COJO JUNIMAAND—V.K.F.-MAAND Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 juni 1959 Tweede blad no. 29769 Zon en vreugd voor Leidse jeugd Nu deze maand voor vele scholieren in het teken staat van het Leids Vakan tie Kinderfeest, waaraan al weer enkele jaren ook leerlingen van de hervormde scholen deelnemen, mengt ook ds. D. J. Vossers. voorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijs, zijn „stem" in het koor van enthousiaste L.V.K.-ers. Hij schrijft ons: „De jongens en meisjes in onze steden hebben veel vóór boven andere kinderen in Nederland: meer gezellig heid, ruimere ontwikkelingskansen en vaak ook beter onderwijs. Maar in één ding komen ze te kort: het contact met de natuur. Het wordt immers zo vol in het westen van het land, dat de ruimte voor het dartele spel en gezonde recreatie in de buiten lucht gaat ontbreken. Het bestuur van het „Vakantie-Kin derfeest" heeft jaren geleden een prij zenswaardig initiatief genomen door een verblijf te zoeken (de Peppelhoeve te Putten), waar de kinderen der scholen in groepsverband enkele dagen per jaar genieten mogen van bos en hei. Het bestuur en de hoofden der Her vormde 6ohoüen zijn dankbaar, dat ook de kinderen van hun scholen in de ge legenheid worden gesteld dit zomer feest te vieren. Wij hopen, dat door de steun van onze stadgenoten zo veel mogelijk kin deren hiervan kunnen profiteren". Aan deze woorden van waardering hebben wij weinig toe te voegen. Het zal iedere kindervriend ongetwijfeld een genoegen doen, dat het hervormd en openbaar onderwijs elkander over alle tegenstellingen heen, ontmoet hebben in de commissie voor het Leids V.K.F., waarin beide richtingen uitstekend sa menwerken in het belang van de Leidse schooljeugd. Als praktisch resultaat van deze sa menwerking zullen komende weken plm. 250 leerlingen van de hervormde scho len onder leiding van hun onderwijzers- essen) hun vriendjes en vriendinne tjes van de openbare scholen in de Peppelhoeve te Putten gaan aflossen. Dank zij een tegemoetkomende houding heeft men voor enkele weken over deze hoeve de beschikking. Teneinde dit werk te kunnen uitbreiden is het ge wenst, dat Leiden in de toekomst be schikt over een eigen schoolbuitenhuis, waartoe reeds meerdere malen in de Ds. Joh. Sierat deed intrede te Westervoort In een stampvolle kerk heeft gisteren onze oud-stadgenoot, ds. Joh. Sierat, zyn intrede gedaan als predikant van de hervormde gemeente van Wester voort. Terwyl enige leden van de Mu ziekvereniging O.B.K. speelden traden ds. P. J. Dun, ringpredikant en ds. Sierat de kerk binnen. Na het uitspre ken van de zegenbede door ds. Dun zong het Chr. Gemengd Zangkoor „Herder Israëls". Als tekst voor zijn prediking had ds. Dun gekozen Efeze 2 1921. Er is thans een tijdperk met dieptepun ten en hoogtepunten afgesloten aldus spreker. Het hoogtepunt is deze middag bereikt. Ds. Dun schetste ds. Sierat als een man met grote gaven en wenste hem geluk namens de gehele gemeente. Na de bevestiging zong de gemeente gezang 150. Ds. Sierat sprak over Efeze 2 1922 „Zo zijt ge dan niet meer vreemdelingen en bijwoners, maar mede burgers der heiligen en huisgenoten Gods, gebouwd op het fundament der apostelen en profeten, waarvan Jezus Christus is de uiterste hoeksteen op welke het gehele gebouw bekwamelijk samengevoegd zijnde, opwast tot de hei lige tempel in de Here, op welke gij mede gebouwd wordt tot een woonstede Gods in de geest". Ds. Sierat wees in zijn predikatie op de eenheid en de sa menwerking der kerken op Nieuw- Guinea. Daar wordt het sacrament ge zamenlijk beleefd. Huisgenoten Gods moeten niet blijven staan bij een tafel, hetzij van de Herv. Kerk, of Geref. of R.