Laatste nieuws LEIDSE „PRO PATRIA" C.S. OEFENDEN OP SHAPE Overleg regering - ambtenaren over pensioenen vastgelopen WOENSDAG 10 JUNI 1959 lorstad komt etmaal eerder terug (Van onze correspondent te Parijs) Honderd zeventig leden van de stu- snten weerbaarheids korpsen van Lei- »n, Utrecht, Delft en Amsterdam, die orgenochtend voor generaal Norstad illen defileren, hebben vanochtend ge- erkt hoe zwaar de befaamde laatste odjes kunnen wegen. Zij zijn aan het ifenen geweest op het paradeveldje in het Atlantisch hoofdkwartier. De af-officieren van generaal Norstad la ta in zo'n geval niets aan het toeval ier en alles is tot in de puntjes gere- ïteerd. Generaal Norstad, die in de Verenigde laten verbleef, komt vanavond laat te- iggevlogen naar Europa. Speciaal voor Bt afnemen van het défilé van de ederlandse studenten heeft hij zijn te lgkomst 24 uur vervroegd! In het algemeen is men op Shape wel i spreken over dit défilé van de stu- jntenweerbaanheden. Men weet, althans j de hoogste leiding, natuurlijk niet it het plan ertoe eigenlijk aanvankelijk aar een vrolijk idee is geweest, dat «ns iemand ter gelegenheid van een lektail party heeft gelanceerd Dat doet trouwens weinig terzake, op chzelf is het zich voorstellen van de ederlandse studenten aan de opperbe- elhebbea- van de Atlantische strijd machten en het aanbieden van een oor- jnde een uitstekede propaganda, om it het Norstad bewijst hoezeer de At- ntische gedachte onder de jongere ederlandse intelligentia levend is. De reis van Nederland naar Parijs is >ed verlopen., zij het dat tijdens de Dortocht van de stad een zenuwachtige EINDEXAMENS RIJNLANDS LYCEUM Geslaagd voor het diploma gymna- um a: de dames: C. F. Beelaerts van lokland, M. A. Bimie, G. H. Gheyse- ïck, M. Huygens, M. C. J. Jansen jhoonhoven; de heren: R. J. P. Kuin, Maitland, G. W. Muller, P. Valstar. Afgewezen: 4 kandidaten: met 4 kan- daten wordt het examen voortgezet. Geslaagd voor het diploma gymna- um b: de dames: P. M. J. de Haan, M. Koekebakker, M. P. van Lede, E. J. I. de Wilde; de heren: F. A. W. Ban ier, R. W. Lanting, A. Y. van der Meu- n. R. W. M. Nagtglas, J. E. W. van inhuys, J. D. Querido, J. Reneman, F. de Vries, A. G. Wiersma, J. R. de fijn. Afgewezen: 4 kandidaten. Rood stempel in het >aspoort: ongewenst! Strijd tegen Duitse nozems De gemeentepolitie van Winterswijk is. in overleg met de Koninklijke Marechaussee, ertoe overgaan de paspoorten van jonge Duitsers, die lich op de een of andere wijze mis dragen van een rood stempel te voor tien. Dit betekent, dat de houder (sters) ran dergelijke paspoorten voorlopig niet meer in ons land zullen kunnen binnenkomen. Deze maatregel is, naar de korpschef van de gemeentepolitie te Winterswijk ons mededeelde, geno men in overleg met Nederlandse en Duitse douane. In het afgelopen weekeinde zijn reeds de paspoorten van drie Duitse nozems ran een rood stempel voorzien. De politie te Emsdetten (ten zuiden in Rheine. West-Duitsland) kreeg er iele dagen geleden lucht va-n, dat n grote groep „Halbst arken" (nozems) n plan waren ook dit weekeinde een rgeldingsactie te ondernemen, na de Jderlaag die zij op 23 mei in Almelo tdden geleden. Op die dag was het in melo tot stevige vechtpartijen geko- en tussen Duitse nozems en Nederlan- rs. Aanleiding daartoe was het dode- k ongeluk van een 13-jarig meisje, dat van een „bromfietspiraat" schrok, dat viel en onder een stadsbus terecht ram. Het plan was, dat een zestigtal Ugdige Duitse bromfietsers naar Al- elo zouden rijden om daar revanche te imen. De politie te Almelo bleek ook eds op de hoogte van dit voornemen. politie in Emsdetten en omliggende aatsen, waarvan jeugdigen aan de rgeldingsrit zouden deelnemen, trof- n de noodzakelijke tegenmaatregelen, p het afgesproken