BRITS PLAN OM DE GENEEFSE CONFERENTIE NOG TE REDDEN In Frankrijk poogt men conflict te voorkomen WEERBERICHT Macmillan gelooft niet dat er reden is om te wanhopen Reis minister Van Hemelrijek naar de Kongo niet geruisloos Partijen met de rug tegen muur als de staking morgen doorgaat Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG IS JUNI 1959 No. 29769 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zou, alvorens in de loop van de dag naar Genève terug te keren, van ochtend aan het kabinet verslag uitbrengen over de stand van zaken op de ministersconferentie. De Britse regering beseft, dat een crisispunt is bereikt en zal daarom haar houding opnieuw bepalen. Maar ondanks de sombere atmosfeer in Genève weigert Londen zich aan dof pes simisme over te geven. Men ziet nogal altijd kansen voor de Britse diplomatie om iets positiefs te bereiken. Doch Engeland zal moeten optornen tegen Frankrijk en de Verenigde Staten, die weinig heil schijnen te zien in voortzetting van de conferentie. Ook de Britten schijnen over te hellen naar een scherpere koers, gezien het onaan vaardbare jongste Russische voorstel. Tegenstelling met kanselier Adenauer Macmillan en Selwyn Lloyd hebben gedurende het weekeinde gezamenlijk 'n plan uitgewerkt om de conferentie van Genève te redden. Selwyn Lloyd zou dit plan vanmiddag aan zijn Westelijke col lega's voorleggen. Het beoogt afbreken van de Geneefse conferentie te voorko men en een tussentijdse oplossing voor Berlijn te vinden. Wat het eerste be treft, staat de Britse gedragslijn scherp tegenover de mening van Adenauer, die een onderbreking van vier weken heeft aanbevolen. In Londen overheerst de mening, dat hierdoor niets zou worden gewonnen en dat veel verloren zou gaan. Hierbij denkt de Britse regering in de eerste plaats aan het vooruitzicht op een spoedige topconferentie. De Britse regering blijft ervan over tuigd dat met taai geduld een oplossing voor het geschil over Berlijn kan wor den verkregen in die zin, dat slechts een juridisch-technische verandering van de bezetting-status dient te worden tot stand gebracht, natuurlijk zonder toe te geven aan de verder strekkende Drie mensen in de ïii verdwenen golvei Bij het baden op het strand te Cad- zand zün zaterdagmiddag omstreeks vijf uur drie personen om het leven geko men, twee meisjes van resp. 13 en 14 jaar en een 30-jarige man. De meisjes waren zaterdagmiddag met een groep jongeren naar het vormings centrum „Hedenesse" gekomen om daar een weekeind door te brengen. Zij wa ren met haar leidsters vertrokken naar het badstrand te Cadzand om daar strandspelen te houden. Er stond een vrij stevige golfslag en een landwind. Waarschijnlijk zijn de meisjes onbekend geweest met de geva ren ter plaatse en hebben zij zich te ver in zee begeven. De 13-jarige M. Weststrate uit 's Heer Arendskerke op Zuid-Beveland en haar 14-jarige vriendin H. Eversdijk. eveneens uit 's Heer Arendskerke, verdwenen in de golven. De 30-jarige heer C. Ossewaarde uit 's Heer Arendskerke. een echtgenoot van een der leidsters, begaf zich onmiddellijk in zee, maar voor de ogen van zijn vrouw verdronk hij eveneens. De stoffe lijke overschotten zijn tot dusver nog niet geborgen. Russische eisen. Men stuurt er van Britse zijde kennelijk op aan de status- quo in Berlijn met kleine wijzigingen op ondergeschikte punten gedurende een zekere periode, b.v. van vijf jaar. te handhaven. Aan het eind daarvan zou de toestand opnieuw in ogenschouw dienen te worden genomen. De hoop is op die manier een zekere ontspanning teweeg te brengen als voorwaarde tot een positieve ontwikkeling in de rich ting van herstel van Duitsland's een heid. waarvoor Oost noch West op het ogenblik rijp zijn. Aangezien zowel Kroesjtsjef als Gromyko niet bereid zijn een overeenkomst aan te gaan, wel ke de bezetting-status van Berlijn voor lange tijd zou bestendigen, maar de deur schijnen op te houden voor een tijdelijke verlenging ervan, ligt hier volgens vele diplomatieke waar nemers de sleutel voor een compromis. In een zaterdag op een conservatieve propagandabijeenkomst uitgesproken rede heeft Macmillan verklaard, dat er volgens hem geen rede was te wanho pen over Genève. Zo nodig zullen de Modderstroom na regen in Hongkong Tientallen slachtoffers Tenminste 37 Chinezen zijn in de af gelopen drie dagen in Honkong om het leven gekomen tengevolge van de zware regenval en de daarmee gepaard gaan de overstromingen en grondverschuivin