-K. Kerk, maar uitzien op de tafel van onze hemelse Vader. Na de predikatie dankte ds. Sierat B. en W. voor de door hen betoonde be langstelling, de consulent, ds. H. B. Spij kerboer uit Zevenaar, en de Geref. Kerk. Hij hoopte dat de samenwerking met deze kerk zich nog zou uitbreiden. Hij uitte voorts zyn dank aan dr. Fokkema en vele anderen. Namens de kerkeraad sprak de heer Teeuwen de predikant toe. Ds. Spijkerboer zei, dat hij nu als consulent zijn taak heeft vervuld, het geen blijdschap geeft omdat de vacature is vervuld. Na de dienst was er in het gebouw Rehoboth een druk bezochte sa menkomst. Er werden toespraken ge houden o.a. door burgemeester H. J. Wiessing. Hij feliciteerde ds. en me vrouw Sierat en de gemeente met de vervulling van de vacature en hoopte op een prettige samenwerking. Voorts spra ken enige ringpredikanten. Ds. Spijker boer sloot de rij der sprekers. MEDAL-TEST In het dansinstituut „Mekel" werd zaterdag wederom een Medal-Test ge houden. Geslaagden voor brons waren de heren: H. Veldhuijzen, J. Boonstra, G. C. F. Vriens met ster, J. Kijzer, L. Brink, P. v. d. Broek, A. Son (met ster), L. C. H. Jansen, H. M. K. Kasten (met ster), D. Keyzer, J. Boekhoud (met ster) en de dames: A. Vermeulen, G. Vermeu len (met ster), J. Boelen, E. J. Vriens, S. Kanbier (met ster), C. Boekhoud-Kuy- pers (met ster), H. C. Steenmeijer, T. Bras (met ster), M. M. Steenbergen (met ster), J. de Koning, F. Bras (met ster). Geslaagden voor zilver zijn de heren: G. van de Meent, B. Ouwerkerk, J. Boek houd jr., J. v. Leeuwen en de dames: H. H. Klein, E. J. Kouw, K. Kuijpers, ge slaagd voor goud: de heer H. Caspers en mevr. J. G. Caspers-Roelandse. Onze stadgenoot L. S. de Wit jr. (18 jaar) werd gisteren winnaar van een terreinwedstrijd te Wansum (motor sport). Ook vorige week had hij reeds op zijn Maico 175 cc. te Hengelo een terreinwedstrijd gewonnen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Adrlana Antcmla Johanna, dr v. C. J. N. van den Meijdenberg en W. J. Verhoeven; Ernest, zn v. A. van Steenbergen en W. J. Langeveld; Dirk Martin, zn v. J. Smit en E. Verhoog; Maria Allda,. zn v. F. L. van den Berg en M A. Vos; Geertrui, dr v. A. A. van Klaveren en P. J. Korpershoek; Antonlus Gerardus Cornells, zn v. J. C. Grimsbergen en M. M. van der Laan; Krijha. dr v. P. van der Plas en A. de Jong; Gertrude Rosemaryn, dr v. M. J. W. de Groot en G. D. Klaver; Anna Helltje, dr v. W. L. van der Burg en T. van der Holst; Gesina Maartje, dr v. D. van Bee- len en M. C. van Duijn. OVERLEDEN: A. G. Ouwehand, 70 jaar. vrouw; C. Chaudron, 76 Jaar; vrouw; N. G. M. van den Aardweg, 2 Jaar, zoon. gemeenteraad een suggestie werd ge daan. Met het organiseren van deze buiten- dagen is de commissie weer een stapje dichter gekomen bij haar doelstelling: alle leerlingen van de hoogste klassen van de Leidse lagere scholen een ge lijke kans te geven, onafhankelijk van de materiële welstand van de ouders, om enige dagen van de vrije, heerlijke na tuur op de Veluwe te genieten. Dat de school tijdens die dagen een prachtige bijdrage kan leveren bij het aankweken van een vorm van zinvolle vakantiebesteding en een ongezochte gelegenheid krijgt voor een onopzette lijke karaktervorming, zijn twee be langrijke winstpunten voor het Leids vakantiekinderfeest. Eindexamen St. Agnes Lyceum Voor het eindexamen van de afdeling Gymnasium van het St.