FINLAND FLEURT WEER OP Laaisle nieuws Amsterdamse snorders" stoten de taxichauffeurs brood uit de mond Fins zakenman goeddankzij „Het gaat ons nu de moeilijkheden" Internationale polowedstrijden en balletzwemmen in De Does Hun aantal neemt nog steeds toe 43 4444 ZATERDAG* 13 JUNI 1959 iGrote Russische belangstelling voor klein landje 1 1 (Van onze Zweedse correspondent) Dank u, het gaat weer goed. hJimdat het ons slecht gaat". Dit jtglntwoord kregen wij van een Finse jakenman, toen wij op weg waren Saar zijn land en hem vroegen hoe jMe zaken er voor stonden. De be doeling was duidelijk. In moeilijke iai)jden zoals Finland die bijvoor- taieeld kort vóór de jaarwisseling leeft meegemaakt ontwikkelt njet volk steeds weer ongekende grachten. l* pEn dat was in het land zelve ook dui- elijk te zien. Er wordt weer hard ge- f(3erkt. Wij werden met een in Zweden rerfgekende service ontvangen en zagen >f 4et blijdschap, dat het de Finnen on- ezlinks het grote aantal werklozen dat veiji echter gelukkig dalende is inder- °°lad beter gaat. Men komt ook beter f-ttkleed voor de dag dan twee jaar ge- le*klen. ^Waarin hebben nu de moeilijkheden lor Finland geschuild, vroegen wij de irecteur van een groot bedrijf. „Kijk", r Ni hij in de verhalende, gemoedelijke Tint, die dit volk eigen is. 'gt Pas op! cht pra|MKijktoen ik klein was en aan de 1 ^nd van mijn vader door de straten a'(,in Helsinki wandelde, wees mijn vader 0 ikwijls naar bekende politici. „Je moet enrf?e waardering voor die man hebben", dei hij dan steeds, „want hij geeft zijn |d en zijn werk voor het vaderland, ldaj spant zich in voor ons allemaal, ellJ|or ons welzijn". Maar als ik nu met ik/fin zoon £ioor skaten loop, dan l'larschuw ik hem. „Zie je die man", |g ik dan „Pas op. het is een politicus, «1 intrigant'.. iefNij zullen hier echter niet ingaan op td verschillende intriges, waar wij in 569j loop van enkele dagen ever hebben »er9ren spreken en die slechts van bete- bis zijn om te weten, dat de partijen Ufceiiijk met elkaar kunnen opschieten. ixJ, er zijn zelfs binnen de partijen •al binnen het vroegere socialistisch >k nauwelijks te overbruggen ver- illen. Verwend udl Jpit valt vooral op, omdat Finland P?*|rwend" is geweest met vroegere poli- 3°rli. Voorbeelden? Tijdens de oorlog had ;n:p van de hoge Engelse officieren het Het „groene goud" ligt in het water te wachten op afwerking. Een nieuwe vinding heeft het mo gelijk'gemaakt thans ook de ber ken vroeger „het onkruid ondei de bomen" genoemd te verwerken. De produktie van de houtvezel- industrie zal met een miljoen ton worden opgevoerd- portret van generaal Mannerheim op zijn tafel staanEen foto van zijn tegenstander, die hij echter diep ver eerde. Tijdens de oorlog, toen er geen diplomatieke betrekkingen tussen Fin land en Amerika waren, bleef het kleine Finland zijn schuld aan de Verenigde Staten afbetalenen oogstte hier door een geweldige goodwill. Maar met goodwill alleen doet men geen zaken. En dat nu is moeilijkheid nummer twee. Finland heeft zijn buur man in hefc oosten nodig, zoals Neder land zijn achterland Duitsland nodig heeft. Rusland echter heeft nu laten blijken in staat te zijn druk op de Finse binnenlandse politiek te kunnen uit oefenen. De Finse pers heeft zelfs gevolg gegeven aan de wens van de president, om de grote buur niet onnodig te treite ren, zoals dit nog enkele maanden ge leden bijvoorbeeld met een karikatuur kon geschieden. Boze buur Maar de grote buurman kan ook kwaad worden als een Finse handels delegatie naar Duitsland gaat om daar naar produkten te kijken, die ook Rus land kan en wil leveren. Er zijn drie redenen, waarom de han del met Rusland zo levendig is. Ten eerste: de geografische ligging. Ten