punt. het Markt- ein te Emsdetten, arriveerden om rart over twee zaterdagmiddag negen in de bromfietsers, wier namen reeds j de politie bekend waren. Onder hen is ook een meisje. De'politie maakte ■oces-verbaal op en nam de bromfiet- n in beslag. De jongelui werden bij issenpozen van een kwartier weer in Ijheid gesteld. De aanvoerder pas om Jht uur 's avonds. De bromfietsen wer- in zondag teruggegeven. Incidenten ïbben zich hierbij niet voorgedaan. Bij ït verhoor gaven de jeugdige arrestan- toe. dat zij van plan waren geweest sn actie te ondernemen. Franse automobilist een van de autobus, sen wat heeft geramd. De schade is ech ter nogal meegevallen en de bus reed gewoon verder. Gewonden zijn er ook niet geweest. Oorspronkelijk zou er op de Neder landse ambassade morgenavond een ont vangst plaats vinden van de besturen en commandanten van de weerbaarheden. Die is helaas afgelast In het algemeen heeft men trouwens de indruk dat het défilé niet de publiciteit krijgt, welke het verdient. Mr. D. Giltay Veth raadsheer A'dam's Gerechthof Onder grote belangstelling vooral van de zijde van de balie, is mr, D. Giltay Veth vanochtend als raadsheer van het Gerechtshof te Amsterdam' geïnstal leerd. Britse onderscheiding voor dr. Paul Rijkens Koningin Elizabeth van Engeland heeft dr- Paul Rijkens benoemd tot "Honorary Knight Commander" in de "British Emoire-orde", als blijk van er kentelijkheid voor zijn verdiensten voor de Brits-Nederlandse betrekkingen en in het bijzonder voor zijn aandeel in de oprichting van de "Anglo-Dutch Trade Council". De Britse ambassadeur, sir Paul Ma son. heeft hem dit vanmiddag meege deeld aan een lunch, gehouden ter ge legenheid van de eerste algemene ver gadering van de raad, waarvan dr. Rij kens de Nederlandse voorzitter is. Telescopen-satelliet De New York Times meldt dat Ame rikaanse geleerden bezig zijn een aardsa- telliet te vervaardigen, die zij, uitgerust met een aantal telescopen, op achthon derd kilometer hoogte in een baan om de aarde willen brengen. De telescopen van deze satelliet zou den de sterrenkundigen van allerlei ge gevens voorzien, die zij niet kunnen ver krijgen met op aarde geplaatste telesco pen, waarvan het waarnemingsvermo gen wordt belemmerd door de damp kring. De betrokken geleerden menen dat het op deze wijze mogerijk zou zijn in min der dan vier maanden tijd een nieuwe kaart van het gehele uitspansel samen te stellen. Woedende boerenvrouwen bij Napels verjoegen arbeiders Boeren in het stadje Cimitile nabij Na pels hebben gisteren een betoging tegen de lage aardappelprijzen gehouden. De dag tevoren waren 2.000 boeren naar Marigliano, een kleine tien km van Ci mitile, getrokken om tegen de aardap pelprijzen te protesteren. Zij staken toen onder meer het gemeentehuis in brand. Meer dan honderd betogers werden hier na aangehouden en velen werden ge vangen gezet. In Cimitile bestormden vijftig boeren, vrouwen hel voornaamste aardappelver - pakkingsbedrijf nadat vijftig arbeiders aldaar hadden geweigerd uit solidari teit met de boeren te staken. Schreeu wend en met werktuigen zwaaiend dron gen zij het bedrijf binnen en verjoegen de werklieden van de machines. Er brak een gevecht uit en de vrouwen trachtten de machines te beschadigen om ze bui ten werking te stellen. De politie slaag de erin de orde te herstellen. Een aantal personen moest wegens verwondingen worden behandeld. De Italiaanse regering bood gister avond aan voor een bedrag van onge veer 600.000 gulden aardappelen te ko pen van boeren in het gebied van Na pels. De protesterende boeren vinden de door de particuliere onderneming van de Napolitaanse groentemarkt vastgestelde aardappelprijs, ongeveer viereneenhalve cent per kilogram te laag. Het dorpje Rijk in Haarlemmermeerpolder, dat