-Agneslyceum slaagden voor Gymnasium A: P. J. C. M. Kagie, Leiden; M. E. J. S. van Kerk- hoff, Oegstgeest; Th. M. van Leeuwen, Zoeterwoude; Y. A. C. M. van der Vaart, Voorburg; G. A. M. Vrolijk, Wassenaar en voor Gymnasium B: E. M. van Hevelingen, Boskoop; Th. H. M. Matze, Sassenheim; M. J. E. G. de Roo, Voor burg; H. A. M. Verhaar, Warmond. Met één kandidaat wordt het examen voort gezet. RUIM f 800.— ONTVREEMD De Leidse politie heeft een 22-jarige slagersbediende uit Koudekerk aan den Ryn aangehouden, die in de loop van enkele maanden kans heeft gezien een bedrag van ruim f 800.te ontvreem den. De bediende, die in een Leidse slagerij werkzaam was, deponeerde slechts een gedeelte van het van klan ten ontvangen geld in de kassa. Koningin Elizabeth van Engeland tijdens de jaarlijkse plechtigheid van de Trouping the Colour ter ge legenheid van haar (officiële) ver jaardag. Boete van ƒ10.000 blijft gehandhaafd Voor aannemer uit Voorschoten Zoals bekend is onlangs een ook in de Leidse gemeenteraad besproken conflict gerezen tussen het Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest en de Aannemersfirma A. Ph. Kuyl te Voorschoten over de wijze van aanbe steding van de bouw van 221 woningen in Leiden-Noord. Het ging daarbij over de volgende feiten: by een op 30 mei 1958 door de gemeente Leiden gehouden openbare aanbesteding voor deze bouw, was o.a. door het I.B.B. ingeschreven voor f. 3.767.000 en door de firma Kuyl voor f. 3.771.500. Alle overige inschrijvers lagen belangrijk hoger. Omdat ook de prijs van de laagste inschryver nog f. 100.000 hoger bleek te liggen dan de z.g. curveprijs, heeft de gemeente Lei den de laagste en één-na-laagste in- Diploma-zwemmen VOOK MEISJES HUISHOUDSCHOOL (RAPENBURG). Voor het diploma-zwemmen in de „Overdekte" zijn geslaagd de volgende leerlingen van de Huishoudschool aan het Rapenburg 23: Diploma B: IC: Sini v. Leeuwen, Joke Jongeleen. Henny Link, Carry Mar- tijtn, Anneke Vos, Conny de Wolf. IA: Josje Bekkers. Ankie Bosman, A tie de Graaf. Geeske Groen. Ada Ha- braken, Joke Hoogeboom, Charry Ken ter, Henny Kop, Marja v. Pelt, Elly v. Rooyen, Rietje Spek, Coby Uit den Bo gaard. I F: Alberdden v. Ammers, Bartha de Graaf, Anneke Griffioen. Riet Heus, Marijke de Jong. Margreet Jungerius, Adrie van Katwijk, Suze Kleyn, Ditje de Lange, Meta van Rij, Jannie Veen- stra, Adrie Visser, Wiesje Frankhuyzen, Mary Friesema. Greetje Hermans, Yvonne den Hertog. Marry Klijn, Annie Padding, Betty v. Maanen, Henny Sie- val, Hanny Sira, Ineke v. d. Waals, Lea Wassenaar, Irene Kop. IB: Cari van Dam, Joke Fasseur, Corrie Filippo, AnjaKeyser. Joke Klink hamer, Anneke Koet, Tineke Landes- bergen, Tini Olivier, Nel Ouwerkerk, Janny Stare, Anneke Smittenaar. IG: Aleke Bonarius, Lydia Brussee, Alie Coert, Tineke de Haas. Tilly de Klerk, Greetje Libochamt. Inge Looye- stein, Willy Mieloos. Marion den Os, Alie v. d. Re.vden, Janny Roedoe, Ria Vos. Joke Offerman, Cok Groenedijk. IE: Willy Baming, Conny van Gel deren, Marry Jansen, Corrie de Klerk. Ineke Philipsen, Rineke Reyneveld, Lilian Borgerding. Diploma A: IA: Petra Kossen, Gerry van Muiden. I F: Ria Rooza. ID: Bep Langezaal. Irene