Een duinwandeling is de moeite waard Het „eeuwige" van Rome raakt steeds meer in het gedrang B ZATERDAG JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 41 Vreemde ivet van Mussoloni nog steeds van kracht Slechts heel klein deel van de immensekarakterloze huizenzee Vooral in meijuni en juli Een van de vele beroemde kerken van de Eeuwige Stad, de ,,Trinita' dei Monti". (Enit Foto) (Van onze Romeinse correspondent) In het maandblad, dat Rome's gemeentebestuur aan het wel en wee der hoofdstad wijdt, stond kortgeleden de mededeling, dat Rome het cijfer van twee miljoen ingeschreven inwoners had be reikt. Men lette wel op het woord ingeschreven". Het is van bete kenis. In werkelijkheid heeft Rome n.L al lang meer dan twee miljoen inwoners, stellig wel een 200.000 meer. Zeer velen zijn er niet Ingeschreven, dus niet in de stad gedomicilieerd om dat hun dit niet vergund is, anderen omdat in Rome de belastingen hoger zijn dan in enige andere gemeente van Italië. Die laatste groep maakt, dat er in de stad zo talrijke auto's circuleren met nummerborden van andere pro vincies. De eerste categorie is het slachtoffer van een zonderlinge wet, in 1939 door Mussolini uitgevaardigd en nog steeds van kracht, ook al is zij strijdig met de nieuwe grondwet. De zaak zit zo: in de eerste jaren van zijn bewind vond Mussolini het een beetje vernederend voor Italië een hoofdstad te hebben zoveel minder volkrijk dan die van andere Europese staten. Rome had omstreeks 1925 niet veel meer dan 600.000 inwoners. Er werd dus alles gedaan om de stad te doen groeien. Het bestuur werd zoveel mogelijk ge concentreerd, zodat ook de industriëlen uit Noord-Italië het nuttig vonden in Rome althans een administratieve zetel te vestigen. De adel, vooral die uit het zuiden, werd aangespoord zich in de hoofdstad te vestigen. Te snel Maar na enkele jaren bleek, dat die snelle groei grote onkosten meebracht. De gemeente moest al haar openbare diensten uitbreiden. Het stratennet, de riolering, enz. besloegen een steeds groter oppervlak, maar de inkomsten namen niet naar verhouding toe, om dat de meeste nieuw-aangekomenen onbemiddeld waren. In dit zoals in andere dingen sloeg Mussolini van het ene uiterste over op het andere en tenslotte werd in 1939 een wet uitge vaardigd, volgens welke niemand zich mocht vestigen in een gemeente, waar hij niet tevens een beroep uitoefent en niemand een beroep mag uitoefenen in een gemeente, waar hij niet woont Die wet was met opzet absurd. De oorlog kwam en niemand hield er natuurlijk de hand aan, maar op papier bestaat zy nog steeds. Fortuinzoekers Dit betekent dus, dat allerlei lieden, die naar Rome komen in de hoop in de grote stad fortuin te maken «maar Rome is allerminst een stad, waar men fortuin kan maken, er zijn praktisch geen industrieën en er is geen handel) voor de wet blijven wonen in de ge meente van herkomst. Een enorme schare van werklozen (niemand weet hoeveel) leeft hier op de een of andere niet altijd strikt eerlijke, manier min of meer clandestien. Dat kan omdat Rome behalve de hoofdstad van Italië* ook het. centrum der Rooms-Katho- lieke Kerk is en een belangrijk militair centrum. Wie zich tevreden stelt met de etensresten van de een of andere kazerne en met wat de kloosters aan levensmiddelen en kleren te bieden hebben, kan hier vegeteren. Wie de film ,.Het Dak" van de Sica gezien heeft, weet hoe dergelijke „clandestie- nen" in één nacht een huisje of hutje bouwen, dat niet meer afgebroken mag