Breuk in Genève vermeden, al stond Herter's Constellation reeds klaar Soebandrio acht Indonesië bijna in oorlogstoestand met Nederland WEERBERICHT Na geheim overleg van Rus met Amerikaan voortzetting overleg op een van-dag-tot-dag basis Mr. Luns kan Belgische veiling gestolen goedniet voorkomen VLIEGENDE SCHOTEL MAAKT EERSTE OPENBARE VLUCHT Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 JUNI 1959 No. 29767 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Stogel Leiden - Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 12 juni Op een Amerikaans vliegveld staat een Constel lation gereed en die machine kan binnen vier uur voor vertrek gereed worden gemaakt om minister Herter uit Genève op te halen. Dat ver telde de Amerikaan gisteren aan Gromyko als antwoord op diens ultimatieve voorstel van eergisteren, dat het Westen nu maar eens bin nen een jaar of eerder in West-Berlijn zijn biezen moet pakken. Herter gebruikte een middel, dat zo oud is als de diplomatie zelf: er hebben al heel wat paarden voor koetsen getrappeld en heel wat treinen onder stoom gestaan voordat Mendès-France een paar jaar terug op het vliegveld van Genève de motoren van zijn vliegtuig liet warm draaien. Maar er was iets in Herters toon (die namens zijn Westelijke collegae honderdvijf minuten met Gromyko sprak), van „hou me vast, of ik loop weg", want hij sprak niet van verdaging, hij dreigde niet werkelijk met een breuk in de conferentie, toen hij tegen de Rus zei: „U heeft met uw voorstel van gisteren een ernstige situatie geschapen. Het Westen zal de conferentie van nu af aan slechts op een van-dag- tot-dag basis voortzetten. De komende dagen zullen voor de uitkomst van de conferentie beslissend zijn". De conferentie in Genève gaat voort, de crisis heeft nog niet tot een directe breuk geleid. Soldatof en Merchant symbolische namen? Daarmee knapte in Genève de span ning van een dag, die met de ernstigste gezichten en de wildste speculaties be gonnen was. Om vier uur gistermiddag gleed de zwarte cadillac van Herter de Avenue de la Paix (de weg van de vrede) in, de laan waar Gromyko zijn residentie heeft. Men komt een beetje in de verleiding geheime onderhandelin gen, waarom Herter had gevraagd, te karakteriseren met de namen van twee assistenten, die als enigen het gesprek der ministers bijwoonden: aan Russi sche kant de heer Soldatof, aan Ame rikaanse zijde de heer Merchant, een naam, die koopman betekent! Gromyko bleek, volgens Oostelijke bronnen, van de Amerikaanse vliegtechnische mede delingen niet zeer onder de indruk. Want op Herters bezwaren tegen het ultimatieve karakter van zijn voorstel len zei Gromyko in feite: „Mijn voorstel is absoluut geen ultimatum. Er kan over onderhandeld worden, maar mijn rege ring blijft van mening, dat er bepaalde kwesties zijn die binnen een bepaalde tijd opgelost moeten worden". Gromyko zei, dat hij vanochtend in de officiële zitting opnieuw zou spreken en gaf te verstaan dat hij zijn uitgangspunt zal handhaven, Men is nu benieuwd in wel ke vorm. Volgens Oostelijke bronnen zou het privé-contact tussen Her ter en Gromyko gedurende het weekeinde voortgezet worden. Dit is echter door de Amerikanen ontkend. Lloyds methode krijgt misschien nog een kans Wat is thans de principiële tegen stelling geworden: aan Westelijke kant de eis in West-Berlijn te blijven totdat Duitsland volgens Westelijke wensen herenigd is (de Russische vertaling daarvoor luidt: tot de kalveren op het ijs dansen)aan Russische zijde de eis dat de Westelijken binnen een bepaalde termijn (een jaar, maar goed, misschien ook twee of drie jaar) uit de oude Duitse hoofdstad vertrekken. Die eisen zijn en blijven wederzijds onaanvaardbaar. Zou men Lloyds idee gevolgd hebben om slechts een overeenkomst aan te gaan, dat men voorlopig niet aan Berlijn zou tornen, dan zou men nu vermoedelijk niet met de gebakken peren hebben ge zeten. Dan was na de middag waarop Gromyko de wettigheid van de Weste lijke status in