Meyer. IB: Pea Jansen, Tiny van Strater, Jannie Vlasveld, Elly Ouwerkerk. IC: Corry v. d. Burg. schrijver uitgenodigd voorstellen tot be zuiniging te doen. Met de hierna ge volgde procedure is bekend geworden, dat het IBB op 2 juni 1958 telefonisch is aangezocht om op 6 juni d.a.v. te ko men praten over het aanbrengen van bezuinigingen in het plan en dat dit bureau op die datum mondeling bezui niging tot een bedrag van f. 100.000 heeft voorgesteld. De firma Kuyl was op 2 juni, eveneens telefonisch, aange zocht schriftelijk suggesties te doen tot bezuiniging van een bedrag van f. 104.500, zijnde de voorgestelde f. 100.000, plus het prijsverschil in de inschrijving tussen het IBB en de firma Kuyl. Het werk is daarop aan de laatste firma gegund. Het IBB, dat niet akkoord kon gaan met deze wijze van handelen, heeft de zaak toen voorgelegd aan de Commissie van Toezicht op de naleving van de ere code in het bouwbedrijf van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Deze commissie legde de firma Kuyl een boete op van f. 10.000. Op haar beurt is de firma Kuyl in beroep gegaan bij het College van Be roep van voornoemde Commissie. Thans heeft dit college de uitspraak van de Commissie van Toezicht op de naleving van de ere-code bekrachtigd, zodat de firma Kuyl de boete van f. 10.000 zal moeten betalen. BADGASTEN EN KAMPEERDERS HADDEN GEZELLIGE AVOND UKS zette zomerprogramma in Voor de eerste keer in dit zomer seizoen verzorgde de band van de Chr. Jeugdvereniging UKS uit Leiden een avond op het kampeercentrum, gelegen in de duinen tussen Katwijk en Wasse naar. Een der bestuursleden van de Kampeervereniging Katwijk, de heer H. Pijnacker, deelde mede, dat voor de ko mende vakantiemaanden een afwisselend zaterdagavondprogramma was samenge steld, dit om de vakantiestemming te verhogen en de band tussen de badgas ten onderling te verstevigen. Het was vooral aan de invloed van de weersom standigheden en aan de minder goede toneelaccommodatie te danken, dat het optreden van de UKS-cabaretgroep o.l.v. Henk van Putten geen doorgang kon vinden. De band van UKS o.l.v. Cees Cramer zette de avond in met de herkennings melodie, waarna het programma werd begonnen met een potpourri van gezel lige marsen. Op vlotte wijze werd het afwisselend muziekrepertoire afgewerkt met o.a. vakantie- en dansmuziek. Als besluit bracht Elly Rijsdam (ac cordeon) enkele Rock- 'n Roll-nummers ten gehore. DS. C. v. d. WEELE BLIJFT IN LEIDEN Ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant alhier, die een beroep had ontvan gen van de Chr. Geref. Kerk te Haam- stede-Kerkwerve (Z.), heeft voor dit be roep bedankt. Advertentie. shirts met exclusieve TRUBFLEX - TRUON boord. Verkrijgbaar ook in TERLENKA Bekkering krijgt geen straf Zoals bekend kreeg UVS-rechtsbuiten Wim Bekkering na afloop van de be kerwedstrijd UVSVolendam van scheidsrechter Velthuizen een officiële waarschuwing, omdat hy zich tijdens de wedstrijd met een blessure naar de kleedkamer had begeven, zonder daar van de arbiter in kennis te stellen. Bekkering heeft thans een schrijven van de KNVB ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat de bond geen enkele overtreding van het wedstrijd reglement heeft kunnen ontdekken en er dus geen strafvervolging zal volgen. Arbiter Velthuizen heeft blijk gegeven de spelreglementen wel heel slecht te kennen Leidse Jeugd Tour MAANDAG VINDT DE START