto met raspaard-kwaliteiten, plus het uit houdingsvermogen voor "100 000 km met 113 km/u gemiddeld": 14 wereld records! Pittige, vastliggende klimmer - voor Uw bergpassen-liefhebberijl en een onvermoeibare hardloper op dat lange autowegen-traject. Laat U Inlichten door da SIMCA-dealert OFFICIAL DEALER Verdamstraat 6 - Tel. 23041 Nog enkele dagen... de Tour de France Nog enkele dagen, dan is het weer zover. Dan is Mulhouse gedurende een halve week niet meer gewoon Mulhouse, de gezellige stad aan de voet van de Vogezen, doch Tour- stad, waardig gekeurd om het vertrek van de Tour de France 1959 te organiseren. Vraag aan het gemeentebestuur van welke stad in Frankrijk ook wat dat betekent. Het is een eer, waarvoor burgemeester en wet houders het er graag voor over hebben hun plaatsen als eerste burgers van hun stad voor enige tijd af te staan aan Tour-directeur Jacques Goddet en zijn groot-officieren Felix Levitan, Jean Garnault en Eli Wermelinger. Vincent in Italië en vandaar de volgen de dag over Zwitsers grondgebied naar Annecy. De 120 renners van de tien Franse en buitenlandse ploegen zullen er met hun ploegleiders, mecaniciens, verzorgers en heel hun hebben en houden aan mate riaal neerstrijken. De reclamekaravaan komt er de straten en pleinen bevolken en de lucht zal er trillen van het ge schetter en het geschreeuw, waarmee sportbladen, scheerapparaten, smeerkaas en honderd andere artikelen worden aangeprezen. De scholen gaan voor en kele dagen dicht en de jeugd zal niet eerder tevreden zijn dan nadat zij favo- forieten en niet-favorieten schrijfkramp van het handtekeningen zetten heeft be zorgd. En nauwelijks zal er in en om Mul house plaats zijn voor het grote interna tionale leger van journalisten, fotogra fen, radio- en televisiemensen, dat 24 dagen lang achter de fietsende meute zal aanzwermen. Aan al die opgewonden, kermis-achtige drukte komt dan pas donderdag 25 juni 'n einde, wanneer de stoet zich in bewe ging zet voor de eerste van de 22 etap pes van deze 46e Tour de France, „La Grande Bouclé". Weer rustdagen Tour-baas Jacques Goddet heeft niet lang nodig gehad om te bepalen hoe de ronde 1959 er in principe uit zal zien. De Tour van 1958 was een onmiskenbaar succes geworden, waarom dan iets ver anderen, is kennelijk zijn gedachtengang geweest. De rustdagen keerden terug in het schema, maar verder bleven formule en structuur gehandhaafd. Zelfs de rich ting, waarin het bontgekleurde lint van renners en volgers zich drie-en-halve week lang door - en soms om - Frank rijk zal bewegen, is dezelfde als vorig jaar. Dit betekent een inbreuk op de tradi tie, die wil, dat de ronde het ene jaar de wijzers van de klok volgt, het andere jaar er tegenin gaat. Ook dit jaar voert het parkoers dus „om de noord", door west naar zuid met een lange aanloop van negen nagenoeg vlakke etappes naar Bayonne aan de voet van de Pyreneeën. Het is een traject, waarop de rouleurs, slechts gehinderd door hier en daar een helling, zoals de venijnige citadel van Namen en de korte maar bijzonder steile klim over de muur van Geraardsbergen, alle gelegenheid krijgen de klim-spe- cialisten in de bergen tot de uiterste krachtsinspanningen te stimuleren. Want achter deze aanloop van bijna 2000 km., waarin een tijdrit van Blain naar Nantes is opgenomen en die wordt gevolgd door een rustdag aan de zonnige stranden van de Golf van Biscaye, ligt het domein der „grimpeurs", van Bayon ne tot Chalon, hetgeen eveneens een af stand van bijna 2000 km. beslaat. Hoewel het gehele bergen-complex ongetwijfeld zwaarder Is dan vorig jaar, is het Pyreneeën-traject wat beperkt. De Aubisque, anders een der gevreesde ha- bitué's in het parkoers, is niet opgeno men en na de Tourmalet in de 10e en de Aspin en de Peyresourde in de 11e etap pe keert de karavaan de Pyreneeën al weer de rug toe om via Albi en Aurillac het Centraal Massief op te zoeken. Daar zal de 1465 meter hoge Puy de Dome in een 14 km. lange tijdrit met een soms afschrikwekkend hoog stijgingspercenta ge een waardig opvolger van de Mont Ventoux blijken te zijn. Zware Alpen-ritten De tweede rustdag, die op zondag 12 juli in St. Etienne, is de adempauze tus sen deze rit tegen het horloge - een etappe, die wellicht al van beslissende betekenis is - en de Alpen. Twee bijzonder zware etappes voeren de renners, die de verschrikkingen van de voorafgaande dagen hebben overleefd, van Grenoble over Val d'Isere naar St. Twee ritten van respectievelijk 240 en 251 km. met op 14 juli, de Franse na tionale feestdag, de start van de eerste op de top van de Lautaret en dan over de krachten slopende serpentines van reuzen als de Galibier, de Telegraphe, de Iseran, de kleine St. Bernard en na Aosta de grote St. Bernard (2000 m.), de Zwitserse Forclaz, de Megeve en op 20 km. voor Annecy de Forclaz de Montmin. Het berg-complex, kennelijk weer met alle zorgvuldigheid afgewogen tegen de mogelijkheden van de specialisten, is ten einde. Maar tussen Chalon en Dyon komt dan nog een laatste tijdrit om en kele eventuele oneffenheden in de rang schikking weg te werken en dan zal het er wel weer op neer komen, dat Dyon- Parijs, nu via Troyes over 331 km., de lange triomftocht van de al zekere win naar wordt, een triomftocht, die aan de siot-apotheose in het Pare des Princes op zaterdag 18 juli voorafgaat. Aantrekkelijk traject De ruim 4330 km., die over 22 etappes in 24 dagen zijn verdeeld, zijn weer door de meesterhand van een ervaren par koers-bouwer uitgezet. Wij schreven het reeds, het voorbeeld van 1958 lag voor de hand, maar de Tour-directie stond voor de taak het grootste wieleravontuur van het jaar een avontuur te doen blij ven en dus moest een nieuwe aantrekke lijke route worden gevonden, dat geheel paste in het schema 1958. Toen was de Mont Ventoux het piece de resistance. Het was een tijdrit, op het lyf van Charlie Gaul geschreven, een rit die ook inderdaad van beslissende in vloed was, maar die daarnaast ook de aanleiding vormde voor een grillig, vol komen onverwacht en daardoor uiterst spectaculair en spannend slot. Goddet mag een herhaling van deze sensatie, waarbij Gaul eerst gewonnen leek te staan, vervolgens als kansloos werd ge kwalificeerd en tenslotte bevestigd door de laatste tijdrit, miraculeus triomfator werd, niet verwachten. Het is echter be grijpelijk, dat monsieur Jacques de idee- Ventoux niet wilde loslaten en hij scha kelde tussen Pyreneeën en Alpen de Puy de Dome in. W aterpo !o-ni enws Wat verwacht en gevreesd werd in het Leidse kamp, is gebeurd. De Leidse Wa- tervrienden hebben het tegen het gede gradeerde Haarlem niet kunnen klaren. Dit is daarom zo belangryk, omdat in de derdeklasse de degradatiebepaling nog rigoureuzer is dan in de tweedeklasse. Daar degraderen namelijk de ploegen, die niet op de eerste twee plaatsen heb ben kunnen