Amerikanen wensen (na een dag vol verwarring) verdaging van overleg WEERBERICHT Engelse minister Selwyn Lloycl wil een laatste poging doen om een topconferentie te bereiken COMMERCIËLE T.V. ZEKER BIJ TWEEDE GOLFLENGTE Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 JUNI 1959 No. 29768 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal: 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 13 juni Na een nieuwe dag van onzekerheid rijst de mogelijkheid, dat de confe rentie van Genève verdaagd zal worden, althans dat de ministers zelf naar hun hoofdsteden terug zullen keren, maar vertegenwoordigers van lagere rang in Genève zullen laten om het overleg for meel in leven te houden. Dat bericht deed de Amerikaanse delegatie althans uitlekken, nadat de Westelijke ministers de plenaire ochtendzitting door een intern overleg van V/2 uur hadden doen volgen. Aan een deel van dat overleg nam ook Westberlijns burgemeester Willy Brandt deel, die met de Westelijke ministers lunchend precies met zijn neus in de boter van de conferentie-crisis viel. De Amerikanen willen het overleg niet geheel afbreken omdat het bijeenroepen van een nieuwe ministersconferentie wel eens minder eenvoudig zou kunnen zijn. Als termijn voor de verdaging werd voorlopig zes tot acht weken genoemd. Inmiddels zou de Amerikaanse vice-president Nixon op zijn reis naar de Sovjet-Unie de bedoe lingen van Kroesjtsjef nog eens kunnen aftasten. Brengt weekeinde verandering? Een ander voordeel van de verdaging zal zijn, dat de Russen hun dreigement om hun goedkeuring aan de Westelijke bezetting in West-Berlün in te trekken, wanneer het Westen Gromyko's nieuwe voorstellen niet aanvaardt, niet onmid dellijk ten uitvoer behoeven te leggen. De Amerikanen hielden nog een andere theoretische mogelijkheid open, een radicale verandering in het standpunt van Moskou, maar daar lykt weinig kans op sinds Gromyko gisterochtend geenszins van plan bleek zyn nieuwe voorstellen weer in te slikken. Een grotere mogelijk heid, dat het niet direct tot een verdaging zal komen, ligt nog in Lloyds week- eindebezoek aan Londen, waar hij met premier Macmillan overleg zal plegen. Lloyd voelt niets voor een verdaging en ziet op basis van zyn oude tactiek nog steeds kans, reeds nu een grondslag voor de topconferentie te leggen in een beperkt en wat vaag geformuleerd slotcommuniqué. en eiste, dat hij zyn dreigement in zou trekken. Welnu, dat heeft Grömyko geenszins gedaan. Hij heeft alleen nog eens publiekelijk verklaard, dat het hele maal geen ultimatum, geen dictaat, geen dreigement was. De Engelsen na men die verklaring dankbaar in ont vangst, de Amerikanen zeiden enigszins knorrig, dat zij dan wel bereid waren het niet meer als zodanig te beschou wen, hoewel die er bij blijven, dat het een onaanvaardbaar voorstel is, maar Couve de Murville hield vol dat hij het een dreigement bleef vinden en dat er niets veranderd was. Dat was maar een van de vele aanduidingen, dat als het Westen naar een topconferentie gaat, het er eerst een voor zijn eigen leiders moet zien te organiseren. Op de plenaire ochtendzitting zei Lloyd in een zeer gematigde en rede lijke verklaring nog eens, hoe zeer hij het betreurde, dat Gromyko het moei zame, maar constructieve proces van stapje voor stapje toenadering zoeken met zyn voorstel had doorkruisd. Lloyd eindigde: ik geef hem en mijn andere collega's in overweging deze twee dagen te vergeten en terug te keren tot de zaken, de werkelijke onderhandelingen. Typerend voorbeeld Het hangt er dus in hoge mate van af met welke instructie Lloyd maandag ochtend in Genève terugkeert, hoe de afloop van de maandagmiddag te hou den geheime zitting tussen Gromyko en de Westelijke ministers zal zijn. Zo er inmiddels op deze Geneefse conferentie iets ten top is gestegen, dan is dat zeker de verwarring in het Westelijke