[et Nederlands geld kon Suriname roots tien jarenplan op gang helpen Kennis van „Gulden Regels" van Veilig Verkeer in Katwijk getest leroriëntatie na tussenbalans Goede voorbeeld iverd beloond gericht 1 maart 1860 Woensdag 17 juni 1959 Vierde blad no. 29771 Op weg naar zelfstandige ontwikkeling II. I eerste naoorlogse financiële hulp aan Suriname werd geboden ivorm van een Welvaartsfonds van 40 miljoen Nederlandse gul- Met dit geld zijn vele nuttige dingen gedaan zoals luchtkartering ie noordelijke helft van het land, bosbouw- en geologisch onder- aanleg van nieuwe polders, wegen, bouw, visserijbevordering, {tering van het kredietwezen enz. Maar met 40 miljoen kan men and van de grootte van Suriname niet openleggen. Het fonds is >ok van de aanvang af gezien als een instrument om de ontwikke- Ip gang te krijgen. Het was dan ook een verstandig besluit toen irinaamse regering op Nederlandse aandrang er mee akkoord om een deel van dit fonds te bestemmen voor de opstelling van Tienjarenplan. de Suralco een overeenkomst aan, die de uitvoering van het project verzekerde. De Suralco zal door renteloze lenin gen Suriname tot f. 12 miljoen in staat stellen de nodige nevenwerken uit te voeren, zoals de aanleg van wegen, ver plaatsing der bosnegerbevolking plm. 3000 gezinnen enz. luw stuwdam in urinamerivier dddelen werden toevertrouwd aan r de Surinaamse regering in het (eroepen „Stichting Planbureau pe". De door dit Bureau op grond tpgaande studies ontworpen op- list een uitgave van ruim 250 mil- iden, een derde hiervan wordt ge- erd door Suriname en 2/3 of 172 I door Nederland en wel voor de Is gift en voor de andere helft in D van een lening. )lan is een bundeling van projec- I economische, sociale en culturele lig, het is een resultaat van een lot systematisch doordenken van lie's toekomst. Het doel is Suri- (over te brengen, dat het, na het ken van de planperiode, zelfstan- l ontwikkeling kan voortzetten, reekt vanzelf, dat zo'n beginsel en onveranderlijk bestek kan zijn. irend moet rekening kunnen wor- bouden met opgedane ervaring, luwe mogelijkheden en inzichten, er de ervaring leert, dat de reële e aan nieuw land geringer is dan Ittingen aanwezen, terwijl een fogrypend plan als het Brokopon- ,dringend voorzieningen vraagt in Bere sector, dan dienen de mid- bor die sector te worden verhoogd londsen voor landaanwinning te ibesnoeid. jlan is nu ruim 4 jaar in uitvoe- t is in die tijd voor ongeveer 74 Nederlandse guldens gereali- (De wijze leert zelfs van een gek", lelais, „hoeveel te meer dan van paring". TUSSENBALANS de mening van de Surinaamse is de tijd gekomen, om een tus- op te maken en na te gaan of idigheden, zoals die zich nu een heroriëntatie nodig ma- heeft prof. Lieftinck en prof. kt uitgenodigd een studie te ma li de huidige aspecten en pros fan de Surinaamse economie. Jus niet onmogelijk, dat binnen d een herziening van het Tien- In aan de orde komt. lergelijke heroriëntatie ligt ook al l hand door de „impact" van de bg van het zo juist genoemde Ondoplan. t hier om de bouw van een in de bovenloop van de Suri- ier met bijbehorende elektrici- SMELTERIJ as dr. k Campo, toenmaals ad- bn het Welvaartsfonds, die prof. immestein uitnodigde de lucht- ieën van noord-Suriname te be- met het oog op de mogelijk- het opwekken van energie door icht. Prof. Van Biommestein estudeerde de luchtfoto's en zag Hjkheid van de vorming van een tr ter grootte van de provincie waardoor voldoende elektrische zou kunnen worden opgewekt, aluminium smelterij van een ca- van plm. 40 ét 50.000 ton alumi- voeden. lien waren er mogelijkheden van ng, door het betrekken van het "iet van de Tapahahonyrivier by eet. :oa. die haar grondstof voor haar improduktie voor 'n zeer groot Suriname betrekt, bleek de enige Ie te zijn voor de vestiging van imindustrie in Suriname. Zy ïendien bereid de kosten van de n de dam en elektriciteitswerken ir rekening te nemen. Zij richtte iteronderneming, de Suralco, op, ook de mynbouw-bedryven van k werden opgenomen. In januari lg de Surinaamse regering met IMPLICATIES Het spreek vanzelf, dat de uitvoering