tweede: de kwaliteit van de Finse pro dukten. Ten derde: de afhankelijkheid van de Finse industrie van bepaalde Russische grondstoffen. Juist deze af hankelijkheid mag niet worden onder schat. In 1956 ging reeds 55 procent van de export van de metaalindustrie naar Rusland. Thans is het iets minder dan de helft. Van de totale export gaat iets minder dan 20 procent naar Rusland. Hierbij moet evenwel nog de export naar de overige Oosteuropese landen worden geteld, om de afhankelijkheid van het Russische blok in haar juiste proporties te laten uitkomen. Opvallend Het is trouwens ook opvallend, welke betekenis de Russische pers aan de Finse hoofdstad hecht. Terwijl er in de Scan dinavische hoofdsteden, evenals in de hoofdsteden der Beneluxlanden, slechts één of twee Russische journalisten zijn, telt Helsinki er niet minder aan elf De Finnen merken dan ook wel dege lijk, dat zij onder bijzondere observatie staan. Jammer genoeg, hadden wij geen gelegenheid om de bewering van een reisbureau-man te controleren, dat hij belangrijk meer emigranten dan in vroe gere tijden heeft. En vraagt men deze mensen, waarom zij voor goed het land willen verlaten, dan krijgt men ten antwoord: „Voor de kinderenopdat 'i zonder vrees kunnen opgroeien". Niet pessimistisch Het zou evenwel verkeerd zijn, een pessimistisch beeld te tekenen. Wij zeiden al. dat het dank zij de moeilijk heden weer beter gaat. Had ook niet Rotterdam een bombardement nodig om tot de modernste haven van Europa te worden? Leidde de watersnoodramp van '53 niet tot het Deltaplan? Zo kan men ook zeggen, dat de Finnen juist door hun moeilijkheden sterker worden. Nieu we ertsmij nen zullen worden geopend. Men hoopt ook uranium te kunnen win nen. Het telefoonnet over het hele land wordt geautomatiseerd. Men hoopt bin nen de volgende drie jaar de produktie van de houtvezelindustrie (papier, pulp, board) met een miljoen ton te verhogen. Uit deze korte opsomming moge blij ken. dat Finland niet alleen nieuwe werk- en inkomstenmogelijkheden zoekt, maar ook, dat het land meer en meer tot de industrialisatie overgaat. Het aantal in de industrie en in de land- en bosbouw werkende personen, is dan ook bijna reeds gelijk. Men zal dan ook bijvoorbeeld verwon derd opkijken, als men na enkele uren door oneindige bossen te zijn gereden plotseling in een stad als Tammerfors komt, een zich vlug ontwikkelende in dustriestad met 120.000 inwoners. STADSNIEUWS E.H.B.O.-dienst Leiden DE JAARVERGADERING Gisteravond vond in de bovenzaal van „Royal" de jaarvergadering van de Ver. EHBO-dienst plaats. Nadat de voorzit ter, de heer L. H. Piek, een kort wel komstwoord had uitgesproken, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot een aantal nieuwe leden, werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. J. Vellekoop bleek, dat de vereniging weer een goed jaar achter de rug heeft. De cursus tot opleiding voor het EHBO- diploma is wederom succesvol verlopen en de herhalingscursussen mogen zich ook in een steeds groeiende belangstel ling verheugen. Het aantal leden is weer toegenomen. De nodige EHBO-assisten- ties, onder auspiciën van de EHBO-raad, werden weer in ruime mate verleend. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer J. C. de Maan Voogd Berg werf, gaf weer, dat het ook financieel goed gaat en het voordelig saldo reden tot vreugde geeft. Na het verslag van de kascommissie, uitgebracht door de heer J. v. Zijl, werd de penningmeester décharge verleend en dankte de voor zitter allen voor de verslagen en het vele werk voor de vereniging verricht. De periodiek aftredende 2de voorzit ter, 2de penningmeester en de commis sarissen van het materiaal werden bij acclamatie herkozen. Wegens vertrek naar elders moest de eerste secretaresse aftreden en werd voor deze functie mevr. A. J. Breedevelt-van Giezen met alge mene stemmen gekozen. Dev oorzitter dankte mej. Vellekoop voor het vele werk. dat zij in het be lang van de vereniging heeft verricht en prees in het bijzonder haar accura tesse. Na een zeer geanimeerde rond vraag sloot de voorzitter om ruim elf uur de vergadering. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: L. H. Piek, voorzitter: mevr .A. J. Breedevelt-v. Giezen, Levendaal 175a sekretaresse; J. C. de Maan Voogd Berg werf, penningmeester; H. Postma, 2de EINDEXAMENS CHR. KWEEK SCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd de dames A. Ooms to Waddinxveen en G. H. Oudhof te Alphen a. d. Rijn en de heren J. van Ommeren te Alphen a. d. Rijn, M. Rijnsburger te Zoeterwoude, H. van Rooijen te Katwijk aan Zee en C. Stroo te Koudekerk. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex. Genees kunde II de heren J. H. van Epen (Rot terdam), C. P. M. Neefjes (Noordwijk) en I. J. W. Schonenberg Katwijk) semi-artsex. de heren H. A. Davids (Den Haag) en A. H. Wissel (Zoeterwoude); artsex. de heren F. C. Boersma (Vlaar- dingen), A. M. Leeman (Oegstgeest), H. E. der Weduwen (Leiden) en A. v. d. Wouden (Leiden). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Onderzoek over de reactiviteit ten op zichte van jodium van de onderscheidene tyrosineresten van insuline", de heer L. W. de Zoeten, geboren te Hilversum en thans wonende te Weesp. In de te Meppel gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Koninklijke Pharma- ceutische fabrieken v/h Brocades-Sthee- man en Pharmacia is prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoogleraar in de physische scheikunde aan de Leidse Universiteit en advieseur voor algemene ressearch- aangelegenheden van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij N.V., tot commis saris gekozen. Prof. mr. A. van Oven alhier is be noemd tot plaatsvervangend lid van het college van beroep voor het Bedrijfsle ven en van de Kamer voor mede dingingszaken van dat college. voorzitter; J. Broers, 2de sekretaris; J. F. Doesburg Lannooy, 2de penningmees ter; mej. C. Voorzaat, commissaresse van het materiaal. Medische Dienst Oegstgeest: dokter D. Held, Marelaan 36, tel. 24649. Leiderdorp: dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. K1710 22208. Zuster Van der Holst, Rijndijk 200, tel. K1714-255 (b.g.g. 402). Wassenaar: dokter M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en dokter H. S. Boogaart, Storm v. 's Gravesandeweg 1, tel. 34466. Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Voorschoten: dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Voor wijkver pleegster Gezondheidscentrum, telef. 2177. Warmond: dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K2532- 7393. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Katwijk aan Zee (wljkge- me..te Noord-Oost) W. L. Tukker te Rotterdam. Aangenomen naar Ureterp (toez.) J. Rlenstra, laatstelijk predikant te Beet- sterzwaag, woonachtig te Schlngen. C.EREF. KERKEN. Beroepen te Leeuwarden (vac. J. C. Hagen) G. Meyster te Ede. GF.REF. KERKEN. Aangenomen naar Beverwijk (2de pred.pl.) Joh. Knol te Bovensmllde. Naar Belleville (Ontario. Canada) J. E. F. Dres- selhiuis t.e Loblth. Bedankt voor Voorburg (vac. C. W. Thijs) C. Goeman te Haarlem-Zuid. In de St.-Joriskerk in Amersfoort is gisteren de officiële herdenkingsplech tigheid gehouden van het zevende eeuwfeest. De honderden burgers be vonden zich in gezelschap van talrijke autoriteiten, onder wie de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. :tiV« ihtj .