KEUKENHULP JACQUES ANQUETIL KWAM OP VERKLARING TERUG „Inter-Spar": klein Nederlands plan werd Europese organisatie Horecaf trekt van leer tegen Rijkssubsidie Hilton-hotels 1ste BEDIENDE WOENSDAG 10 JUNI 1959 Grijze eminentiekreeg gelijk Marcel Bidot, de leider van de Franse nationale ploeg voor de Tour de France, heeft alle bezwaren van zyn ster-kandidaten voor de Tour de laat ste weken met schouderophalen ge negeerd in de wetenschap, dat de renners zelf wel weer by hem aan de deur zouden komen kloppen. De „grijze eminentie" heeft gelgk gekre gen. Jaques Anquetil, die aanvankelijk be weerde er niet over te piekeren samen met Roger Riviere in één ploeg te rijden, is na de teleurstellende finish van de Giro met hangende pootjes op zijn verklaring teruggekomen. Bobet had bij voorbaat al gezegd zijn nieuwe vriend te zullen volgen en de beide tegenspelers. Riviere en Geminiani. die enkele dagen geleden nog het plan had den het veld te ruimen voor de voor malige Tour-winnaars, hebben als ant woord op Anquetils vredes-aanbod wat goedmoedig gegrom laten horen. Kortom, Bidot heeft de kern van zyn ploeg compleet en na van zijn rechten op „eerste keus" gebruik te hebben ge maakt door Mastrotto uit de west-zuid west ploeg van Paul de Drogo weg te halen, en hetzelfde te doen met René Privat (uit centraal zuid) en Stablinski (uit Parijs-noord-oost) zijn de volgende negen renners als definitief voor de tricolores aangewezen: Anquetil, Bobet, DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf 6t.-Ghislain. Nulpunt 196.819 km. Aan tal duiven 2442, gelost te 10 uur met sterke n.o. wind. Ie duif te 13.25.17 uur. J. Kukler 1. 4. 5, 16, 34; J. v. d. Assem 2: W. v. Santen 3; N. Oudshoorn 6; W. Stouten 7; D. v. Mosseveld 8, 15. 38; R. P. de Graaf 9. 43; M. de Lange 10; P. C. Hansen 11; C. v. d. Heuvell 12; J. v. d. Wal 13; F. Hofman 14; G. Oude Elferink 17, 24; H. ie Febre 18; P. v. Wissen 19, 31; W. Vijlbrief 20; W. Kapaan 21; A, Cramer 22, 37; G. v. d. Reyden 23; mevr. Remmerswaal 25; J. Lely 26; Chr. v. d. Pluym 27; H. Bonneur 28; H. Kettenis 29. 47; W. Teske 30; C. Gijsman 32; C. v. d. Berg 33: dr. Venker 35; C. v. Cleef 36 A. v. Helmond 39; gebr. Kok 40; J. Staffeleu 41; A. Singeling 42; A. Klei weg 44; H. Schoo 45; P. de Vos 46; G. Grebel 48; J. v. d. Wiel 49; P. v. Kla veren 50. Wedvlucht met oude duiven vanaf St.- Ghislain-H. Nulpunt 196.819 km. Aantal duiven 2184, gelost te 7.45 uur met sterke n.o. wind. Ie duif te 10.59.00 uur. H. Ie Febre 1; H. Smit 2, 33; J. Kukler 3. 5. 6; J. v. d. Assem 4, 18; P. v. Wissen 7; J. en H. v. Leeuwen 8; C. v. d. Berg 9, 48; J. v. d. Niet 10, 17, 24, 39; M. de Lange 11, 14, 35; W. Siera 12; P. v. Kla veren 13, 22; dr. Venker 15; P. Vogelen zang 16. 