GENEEFS OVERLEG GEEFT NOG ENIGE TEKENEN VAN LEVEN WEERBERICHT Westen legt nieuw geformuleerd plan over Berlijn aan Rus voor Tweede Kamer steunt plan Hilton GESPANNEN TOESTAND IN DE INDIASE STAAT KERALA Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 JUNI 1959 No. 29771 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 17 juni De Geneefse conferentie, die men gisteren al overleden waande en morgen dacht te zullen begraven, vertoont toch nog enige levenstekenen. Gisteravond laat is namelijk een nieuw Westelijk plan inzake Berlijn aan de heer Gromyko overhandigd, een plan, dat weliswaar niet nieuw is in zijn substantie, maar wel degelijk in zijn formulering. Het is vervat in wat men eerst het testament van de conferentie noemde, een gezamenlijke verklaring van het Westen, waarin het zijn standpunt nog eens uiteenzet om de wereld duidelijk te maken, dat een Geneefs echec niet aan het Westen te wijten is. voorstellen te doen?" „Inderdaad", zei Herter, „wy zullen u vanavond ons laatste woord doen toekomen". Het Russisch-Amerikaanse gesprek dat ruim een uur duurde, was overigens niet veel belovend, want de Rus toonde zich ver der weer op zijn allerkoelst en bleef op tijdslimieten hameren. Maar hij wist toen nog niet, dat het Westen het woord „rechten" zou gaan omzeilen. Onmid dellijk na Gromyko kwamen de Weste lijke ministers in Herters villa bijeen om de grondslagen voor hun nieuwe Berlijnse manifest te leggen, dat later Lloyds behendigheid niet te laat erkend? Wat is er nu nieuw in de formule ring? De veelbesproken eis tot garantie van de Westelijke bezettingsrechten in West-Berlijn tot aan de Duitse hereni ging, (een eis die voor de Russen totaal onaanvaardbaar is) staat er in deze vorm niet meer in. Volgens hetgeen er totnogtoe over het nieuwe plan is uit gelekt, wordt er over bezettingsrechten niet meer gerept: het Westen zou slechts vrije toegang tot West-Berlijn eisen en daarnaast bereid zijn een plafond op zijn huidige troepensterkte in Berlijn te leggen, zelfs deze in de toekomst te ver minderen. Tekenen de Russen dit docu ment, dan houdt hun handtekening een dubbele erkenning der Westelijke rech ten in zonder dat dit voor hen onver teerbare woord in de tekst voorkomt. Het plan zou verder voorzien in een ge meenschappelijke vermindering van pro paganda, spionage en subversieve acti viteit in West- en Oost-Berlijn en een commissie van toezicht, waarin verte genwoordigers van de Grote Vier en West- en Oost-Berlijn zitting zouden hebben. Het zou ook de Oostduitsers als agenten van de Sovjet-Unie op de toe gangswegen naar Berlijn accepteren. Britse vindingrijkheid In de bewoordingen van dit plan her kent men zonder enige moeite de hand van de Brit Selwyn Lloyd, die op de plenaire zitting van j.l. vrijdag al de neteligheid van de rechtenkwestie er kende, maar er aan toevoegde dat het niet de vindingrijkheid van de mens (lees van de jurist Selwyn Lloyd) te boven zou gaan een voor beide partijen bevredigende formulering te vinden. Lloyd had gisterochtend een lange be spreking met Herter. Na dat gesprek bereikte Gromyko kennelijk een discrete tip, want in de middag belde hy Herter op en vroeg of hij even langs kon ko men. Terstond kwam de aap uit de mouw, toen de Rus argeloos vroeg: „heeft het Westen soms nog nieuwe „Legion of merit" voor Nederlanders De Amerikaanse ambassadeur in Nederland. Philip Young, heeft gis teravond tydens een ontvangst in zijn ambtswoning te 's-Gravenhage het Legioen van Verdienste (rang van officier) uitgereikt aan generaal-ma- joor b/d. H. O. Romswinckel, de vroe gere commandant van het Korps Mariniers, en aan schout-bij-nacht b/d. G. Koudijs, die onder meer als marine-attaché aan de Nederlandse ambassade te Washington verbonden is geweest. De onderscheiding is aan generaal- majoor Romswinckel verleend wegens bijzonder verdienstelijk optreden bij het uitvoeren van buitengewone diensten gedurende het tijdvak 23 september 1954 tot 16 juli 1958 als commandant van het Kon. Ned. Mariniers Corps. „Generaal- majoor Romswinckel heeft steeds vol ledig samengewerkt met de vertegen woordigers van de regering der Verenig de Staten en van andere bevriende na ties, terwijl hij zich met grote be kwaamheid en diplomatie van zijn taak heeft gekweten", aldus de motivering. Aan schout-bij-nacht Koudijs is de onderscheiding verleend wegens bijzon der verdienstelijk