DANK EN WAARDERING BIJ AFSCHEID J. G. v. d. ZEEUW Directeur Leidsclie Duinwater Maatschappij terug uit Israël A, van Dijk blijft - 11a royement - lid van de Leidse raad BIJNA 200 ZAKEN VOOR HET LEIDSE KANTONGERECHT Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 juni 1959 Tweede blad no. 29764 Een vooral in socialistische kringen bekende Leidenaar legt functies neer PROMOTIE Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is hedenmiddag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer H. A. Valken burg, geboren in Medan en wonende te Leiden, op een proefschrift getiteld „Over de glomerulusfiltra tie van na- trium-tiosulfaat". EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Geslaagd de dames A. Harmsen (Lei den), A. Kooistra (Katwijk aan Zee), N. Kuipers (Leiden) en G. G. Kreft (Kat wijk-Rijn) en de herein H. van Dijkhuij- zen <Kabwijk-Zee) en J. Dompeling (Katwijk aan Zee). Afgewezen: geen. Vandaag geïnstalleerd als hoofdbestuurslid Algemene Groot en bijzonder hartelijk was de be langstelling welke zich gistermiddag concentreerde rond de figuur van de heer J. G. v. d. Zeeuw. Velen waren nl. naar de foyer van „Den Burcht" geko men om officieel afscheid te nemen van de voorzitter van de afdeling Leiden van de Algemene Bedrijfsbond Voedings. en Genotmiddelen, die gemeend heeft na een periode van vijftig jaar zijn func ties in de organisatie neer te moeten leggen. Uit de vele woorden van dank en waardering, welke op deze middag tot de 75-jarige heer v. d .Zeeuw werden gericht, kon men afleiden, dat deze nog zo vitale Leidenaar in de afgelopen tientallen jaren bijzonder goed werk heeft weten te verrichten, vooral in het belang van de arbeidersklasse. Onder de aanwezigen bevonden zich de wethou ders S. Menken en J. C. van Schaik, die beiden uiting wilden geven aan hun be. wondering vooral hetgeen de heer V. d. Zeeuw in het verenigingsleven heeft, ge presteerd. Na een kort inleidend woord van de wnd. voorzitter van de Leidse afdeling, de heer G. Jansen, die om. zei, dat de leden van de algemene bedrijfsbond dinsdag j.l. reeds afscheid van hun voor zitter hadden genomen, werd het woord gegeven aan de heer P. de Kruis. Deze sprak namens het bestuur van de NVV Bestuurdersbond te Leiden de scheiden de toe. Hij noemde de heer v. d. Zeeuw een pionier van de socialistische arbei dersbeweging, die precies wist wat hij wilde. Op 20-jarige leeftijd sloot de heer v. d. Zeeuw zich aan bij de SDAP waar mede hij een periode van nimmer afla tende activiteiten inluidde. Steeds is hij trouw gebleven aan zijn eenmaal geko zen maatschappelijk ideaal, aldus spre ker. Deze dankte de scheidende voor al hetgeen hij ook in het belang van de Leidse vakbeweging heeft gedaan en bood vervolgens een enveloppe met in houd aan. Namens de Haagse afdeling bracht de heer K. Vleesenbeek dank voor de werkzaamheden, welke de heer v. d. Zeeuw in het belang van de orga nisatie heeft willen verrichten. Behalve zijn beste wensen voor de toekomst bood deze spreker ook nog een attentie aan. De derde, die op deze bijeenkomst het woord voerde, was de heer G. van Veen van de afdeling Rotterdam. Namens de collega's uit de Maasstad overhandigde hij een geschenkje. De heer J. J. van Stralen, die de Coöperatie Vooruit verte, genwoordigde, zei in zijn toespraak o.m. dat de heer v. d. Zeeuw vrijwel zijn ge hele leven in dienst van de arbeiders heeft gesteld en zeer zeker een betrouw bare en harde werker genoemd kan wor den. De heer Van 't Veer van de Ar beidsinspectie wees daarna op het feit, dat de scheidende dikwijls ook begrip heeft getoond voor het standpunt van de werkgevers. Voor de vriendschap en genegenheid van de heer V. d. Zeeuw was hij zeer erkentelijk. Van de Ar beidsinspectie