NESCAFE EN KLM LANCEREN DE PRIJSVRAAG VAN HET JAAR! Doe mee-en win een v liegtrip-v oor- twee naar Brazilië! JEUGDVAKANTIEBEZIGHEDEN Dr. W. Luijeiidijk aanvaardde lectoraat neurochirurgie Laatste paarden van wantveld te Scheveilingen zijn verdwenen Loop der bevolldng te Leiden Kerkelijk Leven Opgevicht 1 maart 1860 Woensdag 10 juni 1959 Tweede blad no. 29765 Tli. G. A. Scliolte Benoemd tot inspecteur l.o. te Enschede By K.b. van 5 juni 1959 is met ingang van 1 september 1959 benoemd tot in specteur van bet lager onderwys in vaste dienst in de inspectie Enschede met standplaats Enschede, de heer Th. G. A. Soholte, hoofd van de Titus Brandsmaschool voor uitgebreid lager onderwys alhier. De heer Scholte is 26 september 1909 te Hoogezand geboren. Vanaf 1 mei 1930 is hy werkzaam by het bijzonder onder wijs, achtereenvolgens by het r.-k. onderwijs te. Borne. Wolvega, Almelo en thans te Leiden. De heer Scholte is in het bezit van de l.o.-akten Duits, Engels, Frans en handelskennis en de m.o.-akte A Engels. Advertentie Vliegtrip-Tip voor de vrienden van Nescafé. In alle passagiersvliegtuigen van de KLM en straks óók op de nieuwe DC-8, Is natuurlijk als en/ge instant-eoffee Nescafé verkrijgbaar. Zaterdag straatcollecte De samenwerkende organisaties voor de Leidse jeugdvakantiebezigheden ver zoeken ons opname van het volgende: Nog een paar weken en dan rent onze jeugd de scholen uit met de enthousias te kreet: Vakantie!! De grote vakantie, een hele tijd vrij! Kent U het fraaie lied van vroeger nog de onderwijzers zullen ons dit ci taat graag vergeven „Het is vandaag de laatste dag In vele gezinnen, maar lang niet In alle, zullen reeds lang plannen zijn ge maakt om er een weekje met de kinde ren op uit te trekken, maar natuurlijk zijn de vakanties van de ouderen kor ter, dan die van onze schooljeugd, dus er blijft voor de jongens en meisjes nog een groot stuk vrije tijd over. En natuurlijk willen we ze daarvan laten genieten. Wanneer ze ouder wor den zullen ze zich vlug genoeg bij het gejaagde tempo van de hedendaagse maatschappij moeten aanpassen. Dat de mogelijkheden voor de grote- stadsjeugd om er zelfstandig op uit te trekken steeds kleiner worden, weet U allen. De ouders, die zelf na hun vakan tie weer druk aan de slag zijn, kunnen er meestal niet nog eens uitbreken om met de kinderen op stap te gaan. Maar gelukkig zijn er ieder jaar vele ouderen, die vrijwillig hun tijd opoffe ren om gedurende drie weken een groot aantal activiteiten voor de jongens en meisjes op touw te zetten. Leiders en leidsters, die dikwijls hun kostbare snipperdagen opofferen of de wasdag maar eens een weekje overslaan om er met de jeugd op uit te trekken. Naar het strand en de duinen, naar het zwembad, een uitstapje naar een speel tuin of gezamenlijk met de jeugd van de verschillende verenigingen naar een film, een ruitermiddag of een kinder voorstelling. Maar ook staat deze leiding Leidenaars naar Nieuwe Tonge BEZOEK AAN INDERTIJD DOOR LEIDEN GEADOPTEERDE DORP Het College van Hervormde Diaconie collectanten, dat als zovele verenigingen en organisaties op zijn jaarlijks uit stapje ons land reeds in vele richtingen had doorkruist, heeft gisteren een nieuw en vooral voor Leidenaars interessant uitstapje „ontdekt". Het bracht een be zoek aan de eertijds door Leiden