worden, als er maar eenmaal een dak op ligt. Hutten Dit verklaart de uitgestrekte „bidon villes" van de Romeinse buitenwijken. Die hutten uit petroleumblikken en soortgelijk „bouwmateriaal" vormen een hele speculatie. Er bestaat bijvoor beeld een organisatie, die tevoren reeds is ingelicht, wanneer de gemeen te een bepaald terrein voor stadsuit breiding denkt te bestemmen en dan bliksemsnel dat terrein bedekt met dergelijke 'hutjes; de gemeente heeft dan de plicht om, alvorens die bouw sels af te breken, aan de gezinnen, die er een onderkomen hebben gevonden, eerst een nieuw, behoorlijke woning te verschaffen. Die gezinnen wonen tijde lijk voor niets en wanneer zij eenmaal een „echt" huis hebben gekregen, staan zij dit af aan de organisatie, die winst maakt door het betrokken huis aan andere gegadigden tegen betaling van „sleutelgëld" over te doen. De arme hutbewoners zitten inmiddels al weer in een volgend keetje, ook gratis, te wachten tot hun weer een woning wordt toegewezen.... Dwaas Dit alles is natuurlijk abnormaal en dwaas. Het hangt samen met wetten, die niet kunnen worden nageleefd, met een nijpend gebrek aan goedkope volkswoningen, die geen enkel onder nemer kan bouwen omdat de grond en het bouwmateriaal te duur zijn. Volks woningen worden dan ook alleen van overheidswege gebouwd en er worden enorme verliezen geleden. Daartegenover staat, dat wie f. 400 en meer per maand kan uitgeven aan huur, in Rome althans in de buiten wijken (in het ©entrum zijn de huren hoger) ruime keuze heeft. Vele dui zenden woningen staan leeg en er worden er nog steeds meer gebouwd, hoewel er in het laatste jaar nogal wat bouwondernemingen failliet zijn ge gaan. Als men 'bedenkt, dat Rome in 1870, toen het hoofdstad van Italië werd, nauwelijks 200.000 bewoners had en dat de verwachting der „Piemontezen". dat de stad in weinige jaren de volk rijkste van Italië zou worden, bitter werd teleurgesteld (wie Zola's roman „Rome" heeft gelezen, herinnert zich de bladzijden die de romanschrijver wijdde aan de tragische crisis in het bouwvak in zyn tijd) zodat in 1900 de bevolking nog altyd beneden de 500.000 was. is het duidelijk, dat in de laatste dertig jaar Rome sneller is gegroeid dan enige andere Europese stad. In verhouding misschien zelfs wei sneller dan New York. Uit het zuiden Sedert 'het einde van de laatste oor log komen er elk jaar 40.000 nieuwe .Romeinen" bij, van wie er slechts 10.000 het gevolg zijn van geboorte overschot. Voor het grootste deel komen die nieuwe Romeinen uit het zuiden. Het gevolg is, zoals vanzelf spreekt, dat echte Romeinen, Romei nen „van zeven generaties", zoals dat hier heet, uiterst zeldzaam zijn gewor den en daarmee hangt weer samen, dat men behalve in bepaalde volks wijken zoals Trastevere, niet meer kan praten van een „Romeins volkskarak ter". Er zijn ook andere nadelen aan deze snelle groei verbonden. De stad heeft geen daarop berekend bouwplan. Het laatste plan is ruim vijfentwintig jaar oud en voorzag een maximum bevol king van 1.200.000 zielen. Men is nu aan het dubbele toe (clandestienen meegerekend). Er wordt naar alle zijden zonder enige regel gebouwd, zo dat 'het eigenlijke Rome we zeggen niet het Rome van Stendhal en Goethe, want daarvan was in 1940 al weinig meer over maar het Rome althans van Couperus, steeds meer in het gedrang komt. Wie een nieuwe, complete plattegrond van Rome be kijkt, heeft bijna moeite om de cen trale kern te vinden.. De kern Die kern is het Rome van de palei zen en