32; H. Moenen 19; L. Gijsman 20, 49; W. Zonneveld 21; H. Schoo 23; F. Bink 25; J. Krekelaar 26; D. v. Mos seveld 27; C. Gysman 28, 50; H. Fasel 29; C. Betcke 30; W. Teske 31; A. Singe ling 34; Chr. v. d. Pluym 36; A. Cramer 37 C. v. d. Poel 38; H. v. d. Wal 40; G. Oude Elferink 41; S. Koster 42; A. v. Duin jr. 43; P. Belt 44; W. Vijlbrief 45; P. Fasel 46; A. Boot 47. P.V. ,.De Reisduif" hield een wed vlucht met 162 oude duiven vanaf Orleans. Afstand plm. 508 km. Gelost om 6.30 uur met kalme z.w. wind. De eerste duif bereikte haar hok om 13.53.41. uur, de laatste of 41e prijswinnaar was er om 14.33.27 uur. De uitslag (eerste 10 duiven) luidt: 1. J. W. Sdera; 2. H. V. de Haas; 3. J. den Dunne; 4. J. v. Alphen; 5. A. Singeling; 6, 8. Gebr. Kok; 9. P. v. d. Drift; 10. F. W. Bouwman. Sportsplinters De Rotterdammer B. Verhagen zal Nederland vertegenwoordigen bij de wedstrijden om het wereldkampioen schap Plying Dutchman, klasse, dat van 17 t.m. 25 juli in Whitstable (Kent) wordt gehouden. In tegenstelling met verleden jaar mag ditmaal per land slechts één deelnemer worden inge schreven. De voetbalbonden van Suriname en Aruba zyn het toch nog eens geworden over de financiële bijdrage van Aruba aan de tournee van Elinkwyk naar de West.. Dit betekent, dat de gehele tour nee van de Utrechtse eredivisie-club, waarvoor op 17 juli wordt vertrokken, doorgang zal kunnen vinden. Elinkwyk 6peelt achtereenvolgens in Suriname, op Curasao, op Aruba en tenslotte nog eens in Suriname. Zes Nederlandse ruiters met der tien paarden nemen deel aan het inter nationale concours hippique te Aken, dat van 27 juni tot en met 5 juli gehou den wordt. De officiële equipe bestaat uit: Irene Jansen (Ubbergen), Ben Arts (Amsterdam), J. van Tiei (Garderen), Harry Wouters van den Oudenweyer (Eist) en Bertie Uy ten daal (Breda). Bovendien maakt mr. F. Albers Pistorius (Nijmegen) de reis mee. De Franse wielrenner Nicolas Barone, die enige dagen geleden een auto-ongeluk heeft gehad, blijkt ernsti ger gewond te zijn dan men aanvanke lijk dacht. Bij een onderzoek bleek, dat Barone een bekkenfractuur en een sche. delbreuk heeft, waardoor 'hy zeker tien dagen in het ziekenhuis te Lyon moet blijven alvorens naar Parys te kunnen worden vervoerd. Van de zes Nederlandse spelers, die Je KNLTB voor het tennistoernooi te Wimbledon heeft ingeschreven, moeten Hans van de Weg en Koris in het voor afgaande schif tings toernooi in het heren-enkelspel uitkomen. De overige vier ingeschrevenen: Fredy Marinkelle, Marian Moritz. Willem Maris en Van Eysden zijn tot het hoofdtoernooi toe gelaten. In Assen is gisteravond een vriend schappelijke wedstryd gespeeld tussen noordelijke eerste-divisieclub Leeuwar den en de nieuwe eredivisie-ploeg Volen- dam. Het werd een geiyk spel: 2—2 (rust: 1—1). Darrigade, Everaert, Geminiani. Riviere, Mastrotto, Privat en Stablinski. De resterende drie moeten nog worden ge kozen. Parys-noord-oost, onder leiding van Jean Mazier, start met: Robic (Tour winnaar 1947Annaert, Bauvin, Lefebvre, Menighini, Champion. Del- berghe, Hassenforder, Lach, Le Dissez, Vermeulin en Pavard. West-zuid-west (Paul le Drogo) komt met: Bouvet, Gainche, Groussard, Lebu- hotel, Mahe. Picot, Pipelin, Queheille, Saint, Thomin, Cazala en Bleneau. Centraal-zuid (Deledda) bestaat uit: Anastasi, Busto, Dotto, Forestier, Gau- thier, Graczyk, Rohibach, Rostollan. Bergaud, Anglade, De Jouhannet en Huot. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteravond te Hil versum gehouden koersen waren: Populair-prljs: eerste afdeling: 1. Xan- dro (S. P. Heynen) (1.31.9); 2. Vlta Do- num; 3. Xita Hanover. Tot.: w. f9.60; pl. f2.20, 1.60, 2.koppel f4.50; cov. f3.90. Tweede afdeling: 1. Whip Bird van Permit (M. Vergay) (1.30.5); 2. Why Not; 3. Xanthla S. Tot.: w. f 4.10; pl. f 1.50, 1.70. 