moet wijken voor dc nieuwe startbanen van de luchthaven Schiphol, ligt nog maar enkele meters van de in aanbouw zijnde startbanen af. Een over zicht van deze startbanen voor het toekomstige straaljagerverkeer met op de achtergrond het dorpje Rijk. Regering kon niet aan wensen voldoen (Van onze Haagse redactie) Het overleg tussen de regering en de centrales van overheidspersoneel over de aanpassing der ambtelijke pensioenen aan de nieuwe weduwen- en wezenver- zekering heeft niet tot overeenstemming geleid. De regering wil de ambtenaren één premie laten betalen van 7 procent voor hun eigen pensioenen, de AOW en de weduwen- en wezenverzekering (met. waar nodig, compensatie)De overheid zou daar dan 14 procent bij doen. De ambtenarencentrales vinden dit voorstel onbevredigend. Na enkele uren in de centrale com missie voor georganiseerd overleg bijeen te zijn geweest, is men gisteren onver- richterzake uiteengegaan. Een der voornaamste wensen van de ambtenaren betrof het „waardevast" maken van hun pensioen. Hierover wil de regering wel praten, maar niet nu. Wanneer in de loop van dit jaar de Anderhalf en een jaar in schrootaffaire geëist Twee directeuren van de Zeeuwse Me taalmaatschappij NV, een 47-jarige Vlis- singer en een 40-jarige Middelburger hebben gistermiddag voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht gestaan voor hun aandeel in de schrootaffaire. Zoals bekend heeft de rechtbank de derde di recteur, een 33-jarige Pool, vorig jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en één maand, waarna het Hof hem in beroep veroordeelde tot acht tien maanden gevangenisstraf. De offi cier van Justitie mr. dr. J. C. Maris vor derde thans tegen de Vlissinger een ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den en tegen de Middelburger een ge vangenisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, beiden wegens het medeplegen van het om kopen van een ambtenaar. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen MARKTBERICHTEN AALSMEER, 9 Juni C.V. Centrale alsm. Veiling G.A.: Iris 3069; Ixia 10 D; Lathyrus 2560; Colvillei 90196; lladiolen 40140; Ornlthogalum 70135; 'ampanula 3055 per bos. Clematis 20 6; Calla 1538; Gerbera 1038; Bouvar- ia 1533; Violieren 815; Pioenen 8 8; Chrysanten gr.bl. 90 per stuk. Amaryl- ls 1023; Lelies 1018 per kelk. Snij- Joemen: Anjers: rood 311, roze 311, fit 3—11, Orchid Beauty 1546 per stuk. Rozen: Better Times 210; Rosalandla 8; Edith Helen 8—30 Parel v. Aals- aeer 212; Geh. Dulsberg313; Pechtold 7; Verschuren 27; Towny Gold 412; lad. Ofman 514; Stokman 411; Bac- arat 15—32; Montezuma 1529 per stuk. 'olyantharozen: Sweetheart 817; Nympf 230; Dorus Rijkers 818; Lucia 819 »er stuk. POTPLANTEN: grote pot, kleine pot: Idianthum 5565; Anthurium 400 100, 150—180; Asplenium 100—125, 30—35; iphalandra 200—360, 80—90; Begonia iemp. 80100. 3040; Bladbegonia 100 .50, 3035; Bougalnvillea 300500, 150 110; Cactussen en vetplanten 100130, 12 -20: Coleus 80110. 1522; Crassula 100 -200, 5065; Campanula nophylla 150 120. 80—110; Croton 250—320, 90—100; Jyclamen 100—155; Diefenbachla 300 K)0. Euphorbia Splendens 80120. 35 -40; Ficus 200360, Gloxinia 150 160, Hedera 3040; Hortensia 100 r-250, Monstera 300—910, Nephro sis 500—620, Passiflora 200—320, Primula abconlca 100—125. 40—80; Sanse veria 200350, 100150; Stephanotis 400 -650. St. Paulla 5075; Trades- eantia 6075. 