STADSNIEUWS Laafste nieuws r - ft NfSk Kijk in de krant.... en zie hoe miserabel «e u moogt voelen! WOENSDAG 17 JUNI 1959 Zilveren ster voor 371 noodwachters Bü beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken wordt aan de nood- wachters, die de BB vijf jaar trouw hebben gediend, een bijzondere onder scheiding toegekend. Deze onderschei ding bestaat uit een zilveren ster op een zwart veld en wordt boven de linker borstzak van het uniform gedragen. In de „A-Kring" Leiden wordt bovendien nog een fraai uitgevoerde oorkonde ver leend. In deze kring komen 371 nood- wachters voor deze onderscheiding in aanmerking. Gisteravond vond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de officiële uitreiking van de sterren en oorkonden plaats. In zijn openingswoord richtte het HBB een bijzonder woord van welkom tot de burgemeester en de secretaris- penningmeester van het Kringbestuur, mr. J. Siderius. Aangezien het te veel tijd zou vergen indien aan alle 371 noodwachters de on derscheiding persoonlijk zou worden uit gereikt, trad uit de vele afdelingen, die de BB kent, een vertegenwoordiger (ster) naar voren. Het waren de heer W. Th. Bernsen, mevr. E. C. J. Diehl-Waye- kamp, mevr. E. v. Es-Maliepaard, de heer J. G. Jollie, mevr. J. C. v. d. Kraan- v. Wijnen, de heer A. v. d. Leek, de heer D. van Leeuwen, de heer M. C. Over- duin, de heer P. M. du Prie, mej. N. de Raven, de heer C. B. Rooyakkers, dok ter H. J. Veldhuyzen, de heer H. v. d. Vos en de heer A. Wijling. Nadat allen op het podium hadden plaats genomen, wees het HBB erop, dat de bezetting in de BB te Leiden nog geen 100% had bereikt. Hij verwachtte dat al len aan het bereiken van dit doel de volle medewerking zouder verlenen. In zijn toespraak dankte de burge meester het HBB voor hetgeen deze in 5 jaar heeft weten op te bouwen. Er is in Leiden een hechte band ontstaan in de BB en de toewijding van de nood wachters is zeer groot. Dit bleek overdui delijk bij de kort geleden gehouden alarmoefening, toen 75% van de bezet ting aan het alarm gehoor gaf. Spreker hoopte, dat dit ook bij de komende alarmoefeningen zo zal blijven. Het is voor het HBB en zijn staf, als middel punt van de gehele organisatie, vaak moeilijk om alles te bundelen, doch straks als de BB aan de Middelstegracht een eigen gebouw heeft, zal dit als cen trum voor alle BB aangelegenheden, de eenheid ten goede komen. Na de wens te hebben uitgesproken, dat in de ko mende tijden steeds op de bereidheid van allen kan worden gerekend, reikte de burgemeester de onderscheidingen uit. De overige noodwachters ontvingen hun ster met oorkonde uit handen van de BDA's. Na de pauze werden twee bijzonder mooie kleurenfilms vertoond. Met de Fokker's „Friendship" maakte men een proefvlucht met dit vliegtuig mee. De tweede film. „Traditievol Afrika", gaf prachtige beelden over de zeden en ge woonten van de bewoners van dit we relddeel. Zij liet zien, dat de negerbevol king, ver voordat de Westerse bescha ving tot hen doordrong, reeds in staat was met de vaak primitieve hulpmidde len en gereedschappen ware kunstenaars te zijn. Aan het slot van de avond sprak het HBB nog een woord van dank tot de burgemeester. Zilveren jubileum bij de S.L.F. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. C. van Steen in dienst trad by de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit. In de directiekamer sprak de direc teur, ir. Y. Ykema, zijn erkentelijkheid uit voor de wijze, waarop de heer Van Steen steeds zijn taak heeft opgevat en vervuld. Spreker feliciteerde de heer Van Steen met zijn jubileum en over handigde de oorkonde en gratificatie van het gemeentebestuur. Hij sprak de hoop uit, dat de fabrieken ook in de ko mende jaren van de werkkracht van de jubilaris mogen blijven profiteren. Ook de directe chef, de heer D. Boersma, uitte zijn waardering voor het werk van de heer Van Steen. Spreker hoopte nog vele jaren met hem samen te mogen werken. De voorzitter van de personeels vereniging bood hierna een schilderij aan en memoreerde dat de heer Van Steen ook in de personeelsvereniging en in de toneelclub een werkzaam aandeel heeft. Hij sprak de wens uit dat dit ook in de toekomst zo zal blijven. Hierna begaf de jubilaris zich met zijn familie naar de kantine, waar zich de naaste collega's hadden verzameld om hun chef te huldigen. De heer H. J. van Haastrecht bood een geschenk aan na mens de afdeling. De heer C."H. H. Staats overhandigde namens de toneel club een cadeau, terwijl de heer Tj. Wiersma namens de vakorganisatie van de jubliaris, de A.R.K.A., zijn woor den met een attentie onderstreepte. Na al deze blijken van vriendschap en waar dering dankte de heer Van Steen, mede namens zijn familie, allen hartelijk voor de cadeaus en gesproken woorden. Hij sprak de hoop uit ook in de toekomst op dezelfde prettige wijze door zijn medewerkers te worden bijgestaan. VOORSCHOTEN CONCERT De Koninklijke Marinierskapel geeft vanavond een concert op de Voorstraat van 8-10 uur. Dit concert wordt aange boden door de Commandant van het Marine Opkomst Centrum. Bij slecht weer wordt het concert ge geven in de manschappenzaal van het M.O.C. BENOEMD De heer J. M. Jansen, onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool, alhier is met ingang van de nieuwe cursus benoemd k»t onderwijzer aan een r.-k. school in het Bezuidenhout in Den Haag. De heer Jansen bekleedde in Voor schoten, diverse functies, zoals secretaris van SVLV, lid van de Voor- schotense Sportraad, penningmeester van het afdelingscomité van de R.-K. Jeugdbeweging, secretaris van Vakantie vreugd, vice-voorzitter van de afd. Voetbal van de R.-K. Sportbond dis trict Leiden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Else C.. dr v. J. C. de Vrijer en tM. E. Behage; Titia E.. dr v. H. Y. Gie- ma en H. L. Soesman; Alida M.. dr v. H Neuteboom en H. Visbeen; Ronald, zn V- B. Pocke en H. M. v. Houwelingen; Re ctus J., zn v. J. A. Kriek en C. J. Lode- wyks; Jacobus J. G., zn v. G. P. A. Hoolj- mans en M. M. C. Koot; Franciscus M.. zn V. B. Kraan en J. C. v. d. Meij; Johannes A. M. zn v. A. C. v. Kampen en M. J. W. V- d. Valk; Carlo J. F., zn v. J. L. M. Heij- nen en T, A. E. G. Meurlchlj; Wilhelmlna p;. dr. v. C. W. Mens en W. M. T. Soeters; Marcel, zn v. C. Klein en E. Hester; Ru dolf R., zn v. W. Hooegrdyk en P. E. Lel- HERV. WIJKGEMEENTE KOOIWIJK OP STAP Gisteren heeft de hervormde wijkge- meente „Kooiwijk" een geslaagd en zeer gevarieerd uitstapje gemaakt. Na een korte door de wijkpredikant, ds. J. N. de Ruiter, verzorgde dagopening in de Kooikapel vertrok het gezelschap in drie bussen naar het Bloemendaalse kopje, waar van de schitterende natuur volop werd genoten. Bergen-Binnen en Eg- mond aan Zee, Edam en Volendam werden vervolgens bezocht. In de mid daguren zorgde een rondvaart door de