3.60; koppel f 13.60; cov. f4.60. Idylle-prijs: eerste serie: 1. Vlsuil S (F. J. Eerenberg) (1.26.2); 2. Woudduif S; 3. Willy's Lieveling. Tot.: w. f 4.50; pl. f 2.20, 2.30, 11.20; koppel f4.90; cov. f6.70. Tweede serie: 1. Waluna Norton (Th. H. Kooyman) (1.26.5); 2. Wordly Hanover; 3. Sun Rise. Tot.: w. f9.80; pl. f3.30, 1.80, 4.70; koppel f 14.cov. f 7.10. Beauty-prijs: 1. Sweetheart Julia B (C. H. van Mourik) (1.27.-); 2. Torero; 3. Vio- lina Norton. To».: w. f 3.50; pl. f 1.50, 2.40, I.60; koppel f9.70; cov. f 7.60. Perfecte-prijs: 1. Tritan Erebus (J. Wa- genaar) (1.26.5); 2. Vlekloos Hanover; 3. Vite Hollandia. Tot.: w. f 7.30; pl. fl.70. 1.20, 1.70; koppel f 6.80; cov. f 5. Excellent-prijs: 1. Rubv Spencer (F. J. Eerenberg) (1.23.6); 2. Sandra; 3. Qua- trième Poulain. Tot.: w. f 1.40 (stalver- band); pl. f2.10, 1.70; koppel f4.40; cov. f 3. Idylle-prys: finale: 1. Val una Norton (Th. H. Kooyman (1.26.7); 2. Wordly Hanover; 3. Sun Rise. Tot.: w. f3.70; pl. fl.70. 1.70. 3.10; koppel f 8.10: cov. f 4.40. De totallsatoromzet was f 93.187. UVS in Berlijn Het blad „Fussball Woche", het offi cieel orgaan van de Berlijnse voetbal bond besteedt ruime aandacht aan het bezoek dat UVS het jongste weekeinde aan Ber-lyn bracht. In de wedstryd tegen de Spandauer SV, die door onze stadgenoten met 21 werd verloren, constateerde het blad, dat het spel van de Leidse ploeg wel modem van opzet was. maar dat doorgaans de passes onzuiver waren en de voorhoede zelden tot een scherp schot kwam. In de eerste helft verzuimde de Spandauer SV een duidelyke voorsprong te nemen. De Berlijnse ploeg was technisch beter en liet zich voor de rust slechts eenmaal door een vlotte vleugelaanval van de Leidenaars overrompelen. Rechtsbuiten Supusepa, wiens spel by de 1000 toe schouwers zeer in de smaak viel, kreeg toen een goede kans en liet die niet onbenut. Door twee kopballen van König (één voor en één na de rust) kwamen de Duitsers aan de winst. Zondag traden onze stadgenoten aan tegen Viktoria. Ondanks de verschrikke- lyke warmte ,.een misdaad om met zulk weer te voetballen", aldus Fussball Woche werd het een zeer felle wed strijd. Ook in deze ontmoeting namen de UVS'ers de leiding, dankzy een prachtig schot van Goosen, die de beste aanvaller werd genoemd. De Berlynse ploeg, die nogal wat kansen voorby liet gaan, maakte kort V(x>r de rust gelyk. Na de hervatting strandden de meeste aanvallen van Viktoria op de hechte Leidse verdediging. Aan de andere kant kreeg ook Goosen nog enkele scorings kansen, maar éénmaal doelman Riethof en éénmaal de paal stonden successen in de weg. Het bleef dus 11. Er waren 350 toeschouwers. IOC niet akkoord met Taipeh Het Olympisch Comité van natio nalistisch China heeft onder de nieuwe naam „Olympisch Comité van de Chi nese Republiek' aansluiting bij het In ternationaal Olympisch Comité ge vraagd. De kanselier van het IOC, Otto Mayer heeft naar aanleiding van deze aan vraag echter verklaard, dat het IOC niet akkoord kan gaan met deze naam, aangezien tijdens het congres in Mün- chen uitdrukkelyk de eis is gesteld, dat het woord „China" in de naam moest worden vervangen door „Formosa" of „Taiwan". Tienduizenden zelfstandige detaillisten en tweehonderd grossiers in negen landen rine. een erondDriissvsteem. begrenzim en Idee uit Zoetermeer (Van onze correspondent in Bonn) In Keulen is maandag de Inter-Spar opgericht, de internationale handelsver eniging van alle Spar groot- en klein handelaren in negen Europese landen. Daarmee is uit een klein Nederlands ini tiatief uit de jaren '30 een uitgebreide internationale organisatie gegroeid, waar achter meer dan 25.000 detaillisten en 194 groothandelaren in negen Europese landen staan. Totdusver bestond tussen de grossiers van de Spar-organisatie wel een inter nationale band, de Internationale Spar- Centrale N.V. te Amsterdam, het over koepelend orgaan voor de bij de Spar aangesloten groothandelaren in Neder land, Duitsland, België, Frankryk, En geland, Zweden, Denemarken, Oosten rijk en Spanje. Elk der nationale orga nisaties heeft maximum drie aandelen in deze N.V. Met de oprichting van de Inter-Spar is nu een internationale handelsvereniging tot stand gekomen van alle groothandelaren en detaillisten van de Spar in deze landen. Men heeft daarby het oog gericht gehouden op de Europese gemeenschappelijke markt en in de toekomst de vrijhandelszone. Men achtte het thans noodzakelyk te komen tot een geregelde en intensieve uitwisse ling van ervaringen. Daarby is de Inter nationale Spar-centrale N.V. te Amster dam reeds volwaardig aandeelhouder van de Amerikaans-Canadese Red and Wight te Chicago, die omgekeerd aandeelhou der van de Internationale Spar N.V. is. De Red and Wight is eveneens een vry- willige grossiers- en detailhandel-ket ting. Op deze wyze heeft men het gebied, waaruit ervaringen bijeen gegaard kun nen worden, belangryk uitgebreid. Tot voorzitter van de Inter-Spar werd gis teren te Keulen de Duitser dr. Hagen ge kozen, een van de drie vice-voorzitters is de Nederlander J. Hovenier, een Spar- kruidenier uit Schyndel, vice-voorzitter van de vereniging De Spar in Nederland en president van de R.-K. Kruideniers- bond in ons land. De Inter-Spar krygt, evenals de Internationale Spar-centrale NV, haar zetel te Amsterdam. Steeds grotere uitbreiding In een gesprek, dat wy in Keulen had den met de Nederlandse secretaris van Inter-Spar, de heer C. H. Wilms Floet, uit Amsterdam, deelde deze ons mede, dat deze reusachtige ontwikkeling ont staan is sinds in 1930 de thans 61-jarige heer A. J. M. van Well, een kleine gros sier uit Zoetermeer op het lumineuze idee kwam om volgens Amerikaanse voorbeelden de Spar-organisatie op te richten. De grossier in koloniale waren had rondom zich de grote bedryven zien groeien, las over Amerikaanse zgn. vrij willige kettingen tussen grossiers en de taillisten en zag kans 16 winkeliers in 1930 om zich te verenigen. Hy ging, zo vertelde ons de heer Wilms Floet uit van enkele principes, zoals die heden ten dage nog altyd bestaan in alle Spar-or- ganisaties in Europa: betaling by leve- Damclub Leiden Uitslagen onderlinge competitie: W. LaterveerE. Hillebrand 20; F. La ter- veerF. Galjaard 20; C. v. d. MeyP. Olivier 1—1; S. Olivier—J. de Vink 2—0; F. LaterveerN. Wassenaar 1—1; J. de VinkA. J. v. d