Laatste nieuws Roolvink (CNV) aangezocht als Staatssecretaris Soc. Zaken Raad van Voorschoten kocht ca 5 ha grond in plan „Adegeest" Brandt in Genève VRIJDAG 13 JUNI 1959 Twee officieren gepost voor Defensie (Van onze Haagse redactie) De heer B. Roolvink, secretaris van het Christelijk-Nationaal Vakverbond is aangezocht voor de functie van staatssecretaris bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Minister Van Rooy zou hem in het bijzonder willen belasten met het loonbeleid. Indien de heer Roolvink deze benoe ming aanvaardt, zou met hem de eer ste figuur uit vakverenigingskringen zijn intrede in de regering doen. In CNV-kringen bestaat echter nogal wat meningsverschil over de wense lijkheid daarvan. Men zou daar graag zien. dat naast een protestants-chris telijke vakverenigingsman ook een vooraanstaande figuur uit de katho lieke arbeidersbeweging werd aange trokken. In KAB-kringen schijnt men echter nog steeds afkerig te zijn van zo'n „binding" aan het kabinet- De Quay. De heer B. Roolvink is in 1912 te Wijdgaat (Friesland) geboren. Hij werkte aanvankelijk in het metaalvak en was in dienst van Jaarsma's Haar- denfabriek in Hilversum. OEGSTGBEST Geslaagd Voor het propaedeutisch examen economische wetenschappen slaagde onze plaatsgenoot TJoa Hin Soey. VOORSCHOTEN Jubileum bij „Filices" Gisteren werd op kwekerij „Filices" het feit herdacht dat de heer J. Mis saal- voor 25 jaar in dienst trad bij de eigenaar de heer B. Hoogwerff Kroon. Hoewel de juiste datum 4 juni was, moest de viering van dit jubileum wor den uitgesteld wegens ziekte van een personeelslid. Toch had de heer Missaar op deze dag al veel belangstelling van vrienden en bekenden ondervonden. Gisteren had de officiële viering plaats. Na de middag werd met 2 busjes een uitstapje gemaakt. De hele familie Hoogwerff Kroon en het gezamenlijke personeel met zyn echtgenoten ver trokken uit Voorschoten voor een be zoek aan het nationale park „De Ken- nemerduinen". Hier kon onder een ver frissing worden genoten van het mooie natuurschoon. Tegen de avond werd de tocht voortgezet om via IJmuiden en de Velser Tunnel tenslotte aan te landen bU Paviljoen „De Brasem" te Oude Wetering, waar alle deelnemers de feest maaltijd alle eer aandeden. Hier reikte de heer B. Hoogwerff Kroon de jubila ris het diploma van 25 jaar trouwe dienst van de Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde over. Ook mocht de jubilaris hier de cadeaus van pa troon en collega's in ontvangst nemen. POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, afstand pl.m. 503.50 km. Gelost 6.30 uur met kalme zuidenwind. Aankomst eerste prijsduif 13.52.55 uur, snelheid 11.35.90 m.p.m. Aankomst laat ste prijsduif 14.41.10 uur, snelheid 1024.92 m.p.m. De prijzen werden als volgt behaald: J. v. Ewijk 1; J. P. v. d. Assem 2, 4, 9; H. v. d. Wal 3: F. C. van Heusden 5; M. M. Paardekooper 6, 8; G. L. Schrijvers 7; P. d'Haens 10. A.V.O.-COLLECTE Jaarlijks doen vele honderden minder- raliden een beroep op de A.V.O. voor üulp van allerlei aard. Bij die hulpver lening speelt geld een belangrijke rol. Tienduizenden guldens worden dan ook jaarlijks geput uit het A.V.O.-hulp- fonds. Dit fonds bestaat bij de gratie van de nationale A.V.O.-collecte. In de week van 15 tot en met 20 juni wordt deze collecte in deze gemeente lehouden. SVLV HANDBALTOERNOOI Zondag a.s. organiseert de afd. hand bal van SVLV een toernooi voor junio ren. Behalve de junioren van SVLV, die met twee teams deelnemen, zijn ook de Junioren-elftallen van VVSB (Noordwij- kerhout), Deo (Nootdorp. Kwiek (Den Haag) en Hios (Den Haag) uitgenodigd. Het toernooi begint om 12.30 uur. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen economische wetenschappen slaagde onze plaatsgenoot J. H. van Ommen. Vanavond om 8 uur geeft de Har monie „Benvenuto" een concert op de Donklaan. Van 7.308 uur wordt een mars door het dorp gehouden. WASSENAAR Mevrouw J. C. P. Baronesse van Wijnbergen Michiels van Kessenich heeft het erevoorzitterschap aanvaard fan een comité uit de Wassenaarse bur- I;ery, dat in verband met het as. tien- arig bestaan der afdeling Wassenaar fan de Ned. Vereniging tot Bescherming fan Dieren gelden wil inzamelen voor het noodasiel van de afdeling aan de Bpelderslaan. Het geld is bestemd voor de aanschaffing van een 12-tal nieuwe henden verblijven. In dit asiel worden iwervend aangetroffen huisdieren tijde lijk ondergebracht totdat een nieuw te huis gevonden is. De Tuinbouwvereniging Wassenaar 6n Omstreken organiseert voor haar le den op 2 juli een dagexcursie naar 'c Hertogenbosch en op 7 en 21 juli a.s. ivondexcursies naar de tuinen van resp. mej. Creemers aan de Schouwweg en fan de familie Sandberg aan de Herte laan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik, zn. van J. Ravensbergen en W. Pordijn; Johannes Theodorus Albertus. zn. Van T. j. Kortekaas en M. J. Hessellng; Bartholomeus, zn. van A. Marijt en T. M. Boon; Henny, zn. van C. W. Paijmans en A. Wesseling; Ingrid, dr. van H. J. van Be en T. de Nennie. GETROUWD M. W. Heuslnkveld en J. M. Bakker: P Geldermans en W. Warmond; R. Hoe- Vers en C. M. M. Brunt; H. Ruijtenbeek en A. G. p. Hoogenboom; J. van der Niet en H. L. E. Betram; L. J. Kop en F. Pont; J. Giesbert en J. du Prie; J. P. Wijling en M. Kapaan; J. Zee en J. M. Onen; N. A. Onderwater en P. A. M. Lut; H. van roJanen en A. M. J. Ouwerkerk. In 1946 werd de heer Roolvink hoofd bestuurder van de Chr. Metaalbedrijfs- bond en in 1950 tweede voorzitter van die organisatie. Sinds 1 december 1952 is hij secretaris van het Chr. Nat. Vak verbond. De heer Roolvink ls ook lid van de Soc. Econ. Raad, aangewezen door de werknemersorganisaties. Een gepensioneerd generaal, meer be kend als lid der Tweede Kamer, en een marine-officier in actieve dienst zjjn door minister S. J. van den Bergh gepolst voor de functie van staats secretaris bij het nieuwe Departement van Defensie. Het zijn generaal M. R. H. Caimeyer, lid der Tweede Kamer voor de C.H.U. en kapitein ter zee P. S. J. de Jong, commandant van een onderzeebootjager, politiek behorende tot de K.V.P. Er is echter nog geen beslissing geval len. Wel zijn de heren Caimeyer en De Jong belden serieus kandidaat, maar er moeten nog nadere besprekingen worden gevoerd. Van de zijde van het departe ment kon men ons slechts meedelen, dat alles „volkomen open" ligt. Het polsen van generaal Caimeyer en kapitein-ter-zee De Jong behoeft niet te betekenen, dat minister Van den Bergh zou hebben gekozen voor de „ver ticale" indeling van zijn departement, waar men in marinekringen sterk op aandringt. Ook bij een „horizontaal" systeem zouden zowel een leger- als een marine-officier tot staatssecretaris kunnen worden benoemd. Dienstplichtwet niet dinsdag in Kamer? (Van onze Haagse redactie) Er is grote kans dat de wijziging van de dienstplichtwet aanstaande dinsdag nog niet door de Tweede Kamer in be handeling kan worden genomen, zoals de bedoeling was. Van socialistische zij de wenst men namelijk nader overleg tussen de Kamercommissie voor Oor log en Marine en de nieuwe minister van Defensie over dit wetsontwerp, dat de uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea mogelijk moet maken. In PvdA-kring motiveert men de wen selijkheid van dit nader overleg met het argument dat de nieuwe regering blij kens de door premier De Quay in de Kamer afgelegde verklaringen van een ander uitgangspunt uitgaat dan des tijds minister Staf. Bij de indiening van het wetsontwerp in september noemde minister Staf in zijn memorie van toe lichting alleen juridisch-technische be weegredenen. Hij handhaafde dit stand punt in zijn memorie van antwoord, die in december