«I BURGERLIJKE STAND bov VAN LEIDEN no grJ GEBOREN rs, Christian us Petrus ,zn .van P. C. de :ot4as en G. C. van der Poel; Hendrik beifcttheus, zn. van E. H. Huizing en K. E. hiichli; wim Johan Bastian, zn. van J. Itlng en P. B. M. Olijhoeck; Carla •"ibeth, dr .van L. Tegelaar en C. E. s; Theodora Josephlna Cornelia, dr. H. j. van Teijlingen en H. F. Corne- Eduard Jacobus, zn. van J. G. G. iuw en W. van der Bent; Wilhelmina "la, dr. van L. G. Wassenburg en M. de Rh; Elsbeth, dr. van J. J. Barnard en n J. Schipper; Leonardus Antonius, zn. ngeh G. A. L. Teeuw en M. E. Zwaan; Car- <ln Miranda Maria Theresla. dr. van J. 5ev» Diggele en O. I. J. M. Bouwman; Eli- terrfceth Suzanne, dr. van H. A. J. Buhre 3158 J. M. P. van Rijn; Catharina, dr. van AarfBrlnkman en A. van der Linden. H ONDERTROUWD 5 van Egmond en S. M. Schlagwein; L. 5 J. van Kesteren en J. Ba velaar; C. de r7j) en H. Burgemeester; J. Looye en D. -9;H. van der Haven; J. W. A. Foks en J. - C. Vreeken; A. F. Neuteboom en M. J. ichoor; B. Keller en A. A. van West- it; j. G. C. van Kan en M. A. C. van |ren; P. A. Verhoeks en A. D. Stubbe; sl.kj H. Guldemond en H. E. Ravensbergen; mr.'J. Schreuder en A. M. Tol; W. I. van (pen en G. J. M. de Ridder; J. Zand- 'en en G. Evers; M. F. T. de Haas en I. M. van Leeuwen; G. Hundersmarck J- Hofman; M. Hoek en M. C. Weeber; «SJardijn en M. Hannaart; T. van den en G. H. de Groot. OVERLEDEN ^/-c'.C. van der Hoorn, 72 Jr., man; J. J^ute, qi jr.. man. ;L Het internationale waterpolotoernooi dat de LZC in samenwerking met de Leiderdorpse zwemvereniging De Does organiseerde is een volledig suc ces geworden. Door het aantal toe schouwers dat intensief niet de wed strijden meeleefde, door het prachtige kunstzwemmen en tenslotte door de harde spannende wedstrijden die de Finnen de tegenstanders voorschotel den. Na het voorstellen der gasten en de volksliederen werd als eerste wedstrijd gespeeld „De Merwede-HSS" Het werd een spannende wedstrijd met eigenlijk de Finnen steeds in de aanval, terwijl De Merwede niet los scheen te kunnen komen en het van aanvallen via de midvoor moest hebben. Daar deze door de midachter Totte Laakso goed uitgeschakeld werd, kwam het niet tot speldoelpunten. Kalevi Sep- pelin opende de score en vergrootte nog voor rust de voorsprong 0-2. Na rust greep Totte Laakso naar het oordeel van de scheidsrechter te stevig in bij het nemen van een vrije worp en dus moest hij het water verlaten. Merwede scoorde uit de meerderheid spoedig 1-2. Maar HSS hernam het initiatief en via doelpunten van Klaus Bremer en Kalevi Seppelin werd het 1-4. Het ballet van ZAR dat voor de inter mezzi zorgdroeg, stond als altijd op hoog peil. In een fleurige afwisseling van so li, duetten en groepoefeningen werd een programma gebracht waarvan ons in de eerste pauze het best beviel de Can Can en de solo van Hettie Balkenende, de Tarantella. De wedstrijd LZC-Merwede bracht heel ander polo dan de eerste wedstrijd. De Finnen spelen een soort polo dat ons doet denken aan het Duitse polo. Het is aan de forse kant. uitgaande van een zeer sterke fysieke toestand, waaraan het bij de Nederlanders duidelijk ont breekt. Niet zo zeer het zwemmen en de balbehandeling, maar meer nog de weerstand tegen de tegenstander in het voortdurend contact al dan niet om het bezit van de bal. Maar de tweede wedstrijd was er een tussen twee Nederlandse ploegen en wel tussen de eerste klasser De Merwede en de Leidenaren. Een strijd met eigen lijk onze stadgenoten voortdurend in de meerderheid. Vlak na het begin kwam Siem Ouwerkerk vrij voor het doel maar gaf nog weer over en weg was de kans. Rien Slooter maakte het eerste doelpunt en Siem Ouwerkerk uit een strafworp het tweede. Zwaar knoeien in de Leidse achterhoede tegen het eind van de wedstrijd was oorzaak dat de