Halve eeuw luchtvaart herdacht Met een enkel woord AUTOSERVICE GEBR. V. ULDEN Agenda L IK MAANDAG 15 JUNI 1959 Uitschieters (Van onze t.v.-medewerker) De AVRO opende met een divertisse ment voor zes, waaraan Albert Mol en Hans van Manen hun namen en hun krachten hadden gegeven. Het half bal let, half show, half pantomime-nummer (de snelrekenaar zal opgemerkt hebben, dat we een geheel uit drie helften laten bestaan, maar het was ook minstens de helft meer dan het vele goede, wat we ervan hadden verwacht). De lichtvoetige ouverture was direct al een voltreffer, waarna Nocturne even wat zwaar viel, maar als pantomime telkens even een lach doorliet. Het nummer was meer gebarenspel dan dans. De mambo, een Cubaanse dans, eindigde naar lands zeden met een knalpartij. Variété was wel het best gebrachte nummer, een persiflage op het circus met Chinese tovenarij, noordelijke kracht en schoon heid. een echt Duits zeehondje, dus natuurlijk keurig gedresseerd. Ook de „Pas de trois" kon ons zeer bekoren, «""r.ais het eerste bal. Deze met scherpe intelligentie gecomponeerde en zeer af wisselende serie verried een weergaloos vakmanschap en zo*n wat dorre opsom ming doet daaraan feitelijk niet vol doende recht, maar wil alleen even in staat stellen na te genieten. Ons oordeel luidt kort en goed: internationaal ge halte. topklasse, een nummer om de wereld mee rond te reizen. We begrijpen het dan wel: ze zullen er doodmoe van thuis komen, maar ook schatrijk. Mol en Van Manen hebben echter al flink grond onder de rappe voeten. We willen alleen maar constateren, dat dat naar onze smaak volkomen terecht is. Van der Does, lettertekenaar van origine, die zijn kans bij de dekorafdeling van de NTS kreeg, toen alle drie ontwerpers overspannen waren, heeft deze kans wel gegrepen en speelt nu als volwaardig partner in het team mee. Een compli ment voor hetgeen hij ons zaterdag avond als omlijsting zien liet. Het Berlijnse filmfestival, een repor tage met een sterrenparade als een nevelvlek (zal astronomisch wel niet helemaal zuiver zijn, maar is als beeld toch wel duidelijk, dunkt ons) deed toch niet onsympatiek aan, omdat zowaar bleek, dat ook daar de oude draaidoos voorhanden was, met verbleekte glorie van weleer. Lettie Kosterman was een prettige gastvrouw in Amersfoort, zeven eeuwen stad daarna mocht Thijs Chanowsky de zomeravond in Zandvoort met zijn schijnwerpers bijlichten. We noemden dit kroniekje „uitschieters" en al was dit onderdeel als populair amusement zeker te waarderen, er was niet veel, wat onder dit hoofdje verdient gevan gen te worden De aankondigingen kon den ons het allerminste bekoren alle poeha bleek eigenlijk op weinig te be rusten en alles hing in de stille avond lucht wat doelloos eigen overbodigheid te demonstreren. Algerijnse misdadigers plegen aanslag in Parijs Een jonge Algerijnse mohammedaan is zaterdag door terroristen ernstig ge wond toen hij bij de ingang van een r.-k. kerk in Parijs voor fotografen po seerde met zijn Franse vrouw. Hun hu welijk was zojuist kerkelijk gesloten. Er was daarvoor een speciale toestemming van het Vaticaan verkregen. De aanslag werd gepleegd door twee Algerijnen, die op een scooter kwamen aanrijden. De bruidegom viel levensge vaarlijk gewond neer met een kogel in het hoofd. Een van de aanvallers is door het pu bliek gegrepen en danig toegetakeld. De politie slaagde er met veel moeite in hem te ontzetten en te arresteren. De politie auto werd door het publiek gekanteld. De tweede Algerijnse misdadiger kon ontkomen. Laatste cavaleriecharge. Het Italiaanse tijdschrift „Genete" verhaalt in zijn laatste nummer Irne wijlen graaf Ranieri di Campello, in leven voorzitter van het Italiaanse Ver bond voor de Paardensport en Olym pisch kampioen, in de laatste wereld oorlog gered is geworden door een dui zendtal kozakken. Op een dag in 1942 verzocht de het- man van de kozakken, die in het kamp van Millerovo waren geïnterneerd, om 'n onderhoud met de graaf. Dit werd toe gestaan. Voor de Italiaan gebracht zei de