was tevens het districts hoofd, de heer Tazelaar, aanwezig. Deze wenste het echtpaar v. d. Zeeuw de scheidende was vergezeld van zijn vrouw en kinderen nog een goede levens avond toe. De heer F. den Duik van de rayonale bakkerijcommissie heeft de scheidende functionaris leren kennen als een ge degen en rustige werker, die de zaken steeds objectief tegenover elkaar weet af te wegen. Hij haalde enkele persoonlijke herinneringen op en bood tenslotte een attentie aan. Daarna voerde de voorzit ter van de Leidse bedrijfscommissie het woord. Ook hij kwam niet met lege handen! Volgende spreker was de heer P. van Berge Henegouwen, die de afde ling van de Ned. Bond van Broodslijte rijen vertegenwoordigde. Na een kort afscheidswoord overhandigde hij een geschenkje. Sprak op deze drukbezochte receptie de heer P. W. J. Goddijn een woord van waardering namens de R.K. zusterorganisatie „St.-Joris" de heer J. H. Smit deed zulks als voorzitter van de afdeling Leiden van de N.C.V.G.B. Beide heren voegden aan de reeks cadeaus hun gewaardeerde bijdragen toe. Verder sprak nog de heer L. Witte als secretaris van het hoofdbestuur, die vooral ook mevrouw v, d. Zeeuw in de hulde wilde betrekken. De heer v. d. Zeeuw, aldus deze spreker, heeft een staat van dienst in de organisatie zoals maar weinigen in ons land die hebben. Hij hoopte dat het contact tussen het hoofdbestuur en de scheidende Leide naar niet verloren zal gaan en bood ver. volgens een enveloppe met inhoud aan. De heer J. Wingelaar bood als oud collega uit Den Haag een abtenttie aan, terwijl de heer A. J. van Tienen hetzelf de deed namens de bakkerspatroons. Laatste spreker was de heer W. Rippen. Deze deelde mede, dat de heer v. d. Zeeuw, die nog steeds even actief is, vandaag in Den Haag als pas gekozen bestuurslid van de Algemene Bond van Ouden van Dagen geïnstalleerd zou weden. De heer L. Witte rechts neemt met een handdruk afscheid van de heer J. G. v .d. Zeeuw. (Foto L.D./Van Vliet) Na al deze toespraken was het de heer v. d. Zeeuw zelf, die het woord nam. Dat hij zich uiterst dankbaar toon de voor de hulde, welke men hem in de afgelopen dagen heeft gebracht, spreekt vanzelf. Zij tot slot nog vermeld, dit het Leidse afdelingsbestuur besloten heeft het echtpaar v. d. Zeeuw een vakantie verblijf in het Kupersoord aan te bieden. Hetzelfde bestuur bracht op deze ge slaagde afscheidsbijeenkomst een bloe menhulde aan mevrouw v. d. Zeeuw, die hiermede uiteraard zeer verrast was. „SEMPRE AVANTI" HAD SUCCES IN SCHEVENINGEN Op uitnodiging van het hoofdbestuur van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale in Nederland heeft het bekende Leidse gezelschap Sempre Avanti's „Jong en Jolig" gisteravond het programma ver zorgd van een begroetingsbijeenkomst aan de vooravond van een congres. Deze avond, gegeven in het Kurhaus te Sche- veningen. werd voor onze stadgenoten een daverend succes. De stampvolle zaal reageerde enthousiast op het gebodene, waarbij er soms geen einde scheen te komen aan de toejuichingen. Wim Brug- men, Lyda Spaans, Nel de Vries. Gerard Koolhaas en Koos Kukler beleefden een succes als zelden tevoren! Gaf advies voor watervoorziening Teneinde de jonge staat Israël van advies te dienen t.o.v. zijn watervoorziening en de daarmede samenhangende problemen (waterbevloeiing), ontving de direc teur van de Leidsche Duinwater Maatschappij, dr. ir. P. C. Lindenbergh, in het begin van dit jaar een uitnodiging van de Ver. Naties (afd. Voedselvoorziening en Landbouw) om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een zo doelmatig mogelijke waterwinning. Voor Israël daarom van groot belang, omdat dit land slechts enkele malen per jaar valt er een grote hoeveelheid water te kampen heeft met