PLAATS Zoals bij de echte „Tour de France" heeft ook achter de schermen van de Leidse Jeugd Tour een hevig gevecht plaats om de samenstelling van de ploe gen. Jantje wil niet met Pietje rijden en Kees wenst alleen te starten als hij kop man wordt. Deze strubbelingen doen zich vooral bij de Leidse ploegen voor. In de dorpen uit de omgeving zijn de „ren ners" veel sneller klaar met de samen stelling van hun ploegen. Wanneer maandag a.s. op „Duinhorst" het start schot klinkt, komen in ieder geval Rijnsburg, Noordwijk en Noordwijker- hout aan de start. Levendaal. Oranje- ploeg en Plan-Noord zijn nog druk aan het formeren van hun ploeg. Tegelijk met de Leidse Jeugd Tour rijdt dit jaar voor het eerst ook de Haagse Jeugd Tour. Deze staat onder leiding van „Dees", die tegenwoordig in Den Haag woont. Het programma van de Leidse Tour, waarvan de inschrijving vrijdagavond sluit, is dit jaar als volgt samengesteld: maandag, woensdag en vrijdag wordt op de wielerbaan van Duinhorst" gereden, de dinsdag is gereserveerd voor de tra ditionele tijdrit in de duinen, voor don derdag .is een parkoers in Noordwijk uit gestippeld. In verband met het feit, dat vele oude „cracks" niet meer uit mogen komen (de leeftijd), krijgen ditmaal de nieuwelingen een kans om in de voorste gelederen te komen. Bovendien geeft de nieuwe formule, waarbij is bepaald, dat alles wat op een racefiets lijkt in een aparte klasse wordt ondergebracht, de rennertjes op een gewone toerfiets een betere kans. Voor individuele renners wordt een gemengde ploeg samengesteld. De Toursecretariaten zijn dit jaar geves tigd in de Floresstraat 31 en de Hout laan 9. In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in het gebouw van de Leidse Schoolvereniging aan het Noord einde. Men is binnengekomen door ver breking van een deur aan de achterzijde van de school. Een muurkast en een bureau zyn opengebroken. Er wordt niets vermist, slechts een in de kast staande fles sherry werd gedeeltelijk aangesproken. Primitief zeescheepje door Nederlanders geholpen Het Nederlandse motortankschip „Ka- tinga" heeft zaterdagmiddag op de At lantische Oceaan ter hoogte van de Bra ziliaanse stad Caravellas een Portugees zeilbootje met drie opvarenden van drinkwater en levensmiddelen voorzien. Vanaf het jachtje waren noodseinen gegeven. Toen de „Katinga" de acht me ter lange „Natalia Rosa" had bereikt, bleken de opvarenden - een Portugees echtpaar waarvan de vrouw al acht maanden in verwachting was, en een Spanjaard - al enige dagen zonder drinkwater en levensmiddelen te zyn. Zij waren twee maanden geleden uit Da kar (West-Afrika) naar Recife (Brazi lië) vertrokken. Toen de Spanjaard aan boord van de „Katinga" was, werd het hem tot zijn grote schrik duidelijk hoe veel het primitief uitgeruste jachtje uit de koers was geraakt, namelijk niet min der dan 600 mijl. Het drietal wilde hun reis voortzetten. Aan boord van de „Katinga" werd de Spanjaard de koers gewezen voor de kortste afstand naar de Braziliaanse kust, 140 mijl. Nadat levensmiddelen en drinkwater aan boord van het jachtje waren gebracht, vervolgden beide vaar tuigen elk hun weg. Onbekende drenkeling in Rotterdam (Speciale berichtgeving) Een ongeveer 17-jarige jongen, van wie niemand weet hoe hij heet, waar hij woont of wat hy aan barre avonturen meemaakte voordat hij midden in de Indische Oceaan werd opgepikt, is aan boord van de Franse