hetman: „Wij weten dat U een groot ruiter bent. Wij mijn mannen en ik willen met U tegen Stalin vechten". Zijn voorstel werd aangenomen en circa 5.000 meldden zich als vrijwilligers. Men koos er een duizendtal uit en vroeg Rome om toestemming en de benodigde gelden. Het antwoord was nogal teleur stellend. Rome bood duizend lire aan per kozak om de kosten van uitrusting en paard te bestrijden. De kozakken, die op erewoord werden vrijgelaten, ver schaften zich zelf paarden. Graaf Ranieri di Campello werd hun comman dant en maakte er een keurkorps van. Tijdens een gevecht met de Russen viel de graaf gewond van zijn paard. Een groep kozakken trok een kordon om hem heen. wist een slede te bemachtigen en draafde in galop naar de Duits- Italiaanse linies. Maar plotseling doken er Russische tanks op, die de ruiters dreigden te omsingelen. Met losse teu gels bleven de kozakken rond de slede met hun commandant ryden in de rich ting van de Duits-Italiaanse linies. Om de graaf beter te kunnen beschermen begonnen zij heen en weer rond de graaf te rijden. Voor de linies bereikt werden was het grootste deel van de Kozakken gesneuveld. Maar de graaf was in veiligheid. Graaf Ranieri di Campello zou tijdens zijn leven nooit meer gesproken hebben over deze wel licht laatste cavaleriecharge De oorlog is voorbij, zegt de president van Nicaragua Generaal Anastaslo Somoza, die de leiding heeft van de strijdkrachten van Nicaragua, heeft nadat er zich opnieuw opstandelingen hadden overgegeven, verklaard: „De oorlog is voorbij". Twee politieke leiders en 15 leden van de invasiegroep die bij Los Mollejones was geland, gaven de strijd op. In het begin van de maand braken er gevechten uit tussen de nationale garde en een kleine invasiegroep van Nicara guaanse ballingen die uit het naburige Costa Rioa kwam. De regering zei dat de opstandelingen op twee punten wa ren geland maar op de vlucht waren ge dreven, de bergen in. Verscheidene groe pen hadden eich sindsdien overgegeven. Over uitschieters gesproken. Nog een kleine 30.000 nieuwe televisiekijkers- kaarten aangevraagd en we hebben het eerste half miljoen vol. Dat wordt dan wel een uitschieter, maar met dat al raken we al aardig op t.v. ingeschoten, zó, dat officieus verklaard kon worden, dat er een gooi gedaan werd naar een tweede kanaal. Dan komt, zij het niet de commercie, in ieder geval de compe titie ten goede en dat is nodig als brood. Maar het zal duur brood worden, wil het genietbaar zijn. Waarmee we maar zeg gen willen, dat de programmakosten meer dan dubbel zo hoog als thans zullen worden. De enige oplossing lijkt dan inderdaad deze te bestrijden met zendtijdverkoop aan adverteerders. Advertentie Moedig initiatief (Van onze t.v.-medewerker) In de eerste plaats getuigt het van een goede speurneus om het hier te lande weinig bekemde geestelijk dra ma „Tobias en de Engel" op het spoor te komen en vervolgens moet men het vakmanschap om daarin een t.v.-spel te zien ook niet onderschat ten. Verder is het in de leiding van de NCRV te loven, dat ze de zeker te verwachten kritiek uit eigen kring durft riskeren door de keuze te laten vallen op een verhaal, dat door de Protestantse Kerk als apocrief wordt beschouwd, d.w.z-, als niet behorende tot de gecanoniseerde bijbelboeken. Het heeft geen zin om het verhaal hier weer te geven, maar alvorens ons oordeel over het gebodene te geven, willen we toch wel even de aandacht vestigen op de merkwaardige figuur, die het toneelstuk waarop dit spel is geënt, op zijn naam heeft. James Bri dle is nl. een Schots medicus, die be halve een grote faam als toneelschrij ver een bekend cartonist was, hoofd redacteur van een algemeen weten schappelijk tijdschrift, stimulator van filmproduktie en verder een leidende positie bekleedde in de journalistieke wereld. Een medisch hoogleraar, die eredoctor in de letteren wordt, het is voor zover wij weten een zelden voorkomend fenomeen. Wat de opvoering betreft, willen wij in de eerste plaats een woord van lof gunnen aan de toneeldecorontwerper Weynand Grijzen, die met deze presta tie wel duidelijk heeft getoond gevoel te hebben voor de bijzondere eisen, die aan een t.v.