grote droogte. Bovendien moet men nog rekening houden met verzilting de nabijheid van de Middellandse Zee van het water. Omstan digheden, waarmede men terdege rekening moet houden, wil het land niet onbe woonbaar worden. De heer Lindenbergh. heeft thans drie maanden in Israël vertoefd. Na een oriënterende bespreking in Rome. heeft hij in Tel Aviv contact gezocht met de directeur-generaal, dr. Ch. Wie ner. die belast is met de waterhuishou ding van Israel. Na zioh op de hoogte 1 te hebben gesteld van de bodem- en weersgesteldheid van het land. waarbij hij voorlichting ontving van enkele hem toegevoegde ingenieurs, heeft hij een plan ontvouwd voor de bouw van een project in de kuststreek. Een plan, i dat reeds ten dele (Shikma) verwezen- lijkt wordt. Het voorziet in het maken van een dam, met overloop, waardoor een waterreservoir wordt gevormd. Het water wordt door grote pompen naar bezinkingsvijvers in de duinen gepompt en vandaar naar de bevloeiingsvelden. waar het in de grond zakt en al naar gelang de behoefte wordt opgepompt. Met dit en het bij Soukreir geprojec teerde werk komt men op de goede weg om in een groot gedeelte van het tekort in water te voorzien en daardoor de verzouting tegen te gaan. Circa twintig miljoen kubieke meter water kan op deze wijze aan de watervoorziening van Israël worden toegevoegd. Dr. Lindenbergh, die tijdens zijn ver blijf ook ontvangen werd door Ben Goe- rion, is de overtuiging toegedaan, dat Israël in de toekomst zeer zeker het K.V.P.-leden ontvingen verweerschrift Zoals bekeand is de heer A. van Dijk, die reeds twintig jaar voor de KVP deel van de Leidse raad uitmaakte, door de afdeling Leiden van deze partij ge royeerd als lid, met het verzoek zijn raadszetel ter beschikking te stellen van de KVP. De heer Van Dijk is tegen dit royement, waarmede ook het kringbe- stuur akkoord is gegaan, in beroep ge gaan bij het hoofdbestuur van de KVP. Ook dit bestuur stelde zich op het stand punt, dat het royement gehandhaafd dient te worden. Advertentie. A. VAN DIJK vertrouwen nog niet verloren Ondanks deze uitspraak in hoogste instantie heeft de heer Van Dijk thans besloten om zijn raadszetel niet ter be schikking te stellen van de KVP, doch als onafhankelijk lid (R.K.) deel te blij ven nemen aan de beraadslagingen in de raad. Aan dit besluit ligt de volgende motivering ten grondslag: I. tijdens het met de KVP gerezen conflict is het hem duidelijk geworden, dat een groot aantal leden van deze par. tij zijn vertrouwen in hem niet heeft verloren; II hij meent een bijdrage ge leverd te hebben tot een goed politiek fatsoen binnen de gelederen van de KVP en wenst dit voort te zetten; III al heeft de beslissing van het afdelingsbestuur hem teleurgesteld, mogelijk zal er nog eens een betere verhouding tot stand komen en IV ook in een onafhankelijke positie hoopt hij nog iets voor Leiden te kunnen doen. Gelijk met dit besluit is van de hand van de heer Van Dijk, die ruim 25 jaar lid van de KVP is geweest, een verweer tegen zijn royement als lid van de KVP verschenen, dat heden aan alle leden van deze party is toegezonden. VERWEER TEGEN ROYEMENT De heer Van Dijk, die in dit verweer schrift de in de loop der jaren gerezen controverse uitvoerig uiteenzet, zegt, dat hij medio december 1957 ten gevolge van een vergissing een schrijven ontving, waarin op niet mis te verstane wijze de secretaresse van het bestuur aan de voorzitter te kennen gaf dat hij geen „persona grata" meer was: „ik tast, al tlus dit schrijven, in het onzekere om trent de terminologie waaronder onae geachte afgevaardigde de polder wordt ingestuurd: overigens lijkt het mij niet1 gek om Van Dijk, zoals men het met Soekarno doet, met ziekteverlof te stu- ren" Deze brief en enkele andere onaan genaamheden heeft hij ter sprake ge bracht in een vergadering van de R.