tanker Ashtarak in de Rotterdamse haven aangekomen. Op 23 mei zag de bemanning van het schip, de jongen op 500 kilometer van de kust van Ceylon in een lek bootje hulpeloos ronddrijven. Hij werd aan boord ge haald, maar niemand kon hem ver staan. In Singapore werd gepoogd hem aan de autoriteiten over te dragen, maar daar stelde men op de aanwezigheid van de jongen zo weinig prys, dat men hem maar weer mee nam. In Rotterdam was men meer begaan met de lotgevallen van de drenkeling. De vreemdelingendienst heeft zich over hem ontfermd. Vandaag zou men pro beren met de hulp van tolken er achter te komen waar de jongen vandaan komt, om hem daarna naar zijn woon plaats te kunnen terugzenden „Horepliek" op bouw van de Hilton hotels Horeca en Hocres blyven ageren tegen het voornemen der regering zich met 24 miljoen garant te stellen voor twee in Amsterdam en Rotterdam te bouwen Hilton-hotels. In Pulchri Stu dio te Den Haag is in allerijl een ten toonstelling ingericht, die de pakkende naam „Horepliek" heeft gekregen. Zy is tot en met woensdag voor Tweede Kamerleden te bezichtigen. Deze Horepliek is gericht tegen de mededeling der regering, dat door de Nederlandse hotellerie in de afgelopen jaren geen initiatieven zouden zyn ontplooid op het gebied van de hotel- nieuwbouw. Plannen genoeg, zo betoogt deze ten toonstelling in tekeningen en maquettes, méér dan er in uitvoering konden komen. Want in verschillende gevallen ko ner juist door de tegenwerking van de regering, die thans Hilton zo buiten alle proporties, aldus de hotelliers, be hulpzaam is, van bepaalde projecten niets komen. Een greep uit de veelheid: het Majes- tic-hotel aan de Zeestraat te Den Haag, het gebouw, waarin thans nog het Mi nisterie van Sociale Zaken is gehuis vest (hoe lang nog? vraagt de eige naar, de heer L. van Sterkenburg zich af hoe eerder ik met Majestic kan beginnen, des te liever). Een ander pro ject, dat op dood spoor raakte: een groot hotel aan de Rotterdamse Blaak. Andere plannen brachten of brengen het er be ter af: Eurohotel te Scheveningen, uit breiding Krasnapolsky te Amsterdam, Rijnhotel te Rotterdam en noem maar op. Ook een heel nieuw plan brengt „Horepliek": die voor de bouw van een Apollohotel in Amsterdam. De hotellerie hééft niet stil gezeten, zo moet uit maquettes .brieven en teke ningen van Ted Schaap blijken. En waarom deze eenzijdige bevoordeling van Hilton? „Wy kunnen het ook", aldus Horeca en Hocres, „en goedkoper: gezien de stichtingskosten komt een bed ineen Hilton-hotel op f 47.000.in een geheel Nederlands nieuwbouwhotel op f 16.590". Problemen der „nozems" Crisis in onze cultuur Het Nederlands Verbond der vereni gingen „Pro Juventute" heeft zaterdag zijn jaarvergadering gehouden. Daarin is medegedeeld dat in het afgelopen jaar onder toezicht van „Pro Juven tute" 12.800 kinderen stonden, die af komstig waren uit 8000 gezinnen. On der toezicht van 6000 particuliere ge zinsvoogden stonden 10.350 kinderen uit 6300 gezinnen, en 74 beroepskrach ten hielden toezicht op 2480 kinderen uit 1800 gezinnen. Onder gezinsvoogdij waren ruim 11.000 kinderen en vry patronaat 1400. Ongeveer 7000 kinde ren verbleven thuis, 1000 in pleegge zinnen, 2200 waren ondergebracht in inrichtingen en 400 elders. De heer D. Q. R. Mulock Houwer, se cretaris-generaal van de „Union inter nationale de protection de l'enfance" te Genève hield een inleiding over het be dreigde