-decor moet worden gesteld. Zy getuigden van een grote en geva rieerde fantasie, waren goed doorwerkt en in het gebruik zeer praktisch. De regie van Peter Koen was hier en daar zeer ingenieus, inventief mogen we wel zeggen, maar maakte soms een wat onbeheerste indruk. De ernstige tekst, adequaat aan het gegeven, werd telkens verrassend doorbroken met een sprankje humor van een bevrijdende werking. De rol van de oude Tobit was in be kwame handen van Frits van Dijk, de aartsengel van Carl van der Plas schonk prachtige momenten op een zuiver niveau een hele opgaaf. Ida Wasser man toonde zich weer een groot kun stenares in de moederrol, maar de To bias van Johan Walhain kwam ons een beetje te grillig voor. Toch zouden we niet graag een negatief oordeel over zijn prestatie willen vellen zo op het eerste gezicht en na vluchtige kennisneming. Daarvoor had de rol te veel facetten, die sterk uiteenliepen in sfeer en spanning. De verdiensten van het stuk, zijn fraaie bouw met de losse beschrijving van het oude Joodse familieleven van twee eeuwen voor Christus kwamen goed over. Daarin kwamen zowel de gewoonten als de persoonlijke belevenissen tot hun recht. Een zware opgave is met veel inspan ning van velen tot een lofwaardige uit voering gekomen. Een boeiend zondag avondprogramma door de keuze van een stuk, dat niet alleen zyn waarde ont leende aan het vertoog, de tendens, maar ook aan zijn letterkundige waarde en zijn kunstzinnige vertolking. Op Cuba: obligaties iuplaats vau suiker Amerikaanse onderdanen, wier suiker en andere ondernemingen op Cuba zul len worden genationaliseerd volgens de agrarische hervormingswet, door Fidel Castro uitgevaardigd, zullen daarvoor geen schadeloosstelling ontvangen in contanten. In een televisietoespraak heeft premier Castro zaterdagavond me degedeeld, dat voor deze Amerikaanse eigendommen, waarvan de waarde in de honderden miljoenen dollars loopt, de enig toegestane vergoeding zal bestaan uit obligaties van de Cubaanse staat met een looptyd van 20 jaar en met een ma ximum rente van 4^ procent. Castro zei dit naar aanleiding van een nota van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken van donderdag J.I., waarin voor de in beslag te nemen Amerikaanse eigendommen een voldoen de, spoedige en rechtvaardige compensa tie wordt geëist. T.b.c. op lagere school in Hoogeveen De regionale schoolartsendienst In Drente en het consultatiebureau voor tuberculose van het Drentse Groene Kruis hebben na een zgn. „eontact"- onderzoek een achttal gevallen van tbc ontdekt in een van de hoogste klassen van een hervormde school in Hoogeveen Zuid. De acht kinderen bleken in lichte graad te zijn besmet; zij moeten voor herstel in een sanatorium worden opge nomen. Naar aanleiding hiervan is een uitge breid onderzoek ingesteld, dat nog voortgaat. De bron van de besmetting is reeds ontdekt, waardoor deze „explosie" is gelokaliseerd. Het onderzoek naar verdere contaoten zal nog geruime tijd in beslag nemen. Tragisch De 37-jarige heer E. van den Besselaar uit Boxtel is zaterdagmiddag na het red den van zijn 9-jarig zoontje verdronken. Hij was met de jongen gaan vissen in de Beerze. De jongen tuimelde op een ge geven ogenblik in het ter plaatse vrij diepe riviertje. Zijn vader sprong hem meteen na. greep hem en slaagde erin zijn kind boven water te houden. Te hulp geschoten vissers staken de jongen een hengelstok toe, waaraan hij op de wal werd getrokken. Plotseling verdween de vader toen onder water. Hij is daaruit later levenloos opgehaald. Voorhouter verdrenken bij baden in zee te Noordwijk Gistermiddag omstreeks half vijf is de 18-jarige Arle Knoppert, wonende Engelselaan 14 te Voorhout, bij het ba den in zee te Noordwijk verdronken. De jongen, die de zwemkunst niet meester was, is in een mui terecht gekomen. Zijn vriend Henny Dekker heeft nog pogin gen gedaan de drenkeling te redden, echter