-K raadsfractie en gesteld, dat hij onmid dellijk als raadslid zou bedanken, als hem niet op genoegzame wijze veront schuldigingen werden aangeboden. Op 27 december d.a.v., aldus de heer Van Dijk in zijn verweer, heeft een be spreking plaats gehad en zijn mij in derdaad verontschuldigingen aangebo den. Ik heb bovendien het bestuur daar bij medegedeeld, dat, indien men om een of andere reden het beter achtte, dat ik mij voor de komende raadsverkiezingen niet meer ter beschikking zou stellen^ ik •bereid was mijn kandidatuur niet te aan. vaarden. Het bestuur verzocht mij echter nadrukkelijk opnieuw zitting in de raad te willen nemen. In de ledenvergadering van 14 januari 1958 bleek echter, dat ik niet door het bestuur, maar door de leden kandidaat was gesteld. Dit had een ernstige en heftige dis cussie tot gevolg. De voorzitter verklaar de daarbij namens het bestuur dat het zo handelde uit referentie voor de leden en dat 2aj de heer Van Dijk als raadslid en als fractievoorzitter zeer waardeer den. Enkele dagen nadien ontving ik een schrijven, waarin mij werd medegedeeld, dat ik door de adviescommissie op een niet verkiesbare plaats op de kandida tenlijst was gezet. Daar de meerderheid van deze adviescommissie uit leden van het bestuur bestond is verder commen taar op dit advies overbodig. Een grote groep van leden van de af deling achtte het echter gewenst een kiescomité op te richten, teneinde mij een verkiesbare plaats op de kandida tenlijst te verzekeren. Na de oprichting van dit kiescomité werd op 21 februari door het bestuur van de afdeling een ledenvergadering belegd, waarbij het be stuursbeleid op de agenda vermeld stond. Tijdens deze vergadering bleek dat niet het bestuursbeleid, maar mijn be leid ter sprake werd gebracht in de vorm van een bestuursverklaring. Hierin werd namens het gehele bestuur mijn beleid als raadslid en als fractievoorzit ter op felle en dikwijls beledigende wijze gehekeld. Hiertegen heb ik fel stelling genonjen. GEEN VERZOENING Nadat de heer Van Dijk dan nog uit voerig is ingegaan op de na zijn verkie zing tot raadslid gerezen controverse, herinnert hij aan een door hem in begin maart van de voorzitter van de afdeling Leiden, mr. Van der Poel, ontvangen uit. nodiging voor een bespreking, waaraan ook de partijsecretaris, dr. Albering. de kringvoorzitter, de heer Deerenberg en zijn mede-raadsfractieleden, de heren Menken en De Bree zouden deelnemen. Teneinde zo mogelijk het conflict op te lossen heeft de heer Van Dijk deze uit nodiging op 14 maart aanvaard. Tot zijn grote verbazing ontving hij enkele da gen later van dr. Albering de mededeling, dat „de heren De Bree en Menken niet bereid waren aan deze verzoeningspo ging mede te werken". Hoewel de heer Van Dijk de erken ning van het partijbestuur van de K.V.P., „dat hij (de heer Van Dijk) on aangename en kwetsende bejegeningen vanwege het voormalig afdelingsbestuur moest ondergaan", zeer waardeert, be treurt hij het. dat op generlei wijze werd ingegaan op de door hem in zyn beroep, schriften aangevoerde verweren en ar- r gumenten. Dr. ir. P. C. LINDENBERGH advies aan Israël probleem van zijn waterhuishouding te boven zal komen. De mogelijkheden zijn er en men beschikt over bekwame, jonge ingenieurs. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat dr. Lindenbergh, die thans weer in Leiden is teruggekeerd, na ver loop van tijd nog eens in Israël gaat kijken of de door hem aanbevolen denk beelden aan de verwachtingen hebben beantwoord. „Wist U dit" over Zuid-Holland? (Van een onzer redacteuren) Nadat het provinciaal bestuur enige tijd geleden een lofwaardige poging heeft gedaan om de provinciale begro ting en rekening in een wat aantrekke lijker gewaad te steken dan gebruikelijk om zodoende de belangstelling voor het werk van de provincie als bestuursorga nisatie te bevorderen, is thans een nieu we poging in die richting gedaan door de uitgave van een bescheiden brochure onder de titel „Wist U dit?", waarin en kele aspecten van het provinciaal be stuur worden belicht. Deze uitgave is gisteren tijdens een persconferentie te Den Haag toegelicht. De brochure is in het bijzonder be stemd voor allen, die met het openbaar bestuur te maken hebben en voorts de leerlingen van de middelbare scholen. Men kan er uit lezen, wat in korte trek ken de taken van het provinciaal be stuur zijn en welke problemen zich in het bijzonder in de provincie Zuid-Hol land voordoen. Deze provincie heeft en kele bijzondere aspecten, zoals een inwo nertal vanmeer dan twee-en-een-half miljoen en een record-aantal gemeenten van 671. Het provinciaal bestuur be steedt jaarlijks bijna dertig miljoen gul den aan verschillende werken, waarvoor het de zorg heeft gedragen, zoals we genbouw en waterstaatkundige werken, gezondheidszorg, recreatie, culturele pro jecten etc. Zeer summier worden deze werkzaamheden en hun betekenis in de brochure aangestipt. We kunnen niet zeggen, dat in deze bruchure sprake is van een boeiende lec tuur, doch verheugend is, dat in enkele korte omschrijvingen een beeld wordt gegeven van werkzaamheden, waarover nog te weinig bekendheid bestaat, werk zaamheden die ten goede komen van de miljoenen, die in deze provincie wonen. Enkele foto's en kaartjes geven een le vendiger karakter aan deze brochure. Zilveren jubileum bij de Grofsmederij Hedenochtend werd de heer H. Fla- man met zijn gezin in de vergaderzaal van de N V. Kon. Ned. Grofsmederij door de directie ontvangen en gehuldigd in verband met zyn zilveren jubileum in dienst van deze onderneming. De direc teur, ir. M. C. de Jong, sprak de jubilaris toe en dankte hem voor het vele werk, dat hij op zo voorbeeldige wijze voor de fabriek heeft gedaan, eerst als voorwar- mer en later als afbramer in de ketting- fabriek. In dat werk kon hij iets leggen van zijn persoonlijkheid, terwijl hij te vens hierdoor kon bijdragen tot de naam van het kwaliteitsprodukt op de interna tionale markt. Als blijk van waardering bood ir. De Jong de heer Flaman een enveloppe met inhoud en een herinne ringsbord aan, evenals het erediploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorende zilve ren draaginsigne. De bedrijfsleider, de heer J. v. d. Waals getuigde in een koyte toespraak eveneens van de grote waardering voor het werk en de persoon van de jubilaris, waarna de heer J. Coert als lid van de ondernemingsraad namens de collega's enkele geschenken aanbood. De heer Flaman dankte tenslotte voor de hem gebrachte hulde en de geschen- I ken. Dubbele zitting om stroom te verwerken Ondanks de voortdurende acties, die worden gevoerd om de steeds groeiende stroom van weggebruikers op te voeden tot medewerkers aan een veilig verkeer en ondanks het feit, dat de vaak zeer strenge vonnissen tegen de verkeerszon- daars toch voor anderen een ernstige waarschuwing zouden moeten inhouden, moeten steeds weer vele series verdachten, die het niet zo nauw nemen met de artikelen der wet of de regels van het fatsoen, voor de balie verschijnen om rekening en verantwoording van hun wandaden af te leggen. Hierbij opgeteld het aantal verdachten, dat niet in het verkeer, doch op andere wijze schromelijk te kort is geschoten in de naleving van de wet dan is het niet te verwonderen, dat gisteren aan het Rapenburg in totaal bijna 200 zaken moesten worden behandeld. Om deze stroom van zaken te kunnen berechten waren bijzondere