van dit grote project, waarmee wel een half miljard guldens zal zijn gemoeid, implicaties heeft voor het Tienjarenplan. Men kan nu eenmaal niet onbeperkt geld in een land investeren, zonder span ningen te veroorzaken. Het Brokopondo- plan heeft de laatste jaren vooraan in ae aandacht van Suriname gestaan. iiniiiiiiiiM Door de heer A. Jonkers, raad-adviseur van het Min. van Zaken Overzee !lllllll!llllllllll]lllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll!!lilllll!llll!]IIIIIIIIIH Men krygt wel eens de indruk, dat de verwachtingen wel wat al te hoog zijn opgevoerd. Het bedryf zal op den duur aan plm. 15001800 man werk geven. Bovendien opent het project mogelykhe- den voor visserij en irrigatie en het maakt een groot gebied bereikbaar voor houtexploitatie. Dit alles kan het aan gezicht van Suriname aanzienlijk ver anderen. De betekenis hiervan is dus zeer groot, maar niet zo groot, dat de aandacht voor andere ontwikkelingsmogelijkheden mag verslappen. Ook hierom is het uiterst nuttig, dat Suriname zich aan de hand van deskundige adviezen opnieuw gaat beraden over zyn toekomst. WAGENINGEN Een ander spectaculair project dat los staat van het Tienjarenplan is het Wa- geningenrapport van de SML. Reeds vele jaren voor de laatste oor log werd mechanisatie van de rystcul- tuur gepropageerd, voor het eerst in 1922 door de heer Tj. Pytersen. Zyn ge dachten bouwde voort op de ervaring van een door de heer Sibinga Mulder opgezet groot mechanisch rijstbedrijf bij Palembang op Sumatra. Men trachtte machines aan te passen aan de eisen, die de natte rijstbouw daaraan stelde. Een gedurfde opzet als het Wageningenpro- ject, heeft deze pioniers nooit voor ogen gestaan. Het project is een typisch Nederlandse bydrage tot de ontwikkeling van Suri name, het wordt uitgevoerd in een ge bied 40 km. stroomopwaarts van de Nickerierivier, en het beoogt gebied, aan oerwoud en zwampen, ontworstelde grond, om te vormen tot bouwgrond voor gemechaniseerde rystbedryven Het project is een grootscheeps experi ment van mechanische ontginning en landexploitatie. Het plantmateriaal be staat uit nieuwe hoogwaardige rystva- riëteiten, geselecteerd op haar geschikt heid voor mechanische bewerking. In 1958 is een areaal van al 6000 ha. ingezaaid, dat in het vorig jaar plm. 7 miljoen aan rystprodukten opleverde. De investering beloopt plm. 65 miljoen Ne derlandse guldens, gedeeltelijk gefinan cierd uit door Nederland gegarandeerde leningen, gedeeltelijk uit Nederlandse kasvoorschotten De investering bestrykt behalve de ontginning en het cultuurryp maken van de grond, de aanleg van een dorp, open bare werken, gezondheidszorg en onder- wys voor de opwonenden, een groot ge maal, rijstsilo's, ultramoderne rystpelle- ry, steiger voor de aanleg van zeesche pen. enz. Het spreekt vanzelf dat de kosten per ha. in doorsnee minder zwaar drukken naarmate ze strekken voor een groter areaal. Op het ogenblik is een onderzoek naar de bedryfsgrootte, waarby een optimale Tal van bosontsluitingswegen wor den in het raam van het tienjaren plan aangelegd. rentabiliteit kan worden bereikt, aan de gang. PAPIER Een bijzonder interessant project is ge- entameerd door een grote Nederlandse papierindustrie. Er zijn verschillende zeer kostbare pogingen gedaan om tro pische bossen te benutten voor papier fabricage. Een tropisch bos is over het alge meen van zeer gevarieerde samenstel ling. Daarom heeft men onderzocht in hoeverre uit een mengsel van loofhout- soorten pulp kan worden gefabriceerd, geschikt voor de vervaardiging van pa pier. Deze proeven zijn in zoverre ge slaagd, dat bepaalde papiersoorten op deze wijze economisch kunnen worden gefabriceerd. De betrokken papierfabriek besloot dit probleem op andere wijze aan te vatten nl. op de manier die in de dertiger jaren in Indonesië is beproefd, maar door de oorlog niet tot resultaten is kunnen ko men. In samenwerking met 's Lands Dienst van het Bosbeheer wordt een proef genomen met het aanleggen van een papierhout leverend bosareaal. Als hoofdsoort is gekozen de Caraïbische pijnboom, die onder gunstige omstandig heden