kind. Hij besprak o.m. het pro bleem van de „nozems". Onderzoekingen door jeugdpsychiaters in Duitsland heb ben uitgewezen, aldus spreker, dat er geen reden is de „halbstarken" tekort komingen aan te wrijven als wilszwakte, ongeïnteresseerdheid en type van massa- produkt, dat geen morele waarden en autoriteit erkent. In wezen is hier sprake van een probleem van de maatschappij, van een confrontatie met een crisis in onze cultuur. Wy beschouwen de 15- tot 20-jarigen ten onrechte als volwassenen. Wij zetten de jongelui van deze leeftijd groep in een vertechniseerde wereld, nemen het op in een arbeidsproces waarin geen plaats is voor jeugdbehoef- ten als hang naar romantiek en verbon- deheid met de natuur. Ofschoon hier kan worden gesproken van bedreigde jeugd, was spreker van oordeel dat er geen direct verband bestaat tussen jeugdcriminaliteit en „halbstarken", al zal deze groep bij structuurveranderin gen het eerst tot a-sociale daden komen. Spreker wees op de noodzaak deze jon gelui te laten kennismaken met de „ro mantiek van het doen". Ook voor ,Pro Juventute" ligt op dit terrein een taak, aldus de heer Mulock Houwer. Vergadering Federatie van Ziekenfondsen Steeds stijgende kosten In Utrecht is zaterdag de algemene vergadering van de Federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde Ziekenfondsen gehouden. De voorzitter, de heer A. J. van Leusen, arts, gaf een overzicht van de huidige situatie van het Ziekenfondswezen. Hij betreurde het, dat de lang verbei de Ziekenfondswet ook in 1958 niet is verschenen. Gevreesd moet worden, zo zei hij, dat als gevolg van de regerings wisseling opnieuw vertraging zal ont staan. Voorts memoreerde spreker de honora rium-onderhandelingen met de verschil lende groepen van medewerkers als huis artsen, specialisten, apothekers, tand artsen en vroedvrouwen. Hy deelde mede, dat nu spoedig contracten tot stand zullen komen, waarbij de weder zijdse rechten en plichten van medewer- werkers en ziekenfondsen worden gere geld. Over het kostenvraagstuk merkte de heer van Leusen o.m. op: dat de kosten van ziekenhuisverpleging en -behande ling de laatste jaren dermate zyn ge stegen, dat zy verreweg het grootste deel van het Ziekenfondsbudget zijn gaan vormen. Het ziekenhuisvraagstuk bevat zoveel facetten, aldus de heer Van Leusen, dat na een Ziekenfondswet een eventuele wettelijke regeling van het ziekenhuis wezen een minstens even netelig pro bleem zou vormen. De verpleging van chronisch zieken vormt een zich steeds uitbreidend ar beidsterrein voor de Ziekenfondsen. De Federatie heeft door instelling van haar polis-risicofonds reeds zeer nuttig werk verricht en zy zal dit ten aanzien van de langdurige verpleging in het alge meen, volgens de heer van Leusen, zo mogelijk met steun van de by haar aan gesloten Ziekenfondsen en in samen werking met zusterorganisaties, conse quent en krachtig voortzetten. Wat de bestaansmogelijkheden voor de vrijwillige verzekering betreft, zal in afwachting van eventuele wettelijke voorzieningen een commissie binnen de Federatie dit probleem bestuderen. Amerikaanse ruimtemotor Bij de „Aerojet-General"-maatschappij in Azusa (Califomië) werken vijftig mensen aan een motor voor een ruimte voertuig dat een snelheid tot drie mil joen mijl per uur zou kunnen behalen. Advertentie Een charmant zomerjurkje, licht, luchtig, fijn.... Waard om zorgvuldig gewassen te worden for