optreden bij het uit voeren van buitengewone diensten ge durende het tijdvak 2 oktober 1953 tot 18 april 1958. Schout-bij-nacht Koudijs heeft tijdens deze periode dienst gedaan als marine-attaché bij de ambassade der Nederlanden in de Ver. Staten ,als Ne derlands verbindingsofficier bij de ge allieerde opperbevelhebber der Atlan tische strijdkrachten, als lid van de Ne derlandse missie van gezamenlijke sta ven en sinds 1 april 1957 als deken van de buitenlandse attaché, geaccrediteerd bij het departement van Marine. Westelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: tijdelijk veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige westelijke wind. Iets la gere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 18.04 uur; onder: 2.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.29 uur en 13.04 uur. Laag water te 8.27 en 21.08 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) door hun experts werd uitgewerkt alvo rens het gisteravond tegen elven door de Britse delegatie aan de Russen werd overhandigd. Reces van vier weken? De Amerikanen lieten inmiddels door hun woordvoerder weten dat het lot van de conferentie nu definitief afhangt van de Russische reactie op dit nieuwe voor stel. Als Gromyko het verwerpt, dan wil het Westen vrijdag de conferentie doen eindigen. Het liefst met een reces van tenminste vier weken, al hebben de Russen reeds doen weten, dat zy voor een reces niets voelen, kennelijk om het Westen te confronteren met de onaan gename stap van een eenzijdig afbreken der conferentie. Daarnaast hebben de Russen verklaard, dat zij ook bij een breuk in Genève een topconferentie wensen. Zo zetten de beide partijen, die elkaar vanmiddag in een geheime zitting ten huize van Lloyd ontmoeten, elkaar bij het scheiden van de markt nog eens de pen op de neus. De Amerikanen tonen zich nog steeds bijzonder pessimistisch. De Britten, die het uiteraard betreuren, dat Lloyds for mulering niet van meet af aan is ge bruikt in plaats van de eis voor het Berlynse garantiebewijs, zeggen: „Zo lang er leven is, is er hoop". Hoop dat Lloyds behendigheid niet te laat is erkend. Bereidheid tot een garantie-verlening (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren het debat begonnen over het voor stel tot het verlenen van een staatsgarantie voor rente en aflossing van twee leningen, elk groot twaalf miljoen gulden, voor de bouw van een Hilton-hotel te Rotterdam en te Amsterdam, die elk ruim 20 miljoen gulden zullen kosten. Nederlandse particulieren brengen het benodigde kapitaal bijeen. Hilton (Amerikaans) huurt en exploiteert. Nog niet alle partijen hebben hun mening uitgesproken, maar het is reeds duidelijk geworden dat de meerderheid van de Kamer bereid is de regering tot het verlenen van de gevraagde garantie te machtigen. Aan die bereidheid voegde de heer v. d. Heuvel (KVP) echter toe dat de regering ook Nederlandse initiatieven voor hotelbouw zal moeten steunen in dien die plannen van een vergelijkbaar economisch belang zijn voor ons land. Hij zou een motie met die strekking in dienen als de desbetreffende toezegging van de zijde van de regering niet be vredigend zou zijn. Voor de heer v. d. Mei (CHU) stond het vast dat men het er over eens is dat er een tekort aan hotels is in ons land en dat het moeilijk is hotelbouw te financieren. Indien de Hilton-hotels Loon- en prijsadvies aan de regering (Van onze Haagse redactie) De door de regering toegezegde nota over het loon- en prijsbeleid wordt naar alle waarschijnlijkheid nog deze week door de regering in de minister raad aan de orde gesteld. Ook de Stichting van de Arbeid heeft haar advies over deze materie gegeven, na dat zij een tweetal vergaderingen aan dit onderwerp had gewijd- Over de inhoud van het advies kon men ons te bevoegder plaatse geen in lichtingen verschaffen, aangezien het mede als richtlijn zal dienen voor het opstellen van de regeringsnota. De mogelijkheid lijkt ons niet uitge sloten, dat dit advies, evenals het S.