kamp. Verschil van mening, ongelijksoortige reacties, lichte paniek, verademing, ver traagde schrik, getwist over woorden, het waren even zovele bewijzen voor de al lang bestaande mening, dat het Wes ten slecht voorbereid naar Genève ging, omdat men het wel eens was over de bied- maar niet over de laatprijs. Een voorbeeld: het Westen riep eergisteren nog moord en brand over het ultima tieve karakter van Gromyko's voorstel Minister, student en oorlogskansen De minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh, heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan de sociëteit van de Delftse studentenvereniging „St-Jansbrug" zulks op uitnodiging van het be stuur van deze sociëteit. Tijdens dit bezoek werd onder meer gesproken over de plaats van de ingenieur in het leger en over de mogelijkheden van verkorting van de dienstplicht. Op de vraag of er kans is op 'n derde wereldoorlog antwoord de de minister, dat hy deze kans zeer klein acht en dat hij het niet juist acht, dat de jonge mensen hierop een pessimistische kyk zouden hebben. Billy Graham in Moskou DITMAAL ALS TOERIST De evangelist, Billy Graham, is giste ren in Moskou aangekomen, als „toe rist", naar hij zelf verklaarde. ,.Ik ben maar een toerist. Ik wil zoveel zien als ik kan en zoveel leren als ik kan", zei hij tot verslaggevers nadat hij uit 't pas sagiersvliegtuig uit Brussel was gestapt. Graham zal vier a vijf dagen in Mos kou blijven. Hij hoopt een ontmoeting te hebben met leiders van de baptisten- kerk in de Russische hoofdstad, maar een bezoek aan premier Kroesjtsjef staat niet op het programma, hoewel hij wel gaarne het Kremlin zou bezich tigen. Op de vraag of de mogelijkheid be staat van een godsdienstige beweging zoals de zijne, in Rusland, antwoordde hij: „ik ben er zeker van, dat een be weging als de mijne hier mogelijk is. De geschiedenis toont dat de Russen een godsdienstig volk zijn. Het heeft enkele godsdienstige oplevingen gehad. Droog Het K.N.M.I. deelt mede: In geheel Europa is het over het alge meen zonnig en droog: gedurende het weekeinde beheerst het hogedrukgebied nog steeds het weer in ons land, zodat het droge en over het algemeen zonnige weer nog verscheidene dagen voortduurt. De temperaturen blijven gematigd met wind uit noordelijke tot noordoostelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZONDAG 14 JUNI Zon op: 4.20 uur: onder: 21.00 uur; maan op: 12.56 uur; onder: 0.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.33 en 21.04 uur. Laagwater te 4.00 en 16.30 uur. (15/6: Hoogwater te 9.39 en 22.13 uur; laagwater te 5.01 en 17.40 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Byvoegsel Geen koehandel. Gromyko, die dus al verklaard had dat zijn voorstel geen ultimatum, geen dic taat was, zei, dat de Sovjet-Unie nooit enig stuk zal tekenen, dat het bezet tingsstatuut in West-Berlijn zal ver eeuwigen, maar gaf ook te kennen dat over zijn voorstel onderhandeld kan worden. Hij zei niet te ingrijpen, waar om het Westen de idee van een al- Duitse commissie, die het Westen zelf heeft geopperd, ineens onaanvaardbaar vindt, nu de Sovjet-Unie die gedachte heeft overgenomen. Gromyko vervolgde: „Sommige mensen in het Westen wen sen geen topconferentie als er in Genève geen overeenkomst wordt bereikt. De Sovjet-Unie acht de topconferentie geen zaak van koehandel, al wil zij graag in Genève tot een akkoord op realistische basis komen. Zo er al enig verband tus sen de Geneefse en de topconferentie bestaat, dan is het dit: men moet geen obstakels op de weg naar de top plaat sen. De staat die dat doet neemt een zware verantwoordelijkheid op zich. Op Gromyko's verklaring reageerden Amerikanen en Britten als boven ver meld. Maar later op de dag begonnen de Amerikanen alarmerende conclusies uit Gromyko's verwyzing naar de topconfe rentie te trekken. Vandaar