Sinas Congres dit jaar extra-sceptisch over de hulp aan het buitenland Veel kritiek gerechtvaardigd; Stevenson (Democraat) wijst op bijzonder schrille contrasten Nieuw idealisme is hard nodig SfXfl»l^lwonik. 3 ^"NEUROTONIC"? Met een enkel woord enoa n WOENSDAG 17 JUNI 1959 (Van onze correspondent in Washington) Ieder jaar, wanneer de Amerikaanse regering aan het Congres ver zoekt gelden ter beschikking te stellen voor hulp aan het buitenland, sputteren de Senaat en het Huis wat tegen en gewoonlijk krijgt de regering wat minder dollars dan zij verlangt. Dit jaar toont het over wegend Democratische Congres zich extra-kritisch ten aanzien van de Republikeinse regering en met name het regeringsvoorstel om 3.9 miljard dollar te besteden voor hulp aan het buitenland, heeft reeds veel kritiek verwekt. Hulp aan het buitenland kan bij Congresleden onpopulair zijn om diverse redenen en wanneer uiteenlopende oppositie groepen gemene zaak maken, kan de hulp aan het buitenland lelijk in de knel raken. heid ontstaat over de hulp aan het bui tenland en dat het idealisme, een on misbaar ingrediënt in deze actie, dreigt te verdwijnen. Voor deze hulp zou waarschijnlijk veel meer sympathie bestaan, indien men in Amerika het gevoel had, dat de gelden effectief werden besteed, dat Amerika 's positie er sterker door werd en dat men welvaart en geluk van andere landen inderdaad met succes bevorderde. Al te veel illusies maakt men zich echter niet meer over deze hulpverlening en het verzet in het Congres groeit gestadig. sommigen hebben er bezwaar tegen, dat zulk een groot deel (62 percent) van de 3.9 miljard bestemd is voor militaire bijstand en defensie-ondersteuning. Vooral Korea, Formosa. Vietnam, Pakistan en Turkije profiteren daarvan. Amerika betaalt zelfs de pensioenen van Tsjang Kai-sjeks oud-strijders! Anderen ergeren zich aan de bureau cratie, waarmede het programma vaak wordt uitgevoerd: veel te veel Amerika nen op missies in betrekkelijk kleine landen, irritatie ter plaatse, omdat soms een afstands regime in stand wordt ge houden met Amerikaanse hulp, enz. Nóg weer een andere, zij het kleine, categorie is domweg tegen alle hulp aan het buitenenland en zou Amerika maar het liefst zien terugkeren tot een zelf genoegzaam isolationisme. Wat dat hoge percentage van militaire hulp betreft, daarin gaat het Congres zelf niet vrij uit: in het verleden bleek het doorgaans voor de regering veel ge makkelijker miljoenen los te krijgen voor Formosa's defensie dan bijvoorbeeld be trekkelijk kleine bedragen voor econo mische leningen aan India.. Krelige stemming Maar veel van de kritiek is toch ge rechtvaardigd: de hulp aan het buiten land wordt 'te zelden verstrekt als lenin. gen. die over een reeks van jaren een land kunnen helpen om de eigen econo mie te ontwikkelen. Weliswaar heeft men in Washington het ontwikkelings- leningenenfonds opgericht, maar dit fonds heeft dringend behoefte aan uit breiding van kapitaal alsmede aan de garantie, dat het vele jaren kan functioneren. Om budgettaire redenen aarzelt de regering evenwel de nodige hervormingen door te voeren. Het resultaat van de huidige gang van zaken is, dat er meer en meer kregelig- Advertentle Bloemboltenimport in Engeland De minister van Staat bij het Minis terie van Handel, Vaughan-Morgan, heeft een voorstel van het conservatieve Lagerhuislid Gresham Cooke om met de raad voor de Engels-Nederlandse handel overleg te plegen over de beper- gen op de invoer van Nederlandse bloembollen afgewezen. Hij verklaarde, dat de minister van handel natuurlijk bereid is ieder commentaar van deze raad in overweging te nemen, maar hij voegde hieraan toe te geloven, dat de raad zich wel bewust is van het voor nemen der regering de invoerbeperkin gen af te schaffen, zodra de omstandig heden dit toelaten. Gresham Cooke had de minister o.a. gevraagd, of hij de raad voor de Engels-Nederlandse han del