É.R. advies over prijzen en lonen, in drie richtingen uiteenloopt. worden gebouwd, staat het eveneens vast dat er ruimte voor meer Nederlandse hotels blijft bestaan. In dat verband pleitte hij voor een hotelkredietfinan- cieringsmaatschappij Omdat het, afgezien van de oorzaken, een feit is dat te verwezenlijken Neder landse plannen voor hotelbouw thans ontbreken, leek de heer Peschar (P. v. d. A.) het Hilton-plan aantrekkelijk. Hij had kritiek op het gebrek aan daad kracht en samenwerking in het Neder landse hotelwezen, dat tot bundeling van krachten zal moeten komen. Alleen de heer Bakker (CPN) ver klaarde zich volstrekt tegen het rege ringsvoorstel. Vandaag wordt het debat voortgezet met redevoeringen van de heren Van Leeuwen (VVD), Van Eijs- den (AR) en Lankhorst (PSP), waarna staatssecretaris Veldkamp op de diverse beschouwingen zal antwoorden. Minister Van den Bergh bezoekt Kon. Landmacht Morgen zal de minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh, een be zoek brengen aan enige onderdelen van de Kon. Landmacht. De minister zal omstreeks elf uur enige installaties van het basiskamp Soesterberg bezichtigen. Daarna begeeft hy zich naar de leger plaats De Wittenberg in Garderen, waar hij wordt rondgeleid en waar de lunch wordt gebruikt. Verder zal de minister 's middags nog enige onderdelen van de Kon. Landmacht in Nieuw Millingen bezoeken. Tweehonderdduizend stakers in Engeland In Groot-Brittannië zijn circa 220.000 arbeiders bij arbeidsge schillen betrokken. Zij staken, be reiden een staking voor of zijn uitgesloten. De leiders van byna 200.000 typogra fen hebben een verzoek van de werk gevers om het geschil over lonen en ar beidstijd aan arbitrage te onderwerpen, afgewezen. Vijfduizend bedrijven zullen mogelyk moeten sluiten. De besprekin gen om een zeven weken oude staking van 1750 ketelmakers van een scheeps werf te Birkenhead te beëindigen, zyn dinsdag mislukt, nadat de directie een aanbod van de vakvereniging tot een voorwaardelijke werkhervatting had af gewezen. De Standard Motor Company heeft geweigerd 117 ontslagen arbeiders, die meer loon eisen, terug te nemen. Moge lijk zal hier 10.000 man personeel staking gaan. De British Motor Corporation heeft gisteren bijna 3000 arbeiders van twee fabrieken naar huis gezonden als gevolg van een staking van 600 kraanmachinis ten en chauffeurs van haar carrosserie- fabriek te Birmingham. Dit aantal zal mogelijk spoedig met 1600 worden uit gebreid. Bij de Rover Autofabriek in Birming ham is 250 man in staking gegaan we gens een loongeschil. Bij de Mulliner Carrosseriefabriek te Birmingham zijn 300 employé's naar huis gezonden als gevolg van een pro teststaking van 24 uur door onder houdspersoneel. De bouw van een raffinaderij bij Mil- ford Haven ligt stil door een staking van 55 man, die zonder opgaaf van reden het werk hebben neergelegd. Generaal Calmeyer wordt Staatssecretaris Voor Land- en Luchtmacht Generaal M. R. H. Calmeyer heeft zich bereid verklaard de functie van staatssecretaris voor de Land- en de Luchtmacht te aan vaarden. De besprekingen tussen de minister van Defensie en kapi tein ter zee P. S. J. de Jong, die was aangezocht als staatssecretaris voor de Marine, zijn echter mis lukt. Generaal AL R. H. Calmeyer, wiens benoeming tot Staatssecre taris van Land- en Luchtmacht binnenkort te verwachten is. Minister S. J. van den Bergh heeft gisteren de gehele dag met de heren Calmeyer en De Jong geconfereerd, waarbij de taakverdeling een belangrijke rol speelde. Naar verluidt, zou de minis ter een soort combinatie van het ver ticale en het horizontale systeem voor ogen staan. Generaal Calmeyer is een verklaard tegenstander van het zuiver verticale systeem. De heer Calmeyer, wiens benoeming tot staatssecretaris zeer binnenkort te verwachten is, werd op 1 mei 1955 ge pensioneerd als luitenant-generaal. Sinds november 1956 heeft hij voor de CHU zitting in de Tweede Kamer. Hy is 64 jaar. Tijdens een afscheidsfeestje van zijn school had Kroonprins Carl Gustaaf van Zweden de rol van Richard Leeuwenhart voor zijn rekening genomen. Zijn zusters Prinses Desiree rechtsen Prin ses Birgitte middenkwamen met hem mee om zijn prestaties te be wonderen. Verset tegen communistisch toezicht op de particuliere scholen blijft voortduren Ondanks de doden, de gewonden en de massa-arrestaties zijn de protestdemonstraties tegen de communistische regering van de Indiase deelstaat Kerala gisteren onverminderd voortgezet. Lange stoeten trokken weer door de straten, zwaaiend met vlaggen en roepend „weg met het communisme". Anderen vormden wachtposten bij de scholen en regeringsgebouwen. De politie arresteerde nu 86 mensen, waarmee het totaal aantal gearresteerden sinds het uitbreken van de ongeregeld