Berlijn erkende, gezegd: „U wordt bedankt, dat was precies wat we horen wilden. We zien U volgende maand op de topconferentie terug". En dan had men daar met de directeur van de Oostelijke firma tot globale zaken kunnen komen, die met zijn houder van een uiterst beperkte procuratie niet afgedaan kunnen worden. Welke weg blijft nu nog open voor het bereiken van een resultaat op de con ferentie? Veronderstellendewijs de vol gende: men verzoekt de heer Gromyko zijn nieuwe plan op dezelfde plank te leggen, waarop reeds drie andere plan nen rusten, het Westelijke vredesplan, het Russische ontwerpvredesverdrag en het zeven punten-plan van Herter in zake Berlijn. Daarna probeert men als nog over te gaan tot de methode-Lloyd. Bevoegde waarnemers geloven, dat het toch nog deze kant uit zou kunnen gaan. Men zou dan komende week kunnen be ginnen een slot-communiqué te redi geren, dat de punten van overeenkomst en die van meningsverschillen op een lijst zet en het besluit kenbaar maakt tot een topconferentie over te gaan. Het blijft voorlopig een gissing, want pas de komende dagen zullen leren of de schaduw van een breuk, die nog over de conferentie hangt, weg zal drijven. Het blijft ook de vraag of Amerikanen en Duitsers na de schrik van deze week wel bereid zullen zijn op deze basis naar de top te gaan. HM de Koningin heeft gisteren \Sophia-kinderziekenhuis te Rotter-{heer-directeur van het ziekenhuis, bezoek gebracht aan het dam. Naast H.M. staat de genees- \dr. H. Reerink. een Twee persconferenties in Brussel: (Van onze Brusselse correspondent) Zowel mr. Luns als dr. Soebandrio hebben gisteren te Brussel pers conferenties gehouden om het 'doel van hun bezoek aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Pierre Wigny nader te verklaren. Dr. Soebandrio, die gisteren opnieuw met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken confereerde en te Antwerpen zakenlieden ont moette, verklaarde in zijn persconferentie in de Indonesische ambas sade, dat de theeveilingen definitief naar Antwerpen komen en de tabakveilingen naar Bremen, maar Soebandrio verklaarde zich op dit technisch-economisch gebied „onbevoegd". Hij noemde de besprekin gen met Wigny zeer vruchtbaar. Wat de relaties met Nederland betreft zal Indonesië alle stappen die worden gedaan om die relaties te verbeteren tegemoet treden, maar er zijn op het ogenblik geen tekenen die wijzen op een verbetering van de sfeer. Wij zijn integen deel met Nederland in een heftig conflict gewikkeld, dat dicht bij de oorlogstoestand staat. De bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, generaal Lauris Nor stad, heeft in Parijs een défilé afgenomen van studentenweerbaar heidskorpsen. Aan het défilé namen de studentenweerbaarheden uit Leiden, Amsterdam, Groningen, Utrecht en Delft deel. Generaal Norstad inspecteert de Nederland se studentenweerbaarheid. Zonnig De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige noordoostelijke wind en hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 juni Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 11.43 uur: onder: 0.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.35 en 20.06 uur. Laagwater te 3.12 en 15.33 uur. DM blad bestaat nit M paginal?. Citroenpers-op-een - presenteerblaadje scheerde half uur lang over het water Grootse plannen (Van onze Londense correspondent) Het nieuwste Engelse luchtwon- der, de vliegende schotel, welke zich vorige week al even van de grond had verheven, heeft gisteren bij het eiland Wight met succes een eerste werkelijke vlucht ge maakt. Het merkwaardige ge vaarte, waarvoor het woord „schotel" eigenlijk minder van toe passing is het heeft meer weg van een citroenpers op een pre senteerblaadje! was een half uur in de lucht en bewoog zich met een snelheid van 15 a 25 km. per uur voort, daarbij voortdurend jver het water scherend, want er was slechts een voet ruimte tussen het toestel en de zeeoppervlakte. De schotel, welke vier ton weegt, had een