Amsterdamse grachten voor de nodige afwisseling, waarna tenslotte ook nog een bezoek aan Schiphol werd gebracht. Zeer voldaan over deze in zo prettige sfeer verlopen tocht, was men 's avonds om half tien weer op het punt van uit gang terug. Na de dagsluiting vertrok ieder, met de herinnering aan een fijne dag, huiswaarts. ATLETIEK Parry O'Brien verbeterde wereldrecord kogelstoten De Olympische kampioen 1956 kogel stoten. de Amerikaan Parry O'Brien, die sedert 1953 houder is van het wereldre cord op dit onderdeel, is er dan einde lijk in geslaagd officieel het wereldre cord te verbeteren. Slechts 65 toeschouwers zagen de ki-achtsexplosie van Parry O'Brien op de sintelbaan van de Universiteit van San Antonio te Pomona (Californië) toen hij de 7 1/4 kg. wegende kogel 19.40 meter van zich af stootte en hiermede zijn eigen wereldrecord en dat van zijn 19- jarige landgenoot Dallas Long met 15 cm. verbeterde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Judith, dr v. P. Wassenaar en I. Hne- denko; Antonius Petrus Maria, zn v. T. M. M. Waaijer en P. C. Braun; René Gijs- bertus Maria, zn v. T. M. M Waaijer en C. Braun; Elisabeth, dr v. J. van Leeu wen en S. C. van der Laken; Gerardus, zn v. G. Ligtvoet en M. C. Knol; Agnita Eli sabeth, dr v. J. E H. Pfauth en M. Sprelj; Gerrlt Johanna, zn v. G. van Eljk en J. C. M. Hoogenboom. GEHUWD: van Loo en H. van Heusden. OVERLEDEN: B. Weeda, 73 jr. man; A. P, van Dljke, 46 jr, echtgenote van W. A. den Haan. Oostduitse opstand vandaag herdacht Vandaag herdenkt West-Duitsland de Oostduitse opstand van 17 juni 1953 als ..de dag van de Duitse eenheid". De re geringsgezinde „Kölnische Rundschau" schrijft dat het lot van degenen, die bij die opstand werden gedood „plotseling ons lot en dat van alle Westelijke vol ken zou kunnen zijn". „Aan deze doden; aan allen in Oost-Duitsland, die onze last dragen en aan degenen in de bui tenwereld die de verantwoordelijkheid dragen voor Berlijn en de hereniging, zijn wij dank verschuldigd". Volgens het blad kunnen de Duitsers slechts hopen op een hereniging in vrijheid indien „alle leden van de vrije wereld zich samen staande houden in de strijd, waarvan 17 juni slechts een deel en waarvan Genève slechts een zeer klein onderdeel was". De onafhankelijke „Die Welt" schrijft, dat de eenheid van het Duitse volk voor de Duitsers altijd bestaan heeft. „Er bestaat een eenheid en samenwer king waarvan de uitwisseling van be zoeken, brieven en pakjes slechts een kunstmatige aanduiding is. Deze eenheid is sterker dan een op gelegde politieke structuur en sterker dan de tijdelijke maatregelen van de overwinnaar, omdat zij wortelt in die onbekende ondergrond waar politiek geen vat op heeft", aldus het blad. Politie vond opium op lichaam van Chinezen (Speciale berichtgeving) Gisternacht hield een rechercheur in de binnenstad van Rotterdam twee Chinezen staande, die zich bij de nade ring van de politiemannen enigszins schichtig gedroegen. Bij nader inzien maakten de zonen van het hemelse rijk een enigszins bultige indruk, zodat de politiemannen hen voor alle zekerheid meenamen naar het bureau voor een nader onderzoek. Het bleek dat zij in het bezit waren van een grote hoeveel heid opium, namelijk 9 kilogram, die zij op het lichaam verborgen hadden. De een had het verdovende goed in wind sels op het lichaam gewikkeld, de an der had het in een dubbele voering van zijn broek. Zij waren voornemens de opium ergens in de stad te verkopen. Het waren een 30-jarige fitter en een 48-jarige timmerman beiden opvarenden van een Engels schip, dat in de Waal haven lag. Het opium heeft een „zwar te" waarde van f9.000. WARMOND P.V. „WARMOND" Uitslag wedvlucht St.