gea dopteerde gemeente Nieuwe-Tonge op Goeree en Overflakkee, om daar nu eens met eigen ogen te zien hoe dit dorp de watersnoodramp van 1953 is te boven gekomen. Een bezoek, dat te oordelen naar de hartelijke ontvangst de bur gemeester, de heer Chr. van Hofwegen had er zich geruime tyd voor vrij ge maakt ook in Nieuwe-Tonge zeer op prijs werd gesteld. Na een schitterende boottocht over het Haringvliet, werd via Middelharnis naar het thans weer zo welvarende Nieuwe Tonge gereden. Na een begroe ting in het Stadhuis, werd, met de bur gemeester als gids, naar Battenoord en de hoek van St.-Jacob gereden, waar indertijd de dijkdoorbraken plaats von den. Uitvoerig vertelde de burgemeester over de ramp, welke zich in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 vol trok en de daarna van vele zijden, waar onder voor een belangrijk deel Leiden, ontvangen hulp. Niet minder interes sant waren zijn mededelingen over het herstel van dit toen zo zwaar getroffen dorp, dat vrijwel met geen woningnood te maken heeft en dat zijn inwonertal (2200) weer op het peil van voor de ramp zag gebracht. Terug in het „Dorpshuis", waar koffie werd aangeboden, kregen de Leidenaars aan de hand van zes albums met foto's een goede, doch tevens ontstellende in druk van de catastrofale gevolgen van de watersnoodramp. Aan het einde van dit bezoek dankte de voorzitter van het College, de heer J. J. Binnekamp, voor de hartelijke ont vangst. waarbij hy het gemeentebestuur van Nieuwe-Tonge hulde bracht voor de wijze, waarop het leiding aan de opbouw had gegeven. Het College van Hervormde Kerkcol- lectanten verplaatste zich deze dag eveneens in zuidelijke richting. Het bracht een bezoek aan de Deltawerken. ORGELCONCERTEN PIETERSKERK In de Pieterskerk zullen in dit seizoen de volgende orgelconcerten worden ge geven: 15 juni Adr. Blankenstein29 juni Adr. Blankenstein; 13 juli J. J. Brons; 27 juli Adr. Blankenstein te Leiden; 10 augustus Haite v. d. Schaaf te Amster dam; 17 augustus Adr. Blankenstein, 24 augustus Klaas Bolt te Haarlem; 7 sep tember Adr. Blankenstein; 14 september J. J. Brons en 28 september leerlingen concert. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Yvonne Josephine, dr .van M. W. Kop- Eenol en M. J. Vakkers; Anne Lies ,dr. van J. van den Serg en J. Bey; Chrlstoffer, zn. van J. H. Bos en J. M. van den Berg; Simon Petrus Jozef, zn. van N. Kok en T. A. C. M. Vogelaar; Geertrulda Adriana, dr. van J. G. van der Wijngaart en G. A. Koch; Rudie, zn. van N. J. Muusse en A. C. de Koning; Johannes Mario, zn. van B. E. Parera en C. M. Griffioen; Martyntjé Katelientje, dr. van A. P. van den Berge en J. E. M. Kreukniet; Henriëtte, dr. van P. Heemskerk en T. Koning; Batje Gijs- berta, dr. van J. van der Nagel en B. de Wit; Simon, zn. van M. van der Luit en G. J. Schuurwater; Gerritje, dr. van G. A. C. Aenmeij en M. Mtiller; Francina, dr. van S. Reawaruw en T. Statema. OVERLEDEN H. A. Mulder. 