ontmoeting met het statige Dceaanschip .Queen Mary" met zijn drie reusachtige schoorstenen, welke door stoten op de sirene zijn saluut liet horen. De tijd lijkt niet ver meer af, dat oceaanschepen door vliegende schotels zullen kunnen worden vervangen! De testpiloot verklaarde later, dat hij het comfortabele gevoel had op een kussen van schuimrubber te zitten. Zoals men weet wordt de lucht onder het toestel samengeperst. Alles verliep volgens wens. Het water spoot als fonteinen rond de vliegende schotel op. Hoewel de uitvinding nog in haar kinderschoe nen staat, heeft deze historische vlucht bewezen, dat het beginsel waarop zij be rust. juist is. Voor de Hovercraft (het werkwoord ..hover' betekent hangen bo ven of „bidden" zoals een roofvogel dat doet) zijn patenten aangevraagd. En geland ligt andere landen thans jaren voor wat deze nieuwe vervoersmethode door de lucht betreft. Saunders-Roe, de vliegtuigfabriek die deze primeur heeft uitgewerkt, heeft stapels plannen voor de verdere ontwikkeling. Men hoopt spoe dig te beginnen aan een 30-tons schotel, voor een verbinding over het Engelse „Heftig conflict" De nationalisatie van Nederlandse ondernemingen in Indonesië is wel dege lijk een discriminatoire maatregel omdat men geen politiek conflict kan laten samengaan met het voortbestaan van een geprivilegeerde economische positie van Nederlandse ondernemingen in In donesië, zoals wij het zeven a acht ja ren hebben laten voortduren. Aldus Soe bandrio. Op de vraag of België een be middelende rol zal kunnen spelen, liet Soebandrio enigszins aarzelend en wat kalmer horen, dat het ogenblik hiervoor nog niet rijp is De Indonesische minister sprak vrij geanimeerd over het „heftig conflict" dat hy „near war" noemde. Op onze vraag welke waardenormen de Indonesische regering eventueel zou aanleggen bij het vaststellen der bedra gen die voor genationaliseerde onderne mingen zullen worden betaald, zeide Soebandrio te weten dat deze vraag stukken de Nederlandse zakenkringen sterk bezighouden. Maar onze betrekkingen met Neder land zyn geen normale betrekkingen, aldus voer Soebandrio verder. Wij wil len de economische en politieke betrek kingen met Nederland niet afzonderlijk Kanaal, plaatsbiedend aan 200 passa giers. Ook wordt gedacht aan een scho tel van 400 ton om over zee, land, ijs en woestijnen te vliegen. De eerste Hovercraft zal vermoedelijk reeds binnen vijf jaar in gebruik geno men kunnen worden. Deskundigen spre ken al over een schotel van 10.000 ton voor het vervoer van 4000 passagiers over de oceaan. Het voordeel is, dat deze vliegende veerboot slechts een kleine bemanning nodig heeft, anders dan een luxe schip, zoals de „Queen"-schepen, welke op 2000 passagiers 1000 man per soneel bezitten. Een ander voordeel is, dat de Hovercraft 40 percent van zijn pay-load (gewicht waarvoor betaald wordt) kan vervoeren tegen een vlieg tuig 15 percent en een passagiersschip 3 percent). Vorige week vloog Peter Lamb nog in een raket-straaltoestel, dat een snelheid van 1500 km per uur bereikte. Hy was ervan overtuigd, dat de snelheid van de vliegende schotel spoedig tot 100 km zal kunnen worden opgevoerd. Er wordt zelfs al gedacht aan een schotel met straalaandry vin". Het is een geheel van problemen en het ene vraagstuk beinvloedt het an dere. Ik herhaal dat wij met Nederland in een heftig conflict zijn gewikkeld. Veilingen in particuliere sfeer Over de kwestie van de nationalisaties van Nederlandse ondernemingen in In donesië gewaagde minister Luns in zijn persconferentie, vrijmoedig van „gesto len Nederlandse goederen" en het feit dat de Belgische regering, zoals hij uit zyn gesprek met zijn Belgische collega van Buitenlandse Zaken had vernomen, officieel geen bijzondere akkoorden met de Indonesische regering zal afsluiten. De kwestie van de Indonesische goede renveilingen worden dientengevolge in Brussel buiten dé regeringssfeer behan deld door Antwerpse zakenbelangen. Dat kan de Belgische regering, zoals