Dominerende figuur van het Westen in Geneve is de Engelsman Lloyd BLIKSEMBEZOEK „DEMOCRATISCHE AAN DUITSE REPUBLIEK" 2-T MOTOR OIL Herter is een „heer", Couve de Murville een briljante geest maar de Brit boekt resultaten In 48 uur: Stalinstadtpersfestivaltoneel van Brecht en vooral: poging tot beïnvloeding Men wil graag zowel communist als man-van-de-wereld zijn Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 10 juni 1959 Derde blad no. 29765 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genèvc Nadat zij vier weken in het bijtende etsbad van de Geneefse conferentie hebben gelegen, beginnen de politieke profielen van de ministers zich duidelijker op de plaat af te tekenen. Hoe zien zij er uit? Eén gezicht is haast onveranderd gebleven, dat van Andrei Gromyko, een ietsje ouder, een ietsje dikker, maar het haar nog steeds zo zwart, dat men de Rus er van zou verdenken het te verven, ware het niet dat zulke ijdelheden „de nieuwe Sovjet-mens" kwalijk werden genomen. Over Gromyko's gelaatstrekken ligt nog steeds dezelfde onbewogenheid, de onpersoonlijkheid haast van de indrukwekkende vakdiplomaat, die met geweldige bekwaamheid de grillige bokkespron- gen van Nikita Kroesjtsjef tot een consequent beleid vormt, die zelf onverstoorbaar de geringschattende grapjes van zijn baas incasseert en die zijn blijkbaar onbegrensd arbeidsvermogen slechts af en toe oplaadt in een picknick in de buurt van Genève, waar hij in hemds mouwen op het gras gezeten al even onbewogen op broodjes kaviaar kauwt. De enige concessie, die hij daarbij aan het Westen doet, is dat hij er een fles cola bij drinkt. De enige, die de Rus werkelijk aan kan Interessanter zijn dus de nieuwe ge zichten op de plaat van wat men wel de „conferentie der boodschappenjongens" zou kunnen noemen, nu de ministers Dulles, Molotof, Eden en Bidault, die nog zelf goeddeels het buitenlands beleid van hun land vormden, niet meer van de partij zijn. Daar is de koele Franse pro testant, Couve de Murville, die zijn be perkte schaal van emoties slechts uit drukt door min of meer rimpels in zijn voorhoofd te trekken. Hij houdt betogen van kristallen helderheid, van briljante logica, van een stijl die men slechts bij de beste produkten van het Franse on derwijs aantreft, en waartegen men ten hoogste zou kunnen aanvoeren, dat zij nog geen gram tot een akkoord hebben bijgedragen. Als hij niet werkt, speelt hij golf met dezelfde emotieloosheid. Het be richt van Dulles' dood bereikte hem op die zondag bij de negende hole. Hij legde een verklaring af met precies de juiste toon van getroffenheid, nam toen weer zijn club ter hand en sloeg een kaars rechte drive voor de tiende. Niet de sterkste man Naast het rimpeltjes-voorhoofd van Couve duikt het vriendelijke, fijnzinnige gelaat op van de Amerikaan Christian Herter. Men ziet hem de omgeving van zijn jeugdjaren in Parijs nog steeds aan: zoon van rijke bohémiens, met goede wil liefhebberend in de schone kunsten, Europese Amerikanen, ijverig redelijk heid en breedheid van oordeel nastre vende, een Schöngeist, zouden de Duit sers zeggen, als zij hem in Genève's beste restaurants voor zijn gasten met zorg en smaak een witte bourgogne zien uitkie zen by de zoetwater-kreeftenstaartjes au gratin. Een „meneer", men zou het zich tot een aangename eer rekenen tot zijn kennissenkring te mogen behoren. Maar, men houdt enigszins zijn hart vast, wan neer men hem, onwennig schuifelend in de enorme schoenen, die Dulles hem achterliet, tegenover Gromyko ziet zit ten. Juist als hij een rede wil beginnen, maakt Gromyko van Herters gemanoeu vreer met zijn bril gebruik om gauw het woord aan de Oostduitser Bolz te geven. Zulke ordinaire praktijen irriteren Her ter en dan valt hij uit tegen Gromyko, maar altijd op ondergeschikte punten en eigenlijk nooit met werkelijk imponeren de allure. Noch een beschuldiging van 6lechte manieren, noch een moralise rende vermaning, dat de ogen van de wereld op hem gericht zijn beroeren im mers de heer Gromyko. Hij onthoudt al leen, dat de ogen van N. S. Kroesjtsjef