Westelijke soberheid in Genève de crisis staat voor de deur Rijnsburg als laatste rustplaats van liet Hollandse Gravenhuis Besliste Erhard stapt in Bonner krijgsgewoel WEERBERICHT Gromyko weigert antwoord op de vraag of hij de Westelijke rechten in Berlijn erkent Het wetenschappelijk onderzoek bevestigde de vermoedens Het gaat om handhaving van de democratische orde", zegt hij Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 JUNI 1959 No. 29765 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 10 juni De Geneefse conferentie staat voor haar crisis, voor het moment van de totale impasse, dat ieder overleg tussen Oost en West sinds de oorlog heeft gekend. Dit is duidelijk geworden door een verklaring, die de woordvoerder der Amerikaanse delegatie Andrew Berding gisteren heeft afgelegd: „Er was geen vooruitgang. Morgen heeft op verzoek van Gromyko een plenaire zitting plaats. Voor het volgende geheime overleg is nog geen datum vastgesteld. Het Westen is pessimistisch en de heer Gromyko moet zich dat wel bewust zijn. Wij zijn bereid tot onderhandelen, maar verwachten die bereidheid ook bij de tegenpartij. Zo lang als er redelijke hoop is, zul len wij blijven praten. Minister Herter heeft nog geen plan tot ver trekken, maar ik herhaal, dat het Westen pessimistisch is over het resultaat van deze conferentie". uitlating, die op 8 juni in de Prawda stond: „Welke druk er ook op ons zal worden uitgeoefend, de Sovjet-Unie zal geen akkoord tekenen, dat het bezet tingsstatuut van West-Berlijn voortzet". Ze spraken ook hun verbazing uit over Onvermijdelijke fase Voor iedereen, die enigszins op de hoogte is met de techniek van het di plomatieke woordvoeren betekent Ber- dings verklaring vrij vertaald: „Wij ver wachten een breuk, maar als die komt, kan het onze schuld niet zijn. Wij heb ben ons best gedaan". Het was op de besloten middagzitting van gisteren, dat de conferentie haar dramatische wen ding nam. De Westelijke ministers vroe gen Gromyko om opheldering over de door Kroesjtsjef in Boedapest gedane Vragen ever expeditie naar Nieuw-Guinea Het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering heeft aan de ministers van Zaken Overzee a.i. en van Financien ge vraagd: Kunnen de ministers mededelen of de expeditie naar het Sterrengebergte op Nederlands Nieuw-Guinea financiële moeilijkheden ondervindt, die groten deels veroorzaakt zijn door onverwachte tegenslag bij de uitvoering? Zo ja, achten de ministers het dan niet gewenst, dat alles in het werk wordt gesteld om in de ontbrekende fi nanciële middelen te voorzien, opdat deze expeditie, waarvoor internationale belangstelling bestaat, niet ontijdig wordt beëindigd dan wel bekort, waar door de waarde sterk gereduceerd zou worden? Zijn de ministers bereid een deel van de ontbrekende middelen te verstrek ken, waardoor het particulier initiatief mede wordt opgewekt een eigen aandeel op te brengen voor deze bij uitstek we tenschappelijke onderneming? Werknemer moet meer mede-eigenaar worden De staatssecretaris van Algemene Za ken, de heer W. K. N. Schmelzer, heeft gisteravond in Eindhoven in het restau rant van de DAF-fabrieken een inlei ding gehouden over „het bezit van de onderneming, aandeelrechten van werk nemers". Hij zei hierbij dat het belast bare particuliere vermogen in Neder land 30 miljard gulden in handen is van 0.6 procent van de bevolking. Van de 2.500.000 Nederlandse gezinnen hebben 2 miljoen geen noemenswaardig vermogen, aldus de staatssecretaris. Het bezit hoopt zich nog steeds op in han den van weinigen, zo zei hij. De heer Schmelzer toonde aan dat er ruimte is om een begin te maken met de vorming-van industrieel mede-eigen dom voor de werknemer. Hij zei voor stander te zyn van vrijwillige vorming van duurzaam produktief bezit voor de arbeiders. „Als de evolutie, die de werknemer mede-eigenaar maakt van de produktie- middelen niet lukt, ziet de toekomst er somber uit", aldus de staatssecretaris. Twee Russen en een Poolse vragen asiel in Zweden Twee Russen een Marine-officier en een matroos en een Poolse vrouw