Merwede de eer kon redden. Het kunstzwemmen van de Euro pese kampioenen bracht in de tweede pauze het oude maar nog steeds bui tengewoon aantrekkelijk Padam l'a- dam. Daarbij viel weer eens te meer op hoe een gewoon muzieknummer door verfijnde afwerking en aantrekkelijke aankleding tot een feest voor het oog kan worden gebracht. Het is geen wonder dat overal in Eurqpa deze meisjes onder aanvoering van mevr. Armbrust veel succes oogsten. De laatste wedstrijd L.Z.C.H.SS. zou eigenlijk de wedstrijd der gemiste kansen genoemd moeten worden, al thans van Leidse zijde. Het was een bikkelhard duel waarin de Finnen lie ten zien waarin hun polo zich van het onze onderscheidt, maar waartussendoor toch steeds weer de snelheid als on dergrond school. Het spel ging aanvan kelijk heen en weer tot Erkki Maattinen het water moest verlaten en de Leidsche Zwemclub met 7 tegen 6 ging opereren, maar er werd zolang geaarzeld en ge treuzeld dat de Finnen de bal konden bemachtigen en de snelle Juffi Stig Olof Grennen (100 meter in 58.8!) weg kon komen eer de Leidenaars konden reageren 01. Daarna ging het met ze ven togen zeven beter en ook met zes tegen zes want nadat Rien Slooter en Totte Laakso wegens een onderonsje op de kant gestuurd waren scoorde Hans Slooter tegen: 11. Maar nog voor rust maakte Juffi Grenner er 12 van. Na rust hetzelfde spelbeeld, veel zwem men en hard spel waarvoor wederom Erkki Marttinen het water moest ver laten. maar evenals de eerste konden de Leidenaren hiervan niet profiteren, tot de kans scheen te komen toen Dick Timmermans een strafworp te nemen kreeg. Maar hij wachtte naar het oor deel van de scheidsrechter te lang en dus geen doelpunt, waarna men een herhaling van het eerste doelpunt zag: Juffi Grenner ontsnapte en dus 1—3. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Juni. Leidse Coöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: aardbeien 34 41, rode bessen 58, andijvie 722, peu len 55155 .snijbonen 11.40, stambo- nen 1.452.15, tuinbonen 2734, kroten 1113, spitskool 2637, postelein 1225. rabarber 1218; spinazie 2548. toma ten A 49—100, B 54100, C 36—54, CC 3844. uien 68. waspeen 1039. Per 100 stuks: perziken 1421, bloemkool A 10 42. B 1028. komkommers A 2340, B 17 —36. C 12—26, sla A 3.40—7.90, B 3— 11.40. Per 100 bos: selderie 12.90—19.10. AALSMEER, 12 Juni. C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Snijbloemen per bos: Esther Read 60—115, Iris 40—90. Ixla 1546. Lathyrus 2065. Convillle 90170, Gla diolen 45125, Papaver 2560. Ornitho- galum 80140. Campanula 4095, Chry santen grootbl. per stuk 7090. Clematis 3080. Calla 1040, Gerbera 1031. Bou- vardla 1528, Violieren 813, Pioenen 1021, Eremurus 1045, Amaryllis per kelk 1017, Lelies 20100. Anjers: rood 5—17, roze 618, wit 415. Orchid. Beauty 1548. Rozen: Better Times 3 10. RosalandU 29, Edlth Helen 820, Parel v. Aalsmeer 414. Geh. Dulsberg 416, Pechthold 29. Verschuren 311. Towny Gold 414, Mad. Ofman 620, Stokman 312, Baccarat 1534, Monte zuma 820. PolyantharozenSweetheart 10—22, Nimf 15—36. Dorus Rijkers 8—19, Lucia 817. Verbittering in nachtelijke hoofdstad (Van onze Amsterdamse correspondent) Het is half twee in de nacht. Wij rijden in een taxi langs een aantal geparkeerde auto's op de Amsterdamse Nieuwendijk. „Ziet u het meneer", zegt de chauffeur, en hij wijst op een aantal mannen, dat de gesprekken met de café portiers even onderbreekt om onze LEIDERDORP De hervormde kerkdienst in het Zijlkwartier vangt morgen niet om 6.30 uur nam, doch om 10.30 uur v.m. aan. OEGSTGEEST KERKDIENSTEN Herv. gem. Groene Kerk: 10.30 uur Wika M. A. de Vlieger (jeugddienst) 7 uur ds. G. F. Callenbach: Pauluskerk: 10 uur ds. H. A. C. Hilderhig; H. Mors- 10 uur ds. G. F. Callenbach iH.A.i. Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zw.kerk: 10.30 ds W. J. H. Hubeek. Ger. Kerk, Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. R. Zijlstra te Ede. Ger. Kerk (vrijgemaakt) W. de Zwij- gerkerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur leesdienst. VOORSCHOTEN Ds. Van Helsdingen ernstig gewond Gisteravond heeft ds. W. F. C. van Helsdingen, emeritus predikant van de Geref. Kerken en alhier woonachtig, een ernstig ongeval gehad op de Rijksstraat weg ErmeloPutten. Ds. Van Helsdin gen, die ruim 80 jaar is, reed op een bromfiets en stak plotseling de weg over zonder voldoende op het verkeer te let ten. Een kleine vrachtauto uit Hoeve laken reed hem aan. Ds. Van Helsdin gen is ernstig gewond in het ziekenhuis Salem te Ermelo opgenomen. Mevr. M. C. E. Kloosterman Fortgens alhier is benoemd tot lid van de Raad voor de Jeugdvorming. WASSENAAR JONGELUI STALEN BENZINE De Wassenaarse recherche heeft drie Haagse jongemannen van 20 en 21 jaar, die zich in Wassenaar en in Den Haag hadden schuldig gemaakt aan diefstal van benzine uit onbeheerd staande auto's, aangehouden. Zij pleegden deze diefstallen des nachts. Het drietal werd op het politiebureau ingesloten. Perkplanten per pot: Peltatum 8095, Geranium 6075. Tagetus 812, Petunia 15—20. Margriet 15—30, Salvia 1522. Ageratum 1520. Lobelia 1216. Bolbe- gonia 1522, Gazania 2025. Mesem- brlanthemum 1530, Roos P. Scarlet 125 170, Leeuwenbek 2025, Calceolaria 30 -35. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 Juni Bloemkool I (per 100 st.) 3150, Idem II 1028: andijvie 1418; bospeen (per 100 bos) 2326; bone kruid 1016; kervel 12.9013.10; kroten 1617; komkommers (per 100 st.) 1726; peterselie (per 100 bos) 1217; prinsessenbonen (per kg) 1.601.90; selderie (per 100 bos) 1016; sjalotten 1618; sla I (per 100 st.) 7.90 RIJNSBURG, 12 Juni. Bloemenveiling Flora Duizendschoon 817. Anemonen 912. Ixia 1530. Segetum 3235. An- themus 3545. Imperator 3040. Em peror 4655 per bos. Scabosa blauw 350 500, wit 250350, Zinnia 240350, Convillle Alba 380—500, The Bride 450— 550, Korenbloemen 70150, Mimi 90110, Margrieten 70140, Delflnium 13001500 Talma 270300, Ranonkels, geel 150, rood 120 alles per 100. Gladiolen: Allard Pler- son 10—12, Strauss 12—15, Gold Dust 1520. Pioenen: Ducken 1113, Sara Bernhard 1319, Eremurus 60. Am. Anjers Sim rood 12—15, wit 13—16 alles p. stuk. Groenteveiling. Sla-ultjes 68, pootuten 1012 per kilo, selderie 1216, peterselie 1014, bonekruid 810, boskroten 68. bospeen 3550 per bos, bloemkool 20—40 per stuk, sla 511 per krop. taxi spottend na te kijken. „Ziet u wel, dat er voor mij geen kans is om hier een klant te krijgen? De cafébezoekers, vooral de zeelui, vallen in handen van de snorders". Op de hoek van de Martelaarsgracht staan twee politieagenten. Zij weten, dat de wachtende auto's illegale taxi's zijn. Zij kennen de nummers en zij kennen de bestuurders. Zij weten ook, dat de veelal niet geheel nuchtere lie den. die van dit vervoer gebruik maken, prijzen moeten betalen, die ruim twee maal zo hoog liggen als die van de of ficiële taxi's. Maar zij grijpen niet in, want weten is geen bewijzen en om een proces-verbaal te kunnen uitschrijven is het nodig, dat wordt geconstateerd, dat de wet autovervoer personen wordt overtreden. En de snorders zorgen er wel voor, dat de politie geen getuige is van het enige bewijs; het betalen van de rit. Ongeveer dertig Amsterdam wordt belaagd door een nog steeds toenemend aantal snorders. Politie en taxibedrijf schatten het aan tal thans op ongeveer dertig. Zij ope reren vooral 's nachts en dan bij voor keur in de vermaakcentra: de bocht van de Nieuwendijk, de Zeedijk, het Thor- beckeplein en