Ada den Haan verloor van Christine Gosden maar was toch tevreden KASPER KARDOLUS OPNIEUW DE STERKSTE SABREUR Nederlandse dames verloren de wedstrijd tegen West-Duitsland UVS nam afscheid van Jan de Wolf (367 wedstrijden!) Nieuw record voor Mensonides Tliea Cornelia won Gouden Zweep Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 juni 1959 Derde blad no. 29769 Internationale zwemwedstrijden te Assen Internationale scherm wedstrijden te Noordwijk Wieger Mensonides vestigde een nieuw Nederlands record. Hij deed het in het dit weekeinde geopende zwembad te Assen. Dit bad heeft een miljoen gulden gekost. Assen heeft 30.000 inwoners, Leiden bijna 100.000 Corrie Schimmel won 2 km.-wedstrijd Zaterdagmiddag is op de Loosdrechtse Plassen de jaarlijkse 2 km zwemwed strijd van De Robben gehouden, de eer ste die meetelt voor de competitie om de beide Zwemkroniekbekers. In totaal startten ruim 400 dames en heren, de meesten uiteraard op de vrije slag. Op de schoolslag kwamen onge veer 120 zwemsters en zwemmers uit. Op de vrije slag vochten de eeuwige rivalen Corrie Schimmel en Jans Kos ter hun zoveelste onderlinge strijd. Cor rie Schimmel won ditmaal, maar de tij den werden gedrukt door de felle wind, die vooral de eerste kilometer zwaar maakte. Bij de heren was André Hermsen van de organiserende vereniging ruim één minuut sneller dan zijn rivalen. De Robben behaalden nóg een eerste prijs. Bij de schoolslag dames, waar Rita Kroon op de 2 km zelfs sneller was dan de eerstaankomende heer: Van der Kooy (ZIAN). De uitslagen waren: 2 km vrye slag dames: 1. Corrie Schimmel ('t Gooi) 31.19.8: 2. Jans Kos ter ('t Gooi) 31.36.5; 3. Willy Lambour (Naaiden) 32.51.0; 4. Mary Kok (Rob ben) 32.51.1. 2 km vrüe slag heren: 1. André Herm sen (Robben) 30.52.8: 2. I. Bultman ('t Gooi) 31.58.5: 3. B. H. van der Linden (Zwemlust) 32.21-5; 4. W. Bergman (Zijl) 32.33.0. 2 km schoolslag dames: 1. Rita Kroon (Robben) 35.51.8: 2. Nellie Wiegers (Robben) 38.03.8; 3. G. Drogtrop (DWR) 39.03 8. 2 km schoolslag heren: 1. H. van der Koov (ZIAN) 36.02.4; 2. W. Mensonides (ZIAN) 36.44.4; 3. A. van Oest Ct IJ) 36.48.0. ZEILEN Nachtwedstrijd op IJsselmeer Nog nooit hebben de deelnemers aan de jaarlijkse nachtwedstrijd van de KNZ en RV op het IJsselmeer zulk gun stig zeilweer gehad als ditmaal. Toen zaterdagavond om zes uur 37 jachten bij Pampus gestart werden, stond er een stevige bries, die in de loop van de nacht nog flink aanwakkerde. De uitslagen waren: Ronde en plat bodem jachten: Klasse OA: 1. Schollevaer strmn W. Bruynzeel (KNZ en RV). Klasse OB en OC: 1. Reymerswale strmn dr H. Kluvers (KNZ en RV). RORC-jachten: Klasse 4: 1. Marina strmn dr. J. H. van der Waals (Het IJ). Klasse 3: 1. Tulla strmn S- de Wit (KNZ en RV). Klasse 2i_L Witts Raaf strmn ir. Th, B, Tromp (KM «n KV). Het gekletter van de wapens op het zonnige, doch winderige terras van het Huis ter Duin te Noordwijk is verstomd. Ruim 160 scherm- sters en schermers zijn na een langdurige strijd de wedstrijden namen ruim twaalf uur in beslag vermoeid en met een wat don kerder huidskleur huiswaarts gekeerd. Drie van de deelnemers zijn een eerste prijs rijker geworden. Op sabel was het de Nederlandse kampioen Kasper Kardolus. Met vier overwinningen eindigde hij als eerste in het eindklassement. Met merkwaardig genoeg Heidenrijk en Terweer respectievelijk op de tweede en derde plaats, een herhaling van het Nederlands kampioen schap, dat drie weken geleden in Vlaardinaen werd aehoit(V~ Een rol van betekenis hebben de bui tenlanders niet gespeeld, hoewel Molhos toch enig