tevergeefs. Het stoffelijk overschot is vannacht op het Katwijkse strand ter hoogte van het Zeehospitium aangespoeld. Bromfietsongeluk in Nieuwveen eist dode Gisteravond omstreeks tien uur vond op de Nieuwveenseweg te Nieuwveen een ernstig ongeluk plaats, dat aan de 50- jarige C. Berkensteijn uit Nieuwkoop het leven heeft gekost. Op genoemd tijdstip reed een bromfietser uit Zwam- merdam in de richting Nieuwveen met de heer Berkensteijn als duopassagier achterop. De Zwammerdammer verloor de macht over het stuur en reed tegen een betonnen paaltje langs de weg. En kele meters verder kwam het tweetal ten val. De duopassagier kwam zo onge lukkig terecht, dat hij vrijwel op slag dood moet zijn geweest. De bestuurder van de bromfiets liep geen noemens waardig letsel op. Dokter Van Dongen uit Nieuwveen verleende eerste hulp. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 juli a.s. aan ons over te maken Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van I een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Vergadering K.N.V.V.L. te Etten Leur Ter gelegenheid van het feit dat het deze maand (27 juni) 50 jaar geleden is dat Graaf de Lambert te Etten- Leur als eerste in Nederland opsteeg met een vliegtuig .heeft de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart zaterdag in „De Nobelaer" aldaar haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter der vereniging, de heer C. Kolff uit Rotterdam, heette welkom de heren jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, dr. ir. M. H. Damme en H. Ch. E. van Ede van der Pais, de drie ere-leden van de vereniging. Van het hoofdbestuur der vereniging waren o.a. aanwezig de heren I. A. Aler, president-directeur der KLM, J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, schout-bij-nacht-vlie ger vlagofficier Marine Luchtvaartdienst J. M. van Olm en generaal-majoor H. P. Zielstra, plaatsvervangend chef van de Luchtmachtstaf. Het jaarverslag van de algemeen se cretaris, de heer P. J. Yperlaan uit Voorburg, werd goedgekeurd: dat van de algemeen penningmeester, jhr. D. G. de Graeff uit Amsterdam, werd goedge keurd. In de plaats van de heren ir. L. R. Lucassen uit Amstelveen en A. L. Pon- jée uit Rotterdam, werden als leden van het hoofdbestuur gekozen Commodore ir. C. W. A. Oyens uit 's-Gravenhage en de heer J. H. A. Jacobs uit Nijmegen. Op voorstel va nde KNVVL heeft de te Parijs zetelende Internationale Sport- luchtvaartorganisatie F AI twee Neder landers wegens hun verdiensten op het gebied van het vliegwezen onderschei den met het Paul Tissandier-diploma, n.l .de heren H. Hilling, directeur van Shell Nederland N.V. en ir. H. C. van Meer tenonderdirecteur-hoof dconstruc - teur der N.V. Kon. Vliegtuigenfabriek Fokker. De heer Kolff heeft het diploma, dat ter nagedachtenis van de algemeen se cretaris der FAI is ingesteld, aan de heer Van Meerten uitgex*eikt. De heer Hilling was verhinderd ter vergadering aanwezig te zijn. De heer Kolff stelde de vele verdien sten van de heer Van Meerten op het gebied van de luchtvaart in het licht, herinnerde er aan dat de onderscheidene o.a. voorzitter is geweest van de afdeling luchtvaartwetenschappen en lid van het hoofdbestuur der vereniging. De heer Van Meerten sprak een dank woord. Herdenking op de Klappersberg Tenslotte begaven allen zich naar het monument op de Klappersberg, om daar het feit van een halve eeuw luchtvaart in Nederland te herdenken. Het monument op de Klappersberg, dat ehrinnert aan het feit, dat daar op 27 juni 1909 graaf De Lambert, op uit nodiging van de industrieel S. Heerma van Voss, voor het eerst in Nederland opsteeg met een vliegtuig zwaarder dan de lucht. By het monument zün redevoeringen gehouden door de waarnemende com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, ir. H. A. van Haaren uit Tilburg, namens het provinciaal bestuur; de burgemeester van Etten- Leur, de heer J. P. Godwaldt; de di recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Backer en de voorzitter van de KNVVL, de heer C. Kolff. Allen