omgeving en het Leidse- plein. Van de bijna 500 taxi's die Amsterdam telt, zijn er in de nachtelijke uren on geveer 120 op straat. Zij wachten bij de standplaatsen, totdat zij worden geroe pen voor een rit of via de taxicentrale daartoe telefonisch opdracht krijgen. Onze taxichauffeur zegt: „Ik heb op het Rembrandtplein wel eens twintig minuten op de standplaats staan wach ten en in die tijd zag ik zes snorders een vrachtje uit café's ophalen'. .Runnen" De snorders, van wie de meesten bij de politie niet al te goed bekend staan, moeten hun klanten „runnen". Dikwijls worden zij gewaarschuwd door een por tier. die een vrachtje heeft, uiteraard tegen betaling van provisie. Maar in de meeste gevallen zoeken zij hun passa giers zelf op door deze op te vangen bij het verlaten van de kroegen of zelfs door in de café's klanten te werven. Zij kijken daarbij hun mensen goed aan. Zeelui vormen een dankbaar object- Zij beschikken vaak over veel geld en als zij wat al te diep in hun glaasje heb ben gekeken, weten zij immers toch niet het verschil tussen een officiële en een illegale taxi. Een rit naar de haven is een langdurige rit. En een dure. „Taxi meneer?" Een deel van de klanten bestaat uit mannen uit de provincie, die in de hoofdstad de bloemetjes buiten zetten. ..Taxi meneer?" De snorder brengt hem wel even naar het hotel of elders. En wie na sluitings tijd van de nachtcafé's nog door wil fuiven, wordt door de snorders keurig afgeleverd bij een clandestien nachthuis dat maar al te graag een aanbrengpro- visie betaalt. De gespannen sfeer tussen de taxi chauffeurs en de snorders is de laatste tijd nog toegenomen, nu is gebleken, dat enkele snorders op lege standplaatsen het telefoonkastje plegen te openen, waarna zij van de taxicentrale adres sen xan taxiaaravragers krijgen De politie? Wij staan voor een bijzon der moetijk geval, zo verzekerde men ons in de bureaus in de binnenstad. Om iemand te verbaliseren moet worden ge constateerd, dat er voor de rit geld wordt ontvangen. Dat zou kunnen door achtert de illegale taxi's politieauto's aan te sturen en zelfs dan nog is het moeilijk de snorders op heterdaad te be trappen. Lage bekeuringen Verleden jaar zijn een kleine veertig snorders bekeurd. Maar de boete is niet hoog, want de tenlaste legging gaat niet verder dan het rijden met een taxi zon der vergunning. De boete is met één nacht „werken" verdiend en de overtre ders gaan rustig verder. Een van de taxiondernemingen heeft becijferd, dat 'n 5de van alle taxiritten in Amsterdam door snorders wordt uit gevoerd. Andere ondernemers vinden dat overdreven en wijzen op andere fac toren, die het taxigebruik hebben doen dalen. b-v. het groeiende autobezit. Amsterdam telt thans 50.000 auto bezitters, dat is tweeeneenhalf maal meer dan zes jaar geleden. Hoe het ook zij. het snordersprobleem zit de chauffeurs van de toch al niet zo florerende taxibedrijven bijzonder hoog! Reeds negenhonderd aanrijdingen BETALING PER GIRO Onze KWAB WALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 juli a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Met nog maar nauwelijks vijf maan den achter de rug, hebben zich dit jaar in Leiden reeds ruim 900 verkeersonge vallen voorgedaan. Met nog 2% week voor de boeg, kunnen dit er in het eerste halfjaar van 1959 ruim duizend worden. Een aantal, dat dan belangrijk hoger zal liggen, dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. toen zich b.v. in de eeste vier maanden „slechts" 580 aanrijdingen voordeden. In de periode van 5 t.e.m. 11 juni j.l. vonden 44 ver keersongevallen plaats, waarvan 12 met lichamelijk letsel. Het totaal in 1959 is hierdoor gestegen tot 903.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9