de kerken, het Rome ook der oudheid, het Rome dat nog steeds en trots alles de historisch en kunsthisto risch belangrijkste stad ter wereld is. Dat Rome, waar het de toerist en op een hoger plan de cultuur of kunst historicus om te doen is, vormt tegen woordig een heel klein deel van de im- Het beroemde Forum Romano (Enit Foto* mense en voor het overgrote deel karakterloze huizenzee, die ook de naam Rome draagt. En toch is het dat kleine gedeelte, het Rome van Forum en Palatijn, van Sint Pieter en het Colosseum, van Capitool en Quirinaal, van Trestevere en Piazza Navone, dat alleen en uitsluitend dit agglomeraat het recht verleent zich met die mach tige naam van Rome te sieren. En helaas wordt die oude kern steeds meer bedreigd. De miljoenenbevolking in de buitenwijken heeft zijn eisen en rechten. Zij willen met elkaar contact onderhouden en 'het gevolg is een steeds toenemend verkeer, dat nog altijd meent, dat ,.de rechte lijn" de kortste verbinding vormt tussen twee punten, hetgeen in een stad als deze met heel smalle, eeuwenoude straten alleen juist is wat afstand, maar zeker niet wat tijd betreft. Openluchtgarages In de binnenstad is het verkeer dan ook iets, dat men moet gezien hebben om het te geloven. Alle pleinen en straten zijn openluchtgarages en door de smalle gleuf, die open blijft, trach ten auto's en scooters zich een weg te banen. De arme voetganger loopt, vooral in de straten zonder trottoirs (in de oude stad bijna alle straten, die geen negentiende-eeuwse of latere doorbraken zijn) om, tussen, wij zou den bijna zeggen over de parkerende auto's heen. Ondergrondse garages zouden de toestand stellig verbeteren. Maarde gemeente Rome heeft 250 miljard lire schuld en daar komt ieder jaar veertien miljard bij. Veel geld voor het oplossen van verkeersproble men blijft er op die manier niet over. Het is kennelijk niet prettig In een zo snel tempo „wereldstad" te worden, maar tenslotte is Rome eeuwig en zal het ook deze groeistuipen wel over leven. Al heeft het veel van de beko ring verloren, die het een kwart eeuw geleden had, nog altyd is Rome de mooiste stad, de mooiste van de gehele wereld,... I): P !ur d' F n at L eh Mei, juni en juli worden wel de mooiste tijd voor de duinen ge noemd en inderdaad, iedereen die in deze tijd een excursie gaat maken, zal bovenal genieten van het bloeiende landschap, de groene bosjes, de warmte en de koele zeewind- Overal bloeien planten en struiken. Ganse hellingen zijn bedekt met bloeiende duinroos en tegen de lucht steken egelantiers hun takken omhoog, beladen met roze enkele rozen. Middeleeuws huis bij Theater Marcello (Bnft Foto) Temidden van het gele walstro ste ken de paarse en gele bremrapen rechtop in het zand en de wondklaver ontwikkelt zich, als hij kan, tot prach tige cirkelronde planten op het zand. Het slangenkruid begint eerst met vio- openbloeiend tot een blauwe schicht, let aangelopen roze knoppen, daarna die zich verder zal blijven ontrollen tot in oktober de duindoorn met zijn oranjebessen staat te pronken. Osse- tong met zijn diepblauwe, witgesterde bloemen en'hondstong beginnen even eens; de laatste is bovendien nog on gevaarlijk, want zijn vruchtjes, die zich zo hardnekkig aan broek en kou sen kunnen hechten, zijn nog niet rijp. Het roze ^talkruid doet zijn best en in de bosjes staan asperges en de wonderlijke pijpbloem. De gevlekte houdt zioh op in de schaduw, terwijl de heggerank zich overal doorheen slingert. De pracht van de viooltjes begint te tanen; die begonnen in april, maar ze zijn er toch ook nog. evenals de zandvergeetmijniet en de 1 athyrusvormige wikke, die in april op het zand werden uitgestrooid. 