gen. Hulpploegen banen zich een weg door dc dikke modder en de resten van de ingestorte houten huisjes. Een deel van dc slachtoffers, vijftien mensen, kwam zondag om het leven toen de funderin gen van hun armzalige, voor het groot ste deel zelfgebouwde hutten, het bega ven en tonnen aarde op de hutjes stort ten. In drie dagen tyds is circa 45 cm. re gen gevallen. De schade wordt geschat op tientallen miljoenen guldens. De gehele politie en brandweer en ook alle andere hulporganisaties van Hong kong zijn bij het reddingswerk ingescha keld. Honderden mensen zijn dakloos ge worden. onderhandelingen aan de top dienen te worden voortgezet, zei hij. Macmillan gaf daaxbij de verzekering, dat het Westen de Westberlijnse bevolking niet in de steek zal laten. Hij waarschuwde echter, dat de toestand inzake Berlijn gevaarlijk dreigt te worden, indien de Sovjet-Unie haar houding niet belang rijk wijzigt. Hij geloofde, dat met ge duld en verbeeldingskracht, gecombi neerd met vastberadenheid, vreedzaam samengaan tussen Oost en West werke lijkheid zal worden. Ere-doctoraat van Berlijn voor prof. dr. P. J. Oud Ter gelegenheid van het 14e interna tionale gemeentencongres, dat van 18 tot 23 juni in Berlijn plaats vindt, zal aan prof. dr. P. J. Oud een eredoctoraat van de filosofische faculteit van de Vrije Universiteit van Berlijn worden uitgereikt. De plechtigheid vindt op 18 juni om 14.30 uur plaats in de zaal van de universitaire senaat in het Henri- Ford-gebouw in Berlijn-Dahlem. Negers ontvingen hem overal een tikje te uitbundig, blanken tonen zich vijandig (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister voor de Kongo, dr. Maurice van Hemelrijek, verblijft op het ogenblik in de Belgische Kongo om diverse redenen, o.a. voor uitvoerige besprekingen met de gouverneur-generaal, dr. H. Cornelis, maar voornamelijk om nogmaals de blanke invloedrijke personaliteiten en de inlandse politieke leiders van de juistheid van de nieuwe Belgische politiek voor Kongo te overtuigen. Die politiek is geconcentreerd op de organisatie van gemeentelijke, gewestelijke en provinciale verkiezingen, welke de Kongo moeten leiden naar de onaf hankelijkheid, in een nog nader te bepalen verband met België. Deze reis van de minister voor de Kongo verloopt alles behalve gemakkelijk en geruisloos. Overal, of althans in de grote steden, heb ben de blanken zowel de Belgen als de buitenlanders blijk ge geven van vijandigheid ten opzichte van de minister, aan wie men zijn „negrofiele" politiek verwijt. De inlandse kleurlingen weten het en dat maakt de toestand gevaarlijk. Koning Boudewijn helemaal niet ingenomen met reis Overal hebben de negers de minister met een tikje tè opvallende uitbundig heid ontvangen, waaruit wel duidelijk naar voren komt, dat de inlandse lei ders in het algemeen de politiek van de minister goedkeuren. In Neder-Kongo zijn in de inlandse wijken van de steden grote opschriften en spandoeken zichtbaar met de aan duidelijkheid niets te wensen overlaten de en in behoorlijk Frans gestelde tekst: „Leve minister Van Hemelrijek, de mi nister van de onafhankelijkheid". Die spanning zou opnieuw gevaarlijk kunnen worden, zeggen vele waarnemers Wapenaankopen van Indonesische leger? Een missie van het Indonesische leger onder leiding van kolonel A. Jani zal Amerika, Engeland, Frankrijk, Dene- I marken. Zweden, West-Duitsland, Italië, Zuid-Slavie en Tsjecho-Slowa- kije bezoeken om wapens, munitie en materiaal te kopen voor de vestiging van een wapenindustrie in Indonesië. Kolonel Jani, die zich nu in Karatsji bevindt, heeft verklaard dat de landen van Oost-Europa waarschijnlijk kredie ten op lange termijn zullen aanbieden i voor de aankoop van lichte wapens en I munitie en dat West-Duitsland bereid j is op „goede voorwaarden" industrieel j materiaal te leveren. Jani zei dat het Indonesische leger nooit een staatsgreep zal ondernemen en zijn rol zal beperken tot werken voor het welzijn van het land. Koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien. Matige nu en dan vrij krachtige noordwestelijke wind. Gematigde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 15.28 uur: onder: 1.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.50 en 23.23 uur. ■Laagwater te 6.11 en 18.55 uur. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's. in Kongo. In inlandse politieke kringen in Leopoldstad wordt namelijk openlijk gezegd, dat de residerende gouverneur- generaal, dr. Cornelis, de politiek van de minister voor de Kongo openlijk sabo teert en er door administratie in Kongo geen of weinig maatregelen worden ge nomen om de Belgische regeringsver klaring van 13 januari j.l. uit te voeren. In Stanleystad was geen enkele blanke op het vliegveld aanwezig, met uitzon dering van de gouverneur van de pro vincie, om de minister te verwelkomen en toe te juichen, wat in Kongo ge bruikelijk is. Er vond zelfs een manifes tatie tegen de minister plaats en plan ters gooiden met tomaten. In Leopold stad en in Neder-Kongo was de ont vangst van de blanken eveneens opval lend koel. Daarentegen die van de in landers, zoals gezegd, uitbundig. De minister werd zelfs hartelijk verwelkomd in inlandse wijken, waar de blanken zich des avonds niet meer vertonen. Het is dus wel zeer de vraag of de Belgische I regering haar houding niet zal dienen te herzien. Met name de beslissing om dr. Cornelis in zijn ambt te bevestigen, die werd genomen om de blanken in Kongo gerust te stellen. Brussel hoopte dat Van Hemelrijek zich met de gouver neur-generaal zou verzoenen. Maar dit schijnt thans wel een ijdele hoop te wezen. Integendeel, de afgrond tussen de politieke visie van de minister en de vrij sterk economisch georiënteerde visie van de gouverneur-generaal ofschoon beiden Vlamingen zijn wordt dieper. Men vreest dat de spanningen een climax tegemoet gaan tegen het eind van deze week, wanneer de minister na een reis in Neder-Kongo, naar Leopoldstad te rugkeert. De Brusselse „Soir" schreef zaterdag dat Koning Boudewijn helemaal niet is ingenomen met de Kongo-reis van de minister en dat de vorst zou hebben ge poogd om die reis te verhinderen. Zo zag liet terrein in Culemborg er twee fabrieken liad vermeld en twee uit, nadat een enorme brand in de industrieën ernstig beschadigd, nacht van vrijdag op zaterdag daar I Grote overstromingen in liet Alpengebied In verscheidene delen van Oostenrijk en Beieren hebben zich het afgelopen weekeinde uitgebreide overstromingen voorgedaan, veroorzaakt door stort regens die reeds meer dan twee dagen aanhouden. In de Oostenrijkse provincie Salzburg zyn enkele dorpen door het water geïsoleerd en blank gezet. Twee boeren verdronken. De Donau is der mate gezwollen, dat alle pleziervaarten moesten worden afgelast. In Tirol hel pen agenten, brandweerlieden, burgers en soldaten om erger te voorkomen. In de Beierse Alpen zijn sommige wegen door vallend puin onbegaanbaar en ook de spoorlijn Garmisch-Griessen was zondagochtend gestremd. In het dorp Oberammergau. bekend van de Passiespelen, moest men zich met bootjes verplaatsen. Vierhonderd km zuidelijk van Wenen in de Karinthische Alpen, waar op alle bergen sneeuw is gevallen, nam men een aardschok van middelbare sterkte waar, die overigens geen schade aanrichtte. Zondagavond was de regen opgehou den en zakte het water in de zijrivieren Inn, Salzach en Traun van de Donau weer. al rees de laatste zelf nog steeds. Ook in Tirol zakt het water en herstelt men met spoed de beschadigde wegen en bruggen. Als protest tegen de rijkssubsidie voor de te bouwen Hiltonhotels en als bewijs dat de Nederlanders ook wel wat weten te presteren op het gebied van het hotelwezen, heeft de Horeca in „Pulchri Studio" in Den Haag een expositie ingericht van eigen plannen. Een van de eerste bezoekers was de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veld kamp, die reeds tijdens de rond gang in een vurig debat verzeild taakte. De staatssecretaris (links gesticulerend) met dr. Van Saarloos economisch adviseur van de Horeca dr. K. G. de Groot en dr. Van Garden van Economische Zaken, de heer Cruco en de heer Van Sterken- burg van de Horeca. (Van onze Parijse correspondent) Het conflict tussen de Franse regering en de vakbonden, in eerste instantie de drie grote vakbonden van het spoorwegpersoneel, is van daag in een belangrijke fase gekomen: kan er niet worden bemiddeld en wordt dus het doorgaan van de staking voor morgen gelast dan staan partijen openlijk tegen elkander en beiden met hun rug tegen de muur!! Enerzijds de vakbonden van het spoorwegpersoneel, de socia listische, de confessionele en de communistische, die aan de 350.000 leden een staking durend van dinsdagochtend 4 uur tot 's middags 12 uur hebben verordonneerd, anderzijds de Franse regering, die 150.000 van de 350.000 man heeft gerequireerd (iets waartoe zij wet telijk volkomen het recht heeft, alhoewel het recht tot staken