hebben uiting ge geven aan hun grote waardering voor en het grote belang van het initiatief van de heer Heerma van Voss en aan het pionierswerk van graaf De Lam bert. De heren Van Haaren en Godwaldt hebben vervolgens een krans gelegd na mens het provinciaal bestuur van Noord- Brabant en het gemeentebestuur van Etten-Leur; de heren Backer en Kolff legden een krans namens de KNVVL. De plechtigheid werd besloten met een kort défilé van vliegtuigen. BINNENLAND Het tweejarig zoontje van de familie Menke uit ülft ls zaterdagmiddag bij een ongeluk om het leven gekomen. Het kind kwam bi) het spelen te vallen en met het hoofdje terecht onder het wiel van een passerende orgelwagen. Daarbij liep het ernstige hoofdwonden op. Kort na het on geluk ls het kind overleden. Gesleept door de Rotterdamse sleep boot „Thames" ls het drijvende boorplat- form ..Orient Explorer" van de Shell Oil in Labuan aangekomen na een reis van 10.000 myi vanuit het Verenigd Konink rijk. die ruim 3 maanden duurde. De „Oriënt Explorer", die naar verwacht wordt in de loop van dit Jaar met de boorwerkzaamheden voor de kust van Brunei zal beginnen, 16 het eerste drijven de boorplatform, dat in het V.K. gebouwd werd en tevens het eerste dat voor het zoeken naar olie in de Zuidchlnese Zee gebruikt wordt. Te Rotterdam is onder de leuze ..Op weg naar een nieuwe toekomst" het tweede sociaal-economisch Jeugdcongres gehouden, waaraan werd deelgenomen door circa 1000 leden van de vrouwelijke katholieke arbeidersjeugd en de katholie ke arbeidersjeugd. Tydens een vakantie ln Spanje ls de 30-Jarlge heer J. A. de Jonge, uit Breda, ongehuwd en zoon van de adjunct-direc teur van de Gemeentelijke Teohnische School ln Breda door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hi| is op enige kilometers afstand van Madrid tegen een boom gereden, waarbij hy dusdanig werd gewond, dat hij ln de loop van vrijdag ls overleden. De Nederlandse Vereniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft gisteren te Zwolle een congres ge houden. dat was gewijd aan de grote to lerantie van alcoholgebruik ln alle krin gen van onze samenleving. Het congres werd door ruim 300 deelnemers bijge woond. Een groep van 3'5 Kamerleden ln gezelschap van een aantal hoofdambtena ren van het ministerie van O. K. en W. en leden van de Voorl. Nederlandse Natuur- beschermlngsraad heeft zaterdag een excursie gemaakt door een drietal natuur- leservaten ln Zuid-Limburg. Vannaoht is de landbouwschuur van de boerderij „Nieuw Breda" in de polder Elerland op Texel door een hevige brand verwoest. De schade van deze brand, waar van de oorzaak nog onbekend ls, wordt gesohat op f65.000. De Groninger recherche heeft twee mannen van resp. 28 en 31 jaar gearres teerd. die ervan verdacht worden zloh in een paar Jaar tijds aan een groot aantal diefstallen en andere strafbare feiten te hebben schuldig gemaakt. Zij zijn ter be schikking van de Justitie gesteld. Ook heeft de Groninger recherche in samen werking met de Rijkspolitie de hand we ten te leggen op een 17-larige jongeman, die een groot aantal strafbare feiten heeft gepleegd. Ook hij ls opgesloten en ter be schikking van de Justitie gesteld. In een zes meter diepe bouwput voor de nieuwe schouwburg aan het Keizer Ka- relpleln te Nijmegen is eeuwenoud aarde werk. dat niet van Romeinse oorsprong is, gevonden. Gedaoht wordt aan overblijf selen van soortgelijk aardewerk, dat wérd gevonden in het Betuwse Bemmel. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft zaterdagmiddag op een receptie de verguld zilveren erepenning van de gemeente Delft aangeboden aan de heer D. P. Kok, bij gelegenheid van het feit. dat het 25 jaar geleden was dat hij zich te Delft als arts vestigde. De onder- schelding werd hem verleend op grond van de grote vendiensten, die hij ook voor de gemeenschap heeft gehad, niet alleen als arts. doch ook als lid van de gemeen teraad en ln zijn activiteiten op velerlei terrein De receptie werd door meer dan 1000 personen bezocht. Tot ere-voorzitter van het ln Parijs ln november a.s. te houden internationale tandartsencongres ls benoemd dr Ch. F. L. Nord, orthodontist te Amsterdam. BUITENLAND Het verkeer hield stil en tallozen ke ken hun ogen uit toen een twaalftal Pa- ryse mannequins zaterdag in de laatste creaties van Dior ten behoeve van de Westelijke fotografen paradeerden op het Rode Plein. De elegante cocktail- en avondkleding ontlokten uitroepen van bewondering bij het poseren tegen de achtergrond van de kleurige kathedraal. ,Js dit werkkleding?" vroeg een Rus. Zijn eenvoudig geklede gezette vrouw zuchtte peinzend zonder commentaar. Alle 12.000 toegangsbewijzen voor de vier shows van Dior in de Russische Sportolub zijn ver kocht tegen prijzen tot ongeveer 24 roe bel (twintig gulden). In Londen ls zondag een bijeenkomst gehouden van slachtoffers van het nazi bewind. De verschillende organisaties van deze slachtoffers willen een overkoepe lend bestuur vormen,, dat van de huidige Westduitse regering schadevergoeding moet zien te krijgen ten behoeve van de slachtoffers van het nazi-bewind die als vluchtelingen ln de vrije wereld leven. Een geweldige y&berg zou volgens de „News Chronicle" by de Amerikaanse kust een transatlantisohe kabel hebben door gesneden. Andere ysbergen zouden ge- vaariyk dicht by de scheepvaartroutes tussen AmerLka en Europa komen. Het blad zegt dit uit Canadese bron te heb ben vernomen. De Canadese autoriteiten zouden de scheepvaart hebben aangeraden een zuidelyker route te nemen. Te Jackson in Michigan zyn een 15- Jarig meisje en haar 12-jarig broertje aan gehouden, die het bed van hun slapende ouders met benzine hadden overgoten en in brand gestoken, Zy vonden hen „te streng". De ouders zyn met ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgeno- De Venezolaanse kustwacht heeft het Noorse schip „Trostand Drammen" ln de haven van Maracalbo onderzocht, na dat meldingen waren binnengekomen, vol- fens welke het schip opruiende pamflet- en aan boord had. Er zijn Inderdaad pak- I ken met tegen de regering gerichte vlug schriften gevonden. De kapitein en alle bemanningsleden van het Noorse schip zijn aangehouden. In de afgelopen vier Jaren zijn 22.000 mensen uit het centrum van Kopenhagen weggetrokken en nam het aantal Inwoners van de bultenwyken met 74.000 toe. Oor zaken van deze verhuizing zyn eensdeels het opruimen van de krottenbuurten ln het centrum en anderdeels de vestiging van kantoren ln vroegere woonpanden van het centrum. Deskundigen van de „zeven" En- geland Zweden Noorwegen. Denemarken. Zwitserland. Oostenrijk en Portugal hebben een plan opgesteld voor een eco nomische associatie, zo werd gisteren ln Stockholm bekendgemaakt. Als eerste stap wil men komen tot vermindering van de Invoerrechten op Industriële produikiten met 20 procent, welke vermindering op 1 Juli 1960 zal moeten ingaan. Het plan voorziet verder ln geleidelijke afschaffing van de invoerrechten ln de komende tien Jaar. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Friese uitz. 18.45 Jazz-muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.30 De vlucht, hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Volk en Staat. caus. 22.15 Bariton, viola da gamba en cello. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans- muz. 18.50 Openb. Kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regerlngsuttz.De B.B. van binnen en van buiten, mr. L. Tielenlus Kruythoff, directeur van de Stichting Be vordering Bescherming Bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse noocl- wacht. 19.30 Amusmuz. 20.00 Nws. 20.05 Orkestconc. 20.30 In de veiling, klankb. 21.00 Radio Philh. Ork. en soliste. (In de pauze: Voordr.). 23.00 Nws. 23.15 Dans- muz. 23.3524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. ELK MERK PRIMA WERK VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 MAANDAG Dozystraat: Volksdansavond Speeltuin- ver. „Rondom de Watertoren". Lakenhal: Rondleiding K. en O. op ten toonstelling Het Nederlandse portret sinds 1880. 8 uur nam. Pieterskerk; Orgelbespeling Adriaan Blankenstein. 