-Quentin 276 km. gelost 6.15 uur met harde noorden wind. Aankomst eerste duif 11.08.58, laatste 11.44.01 uur.. In concours waren 72 duiven. Uitslagen: P. Vogelenzang 1; Chr. Braun 2, 8; dr. J. Venker 3, 4, 5, 6; J. Diemei 7; B. Oskam 8; J. de Weerd 10. WASSENAAR ST-ADELBERTCOLLEGE Op het St-Adelbertcollege slaagde voor het eindexamen Middelbare Meis jesschool de dames: E. Bakker, Scheve- ningen: A. Faasse, Wassenaar; A. Feber Den Haag; E. Houtzager, Den Haag, C. de Kruyf, Oegstgeest; I. van Noort, Den Haag; E. Pauw, Den Haag; T. Struycken, Den Haag. ZOETERWOUDE Jaarvergadering O.V. FEESTEN OP 11 EN 12 AUGUSTUS De Oranjevereniging hield gister avond haar jaarvergadering in café Roeleven. Uit het jaarverslag vernamen wij, dat gedurende het gehele jaar 1958 zonder voorzitter werd gewerkt. Het jaar 1958 werd begonnen met een batig saldo van f. 590.42. De ontvangsten bedroegen f. 1.757.24 en de uitgaven tel; Johannes M.. zn v. G. H. M. Konings en W. M. Zoetemelk; Paulus M., zn v. A. A. v. d. Mey en A. P. de Visser. Ondertrouwd: A v. Leeuwen en C. Se- gaar; M. Bavelaar en T. J. M. v. Balle- goyen; A V. S. Kamphuls en P Boxum. Getrouwd: J. Bogerd en C. Zitman; A. N. C. ten Broek en E. Groen; J. T. van Kesteren en C. M. A. v, d. Bos. Drie veelbelovende jongeluitwee van zestien en één van vijtien jaar, zijn gisteren in Nieuwe-Wetering in volle vaart in een sloot gedui keld met een gestolen auto. Nadat hun pleziertochtje aldus was ge ëindigd, wisten zij uit de wagen te komen en te vluchten. Burgers en Rijkspolitie achtervolgden het stel, waarbij zelfs een vliegtuig van de politie in actie kwam. Na een span nende jacht werden zij ingerekend. Zó bleef de eens fraaie auto in de sloot achter. f. 1.607.94, zodat met een batig saldo van f. 739.72 het jaar kon worden af gesloten. De heer P. van der Salm deelde namens de kascommissie mede, dat boe ken en bescheiden in orde waren bevon den. De aftredende bestuursleden, de heren Th. J. Opdam en H. van der Berg werden beiden herkozen. De heer H. van der Berg werd tot voorzitter gekozen, terwijl de heer P. Janson naast het penningmeester schap ook het secretariaat zal waar nemen. De schenkelloop werd met algemene stemmen afgeschaft, omdat er te weinig animo voor blijkt te bestaan. De wielerwedstrijd zal dit jaar op de eerste avond, 11 augustus a.s., worden gehouden. Het ligt voorts in het voornemen om in het programma een gymnastiek- demonstratie op te nemen, terwijl ook een hindernisrace voor bromfietsers wordt overwogen. De feesten zullen worden gehouden op 11 en 12 augüstus as. registreert warmte De discomfort index en vochtigheidsgraad in Washington (Van onze correspondent in Washington) De meeste bewoners van Washington beschouwen het als een „mal geval", dat het weerbericht in hun krant sedert half mei een nieuw brokje infor matie bevat: de „discom fort index". Hoe moet men die woorden verta len? „onplezierigheids graad" komt er nog het dichtste bij. Wat on-Amerikaans eigen lijk! Dit is het land van officieel, zonnig optimis me. Vraag aan wie ge wilt te Washington: „hoe maakt u het?" en het antwoord zal luiden, al is het