eindigen, in de derdeklasse moet men zelfs eerste eindigen om zich te kunnen handhaven. Enfin, er is nóg een wedstrijd tegen Haarlem, zij het dan een uitwedstrijd, over en bovendien kan Haarlem onderweg nog struikelen. Beide ploegen kwamen geladen te wa ter en trokken onmiddellijk snel ten aanval. Haarlem had het eerst succes 0-1, maar het antwoord van de Water- Rik Coppens in het Amsterdams elftal RIK COPPENS in Amsterdams elftal De Koninklijke Belgische Voetbal bond heeft Rik Coppens toestemming gegeven om op 30 juni a.s. als gastspeler te fungeren in het Amsterdams elftal, dat dan in het Olympisch Stadion tegen (Real Madrid speelt. Ook Faas Wilkes 'zal met de Amsterdammers meedoen. vrienden liet niet lang op zich wachten, via Jan van den Hulst 11. Maar weder om Haarlem aan de leiding door goede schoten van de gevaarlijke midvoor. Het werd zelfs 13. Dan weer Jan van den Hulst, die bijtrekt: 2—3. Wel scoort Haarlem vervolgens een vierde doelpunt, maar nog net voor rust doelpunt ook de Leidse ploeg en dus een 34 stand, waar nog wel mogelijkheden inzaten. LWV viel na de rust sterk aan, maar dat leverde aanvankelijk slechts doel punten aan de verkeerde kant op. Haar lem liep uit tot 3—5 en zelfs tot 36. Daarna kreeg de Leidse ploeg loon naar v/erken, want Leen de Hoed doelpuntte eerst 46 en daarna Jan van den Hulst 56 en dus wederom spanning, die ver groot werd door het uit het water zen den van twee spelers, één aan iedere kant. Helaas, daarna moet er nog een Watervriend naar de kant en kan Haar lem gemakkelijk de eindstand definitief in haar voordeel regelen: 57. LGB 1AZC 2 32 Een enthou siaste wedstrijd, vooral van Leidse zijde kwiek gespeeld met een kleine overwin ning voor de Leidenaren door doelpun ten van Martin Prins en Hans Dieben. LGBSZPC (dames) 70 Een zo als de eindstand wel aangeeft zeer ge makkelijke overwinning voor de Leidse dames. Verdere uitslagen: BZPC a—LZC a 2—5, LZC 4—SZPC 2 7—1. Koersen Duindigt Brltoly-prijs1. Prlncesse Aldis (F. Del- brassinne); 2. Cold Water; 3. Mael Strom. Tot. win 1.70; pl. 1.20, 6.40; gek. 18.90; cov. 10.50. Rose Queen-prijs: 1. Missouri (F. Del- brassinne); 2. Golden Arrow; 3. Atalante. Tot. win. 2.10; pl. 1.90, 3.40; gek. 9.80; cov. 5.60. Bewildered-prijs: 1. Cruader (H. Pije); Samibo; 3. Mystic Boy. Tot. win. 18.40; pl. 2.40, 1.20. 2.30; gek. 18.20; cov. 6.30 De uitslagen van de draverijen lulden: Quant a Mol-prijs: 1. Yolige Miss (W. H. Geersen) (1.38.9); 2. Ybe van Papen boef; 3. Y Sunshine Hollandla. Tot. win. 10.60; pl. 2.70. 3.70, 2.20; gek. 9.80; cov. 11.20. Queen Allen-prijs: 1. Xylophoon (J. Zuyderduin) (1.30.9); 2. Vliegende Hol lander; 3. Van H. Tot. win. 2.40; pl. 1.60. 2.00. 3.20; gek. 4.30; cov. 5. Quasi A-prijs: 1. Vainqueur (J. M. v. d. Berg) (1.24.9; 2. Victor van Oranje; 3. Vanity Hanover. Tot. win. 6.10; pl. 1.90, 2.10, 2j10; gek. 9.60; cov. 5.20. Quelia le Mayor-prijs: l. Thea Cornelia (G. v. d Wal) (1.23.1); 2. SJakie Scott; 3. Santos. Tot. win. 1.10; pl. 1.10, 1.10, 1.10; gek. 3.20; cov. 4.40. Quality-prijs: 1. Triton Erebus (J. P. v. Twlsk) (1.26.9); 2. Un Gamin; 3. Trabant. Tot. win. 170; pl. 1.20, 1.30; gek. 2.50; oov. 2.60. Totalisator-omzet f90.013,50. Te Madrid heeft de Braziliaanse voetbalploeg FC Santos een 53 neder laag geleden tegen Real Madrid. By de rust hadden de Brazilianen reeds een 31 achterstand.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11