verscheen. Premier De Quay verklaarde echter op 28 mei, dat een spoedige behandeling van het wets ontwerp was gewenst „in verband met de door de regering voorgestane politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Gui nea". In verband met dit verschil in uit gangspunt wordt het van PvdA-zijde ge wenst geacht dat de vaste commissie voor oorlog en marine eerst nadere in lichtingen vraagt aan de nieuwe minis ter van Defensie, de heer S. J. van den Bergh. Langdurige vergadering De gemeenteraad van Voorschoten heeft gisteravond na langdurige discussies besloten ongeveer 5 ha. grond in het toekomstige uitbreidingsplan „Adegeest" aan te kopen voor de totale somma van f 337.296.35 buiten de nog niet te ramen belastingschade. In deze spoedeisende vergadering kon de heer Mol niet aanwezig zyn, terwijl de heer mr. dr. Van der Wilde met vakantie was. quenties aanvaard worden en moet dus de grond gekocht worden. Aan de vergadering was een vergade ring van de Commissie voor Openbare Werken voorafgegaan, die echter langer geduurd had dan verwacht was, waar door de openbare raadsvergadering pas een half uur na het vastgestelde uur kon beginnen. Bovendien vroeg de heer De Groot (VVD) onmiddellijk na opening van de vergadering schorsing, om de fracties de gelegenheid te geven in de commissie gehoorde verhelderende aanvullingen van de wethouder van O.W. te bespre ken. Pas om 10 voor negen begonnen de discussies, waarbij de heer De Groot (VVD) de eerste indrukken van het voorstelgaf. Uit de verdere discussies bleek, dat spr. reeds de mening van praktisch de gehele raad vertolkte. Alle fracties bleken n.l. de gedachte van B. en W. dat voor dit voorstel een spoedeisende vergadering moest worden bijeengeroepen, niet te delen. Dit voor stel. met zulke vérstrekkende gevolgen, had een veel te korte voorbereiding ge kregen. Bovendien bleken de raadsle den het er niet mee eens te zijn, dat B. en W. reeds nu de Centrale Commis sie voor Onteigeningsvergoedingen (de zgn. commissie Van Nootem hadden in geschakeld. Daardoor staat de raad met de rug tegen de muur. Indien de raad het voorstel niet zou aanvaarden, zou uiteindelijk toch weer dezelfde advies commissie ingeschakeld moeten worden. De heer De Groot (VVD) vond het niet prettig, dat de post belastingschade in grootte onbekend was. Hij had horen verluiden, dat deze een bedrag van 18 tot 36.000 gulden zou kunnen bedragen. Toch wenste hy B. en W. geluk met het behaalde succes, want nu de raad reeds het uitbreidingsplan „Adegeest" heeft aangenomen moeten de conse- De heer Pels (PvdA) had berekend, dat de prijs van de bouwrijpe grond op f. 29 per m2 zou komen en meende, dat de Voorschotense bevolking daar niet mee gediend zou zijn, zelfs vermoedelijk de Haagse overspil niet. De heer Rombouts (KVP> vroeg of B. en W. er enig idee van hadden wat de consequenties voor de rest van de te ko pen gronden zouden zyn. Spr. vreesde, dat het totale plan „Adegeest" duurder zal worden dan geraamd is. Ook de heer Dirksen (Prot. Chr.) ont wikkelde bezwaren tegen het plan, zon der dat hij meende, dat het niet aan vaard kon worden. De heer De Graaff (Prot. Chr.) haal de in zyn emotionele betoog het totaal van 485 woningzoekenden erby, had be zwaar tegen de hoge prys en kondigde aan te zullen tegenstemmen. Nadat de burgemeester de gevolgde procedure verdedigd had en wethouder Dekker gezegd had, dat koper zowel als verkoper volkomen vertrouwen in de ta xatiecommissie hadden en dat B. en W. overtuigd waren dat Ged. Staten het besluit zouden goedkeuren, bekende de heer De Graaff ruiterlijk zijn ongelijk en kondigde aan toch voor het Voorstel te zullen stemmen. De heer Van der Hulst (KVP) merkte nog op, dat in 1930 reeds deze grond f. 3.