in juli of augustus ook nog zo smoorheet en broeierig: „Fine, thank you!" Moet men nu, op grond van wat er in het weerbe richt staat, ineens onge- zellig-eerlijk worden en antwoorden; „oncomfor tabel" of „onplezierig", ja zelfs „miserabel"? Maar laten wij eerst uitleggen, wat er aan de hand is. De zomers in Washington zijn heel warm en de hitte is des te moeilijker te dragen, omdat George Washing ton de ongelukkige ge dachte heeft gehad om een hoofdstad te stichten op laaggelegen, moeras achtig terrein langs de rivier de Potomac. Daar om is de vochtigheids graad herhaaldelijk heel hoog in Washington en hitte plus vocht zijn moei lijk te verdragen. Tempe raturen van 90 of 100 gra den Fahrenheit plus een vochtigheidsgraad van 80 percent, dat is bar. Van nu af aan kan men In de krant lezen wan neer het bar is geweest of bar wordt. De weerdienst telt namelijk temperatuur en vochtigheid bij elkaar op, neemt daarvan vier tienden en voegt daar 15 bij. Vraag ons niet om dit cijfergegoochel te verkla ren, zó staat het in de krant. Onlangs was het 90 graden, de vochtigheid was 60, samen 150. Vier tiende daarvan is 60, plus 15 75. Op die dag was juist de grens bereikt waar men zich onplezie rig gaat voelen volgens de geleerden. Komt de d.i. (discom fort index) boven de 75 dan wordt het tijd de air conditioning te gaan ge bruiken, anders zou op de departementen en in het Congres het pres tatievermogen van de mensen te zeer zakken. Die d.i. zou men dus ook kunnen zien als een wa pen in de koude oorlog, als een waarschuwings signaal, dat aanduidt, wanneer men met kunst en vliegwerk de rege ringsambtenaren af moet gaan koelen en droogte verschaffen. Och, het is alles niet zo mal als het lijkt. Als men die d.i.-cijfers een tijd lang verzamelt, zal men precies kunnen uitreke^ nen hoeveel elektriciteit men paar jaar nodig heeft om een bepaald aantal mensen fit tehou' den voor hun werk. Dat kan zijn nut hebben. Maar waarom moet men die cijfers dagelijks in de krant zetten? En dan nog wel als indicatie van 's mensen ellendigheid? De Amerikaan streeft er als regel naar om juist te ontkennen dat de aarde een tranendal is en Washington een trans- piratie-vallei. Een jong individualis tisch Amerikaan reageer de aldus: „Mag ik alsje blieft zelf nog uitmaken of ik mij plezierig voel of niet? Gistermiddag was de d.i. 60, maar toen moest ik naar de tand arts. Vandaag is de d.i. 80, maar vandaag ga ik tennissen met het liefste meisje van de wereld. Geef mij maar 80!" Prins Bemhard naar Parijs Prins Bernhard zal zaterdag a.s. naar Parijs vertrekken om de op deze dag beginnende vergadering van de Inter nationale Ruitere Federatie bij de wo nen. Ook zal de Prins aanwezig zijn bij de aan deze vergadering verbonden Europese hippische springkampioen- schappen zijn. De Prins zal ook een bezoek brengen aan de 23ste internationale luchtvaart- tentoonstelling op Le Bourget, op welk vliegveld hij ook, komende uit Neder land, met de regeringsdakota zal landen. Kamerdebat over de lonen (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer heeft vanmiddag meegedeeld dat het de bedoeling is het grote debat over de lo nen, huren en subsidies te houden op 14 juli en volgende dagen. De desbetreffen de nota van de regering zal omstreeks 26 juni verschijnen. Produktschap zuivel wil vrij melkprijsbeleid Het Produktschap voor Zuivel heeft vandaag in een brief aan de minister