gevaar heeft opgeleverd. Hij was namelijk degene, die Kardolus een nederlaag toebracht. Op dat moment was het zaak, dat Terweer en Heidenrijk de in Zwitserland woonachtige Hongaar de voet dwars zetten. Zo is het ook ge beurd. Zowel Terweer als Heidenrijk kwam geladen op de loper. De blonde Hage naar zond Molhos met een 53 neder laag naar zyn plaats en Heidenrijk won van hem met 52. Hy werd hierdoor tevens runner-up. Een beeld van de internationale schermwedstrijden op de terrassen van het Huis ter Duin te Noord wijk. Triomfantelijk kon dr. Nagy, de in Nederland wonende Hongaar, voordat het degentoernooi was afgelopen reeds vertellen dat hij winnaar was. Hij had al zyn partijen in de eindpoule gewon nen en wel met grote overmacht. Alleen De Loo, die op verrassende wijze (jerde werd, had hem het vuur na aan de schenen gelegd. Op het nippertje won dr. Nagy van hem (54». Onze landge noot Popken, die in de voorronde zo voortreffelijk had gewerkt, eindigde als vierde. Zucht van verlichting Iedereen slaakte een zucht van ver lichting toen de wedstrijd op floret (dames) was afgelopen. Het duurde tot precies vijf minuten over half elf in de avond. De schermsters werden zelfs even in staat gesteld hun eigen prestatie op het televisiescherm te volgen. Nina Kle.vweg en Elly Botbijl, zuigend aan een blikje ananassap, volgden met interesse de sportwedstrij den op de televisie, die met schermen niets gemeen hadden. Aan de andere kant van de zaal werd door de andere deelneemsters rustig doorgetrokken. Winnares van dit toernooi werd de Duitse mej. Weisse, die in de finale poule slechts één nederlaag leed en wel tegen haar landgenote mej. Mees. Met acht victories bezette Elly Botbijl de tweede plaats en daarmdee eindigde zij vóór Nina Kleyweg, die zeven overwin ningen noteerde. „Toen ik in de avond uren buiten moest schermen, was het mis. Ik heb er een hekel aan en dat is voor mij niet gunstig geweest, maar ik moet toegeven, dat ook de anderen in dezelfde omstandigheden verkeerden", vertelde Nina ons. Struikelblokken De weg naar de top zit vaak vol strui kelblokken. Dat hebben de Nederlandse meisjes Nina Kleyweg, Danie van Ros- sem, Elly Botbijl en Lenie KokkesHa- nepen zaterdag in de wedstrijd tegen de Westduitse damesploeg ondervonden. En dat vooral een equipe wedstrijd veel meer vergt, hebben zij ook gemerkt. Het Rot terdamse meisje Nina Kleyweg was een grote steun voor haar ploeggenoten, maar de wedstrijd in haar eentje win nen was onmogelijk. Drie overwinningen boekte zij en een vierde duel verloor ze. Een defecte enrouleur had haar volko men uit haar concentratie gebracht. Voor het slanke Haagse meisje Danie van Rossem, die de laatste tijd in het buitenland goede resultaten behaalde, moet de ontmoeting met de Duitse ploeg een teleurstelling zijn geweest. Hyper nerveus verscheen zij op de loper. Vier nederlagen werden haar deel. Elly Botbijl en Lenie KokkesHane- pen, die ieder slechts één punt voor de Nederlandse ploeg „binnenbrachten", waren eveneens slecht op dreef. Het veelvuldig missteken werd de lange don kere Elly Bótbyl noodlottig. De Duitse meisjes (Helmi Hochle, Rosemarie Weiss, Heidi Schmidt en Helga Mees) wonnen met 115. De Nederlandse sabreurs hebben meer voldoening geschonken. Met, eveneens 11—5 wonnen zij van de vier Hongaarse vluchtelingen, die thans in Zwitserland woonachtig zijn. Met vier overwinningen stond Boude- wijn Heidenrijk op de bovenste plaats van de uitslag. De negentienjarige Am sterdammer had er zin in en veel moeite had hij niét met zijn tegenstanders. Tan (Ned.) en de Hongaar Janos Mahoss behaalden beiden dria overwin ningen. (Xenia Scott P. X Mieke Hollandia en Xema S) door het stek sprongen, zodat X Henny D de ereronde mocht rijden. Wagenaar jr., die reeds met Valencia had gewonnen nam met Truax ook de 's-Gravepolderprijs voor zijn rekening en in de amateurkoers stuurde v. Har- lingen Sunny Williams naar de zege. De uitslagen luiden: Axel-prijs: 1. Xlssy Norton (A. Th. Knij nenburg 1.30.5)2. Wielewaal S; 3. Xiphon Prins Bernhard overhandigt pikeur Knijnenburg de Gouden Zweep. 