37 Jr., echtgenote van A. T. P. Vieveen; H. Krijgsman, 39 Jr., echt genote van G. W. Hendriks. klaar om met de kinderen de groepen op te sieren voor het kinderbloemencor so, om wedstrijden op de tuinen te or ganiseren en noemt U maar op. De kinderen vinden het heerlijk om met hun vriendjes en vriendinnetjes aan al deze dingen mee te doen! Dit alles wordt in Leiden mogelijk ge maakt door de organisatie voor de Leid se vakantiebezigheden, n-1.: De Com missie voor de jeugdvakantiebezigheden van de Leidse Bond van Speeltuinver enigingen: het Kath. Stedelijke Comité voor Vakantiebezigheden en het Comité Vakantiebezigheden van het Leidsche Volkshuis. Maar het gaat hier om enige duizen den kinderen en daar is een aanzienlijk bedrag voor nodig om het programma voor deze drie weken op een verant woorde en prettige wyze te verzorgen. De ouders dragen zo het maar enigszins mogelijk is. bij in de kosten, dikwijls in de vonn van een spaarsysteem, het ge meentebestuur steunit dit infitiatief» maar ook Uw hulp is onontbeerlijk! Mogen we daarom zaterdag a.s. weer een beroep op Uw vrijgevigheid voor dit goede doel doen. Onze collectrices en collectanten met de vakantiebezigheden bussen geven ook hier weer hun vrije tijd voorl Met uw gift, hoe bescheiden ook. helpt U mee aan het doel waar ook zij zich voor inzetten: Maak de Leidse Jeugd, de vakantie tot een vreugd! Eindexamen gymnasium Van de groep A II van de eindexamen kandidaten van het Gymnasium slaag den de dames: C. H. Nap te Leiden, C. M. de Bruin te Leiderdorp, M. van Caspel, L. M. Versteeg, beiden te Oegst- geest en de heren: M. G. N. van den Ende, T. P. Hofstee. A. H. Huussen, allen te Leiden. De eindexamens zijn heden geëindigd. Van de 31 kandidaten zijn er 30 geslaagd en 1 afgewezen. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand mei werd er by de Leid sche Spaarbank ingelegd f. 1.712.122.48 en terugbetaald f. 1.318.444.58. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 333 en het aantal afbetaalde boekjes 253. Op 6.572 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 145.759.75 bij geschreven. Er werden 825 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 21.374.39. Het tegoed der 43.348 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 32.671.048.88. - De politie heeft een 60-jarige schipper aangehouden die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een rijwiel. BOUW R.-K. LAGERE SCHOOL Vandaag is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een r.-k. lagere school aan de Boshuizerlaan. De school, welke men volgend jaar ingebruik denkt te nemen, krijgt acht klasse-lokalen. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Ohr. Kweekschool zyn geslaagd de dames M. Lourens te Leiden; J. W. Lutgendorff te Katwijk aan Zee; C. van Nood te Lei den; A. M. Reints te Leiden en de heer A. v. d. Marei te Katwijk aan Zee. Afge_ wezen één. GEEN VOORRANG VERLEEND. Een 21-jarige loodsknecht is gister middag op de hoek van de Hansen straat en de Leeuwenhoekstraat gegre pen door een vraohtauto. De man. die aan deze auto geen voorrang verleende, liep een hersenschudding en een hoofd wonde op. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het kand. ex. J wis- en natuurkunde de heer C. F. Woensdregt (Katwijk a. Zee); doet. ex. Geologie de heren J. J. C. Geul, G. W. Verspij ck en F. Kalsbeek (oum laude), allen te Lei den. Trepanatie in de loop der tijden Gistermiddag aanvaardde dr. W. Luyendijk het ambt van lector aan de Leidse Universiteit in de neurochirurgie met een openbare les onder de titel „De trepanatie in de loop der tijden". Dr. Luyendijk schetste in deze openbare les de ontwikkeling van de techniek