- per m2 waard was. Het voorstel werd tenslotte na ruim 2 uur besproken te zijn zonder hoofdelijke stemming aanvaard, waarmee de ge meente ruim 5 ha. bouwgrond in het nieuwe plan „Adegeest" in bezit heeft gekregen. Geen der raadsleden maakte gebruik van de rondvraag, zodat de voorzitter de vergadering om 11 uur kon sluiten. Op een receptie, welke president en mevrouw De Gaulle in het Elysee hebben gegeven voor de leden van de Senaat, werden zij in het ont vangen van hun gasten bijgestaan door hun zoon Philippe en diens vrouw. De foto toont vader en zoon De Gaulle met hun echtgenotes op de receptie. De burgemeester van West-Berfijn, Willy Brandt, is hedenochtend, verge zeld door zyn echtgenote, voor een be zoek van 24 uur in Genève aangekomen. Hy brengt zijn bezoek op uitnodiging van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Herter. Brandt, die het noenmaal zou gebrui ken met de drie Westerse ministers, verklaarde by aankomst tegenover journalisten, dat er „geen redenen be staan om te twyfelen aan de vastbeslo tenheid der Westerse mogendheden om de rechten der Westberlyners te verde digen". Vanochtend begon in Genève, onder voorzitterschap van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, de aangekondigde voltallige byeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier". Selwyn Lloyd stelde zyn Russische ambtgenoot Gro- myko op de hoogte van het gedetail leerde Westerse antwoord op het Rus sische beroep tot vertrek der Westerse troepen uit West-Berlyn binnen een jaar. Van conferentiezyde wordt vernomen, dat Lloyd heeft uiteengezet dat de jongste Sovjetrussische voorstellen on aanvaardbaar zyn en dat het Westen niet bereid is onder dwang te onder handelen. Lloyd gaf een uitvoerig overzicht van de door het Westen gedane pogingen om aan de Sovjetrussische verlangens tegemoet te komen en hij wees erop dat de jongste Russische wens met betrek king tot West-Berlyn in volkomen te genstelling staat tot de Westerse hou ding, waarbij hy in herinnering bracht dat het Westen heeft gepoogd te Genè ve op welgemeende wyze met de Sovet- Unie te onderhandelen. Lloyd wees Gromyko erop dat er by de besprekingen in de besloten zittingen tussen de vier ministers wezenlijke vor deringen waren gemaakt, totdat de Sov jet-Unie dinsdag jJ. plotseling met haar „beroep" kwam op de Westerse troepen binnen een jaar uit West-Berlijn te la ten vertrekken. Hy voegde hieraan toe dat er z i. mogelykheden bestonden voor het bereiken van overeenstemming tus sen Oost en West, mits van beide zyden goede wil en goed vertrouwen by het overleg werd betoond. Hilversum* zwemconfllct houdt gemoederen nog steeds bezig (Speciale berichtgeving) De zwemsters Atie Vooihy, Lenie en Judith de Nys zullen morgenmiddag niet mogen uitkomen in de twee kilo meter zwemwedstryd van hun vereni ging De Robben, die gehouden zal wor den in de Loosdrechtse Plassen. Toen de meisjes maandag J.l. zich by het bestuur van de Robben meldden om zich te laten inschryven voor deze wedstryd, werd hun gezegd, dat het nog niet zeker was dat zy van start zouden mogen gaan. Het bestuur zou dit eerst moeten bespreken. De meisjes ontvingen totnutoe echter nog geen bericht over hun eventueel startverbod. Naar mevrouw A. M. StenderDegen hart, secretaresse van de Hilversumse zwemclub. ons vanmorgen mededeelde, is het onmogeiyk, dat de meisjes in deze wedstryd zullen uitkomen. „Zy hebben immers verklaard niet meer onder de leiding van myn man (Jan Stender) te zullen zwemmen. Nu, myn man heeft de leiding by deze wedstryd en het is dus duideiyk, dat zy niet zullen deel nemen". Greetje Kraan, de vierde zwemster in het wat nare conflict, had voorzover wy weten niet ingeschreven. De vier zwemsters zyn wel alsnog uitgenodigd voor de zwemwedstryden, die zondag te Assen zullen worden ge houden. De Robben hebben de KNZB toestemming verleend de meisjes onder hun clubnaam van start te laten gaan in deze wedstryden. Chinese kredieten voor Indonesië De Chinese Volksrepubliek heeft zich bereid verklaard tot een waarde van 12 miljoen dollars aan machineriën te le veren voor de ontwikkeling van de tex- tiel-industrie in Indonesië. WARMOND Afscheid hopman S. J. van Stijn De hopman van de St.