in korte tijd hoge houtprodukties levert. De boom is verwant aan de pynboom- soorten in de zuidelijke helft der Ver. Staten, die de grondstof leveren voor een enorme papier- en cellulose-industrie. BOSBEDRIJF Wanneer deze niet-inheemse boom het in Suriname doet, zal worden overge gaan tot oprichting van een commer cieel bosbedrijf, waarin Suriname en het Nederlandse bedrijf participeren. Het land stelt drieduizend ha. beschikbaar, het Nederlandse bedrijf neemt op zich in 10 jaren maximaal een miljoen in de proef te investeren. Zijn de resultaten bevredigend dan wordt maximaal 160.000 ha, tot nu toe onbenutte savannagrond beschikbaar ge steld, waaruit het bosbedrijf 40.000 ha. meest geschikte gronden kan benutten voor de aanleg der boomplantsoenen. Er zijn al twee volledig uitgeruste boom kwekerijen gesticht, elk met een capaci teit tot levering van circa 200.000 stuks plantgoed per jaar. Een der oudste plantsoenen, 4jaar oud, heeft nu al bomen van omstreeks 15 tot 20 cm. dia meter. Uit proeven in het Nederlandse bedryf is gebleken dat de aangeplante houtsoort een bruikbare grondstof ople vert voor het massaprodukt der papier industrie, het krantepapier. Slaagt het experiment, dan krijgt Su riname er een exportprodukt by. Het is dan niet uitgesloten dat het in een ver der verschiet komt tot de vestiging van een pulpfabriek in Suriname. Uitzettingsbevel legen De Wit ingetrokken De regeringsvoorlichtingsdienst van de Ned. Antillen heeft bekend ge maakt. dat een Antilliaans landsbe- sluit is verschenen, waarby het uit zettingsbevel tegen de heer A. de Wit door de regering is ingetrokken. In de overwegingen op dit besluit wordt gezegd, „dat veranderingen in de persoonlijke omstandigheden van ap pellant grond opleveren om de bevolen uiteenzetting niet in stand te laten bly- ven". De heer A. de Wit is de voormalige hoofdredacteur van het te Willemstad verschynende blad „Beurs- en nieuwsbe richten". De „Flavia" maakte kabel vast aan de „Ocean Layer" Twee man van het Duitse m.s. „Fla via" zyn gisteren aan boord gegaan van het Britse kabelschip „Ocean Layer" en hebben een sleepkabel bevestigd. Het weer werd echter slechter en gevreesd werd, dat deze kabel het niet lang zou houden. Zoals gemeld is een Westduitse sleepboot op weg naar de „Ocean Layer". De sleepboot werd hedenochtend ver wacht in de buurt van het kabelschip, waarop de vlammen thans gedoofd zyn. Naar men weet, heeft de „Flavia" dezer dagen 700 mijl van Ouessant de beman ning (98 personen) overgenomen van de „Ocean Layer", waarop brand was uit gebroken. De „Flavia" zal de bemanning naar Falmouth in Zuid-Engeland brengen, waar men vermoedelijk vrydag a.s. zal aankomen. Aanwinst strijdkrachten: Nieuwe gepantserde wagen voor personeelsvervoer (Speciale berichtgeving) Omdat niet zo lang geleden belang rijke orders zijn geplaatst bij de DAF- fabrieken in Eindhoven voor de serie- produktie van een nieuw 6-tons voertuig in verschillende versies ten behoeve van de landmacht en voor een aanlooppro- duktie van een nieuwe gepantserde wa gen voor personeelsvervoer in het ge vechtsterrein, werd gisteren in de leger plaats Oirschot een overzicht gegeven van het voertuigenbeleid. Deskundige sprekers belichtten de tactische en logistieke eisen, welke een moderne oorlogsvoering aan de verschil lende voertuigen stelt. Dat de opbouw van dit deel van het militaire transport systeem kan worden ontwikkeld en uit gevoerd in samenwerking met een natio nale automobielfabriek, stemt tot vol doening en trots. Uitgangspunt van het voertuigenbeleid is beperking van het aantal typen tot het hoogstnoodzake lijke. Het Nederlandse militaire voertui genpark is opgebouwd volgens de alge mene eisen, welke in NAVO-verband zyn geformuleerd. De autoriteiten toonden zich, gezien de uitgebreide proeven, welke zyn geno men, bijzonder enthousiast over de nieu we aanwinst. Om een indruk te krygen van de orga nieke behoefte aan voertuigen, kan wor den vermeld, dat een infanterie-divisie moet beschikken over 1160 jeeps, 470 een-tonners, 910 drie-tonners en 60 zwaardere wagens. Een totaal aantal dus van 2600 voertuigen, waarby nog komen ongeveer 1700 aanhangwagens. Totale waarde: 70 miljoen gulden. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinx veld W. L. Tukker te Rotterdam te Amsterdam (Parkkerkgemeente) P. H. Quartel te Delfshaven. Aangenomen naar Maastricht (vac. A. Klamer) (toez.) J. van Oyen, le- gerpredikant te Roosendaal. Benoemd tot vicaris te Krimpen a.d. IJssel L. Verseput, kand. te Zonnemalre. tot directeur bij zondere gezinszorg te Rotterdam H. J. ter Haar Romeny. voorheen predikant van de Protestantse kerk in Indonesië. Bedankt voor Ommen (vac. J. C. Kool schijn) A J. de Jong te Schevlngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Wormer J. D. de Vries, kand en hulppred. te Oostzaan te Rijs wijk (Z.-H.) (3de pred. pl.) H. J. Kou- wenhoven, evang. pred. te Rotterdam Delfshaven te Voorburg (vac. C. W. Thijs) L. Schuurman te Giessenburg Aangenomen naar Putten A. IJkema te Tweede Exloërmond, die bedankte voor Ferwerd. EVANG. LUTH. KERK Na de mededeling van ds. P. Estié te Zaandam, dat hij niet voor een beroep naar Amstelveen in aanmerking wenst te komen, vormde de kerkeraad van de Ev. Luth. gemeente te Amstelveen een nieuw drietal als volgt: ds. J. P. Boendermaker te Eindhoven, ds. P. H. G. C. Kok te Weesp en ds. J. A. Roskam te Beverwijk- Velsen. DS. J. H. GUNNING OVERLEDEN Op 91-jarige leeftijd is te Zeist over leden ds. J. H. Gunning Ebzn., emeritus predikant van de hervormde gemeente te Kesteren. Ds. Gunning heeft nadat hy in 1893 door het provinciaal kerkbestuur van Een bulldozer schuift de boven grond van het terrein in Suriname opzij. Het kreupelhout wordt tege lijkertijd verwijderd. Friesland toegelaten was tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk, achtereenvolgens de gemeenten Leer- sum. Capelle a/d. IJssel. Numansdorp. Rijssen. Oud-Beyerland, Schoonrewoerd Hoogeveen, Lage Vuursohe. Schoonho ven en Kesteren en het ambt gediend. Na 45 dienstjaren werd hem op 1 no vember 1938 eervol emeritaat verleend. De teraardebestelling'van het stoffe- lyk overschot vindt morgenmiddag om 1.30 uur plaats op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage. DS. K. VAN DER MEULEN MET EMERITAAT. Ds. K. van der Meulen, geref. pre dikant te Landsmeer, heeft aan de clas sis Zaandam eervol emerits-at verzocht met ingang van 1 september. Ds. Van der Meulen werd in 1924 te Kommer zijl in het predikambt bevestigd. Deze gemeente verwisselde hy in 1948 met die van Landsmeer. In ons blad van j.l. zaterdag schreven wij reeds uitvoerig over de grote zomeractie welke onder het motto „Verkeersveiligheid ook in de vakantietijd", wordt georganiseerd door het Verbond voor Veilig Verkeer en duurt van 15 juni tot en met 4 juli. In het kader van deze actie worden, onder het motto „Uw goede voorbeeld wordt beloond" door geheel Nederland die weggebruikers getest op hun kennis van de z.g. Gulden Regels, die in het verkeer een opvallend goed voor beeld geven. De gemeenten, waar deze steekproeven genomen zullen worden, zijn bij loting vastgesteld. Tot deze uitverkoren gemeenten be hoorde ook Katwijk, waar gistermiddag één van de vyf equipes van het Verbond voor Veilig Verkeer arriveerde om op verschillende punten in de gemeente de tests af te nemen, die in de eerste week van de actie geheel zyn gericht op de voetgangers. Dank zy de welwillend heid van het hoofdbestuur van het Ver bond en de Katwykse gemeentepolitie waren wij in de gelegenheid de tocht door de gemeente mede te maken, zo dat wy van zeer naby van dit interes sante onderdeel van de actie getuige konden zyn .Het in Katwijk opereren de equipe bestond uit de heren M. Ma- chielse, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, en de heer J. H. van Geldere. inspecteur van de Katwykse gemeentepolitie. Verder waren nog aan wezig de heren D. Goedhart en R. P. Brouwer, resp. voorzitter en secretaris van de plaatseiyke afdeling van het Verbond. UITEENZETTING Alvorens de tocht werd aangevangen gaf de heer Machielse een korte uiteen zetting omtrent doel en opzet van de actie, die uiteenvalt in drie delen, t.w. een week voor de