der schedel operaties in de loop van meer dan vijftig eeuwen, en concludeerde dat deze ingrepen tegenwoordig dank zij de ontwikkeling van moderne hulpmiddelen en een betere kennis van de aanverwante medische pro blemen een belangrijke plaats zijn gaan innemen in de therapeutische behandeling. Schedeloperaties komen tegenwoordig niet alleen ten goede aan neurologische behandelingen, maar ook aan de therapie op een veel breder terrein. Ontwikkeling over vijftig eeuwen Dr. Luyendijk wees er in de aanvang van zijn openbare les op, dat reeds in de jongere steentijd trepanaties veelvul dig werden toegepast gezien de schedel vondsten uit die tijd. De in die schedels gevonden beschadigingen kunnen niet alle verklaard worden door ziekelijke af wijkingen of onopzettelijke beschadigin gen. Een initiatie-ritueel kan in een groot deel der geconstateerde gevallen evenmin de oorzaak van de gevonden beschadigingen zijn geweest. Vele ver onderstellingen zijn geopperd ten aan- BEVESTIGING EN INTREDE DS. JOH. SIERAT. Onze oud-stadgenoot, ds. Joh. Sierat, voorheen predikant te Hollandia (Nieuw Guinea) wordt zondagmiddag a.s. om 3 uur door ds. Dun uit Hummelo. beves tigd als hervormd predikant te Wester voort. In dezelfde dienst zal ds. Sierat zijn intrede doen. Zeker 750.000 gulden is de waarde van deze diamant, de grootste, die na de oorlog in ons land is inge voerd. Op de Cullinan na, is zij de grootste diamantdie binnen onze landsgrenzen kwam. De steen is het eigendom van een Londense firma, en werd gisteren aan de pers getoond. De steen, die afkomstig is uit een mijn in Zuid-Afrika, zal, eenmaal gedeeld en bewerkt, in to taal ongeveer 3 miljoen gulden op brengen. De diamant weegt 314 karaat. zien van de vraag, welke middelen men in deze primitieve tijden gebruikte om dergelijke zeer moeilijke operaties uit te voeren. Aanwijzingen in de richting van een antwoord zijn te vinden in de wijze waarop thans nog door inboorlingen in Melanesië, Polynesië en Nieuw-Guinea schedeloperaties worden verricht. Voorts behandelde dr. Luyendijk in het kort de mogelijke beweegredenen, welke tot deze ingrepen hebben geleid. Er bestaan hier over vele hypothesen. Na nog enkele zeer oude voorbeelden van trepanatie te hebben vermeld en te hebben geconstateerd dat ruim een eeuw geleden de medische waardering voor de trepanatie zeer gering was in verband met de grote mortaliteit, ver diepte spreker zich in de meer kritische instelling welke men geleidelijk aan te genover deze operaties is gaan innemen. Eerst in negatieve, later in positieve zin. Overzien wij thans het terrein van ge nees- en heelkundige activiteiten, dan kan de inmiddels tot zelfstandig specia list geworden neurochirurg met voldoe ning constateren, dat de trepanatie weer in een positieve belangstelling is komen te staan. Een van de belangrijke grond pijlers hiervoor wordt wel gevormd door de voortgeschreden kennis van de mi crobiologie, terwijl ook de hedendaagse techniek aanzienlijke wijzigingen in de operatiekamer heeft teweeg gebracht. Van bijzonder groot belang voor de ont wikkeling van de neurochirurgie is bo vendien de vlucht geweest, die de neu rologie met haar talrijke facetten gedu rende de laatste eeuw heeft genomen. Een belangrijke diagnostische winst werd verkregen door de opbloei van de