's-Gravenpolder-prijs: 1. Truax (J. Wa genaar Jr.) (1.28.9); 2. Tea: 3. Uncle Mars. Tot. win. 3 40; pl. 2.20, 5.60, 4.90; koppel 16.70; cov. 21.10. Van Gend en Loos-pijs. Voor amateur- rijders: 1. Sunny Williams (L. J. van Har- lingen) (1.25j5): 2. Sagne d'Or; 3. Ugold- man K. Tot. win. 4 40; pl. 1.90, 2.30, 1.50; koppel 8.10; cov. 7.80. Totallsator: omzet f. 205.260.50. „Oudjes,, verloren met 4—2 UVS heeft zaterdag afscheid genomen van rechtsback Jan de Wolf. die zijn carrière als actief voetballer hij wordt trainer heeft afgesloten met de Duitse tournee van de blauwwitten. Vóór de aanvang van de jaarlijkse wedstrijd oud-UVS—het. kampioenselftal van 1950 en het huidige semiprofteam heeft voorzitter J. Wondergem de vele verdiensten van Jan de Wolf geschil derd De heer Wondergem noemde De Wolf een van de sympathiekste UVS- spelers. Hij werd lid van de blauwwitte vereniging in 1933 <op 12-jarige leeftijd) en heeft er dus 26 jaar „op" zitten. In totaal speelde hij 367 competitie- en bekerwedstrijden voor UVS en is hier mede recordhouder. De Wolf, die na de bevrijding zijn intrede deed in het eerste elftal hij maakte ook deel uit van het kampioensteam heeft een blanco strafregister. De heer Wondergem overhandigde hem namens de vereniging een bedrag onder couvert, een bloemstuk en bloe men voor De Wolf's echtgenote. Daarna volgde de ontmoeting oud- UVSUVS 1. Het is een 42 overwin ning voor de jeugd geworden. Welis waar toonden de ..oudjes" nog over een goede techniek te beschikken van hun plaatsen viel best nog wat te Ieren maar op het punt van snel heid moesten de meesten toch voor hun Jongere tegenstanders het hoofd buigen. Alhoewel Tonny Kantebeen en Cor Verhoogt hebben toch nog heel wat „speed' in de benen. Voor de rust doelpuntten Hennie Bekkering, Verhoeks en Wim Bekkering voor de jeugd, waarbij enkele spectacu laire reddingen van doelman Mart van Well niet onvermeld mogen blijven. Na de hervatting knepen André Hak en zyn mannen wel eens een oogje toe en kre gen we twee fraaie doelpunten van mid- voor Tinus de Wolf ouderwetse venij nige kopballen te zien 32. Tenslotte scoorde ook Freek Filippo nog eenmaal, zodat deze wedstrijd, waarin ruim 500 toeschouwers de oude garde met genoe gen nog eens aan het werk zagen, met een 42 zege voor de jeugd werd afge sloten. Na afloop van de ontmoeting volgde een afscheidsfeestje voor Jan de Wolf, die ook van de spelers en de supporters vereniging nog enige geschenken in ontvangst mocht nemen. Wat de tournee door Duitsland be treft: UVS heeft bij onze oosterburen een goede indruk achtergelaten. Het resultaat is enige uitnodigingen voor het volgend seizoen en waarschijnlijk in augustus een ontmoeting tussen Wup- pertal en UVS in Leiden. De blauwwit ten verloren tydens de tournee met 3—1 van Wuppertal, dat enige Duitse topspe- lers in de gelederen telt. Een ander sterk nummer was de 100 meter rugslag dames, die eveneens in een ZIAN-overwinning eindigde. Het was voor de Engelse Sylvia Lewis een hope loze taak om te trachten in dit gezel schap van