van Economische Zaken gevraagd, de vorming van de consumtpiemelkprijs vrij te laten. Wel wil het Produktschap (voorlopig) nog een repressief toezicht op deze prijzen, door haar zelf uit te oefenen. Dit om excessen te voorkomen. Het Produktschap is tot deze stap ge komen, omdat het meent, dat een vrij prijsbeleid in overeenstemming is met de gewijzigde conjuncturele omstandighe den. De leden van het Produktschap ach ten het niet redelijk, dat de bij de con- sumptiemelkvoorziening betrokkenen aan een prijsbewaking gebonden blijven, die dateert uit een reeds afgesloten periode. Grote heidebrand In Den Dolder ,aan de spoorlijn UtrechtAmersfoort, is vanmiddag een grote heidebrand uitgebroken. De politie heeft assistentie gevraagd van de dichtstbijzijnde legereenheden. Uit Huis ter Heide zijn 100 man van de afdeling 934 van de Luwa te hulp ge sneld. aldus de Legervoorlichtings- dienst. De brand is omstreeks 12 uur uitge broken in de nabijheid van de psychia trische inrichting Willem Arntzhoeve. Het is een bos- en heidebrand. Volgens voorlopige berichten hebben ook wonin gen gevaar gelopen. Behalve de mili tairen zijn de brandweren van Zeist en Soest uitgerukt .die van Zeist o.m. met een nevelspuit en bosbrandweerwagens. Na drie kwartier was het gevaar voor uitbreiding bezworen. Dodelijke botsing tussen motorrijders te Arnhem Na een botsing tussen twee motor rijwielen op de Huissensestraat te Arnhem is in de loop van de ochtend een dergenen, die bij deze botsing be trokken was, n.l. de 35-jarige J. N. v. Zinderen, in het ziekenhuis overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 7 kinderen. Zijn vrouw verwacht binnenkort het achtste kind. De heer Van Zinderen verleende geen voorrang aan een motorrijwiel, waarop twee broers uit Doornenburg zaten. De drie mannen werden van hun voer tuigen geslingerd bij de botsing die volgde. De heer Van Zinderen kreeg een schedelbasisfractuur en de broers liepen een hersenschudding op. IR. VAN DER TOORN VOORZITTER VAN HET NEN Als opvolger van dr. L. Neher is tot voorzitter van het Nederlands Normali satie-Instituut (NEN) benoemd ir. J. D. H. van der Toorn, oud-directeur-gene- raal van de PTT. De overdracht van het voorzitterschap geschiedde vandaag in het gebouw van dit instituut in Den Haag. De heer A. B. Speekenbrink, de gouverneur van de Ned. Antillen, heeft maandag een officiële gedachtenwisse- ling over de olieimport in het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken gehad. Hij sprak met de waar nemend assistent-minister van Buiten landse Zaken, Foy Kohier. Aanhangers Batista dwongen piloot koers te wijzigen Zes aanhangers van ex-president Batista van Cuba hebben gisteren de piloot van een Cubaans lynvliegtuig. dat van Havanna op weg was naar Vera- dero, direct nadat het toestel uit Ha vanna was vertrokken. gedingen rechtstreeks naar Miami te vliegen. Na aankomst aldaar vroegen zij om politiek asiel. Het vliegtuig had 30 mensen aan boord. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en B uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Vannacht om half twee vloog met een daverende klap een personenwagen, bestuurd door de 22-jarige koopman A. van Harten uit Utrecht .tegen een lichtmast langs de Rijksstraatweg 25, de weg van Zeist naar de Berenkuil. De bestuurder kwam hierbij op slag om het leven. De auto is toatal vernield en de lichtmast zwaar verwrongen. De oor zaak van het ongeluk is onbekend. Zeer geringe aanvoer De IJmuidense visafslag werd dinsdag voorzien van een aanvoer van 760 kisten verse vis. Wel weer een zeer schrale aanvoer. De vis werd binnengebracht door een tre iler en een logger. Er waren 320 kisten schelvis, 80 wijting. 