het inter- westelijk overleg, dat 3'A uur duurde, vandaar ook dc Amerikaanse wens tot verdaging van de conferentie. Niet zon der spanning wordt afgewacht, hoe de Britse en Russische voorstanders van een spoedige topconferentie daar maan dagmiddag op zullen reageren. Gromyko en Brentano dineerden samen De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, heeft gister avond gedineerd met zijn Westduitse collega, Heinrich von Brentano, in de villa van de Westduitse consul-generaal Rudolph Thierfelder. Volgens goedingelichte zeglieden heb ben de ministers niet gesproken over het huidige kritieke stadium van de mi nistersconferentie. Er werden slechts onderwerpen aangeroerd betreffende de Russisch-Duitse betrekkingen en Duits- landse hereniging. Gromyko en Bren tano zaten aan een kleine tafel aan, te zamen met de Russische ambassadeur in Bonn, Andrei Smirnof, en Boris Meiss- ner, de Westduitse deskundige in Rus sische aangelegenheden. Aan een andere tafel zaten de West duitse ambassadeur in Washington, Wil helm Grewe, en I. Ilyitsjof, een func tionaris van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Rond een derde tafel zaten de Russische plv. mi nister van Buitenlandse Zaken, Zorin, met Eckardt, hoofd van de Westduitse regeringsvoorlichtingsdienst. „HET LOO" BIJ KROONDOMEIN Schenking van Prinses Wilhelmina Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat verband houdt met een schenking, die H.K.H. Prinses Wil helmina heeft gedaan aan de Staat der j Nederlanden. De Prinses heeft de wens te kennen gegeven, in haar bezit zijnde onroerende goederen van het landgoed „Het Loo", een aantal in de nabijheid j liggende onroerende goederen en voorts de rechten, welke zij met betrekking tot een aantal opstallen op de percelen, be horende tot het Kroondomein, kan doen gelden, onder zekere voorwaarden en bepalingen aan de Staat te schenken. Hierby heeft de Prinses beoogd, dat deze goederen als een geheel in stand zullen worden gehouden en het genot van de vruchten daarvan voorbehouden blijve aan diegene van haar nakomelingen, die drager van de Kroon is. De Prinses en ook de regering is van oordeel, dat zulks het beste kan worden bereikt door het geschonkene onder te brengen bij het Kroondomein. Aldus schrijft minister Zijlstra in de memorie van toelichting. Waar de regering met eerbiedige1 dankbaarheid en instemming van de voormelde doelstelling heeft kennis 'ge nomen, heeft de minister de schenking namens de Staat aanvaard, aldus voorts de memorie. Deze overeenkomst behoeft, gezien de aan de schenking verbonden voorwaarden en bepalingen en de toe voeging aan het Kroondomein, bekrach tiging bij de wet. Het ingediende wets ontwerp strekt tot het treffen van deze wettelijke voorziening. Voorzitter NCRV: „Geweldige kansen, ook op zondag, mogen door ons niet worden geschuwd" Hoe hoog moet het reclametarief liggen? Onder voorzitterschap van mr. A. B. Roos jen is gisteren te Utrecht de jaar lijkse vergadering van de verenigings raad van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging gehouden. De heer Roosjen deelde in zijn jaar- rede mee dat de NCRV, die 35 jaar ge leden werd opgericht, momenteel 420.000 leden telt, terwijl met de aansluitingen op de radio-distributie meegerekend op 1 mei 3.032.586 radio-luisteraars waren geregistreerd. Het aantal televisietoestel len neemt met de dag toe. Op 1 mei waren er 465.504 geregistreerd. Mr. Roosjen ging nader in op de vraag waarvoor het algemeen bestuur van de NCRV in het afgelopen jaar werd ge plaatst, toen ook op zondag zendtijd voor televisie beschikbaar kwam. Het algemeen bestuur heeft besloten, niet op de vlucht te gaan voor de taak waar voor men geplaatst werd, maar ook op zondag een bijdrage te leveren in de Nederlandse televisie-programma's, met inachtneming van de doelstelling van de vereniging. Mr. Roosjen