wereldklasse - met aan de spits het duel tussen Ria van Velsen en Rini Dobber - mee te komen. Erg spannend was dit duel overigens niet. Ria van Velsen nam na de start een voorsprong, die zij bij elke doorhaal van haar lange armen vei^rootte en was zij op de laatste baan dé rechte lijn niet kwijtgeraakt, dan zou het Neder lands record van Rini Dobber (1.12.2) zeker zijn verbeterd. Het Haagse meisje won nu in 1.13.0 en bleef haar Amster damse rivale daarmee ruim een seconde WATERPOLO Waalewijn bedankte voor centrale training Wim Waalewijn (HZPC) heeft voor de centrale training van het Nederlands waterpolozevental bedankt. Hy nam dit besluit zaterdagmiddag in Assen toen hij kort voor de wedstryd tegen Zuid- Slavie van trainer Frans Kuvper ver nam, dat hy niet in het Nederlands ze vental zou worden opgesteld. De finish van de koers om de Gou den Zweep, gewonnen door Thea Cornelia binnenbaanLinks op de foto Theo Messidor. L. Tot. win. 3.60; pl. 2.1.40, 1.40; kop pel 17.70; cov. 4 Biggekerke-prijs. Ie afdeling: 1. Youth- full Nora Spencer (J. van Dooyeweerd) (1.35.5); 2. Yvonne Heny; 3. Yensy. Tot. win. 3 40; pl. 1.70, 7.20; 2.10; koppel 20.10; cov. 27.70. 2e afdeling: 1. Yberflöte (N. J. Bloem- 6aat) 1.32.8); 2. Yvonne Hollandia; 3. Yeasty Hanover. Tot. win. 3.10; pl. 1.50l 2.2.30; koppel 4.20; cov. 6.30. Driewegen-prijs: le afdeling: 1. Vulture S (A. R. Nottelman) (1.26.5); 2. Woud duif S; 3. William Axkit. Tot. win. 3.50; pl. 1.70, 2.50. 2.90; koppel 8 40; cov. 8.20. 2e afdeling: 1. Valencia (J. Wagenaar r.) (1.26.2); 2. Vivant Hollandia; 3. Wa- una Norton. Tot. win. 5.80; pl. 2.2.50, 2.70; koppel 7.70; cov. 5.60 Ellemeêt-prijs: 1. X Henny D (D. Lage- weg) (1.32.5); 2. Xltty Erebus; 3. Xessl- dor. Tot. win. 15.60; pl. 4.50, 3.40; koppel 56.cov. 5.10. De Gouden Zweepprijs: 1. Thea Cornelia (A. Th. Knijnenburg) (1.24.2); 2. Theo Messidor: 3. Q. Bascom. Tot. win.: 4 70; pl. 2.—. 3.50. 12.20; koppel 11.60; cov. 8 20 Elkerzee-prijs: 1. Hairo6 II (W H. Geersen) (1.20.9); 2. Quite Heny; 3. Rad bout. Tot. win. 1.60; pl. 1.60, 1.90. 3.—J koppel 5.60; cov. 8.50. Ada den Haan vond het de gewoonste zaak van de wereld. Op de 200 meter schoolslag kreeg zij in het koude water van Assen een stevige nederlaag te slikken van de Engelse schoolslagspecialiste Christine Gosden. Het was een ongewoon schouwspel om de wereld recordhoudster met enkele meters achterstand als tweede te zien aan tikken en het publiek was er kennelijk beduusd van. 2.57.0 voor mej. Gosden, 2.58.1 voor Ada den Haan luidde de uitslag van dit duel, een uitslag, die in het kleine Engelse groepje kreten van vreugde deed opgaan. voor ((1.14.1). Indrukwekkend Maar Ada was zeer tevreden over het resultaat. En terecht, immers, het was voor het eerst in dit seizoen dat de Eind- hovense zwemster in buitenwater startte en dat niet als gevolg van gebrek aan enthousiasme, doch door het drukke schoolwerk waar deze vijfde klasse leer linge van de middelbare meisjesschool thans middenin zit. Samen met haar clubgenote Betty Heukels, in dezelfde stijl en met hetzelfde ritme was Ada den Haan met Christine Gosden meegetrok ken. Bij het laatste keerpunt had de Engelse een kleine voorsprong en het wachten was op Ada's befaamde eind spurt. Maar de ongetrainde PSV-zwem- ster wist dat zij die eindspurt niet kon opbrengen en rustig zwom zij haar baan achter de fel wegtrekkende Engelse uit. Betty Heukels had intussen een aanval van Loes de Jonge met succes gepareerd en eindigde als derde in 3 min. 0.1 sec. Nieuw record Op hetzelfde nummer voor de heren zorgde