Kilütt erkdiensten Leiden en omgeving 5650,- Olienootjes-kauwer Griffith gooide de doppen op Eisenhowers schoenen De senatoren van het stadion Export van groenten en fruit profiteerde van EEG Binnenlandse afzet van textiel daalde gevoelig, export steeg Stevige straffen voor Leidse stelers en helers van brommers ericht 1 maart 1860 Zaterdag 13 juni 1959 Zesde blad no. 29768 Zondag 14 juni tn Hervormde Gemeente: Pie- I; 10 uur ds. P. Kloek; 7 uur H. J. (r. IKOR. en dr. P. L. Schoonhelm terkdienst. Onderwerp: „Wilde gan- landse Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. fossers. irkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter; kerk: 10.30 uur dst IL Bouter; ds. M. Ottevanger. fapel: 10 uur dr. G. P. H. Locher Itgeest. nathakerk: 10.30 uur ds. A. de te Boskoop. School Boshulzerkade10 uur dr. choonhelm. ,Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. ter Haar Romeny. vlootpredlkant. school Marnlxstraat: 10 uur dhr. toef. leervlcarls. Vrljz. Herv. (Leldse Volkshuls) or ds. Is. J. Reedijk te Enschede. Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- tmisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. pessenhuls: 10.30 dr. J. de Wit. (kerk (aula Gymnasium)10 uur M. Vriellnk. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur ds. De i uur ds. H. v. d. Berg te Sassen- tl Tlmorstraat: 10 uur ds. Rothul- tiur ds. De Boer. Vest: 10 uur dr. Dronkert; 5 en |r. von Meyenfeldt. Sathakerk: 9 uur dr. von Meyen- [uur dr. Rothuizen, fl Telderskade: 10 uur ds. Heule; jr. Dronkert. peref. Kerk: 10 uur (ond.: Alleen, jet eenzaam) en 5 uur (ond.: Zon- kekerheld en goddelijke zekerheid) Ld. Weele. Kerk (vrijgemaakt): 10 en 5 uur los, legerpredikant. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mo- Gemeente: 10.30 uur prof. dr. G. derdaal. T Luth. Gem.: 10.30 uur dr. K. E. tnheimer. gez. Gem.: 10 uur dr. S. L. Ver- tath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 tgmls (woensdag 9 uur H. Mis), gath. Kerk (VreewlJkstr. 19)10.30 »ngen H. Mis. jlan Science (Steenschuur 4)10.30 Bist. (rtengem.: 10 en 5.30 uur dhr. H. m Jr. (visdag 8 uur bidstond). tChr. Gemeenschap (Mlddelste- 10 en 5 uur dhr. Th. Dikkes ig 8 uur Jeugdbljeenkomst, dlns- jur bidstond). des Hells: 10 uur Heiliglngssa- Ist; 12 uur zondagsschool; 6.45 jnluchtbyeenkomst Gangetje: 7.30 Kkkingssamenkomst o.l.v. kapitein f. R. J. Schurlnk. «a n aan den Rijn Herv. Gem. Ju- jat: 9 uur ds. J. H. Bogers; 10.30 L. K. Bos; 6.30 uur ds. Joh. Cats them. Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. n" tmaaijer. Gebouw Jonathan: 6.30 te h. Hanemaaljer. Kapel Hooftstraat >t, f ds. A. J. Jorlssen. Oudshoornse- in uur ds. G. Cadée; 6.30 uur ds. A. lip »en. Martha-Stlchtlng10.30 uur (.Meijer. Geref. Kerk: Zuiderkerk: re ds. G. Mulder: 6.30 uur ds. W. u~ Boorderkerk: 9 uur ds. P. E. Hoek- de Den Haag; 4.30 uur ds. G. Mulder. Lyceum: 10 uur ds. W. Wijma; ds. F. E. Hoekstra. Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk ikt) tehulze van dhr. Van der en 3 uur ds. J. van Raalte te Chr. Geref. Kerk, Noorderkerk •lnstraat: 10.45 en 6.30 uur ds. Oud-Geref. Gem., van Man- it: 9.30 en 4 uur leesdienst. jf. Gem., van Mandersloostraat: ke Broederschapsdag in Gouda, itie IJsbaangebouw: 10 uur ere- .30 uur de heer F. Niemeler. Ge- n Jehova's getuigen, van Man- taat 36: 3.15 uur Wachttoren nerveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 (dienst; 6.30 uur ds. W. J. van hr. Geref. Kerk: 9.30 uur lees- B.15 uur ds. C. v. d. Weele te rft ts Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. (onsgeest; 6.30 uur ds. H. Brons. - plzen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. (e Leiden; 6 uur dhr. Grisnight te >pi fcerg. Geref. Gemeente: 9.30 en 0_ «dienst. laven Herv. Gem.: 10 uur ds. te Zeist; 6.30 uur ds. Schuur- ?n Bleskensgraaf. (Nieuwerbrug)10 vij Schuurman te Bleskensgraaf; 6.30 id. Goverts te Zeist. Herv. Evang.: 4.30 f ds. H. G. Groenewoud te Amers- eref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. B. reefkerk te Den Haag. (Nleuwer- (.30 en 6.30 uur ds. Wentel te jfric (vrijgemaakt): 9.30 uur lees- ae 1.15 uur as. J. van Raalte te