zijn in een bootje uit Gdynia naar het eiland Oeland aan de zuidoostkust van Zweden gevlucht. De officier en de vrouw hebben de Zweedse autoriteiten om asiel gevraagd. Het is nog niet ze ker of de matroos in Zweden wil blij ven. Het drietal had zowel roebels als dollars bij zich. De beide Russen waren in burger. De vluchtelingen zijn maan dagavond in Oeland aan land gegaan. Afnemend buiïg De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: Wisselend bewolkt en nog enkele ver spreid voorkomende buien, aanvankelijk met een kans op onweer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 20.58 uur.. Maan op: 9.24 uur; onder: 23.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.06 en 18.30 uur. Laagwater te 1.51 en 14.09 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. de verklaring van de Oostduitse propa- ganda-chef Gerhard Eisler, dat bij handhaving van de status quo in Berlijn het verkeer van de ondergrondse zal worden stopgezet. De Westelijke ministers eisten kort weg van Gromyko, die eerder op de Ge neefse conferentie de wettigheid van de aanwezigheid der Westelijke troepen in West-Berlijn had erkend, dat hij een duidelijk „ja" of „neen" zou laten horen op de vraag, of zijns inziens de rechten der drie Westelijke mogendheden in Ber lijn worden erkend. Maar Gromyko wei gerde een duidelijk antwoord te geven. HU zei, dat zijn inzichten die van zijn regering weerspiegelen en begon over wat anders te praten, met name over de subversieve activiteit in West-Berlijn. Men gaf in Westelijke kringen te ver staan, dat slechts een radicale wijziging in de houding van de Sovjet-delegatie de Geneefse conferentie weer op het constructieve pad terug kan brengen. De Britten menen een reden tot hoop te hebben, dat Kroesjtsjef alsnog bij het scheiden van de markt nieuwe instruc ties aan Gromyko zal geven, en de Fransen, hoewel duidelijk pessimistisch, zeiden dat de situatie nog niet tragisch is. Maar de Amerikanen houden voet bij stuk. Zij verwachten op korte termijn een ferme verklaring van Eisenhower, dat hij er hoegenaamd niet aan denkt naar de top te gaan, wanneer er in Ge nève geen akkoord over Berlijn tot stand komt. Te Laurent-sur-Mer in de Franse landstreek Calvados, waar 10.000 in de tweede wereldoorlog gesneu velde Amerikaanse soldaten begra ven liggen, is in aanwezigheid van Franse en Amerikaanse autoriteiten op sobere wijze de dag herdacht, waarop vijftien jaar geleden de landing in Normandië begon. De foto geeft een beeld van de plech tigheid. In de gisteravond gehouden vergadering van de Rjjnsburgse gemeenteraad is besloten een bedrag van f 800.beschikbaar te stellen voor een tijdelijke her begrafenis van de stoffelijke resten, welke 8 jaar geleden tijdens opgravingen aan de voet van Rijnsburgs Hervormde Kerk werden verricht. Deze opgravingen geschiedden onder auspiciën van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek onder leiding van prof. dr. A. E. van Giffen uit Groningen, terwijl de dage lijkse leiding berustte bij de oud-Rünsburger, de heer W. Glasbergen, thans hoogleraar te Amsterdam en dr. B. K. S. Dijkstra uit Groningen. Wij herinneren ons zeer goed destijds op uitnodiging van de heer Glasbergen een bezoek aan deze opgravingen te hebben gebracht en waren daarbij ook in de gelegenheid kennis te nemen van de resultaten. Deze resultaten leverden de althans voorlopige bevestiging van de veronderstelling, dat ter plaatse de graven van Holland begraven lagen. Tijdens een op 7 maart 1953 in „de Laken hal" voor de Ver. „Oud Leiden" gehouden lezing, heeft de heer Glasbergen daarover interessante bijzonderheden medegedeeld. Wij ontlenen daaraan, dat wordt aan genomen, dat Petronella van Saksen in 1132 in de onmiddellijke omgeving van de huidige Hervormde Kerk een abdij heeft gesticht. In het einde van de 16de eeuw was van deze abdij praktisch niet meer dan een ruïne over, welke in 1811 op last van de toenmalige regering werd gesloopt. Het is zeer waarschijnlijk, dat de huidige kerk in ver verleden tijden een groot westblok hai rnet 2 torens, waarvan