iedere westerse regering, niet beletten, aldus mr. Luns. Onderscheiding Mr. Luns zeide dat zyn gesprek met de heer Wigny algemeen oriënterend was geweest. Aan een diner heeft hij aan de Belgische minister van Openbare Werken, de heer Omer Vanaudenhove, en in aanwezigheid van de premier, prof. Eyskens, het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Euratom-centrum Met de Euratom-commissie in Brussel heeft minister Luns een eerste alge meen oriënterend maar grondig ge sprek gehad over het Nederlands voor stel van 24 september 1958 en 13 mei j.l., betreffende de installatie van het Euratom-research-centrum in Petten, Het is een algemeen grondig gesprek geweest over de Nederlandse voorstellen. De vraag of het centrum uiteindelijk toch in Italië komt en of dit centrum in feite „al niet aan Italië is verkocht", beantwoordde minister Luns formeel ontkennend. Petten wordt met zyn hoge-neutronen-flux-reactor een zeer belangrijk atoomcentrum. Deze reactor zal in Europa uniek zijn. Het is anderzijds waarschijnlijk en overigens in overeenstemming met het verdrag van de Euratom, dat het research-centrum wordt gedecentrali seerd over de zes landen. In verband met de besprekingen over de Schelde-Rijn-verbinding, zeide mr. Luns, nog geen Belgisch voorstel ter zake te hebben ontvangen. N. J. SCHEELE IN NEDERLAND Geen verklaring over vertraging in Indonesië De kanselier van de diplomatieke vertegenwoordiging van Nederland te Djakarta, de heer N. J. Scheele, is gistermiddag met zijn echtgenote uit Singapore op Schiphol aangekomen. Ruim anderhalve maand geleden werd het uitreisvisum van de heer Scheele op het laatste ogenblik door de Indo nesische autoriteiten ingetrokken. Hij zou op 16 april met zijn vrouw Indo nesië hebben verlaten. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken deelde destijds mede. dat het uitreis visum was ingetrokken omdat zyn regering inlichtingen van de heer Scheele nodig had in verband met de vrylating van de heer H. C. J. G. Schmidt. In het begin van deze maand werd opnieuw uitreisvisum aan de heer Scheele verstrekt. Hij vertrok toen naar Singapore, vanwaar hij in gezelschap van zijn echtgenote naar Nederland vloog.. Bij aankomst op Schiphol wilde de heer Scheele geen verklaring afleggen of commentaar geven op het intrek ken van zijn uitreisvisum in april. Hij zeide alleen: „Ik was erg bly in Singapore te zijn". .De heer Scheele werd door een ver tegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandse Zaken op Schiphol afge haald. Waanzinnige plaatst bom in een station De politie van Boston is op zoek naar een „waanzinnige bommengooier" die verantwoordelijk wordt geacht voor een bomontploffing in een spoorwegstation in deze Amerikaanse stad waardoor 37 mensen zyn gewond. Juist toen een trein over een viaduct het bovengrondse station binnenreed, deed zich een ontploffing voor in een bagagehuis, waardoor het gebouw werd verwoest en een tiental mensen van het perron af op de lager gelegen straat werd geslingerd. Drie der gewonden, onder wie een man van 80 Jaar. zijn er ernstig aan toe. Een kapitein van de po litie verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de ontploffing is veroorzaakt door een gek. Als er gewonden overlijden, zal dat moord zijn, zei hij. Door het geweld van de ontploffing werd de straat onder het viaduct ver sperd door brokken steen. Tot ver in de omtrek sprongen ruiten. De politie zoekt o.a. naar een vroegere verpleegde uit een inrichting voor gees teszieken. die bovenaan de lijst van ver dachten staat. In de afgelopen maanden heeft de politie verscheidene malen ano nieme telefonische waarschuwingen ont vangen dat op het station een bom was geplaatst. Steeds bleek het een ..erap" te zyn. Donderdag, toen het bittere ernst was. was er niet gewaarschuwd. Wel kwam kort na de ontploffing een waarschuwing dat op een ander station een bomaanslag werd gepleegd, doch dit was loos alarm.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1