Har- Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees- ïl- Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense n- Evang. Kring: 10 uur ere-dlenst: »0_ (r. D. Lugthart te Ede. g- |p Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. en. p-A.)6.30 uur ds. A. de Leeuw. en terk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. ZT ref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. mijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur ft. Rem. Geref. Gem. geen dienst, en Monde Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 li- Chr. v .d. Leeden. Geref. Kerk: an 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. De lade Herv. Gem.: 10 uur ds. jn Vree. los {- Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. M. ll- (- '°t |k aa f vlc. hum; prk): j: 10 aan den R(|n Herv. Gem.: J. van Ham; 6 uur ds. A. Katwijk aan Zee; (gym- i.» (kaal) Narcisstraat: 10.30 uur ds. lenze. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur Valk (H.A. en dankz.). aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe 10 uur ds. A. Klein Kranenburg uur ds. P. Moerenhout. .30 uur Baddlenst ds. F. 10 uur ds. Jac. de Vos; 6 uur Bosch te Bodegraven (H.D.). 10 uur ds. F. Offerings5 uur ok te Muntendam. (Zeehospi- •45 uur ds. F. Offerings. Geref. en 10.30 uur ds. D. Passchler, Oosterzee; 5 uur ds. Nawljn. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de 'ef. Kerk (vrijgemaakt): 9.30 en Breen (H.A.). Geref. Gem. Re- 10 en 6 uur ds. G. Zwerus te (Canada). Geref. Gem. In Ned., 10 en 5 uur leesdienst. erk Herv. Gem.: 10 en 7 uur telman. Geref. Kerk: 10 uur ds. oer te Voorschoten; 7 uur ds. H. elden. |orp Herv. Gem.: 10 uur dr. E. Schoonhoven te Oegstgeest; 6.30 v. P. Honnef. Kerkzaal Zljlkwar- K30 uur ds. J. P. Honnef. (Ge- 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: te. H. van Rhljn te Leeuwarden; as. Banga. (Kerkzaal Zyikwar- Jur ds. Banga: 5 uur ds. H. van WJz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a) dr. j. Hoftijzer te Lelden, wen Herv. Gem.: 9.30 en uur ds. D. H. Gysbers. pk: 9.30 uur ds. M. Boukema te te; 6.30 uur dr. K. Dronkert te J- Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vl ij- Snijders; 7 uur ds. G. Pettlnga. «k: 10 en 5 uur ds. K. Schouten, hf- Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. te. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. uilst (4 uur H. Doop). Geref. ^gemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. P. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 u. ft- (Dinsdag 7.30 uur ds. E. du Voorthuysen te Leerdam), ft- Bond: 10 uur mevr. ds. M .H. r"alllant, Oegstgeest. rkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. ft Jong; 6.30 uur ds. W. Verwelj foven. Geref. Kerk: 9.30 uur lees- 6-30 uur ds. C. Rang te Vljfhul- Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst; J. Brons te Mijdrecht. Oud- n.: Gewestelijke Broederschaps- Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. v .d. Hoek; 11.15 uur ds. Cadée te Oudshoorn; 6.30 uur de heer J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Nieuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Barneveld te Den Haag. (Bethel- kapel): 10 uur ds. IJ. Alkema te Amster dam. (Pniël Hillegommerbuurt)10 uur ds. H. Brons. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; 3 uur ds. A. G. Kornet te O.- en N.-Wetering)Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordw(jkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A .M. Knottnerus; 7 uur ds. J. H. Bogers te Alphen a/d. Rijn Jeugd. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur de heer Hulsbos Kijnsaterwomle Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst; 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Pettlnga te Lisse; 5 uur ds. Wal- vaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg; 5 uur ds. Heule te Leiden. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u. ds. Smit te Heemstede. Geref. Kerk: 10 uur leesdienst; 6.30 uur ds. Hevner. Kalkman; 7 uur ds. H. W. Beekenkamp (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snoeij. Remonstr. Geref. Kerk: feen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en uur leesdienst. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker; 7 uur ds. L. Tamminga te Rijswijk. (Kievletkerk)10 uur ds. J. T. Wlersma. Deylerhuis10.15 uur ds. P. G. de Vey Mestdagh; 7 uur jeugdkerk, J. Kool te Leiden. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. (Zijllaan) 10 en 5 uur ds. J. C. Brussaard te Oegst geest. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam) 10.35 uur ds. J. Spijker te Den Haag. Rem. Gem./Doopsgez. gem./NPB Johannahuis) 10.30 uur ds. J. E. Tulninga te Voorburg, Soefibeweging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele eredienst. Herv. Evangell satie (Dorpshuis): 10 en 5 uur ds. J Enklaar, te Werkhoven. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. F. G. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrle te Letmuiden. Zwamnicnlam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber; 7 uur ds. Boonstra te Warmond. (Rijndijk): 10 uur kandidaat J. Visser te Den Haag. Geref. Kerk: 10 uur ds. K. Smit; 5 uur ds. M. den Boer. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. Blokland te Rotterdam. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra (H. Doop); 7 uur ds. E. Sa raber te Voorschoten. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. A. J. Twlgt, g.o. te Delft; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Wijkgebouw Esdoorn laan) 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur dhr. J. Kattenberg. g.o. te Den Dolder. (Ver.geb. Stationsstr.)9.30 uur ds. E. H. Advertentie" RENAULT DAUPHINË Beveiliging tegen radioactiviteit In amper vier weken tyds ztfn bijna duizend opsporingsambtenaren uit alle delen van ons land geïnstrueerd over beveiliging tegen eventuele gevaren, veroorzaakt door gebruik van radio activiteit in vredestijd. Ongeveer .vier honderd van hen zullen dinsdag en woensdag a.s. tijdens de grote politie- manoeuvre in de Politie-Brabant Rit met een werkelijk geval van gevaar door radioactiviteit worden geconfronteerd. Uit deze manoeuvre zal blijken of de spoedcursus voldoende nut heeft gehad. Het gebruik van radioactiviteit is ook in Nederland een realiteit geworden. In niet minder dan 51 gemeenten in ons land zijn 125 bedrijven en diensten ge vestigd, waarin dagelijks met radio activiteit en straling wordt gewerkt. Praktisch iedere dag bevinden zich auto's op de Nederlandse wegen, waar mede radioactieve stoffen worden ver voerd. De gevallen, waarin radioactieve bronnen zoek raakten (zoals in Putten, in Leiden, en nu kort geleden in Am sterdam) of door het publiek worden gevonden (zoals onlangs in Den Haag) zijn reeds voldoende bekend. De Herv. Kerk te Hcizerswoude Baseball, de populairste sport in Amerika (I) (Van onze Amerikaanse correspondent) Baseball dat woord betekent in Amerika: een kolossaal vermakelijkheidsbedrijf, een brok ruwe folklore en een perfect bedreven, manlijk- stoere sport. Baseball is een merkwaardig mengsel van deze drie elementen en een buitenlander blijft misschien aftijd enigszins een buitenstaander waar het deze sport betreft. Maar Amerika zou veel van zijn eigenaardig karakter verliezen, wanneer bij toverslag de „ball-game" zou verdwijnen en vele Amerikanen zouden in dat geval plotseling niet meer weten waar over te praten. Baseball is „big business". Er zijn in het hele land slechts 16 eersteklasse clubs en wie eigenaar en exploitant is van één daarvan, doet goede zaken. Soms zelfs héél goede. Niet ieder groot zakenman is een gedistingeerd heer en enkele dagen geleden had ik alle gelegenheid om te Washington Calvin R. Griffith te observeren, de „baas" van de senatoren. Men moet namelijk weten, dat Washingtons baseball- club „The Senators" heet. Verwarrend? Niet zo heel erg. Voor vele bewoners van Amerika's hoofdstad zjjn de senatoren van het stadion belangrijker dan de senatoren van het Kapitool. De directeur van het stadion en eigenaar van een „stal" vol senatoren is dus genoemde Calvin Griffith. Ik zag hem onlangs bij een wedstrijd naast president Eisenhower zitten: een nog vrij jonge man. met een grof ge zicht en een zware onderkin. Het feit, dat hij naast de president van de Ver enigde Staten