op hem gevestigd blijven. Men kan het enerzijds prettig vinden dat Herter niet, zoals Dulles, probeert zijn partners te domineren, doch moet het anderzijds be treuren, dat het sterkste land van het Westen ook niet de sterkste man afvaar digt. Herter heeft op deze conferentie zijn autoriteit niet kunnen bevestigen, dat is niet alleen zijn schuld. Hij verte genwoordigt een president, die hem bij gebrek aan beter scheen te benoemen, wiens volledig vertrouwen hij niet wer kelijk lijkt te hebben, die een oor open houdt voor Bondskanselier Adenauer, met wie hij, Eisenhower, samen over Dulles treurt. Adenauer voor wie Herter reeds nu weinig sympathie meer over heeft. Éénoog in land der blinden Het merkwaardigste gezicht op de plaats is dat van de Britse advocaat en politicus Selwyn Lloyd. Men kan het niet beschrijven. Zelfs karikaturisten vinden er geen houvast aan. Deze minis ter, die murw scheen door alle steken en klappen, die hij over het Suez-fiasco moest incasseren, is achteraf de ontdek king van Genève. Hij is de dominerende man in het Westelijke kamp. Misschien als éénoog in het land der blinden, maar dan toch de dominerende man. Hij gaat niet golf spelen of lekker eten als hij klaar is met werken; hij gaat gewoon nog een beetje verder. Hij heeft het niet gemakkelijk, want hij moet naar twee „George Washington" te water gelaten Eerste atoomonderzeeër voor lanceren van raketten De eerste Amerikaanse atoomonder zeeër voor het lanceren van raketten, de „George Washington", is gisteren te Groton in Connecticut te water gelaten. De „George Washington" is uitgerust met lanceerinrichtingen voor „Polaris"- raketten die een middelgrote reikwijdte hebben. Het vaartuig meet 5.400 ton. De Amerikaanse minister van Defen sie, Mcelroy, zei bij de tewaterlating dat in de „George Washington" de meeste wetenschappelijke vondsten zijn er- werkt, die de oorlogvoering een revolu tionaire wijziging hebben doen onder gaan, te weten de kernladf ng, de ballisti sche raket, de atoomvoortstuwing, gelei ding door middel van de wet van de traagheid en radicaal nieuwe ideeën over rompconstructie en scheepsbestu- ring. doening smaken, dat het een akkoord zal zjjn, dat in hoge mate een Brits stempel draagt en dat strookt met de doeleinden van Macmillans beleid in de wereld en ook in West-Europa. Velen zullen het misschien betreuren, maar dat doet niets af aan Lloyds prestatie als Brits minister: als aangevochten vertegenwoordiger van een land, dat niet de leidende macht in het Westelijke kamp is, waarborgde hij de Britse be langen. Dat was dan een schets van de Wes telijke ministers in Genève, waarbij er nog maar een vergeten is: Heinrich von Brentano. Hoffelijkheid en begrip voor de tragiek van het naderend einde van zijn beleid staan de verleiding in de weg hem als een ridder van de droevige fi guur te bestempelen. Hij heeft het niet druk meer in Genève. De gelegenheid staat open hem te interviewen; het is kenschetsend dat weinig journalisten daarvan gebruik maken. Over de rand van zijn glas staart Adenauers minister naar het idyllische meer van Genève, terwijl achter zijn rug de beslissingen naderen. Adres aan A'damse raad inzake balletsubsidie De Nederlandse Beroepsvereniging van Danskunstenaars, die 200 leden telt, heeft zich in een mede door het dage lijks bestuur van de Nederlandse Fede ratie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars ondertekend adres tot de Am sterdamse gemeenteraad gewend inzake het voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een subsidie aan de stichting „Amsterdams Ballet". In dit adres wordt erop aangedrongen, deze subsidie aan de opgerichte stich ting (een concentratie van het Ballet der Lage Landen en het Operaballet) te ver lenen. niet alleen vanwege het nakomen door het stichtingsbestuur der aangegane verplichtingen met de dansers, waarmee reeds een voorlopig contract is opge maakt, doch ook vanwege het feit, dat de subsidiërende instanties en het publiek zodanig op de nieuwe structuur van het balletwezen zijn voorbereid, dat