Lelie 2—0: P. Olivier— A. v. d. Putten 2—0; J. de Vink—A. v. d. Putten 0—2; A. v. d. Putten—F. Later veer 02. ring, een grondpryssysteem, begrenzing van het rayon van de grossier, vorming van een bestuur onder voorzitterschap van een grossie» en, met als leden enkele winkeliers. In ons land kreeg de Spar al spoedig vaste voet, onder meer in Twenthe, Zuid-Limburg en Amsterdam. Zij groeide uit tot een organisatie met absolute zelfstandigheid voor groot- en k'einhanciel en heeft thans vyftien gros siers en 2.025 winkeliers, een omzet van de kleinhandel van circa driehonderd miljoen gulden en van de grossiers van circa 155 miljoen gulden per jaar. In de Internationale Spar-organisatie neemt Nederland de tweede plaats in na West- Duitsland, dat met 54 groothandels en 12.000 kleinhandelsbedryven en een om zet van 2.1 miljard mark per jaar de grootste partner is. Van ons land uit breidde de Spar zich in 1947 het eerst naar België uit. In 1952 naar Duitsland. Dit jaar zelfs tot Spanje en Italië. Met een Internationale Spar-Centrale NV, een enge band met een Amerikaans- Canadese soortgelyke organisatie, een Inter-Spar voor grossiers en detaillisten op Europees niveau is het initiatief van de kleine grossier in koloniale waren uit Zoetermeer uitgegroeid tot een groot in- ter-Europees geheel. Dat maandag op de oprichtingsvergadering te Keulen de Ne derlandse handelsattaché uit Bonn,, mr F Gelderman, ten deze getuigde van enige nationale trots, was dan ook vol komen gerechtvaardigd. ZEVEN DODEN De 69-jarige mevrouw J. Hunte Lee- dig-Doras uit 's-Gravenhage is op de hoek van de Statenlaan en de Frederik Hendriklaan aangereden door een be stuurder van een bromfiets. Zij overleed enige tyd na het ongeluk. In het ziekenhuis „Bethel" te Delft is overleden de 67-jarige mevrouw C. van Vliet-Kamphof van de Verwersdyk al daar, die ernstige brandwonden had opgelopen doordat by het koken haar kleren in brand waren geraakt. De 31-jarige ongehuwde scooterryder Stefan Toet uit Eysden (Limb.) is om het leven gekomen toen hy in de afge lopen nacht op de weg van Tongeren naar Maaseik met volle snelheid in bot sing kwam met een Nederlandse bestel wagen. Het 1%-jarig zoontje van de familie Honing uit de Purmer (gemeente Mon nikendam) Is gisteravond in de Ring- sloot achter de ouderlijke woning geval len en verdronken. De 63-jarige M. Hagenaars chef-mon teur van de afdeling elektriciteitsdistri butie van het GEB te Oosterhout is maandagavond overleden, nadat hy na- by een boerderij in aanraking was ge komen met een elektriciteitsleiding aan de Leijsendwarsstraat, waarop een span ning stond van 220 volt. De leiding was door een botsing beschadigd en zou door de heer Hagenaars worden hersteld. Een 27-jarige toerist uit Amsterdam, die zyn vakantie in Oostenryk door bracht, is zondag in het Ratikongebergte by de Oostenrijks-Zwitserse grens ver ongelukt. Hy was zonder gezelschap een bergtocht gaan maken. Vermoedeiyk ia hy op een moeilyke bergkam door on weer overvallen en verdwaald. Het slachtoffer is van een ongeveer 80 meter hoge rotswand naar beneden gestort. Gistermiddag heeft de Rykspolitie te water uit het Buiten-Y opgehaald het stoffelyk overschot van de 53-jarige heer