elektro-encephalografie, terwijl voor de toekomst veel verwacht kan worden van het onderzoek met radioactieve isotopen. (Van ocize Haagse correspondent) „Man, die paarden wa. ren een stuk van mijn le ven", zegt de Schevening- se reder Maarten Vrolijk. Zyn stem klinkt somber en hy staart naar de lege stal op de werf van zijn rederij aan Schevenings oude haven. De naam bordjes van de drie laat ste paarden hangen er nog. „Corry", „Benno" en „Frank". Zelfs de geur van de vossen is nog niet uit de stal verdwenen. De hoeven van Corry, Benno en Frank zullen nooit meer over de stenen vloer van de stal raspen. Nooit meer zal men deze prach tige vossen voor een hoog met netten opgeladen wantwagen in Scheve nings duinen zien lopen. Er is definitief een forse streep gezet onder een oud stuk Scheveningen. Het grommen van de sta len tractor heeft het hin_ niken van de paarden in het wantveld overstemd. Reder Maarten Vrolyk heeft heel lang nage dacht, voordat hy besloot om Schevenings laatste paarden uit het wantveld naar slager Piet van der Touw te zenden. Het be sluit heeft hem pijn ge daan. Het doet hem nog pijn. De paarden waren eohter zo jong niet meer. Het werd steeds moeilij ker om goede verzorgers voor de prachtige beesten te krijgen. „Als je die beesten niet goed meer kan verzorgen, is het beter om ze van de hand te doen. Ze eisen veel". Op „Vlaggetjesdag" heeft Söheveningen het drietal voor het laatst gezien. Trots en glanzend ston den zy voor de grote rood- witblauwe wagen. De his torische kar, waarmee om de vijfentwintig jaar op het Scheveningse strand de aankomst van Koning Willem de Eerste, zoon van Stadhouder Willem de Vijfde, op 30 november 1813 uit ballingschap in Engeland wordt herdacht. De historische wagen, die al vele malen voor deze herdenking in Scheven in. gen is gebruikt, staat nog op de werf van de rederij Frank Vrolijk. Hij zal be houden worden. In 1963 hoopt men hem wederom voor de landing van de Koning te kunnen benut ten. Er zullen dan echter geen Scheveningse vis serspaarden meer voor worden gespannen. „Ik zal echter wel zorgen, dat er andere paarden komen, daar kan men op reke nen", zegt reder Maarten Vrolyk. Voorhouter roofde in Staatsbossen Menigeen, die vorig jaar zomer ver pozing zocht in de Staatsbossen van het Langeveld te Noordwijk, kwam tot de onaangename ontdekking, dat uit de ge parkeerde auto of uit de tas van het onbeheerd achtergelaten rijwiel een fototoestel, trui of vest, handtasje, plaid, of andere eigendommen waren verdwe- sn De ene melding volgde op de andere, doch het was voor de politie een schier onmogelijke taak om in dit uitgestrekte recreatiegebied met haar duizenden va kantiegangers en dagjesmensen een spoor van de dader te vinden. In mei j.l. herhaalden zich deze dief stallen. Als een ekster trok de dief door de bossen, alles wegpikkend wat hem be geerlijk voorkwam. Voorts leverde de farmacologie een be langrijke bijdrage tot de vereenvoudi ging van de operatieve procedure. De neurochirurg put tegenwoordig niet slechts uit het materiaal, dat door de klinisch-neuroloog naar hem wordt verwezen. Zijn arbeidsterrein is aanzienlyk uitgebreid doordat de tre panatie een mogelijkheid tot behande ling is gaan bieden van bepaalde can- cerologische, endocrinologische, oph- thalmologische en psychiatrische pa tiënten. AI deze aspecten hebben er toe geleid, dat de moderne neurochi rurgie temidden van tal van andere klinische specialismen naar een plaats is gegroeid, die het karakter van ge bondenheid voor een verbondenheid heeft verwisseld. Dr. Luyendyk besloot zijn openbare les met de gebruikelijke toespraken, waarna in de ontvangstkamer van de Academie een receptie plaats vond. GEVESTIGD In week van 28 mei t.m. 3 juni 1959 P. W. Martijn en fam., predikant. Co- betstr. 