in de Franse grondwet is vastgelegd) om het bedrijf op gang te houden. Nog bemiddeling van de heer Joubert? Het grote probleem, dat zich daarbij voor beide partijen voordoet: voor de vakbonden is het de vraag of inderdaad alle leden gevolg zullen geven aan de stakingsorder, voor de regering of het gerequireerde personeel ondanks de strafdreiging gevolg zal geven aan de requisitie. Beide partijen schijnen op het ogenblik van hun succes overtuigd, beide zullen zeker toch nog trachten een groot conflict te voorkomen. Met uitzondering natuurlijk van de com munistische vakbond, die niets liever dan een nieuwe grote stakingsperiode zou zien inluiden. Vijf doden bij een incident in Kerala De politie heeft zaterdag het vuur geopend op c.a.. 2.000 mensen die een aanval deden op een politiebureau in Ankamali (Noord-Kerala) tijdens de monstraties tegen het communistisch bestuur. De menigte ging met stokken en messen tot de aanval over nadat een man die de wacht had betrokken by een drankwinkel, was gearresteerd. Volgens de „Press trust of India" zijn bij het incident vijf mensen om het leven gekomen en dertig, onder wie enige politiemannen, gewond. In offi ciële kringen zei men. dat er 22 mensen verwondingen hadden opgelopen. Door de met stenen gooiende menigte werden voorts 27 politiemannen gewond. De oppositiepartijen de Congres- partij, de Praja-socialisten en de Mo hammedaanse Liga zeggen, dat men in Kerala van zijn leven en bezittingen niet zeker is, dat de corruptie toeneemt en het volk zijn fundamentele rechten worden onthouden. Zaterdagavond werd meegedeeld, dat 215 oppositieleden, die als vrijwilligers vóór regeringskantoren hadden gepost, als onderdeel van de actie tegen het communistische regime, waren gear resteerd wegens belemmering van het werk der bestuursfunctionarissen. Op 43 na zullen zij gerechtelijk worden ver volgd. De eerste ministers van Kerala zei zaterdag, dat zijn regering, hoewel zy bereid is met de oppositie tot een rege ling te komen en haar grieven te be spreken. de nodige maatregelen zal nemen om acties van de oppositie tegen te gaan. Hij deelde mee. dat hij premier Nehroe had uitgenodigd een bezoek aan de staat te brengen. Inzet van de staking is, zoals reeds bericht, een eis tot loonsverhoging van het spoorwegpersoneel, dat meent, dat het in dit opzicht is achtergebleven bij de particuliere sector en bij het perso neel van sommige, ook genationaliseerde bedrijven, zoals de Renault-autofabrie- ken. Neen, antwoordt de regering, wij kunnen niet een nieuwe inflatie in de hand werken; wij doen wat wij kunnen, zoals blijkt uit de verhoging van de kinderbijslag en van de verhoging van het bedrag der gerestitueerde medicijn- kosten binnen de ziektewet. Gevaar voor uitbreiding Men heeft reeds de naam van De Gaulle zelf als bemiddelaar in het con flict horen noemen, doch hij schijnt er niets voor te voelen op deze wijze „af te dalen" temidden van de vakvereni gingen, terwijl hij bovendien de indruk zou wekken zijn eigen regering te desavoueren. Vandaar dat beide partijen hun hoop hebben gevestigd op eventuele pogingen van de heer Joubert, de voor zitter van de commissie voor het statuut van de spoorwegen, die in hoge mate het vertrouwen van de spoorwegman nen schijnt te bezitten. Het meest vreest de regering en met haar het Franse bedrijfsleven een uit breiding van de staking. Reeds hebben het grondpersoneel van Air France, de vakbonden van het personeel van de Parijse bus en metro laten weten dat, ook bij hen het werk zou kunnen wor den neergelegd. Daarover zal definitief in de loop van de dag van vandaag wor den beslist. Ook in andere sectoren, met name in de metaalindustrie, heeft men plannen voor een sympathiestaking. De communistische vakbond is in dit op zicht zeer actief, maar zoals gewoonlijk vindt zjj weinig gehoor bij de andere vakbonden. Sterke drank duurder? In verband met de verhoging van de prijzen van grondstoffen heeft de Fede ratie van slijtersorganisaties de slijters geadviseerd, de prijs van alle in Neder land geproduceerde sterk alcoholhou dende dranken met ingang van 15 juni 1959 met 10 cent per liter te verhogen. Menzies naar Indonesië In Canberra is zaterdag officieel mee gedeeld, dat de Australische minister president, Menzies, in de loop van dit jaar een officieel bezoek van vijf dagen aan Indonesië zal brengen. Menzies ver blijft op het ogenblik in Europa.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1