12—22: Winterbloelende Begonia 175—300, 50—100. WOERDEN, 10 Juni Aanvoer: 145 partijen. Notering: eerste kwaliteit f2.16 8.23; tweede kwaliteit f2.05—2.15; extra kwaliteit f2.31. Handel matig. WOERDEN, 10 Juni Jongveemarkt: Aanvoer: 154 lammeren. Notering: 140 65. Handel matig. LEIDERDORP SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester zal voortaan iedere woensdagavond van zes tot acht uur spreekuur houden. VOORSCHOTEN Aankoop van gronden in het plan „Adegeest" De gemeenteraad is bijeengeroepen te gen donderdagavond 11 juni om 8 uur. Het enige agendapunt voor deze spoed eisende vergadering betreft de aankoop van gronden in het plan „Adegeest" van mevrouw de weduwe M. de Bruin-de Bruin. Deze gronden zijn gelegen achter de woningen aan de Leidse weg tussen „Stadwijk" en „Beresteyn". Thans wor den de gronden geëxporteerd door een firma, gevormd door de drie zoons van mevr. de Bruin,, voor de teelt van bloem bollen, sjalotten, snijbloemen, enz. Deze gronden, groot 5.05.75 ha., komen geheel voor aankoop in het uitbreidings plan „Adegeest'* in aanmerking. Op basis van het taxatierapport van de Centrale Commissie voor de Ont eigeningsvergoedingen en de paöht- schadevergoeding, hebben de onderhan. delingen met mevr. de Bruin geleid tot de volgende overeenstemming: a. verkoopwaarde benodigde bouw grond a f. 2,75 per ca. f. 152.501,25; b. liquidatieschade voor de eigenaresse f. 200,— c. pachtersschadevergoeding f. 183.595,10; d. liquidatieschade voor de pachters f. 1000,e. belastingschade voor de pachters pro memorie. Totale koopprijs f. 337.296,35. Het gekochte wordt in gedeelten in gebruik genomen en wel per 1 september 1959, 1960 en 1961. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells P., zn. van A. Eriks en M. Zonneveld; Joanna B. C., dr. van G. A. W. Vogels en E. E. M. Roeleven; René J.. zn. van J. Gips en E. L. Moll; Renérus A. M.. zn. van C. Ch. 't Man netje en M. M. F. van der Kolk; Jenny, dr. van W van der Zwan en S. G. Möl- lenkamp. Ondertrouwd: J. J. Duindam en G. Blelsma; E. Ch. Frangenhelm en A. H. van Eek Duymaer van Twist. Getrouwd: E. van Dasselaar, 26 Jr. en F. M. de Graaff, 24 jr. Overleden: M. K. J. W. Dijksma, 9 da gen. OEGSTGEEST Jubileumrit ouden van dagen Na vele voorbereidingen startten gis termorgen om circa halftien 68 auto's met 195 ouden van dagen voor de 25ste rit, zodat het een jubileumrit is gewor den. De weg voerde naar de Pyramide van Austerlitz, waar in het paviljoen de lunch werd gebruikt, terwijl de oudjes zich verder hebben vermaakt in de speeltuin. Tegen halfdrie werd de reis voortgezet en ging het naar Afivauna te Alphen aan den Rijn. Tijdens het diner hebben vele sprekers het woord gevoerd. De heer M. Elshof, voorzitter van het comité, kwam met de verras sing van de dag: het comité had n.l. besloten met deze 25ste tocht de ritten te beëindigen. Er was hiertegen echter zo veel verzet bij de oudjes en ook bij de automobilisten gerezen, dat het co mité besloten heeft de rondritten tot in het oneindige voort t'e zetten. Een daverend applaus klonk op! Verder deelde de heer Elshof mede, dat besloten was een erecomité in het leven te roepen, waarin o.a. benoemd waren de initiatiefnemer van deze toch ten, de heer E. H. de Bruijn en mevr. Timmermans-Sparnaay, vanaf de op richting lid van het comité. Hierna wees de burgemeester erop hoe deze jaarlijkse tocht getuigenis aflegt van de burgerzin der bevolking. Hulde bracht spreker comitéleden, automobilisten, alsmede de burgerij voor haar financiële bijdrage. De heren M. van der Voet en J. Korte- kaas voerden het woord namens de automobilisten, waarbij tot uitdrukking kwam, dat deze zich gaarne voor dit mooie doel beschikbaar stellen. Mevr. Barnard-Estipey heeft met zang de feestvreugde verhoogd; de Electronen- splitsers zorgden verder voor de muzi kale omlijsting. Tegen 9 uur stapten allen weer in de auto's om de thuisreis te aanvaarden. WARMOND P.V. „WARMOND" Wedvlucht vanaf Orleans, afstand 510 km., gelost 6.30 uur; zuid-zuidwesten- wind, in concours 85 duiven. Uitslagen: P. Vogelenzang 1, 3, 4, 7; dr. J. Venker 2, 8, 10; Chr. Braun 5; J. Smeets 6; J. Diemei 