-Tarcisius- groep van Warmond gaat trouwen en dit zou voor de Warmondse verkenners niet zo erg zyn, als de hopman niet in Den Haag ging wonen en dus geen hop man van de Warmondse verkenners kan blijven. Toch zyn de verkenners niet by de pakken neer gaan zitten en heb ben hun hopman gisteravond een af scheidsavond aangeboden, waar de hop man en de verkenners nog lang op terug zullen zien. Men had er meteen een ouder- en belangstellendenavond van gemaakt en zo kon de revue „Hallo Hopman" gaan draaien voor de hopman en zyn bruid en een goed gevulde zaal. Onder de belangstellenden zag men o.a. de burgemeester van Warmond, de aalmoezenier kapelaan Wynands, de districtscommissaris en leiders en leid sters uit de omgeving. Omdat de hopman het liefst maar met stille trom vertrokken was. ging de opening van de revue gepaard met veel getrommel. Hierna zag men voor de pauze The Scout Players met gitaren en zang, de herdenking van de geboorte van de welpen uit een hele grote rode kool, een quiz tussen drie paren onder wie de hopman met zyn aanstaande echtgenote. De hopman won met glans en ging met een heerlyke taart naar huis. Na het eerste deel van het programma werd het woord gevoerd door de hop man, die erop wees dat de jeugd met ondankbaar is zoals weieens wordt ge zegd, doch dat een kritische opmerking van een der jongens je vaak tot bezin ning brengt. Hy had veel van de jon gens geleerd en daar is hij dankbaar voor. Kapelaan Wynands vroeg nog eens extra om de belangstelling die de jeugd beweging zo hard nodig heeft. De districtscommissaris, sprak nog eens zyn bewondering uit voor het werk dat door de leiders wordt verricht. De afdelingsleider, de heer Westerop, dankte de hopman voor de prettige sa menwerking, zijn helder inzicht op de vergaderingen en zijn sterke persoon lijkheid. Hij dankte namens de verken ners. de ouders, de afdelingscommissie en namens de leiders en leidsters. Het tweede deel van de revue werd al even enthousiast door de verkenners naar voren gebracht als het eerste. Hier zagen we de verkenner van vroeger en nu en van de toekomst. Een van de laat ste nummers werd opgevoerd met mede werking van de hopman en zyn bruid. Hierby werd de hopman eens goed in de bloemetjes gezet en werd hem een ca deau aangeboden. Hij kreeg een logboek, rykelyk geillustreerd met foto's over de belevenissen van de troep over de afge lopen jaren en een klok. De hopman dankte voor deze mooie avond en de cadeaus en deelde mede dat de leiding van de troep voorlopig is opgedragen aan vaandrig De Vroomen. WASSENAAR Orgelconcerten Het Comité Orgelconcerten te Wasse- naar heeft voor de maanden juni tot en met oktober een nieuwe serie concer ten voorbereid, die om beurten gegeven zullen worden in de Zijllaankerk en m de Dorpskerk. Op woensdagavond 17 juni treden Gerard Akkerhuis en de alt Darja Borger op in de Zyllaankerk. Op woensdagavond 15 juli concerteren Gerard Akkerhuis en de hoboïst Heinz Friesen in de Zijllaankerk. Voor 12 augustus is een concert vastgesteld door de organist Koos Bons en de tenor Jan Waayer, op 9 september een optreden van Adriaan Engels en Koos Verheul, fluit en op 7 oktober van de organist Gerard Akkerhuis met de violist Theo Olof. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen economische wetenschappen slaagden onze plaatsgenoten J. J. Hout kamp en P. M. Toolens. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria J.. dr. van C. J. Rem merswaal en J. M. W. van der Holst; Aaltje E., dr. van J. G. Sanders en G. van Blllderveen; Johannes Th. A., zn. van J. Overdevest en C. H. van der Voort; Cor nelia E. H„ dr. van G. P. M. de Rooy en P. M. T. van Schie; Jan, zn. van W. A. Nell en A. van der Gugten. Ondertrouwd: L. A. H. Jansen en M. A. Bout; J. J. Wisse en J. C. Noord- over: J. K. van Kulk en E. van Meerten; M. Sanders en E. Vonk; P. G. Verboom en C. Kapteln. Getrouwd: N. D. Russchenberg en O. Kolenbrander; P. Klewlet de Jonge en M. L. E. van Glls. Overleden: A. den Boer, 53 Jr; B. A. van den Dungen. 66 Jr.; J. A. Thivy, 84 Jr. De goede Lotto-koning (Van onze correspondent in Bonn) Onlangs overleed te Wiesbaden een uitgesproken goed mens: het was de 57-jarige Karl Heckert, een eenvoudig man, die twee jaar gele den in het Duitse Lottospel 490.000 mark won. Hij was in 1949 met een kiosk begonnen. Zijn laatste 90 mark had hij aan de loterij gespendeerd. Tot 1957 redde hij het, toen lachte Vrouwe Fortuna hem toe en was hij met één slag rijk. Heckert bleef, on danks het halve miljoen, een be scheiden mens, die er op stond één maal per week aardappelsoep te eten! Een klein deel van het vele geld besteedde hij voor de aankoop van een klein huisje, waarvan de huur hem en zijn vrouw tot inko men diende. Hij maakte voorts met zijn vrouw voor de eerste keer van hun leven een vakantiereisje naar het Zwarte Woud. En daarna begon hij het geld weg te geven: in één jaar 130.000 mark! Aan de weduwe van een in de oorlog gesneuvelde vriend gaf hij zijn krantenkiosk. Veertig weeskinderen gaf hij volop kleren. Cheques stuurde hij aan weeshuizen, ziekenhuizen, kinder huizen en dierenbeschermingsvereni gingen. Hij organiseerde voor arme lieden en kinderen feestavonden, hij zond pakjes naar Oost-Duitsland, kortom, „Lotto-koning" Heckert liet velen in zijn geluk delen. Niemand weet hoeveel in totaal hij letterlijk heeft weggegeven. Op zijn begrafe nis waren honderden mensen, hon derden kransen en vele bloemen. Zijn laatste wens was: „nog eens de Lotto-hoofdprijs winnen. Dan koop ik een hart-longen-machine voor een ziekenhuis". Aardolieprodukten goedkoper Als gevolg van prysdahngen op de wereldmarkt zullen met ingang van maandag 15 juni aanstaande de ver- kooppryzen voor enkele aardolieproduk ten in Nederland worden verlaagd. De prys van petroleum voor huishou- delyk gebruik wordt driekwart cent per liter lager. Tractorpetroleum wordt f. 0.40 per 100 liter goedkoper. Verder worden de pry zen voor gasolie, autogas- olie en huisbrandolie 1 met f. 0.80 per 100 liter verlaagd, terwyl de verlaging voor dunne stookolie en huisbrandolie 2 f. 0.75 per 100 liter bedraagt. BEURSOVERZICHT Overwegend lagere koersen Amsterdam, 12 juni. By zeer kalme affaire was het koers verloop vandaag teleurstellend. Deze week kan met recht gekenmerkt worden al de week van „ups en downs". De koersfluctuaties namen van de ene op de andere beursdag flinke afmetingen aan met als eindresultaat, dat alle interna tionale waarden vandaag beneden de slotkoersen van gisteren en van die van maandag jJ. bleven. De lagere koersen, t.o.v. die van gisteren, werden veroor zaakt door gebrek aan affaire. Daar naast zyn de resultaten van de confe rentie in Genève ook niet van dien aard om een haussestemming ter beurze in de hand te werken. De arbitrage hield in verband met het naderende weekeinde, het beursboekje in de zak. Het publiek en de beroepshandel ging eerder tot winstneming over. Aan de koersdaling van vandaag dient dan ook weinig aan dacht te worden geschonken. In de Phi- lipshoek liet het buitenland verstek gaan en dat betekent. lagere koersen voor deze aandelen. Op 634 werd gehan deld tegen een vorige slotprijs van 650%. Unilevers liepen op van 568 tot 570% en verloren op dit niveau ca. 15 punten by gisteren. Aku's stegen van 345 tot 349 doch moesten zich met een twaalftal punten verlies, t.o.v. de vorige slotprys, tevredenstellen. Kon Olies op f. 160.50, een dikke