er thans nog één staat De tegenwoordige spiti van de toren moet ir later jaren zijn aange bracht. Bij het door di heer Glasbergen in op dracht en ten dele on der leiding van prol dr. A. E. van Giffer uit Groningen inge stelde onderzoek heefi hij nog sporen aange troffen van het oude kerkgebouw. Behalvi dat men in de gronc o.m. zeer oude versier de tegels aantrof, dit vermoedelijk hebber dienst gedaan voor de ;ravenkapel omstreeks 1300 en een grafvelc werd blootgelegd, wer den op een lager gele gen niveau de sporer duidelijk zichtbaar var een Romaanse koor partij. Bij het bodem onderzoek in 1951. dat zich voornamelyt uitstrekte in de rich ting van het dwars- schip der voormaligi abdykerk, stootte mei op enkele grafkuilen waarin tal van skelet ten zijn gevonden. Dr. Dijkstra deed r diezelfde bijeenkomst nog enkele interes sante mededelingen over deze skeletten, die vermoedelijk af komstig zijn van de leden van net Hol landse Gravenhuis. In totaal heeft men 16 skeletten gevonden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat 12 skeletten de stoffelijke resten zijn van 12 mannelijke personen, onder wie vermoedelijk Floris de Vierde en Jan de Eerste. Terwijl mede de stoffelijke resten van twee vrouwen zijn geborgen, stond toen nog niet vast of men de twee overige skelet ten moest toeschrijven aan een lid van het mannelijk of vrouwelijk geslacht. SKELET VAN FLORIS DE VIJFDE Nadat dr. Dijkstra nog het een en ander had verteld van de mogelijkheden, waarvan men zich bedient bij het an- thropologisch onderzoek: het vaststellen van het geslacht, de leeftijd, lengte en lichaamsbouw, wees hij er op, dat het thans vast staat, dat één van de gevon den skeletten moet worden toegeschre ven aan Floris de Vijfde, die in 1296 door de edelen in de nabijheid van het Muiderslot is vermoord. Aan de hand van de meer dan 20 ver wondingen, die men na een grondig on derzoek van het skelet heeft aangetrof fen, gaf dr. Dijkstra een reconstructie van de moord. Volgens hem moet de Graaf bij de allereerste door Gerard van Velzen gepleegde aanslag reeds bewus teloos zijn geweest Van Velzen. die de Tüdens ons bezoek aan de plaats der opgravingen in 1951 maakten wy ook en kele fotografische opnamen, o.a. de hier- bijstaande, van een schedel, welke ver moedelijk zou hebben toebehoord aan Floris de Vijfde. Op deze foto is aan de bovenzijde duidelijk de beschadiging te zien, welke het vermoedelijke gevolg is van de aanval van Gerard van Vel zen. Aangezien het toen nog slechts een vermoeden betrof en de identiteit nog geenszins wetenschappelijk was vast gesteld, hebben wij ons destijds op ver zoek van de heer Glasbergen van publi. katie onthouden. Nu het wetenschappelijk onderzoek alle terzake bestaande twijfel heeft weg genomen en de toenmalige veronder stellingen door de wetenschapsmensen thans als vaststaande feiten worden voorgesteld, menen wij alleszins gerech tigd te zijn de hierbij gepubliceerde foto na een veeljarig verblijf in ons archief eindelijk te voorschijn te halen en desondanks als eerste dagblad in Ne. derland af te drukken. Ons bijna bo venmenselijk! journalistiek geduld is hiermede na 8 jaar eindelijk beloond f Na de inrichting van een tijdelijke rustplaats, ligt het in de bedoeling van het Rijnsburgse gemeentebestuur het ge beente in de toekomst onder te brengen in een waardig mausoleum. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economische Zaken, vice-kanselier prof. Erhard arriveerde gisteravond om zeven uur per vliegtuig op het Dusseldorfse vliegveld Lohausen, waar enige honderden mensen uren lang op hem hadden staan wachten en hem met gejuich begroetten. Strijdlustig, geladen, zeer gedecideerd in zijn toon, zei hij tijdens een persconferentie op het vliegveld: „Op dit moment is het geen tijd voor sensaties. Maar het laatste woord in de kwestie van de beslissing van de Bondskanselier om de presidentskandidatuur terug te geven is nog niet gesproken. Het gaat hierbij niet om het ambt van de kanselier. Daar heb ik nooit aanspraken op doen gelden. Het gaat om de hand having