een te rugkeer tot de oude situatie onmogelijk is. In het adres wordt bovendien gepleit voor het betrachten van een zekere ma tiging door de verantwoordelijke politie ke organen ten aanzien van het beheer der kunstinstellingen en wel in die zin, dat zoveel mogelijk rechtstreekse inmen ging in het beleid der instellingen worde vermeden, die in feite (niet altijd als zo danig bedoeld) ontstaat door zeer gede tailleerde beschouwingen. Nieuwe ontwikkeling van het vervoer Rijden boven de grond en varen boven het water De wetenschappelijke commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een verslag gepubliceerd over de ontdekking van middelen om voer tuigen „drijvend op een kussen van sa mengeperste lucht" boven de grond te laten rijden. Met hetzelfde principe zou men schepen met grote snelheid boven water kunnen laten varen. Volgens het verslag schijnt de wereld aan het begin van een nieuwe ontwikkeling op het ge bied van het vervoer te staan. De Ford fabrieken zijn reeds bezig met de bouw van een wagen, die dank zij de nieuwe vinding op een monorail snelheden tot 320 km. per uur zal kunnen bereiken, aldus het rapport. Het Amerikaanse leger en de lucht macht werken samen met de Canadese Avro-vliegtuigenfabriek aan een „Avro- car", die vlak boven de grond, doch ook op grotere hoogte snel zal kunnen vliegen. Het Amerikaanse leger en de marine tonen veel belangstelling voor de nieuwe vinding. De zee-oorlog zou door snelle schepen volgens het nieuwe principe een ware revolutie ondergaan. De marine heeft vooral belangstelling voor amfibie voertuigen, landingsschepen en voor zeer snelle schepen voor duikbootbestrijding. (Van onze reisredacteurW. L. Brugsma) Oost-Berlijn, juni De tweemotorige Iljoesjin van de Oostduitse Lufthansa, die ons van de con ferentie van Genève's blauwe meer naar het onderwerp van het gesprek de verdeelde stad Berlijn vloog, had harde stoelen maar een aardige stewardess, die ons al 's ochtends om zeven uur begon vol te stoppen met ham, worst, bier en cognac. Welnu, dat procédé heeft twee dagen lang geen einde genomen: als Stachanof-arbeiders uit een vleeswarenfabriek hebben de Oostduitse functionarissen ons in 48 uur volgepropt met eten en indrukken, met een bezoek aan Stalinstadt, met een gigantisch Pressefest in Oostberlijns Stalin- allee, met een onvergetelijk toneelstuk van Bertold Brecht en vooral met kilo's argumenten omtrent de wraakzuchtige plannen van „de militaristische en nazistische Bondsrepubliek" en de vredelie vende bedoelingen van de socialistische DDR, om ons tenslotte'gelijk stijf gestopte Duitse kwaliteits worsten weer in Genève af te leveren. kanten tegelijk manoeuvreren: van Gro myko concessies loswerken, tegenover de argwaan van zijn partners zijn eigen zetten rechtvaardigen. De slinkse verdachtmakingen, die som mige Europese continentalen over zijn politiek en zijn persoonlijk leven rond strooien glijden als druppels water van zijn rug, diezelfde rug schijnt zowaar zelfs de dolkstoot van de Londense Ti mes te zullen doorstaan. Zo langzamerhand begint, althans bij de correspondenten, het geïnspireerde misprijzen jegens Lloyd om te slaan in onverholen bewondering, want men ver- gisse zich nietals het in Genève tot een akkoord komt, dan zal dat vooral het werk van Lloyd zijn. Deze veelgesmade man is in de hoogste toppen van de boom geklommen om de appels der over eenkomst te gaan plukken, terwijl Herter en Couve de Murville met de benen op de grond zich tevreden stelden met hem toe te roepen, toch vooral voorzichtig te zijn. Hij is de enige van de Westelijke drie, die Gromyko in een debat aankan. Als het er op aankomt in een plenaire zitting voor de vuist weg op een rede van Gromyko te antwoorden, dan moet Lloyd de kastanjes uit het vuur halen -en hij doefdat met de weergaloze handigheid, die hij als advocaat en in Lagerhuisde batten heeft opgedaan. Kijk eens, meneer Gromyko Hij stelt er niet de academische argu menten van Couve, noch de geprikkelde uitvallen van Herter tegenover, spreekt veeleer in de trant van: kijk