78; H. R. Verwers en fam., Schel penkade 3a; H. M. Severijns en fam., boek houder, Corn. Schuytlaan 90; J. Verhoef en fam.. slager. Willem Klooslaan 3; J. Buitenhek en fam., handzetter, E. van Belnumstr. 49; J. Bouius en fam., kan toorbediende, Vijf Meiplein 190; A. Waan- ders en fam., leraar, Corn. Schuytlaan 12; D. Zulderveld en fam., hoofd ener school, Tib. Slegenbeekstr. 19; R. Cornet en fam. constructeur. E. van Belnumstr. 75; A. M. C. H. van Kempen en fam., winkelier, v. Vollenhovenplein 33; B. Palm, Haagweg 5; C. M. van de Ketterij geb. Elvers, lerares. Rijnsburger weg 117; P. A. van der Klaauw nopster. Molenstr. 29; N. A. Schut. Lange Mare 71a; A. B. Mann, werktuigkundige. Dijkstr. 27; J. C. Segaar. geb. De Jong, Haarlemmerweg 14; M. B. Hltam, Plant soen 29; M. Kleijn. Leliestr. 26; A. Kleijn, Leliestr. 26; P. A. M. Bik geb. Waasdorp, Serlngenstr. 4; H. A. J. Lahaye, militair Noordeinde 2a; A. F. M. Broeken geb. Van Peppen, da Costastr. 46; S. Sonaeregger, Boerhaavelaan 42; G. E. A. van Langen, Plantage 4; A. C. Kleijn geb. Trotz. Drul- venstr. 45; M. Verdegaal. geb. Van Beek, R.- en Schlekade 132; W. Herstel, Inge nieur, Kagerstr. 16; D. K. van Luijk, kleu terleidster, Kernstr. 7; M. Wijling, kan toorbediende. Dozystr. 12; A. J. Weyen- berg, Roodborststr. 49; F. Janssen, mili tair. Noordelnde 2a; A. D. Stubbe. Jacob Catslaan 101; G. Llesen, kelner. Hoolgrt. 51; W. C. van Leeuwen. Konlngstr. 28. VERTROKKEN W. Zwanenburg en fam., Oranjegrt. 64. nr. Utrecht. Loopplantsoen 84; J. Seller en fam., Groenesteeg 95. nr. Rotterdam, Sandeveld 5; J. de Koning en fam., Rese- dastr. 18, nr. Zeist, Tolhuislaan 48; J. C. Vintges en fam.. v. d. Werfstr. 25b. nr. Leiderdorp. Hubrechtstr. 13; J. J. H. La- mers en fam.. Boerhaavelaan 41. nr. Schaesberg. Boslaan 9: H. Cornellsse en fam.. Lage Morsweg 66, nr. Soest, Buys Ballotstr. 53; P. J. Huisman en fam., Bos- hulzerkade 70, nr. Rotterdam, Koorn- wnardstr. 30; M. E. Pont geb. Ouwerkerk en fam., de Goejestr. 64, nr. Wassenaar, Vlnkenlaan 4; H. J. Wijtenburg en fam., Thorbeckestr. 46, nr. Tiel, Oranjelaan 11; H. A. Hlemstra en fam., Breestr. 54, nr. Amersfoort, Helen Kellerlaan 2; C. H. Kla- sen en fam., v. Vollenhovenplein 69, nr. Quatar; H. van Hoeken en fam. Pavil joenshof 12, nr. Wassenaar. Rijksstraatweg 785; J. M. Donk en fam., Boerhaavelaan 30, nr. 's-Gravenhage, v. Blankenburgstr. 60; J. Brand en fam., Stuwstr. 6, nr. Brummen, Steenbeekstr. 59; F. J. Zeelen en fam., Thorbeckestr. 7. nr. Oss, Willem IIHaan 8; A. Ouwehand en fam., R\)n- dijkstr. 87, nr. Katwijk, Relgerstr. 7; C. Janse, Celebesstr. 5. nr. 's-Gravenhage, Fultonstr. 193; J. M. Winkeler geb. Van Es. Herenstr. 142, nr. Amsterdam. 2e Hel- merstr. 89; J. de Vogel geb. Pardon. Bui- tenruststr. 3. nr. Leiaschendam. a/b. Veur- sestraatweg 108; T. C. Janse geb. Brouwer, Hoge Rijndijk 180a, nr. 