zat. belette hem niet om pinda's te eten en de schillen neer te gooien voor de smetteloos gepoetste schoenen van het staatshoofd. Eisen hower is zeker niet de man om aan stoot aan zoiets te nemen. Pinda's horen bij een baseball wedstrijd. De president dronk gretig cola uit een kartonnen bekertje. Machtig man Deze olienootjes-kauwer is een machtig man en zijn 15 collega's, die de andere clubs exploiteren, zijn dat eveneens. Slavernij is in Amerika on geveer een eeuw geleden afgeschaft, maar Griffith en zijn collega's kopen en verkopen nog altijd baseball-spe lers. (Overigens 's werelds best betaal de slaven). Het vreemde is. dat die transacties geheel buiten de spelers om gaan: de club in Washington kan op een gege ven moment een speler ruilen tegen een andere speler van bijvoorbeeld de club in Baltimore. Die jongemannen hebben zulk een transaotie dan maar te aanvaarden en treden soms de vol gende dag reeds op voor hun nieuwe baas. Maar ook komt het voor, dat bij voorbeeld de club in Detroit een speler koopt van de club in New York of Boston en daarvoor aan die club een flink bedrag in dollars betaalt. De spe ler in kwestie gaat er in dat be paalde seizoen niet op vóór en niet op achteruit. De regel is namelijk, dat een speler, na verkoop, hetzelfde sala ris moet behouden waarop hij bij het begin van het seizoen is aangesteld. Hij kin weigeren voor die andere club te gaan spelen, maar dat betekent dan het einde van zijn baseball-carriere. Koop en verkoop Die koop en verkoop van mensen, zonder dat zij daar zelf iets over te zeggen hebben, moet vreemd lijken. Maar baseball-enthousiasten kunnen dit wel verdedigen. Zouden de spe lers zelf de vrijheid hebben om zich te verkopen aan de meest-biedende club, dan zou een rijke exploitant (in New York bijvoorbeeld) domweg alle sterren kunnen opkopen en zijn club het kampioenschap kunnen ga randeren. Nu is het zo, dat Washing ton een goed bod van New York kan afwijzen, omdat het zelf hoopt het kampioenschap in de wacht te sle pen. Men zal zeggen: tegen het eind van de competitie zullen kansloze clubs hun goede spelers wèl willen verkopen. Aanzienlijke stijging Tydens de bestuursvergadering van het Bedrijfschap voor de Groothandel in Groenten en Fruit die gisteren in het SER-gebouw is gehouden, heeft de voor zitter, de heer R. Mol, een overzicht gegeven van de marktontwikkeling. Hij zei onder meer dat het binnen lands verbruik van groenten in 1958 is gestegen tot ruim 47 kg. per hoofd. De export van verse groenten ging in de eerste vier maanden van '59 be- Industrie steekt goed af bij buitenland Uit het economisch overzicht 1958 van de Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie blijkt dat het afgelopen jaar op de binnen landse markt voor een groot deel van deze industrie moeilijkheden heeft gebracht, maar onmiskenbaar succes bij de export, hetgeen werd bereikt ondanks ernstige tegenslagen. In een toelichting heeft de heer H. G. Blijdenstein, voorzitter van de Vereniging, betoogd dat in 1958 en ook in het begin van 1959 vele textielindustrieën zorgen hebben gehad om hun bedrijven voldoende draaiende te houden. De afzet in Nederland zakte gevoelig overen, die nu nog door andere bezet in elkaar, juist toen de capaciteit, die nog voor Indonesië draaide, grotendeels leeg kwam te staan. Over het algemeen heeft men zich er doorheen kunnen slaan, vooral door verhoging van de export. Ook hebben sommige bedrijven op voorraad moeten draaien, maar niet in verontrustende mate. In elk geval is het gelukt de mensen redelijk aan het werk te houden: massa-ontslagen zijn niet voorgekomen. De laatste tijd is de binnenlandse markt in herstel. In de export gaat het hier en daar iets stroe ver, maar merendeels mag men niet on tevreden zijn. Werktijdverkorting komt bijna niet meer voor en de gemiddelde orderportefeuille ontwikkelt zich niet ongunstig. De voorzitter meende te mogen zeg gen, dat de situatie in de textielindus trie zeer goed afsteekt by menige bui tenlandse zusterindustrie. Wij staan positief, aldus de heer Blijdenstein, tegenover de Europese Economische Gemeenschap. De gunstige verhouding tussen de gang van zaken in de