heden vorige vrijdag gekomen is op bijna duizend. De politie heeft tot dusver tien mensen doodgeschoten en ruim vijftig verwond. Rode provocateurs zetten de menigten tot geweld op Volgens leden van Nehroe's Congres party begeven communistische provoca teurs zich onder de demonstranten om hen aan te zetten tot gewelddadigheid en de politie zo gelegenheid te geven tot krachtig ingrijpen. De toestand wordt zeer kritiek genoemd. Naar verluidt tracht Kerala's premier Namboodiripad sommige van zyn aan hangers, die de moeilijkheden op „de manier van Moskou" door brute In het kamp Oirschot bij Eind- hoven werd gisteren een demon stratie gehouden in verband met grote orders, welke door de Kon. Landmacht geplaatst zijn bij DAF. Een nieuwe gepantserde wagen voor personenvervoer naar de voorste gevechtslinie, de 1J-408, trok grote belangstelling. Koning Bondewijn in Luxemburg begroet Koning Boudewijn van België, die gis teren voor een bezoek van drie dagen in Luxemburg is aangekomen, is op het station welkom geheten door Groother togin Charlotte, Prins Felix en Erfgroot- hertog Jan. Vervolgens werd hij begroet door de voorzitter van het parlement, Bech. en de minister-president, Werner. De menigte juichte de Koning toe op zijn rit naar het groothertogelijke pa leis, waar de Koning zijn zuster, Erf- groothertogin Charlotte (de echtgenote van de troonopvolger, Erfgroothertog Jan) ontmoet': D-1 Koning en de groot hertogelijke familie verschenen op het balkon van het paleis om een ovatie van de Luxemburgers in ontvangst te nemen. Onder het gebeier van de grote klok van de kathedraal van Luxemburg, leg de de Koning een krans by het monu ment voor de gevallenen. Deze plech tigheid werd ook bijgewoond door mi nister-president Werner en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wig- ny. De Groothertogin en Prins Felix ont vingen de Koning daarna voor een noenmaal in het groothertogelijke pa leis. Nederlands gebouw te Kjeller Het Nederlandse personeel van het Gemeenschappelijk Instituut voor Kern onderzoek te Kjeller in Noorwegen heeft gisteren te Lillestroem een eigen tehuis in gebruik genomen nadat het acht jaar lang min of meer geïmproviseerd onder dak had gevonden. Het nieuwe gebouw met twee verdie pingen omvat zes moderne vier-kamer- flats, een verenigingskamer en een ka mer voor tijdpassering. kracht willen oplossen, te bepraten hiervan af te zien. Het verzet richt zich voornamelijk tegen de communistische onderwijswet en het daarin neergelegde voornemen van de rode regering om de zevendui zend particuliere (christelijke en Hin doe-) scholen onder staatstoezicht te brengen. Al deze scholen zyn gisteren na de zomervakantie gesloten gebleven, terwijl de openbare scholen slechts een gering aantal leerlingen hadden. In Trivandrum worden de openbare gebouwen door militairen bewaakt. Premier Namboodiripad heeft met generaal Chowdhary, de bevelhebber van de zuidelijke legergroep, overleg ge pleegd over maatregelen om de betogin gen de kop in te drukken. Prinses Marijke deed examen (Speciale berichtgeving) Prinses Marijke heeft gisteren en maandag toelatings-examen gedaan op het Baarnse Lyceum. De Prinses is leerlinge van de zesde klas van de nieuw Baarnse school. Liichtiiicident bij Korea: één gewonde Mig-straaljagers hebben gisteren op ongeveer 150 km. ten oosten van de Noordkoreaanse stad Wonsan boven in ternationale wateren een aanval onder nomen op een Martin „Mercator" van de Amerikaanse Marine, waarbij eénlid van de bemanning zwa°r Tiv.ond werd, aldus heeft het Amer kaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. De straaljagers openden zonder waar schuwing het vuur. Deze toestellen, naar aangenomen wordt twee, gingen zes maal tot de aanval over en volgden het Amerikaanse vliegtuig tot op enkele meters boven het wateroppervlak, toen het een ontwijkende beweging maakte. Toen de eerste aanval begon waren de vliegtuigen op ongeveer 2000 meter hoogte. Het zwaarbeschadigde toestel (dat normaal een bemanning heeft van zes tot acht man en dat voortbewogen wordt door twee straal- en twee zuiger motoren), is veilig geland op zijn basis op Honsjioe. De aanvallende straalja gers waren zilverkleurig met rode ster aan weerszijden van de romp. Het Amerikaanse vliegtuig maakte een routinevlucht, aldus de Amerikaanse bekendmaking.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1