eens, me neer Gromyko, nu zou ik U in Uw hemd kunnen zetten, maar ik zal dat niet doen want wij zitten hier om een eervolle en bevredigende overeenkomst te bereiken. En dan probeert hij uit Gromyko's be toog de punten te halen, die winst voor het Westen kunnen betekenen zonder Gromyko in een onmogelijke situatie te brengen. Het was Lloyd, die de geheime zittingen arrangeerde op een manier, die beide kampen gezichtsverlies bespaarde. Het was Llyod die Gromyko in een si tuatie bracht, waarin deze de wettigheid van de Westelijke aanwezigheid in West- Berlijn moest erkennen. Wanneer het in Genève tot een ak koord komt, zal Lloyd de extra genoeg- Hoe verliep die worstfabrikatie? Ziehier een chronologisch overzicht. Zaterdag 12 uur: ontmoeting met DDR-officials en journalisten in het hotel Johanneshof. Hotel en gastheren dragen hetzelfde civiele uniform, keurig maar klassebewust. De stoelen, de pakken, de Schiller-kragen en de sandalen zijn alle maal hetzelfde, maar achter de conformiteit bloeit traag en zwaar de Duitse beleefdheid voort. Men streeft er tegelijkertijd na communist en man-van-de-wereld te zijn, revolutionair en burger. Men noemt elkaar vaker „Herr Kollege" dan „Genosse". Men schenkt de buitenlandse gasten zelfs whisky-soda, maar dan de eerste portie van dezelfde argumenten, die ook bij de firma Gromyko. Bolz en Co. in Genève te halen zijn. De steeds terugkerende woorden in de tafelconferentie zijn „bei uns. van Stalinstadts zes hoogovens. Ernaast ligt de nieuwe stad. Grote huizenblokken onder rode daken. Zijn ze niet keurig? Ja, welzeker. En de scholen, de hospi talen, vrijgezellenhuizen, klinieken, de flats met centrale verwarming en heet- stromend water, alles inclusief voor 58 mark in de maand? Ook die zijn keurig, zij het een beetje' eentonig. Zoals de mensen die eruit komen, een boodschap pentas in de hand, een revolutionaire golf zorgvuldig in het haar, een kinder wagen voor zich uit, een SED-speldje in de revers en de droom van een auto in het achterhoofd. Wereldhervormers, braaf en ordelijk en flink in het systeem passend. Wélk systeem deert minder., „Ordnung musz sein". Zaterdagavond 9 uur: in een café bo ven Stalinstadt wordt gedanst. Ook keu rig, al dansen er veel meisjes met elkaar. Toch enkele nauwe broekspijpen en wat James Dean-coiffures. Ook een heel klein beetje jitterbug op een Charleston, maat. Die laatste vaststelling wordt be twist, die is de „lipsy", een als leuk be doeld woord voor Leipzig. Dus tooh volkseigen. Lang niet zo vrolijk als de leeuweriken Zaterdag 4 uur: men stapt, aan alle zijden geëscorteerd door de gastheren, in een fraaie, volkseigen autobus om de reis te maken naar Stalinstadt, een enorm hoogovenbedrijf met geheel nieu. we, woongelegenheid, de eerste socialis tische stad van Oost-Duitsland. Men rijdt door het vlakke Pruisische land schap totdat er een volkseigen drijfstang door een volkseigen cilinderblok slaat en daarmee de bus, alsmede het groepje nu bedreigde voorlichting tot stilstand brengt. Opgelucht legt men zich in het gras, staart naar zonovergoten koren bloemen, die even blauw zijn als elders ter wereld, en luistert naar leeuweriken, die van de verdeling van Duitsland geen weet hebben. Maar de socialistische op bouw laat geen tijdverspilling toe. Iemand gaat op mars om een nieuwe bus te halen, een ander zegt de Ge nosse van het plancomité zal van het oponthoud gebruik maken om U al vast in te lichten. De Genosse maakt melding van de miljoenen tonnen ijzer die in Stalinstadt ter wereld komen. Hfj spreekt zakelijk en kundig, maar lang niet zo vrolijk als de leeuweriken. Communisten zijn niet vaak jolig, Duit. sers evenmin. De combinatie is zo ver vaarlijk ernstig, dat het in de DDR al thans aan lood wel nooit zal ontbreken. Onverwachte figuur Zaterdag 6 uur: tegen de rood onder gaande zon verrijst het zwarte silhouet Men raakt wat terneergeslagen, wordt door een onverwachte figuur uit die de. pressie gehaald: Stalinstadts Oberbür- gemeister Richter is wel jolig. Een klei ne, aardige man met een eerlijk, flink