better washing no-iron, nylon, orlon, Uw vacamic Speciaal t Thans ook verkrijgbaar in handige reisverpakking 6 sachets in plastic etui 1.25 bij: drogisterijen, lingerie-, dames- en herenmode-, en parfumerie zaken. Minister Luns in Straatsburg De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr- J. M. A. H. Luns is vandaag naar Straatsburg gevlogen om het rapport van de ministerraad van de West-Europese Unie aan te bieden aan de W.E.U-assemblee. die vandaag haar vijfde zitting begint. Zijn Franse ambt genoot, Couve de Murville ,die voorzit ter van de ministerraad der W.E.U. is, kan wegens de Geneefse ministerscon ferentie niet naar Straatsburg komen. Het ligt in de bedoeling, dat minister Luns die met een militair vliegtuig reist, vandaag nog naar Nederland zal terugkeren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zeist (vac. A. Duetz) P. Klap te Lemele te JohannesgaDelf- strahulzen (toez.) D. van Boven te Tricht (Betuwe). Geref. Kerken Bedankt voor Bergum (2de pred. jdL) Christenzijn in wereld gestalte geven SAMENGAAN IN VRIENDSCHAP Van 12 tot en met 14 Juni is op het paleis Het Loo een conferentie gehouden van de Internationale Vereniging voor Chr. Leiderschap, waarvan H.K.H. Prin ses Wilhelmina ere-presidente is. Deze internatioanle organisatie, die haar ontstaan vond in Amerika en die in 1952 in Den Haag haar eerste Neder landse afdeling kreeg, hield reeds vier maal in Noordwyk een internationale conferentie. De conferentie op Het Loo had voor de Nederlandse organisatie een consti tuerend doel. Tussen de rooms-katho- lieke en protestantse deelnemers vond een zeer open gesprek plaats ten aan zien van de doelstelling van de organi satie. In deze doelstelling wordt o.m. gezegd, dat de I.C.L. Nederland er naar streeft een beweging te zyn van christe nen, die door samengaan in vriend schap, wederzijds begrip en respect hun christenzijn en de daaruit voortvloeien de verantwoordelijkheid in de wereld gestalte willen geven. Zy stelt zich dien overeenkomstig ten doel bij haar leden het bewustzijn te verlevendigen, dat de wereldsituatie een samenwerking in deze geest van christenen van alle landen steeds meer behoeft. Het hoofdbestuur is samengesteld uit rooms-katholieken en protestanten. Er zyn thans een ne gental Nederlandse afdelingen opge richt of in oprichting. Ds. R. BRANDS DEED DOCTORAAL EXAMEN Aan de Theologische Hogeschool (Broederweg) te Kampen slaafde voor het doctoraal examen ds. R. Brands te Oegstgeest. EEN UNICUM VOOR BRABANT In Dinteloord werd met financiële steun uit Triest een nieuw gezondheids gebouw gesticht, waarbij de protestant se en rooms-katholieke kruisverenigin gen zich onder één dak hebben ge schaard. Op de toegangsdeuren staan twee kruisen, een wit-geel en een groen, naast elkaar. De twee zusters hebben in het centrum unicum voor Brabant hun eigen werk- en woonruimten. Dit voorbeeld van Dinteloord zal door een andere Brabantse gemeente, Heusden. gevolgd worden. VELDDAG LEGER DES HEILS De jaarlijkse nationale velddag van het Leger des Heils zal gehouden wor den op donderdag 18 juni op het Ko ninklijk domein „Soestdijk" aan de Domlaan te Baam. De velddag zal on der leiding staan van de chef van de staf. commissioner en mevr. William J. Dray, bijgestaan door de commandant van het Leger des Heils in Nederland commissioner en mevr. R. Ahlberg.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3