9. WASSENAAR Ds. J. J. F. Franck neemt beroep aan Naar wij vernemen, heeft ds. J. J. F. Franck, herv. predikant te Utrecht het beroep aangenomen naar Wassenaar, in de vacature van dr. H. J. Honders. Ds. Franck, geboren in 1907, werd kandidaat te Groningen in 1933 en was hulpi ediker te Utrecht in 1932. In 1933 werd hij predikant te Hindeloopen om in 1937 deze standplaats te verwisselen met Huizum. In 1940 vertrok ds. Franck naar Velp om op 13 jan. 1946 deze standplaats te verwisselen met Utrecht, nieuwe pensioenwet (voorbereid door de staatscommissie Van Poelje) ter sprake komt zal daar haars inziens gelegenheid voor zijn. Ook een andere wens der centrales van overheidspersoneel - verhoging van het eigen pensioen van 13/4 tot 2 procent per dienstjaar - kan volgens de rege ring pas in verband met de nieuwe pen sioenwet worden behandeld. Voorts wilden de ambtenaren, dat de korting op het pensioen in verband met dc samenloop van AOW en AWW niet 2 procent - zoals de regering voorstelt - maar 1% procent per dienstjaar zal be dragen. Dit acht de regering echter niet in overeenstemming met het „inbouw- systeem", waarop haar plan is gèba- seerd. Tulpenkcningin en Utrechtse studenten (Speciale berichtgeving) De negentienjarige Saskia de Lange uit Bilthoven, biologisch studente aan de Utrechtse universiteit en lid van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereni ging, is gekozen tot tulpenkoningin. Het Centraal Bloembollencomité heeft haar opgespoord via brieven die binnenkwa men na een oproep in een studenten blad. Saskia de Lange, dochter van een leraar Engels, gaat naar de Verenigde Staten om goodwill te kweken voor de Hollandse tulpenbol. Eind augustus ver trekt ze naar New York en andere Amerikaanse staten. Momenteel bestor men televisie, radio, film en pers haar met tal van vragen. Ned. tankschip pikte uitgeputte vissers cp Drie in totaal uitgeputte toestand verkerende Philippijnse vissers werden maandag door het Nederlandse Shell- tankschip „Ceronia" aangetroffen in de Soeloezee in een open vissersboot, waar in zij volgens hun verklaring zeven weken hadden doorgebracht. Aan boord van het Nederlandse schip werd hun eerste medische hulp verleend, waarna zij op 9 juni te Zamboanga (op het eiland Mindanaho van de Philippijnen) aan land werden gebracht. Ned. Bauxietondernemingen in Indonesië overgenomen De bauxiét-mijnen bij Tandjoeng- Pinang en Singkep van de Nederlandse maatschappijen „Nibem", de Bauxiet Exploitatie Maatschappij, en „Sitem". de Singkep Industriële Tin Exploitatie Maatschappij, zijn door de militaire commandant van de Riouw-Archipel van de Nederlandse bedrijfsleiding over genomen, zo bericht het Indonesische persagentschap „Pia". Het beheer van de mijnen werd op gedragen aan het staatsmijnbedrijf on der toezicht van de staf-chef van het militaire commando van Riouw, kapi tein Margono Hardjowinoto. Circulatie bankbiljetten daalde met 125 miljoen De verkorte balans van de Neder landse Bank geeft blijk van een bevre digende ontwikkeling. Dit komt vooral tot uiting in de aanzienlijk betere po sitie van de banken als gevolg van de terugkeer van bankbiljetten. De banken wisten het saldo met niet minder dan f. 127 miljoen te verhogen en daardoor zijn zij thans, voor het eerst sinds 22 mei, boven het verplichte gemiddelde in deze kasreserveperiode gekomen. Dit ge middelde beloopt thans circa f. 430 mil joen. zodat de banken hier thans f. 56 miljoen boven staan. Zij hadden echter een grote achterstand in te halen, die getaxeerd wordt op f. 800 miljoen. Mocht deze week de terugkeer van bankbiljet ten uit de circulatie zich voortzetten, dan zal ongetwijfeld ook voor de banken de positie nog sterker kunnen worden. Een andere mogelijkheid voor de banken tot verbetering van