gezicht, die op handen door zijn burgers wordt gedragen. Hij is een oud-sociaal democraat, die uit afkeer tegen de lijd zaamheid der democratische socialisten in Hitiers jaren zich tot de „strijdende socialisten" wendde. Hij is een van de weinige communisten, die U in de ogen - fflWi—U SM BH ■r 'X De Nederlandse kustvaarder „Na vis" is gisterochtend vroeg, bij het uitwijken voor een tegemoetkomen de Zweedse tankerHasseloop de Noorderpier van IJmuiden gelopen, zodat het schip op het strand van De 498 ton metende coaster werd het ford-eiland tussen de pieren later wel vloigesleept, maar toga moest worden gezet. De foto toont bleek dat er ernstige lekkage tfrffi*. Wel schip opj dis plaats. Puntjes op de i De Oostduitse „democratische re publiek", die in Genève een niet onsuccesvolle poging doet zich ge leidelijk aan een soort van feitelijke erkenning door het Westen te ver werven, heeft, vermoedelijk als onderdeel van dat streven, een kleine groep Westelijke journalis ten uit Genève uitgenodigd voor een kort bezoek aan Oost-Berlijn en de DDR. Tot deze groep be hoorde onze Reisredacteur, W. L. Brugsma, die vandaag een korte serie artikelen over dit bezoek be gint. Hy wil zich tot zijn directe indrukken bepalen en er geen alge mene conclusies omtrent de toe stand in en de status van de DDR aan verbinden. Daarvoor was zijn bezoek te kort. Maar wel zette het groepje journalisten al in Oost- Berlijn meteen de puntjes op de 1. Toen de perschef van de DDR de hoop uitsprak, dat de Westelijke journalisten de voorlopers van hun regeringen zouden zijn, antwoorden onze reisredacteur namens de groep, dat men dat lastig kon be loven, aangezien Westelijke jour nalisten in volkomen onafhanke lijkheid van hun regeringen hun werk plegen te doen. kijken als zij een hand geven. Die ogen tintelen van plezier als men met hem in redelijkheid op de mat gaat over po litiek. Zij stralen van trots wanneer later de zwarte nacht wordt verlicht door de roodgloeiende straal ijzer die uit de hoogovens spuit. „Men heeft ons gezegd dat arbeiders dat nooit zouden kunnen. Welnu, wij kunnen het wel", zegt bur gemeester Richter en men neemt nota van zijn woorden. Stoffig, arm en een'onig Zondagochtend 9 uur-: rondrit door Oost-Berlijn. de stad is leeg, haast geen auto, haast geen mens op straat. Maar goed, er heerst een hittegolf. De direc teur van het stadsplan geeft uitleg: er zijn 120.000 woningen gebouwd en geres. taureerd. Voor 1965 komen er 80.000 nieuwe bij. Men legt een wegennet aan voor een motorvoertuig met vijf mensen. Hij wijst met trots op groene parken, de stad moet ademen. Die parken waren in eerste instantie door bommenwerpers aangelegd. Zo vertellen vandaag nog de ruïnes, die beschuldigende vingers naar de hemel steken. Oost-Berlijn is nog een beetje stoffig, een beetje triest en arm en eentonig. Een vergelijking met West- Berlijn wordt uiterst kwalijk genomen. Maar er is niet veel reden tot twijfel, dat ook dit stadsdeel zal herrijzen. Men toont ons een mooi tehuis voor ouden van dagen <er zijn pas 24 van die huizen in de DDR», dat eerlijke lof verdient. Twee oude dametjes zitten er zich te zonnen. Zij zeggen: „Komt U uit Genè ve? Genève moet ons de vrede brengen En wij willen ook graag meer eenper soonskamers". Zondagochtend 11 uur: tweede portie indoctrinatie over de Berlijnse kwestie. Wij raken geirriteerd en steunen twee Amerikaanse correspondenten, die met scherp-zakelijke en deskundige vragen de DDR-woordvoerders in verwarring brengen en de reeks van hun argumen ten aan mootjes snijden. De televisie camera's. die elk van onze stappen ge volgd hebben, snorren niet meer zo Ijve rig. Knaleffect Zondag 2 uur: het knaleffect! Het „Pressefest" van de partijkrant „Neues Deutschland". Doch dit is geen feestje voor journalisten, die eens een verzetje nodig hebben, maar een grootscheepse partij voor de gehele bevolking: feest, kermis, hersenspoeling tegelijk. Zij be slaat de hele Stalinallee, anderhalve kilometer lang. telt industrie- en land- üxmw-exposities, modeshows, bier- en