J. Porsius uit Durgerdam. Hy was des morgens by het vissen op 200 meter ten oosten van het Vuurtoreneiland te water geraakt. Prins Bernhard leidt Atlantisch Congres Uitnemende samenvatting (Van onze Londense correspondent) Het Atlantische congres in Londen hield gisteravond een speciale byeen- komst, waarby ook de dames aanwezig mochten zyn, met de ambassadeurs der NAVO-landen en hun echtgenotes als ere-gasten. Het congres liet zich toe spreken door een aantal vooraanstaan de figuren, namelijk de secretaris-gene raal van de NAVO. Spaak, premier Macmillan, de leider der Lagerhuis oppositie Gaitskell, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange en de vroegere ambassadeur der Verenigde Staten in Londen, Douglas Lewis. De leiding van deze demonstratieve zitting, waar nog eens de grote idealen, die de Atlantische gemeenschap beheer sen, werden vertolkt, berustte bij Prins Bernhard. Oorspronkelyk zou de verga dering in de Royal Festival Hall" wor den gehouden, maar om onbekende redenen moest men genoegen nemen met het deprimerende Church House. Het voorzitterschap van de Prins was niet slechts een ere-functie. Want hij leidde elke spreker niet alleen voortref felijk in, maar gaf aan het slot van de bijeenkomst, die toen al langer dan een uur had geduurd, een even uitnemende samenvatting van hetgeen elke spreker had gezegd.. Daarbij voorzag de Prins zyn verslag nog van persoonlijk com mentaar, punten onderstrepende, en instemming betuigende met hetgeen deze of gene had verklaard, of kritiek uitoefenende indien hij zulks nodig achtte. Prins Bernhard had zich verontschul digd, dat het misschien minder vlot zou gaan. omdat hy pas op het laatste ogenblik ervan in kennis was gesteld, dat van hem een samenvatting van het gesprokene werd verwacht. Hij had de speeches kennelyk niet van tevoren ge zien en zat dan ook voortdurend aan tekeningen te maken. De Prins kweet zich echter op intelligente, en boven dien charmante wyze van zyn, in dit kritische gezelschap zeker lang niet ge makkelijke taak. Velen waren dan ook verbaasd dat hem dit alles zo snel en natuurlyk afging. Ongetwyfeld komt dit mede, omdat óe Prins een jarenlange ervaring van internationale conferenties, zoals die van de Bilderberg groep, bezit. Toen de Prins weer zijn zetel innam, klopte de naast hem gezeten premier Macmillan hem goedkeurend op de schouder. Op de uiteenzetting van de Prins volgde een lang aangehouden applaus. Noortlwijkse „prof" betaalde met aantal ongedekte cheques De politie te Rotterdam heeft een 49- Jarige man aangehouden, die tot voor enkele dagen te Noordwyk verblijf hield en sindsdien met de noorderzon bleek te zijn vertrokken. Hij noemde zich „professor doctor", bewoonde eerst een riant villaatje, huurde daarna gemeubileerde kamers, deed vorstelyke bestellingen bij verschil lende leveranciers en wist als het zo uitkwam ook nog links en rechts geld te lenen. Als het echter op betalen aan kwam gaf hy niet thuis of schermde met sommen, welke hy in Engeland en elders tegoed zou hebben. Vlot schreef hij cheques uit op een Engelse Bank. Bij een informatie werd evenwel vast gesteld, dat deze cheques niet gedekt waren. Ook de Engelse tegoeden bleken alleen in