hun saldo ligt in de aanwas van de deviezenreserve, maar deze aanwas is de laatste weken niet zo groot meer. Terwijl de goudvoorraad on veranderd bleef (al sinds 16 maart staat het goud op f 4402,4 miljoen) is de de viezenreserve toegenomen met f. 4.3 mil joen. Deze aanwinst is echter niet ge beurd in de convertibele valuta, want deze steeg slechts met f. 800.000. De stij ging zat dus in de niet-convertibele va luta. Dientengevolge ligeen goud- en de viezen samen nu op f. 5149,2 miljoen te gen vorige week f. 5144,9 miljoen. De circulatie is met een zeer mooi be drag verminderd. Niet minder dan f. 125 miljoen aan bankbiljetten is te ruggekeerd. waardoor de totale biljet ten omloop teruggebracht werd tot f. 4245.8 miljoen. De schatkist heeft een kleine verbetering ondergaan vi n nog geen f. 3 miljoen en de banken hebben van hun betere positie gebruik gemaakt om f. 16.5 miljoen aan dure voorschot ten af te lossen. Deze zijn hiermee ver minderd tot f. 36,6 miljoen. Gromyko wil troepen van Westen binnen een jaar uit Berlijn Vandaag werd in Genève van ge woonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko een beroep heeft gedaan op de Westerse mogendheden om hun troepen in West-Berlqn binnen een jaar terug te trekken. De Westerse staten hebben, naar ver luidt, verklaard dit een onaanvaardbare suggestie te achten, daar het zou be tekenen dat het Westen onder een ulti matum zou moeten onderhandelen. De Amerikaanse woordvoerder Ber- ding verklaarde dat Gromyko's voorstel ,voor het Westen volledig onaanvaard baar is", zei hij. „Wij kunnen er slechts op speculeren dat Gromyko zijn voorstel heeft gedaan, wetend dat het onaanvaardbaar was voor het Westen, om een mislukking der Geneefse besprekingen te veroorzaken", aldus Berding. Hij verklaarde verder, dat Gromyko's voorstel inhield dat Oost- en West- Duitsland in de termijn van een jaar zouden onderhandelen over het sluiten van een vredesverdrag en hereniging. Gromyko zou zijn voorstel in de vol tallige vergadering van woensdag her halen. Berding zei ook nog dat het geen zin heeft de ^Geneefse besprekingen op ba sis van Gromyko's jongste voorstel voort te zetten. MEVROUW OUD-FISCHER OVERLEDEN (Speciale berichtgeving) Mevrouw J. C. Oud—Fischer, de echt genote van de voorzitter van de VVD mr P. J. Oud, is vannacht op 68-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Oud heeft zich gedurende de ambtsperiode van haar man als burgemeester van Rotter dam op sociaal terrein zeer verdienste lijk gemaakt. BEURSOVERZICHT Herstelpoging onder leiding van Philips AMSTERDAM, 10 juni. De internationale waarden waren van middag bij de opening alle in herstel onder leiding van de Philipsaandelen, waarvoor Zwitserland een goede belang stelling had. De grilligheid van het koersverloop tussen twee beursdagen werd vandaag nog weer eens duidelijk gedemonstreerd. De Philipsaandelen no teerden gisteren 30 punten lager. Van middag werd op 628 geopend tegen een slotkoers van de vorige dag op 615. In het telefonisch avondverkeer van dins dag werd nog 600 in de Philipsaandelen gedaan. Verreweg de grootste belang stelling ging vandaag uit naar de Phi- lipshoek. Tegenover het middenkoers- aanbod stond een ruime vraag. Uni levers waren weliswaar een paar pun ten hoger, maar konden het hoge ni veau van de morgenuren niet halen.. Aku's gaven op 351 een goed herstel te zien bij een ruime handel. Kon. Olies noteerden een gulden hoger vergeleken bij de slotkoers van dinsdag. De gunsti ge marktstemming was een gevolg van het feit, dat de daling zich gisteren in Wall Street «liet voortzette. Hieruit put ten de Europese beurzen nieuwe moed. De onderhandelingen van de KLM over de uitgifte van een nieuwe obligatie lening in guldens in Nederland groot ca 25 miljoen, hadden