een rapport zou willen vragen over de omgang, waarin de Engels-Neder landse handel zou kunnen worden uit gebreid door de afschaffing van de in voerbeperkingen op Nederlandse bloem bollen. Vaughan Morgan zei, dat de regering zeer ver is gegaan met haar invoerlibe- ralisatie, maar dat er nog vele anderen zijn, die aandringen op spoedige libe ralisatie, van de invoer van goederen, waarbij zij belang hebben. Positie papierindustrie in de Euromarkt In alle landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG) is de papierindustrie voor de belangrijkste grondstoffen hout, houtslijp en cel- stof min of meer op dezelfde grond stoffenlanden aangewezen, waar dus ook tegen ongeveer dezelfde prijzen moet worden gekocht. Van het tot stand ko men der Europese markt zijn wat dit be treft dan ook geen ingrijpende veran deringen in de onderlinge positie der papierindustrieën in de EEG-landen te verwachten. Voor de Nederlandse pa pierindustrie geldt dit echter slechts in dien de onderhandelingen over de bui tentarieven ertoe leiden, dat het ge- meenschapplijk buitentarief voor de ba sisgrondstoffen op nihil wordt vastge steld. Dit wordt vastgesteld in een door de voorzitter, mr. F. H. A. de Graaf en de secretaris F. Bloemendaal, van de Ver eniging van Nederlandse Papierfabri kanten uitgebrachte pre-advies over de positie van de Nederlandse papierin dustrie in de Euromarkt en in een vrij handelszone, ter gelegenheid van de op 18 juni a.s. in Enschede te houden al gemene ledenvergadering van de Ne derlands-Duitse Kamer van Koophan del. Misschien zou een wisseling van regime in 1960 de hulp aan het buiten land nieuw leven en nieuw idealisme kunnen inblazen. Twee zeer vooraan staande figuren in de Democratische partij hebben namelijk de laatste tijd opvallend grote belangstelling getoond voor deze zaak: Adlai Stevenson, titu lair hoofd van de partij en Lyndon Johnson, leider der Democraten in de Senaat. Stevenson wees er in een rede op, hoe men in de 19de eeuw, in de geïndustrialiseerde landen van het Westen, een tijdlang gemeend heeft, dat er geen verbetering gebracht kon wor den in de deplorabele toestand van het fabrieksproletariaat. Niettemin heeft men het schrille contrast tussen rijk en arm in die landen gaandeweg weten weg te werken. Stevenson en Johnson zien het als een morele verplichting voor alle welvarende landen om -thans op wereld-schaal eveneens de schrilste tegenstellingen op te heffen. „We zou den" aldus Stevenson „de pen van een Dickens moeten hebben om het contrast te schilderen tussen de gerief lijke huizen in de voorsteden van het Westen en de hutten van de hongerige miljoenen, die ik gezien heb van Hong kong tot Johannesburg". Hij noemde een actie tot verzachting van dat con trast „uiterst delicaat en uiterst drin gend". Pro's en contra's op de publieke tribune van de Tweede Kamer tij dens het debat over de Hilton- hotels. Boven de voorstanders: van voor naar achter de architect H. A. Maaskant, mevrouw Kruis en de heer H. Kruis. Beneden de tegen standers: van voor naar achter de heer T. Traill van American Hotel te Amsterdam, de heer E. Grorert van Hotel De Haas te Amsterdam en de heer H. C. van Heuvelen, voorzitter van Horecaf en directeur van het Parkhotel te Amsterdam. de énige échte Dr. Hatta in Zweden De Indonesische oud-vicepresident, dr. Mohammed Hatta is gisteravond per vliegtuig uit Rome aangekomen voor een bezoek van elf dagen aan Zweden als gast van de Zweedse Coöperatieve Grossiers-Vereniging. Dr. Hatta. die „de vader van de coöperatie in Indonesië" wordt genoemd, zal een studie maken van de huisvesting en de verbruikscoöperatie in Zweden. Op 27 juni reist hij door naar Oslo. Leiders der Indonesische opstandelingen gevangen Volgens onbevestigde berichten, die in Djakarta werden ontvangen hebben Indonesische regeringstroepen by een actie in het gebied der opstandelingen van Midden-Sumatra enkele