het fantasieryke brein van de „prof" te bestaan. Toen de schuldeisers hem het vuur te na aan de schenen legden, verdween hy met vrouw en dochter. Inmiddels kwam vast te staan dat de man ook bij Haagse caféhouders met zijn chequeboek had gewerkt. Met aller lei verhalen wist hy hun het nodige vertrouwen in te boezemen en maakte onderwijl goede verteringen. Toen duidelyk werd, dat de zaak niet klopte, volgde aangifte by de politie en zijn arrestatie. Hij is gisteren voor de officier van Justitie geleid. Het aan cheques uitgegeven bedrag beloopt enkele duizenden guldens. De man bleek geruime tyd in Enge land onder een andere naam te hebben gewoond en daar zelfs met een Engelse te zijn getrouwd. Vorig jaar vestigde hy zich met zyn vrouw en pleegdochter te Noord wijk. Nijverheid en Handel benoemde ereleden (Speciale berichtgeving) De landelijke ledenvergadering van de Ned. Maatschappij voor Nyverheid en Handel besloot vanochtend te Zwolle op voorstel van het bestuur in 1960 het jaarcongres te houden in Rotterdam, en wel op 15 en 16 juni. In het hoofdbestuur werd benoemd de heer E. H. van der Beugel, oud-staats secretaris van Buitenlandse Zaken, thans opgenomen in de directie van de KLM. Hii volgt dr. H. N. Hirschfeld op. Een voorstel uit de vergadering om voorzitter mr. A. E. C. de Groot van Embden voor een derde jaar als zodanig te herbenoemen, werd door middel van spontaan applaus aangenomen. Tot ere leden van Nijverheid en Handel be noemde de algemene vergadering, van wege hun grote verdiensten voor het land, ir. A. H. Ingen-Housz, oud-voor zitter van de directie van de NV Kon. Zo zal de eerste Westduitse atoom- krachtcentrale er uit gaan zien. De vijftig meter lange cilinder, die bij Frankfurt wordt gebouwd, is voor de helft in de grond verzonken. In die helft bevindt zich de reactor. Het geheel is omgeven door een gasdichte mantel van gewapend be ton. Brief aan Tweede Kamer De Horecaf, de Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant- Cafe- en aanverwante Bedrijven, heeft zich voor de derde maal tot de leden van de Tweede Kamer gewend met een brief over het ontwerp van wet dat handelt over de te Amsterdam en Rotterdam op te richten Hilton-hotels. In de brief wordt gezegd dat de Hore caf „met groeiende verbazing - om niet te zeggen met verontwaardiging -" heeft kennis genomen van de memorie van antwoord over genoemd wetsontwerp. De uitspraak dat liever gezien was dat meer nationale initiatieven op dit gebied waren ontwikkeld, wordt in de brief gekwalificeerd als een onwaarachtige motivering. Er wordt in de brief voorts gesteld, dat de overheid nooit een on derzoek heeft ingesteld naar het be staan van deze Nederlandse intiatieven. KLM overweegt obligatielening Naar wij vernemen worden op het ogenblik door de KLM onderhandelin gen gevoerd over de uitgifte van een 4 3/4 obligatielening in Nederland in guldens. Een gedeelte hiervan zal on dershands worden geplaatst terwijl een ander deel op de beurs zal worden ge bracht. De omvang van dit laatste be drag laat zich nog niet precies bepalen, maar de gedachten gaan in de richting van 25 miljoen gulden. Nieuw RAI-gebouv; ondergronds gereed Vier miljoen kg. (ad 400.000 gulden), d.i. 15 