zei er diep van overtuigd te zyn, dat de NCRV geroepen is, deze geweldige kans aan te grijpen. Nog een belangrijke ontwikkeling op het gebied van de televisie noemde hij de gooi naar een tweede golflengte, welke Nederland van plan is binnenkort te doen op de internationale bijeenkomst, waar de golf lengten voor de televisie opnieuw zullen worden verdeeld. Weg en water eisen weer doden Een automobilist te Hoogeveen kon, toen hij aan de Oosterweg te Kerkenveld (Dr.) reed, niet voorkomen, dat een meisje, dat ter hoogte van de ouderlijke woning plotseling de weg overstak, werd aangereden. Het was de ruim driejarige Thijssein Prent. Het kind werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Uit het water van de Burg. van Tien- hovengracht in Amsterdam-West is gis teren opgehaald het stoffelijk overschot |van het 9-jarig meisje E. F. Verhoeven, 1 wonende in de Burg. Fockstraat. Het kind werd sedert donderdagmiddag ver- I mist. Een Nederlandse zeeman, de heer Hooglugt uit Haarlem, opvarende van het 500 brt metende m.s. „Leonard" uit Delfzijl, is in de Oostzee overboord ge vallen en verdronken. Het gebeurde 25 mijl ten zuidwesten van het nabij Got land gelegen eilandje Götska Sandön. Gistermorgen begon in Amersfoort de viering van liet 700-jarig be staan van deze stad. In oude kle- 1 derdraclu gestoken trok een mu ziekkorps door de straten. Franse politie hield Joegoslaaf vast De Franse politie heeft de Joegosla vische minister van de vakbeweging, Pavicevic, gisteren na diens aankomst op het vliegveld Orly bij Parijs ruim drie uur vastgehouden, aldus heeft de Joego slavische ambassade te Parys bekendge maakt. Volgens de ambassade werd Pa vicevic vrijgelaten nadat de ambassade krachtig tegen de aanhouding had ge protesteerd. De minister was naar Parys gevlogen om een congres bij te wonen van het onder communistische leiding staande vakverbond, C.G.T. De reden van het vasthouden van de Joegoslaaf zou gelegen zijn in het feit, dat hem in 1951 was verboden Frans grondgebied te betreden. Prins Albert van België, de Prins van Luik, heeft met zijn verloofde, Prinses Paola Ruffo di Calabria, die stad bezocht, welke de verloof den een uitbundige hulde bracht. Staande op het met bloemen be dekte dek van hun jacht voeren Prins en Prinses door de Maas. Advertentie. Mocht deze aanvraag met succes wor den bekroond, dan weten wy by voor baat, dat de commerciële televisie voor dit tweede net in de markt zal zyn, aldus mr. Roosjen, die echter meent, dat de omroeporganisaties het verlangen ken baar zullen maken dat zij de beschik- king over de tweede golflengte zullen j krijgen. Over het kosten-vraagstuk ten aan zien van reclame in de televisie merkte hij op, dat dikwijls een tarief wordt ge noemd van f. 6.000.per minuut. Ook zegt men wel, met een lager bedrag te kunnen volstaan, en dan gaat men de uitgaven van de Ned. Televissie Stich ting na en komt men op een bedrag van f. 2.700.per reclame-minuut. In Duits land kost bij de Westdeutsche Rundfunk één minuut echter f. 13.500.en wan neer men alle zenders inschakelt komt één minuut op f. 27.000. Mr. Roosjen ziet hierin een waarschu wing voor Nederland. Hij vroeg zich af wie in feite deze reclame betaalt en welke programma's men krijgt wanneer er zulke bedragen mee gemoeid zyn. Franse premier Debré waarschuwt stakers Premier Debré van Frankrijk heeft gisteravond een toespraak voor de Fran se radio en televise gehouden in ver band met de stakingsdreiging. Zoals be kend hebben de bonden van spoorweg personeel een staking uitgeroepen voor dinsdag, waarby zich verschillende an dere vakbonden hebben aangesloten. De regering heeft meegedeeld, dat zij het spoorwegpersoneel zal verplichten aan het werk te blijven. Premier Debré ver klaarde in zijn toespraak dat de komen de week weieens beslissend kan zijn voor de toekomst van