8.30 uur nam. Zoeterwoude. Café RoelevenJaar vergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. Waaggebouw: Holland Festival. BArtok- concert o.l.v. Theo Olof. 8.15 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Prins Hendrikplein: Openluchtsamen komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Recreatiezaal HCW (Zoeterwoudseweg) Diplomauitreiking Ver. EHBO-dlenst Lel den. 7.45 uur nam. Oegstgeest. (Witte Huis)Uitrei king zilveren ster aan BB-ers. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.30 uur nam. DONDERDAG VRIJDAG Stationsplein: Excursie Broederschap v. oud-padvinders en oud-padvlndsters. 8.20 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. 10 uur: Bybelstudie; 11 uur: prediking. ZONDAG Wassenaar: (Theehuls Dulnrell) Hondenrallye. Kynologenver. „Rijnland". 12.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind Juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond 15 uur nam. (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dageiyks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m. 5 oktober Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. Casino „The horse's mouth" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De Kopenhaagse telefoondienst is ln samenwerking met het Deens nieuwsbu reau Ritzau een nieuwsdienst voor de Ko penhaagse telefoonabonnees begonnen on der nummer 0051. Deze nieuwe dienst heeft terstond veel succes geboekt. Er was gerekend op een maximum van een veer tigtal aanvragen tegelijkertijd maar het bleek al gauw nodig het aantal kanalen van veertig op vijfenzeventig te brengen daar 't nleuwsnummer ln twaalf uur tyds gemiddeld een dertigduizend maal werd gedraaid. De nieuwsbanden worden op be paalde tyden vernieuwd en ook daar tus sendoor Ingeval er Iets belangryks te mel den Is. van Londen-Airport heeft zondag enkele benauwde ogenblikken doorgemaakt. Twintig minuten lang zat zy opgesloten ln een defecte lift. waarin het water steeds hoger en hoger steeg. Monteurs slaagden er tenslotte in, haar uit haar benarde positie te verlossen en het lek ln een dak-watertank waardoor het hele restaurant blank kwam te staan, te stop pen. Een Oostduits gezin van acht leden ls het afgelopen weekeinde met een vrachtwagen en een personenauto door de prikkeldraadversperring heen naby Brunswijk over de Westduitse grens ge- vluoht. In 1958 was de gemiddelde leeftijd van de huwenden ln de Verenigde Staten achttien jaar, aldus een statistisch over zicht van een demografisch studiecentrum ln Washington. Enkele Britse bladen verwijten de re gering dat J. B. T. Cowan. auteur van het plan-Cowan op grond waarvan weerspan nige Mau Mau-leden konden worden mis handeld, ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin de orde van het Britse imperium heeft gekregen. In één der concentratiekampen van Kenia zijn elf Mau Mau-leden als gevolg van mis handeling gestorven. Het liberale blad News Croniole" noemde de onderschei ding ..een walgelijke blunder". De socia listische ..Daily Herald" spreekt van „een belediging van het Britse volk en een uit daging voor de Afrikanen". Prins Albert en Prinses Paola zijn zaterdag ln Oostende ontvangen met een zee van bloemen en vlaggen. Een Italiaans en een Belgisch meisje boden bloemen aan. De Prins en zijn verloofde sloegen aan zee het voorbijvaren van mijnenve gers, mailboten, zeilboten en visserssche- fen gade. Daarna namen zij op een recep- le ln de villa van de Koninklijke familie in deze stad een aantal oadeaus in ont vangst. VOOR DINSDAG 16 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d .kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Chansons. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok -noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne- wyzer. 13.20 Gram. 13.55 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. vrou wen v. h. land. 14.45 Metropole-ork. en solist. 15.20 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regerlngsultz.: Rijksdelen Over zee: Kustvormen v. d. Ned. Antillen door prof. dr. J. I. S. Zonneveld. KRO: 18.00 Chansons. 