opstan delingenleiders gevangen genomen. Een woordvoerder van het leger deelde mee, dat het hoofdkwartier in Djakarta nog geen rapport heeft ontvangen van de commandant te velde in Midden- Sumatra. Hij zei slechts, dat de rege ringstroepen zaterdag begonnen zijn aan een actie op grote schaal. Het radiostation van de opstandelin gen is de laatste drie dagen niet meer gehoord. Indonesië sloeg Russisch voorstel af Het hoofd van de afdeling handel van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Ismael Thajeb. heeft medegedeeld, dat Indonesië een Russisch voorstel tot het sluiten van een overeenkomst van lange duur voor de aankoop van Indonesische rubber van de hand heeft gewezen. Het voorstel werd door een Russische delegatie gedaan tij dens voorbereidende handelsbesprekin gen in Djakarta. Volgens de heer Ismael Thajeb is In donesië alleen bereid rubber te leveren op Jaarbasis. Minister Toxopeus zal Walcheren bezoeken (Van onze Zeeuwse correspondent) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, zal binnenkort een be zoek aan het eiland Walcheren bren gen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van enkele knelpunten met betrekking tot de gemeentelijke her indeling van het eiland. Dit heeft de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan de vertegenwoordigers van Walcherse gemeentebesturen laten weten tijdens de gisteren gehouden be spreking over dit onderwerp. Tijdens deze bespreking van Gedeputeerde Sta ten hebben vooral de gemeenten, die hun zelfstandigheid dreigen kwijt te raken, zich duchtig geweerd. Enkele gemeenten, zoals Arnemuiden, Veere, West-Kapelle en Domburg, schaarden zich nagenoeg volledig achter het col lege, maar andere bedreigde dorpen, zoals Zoutelande, pleitten heftig voor behoud van de eigen zelfstandigheid. De meeste bezwaren kwamen vrijwel over een met de inhoud van die. welke vorig jaar reeds tydens het bezoek van ex- minister Struycken werden geuit. BINNENLAND De 25-jarige man. die zaterdagavond uit de Rijkspsychiatrische Inrichting in Eindhoven is ontsnapt, is in Amsterdam aangehouden. België en Luxemburg hebben bekend gemaakt, dat zij in verband met de prijs ontwikkeling van de bospeen op de bin nenlandse markt, met Ingang van don derdag 18 Juni de invoer van dit produkt uit Nederland zullen stopzetten. De laat ste dag van Inklaring is heden. Bfj K.b. is benoemd tot hoogleraar in de economie aan de Technische Hoge school te Delft, dr. H. C. van Straaten. De nieuwbenoemde hoogleraar is onder directeur van de Koninklijke Manufactu- renindustrie M. J. v. d. Waal en Co NV te Amsterdam. Op Schiphol is gisteravond voor een driedaags bezoek aan Nederland aange komen de Hoge Commissaris van Nigeria in Londen, de heer Alhajl Abdulmalikl. Hij is vergezeld door zijn secretaris, de heer Ade Martins. Het gezelschap dat te voren een reis door Duitsland had ge maakt. is doorgereisd naar Scheveningen De komende dagen zal de Nigerlaanse Ho ge Commissaris o.rn. bezoeken aan de Zuiderzee- en Deltawerken brengen. Gisteravond heeft een Deens sport- vllegtuig ten noorden van Meeden in Drente een noodlanding gemaakt in een roggeveld. Het vliegtuig werd licht be schadigd. de twee inzittenden bleven on gedeerd. Het toestel was onderweg van een Deens vliegveld naar Eelde en had ben zinegebrek gekregen, doordat men de koers naar Eelde was kwijtgeraakt. Naar wf) vernemen worden de met toestemming van de Indonesische regering door een scheepvaartmaatschappij op Zuid-Celebes in Nederland aangekochte 6 schepen, gebouwd op de scheepswerf Niestern te Delfzijl. De opdracht is reeds van oudere datum, maar werd eerst kort geleden officieel gesanctioneerd. BUITENLAND Ir. Ali Olovl, actief lid van het cen trale comité van de verboden communis tische ToedehpartlJ is door een vuurpelo ton terechtgesteld wegens samenzwering tot omverwerping van de Perzische mo narchie en de regering. In een voorstad