maatregelen nodig en het was dan ook een voor Leiden zeer unieke gebeurtenis, toen op een zeker moment in de benedenzaal de kantonrechter mr. R. de Bruyn met de officier, mr. E. v. d. Schans rechtspraken en in de bovenzaal de plv. kanton rechter mr. W. de Koning met de officier mr. H. J. F. Zandhuis de nodige eisen en vonnissen uitspraken. GEEN VODDEN Naast de vele kleine zaken met boetes van f. 1 tot f. 25, waren er ook enige zeer ernstige, waarbij zelfs een onvoor waardelijke hechtenisstraf werd uitge sproken. Zo stond een 46-jarige opkoper uit Den Haag terecht voor 5 zaken tegelijk en dat deze verdachte nog meer op zijn kerfstok had, bleek wel uit het feit, dat de 5 dagvaardingen hem in het Huis van Bewaring waren betekend. Ver dachte had in 5 verschillende gemeenten zonder vergunning lorren ingezameld en wendde zich hierbij in het bijzonder tot de jeugd. Ieder kind. dat een hoeveel heid oude lorren bij hem aan de kar bracht, kreeg hiervoor in ruil een of an der prul met een waarde van enige cen ten. In Katwijk gingen de zaken bijzon der goed, want hier droegen enige kin deren, gebruik makende van de afwezig heid van moeder, geen oude lorren, doch wasgoed aan om te ruilen en werden daarbij flink aangemoedigd door ver dachte. „Het waren vodden", hield verd. vol. In zijn zeer scherp gesteld requisi toir eiste de officier, mr. Zandhuis, naast in totaal f. 150 boete een onvoor waardelijke hechtenis van een maand te gen hem. Hoewel de plv. kantonrechter, mr. De Koning de totale boete tot f. 105 subs. 21 dagen terugbracht, vond hy eveneens, dat verdachte de maand hech tenis volkomen verdiende en vonniste conform. „AANRIJDING OP AFBETALING" Ook voor een 20-jarige timmerman uit Warmond is een vrijheidsstraf in over weging genomen. Verdachte had met een huurauto in Warmond een bocht te krap genomen en was tegen een geparkeerde auto opgereden. Menende, dat niemand iets had gezien was verd. snel doorgere den om „moeilijkheden" te voorkomen. Het werd een misrekening voor hem, want er waren wel getuigen ter plaatse, die hem hadden herkend. Tegen de poli tie verklaarde hij, dat hy was doorgere den, omdat dit zaakje hem geld zou gaan kosten en toch niemand het had gezien. „Uw houding is bijzonder afkeurens waardig en misselijk", aldus de officier. „Toevallig waren er getuigen, anders had de eigenaar van de beschadigde auto met de kosten van herstel gezeten". „Ik heb een hechtenisstraf in deze overwo gen, doch zal U nog een kans geven". Wèl eis ik naast een boete van f. 150 of 1 maand, de ontzegging van de rybe- voegdheid van 1 jaar onvoorwaardelijk, omdat U nog moet leren, dat het rijbe wijs naast rijvaardigheid ook nog een fatsoenlijk gedrag op de weg eist". Na de eis en nog vóór de plv. kantonrechter vonnis ging wijzen, vroeg verd., of hij die f. 150 in termijnen mocht betalen, daar hij geen geld bezat. „Een aanrijding op afbetaling dus", volgens de plv. kan tonrechter. Na een zeer ernstig vermaan, luidde het vonnis f. 75 boete subs. 10 da gen en een maand intrekking van rij bewijs. NIET EN VERKEERD GEWACHT Een 24-jarige metaalbewerker uit Lei den had alles op alles gezet en had, na dat hij reeds viermaal voor het rijexa men was gezakt, toch maar vast een auto gekocht, waarmede hij de wegen onveilig maakte. „Het spijt mij heel erg, dat Uw auto niet in beslag is genomen", aldus de officier. „Rekent U er maar vast op. dat het een volgende keer zeker zal gebeuren". De eis was f. 75 subs. 20 dagen. Met een herhaling van bovenge noemd dreigement, vonniste de kanton rechter met f. 40 of 10 dagen. Het gebeurt niet vaak, dat inzittenden getuigen tegen de man, die achter het stuur zit, want meestal proberen zij deze te helpen bij zijn verklaringen van oh- schuld. De 