Frankrijk. „De regering kan zich niet neerleg gen by een tactiek die dodelijk is voor het welzijn van het Franse volk", aldus Debré, die in dit verband te kennen gaf, dat bepaalde mensen met de voorgeno men stakingen politieke doeleinden na streven. „Slechts bijzonder ernstige oorzaken zouden kunnen leiden tot een staking van overheidspersoneel. Die zijn er nu niet en dat wveet iedereen heel goed. Laat niemand dan ook rekenen op non chalance van de zijde van de regering", aldus Debré. „Ik hoop dan ook dat het gezond verstand tussen nu en dinsdag de overwinning zal behalen". Hij legde er voorts nogmaals de na druk op dat de regering vastbesloten blyft om inflatie te voorkomen. „De re gering heeft de plicht te onderstrepen dat het totnutoe behaalde succes nog maar een begin is. Frankrijk heeft zo lang te lijden gehad van de inflatie, dat het er niet binnen een tijdsbestek van zes maanden bovenop kan komen. Het economische herstel eist een stabiele toestand". De regering zal dinsdag circa 150.000 van de 360.000 man spoorwegpersoneel requireren. De kern van dit personeel, de belangrijkste functionarissen dus, loopt de kans boeten te krijgen van ma ximaal 10.000 gulden en een gevangenis straf van maximaal één jagr, zo zy dinsdag niet op het werk verschynt. Zowel de regering als de vakbonden zijn van plan van de staking een kracht meting te maken. In regeringskringen meent men dat- de vakbonden maar wei nig lust zullen voelen om in de komende maanden nieuwe stakingen op touw te zetten, zo de staking door de krachtige regeringsmaatregelen gebroken mocht worden. Vlieg naar Londen viermotorige D.O.-4 Retour f 112.- BENELUX TRAVEL SERVICE Regullersgracht 45, A'dam-C., Tel. 33301 ENORME BRAND IN CULEMBORG Industrieën in vlammen, huizen ontruimd In Culemborg is vannacht om kwart over drie een grote brand ontstaan in de Siaps Stralingsverwarmingsindustrie die ondergebracht is in de vroegere Ca- denacomplexen in de Lange Meent. Er werd direct groot alarm gegeven, omdat huizenhoge vlammen boven de industrie wijk oprezen, en met zware explosies acetyleenflessen ontploften. De tegen over de fabriek gelegen huizen moesten in alleryl ontruimd worden, waarby de bewoners via de achtertuinen een goed heenkomen moesten zoeken. Toen de brand zich uitbreidde naar de meubelfabriek Centrum riep de com mandant van de brandweer hulp in van de brandweren van Geldermalsen en Beusichem. Met 20 stralen pakte men het vuur aan, doch ook vanochtend woedde het nog voort. Verschillende op slagplaatsen van andere bedrijven, w.o. die van Spoors Mosterdfabriek, werden aangetast. De schade beloopt tonnen. Meer boter naar Duitsland Tegenover beperking klein grensverkeer Op het Duitse ministerie van Voedsel voorziening wordt overwogen de grens voor invoer van grotere hoeveelheden boter, met name uit Denemarken en Ne derland, te openen. Deze vergrote invoer zou dan gezien kunnen worden als een tegenhanger voor de voorgenomen beperking van de invoer in het kleine grensverkeer. Het ministerie wil die kant uit dat de hoe veelheid boter die per persoon over de grens mag worden gebracht, wordt te ruggebracht van 1 kilo op Vt pond. Men wyst er evenwel op dat nog geen besluiten zijn genomen. Wat Nederland betreft, moet ook rekening worden ge houden met de Europese Economische Gemeenschap. Al enige tijd geleden heeft het ministerie bekend gemaakt dat ge streefd wordt naar verdragen voor lan ge termijn met de landen van de Euro pese Economische Gemeenschap voor een serie produkten, waartoe ook boter behoort. Binnenkort zullen tussen de regerin gen van West-Duitsland en Nederland ook weer onderhandelingen over de kaasinvoer beginnen. Het doel is te be reiken dat de lage Nederlandse kaasprij- zen de afzet van Duitse kaas geduren de de melk overvloed niet beïnvloeden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1