van RIo de Janeiro zijn twaalf personen gedood toen een fo rensentrein op een stilstaande goederen trein inreed. Er zouden meer dan dertig gewonden zijn. Van de Nicaraguanen-in-ballingschap die kort geleden een inval in Nicaragua ondernamen, hebben zich er gisteren nog maals 26 overgegeven. In de bergen is nog slechts een handvol opstandelingen. On der deze laatsten bevinden zich enkele voormalige regeringsambtenaren en enige onbekende Costaricanen. De invallers wa ren eerder deze maand in een vliegtuig uit Cosita Rlca naar Nicaragua gekomen en daar op twee punten geland. Zij wer den. aldus de regering van Nicaragua, uit eengeslagen en vluchtten de bergen in. Sindsdien hebben zich verscheidene groe pen overgegeven. Een internationaal bureau van het hoofdkwartier van de NAVO heeft zijn in trek genomen in een kasteel naibij Ver sailles om voortaan vandaar een van •s werelds ingewikkeldste en uitgebreidste buizenstelsel voor olietransport te lelden. Dit bureau staat onder leiding van een Nederlander, de heer C. J. Tuyn De bui zen lopen door Frankrijk. België Neder land. de Westduitse Bondsrepubliek en Luxemburg en hebben een lengte van in totaal 4800 kilometer. Het stelsel sluit aan op acht havens, vele vliegvelden en een uitgebreid net van spoorwegen en ka nalen. Het volk van de Ierse republiek kiest vandaag een nieuwe president als opvol ger van de 76-jarige O'Kelly. De kandida ten zijn de huidige minister-president De Valera en generaal Maceoin. Eerstgenoem de is van de Fianna Fall, de regerings partij en de andere van de Fine Gael. Po litieke waarnemers verwachten algemeen dat De Valera zal worden gekozen. Ook zullen de Ieren zich erover uitspreken of voor de verkiezingen voor de Dall het parlement het stelsel van evenredige vertegenwoordiging moet worden ge handhaafd of dat een meerderheidsstelsel moet worden ingevoerd met één afgevaar- dige per district. Een half miljoen mensen zijn Inge schakeld om maatregelen te treffen ter voorkoming van overstromingen na zware regens in de provincie Foeklen (Zuid-Chi- na). De provincie Foekien grenst aan het belangrijkste rijstgebied van Kwangtc.„g waar hulpploegen vechten tegen de zwaar ste overstromingen sedert tien Jaar, waar door meer dan een half miljoen ha. ge troffen zyn. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Heils-progr. 18.15 Boekbespr. 18.30 RVU: Enkele stromingen in de Japanse cultuurgeschiedenis, door J. Fontein. Tweede lezing: De betrekkingen tussen Japan en China. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orkestconc. 19.30 Radio krant. 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital. 20.15 Radio Philharmonisch Ork. en solist. 21.05 In het voetspoor van Johannes Cal- vijn. klankb. 21.35 Geestelijke liederen. 22.05 Amus.muz. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II, 298 ni. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Po litie Kapel. 18.50 Act. 19.00 V .d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Prom.ork. en sol. 20.45 Door het verleden bedrogen, hoorsp. 21.50 Hammond kwint, en soliste. 22.20 De weg naar volwassenheid, caus. 22.35 Kamerork. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. nws. in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 V .d. kind. KRO: 17.10 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 80.20 Artisact. 