67-jarige bouwkundige uit Renkum reed in Sassenheim een uitrit uit en gaf geen voorrang aan een passe rende ladderwagen. Verdachte beweerde, dat hij net vo. - de rooilijn had gestopt, maar dat de ladderwagen nogal uitstak en daardoor f. 122 schade opliep. De eigenaar dreigde met een procesverbaal als hij niet zou betalen en ru had Y 4 be taald, maar het procesverbaal kwam toch. Dat vond hij gemeen. „De wens van de assuradeur; voor alle zekerheid" aldus de kantonrechter. Verd. ratelde aan een stuk door over zijn onschuld, hoewel zelfs de beide inzittenden van zijn auto verklaarden, dat hij wel dege lijk de weg was opgereden en niet had gestopt voor de rooilijn. Tijdens het re quisitoir viel verd. de officier steeds in de rede, zodat deze de kantonrechter moest verzoeken verd. uit de zaal te ver wijderen, als hij zijn mond niet dicht hield. De eis was f. 40 subs. 10 dagen. Het vonnis luidde f. 30 subs. 10 dagen. Een 19-jarige Woubruggenaar zou de scooter van zijn vader even „aanlopen", omdat deze niet wilde starten. De motor ging draaien en zoonlief ging meteen maar een blokje om, hoewel hy geen rij bewijs bezit. Onderweg gaf hij geen voorrang aan een andere scooter en reed er bovenop. Schade totaal f. 360. Die zal de zoon moeten betalen, omdat hij zon der rijbewijs reed en de verzekering de schade dus niet dekt. Bovendien nog te betalen f. 40 boete voor het rijden zon der rijbewijs en f. 30 idem voor het niet verlenen van voorrang, zo luidde het vonnis conform de eis. Taptoe Delft onder een nieuwe leiding Luitenant-kolonel D. baron Mackay, die sinds 1954 de algemene leiding heeft gevoerd van de „Taptoe Delft", heeft om gezondheidsredenen verzocht van ver dere medewerking aan dit evenement te worden ontheven, aldus deelt de Leger, voorlichtingsdienst mede. De minister van Defensie heeft over ste Mackay onder dankzegging eervol ontheven van zijci taak en de militair- technische en artistieke leiding van de Taptoe dit jaar opgedragen aan majoor R. van Yperen, directeur van de Ko ninklijke Militaire Kapel en kapitein A. J. van Dongen, die reeds sinds 1954 bij de leiding en organisatie van de Taptoes waren betrokken. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Amsterdam (Willem de Zwijgerkerkgemeente A.) dr J. H. van Beusekom te Breskens. naar Groningen (vac. C. M Luyten) J. Grolle te Ni]verdal Benoemd tot vicaris te Utrecht (wijkge- meente Noorderbrug) J. Leewis, kand. te Vlaardingen. Bedankt voor Oohten (Gld.) A. Kool te Brandwijk. voor Bodegraven G. van Estrik te Nieuwland. Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden (vac. J. C Ha gen). G. Heijerman te Nijverdal en G. Meyster te Ede. Beroepen te Gees (Dr.) J. Tevel. kand. te Middelburg. Te Ga rijp G. de Ruiter te Knijpe. Aangenomen naar Hoek (Z.) A. J. Verbeek, kand. te 's-Gravenhage. die bedankte voor Aarden burg en voor Wilsum (O.) naar Sint Laurens Chr. van Ulden, kand. te "s-Gra venhage. die bedankte voor Reltsum, Schoonoord, Siegerswoude en voor Zwaag- westeinde. Bedankt voor Amsterdam-Z.- Slotervaart W Dekker te IJlst. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen (2de maal) P. Bakker te Huizen (N.-H.). die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Londen (On tario. Canada) (Pree Chr. Ref. Church) W. van 't Spijker te Drogeham. Doopsgez. Broederschap Tweetal te Amsterdam (vac. dr J. D. Dozy) H. B. Kossen te Berlikum en H. D. Woildnga te Dordreoht-Breda. Baptisten Genieenten Beroepen te Enschede J. Ketelaar te Hoogezand. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dirksland H. Ryksen te Vlaardingen. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Loenen a. d. Vecht B. Toes te Alblaseardam.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3