twee gulden lager. De KLM- papieren bleven vrywel op het niveau van gisteren. Ook de Scheepvaarthoek sloot de beursweek af met lagere koersen. Ver geleken by de slotkoersen van donder dag bedroeg het verlies doorelkaar 1 k 2 punten. Van de Cultures waren Deli en HVA, by zeer kalme affaire, in reactie. Amsterdam Rubbers en Senembah ver anderden niet veel. Ook in de Staats fondsen kwamen geen noteringen voor die belangryk afstaken bij de slotnote- ringen van de vorige dag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 juni Londen 10.60% —10.61: New York 3.77%-3.77%. Mon treal 3.93^-3.93A; Parys 76.90-77.00; Brussel 7.55%—7.55%: Frankfort 90.25- 90-30; Stockholm 72.87-72.92; Zurich 87.48-87.53; Milaan 60.77%-60.82%; Ko penhagen 54.76%-54.81%; Oslo 5300- 53.05; Wenen 14.573/4-14.583/4; Lissabon 13.22%-n.23%; Ankara 3-76%-3.77y4; Praag 52.84-52.94. Advertentie al» 't „jonge" moet zijn! Beurs van Amsterdam Vrydag 12 juni ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100A 100% Ned. '59 4% lOOiV 100% Ned. '53 3% 94% 94A Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 92% 9214 Ned. '51 3% 93% L 93 Ned. '53 (3%) 93 92% Ned. '56 3% 93 A 93 Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 9714 97% Ned. '54 3% 88 88% Ned. '55 I 3% 88 88% Ned. '55 II 3% 89% 90 Se?,- V 3 89y' soy* Dollarlng '47 3 92 92 Investeringscert. 3 97A 97% Ned. 62-64 3 98 98% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 Ned. W3. 6% m» U2 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42% 41 Nat. Handelsbank 157 156% Ned. Handelmy222 222 Amst. Rubber 97 gg% **V-A. 155 153 Senembahi90 190y4 AJi.u301 348% Berkel's Patent (v.) 251 249 Calvé Delft cert. 566 560 Deli My .en (Ver.) 180.50 177 Kon. Pap. v Gelder 237% 234 Hoogovens cert520 509% Müller en Co. N.B 307 305 Ned Kabelfabr398 395 L Phü!Es 650 632- Philips pref 249 246% Unilever 567'^ BUltoS 2dTrn00rd 209 205* Biliton 2de r 979 2043 Dordtse Olie gew 73T 7V5 Kon Olie (f.20.-) igj {00 Hni? 30' 162 90 160'70 Holl Amer. iyn ifiov» Java China Paket.. 143 Kon Ned. Stmv MlJ }25L Kon Paket My Stoomvaart My Ned 154^ 154 Nievelt Goudr cert Jotil \25 v. Ommeren eert. 9401,4 245'4 Kon Rott Lloyd 130 Ned Scheepv Unie 140% 139% N1ET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% idem '48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 100 99% idem '37 I-III (3%) 94% idem *38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105A id. N.W.B. '52 (4%) 98% L 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 n 2%95% 96 Eindhoven '54 2% 83% 83% Enschede '54 2%82 82 Den Haag '52 I 2% 93% 92 Idem II 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem II 2% 91 91% idem '57 2% 97 97% Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-HoU 1957 2% 98% NIET-ACTIEVE AANDFLEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 202% 202 Amst. Bank 290 290 H.B.U. eert 236% 236% Rott. Bank 263 260 Twentsche Bank 246 248 Industrie Ondernemingen Albert Heyn395 399 Borneo Sum. H. My 62 62 Ned. G en Sp fabr 261 261 Kon. Ned Grofsm 130 131% Internatio 124 127 Int. Kunststoffenind 51% 51 Leidse Wolsptnnery 355 351 Rott Droogdok My 600 604 Sikkens Lakfabr '53 540 542% Tieleman en Dros 3% Ned Mij Walv.vrt. 118% 118 Spoorwegen Dell Spoorweg My 8% 9 Amerik fondsen Canadian Pacific R 29 29A Intern NickeJ 94A 94% Anaconda 6$ 6514 Bethlehem Steel51%exd. 51% Cities Service 55% 55% General Motors 49% 49 Kennecott 100% 110 Republic Steel 73% 73% Shell Oil 79% 80% Union Pacific 33% 33A Un. States Steel 93% 943 4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V-K 11/6 Edelmet Kon AA 68% 66 Pref. wa idem 79 Electrolas B 314 Holl Constructie 418 400 Ing bur v Bouwnyv 218GL 225GB Ver Touwfabrleken 260 260GB Wernink's Betonm 120% 123% Van wyk Textiel 66GB 66% 106% 106

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7