20.40 Documentaire rep. 21.10 Eindexamen van de Toneel school Amsterdam. Schadelijke droogte op de Veluwe Op de hoge zandgronden van de Veluwe hebben vele gewassen ernstig van de droogte te lijden en de land bouwers rekenen op een slechte oogst. Rogge en haver hebben wel een rede- lUke korrel, doch de halmen blijven kort, hetgeen een verminderde stro opbrengst zal geven. De aardappels en andere knolgewassen zetten over het algemeen kleine vruchten. Alarmerend acht. men de situatie in de bosbouw, daar de grens tussen de kurkdroge en de nog wat vochtige grond steeds verder zakt. Wat niet diep ge worteld is sterft af en dat geldt met name voor vele hectaren jonge aanplan ting. Duizenden boompjes zijn al verdord en dood en ook in de boskwekerijen is de schade aanzienlijk. Op tal van plaatsen kunnen zelfs boompjes, die al drie of vier jaar geleden geplant werden niet langer tegen de voortdurende droogte en ook zij sterven af. De verschroeide aan plant van jong bos, betekent voor de bosbouwer ongeveer een schade van f. 1.000 per hectare. Leden van het gevolg van de Imam van Jemen zeiden gisteren in Rome. dat elementen van het Jemenitische leger moeilijkheden hadden veroorzaakt, maar zij spraken berichten over een militaire opstand tegen het Koninklijk Huis tegen. Er had zich een ..zuiver niet-polltiek" incident voorgedaan. Een rechter had een soldaat na een twist gedood en een aan tal soldaten had daarop de rechter uit wraak gedood. De bevolking van Jemen had twee dagen geleden op openbare bij eenkomsten haar toewilding aan de rege ring en het Koninklijk Huis bevestigd, aldus zegslieden K>rd.„_._ aanval gedaan op een boerengemeenschap in de Iraakse provin cie Nasirija, 450 km ten zuiden van Bag dad. waarbij vier boeren en een scholier werden gedood, aldus meldden Iraakse bladen. Verscheidene mensen liepen ver wondingen op. De leider van de aanvallers Nasroella werd gegrepen. Tot dusver zijn negen boeren door ..aanhangers van het feodale stelsel" gedood aldus dit in ty- pisch-communistisohe bewoordingen ge stelde bericht. Met behulp van een „elektronisch brein" kan thans een boek van driehon derd pagina's in de tijd van een uur in brallle-schfift worden omgezet waarbij de bediener van het apparaat zelf geen ken nis van het bl in denschrift behoeft te heb ben. aldus meldt Unesco. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken Popovlc. is dinsdag per vliegtuig uit Belgrado in Athene aange komen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Griekenland. Hfj zei bij aan komst op het vliegveld dat zijn besprekin gen met Griekse ministers zullen bedra gen ..tot versteviging van de vrede in dit deel van de wereld". Een Lockheed F-104 ..Starflghter" van de Amerikaanse luchtmacht ls in ne gen minuten van Londen naar Parijs ge vlogen. De straaljager maakte een snelle vlucht ter gelegenheid van de vilftlgste verjaardag van Bleriots eerste vlucht over het Kanaal. Het toestel steeg van het Parijse vliegveld Le Bourget op. vloog naar Londen en keerde vandaar naar Parijs te rug. De start op Le Bourget werd bijge woond door de 75-jarige weduwe van Ble- riot. Een federale rechter heeft de onder wijsraad van Atlanta, de hoofdstad van de zuidelijke staat Georgia, bevolen een plan In te dienen tot beëindiging van de rassenscheiding op de scholen. Dit plan zou moeten voorzien in een geleidelijke afschaffing van de schelding. Atlanta heeft een Inwonertal van 331.000. Advertentie Die jaren kunt U nooit van U afschudden... Rheumatische Pijnen wel! Regelmatig Kruschen nemen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzuiverheden in Uw bloed - oorzaak van Uw lijden en pijn - vanzelf afge voerd, langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking onder vinden. Vragen over het ongeval met de Martin Mariner Het tweede Kamerlid, de heer Rit meester, heeft aan de minister van De fensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister bereid aan de Kamer de inlichtingen te verstrekken, welke te zijner beschikking staan, en een inzicht kunnen geven in het tragisch ongeval met een Martin Mariner Amphibie- vliegtuig, dat op 10 juni 1959 in de na bijheid van Goa plaats gehad heeft? 2. Is de minister bereid, nadat het rap port van de naar Goa gezonden com missie van onderzoek door hem zal zijn ontvangen, aan de Kamer mededeling te doen van door hem uit dit rapport getrokken conclusies omtrent de moge lijke ooi-zaken van het ongeval? 