kilometer gewapend beton, staan thans in de vorm van 1366 palen onder het Amsterdamse Europa plein in kei harde onzichtbaarheid te popelen van ongeduld om het nieuwe RAI-gebouw te torsen, waarnaar de hoofdstad reikhal zend uitziet. Gistermiddag is namelyk de laatste paal met enig ceremonieel de grond ingegaan. Nederelandse Hoogoven- en Staalfabrie ken te IJmuiden, en ir. F. Q. den Hol lander, oud-president-directeur van de Ned. Spoorwegen. De Horecaf kondigt aan dat zjj bin nen korte tyd een expositie zal inrich ten van de talryke initiatieven van Ne derlandse zijde die op dit terrein zyn ontplooid. Voorts verzoekt de Horecaf de leden van de Tweede Kamer hun oordeel over het wetsontwerp op te schorten. De Horecaf zegt in zyn brief ook, dat de ondertekenaars van de memorie van antwoord de naam Hilton blykbaar f. 1.4 miljoen per jaar waard achten, hetgeen niet onaanzieniyk meer is dan de ge hele subsidie aan de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. Met andere woorden, aldus de brief, men acht deze naam meer waard, dan al hetgeen de ANW voor de toe ristenwerving van ons land betekent. In de brief komt men tot de conclu sie, dat er een duidelijke voorkeur be staat voor een buitenlands hotel-exploi tant, welke voorkeur een slag in het ge zicht is van de Nederlandse hotellerie. Het wetsontwerp wordt voorts een ern stige miskenning genoemd van hetgeen de Horecafbedryftstak sedert de tweede wereldoorlog heeft gepresteerd. Staatssecretarissen moeilijk te vinden WEERSTANDEN IN K.A.B.-KRINGEN (Van onze Haagse redactie) By het zoeken naar staatssecretaris sen voor de Departementen van Sociale Zaken en O. K. en W. doet zich een moeilykheid voor, die ook bij de Kabinetssformatie een rol speel de, n.l. terughoudendheid bij aangezoch te vooraanstaande figuren uit kringen van de Katholieke Arbeidersbeweging. Zowel minister Van Rooy als minister Cals zyn op weerstanden in K.A.B.- kringen gestuit. Drie voor het staats secretarisschap gevraagde figuren heb ben een weigerend antwoord laten ho ren. Minister Cals zou het voornemen hebben om twee staatssecretarissen aan zijn departement te verbinden, te weten één voor jeugdvorming, volksontwikke ling, sport, radio, televisie en pers, en één voor onderwijs. Het uitblyven van de benoeming van een staatssecretaris, die de radio en televisie moet gaan behartigen, dreigt opnieuw stagnatie te veroorzaken in de behandeling van de radio- en televisie- problemen, terwyl ook het verschynen van de sportnota vertraging ondervindt. Donderdag 11 juni GRATIS DEMONSTRATI Een demonstratrice van Coty-Paris is dan in onze zaak aanwezig. Zonder enige verplichting zal zij voorlichting geven over een juiste en speciaal voor u geschikte huidverzorging. Tevens zal u desgewenst een GRATIS MAKE-UP gegeven worden. Gaarne nodigen wij u uit tot een bezoek aan onze zaak. G. TESSELHOFF Dames- en Herenkapper PARFUMERIEËN - TOILETARTIKELEN Herenstraat 54 - Leiden - Tel. 23711 GEVRAAGD: goed vakman. BANKETBAKKERIJ H. Kraay Zn., Hoofdstraat 43 - Hillegom Verpleeginrichting ZONNEWENDE Boerhaavelaan 2 - Tel. 24821 vraagt Gevraagd BROODBAKKER- BEZORGER. by J. A. IIOOGEVEEN, Morsweg 32 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9