Ne derlandse textielindustrie en de bui tenlandse versterkt het bestuur in het vertrouwen, dat in het algemeen de textielindustrie te winnen heeft bij de opening der grenzen tussen de zes EEG-landen. De heer Blijdenstein vervolgde: „Naar onze stellige verwachting zullen wij een steeds groter deel van onze export bin nen Europa moeten onderbrengen. Dat betekent dat wij plaatsen moeten ver- Eerste KLM-Electra 17 september gereed De eerste Lockheed Electra voor de K.L.M. .de PH-LLA (Mercurius) is 17 september van dit jaar gereed om aan de vertegenwoordigers van de maat schappij te worden overgedragen, aldus deelde een der directeuren van de Lockheed fabrieken, die momenteel te Parijs vertoeft, mede. Op 25 of 26 sep tember daaraanvolgend zal het toe stel van Burbank naar Schiphol worden overgevlogen. De machine is reeds in de n'"'."v: beschildering uitgevoerd. worden. In Duitsland en België gelukt ons dat in bevredigende mate. Boven dien zullen wij terdege rekening moeten houden met onze Franse vrienden, die achter hun nu geleidelijk verdwijnende protectie, geenszins geslapen hebben." De voorzitter bepleitte rationalisatie in de uitgebreidste zin des woords en voortdurende verbetering der machines. Technische research op chemisch ter rein is eveneens van het grootste belang. langrijk omhoog. De cijfers waren 153.000 ton tegen 112.000 ton in de zelfde periode van het vorige jaar, wat dus neerkomt op een verhoging van ruim 35 procent. Bij het fruit waren de verschillen nog veel groter. De export daarvan bleef in de eerste vier maanden van 1958 nog iets beneden de 10.000 ton. In dezelfde periode van '59 was dit ruim 47.000 ton. Hij bleek van mening dat In deze cijfers ook de eerste resultaten van het totstandkomen van de EEG te be speuren zijn. Over een vrije markt in de zes EEG- landen, zeide spreker, dat dit ongetwij feld een grote stap in een goede rich ting is. it Advertentie. ZILFA PLEET modern bestek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. I. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 1. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 <5 DRIESSEN Gevonden kaartje van stalling bracht ellende Enige uren heeft de Haagse rechtbank besteed aan de behandeling van een bromfietsenaffaire, waarbij vier Leide- naars betrokken waren. Er werden ste vige straffen geëist, o-a. tegen de eerste verdachte, een 38-jarige schoorsteen bouwer zeven maanden gevangenisstraf. Er waren tegen hem twee dagvaardin gen uitgebracht. Ten eerste had hij zich op 1 december vorig jaar weder rechtelijk een bromfiets toegeëigend uit een stalling, nadat een andere Leide- naar, een 39-jarige voeger, op de Sta tionsweg een stallingskaartje had ge vonden. Ten tweede had verdachte sa men met een andere Leidenaar op 12 de cember van een schoolplein aan de Hooglandse Kerkgracht een bromfiets weggenomen. Beide karretjes waren in Amsterdam op het Waterlooplein ver kocht en de buit werd gedeeld. Op 19 februari j.l. was de schoorsteen bouwer nog door de Haagse rechtbank veroordeeld wegens een poging een bromfiets te stelen, enkele dagen na de nu tenlastegelegde feiten. Die brom fiets moest toen onder een hek door geschoven worden en hierbij was men betrapt. Bij hun vlucht hadden ver dachte en zijn medeplichtige tner een „Waarom hebt U toen niet meteen in februari schoon schip gemaakt en ook deze dingen bekend. Nu moet U er apart voor terecht staan", zei de president. De verdachte zei dat hij zijn mede plichtige had willen sparen. Het rapport zei over deze verdachte dat het een slappeling is en niet be paald werkwillend. „Als u zes kinderen hebt kunt U zich dat niet veroorloven, dan moet er gewerkt worden", onder wees de president. In de helingsdagvaarding van de eer ste bromfiets bleek tijdens het requisi toir het woord „opzettelijk" te ontbre ken en de officier vroeg dan ook alleen veroordeling voor de tweede brommer. Mr. Tj. D. Schaper uit Leiden, de raadsman, merkte op dat verdachte nu reeds vijf maanden uit zijn gezin is ge weest. Hij bepleitte een voorwaardelijke straf. Tegen de 33-jarige schilder uit Leiden die hen met een en ander behulpzaam was geweest en die nu