3. Is het juist, dat in verband met het voor gevallene door de minister opdracht is gegeven alle Ferry-vluchten met vlieg tuigen van he type Martin Mariner te staken, en, zo ja, welke maatregelen worden dan getroffen om de instand houding van deze vliegtuigen overzee te waarborgen? 4. Zijn er overigens nog beperkende maatregelen nodig geoor deeld en getroffen ten aanzien van het gebruik van deze vliegtuigen overzee? VOOR DONDERDAG 18 JUNI! Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gr. 7.30 De Dou che. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Leger des Heilsprogr. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 V. h. platteland. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.2-0 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV; 14.00 Moderne muz. 14.25 Gram. 15.40 Vocaal ens. en orgel. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Planoduo. 17.00 V. d. jeugd. «17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metro- pole ork. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Fluit en orgel. 19.30 Radiokrant. 19 50 A.R., pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Gelijk over steken verkeerssp. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijdschrlftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.- ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8..16 Gram. 9.00 Gym. v. d. vtouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip. caus. 11.15 Gram. 11.45 Het land van de lach, caus. 12.00 Orgel en trombone. 12.30 Land en tumb.meded. 12.33 Instr. Trio. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Gram. 15.10 Logboek 1934. 15.40 Ka- mermuz 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. progr. v. d. sold. 19.45 V .d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Der Waffen- schmled. opera. 21.35 Boekbespr. 21.45 Hammondorgelspel. 22.05 Act. 22.20 Dans muz. 22.50 Sportact 23.00 Nws. 23.15 Beursber. uit New York 23.2524.00 Dis- cotaria. TELEVISIEPROGRAMMA NTS. 20.00 Journ. en weekoverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Luipaard op schoot. 21.00 22.30 Het boek van de maandi, blijspel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.50 Caus. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Gram. 13.55 Cricketuitsl 14.00 V. d. scholen. 15.00 Am. ork. 15.45 Ouders en kinderen. 16.15 Krit. 17.00 V. d. kind 17.55 Weerber.. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Klankb. 20.00 Marigold, muz. romance. 20.45 Caus. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Amus.muz. 22.15 Vragenbeantw. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Planorecital. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Test match. 13.30 Nws. en gevar. muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Amus. muz. (Om 15.30 Nws.) 15.40 Rep. Royal Ascot. 15.55 Mll.ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Uitsl. Flat races en va riété ork. en soliste. 17.30 Nws. en dans muz. 18.00 Test Match. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersen- gym. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en te var. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 3.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordivestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Symf. muz. 16.00 Symf.ork. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 21.00 Nws. 19.35 Amus.muz. 20.35 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 23.15 Muz. progr. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuziek. Frankrijk 3, 235 en 280 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelconc. 18.30 Gram. 20.00 Ork conc. 22.25 Gram. 23.35 Idem. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 484 m. 324 m.: 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gr. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Franse les. 14.15 Volksmuz. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen 16.02 Volks muz. 16.30 Rep. 17.00 Nws. 17j10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Idem. 20.00 Idem. 20.40 Academie der discofie- len. 21.30 Jazz. 22.00 Nws. 22.15 Int. Ra- dio-Unlversltelt. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 14.30. 15.30 en 16.05 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Piano recital. 17.50 Gram. 18.30 Idem. 19.10 ld. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22,10 Orgelconc. 22.55 Nws. WOENSDAG Prins Hendrikplein: Openluchtsamen komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Recreatiezaal HCW (Zoeterwoudseweg) Diplomauitreiking Ver. EHBO-dienst Lel den. 7.45 uur nam. Oegstgeest. (Witte Huls): Uitrei king zilveren ster aan BB-ers. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.30 uur nam. DONDERDAG Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Amersfoort. 8.45 uur v.m. VRIJDAG Stationsplein: Excursie Broederschap v. oud-padvinders en oud-padvindsters. 8.20 uur nam. ZATERDAG Besjeslaan (Zoeterwoude)Eerste steen legging Leids dierenasiel, 3 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk; Adventkerk. 10 uur voorm.: Bijbelstudie: 11 uur voorm.: pre diking. Volkshuis: Uitvoering cursisten „Dra matische Vorming in het Jeugdwerk". 8 uur nam. Leiderdorp. Zwembad Polo-wed strijdBlau Weiss. 7 uur nam. Leiderdorp. Sportveld Hoogmade- se weg: Sportmiddag ring Koudekerk- Leiderdorp-Hazerswoude der J.V. op Ger. Grondslag. 3 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert 2.30 uur nam. Wassenaar: (Theehuis Dulnrell) Hondenrallye. Kynologenver. ..Rijnland". 12.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Leden verg. Leldse Kunstkring „Voor Allen". 8.15 uur nam. Schouwburg: Holland Festival: Het Nederlands Ballet o.l.v. Sonja Gaskell. 8.15 uur nam. Wllhelminabrug: K. en O.-excursie Kon. Ned. Grofsmederij. 1.55 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond 15 uur nam. (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.ena. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur. Casino „The horse's mouth" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino. Donderdagcyclus: „De terugkeer van Lemmy Caution". (14 Jaar). Lido „Sterker dan de nacht" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: Dinsdag, woensdag en donderdag: „La Ronde'^ (18 jr). Luxor „Hoe vertel lk het mijn doch ter?" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon ,,'s Nachts langs de trottoirs". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Het lokaas van Fort Bellou". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend de Apotheek Boek wijt. Breestraat 74. tel. 20552. Bij geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op doklerstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) o. IU cL bb s 2 d 2 wind m/s. x' a S 3 Amsterdam onbewolkt wzw 6 17 12 0 Den Helder onbewolkt w 2 15 13 0 Ypenburg licht bew. w 6 18 13 0 Vlissingen onbewolkt zw 6 18 12 0 Eelde licht bew. wzw 5 17 10 0 De Bilt licht bew. zzw 4 18 12 0 Twente onbewolkt zw 5 18 10 0 Eindhoven onbewolkt zw 3 19 8 0 Z.-Limburg onbewolkt z 5 19 9 0 Helsinki zwaar bew. w 6 14 8 1 Stockholm regen zw 6 12 7 1 Oslo zwaar bew. wstil 16 9 3 Kopenhagen zwaar bew. wzw 5 15 10 1 Aberdeen regen w 6 22 11 0 Londen onbewolkt wzw 2 14 11 0 Brussel onbewolkt z 2 20 9 0 Luxemburg onbewolkt zzo 1 13 7 0 Parijs onbewolkt n 1 21 10 0 Bordeaux onbewolkt n 1 28 14 0 Grenoble half bew. w^tll 28 12 0 Nice licht bew. n 3 23 16 0 Berlijn zwaar bew. w 3 17 12 0 Frankfort onbewolkt wzw 1 18 7 0 Münohen onbewdlkt wstll 16 7 0 Zürlch onbewolkt nnw 2 23 8 0 Genève onbewolkt w.stll 26 11 0 Locarno zwaar bew. z 1 26 16 6 13 Wenen licht bew. zzw 2 18 0 Innsbruck licht bew. w.stil 25 8 0 Athene onbewolkt w.stll 27 18 0 Rome onbewolkt W-Stll 26 15 0 Ajacclo onbewolkt ono 1 12 0 Madrid licht bew. w.stll 30 16 0.5 Lissabon lloht bew. nw 3 16 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2