voetgangers, een week voor de fietsers en bromfietsers en een week voor 't gemotoriseerde verkeer. Het nut van deze acties ligt in de instruc tieve waarde met als doel de weggebrui kers vertrouwd te maken met de toe passing van de verkeersregels. Of dit doel werkelyk bereikt wordt valt moei lijk direct te constateren. Wanneer ech ter op lange termijn blykt dat ondanks de grotere intensiteit van het verkeer het aantal ongevallen afneemt kan men hoogstens veronderstellen dat dit mede het gevolg is van de activiteiten van het Verbond. Gedurende de zomeracties zullen de vyf equipes omstreeks 450 plaatsen in Nederland bezoeken. Voor dat Katwyk aan de beurt was werd gis teren reeds geopereerd in Koudekekerk, Voorburg en Den Haag, terwyi na Kat wyk nog een bezoek zou worden ge bracht aan Hoofddorp. DE TESTS Op drie verschillende punten in de gemeente, namelijk twee te Katwyk aan Zee en één te Katwyk aan den Rijn, werden vervolgens de tests afgenomen. Als eerste punt was uitgezocht de krui sing Kon. Wilhelmin astraat - Sluisweg- Tramstraat, waar werd gewacht op de eerste voetganger die een goed voor beeld gaf. Lang duurde dit wachten niet want reeds spoedig stak mevrouw L. C. Jonker-van Duyn, wonende Duinpad 3, met haar dochtertje Corrie volkomen haaks en goed lettende op het overige verkeer de rijweg over. Onmiddellijk werd zy opgevangen door inspecteur Van Geldere die haar complimenteerde met haar voorbeeldig verkeersgedrag en onmiddellijk een drietal vragen op haar afvuurde. De eerste twee, ontleend aan de in de pers gepubliceerde „Gulden Regels" voor voetgangers, werden vlot en foutloos beantwoord, hetgeen door de heer Machielse werd gehonoreerd met twee boekenbonnen van f?.50. De derde vraag was onvoorbereid en hiervoor moest het „slachtoffer" enige bedenk tijd hebben. Voordat zy echter haar antwoord kon formuleren zag haar dochtertje, die in de vyfde klasse van de De Savornin Lohmanschool zit en dus reeds profiteert van het verkeers- onderwys. kans om de oplossing van het probleem te fourneren, waardoor In Katwijk aan den Rijn werd mevrouw Vendel door inspecteur f. H. van Geldere ondervraagd. Rechts naast hem de heer M. Ma- cielse, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, en geheel rechts de heer R. P. Brouwer, se cretaris van de plaatselijke afdeling van het Verbond. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk) nogmaals twee boekenbonnen van eige naar verwisselden. Dank zij dit geza menlijk behaald resultaat kreeg nu mevrouw Jonker de gelegenheid om op een vragenformulier een vijftal voor- rangsvragen te beantwoorden, waardoor zij mededingt naar een van de z.g. aan moedigingsprijzen van f 250,—, f 150,— en f50—. Ter bestudering hiervan mocht zy zich enige tyd terugtrekken in de Veilig Verkeerauto, die ter plaatse was opgesteld. Het volgende slachtoffer werd gevon den op het kruispunt Secr. Varkevisser- straat - Drieplassenweg - Koninginne weg-Vuurbaakplein. Hier was het mevr. Van der Plas, wonende Secr. Varkevis- serstraat 71, die achter een kinderwagen lopend behoedzaam de Secr. Varkevis- serstraat overstak en zich daarbij van het zebrapad bediende. Zij bracht het er echter minder goed af dan haar voorgangster. In leder geval was zij echter één boekenbon rijker toen zij haar weg vervolgde. Het laatste controlepunt was de krui sing Molentuinweg-Valkenburgseweg te Katwijk aan den Rijn. Ook 'hier was het weer een dame die de eer te beurt viel om de test te ondergaan, namelijk mevrouw Vendel. Molenweg 19. Daar deze ondervraagde twee der vragen goed beantwoordde en eerst op de derde het antwoord schuldig bleef mocht zy twee boekenbonnen mee naar huls nemen. Na afloop van de tests, die uiteraard op de drie drukke verkeerspunten veel belangstelling van de zijde der voorbij gangers ondervonden, vroegen wij de heer Machielse naar zijn oonJeel over de resultaten te Katwijk, in vergelijking met de andere reeds bezochte gemeen ten. Deze gaf als zyn indruk te kennen dat deze resultaten ongeveer overeen stemmen met het tot dusver verkregen gemiddelde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7