vorst tenten, motorraces, gratis paard rijder; tombola's, Russische, Poolse, VOOR TWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van 1* en 1 liter. Verzet tegen dwangarbeid in Tsjechoslowaakse stad In Wenen zijn uit betrouwbare bron berichten ontvangen over een demon stratie, die in mei heeft plaats gehad in de Tsjechische stad Brenzo: Slowaakse arbeiders demonstreerden daar tegen gedwongen tewerkstelling in de steen koolmijnen van Ostrava. Toen de me nigte, die zich voor het stadhuis ver zameld had, niet uiteenging opende de politie het vuur. Twee personen werden gedood, een onbekend aantal hunner werd gewond, en de politie heeft zeven tig personen gearresteerd. Papoea's, die politieman opaten, gearresteerd Een politiepatrouille heeft een aantal inboorlingen uit Australisch Nieuw- Guinea gearresteerd, die ervan worden beschuldigd 18 mei jl. een inheemse dorpspolitieman te hebben overvallen, gedood en opgegeten. De schuldigen zijn afkomstig uit een afgelegen heuvelgebied, dat als het z.g. „Tygerland" bekend staat. Gewoonlijk krijgen Papoea's, die niet rechtstreeks onder Australisch bestuur staan, geen al te zware straffen voor het plegen van een dergelijk misdrijf. Tsjechische, Roemeense, Hongaarse or kesten, koren en dansgroepen en vooral vlaggen, spandoeken en toespraken. Hoe. veel mensen? Driehonderdduizend zeg gen de perschefs. Een nul eraf klopt beter, menen wij. De mensen zRn wat lauw. Slechts een klein deel lispelt de „Internationale" mee. Wel kopen zijn verrassend veel hoela-hoeps! Het is niet ons idee van een leuke middag, maar het gaat impo neren als de massa stil luistert naar de bronzen stemmen van een Sovjetkoor, gezongen geduld, lijden en kracht van het Russische volk in zijn geteisterde ruimte. Als Nederlander schrikt men van zulke afmetingen; kijkend over de Stalinallee beseft men dat het socialis tische kamp van hier tot aan Sjanghai reikt. Zondag 4 uur: dat laatste hebben blijkbaar ook de twee leden van het Politburo, prof. Albert Norden en Paul Werner, gevoeld, die ons de derde portie indoctrinatie geven. Prof. Norden. de .agitprop" nummer een van de partij, draagt wel een zijden das, maar dat ver hindert hem geenszins de hoffelijkheid jegens zijn gasten uit het oog te ver liezen. Hij hoont met rood hoofd de Amerikanen, slaat door, schimpt op de Westduitse nazi's, remt pas af als die genen onder ons, die op slagveld of in concentratiekamp met het Duitse ge vaar kennis hebben gemaakt, hem zeggen dat wij ons het recht voorbehou den dat gevaar zonder Duits advies zelf af te wegen. Wij delen ook mee dat Oostduitsers in paradepas op de Stalin allee ons evenmin deugd doen als het heroptreden van sommige Westduitse generaals. Werner blijft bij dat alles de rustige, harde communist die onbewo gen voort argumenteert. Er zijn toch ver schillende soorten Duitse communisten, maken wij voor onszelf op, de vrouwen gaan het verst en ook dat is geen nieuw verschijnsel in Duitsland. Het Duitse probleem: Duits Zondag 7.30 uur: in het theater aan de Sohiffbauerdamm speelt het Berliner ensemble Bert Brecht's „De vermij de- lijke opkomst van Arthuro Ui", waarin de machtsgreep van Hitier getranspo neerd wordt in een gangstermilieu, Brecht's these (hij noemt het zijn toe pas jare waarheid) dat het fascisme de laatste afweerhouding van het kapita lisme is. Hij verhult de figuren van Von Hinderburg, Hitier, Goebbels, Goe- ring, en Roehm als gangster om ze zo beter te onthullen. Communistische doc trine, maar in een grandioos gespeeld, snijdend stuk. dat in West-Europa geest, drift zou wekken. Hier niet. Het. publiek raakt verward en geshockeerd haast. Men mag niet zo spotten, dit was toch Duitse geschiedenis, lijkt het te denken. Het officiële partij-commentaar: dit stuk verdient zeker kritiek, maar het wordt nu gespeeld omdat het actueel is in verband met de Geneefse conferentie. O Duits probleem, zijt gij een com munistisch, een democratisch, een fas cistisch of toch bovenal gewoon een Duits probleem?

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5