Wieger Mensonides er voor, dat de 3000 toeschouwers hun troostprys kre gen. De Haagse stijlzwemmer trok on middellijk na de start weg van de rest van het veld met onder andere Kroonen- burg en Kostelijk als kopstukken. Hoog op het water liggend had Mensonides maling aan wind en kou en met 2.42.2 bracht hij het Nederlands record 50 me- terbaan op zijn naam. Hij bleef met die tijd 0.8 sec. onder de limiet. Cockie Gastelaars zwom de 100 me ter vrije slag weer met een overtuiging en in een stijl, waarvan zelfs de ruste loze, luidruchtige Zuidslavische waterpo- lospelers op de tribunes stil werden. Fei telijk zonder tegenstand schoot zij door het water met een flitsend keerpunt en een indrukwekkend beentempo. 1.04.8 was de prachtige tijd van deze opmerke lijk constant zwemmende Schiedamse sprintster. Sita Posthumus ging op de laatste 20 meter de Engelse Beryl Noakes voorbij om in 1.06.4 de tweede plaats op te eisen. Het programma dat in dit nieuwe As ser wedstrijdbassin tijden van de boven ste plank heeft opgeleverd, werd besloten met een overtuigende 400 meter zege van de tengere Corrie Schimmel, die 24 uur tevoren juist als 2 km. winnares uit het water van de Loosdrechtse Plassen was gestapt. Met 5.02.8 0.8 sec. boven de limiettijd van het Europese record versloeg zij na een race. zonder een mo ment van ernstige bedreiging, haar te genstandsters Jans Koster. Judith de Nijs (beiden 5.07.6» en Mary Kok, die met 5.15.8 was uit de toon viel. Jans Koster bleef zeker enkele seconden on der haar mogelijkheden, doordat zij werd gedwongen het op een na laatste keer punt na een foutieve draai voor de twee de maal te nemen. Hairos II demonstreerde zijn klasse (Van onze medewerker) In een prachtige strijd, zoals men die slechts zelden op onze banen ziet, ver overde de schimmel-merrie Theo Cornelia (A. Knijnenburg) uit een veld van 14 klassepaarden de Gouden Zweep. Urdy Mars leidde tot halverwege het 2500 meterparkoers, doch werd toen uitgeschakeld. Vanadis lag steeds op de tweede plaats en als derde had Thea Cornelia steeds een gunstige positie met Umberto als vierde. Quicksilver S maakte enige foutjes. Na de laatste boch kwam een compacte kopgroep het rechte eind in. Thea Cornelia werkte zich naar de kop en toen ontspon zich een opwindende eindstrijd, daar de met 60 meter handicap vertrokken Theo Messidor (Eerenberg) aan de buitenzijde fel aanviel, doch Thea hield stand en de overgelukkige pikeur Knijnenburg mocht uit handen van Z.K.H. Prins Bernhard de zo fel begeerde Gouden Zweep in ontvangst nemen. Een prachtig party gevende Q. Bascom werd derde vóór Quicksilver S. Het verschil tussen de eerste drie bedroeg 0.1 seconde. Doch niet alleen naar de Gouden Zweep ging de zeer grote belangstelling uit, maar ook naar het eerste optreden in Nederland van de Franse import Hairos II (Geersen). Deze hengst, eige naar de heer A. Voordouw uit Oegstgeest, bevestigde in de internationale draverij volkomen de grote roep die er van hem uitging en won als het ware spelender wijs in 1.20.9 km.-tyd onder bewonde rend applaus van de zeer talrijke toe schouwers. Een attractie temeer daar Hairos ook in de Grote Prijs der Lage Landen zal starten. In de openingsdraverij werd Wiele waal S (J. de Vlieger) met een neusje geklopt door Xissy Norton en de ge splitste koers voor 2-jarigen ging naar Youthful Nora Spencer en Yberflöte. Ook de derde koers was gesplitst en hierin triomfeerde Vulture S en Va lencia. Bij de 3-jarigen deed zich het zeldzame geval voor, dat de eerste drie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5