18.20 Gram. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35plm. 23.15 Tristan und Isolde, opera (in de pauze: 8lm. 21.0021.30 wetensch. caus.) 23.16 ws. 23.3024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 de Groenteboer. 9.15 Gram. 9.40 Morgen- wyding. 9.55 Een boek voor het geesteiyk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Dansmuz. 12.20 Regerlngsultz.: Landb.rubr.: Ook de boerderij verandert; wy bezoeken een ten toonstelling in Rotterdam. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prom.ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Mag lk my even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp. 14.40 Schoolradio. 15.00 Oude Ital. muz. 15.40 Delos, Delphi en de zeven wy- zen, caus. 15.55 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Lichte muz. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 Wat ls er met Eugenie, hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Sopr. en piano. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 New York calling. 23.2224.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fllm- progr. 20.3022.00 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Cricket. 12.25 Ork.conc. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Amus.muz. 13.40 Caus. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 V. d. scho len. 15.00 Cricket. 15.30 Hoorsp. 16.00 The brains trust. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South East 19.00 Gram. 19.30 Klankb. 20.00 Revue. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Dansmuz. 15.30 Nws. 15.40 Rep. Royal Ascot. 15.55 Licht emuz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Uitsl. flatraces en orgelspel. 17.15 Pianospel .17.30 Nws. en samenzang. 18.00 Gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en orkconc. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Amus.muz. 23.30 Nws. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Omr.« ork. en solist. 16.00 Klass. muz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 20.15 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.15 Symf.ork. en so list. 24.00 Nws. 0.101.00 Rltm. muz. Frankrijk 3, 235 en 280 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Sollsten- conc. 14.40 Koorzang. 17.00 Kamermuz. 17.26 Gram. 19.16 Knapenkoor. 20.00 Ka mermuz. 21.50 Gram. 23.13 Idem. 23.52 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Bezoek Koning Boudewyn aan Luxemburg. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel (verv.). 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Ork.conc. 15.45 Gram. 16.00 Koersen en rep. bezoek Koning Boudewijn aan Luxemburg. 16.02 Ork.conc. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Vocaal trio. 17.30 Gram. 17.33 Vocaal trio (verv.) 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. en rep. bezoek Koning Boudewyn aan Luxemburg. 19.40 Reisbe- schryving. 19.50 Gram. 20.00 V. d. vrouw 21.00 Ork.conc. J "ram. 22.5523.C 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Idem. 18.55 en 19.10 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 21 30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Advertentie. dealer: f*f GEBR. HUISMAN l Hogewoerd 6668, tel. 22962, Leiden Lido „Sterker dan de nacht" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: Dinsdag, woensdag en donderdagt „Le Ronde" (18 jr.) Luxor „Hoe vertel lk het mijn doch ter?" 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon ,,'s Nachts langs de trottoirs". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Het lokaas van Fort Bellou". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend de Haven-apo theek, Haven 18, tel. 2.00.85. B(j geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op doklerstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) •S3 3 H Frankfort MUnohen Zlirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Lissabon Athene Madrid Mallorca

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2