's-Gravenhage. Fultonstr. 193; J. de Vogel. Rijndljkstr. 8 nr. Leldschendam, a/b. veursestraat 108: M. de Haan. geb. Jansen. Zeemanlaan 15 nr. Wassenaar, de Ridderlaan 1; J. H. Groot. Noordelnde 2a. nr. 's-Gravenhage. Vermeerstr. 9; H. Faber, Zeemanlaan 53 nr. Utrecht, Lepelenburg 1; J. J. M. Bon net, P. de la Courtstr. 28, nr. Utrecht, Aurorastr. 10; J. J. Boonman, Drie Octo- berstr. 45a, nr. 's Heer Arendskerke, le Dwarsweg 2; J. Boelee, Morsweg 176a, nr. Leiderdorp. M. P. Spllnterln. 7; W. Roo- denburg geb. Henneveld, Lage Morsweg 63 nr. Alkemade. Julianalaan 62; J. Melcnert Morsstr. 6264, Noordwijk. Heerenweg de Krom; J. Verhoog. Turfmarkt 10. nr. Weesp, Nleuwstr. 94; C. H. Wijnands. Oude Rijn 2a. nr. Katwijk, Emmapleln 7; W. J. A. Goossens. Nieuwe Rijn 17. nr. Nijmegen Houtlaan 121; N. A. van Tilborg, Marnix- str. 81. nr. Veenendaal, Westersingel 33 II; M. Deucbler, Burggravenlaan 5. nr. Zwit serland; B. J. H. Sloos geb. Pulst, Burg gravenlaan 229. nr. 's-Gravenhage, Pauli- nastr. 94; B. Buis. Roodborststr. 52. nr. Hengelo (O). Deldenerstr. 306; C. H. F. Knol, Merelstr. 3. nr. Texel. Schlldrelnde 54; A. A. de Veer, Marlslaan 29, nr. 's-Gravenhage, Waalsdorperweg 80; J. M. L. va nd enBiggelaar, Rljnsburgerweg 10, nr. 's-Hertogenbosch, Hekellaan 42; L. Ver loop, Rijnsburger weg 10. nr. Noordwijk, Schoolstr. 17; A. A. Dirkzwager, J. de Wittstr. 14, nr. Schiedam, Nieuwe Haven 151; C. F. C. Voorbij, G. Brandstr. 1. nr. Hillegom. Leldseweg 230; L. Segaar, Fran- chlmontlaan 42. nr. 's-Gravennage. Hart Nlbbrigkade 71-24; D. F. M. Twaalfhoven, J. v. Golienkade 44, nr. Amsterdam, Thor- beckepleln 5 bov.; J. W. van Hoogstraten. Rap burg 12, nr. 's-Gravenhage. v. Ho- genbroucklaan 86; M. van der Vliet, Kort Rapenburg 2, nr. 's-Gravenhage, Zuld- werfpleln 19; L. A. M. Beyer. Garenmarkt 16, nr. 's-Gravenhage. Pauwenlaan 17; C. J. Slewe, v. d. Hoevenstr. 10. nr. Leld schendam. Dr. v. Noortstr. 152; P. Slmon van Leeuwen. Groenhovenstr. 11. Bloe- mendaal. Bellamylaan 7; J. M. H. Wilms, Haagweg 166, nr. Heerlen, St.-Franclscus- weg 53; J. D. de BooiJ, Dijkstr. 2a, nr. Lei derdorp, Berkenkade 29; J. A. Klop, Rljns burgerweg 10, nr. Kortgene, Weststr. 31; J. L. van Klinken, Aalmarkt 6, nr. 's-Gra venhage, Groenewegje 131; E. G. J. J. Roolvlnk, Haarlemmerstr. 139a, nr. Gro ningen, Hofstr. 11a; O. Schreuder, Burg- str. 1. nr. Oegstgeest, Rhijng.str.weg 159; F. van Akerlaken geb. Rogier. Drlftstr. 2, nr. Dordrecht, Zwarte Hond6tr. 22; A. Wlenke geb. Bos. Wasstr. 65. nr. Gronin gen. v. Brakelplein 50; G. de Jong, P. J. Blokstr. 43, nr. Zaandam, Burg. Smltstr. 35; T. J. van der Meij, Papengrt. 25a. nr. Sassenhelm. Hoofdstr. 302; B. G. A. Wel ling. Noordelnde 2a. nr. Hilversum, Con- radstraat 14. Nu had de recherche met haar inten sieve nasporingen meer succes. De aan dacht werd gevestigd op een 31-jarige landarbeider uit Voorhout, werkzaam op de landerijen in de omgeving van de Staatsbossen, die zich gedurende de schafttijden op verdachte wijze in de buurt van geparkeerde auto's ophield. Met zijn arrestatie sloeg de politie een goede slag. Al gauw viel de man door de mand. Hy bekende vlot versohillende diefstallen. Een huiszoeking leverde de nog vrij wel complete buit van zijn strooptochten op. Dozen vol