op de koers van de KLM-papderen niet veel invloed. De aandelen en de dollar-obligaties kregen echter wel een lagere adviesprijs verge leken bij de slotkoers van de vorige dag. In het laatste beurshalfuur trad er voor de internationale waarden een koers daling in en kwamen Aku's op 344, Phi lips op 624, Unilevers op 566 en Kon. Olies op 162.30. Scheepvaarten konden zich goed hand haven en hier en daar trad een licht herstel in. Op de Cultuurmarkt was het rustig. Ook hier lag de opening een be hoorlijk stuk boven de slotkoersen van gisteren, doch in het verdere beursver- loop moest een flink gedeelte van de koerswinst weer worden prijsgegeven. Staatsfondsen gemakkelijker bij ge ringe omzetten. Beurs van Amsterdam Woensdag 10 juni ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4100*6 100h Ned. '59 4% 100*2 IOOiV Ned. '53 3% 94%L 94% Grootboek obl. 3% 80}| Ned. '47 3% (3) 927/8 9211 Ned '51 3*6 94L 94 L Ned '53 (3%) 93 93 Ned. '56 3*6 93^ 93 A Ned '48 3% 88*6 88% Ned. '59 4% 97% 971» Ned. '54 3% 87% 88 Ned. '55 I 3*4 87% 88 Ned. '55 II 3% 89*6 89*6 B Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 91% 91%GB Investeringscert. 3 97ffe 97% Ned. 62-64 3 98% 98*4 Indië *37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 Ned WB 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 41% Nat. Handelsbank 149 146 Ned. Handelmij223 220 GB Amst. Rubber 92 93%GL H.VA150% 151 Senembah189 189 A.K.U343*6 348 Berkel's Patent (v.) 250L 245 GL Calvé Delft cert. 558 551% Deli Mij.en (Ver.) 174.50 176.30 Kon. Pap. v Gelder 235 235 Hoogovens cert 512 495 GB Müller en Co. NJ3 304 303*6 Ned. Kabelfabr 395 395 L Philips 613*6 623% Philips pref240 243 Unilever 565 567% Wilton Feyenoord 206 202 Biliton 2de r 254*6 260% Dordtse Olie gew. 715 725 Kon Olie (f.20.—) 162 164 idem (50 Ai 20.— 161 162.50 Holl Amer lijn 58% 159% Java China Paket 140 exd. KXM 125 123 Kon Ned. Stmv My 150% 152 Kon Paket My 133 133% Stoomvaart Mij Ned 150 152 Nievelt Goudr eert 126 127 GB v. Ommeren eert. 244 242 Kon Rott. Lloyd 138 139 Ned Scheepv Unie 138% 139*4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% Idem "48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 100 idem '37 I-HI (3%) 94% idem *38-1 (3%), ^.94 r- Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105 id. N.W.B. '52 (4%) 98H 98% L Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98^ Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 2% 86% 86% A'dam '56 I 2% 82% 81% A'dam '56 n 2%95% 95% Eindhoven '54 2% 84% 83% Enschede *54 2%82 81% Den Haag '52 I 2% 93% 93*4 Idem n 2% 95% 94% R'dam '52 I 2% 92% 92 Idem n 2% 93% 92 idem '57 2% 97% 97% Utrecht '52 2% 91% 90% Z.-Holl. 1957 2% 98% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 203 Amst. Bank283 285 HB.O. eert239% 236% Rott. Bank 257 255 Twentsche Bank 249 245 Industrie Ondernemingen Albert Heyn394 Borneo Sum. H. Mij 62% 62 Ned. G. en Sp fabr 264 264 Kon. Ned. Grofsm 132% 132 Intematio121 121% Int. Kunststoffenind 51% 51% Leidse Wolspinnerij 355 357 Rott. Droogdok Mij 606 602 Sikkens Lakfabr '53 541 Tieleman en Dros 2 2% b Ned. Mij Walvvrt 119 118% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 9% 9 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29 2811 Intern. Nickel 92% 92% Anaconda 62% 63% Bethlehem Steel 50 50 Cities Service 55% 55% General Motors 49 48% Kennecott108% 100% Republic Steel 70% 71 Shell Oil 80% 79 Union Pacific 34 33% Un 3tates Steel 92 9r% Neg enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 9/6 Edelmet Kon AA 67*6e.d. 63 Pref. wa. idem 81 ex.d. 314 Holl Constructie 418 Ing bur v Bouwnyv 232% 228 Ver Touwtabi iekei 261 Wermnk's Betonm 126 122 Van Wijk Textiel 66 y 66% Zaalberg 10? 107

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7