't Is een bont gezelschap, dat daar tezamen staat te bloeien op het zand. op de hellingen, in de bosjes en in het binnenduin en al die bloeiende plan ten zijn met elkaar getuige van de rijkdom van ons duingebied. Ons duingebied munt uit door een grote verscheidenheid van grondgesteldheid en ligging. Er zijn vruchtbare en on vruchtbare. kalkarme en kalkryke 9tukken. Er zijn vochtige delen, die weliswaar heel zeldzaam zijn en er zijn hellingen op allerlei windrichtin gen, beschut, onbeschut en van ver schillende hellingsgraad. Het is inderdaad goed om in me uni en juli door de duinen te zwei- ven en te gemeten, maar laat men niet denken, dat het er op andere tij den niet de moeite waard is. Mis schien, dat in een zachte winter of in het vroege voorjaar de verschillende landschapstypen meer tot de wande laar spreken. Want de invloed van de mens, die al sinds onheugelijke tijden de duinen bewoont, is overal duidelijk merkbaar. Al heel vroeg zullen de valleien gebruikt zijn voor akkerbouw en beweiding en aan ontwatering heeft niet alleen de moderne tijd van wa terleidingbedrijven gedaan. Heel boeiend is in de duinen ook altijd het gedrag van de heggerank (zie foto). De plant houdt nl. van warmte kortom van een goed klimaat. Komt ze nu in mei met een bundel stengels, gehuld in grijsgroen blad. boven de grond, dan stopt ze by de eerste beste draaiing van de wind naar het noorden haar groei, om met snelle vaart opnieuw te beginnen als er een zachte regen neervalt. Het is een plant om in ieder geval eens goed te bestu deren en dat kost geen moeite, want zij groeit overal. In horizontale rich ting vordert zij meestal slecht, ook van steile wanden houdt zij niet. maar tegen een helling van ongeveer 30 graden is zij in haar element en ont wikkelt ze een enorme groeikracht. De bloemen zijn groen en vallen niet erg op. Maar als U ooit komkommers kweekte of zag kweken, weet U toch onmiddellijk tot welke familie de heggerank behoort. Het insectenbe- zoek is ook de moeite waard: zweef vliegen, graafwespen en wilde bijen komen op bezoek. Enkele wilde orchideeën, hoewel sterk opvallend in vorm en kleur, ko men ook in onze duinen voor. Meer dan 15000 orchideeënsoorten zijn over de gehele aarde, waar wij plantengroei aantreffen, verspreid. Daarvan komen 50 soorten op onze breedte voor en vele daarvan treft men ook in ons land aan. In onze duinen worden gevondent de gevlekte orchis, de harlekijn, de welriekende nachtorchis, het hande- kenskruid. De bloemen van de wel riekende nachtorohis hebben een lan ge spoor, waarin de honing is opge borgen en zijn dus ingesteld op lang- tongige insecten, n.l. vlinders. Tegen de avond verspreidt deze orchis een sterke geur, waardoor de nachtvlin ders gelokt worden. De gevlekte orchis (zie foto) een van de meest algemene in onze dui nen heeft grote tressen bloemen*van lichtpurpere tot witte kleur. De stuifmeelklompjes, die zo typisch zijn voor deze orchidee, liggen geheel los in de bloemen en kunnen dus afval len, waardoor soms zelfbestuivdng tot stand komt. Om het vele schoons, dat er in de maanden mei. juni en juli te genieten valt. is deze tijd bij uitstek geschikt voor een wandeling in onze duinen. F. VAN OMMEN. GEVLEKTE ORCHIS (Foto F. van Ommen) HEGGERAK (Foto F. van Ommen|

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16