goederen, waaronder foto toestellen, damestruitjes en -vesten, een regenjas, schoenen, badhanddoeken, bo ven- en onderklteding, portemonnees, handschoenen, toilettasjes en dergelijke werden inbeslaggenomen. Een deel hiervan kon de recherche weer ter beschikking van de eigenaars stellen. Andere goederen bevinden zich nog aan het politiebureau, omdat tot dusver geen aangifte van vermissing binnenkwam. Dat de man zich by zijn roverijen wei nig scrupules maakte, moge blijken uit het feit, dat hy boven_ en onderkleding wegstal zonder zich er om te bekomme ren hoe de argeloze zonnebader thuis moest komen. Van een Duits meisje pakte hij op het strand badtas en badmantel af en ver dween er mee in de duinen. Ook nam hij een damesrijwiel weg, dat onafge sloten in de Staatsbossen stond Hedenmorgen is de roofzieke dader voor de Officier van Justitie geleid. Dr. J. G. Geelkerken tachtig jaar Zaterdag hoopt dr. J. G. Geelkerken uit Amsterdam, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk tachtig jaar te worden. Nadat dr. Geelkerken in juni 1909 door de classis Amsterdam was beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken werd hy op 5 februari 1911 te Epe in Gelderland in het ambt bevestigd. Op 30 mei 1915 ver wisselde de jubilaris deze kerk met die van Amsterdam Zuid, waar hij in maart 1926 door de buitengewone generale sy node van Assen, omdat hij de synodale verklaring, behelsende, dat de beide paradijsbomen en het spreken der slang in Genesis 3 zintuigelyk waarneembare werkelijkheden waren, weigerde te on dertekenen, eerst werd geschorst en na derhand werd afgezet. Na zijn afzetting was dr. Geelkerken eerst enkele maan den predikant in de Geref. Kerken bui ten synodaal verband en daarna diende hij van 1 augustus 1926 tot 15 mei 1946 de Geref. Kerken in Hersteld Verband. Toen deze Kerken zich op 15 mei 194® met de Ned. Herv. Kerk verenigden ging dr. Geelkerken mede over naar de Ned. Herv. Kerk en werd hem vier maanden later met Ingang van 15 september 1946 op ruim zevenenzestig jarige leeftijd emeritaat verleend. In 1926 werd dr. Geelkerken benoemd tot lid van de Maatschappij van de Ne derlandse Letterkunde te Leiden en in 1951 erkende de Regering zyn verdien sten met hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. NED. HERV. KERK Beroepen te Zundert (2de pred.pl.) (voor Prlncenhage) M. J. van den Berg te Etten-Leur. Aangenomen naar Drumpt (Betuwe) (toez.) D. J. Spijkerboer, vicaris te 's-Gravenhage. Bedankt voor Breukelen H. J. van Druten te Driebergen. Benoemd tot vicaris te Oosterbeek J. Smit, kand. te Heemstede. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijmegen (vac. wijlen G. van Doornik) L. W. Korvlnus, woonachtig te Hilversum, laatstelijk predikant te Me- dan; te Genderen J. D. de Vries, kandi daat en hulpprediker te Oostzaan; te Vlaardingen L. Schuurman te Glessen- burg. Aangenomen naar 's-Gravenhage- oost (vac. F. E. Hoekstra) D. J. Roos te Haarlem-zuid. Bedankt voor Terneuzen K. Ubels te Zwartebroek. GEREF. KERKEN (YrUgemaakt) Aangenomen naar Nleuwleusen A. P. van Dijk, kand. te Groningen. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aan het Seminarium te Lelden is be vorderd tot proponente mevr. E. W. H. TripKlelnstarlnk te Velp (Geld.).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3