95 gul en kabeljauw, 40 koolvls, 45 kleine kistjes haring, 180 makreel, 45 varia en 150 stuks stijve kabeljauw. De Ariadne IJm. 18 zorgde voor 260 schelvis. 60 makreel, 30 wijting. 90 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 45 diversen. 150 stijve kabeljauw en 25 kleine kistjes haring. De kustlogger KW 9 was er met 60 schelvis, 120 makreel, 50 wijting en 5 gul en kabeljauw. Voor de woensdagmarkt werd meer aanvoer verwacht. Thuisstomend waren de Herman IJm. 2 met 325 schelvis. 35 makreel. 50 wijting, 150 gul en kabel jauw, 15 koolvis, 75 diversen. 110 stuks stijve kabeljauw, 350 kleine kistjes haring en 74 kantjes. De Amsterdam IJm. 28 met 300 schelvis, 280 haring, 80 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 90 varia, 50 wijting en 500 kleine kistjes haring. De Post-Boy IJm. 20 zorgt voor 270 schelvis, 60 makreel, 30 wijting. 75 gul en kabel jauw, 25 koolvis, 80 diversen. 80 kleine kistjes haring en 5 kantjes. Verder wor den verwacht de Cleasje Ro. 46, met 270 kisten vis en 280 kantjes en de Sch. 171 met een nog onbekende vangst. Voor de donderdagmarkt komt de Toronta. De treiler Vios komt niet naar IJmuiden. Het schip heeft koers gezet naar Grimsby om daar te markten. BEURSOVERZICHT Zware koersdaling AMSTERDAM, 17 Juni Bleef tot dusver de reactie ter beurze nog binnen zekere grenzen, vandaag had het aanbod over de hele linie sterk de overhand en gingen de koer sen, vooral van de internationale fondsen, met sprongen omlaag. Het wederom teleurstellende verloop van Wallstreet was hiervan een voorname oorzaak, hetgeen meebracht, dat de Amerikaanse kopers ditmaal volledig verstek lieten gaan. En wat dit bete kent viel vandaag aan het Damrak duidelijk te bespeuren. Daar kwam bij, dat de Duitse beurzen vandaag gesloten blijven, zodat ook van die kant geen activiteit ontstond. Het is bekend, dat de laatste tijd Juist ook van Duitse zijde belangstelling voor onze aandelenmarkt is ontstaan. Even heeft de arbitrage zich geroerd door voor Zwitserland en Parijs iets te onderne men, maar dit had niet veel te beteke nen. De stemming was dan ook gedeci deerd flauw, maar van enige nervositeit was in het geheel geen sprake. Vandaar, dat de markt betrekkelijk rustig bleef en de grootste aandacht zich concen treerde in Unilever, Aku en Philips, respectievelijk met verliezen van 30, 22 en 18 punten. Na de opening bleek het koersniveau geleidelijk verder in te zakken, zodat tegen het sluiten van de markt vrijwel het laagste peil werd bereikt. Dit was een gevolg van volkomen gebrek aan steun. Kon. Olie zakte in tot ver bene den f. 160. Overigens was de hoek van het hoofdfonds vrijwel verlaten. Het was opmerkelijk, dat de leidende fondsen de andere hoeken in de flauwe stemming meesleepten. Zo leden ook Scheepvaart aandelen onder aanbod, en waren Cul tures lager, vooral Deli, die zelfs tot f. 158 (gisteren f. 174) inzakte. Daarop volgde een herstel tot f. 163. Aandelen Handelsbank wederom in open hoek met een koersval tot 151 (gisteren 158). Ook de locale fondsen werden meegesleurd en de adviesprijzen waren voor verschil lende waarden 10 tot 15 punten lager. Staatsfondsen prijshoudend en stil. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 17 Juni Londen 10.60-10.60%, New York 3.76% 3 77%, Montreal 3.92%-3.93. Parijs 76.87%-76.97 Brussel 7.55-7.55%, Frankfort 90.21-90.26, Stockholm 72.85- 72.90. Zürich 87.45-87.50, Milaan 60-74% 60.79%, Kopenhagen 54.75 %-54.80%, Oslo 52.97%-5302%. Wenen 14.57-14-58, Lissabon 13.22-13.23%. Ankara 3.77- 3.77%. Praag 52.84-52.94. Beurs van Amsterdam Woensdag 17 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '53 3% 94%GB 94ft Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 92% 92%GB Ned. '51 3% 93% 93% B *ed. '53 (3%) 93 Ned. '56 3% 93 93 GL Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 97%LG 97%GB Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 13% 88% 88% Ned. '55 II 3% 90% B 90 Ned. '37 3 91 GB 90% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 97%GB 97%GB Ned. 62-64 3 98ft 98% Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% 112 ii2}j ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42 42 Nat. Handelsbank 157% 151%GB Ned. Handelmij220GB 215 Amst. Rubber 94 92 H-VA152 146% Senembah 190 187 A.K.U334% 324% Berkel's Patent (v.) 228GL 230 Calvé Delft cert. 551GB 530 Deli Mij .en (Ver.) 173GB 162 50 Kon. Pap v. Gelder 225'- 210 Hoogovens cert512GB 496 Miiller en Co. NJ. 295 290 Ned. Kabelfabr3g5L 380 L Philips 626% 607 GB Philips pref24514 238 OB Soever 557!4 526,;i Wilton Feyenoord 201!4 195 GL Biliton 2de r264 251 Dordtse Olie gew. 715 7971,5 Kon. Olie (f20.—16i 15Ó Idem <50 k f.20.—160 1574l) HoU.Amer.hjn 156 ls3(4 Java China Paket 143 139% K-LM125 124 Kon. Ned. Stmv.MU. i47V4gb 144",OB Kon. Paket Mij130 127% Stoomvaart Mij. Ned. icn 14o' Nievelt Goudr. eert. {3514 v Ommeren eert 246 240li Kon. Rott. Lloyd j36 j3<j Ned. Scheepv. Unie 138y4 135 %GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94 idem '48 (3%) 94 94 R'dam '52-1 (4%) 98% idem '37 I-III (3%) 94% idem '38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105ft id. N.W.B. '52 (4%) 98% 9811 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 99% 99% A'dam '51 2% 86% 86% A'dam '56 I 2% 81 81% A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83 Enschede '54 2%.... 81% 82L Den Haag '52 I 2% 90% Idem II 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 92L 90L Idem II 2% 91L 90L Idem '57 2% 98% 97% Utrecht '52 2% gnu 91 Z.-Holl. 1957 2% 95jj 95 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 201.50 199 Amst. Bank 293 282 H.B.U. eert231% 228 Rott. Bank 260% 252 Twentsche Bank 242 235 Industrie Ondernemingen Albert Heyn395 390 Borneo Sum. H. Mij. 58 56% Ned. G. en Sp. fabr. 258% 254 Kon. Ned. Grofsm. 130 130 Internatio127% 123 Int. Kunststoffenind. 50% 50 Leidse Wolspinnerij 352 335 Rott. Droogdok Mij. 607 603 Slkkens Lakfabr. '53 535 L 530 L Ned. Mij Walv.vrt. 117% 115 L Zaalberg 105% 104 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29ft 2811 Intern. Nickel95% 94% Anaconda 64 62 Bethlehem Steel 51% 51% Cities Service 55%exd. 54% General Motors 47% 49ft Kennecott108 106 Republic Steel 73% 74 Shell Oil 78% 78% Union Pacific 34 3311 Un. States Steel 96% 95% en omgeving Aandelen V.K. 16/6 Edelmet.Kon. AA 66 66% Pref. w.a. Idem 77 308 306 Holl. Constructie 400 Ing. bur. v. Bouwnijv 227 225 Ver. Touwfabrieken 260 Wernink's Betonm. 120GB 123% Van Wijk Textiel 67 67

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11