nog vanwege het vorig vonnis in Norg vertoeft, werd we gens heling twee maanden gevangenis straf geëist en tevens ten uitvoerlegging gevraagd van de vorige maal voorwaar delijk opgelegde vier maanden. Na raad kamer direct uitspraak doende veroor deelde de rechtbank deze verdachte tot Maar daar is een maatregel tegen: na half juni (drie maanden voordat het seizoen afloopt) mogen geen spelers meer worden geruild of gekocht. Mei; zal mmiddels begrepen hebben, dat base-ball in de topklassen een be- roepssport is. In de wedstrijd waar president Eisenhower onlangs naar ging kijken, speelde voor Boston de vermaarde Ted Williams mee. Zijn sa laris is 125.000 dollar per jaar (475.000 gulden!). Dat is uitzonderlijk hoog. Vijftien a 20.000 dollar moet men on geveer als normaal beschouwen. Ted Williams is al bijna 41 jaar oud. Ook dat is uitzonderlijk. De meeste top-spe- lers zijn tussen de 25 en 35. Zij moeten hard werken voor hun geld. De zestien clubs zijn in twee groepen verdeeld, de American League en de National League. De kampioenen van die twee groepen spelen eind sep tember om het „wereldkampioenschap" In die dagen praat vrijwel iedereen over baseball in Amerika. Wat een competitie-schema!. Die acht clubs van één klasse ontmoeten elk van him zeven klassegenoten niet minder dan... 22 keer! Zij spelen dus per seizoen 154 wedstrijden, die ge woonlijk ongeveer twee en een half uur duren. Het seizoen duurt van half april tot half september en in die vijf maanden speelt men meestal zes maal per week. In de American League komen geen clubs voor die hun tehuis aan de westkust hebben, maar in de American League bevinden zich thans twee Califomisohe clubs. Dat betekent een afschuwelijk druk gereis en getrek over het land, uiteraard steeds in vliegtuigen. Vragen in Kamer over scholenbouw en docenten Het Tweede-Kamerlid, de heer Tans heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister op grond van de thans beschikbare produktiecijfers van oordeel, dat zijn optimistische verwach tingen van verleden jaar t.a.v. de scho lenbouw in 1959 ook inderdaad vervuld, zullen worden? Kan de minister reeds gegevens over leggen betreffende de leerlingentoeloop bij het voortgezet onderwijs en betref fende de ruimtelijke mogelijkheden om deze toeloop in het volgende schooljaar op te vangen? Zo neen, is de minister dan bereid, deze gegevens nog vóór het aanstaande reces aan de Kamer bekend te maken? Is het de minister reeds mogelijk na dere inlichtingen te verstrekken over het voor het komende schooljaar te verwachten docententekort bij het voortgezet onderwijs? Zo niet, wil de minister dit dan in elk geval doen vóór het komende Ka merreces? Kan de minister mededelen tot welke concrete maatregelen de suggesties heb ben geleid of nog zullen leiden, die van de zijde van de Kamer bij de jongste begrotingsbehandeling werden gedaan om liet tekort aan docenten en plaats- ïuimte bij het voortgezet onderwijs zo veel mogelijk het hoofd te kunnen bie den? Invoer dekte export voor 97 procent Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in mei f. 1.128 miljoen (v.m. f. 1.325 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.089 miljoen (v.m. f. 1.108 mil joen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 97 (vm. 84). Door de daling van de invoer in mei 1959 t.o.v. mei 1958 f. 24 miljoen bij een stijging van de uitvoer met f. 74 miljoen verbeterde het dekkingspercentage met 9 punten, n.l. van 88 in mei 1958 tot 97 in mei 1959. waardel ij ke straf werd niet ten uitvoer gelegd. Een reeds vijfmaal veroordeelde 31- jarige grondwerker hoorde negen maan den met aftrek tegen zich eisen, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de R.-K. reclassering. Deze verdachte, die meegedaan had met de diefstal van het schoolplein, vertelde dat hij toentertijd zonder werk was. „Dat bent U heel dik wijls, want U zwerft van de ene naar oe andere werkgever", repliceerde de presi dent. Zeven maanden, waarvan drie voor waardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Leger des Heils werd geëist tegen de 39-jarige voeger. iunj

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17