van de democratische orde in dit land". Op de vraag of hij minister en vice-kanselier zal blijven, zei Erhard zonder aarzeling: „niet onvoorwaardelijk. Dat hangt ervan af wat er verder gaat gebeuren". Graal van voren moet nebben aange vallen, moet hem 8 slagen en 4 schamp- slagen hebben toegebracht. Uit alles valt af te leiden, dat deze man de sche del van Floris de Vijfde trachtte te klo ven. Ofschoon ook Herman van Woer den in deze aanslag was betrokken hij viel de Graaf van achteren aan moet de dodelijke slag door Gerard van Velzen zijn toegebracht. Het lijk van de Graaf, dat na de moord naar Alkmaar is overgebracht, is later in Rijnsburg begraven. Zoals men zich uit de vaderlandse ge schiedenisboekjes zal herinneren, waren de Hollandse edelen jegens Floris V in het bijzonder verbitterd, omdat hij de adel in zijn rechten beknotte en veel deeld voor het „gewone volk". Vandaar dat zij hem spottend „Der Keerlen God" noemden. Volgens de overlevering pleeg, de Gerard van Velzen de eerste aanslag onder het uitroepen van de woorden: „Uit, meester, is het met uw hoge spron gen. Gij zult ons niet langer ringeloren". Toespeling op aftreden Prof. Erhards reis van Amerika naar Duitsland begon met een aanzienlijke vertraging in New York, waar iets haperde aan een der vliegtuigmotoren. Vervolgens was er sprake van een ern stiger geval van pech, toen het vliegtuig tijdens de vlucht storing kreeg en een gevaarlijke landing in Londen moest maken: de remmen werkten niet goed. Desondanks slaagde de landing te Lon den voortreffelijk. Gistermiddag werd in Bonn officieel verklaard, dat Erhard van plan was één nacht over te blijven in Engeland, ten einde gelegenheid te krijgen met naaste medewerkers krijgs raad te houden. Tenslotte landde de machine met Erhard toch gisteravond te Dusseldorf, zij het met een vertraging van vijf uur en vlak nadat de bliksem op het toestel was geslagenDaar mee stapte de minister midden in het Bonner krijgsgewoel, zoals dat ontstaan is door Adenauers omstreden besluit betreffende de presidentskandidatuur en zijn aanblijven als Bondskanselier. Op zeer besliste toon stond prof. Erhard op Lohausen de pers, de radio en de t.v. gisteravond direct te woord en er was geen enkele aarzeling in zijn antwoor den. Men kreeg de indruk, dat hier een man stond, die wist wat hij wilde en die hardnekkig van plan is de door hem uitgestippelde weg tot het bittere einde te volgen. Prof. Erhard verklaarde, dat zijn reis door Amerika, waar hij twee ere-docto- raten heeft gekregen, bijna een demon stratie voor hem is geweest. Hij distan- cieerde zich voorts scherp van de mening, dat het thans om het kanselier schap gaat. De kanselier is gekozen volgens de door de grondwet voorge schreven methode. „Ik kan geen aan spraken op dit ambt doen gelden en dat heb ik ook nooit gedaan", aldus de vice- kanselier. Toen men hem vroeg of hij het initiatief zou nemen tot een ontmoe ting met Bondskanselier Adenauer, zei hij half verontwaardigd, half smalend: ,ik? neen!" Geschiedkundige leugen Erhard zei verder, dat hij Adenauer voor het laatst had gepsroken op maan dag 1 juni, acht uur vóór zijn vertrek naar Amerika. De bondskanselier had toen. aldus de minister, met geen woord gerept over een verslechtering van de internationale toestand (die Adenauer drie dagen later aanvoerde als motief om kanselier te blijven) en had ook niets gezegd over zijn besluit om af te zien van de presidentskandidatuur. Eijzonder fel trok de vice-kanselier op de perscon ferentie van leer, toen de Europese intergratie ter sprake kwam. Hij is door aanhangers van Adenauer beschuldigd van een anti-integratie politiek. Daarover zei de minister: „Het is een geschiedkundige leugen te verkondigen, dat ik minder standvastig inzake de bui tenlandse politiek en de Europese een wording zou zijn, dan Bondskanselier Adenauer. Om de rechtzetting van dit feit zal ik vechten in of buiten de regering! De gemeenschappelijke markt is een realiteit en Duitsland heeft zich verplicht het verdrag daarover na te komen". Ter andere zijde staat voor hem vast, dat de Europese integratie te wei nig innerlijke kracht heeft. Hij bestreed de mening, dat de gemeenschappelijke markt tot isolering van Europa moet leiden; die markt moet zyns inziens een brug naar andere landen in Europa zyn. Kasjmir een kruitvat Het vraagstuk-Kasjmir vormt een kruitvat en, indien het niet op vreed zame wjjze wordt geregeld, zou het een grote uitbarsting kunnen veroorzaken, aldus verklaarde generaal Ajoeb Khan, president en premier van Pakinstan gis teren op een persconferentie te Moezaf- farab Azad, in Kasjmir. Hij verklaarde verder dat er „aanwij zingen bestaan, dat de landen wier be langen vergen dat de vrede in Voor- Zes rode spionnen in Denemarken gepakt De Deense veiligheidspolitie heeft in Koege zes mannen gearresteerd die ver dacht worden van militaire spionage voor een Oosteuropese mogendheid. Volgens het socialistische blad „Ak- tuelt" had de politie de activiteit van de zes mannen, wier leeftijden van 35 tot 55 jaar variëren, al een tijdlang gevolgd. Aanvankelijk dacht zij met smokkelaars te doen te hebben. De verbindingen met Oost-Europa werden namelijk onder houden door middel van kleine schepen, die geregeld Deense havens aan doen. Alle gearresteerden zijn volgens „Ak- tuelt" communisten. Een rechtbank heeft vier van de gearresteerden vier weken, de andere twee een week voor arrest opgelegd. Alle zes de verdachten zijn van deze beslissing in beroep ge gaan. Volgens de tot nu beschikbaar geko men gegevens is de spionage van ern stige aard geweest. Het onderzoek zal, naar het zich laat aanzien, nog een maand duren. „Politiken" meldt nog, dat de verdachten niet in contact heb ben gestaan met „officiële kringen". Norstad hoopt op eeu akkoord met Parijs De opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Norstad, heeft gisteren in Washington de hoop uitgesproken dat in de onderhandelingen met Frankrijk over het stationeren van NAVO-vlieg- tuigen verdere vorderingen zullen kun nen worden gemaakt. Hij weigerde be richten te bevestigen of tegen te spre ken dat reeds besloten was 200 gevechts bommenwerpers naar andere landen te dirigeren omdat Frankrijk weigert toe stemming te verlenen voor het opslaan van atoombommen zonder in het ge bruik daarvan zeggenschap te hebben. De „New York Times" betreurt dat de „storm" in de Navo op een zeer onge lukkig tijdstip komt en alleen de Russen aangenaam is. De „New York Herald Tribune" meent dat sommige van de Franse eisen moeilijk in te willigen zijn, doch het blad acht „de Franse irritatie en teleurstelling begrijpelijk". De „New York Daily News" tekent hierbij nog aan, dat president De Gaulle in elk ge val net zoveel beleefdheid en respect ten aanzien van zijn eisen mag verwachten als op het ogenblik aan de Russische verlangens wordt besteed. Amerika onderschat de Euromarkt niet De V.S. hebben het belang dat zij hechten aan de Europese markt willen tonen door de vertegenwoordigers daar van in Washington een ontvangst te bereiden, die een staatshoofd waardig is. Bij hun aankomst voor een officieel be zoek werden prof. Hallstein, de voorzit ter van de Europese commissie, E. Hirsch, voorzitter van de Euratom-com- missie. en P. Finet, voorzitter van de KSG-commissie, gisteren door een mili tair detachement ontvangen terwijl de vlaggen van de landen van de Europese markt wapperden. Zij werden begroet door de waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken. Douglas Dillon, de de ken van het Corps Diplomatique, de ambassadeurs van Nederland. Ita lië, Frankryk en Luxemburg, de zaak gelastigden van West-Duitsland en Bel gië en vele vooraanstaande Amerikaanse functionarissen. Dillon r rak als zijn overtuiging uit, dat de bezoekers getroffen zouden wor den door de grote belangstelling die zij in de V.S. zouden constateren voor het „gedenkwaardige werk" van eenmaking dat zich thans in Europa voltrekt. Indië wordt gehandhaafd, bezig zijn een draai te nemen, die verdere onverant woordelijkheid en onverzoenlijkheid van India zou aanmoedigen".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1