ft Vlammenzee blakert de schiethei bij Oldebroek ta BENELUX-RADIOTELESCOOP WORDT IN STUDIE GENOMEN Met een enkel woord Agenda DINSDAG 9 JUNI 1959 Heidebrand tijdens schietoefening Militairen grijpen in bij Nijmegen (Van onze Zwolse correspondent) Gistermiddag omstreeks twee uur is op de schiethei van het artil lerie-schietkamp Oldebroek een heidebrand uitgebroken. Aange wakkerd door de felle wind en tengevolge van de grote droogte, grepen de vlammen met razende HOOFDAGENT SLOEG ZIJN BUURVROUW: f. 25 BOETE De Alkmaarse politieredhter, mr. J. N. Alblas, heeft gistermiddag een 46-jarige Alkmaarse hoofdagent van politie ver oordeeld tot een boete van 25 gulden. De officier van Justitie had de vorige week een boete van 60 gulden geëist. De hoofdagent had op 14 september 1958 zijn buurvrouw, die zich bemoeide met een ruzie, waarbij zowel haar dochtertje als dat van de agent betrokken waren, een klap in het gezicht gegeven. Vol gens de agent had hij de dame slechts een tik op de wang gegeven om haar te kalmeren, doch deze verklaarde dat zij een klap op haar hoofd had gekre gen en daarvan achterover was gevallen. De politerechter overwoog dat de agent optrad toen de schermutseling al was afgelopen en dus niet meer behoefde op te treden. Doch ook als deze ruzie nog aan de gang zou zijn geweest had de agent de vrouw geen klap mogen geven. Omdat de gevolgen van de (klap niet ernstig waren, verlaagde de politierech. ter de boete tot 26 gulden. De Westduitse industrie bloeit als nooit tevoren (Van onze correspondent in Bonn) De waarde van het aantal orders, dat de Westduitse industrie in april j.l. kon boeken, was 43 percent hoger dan in april 1958! Dit percentage heeft in de Bondsrepubliek aanleiding gegeven tot grote verbazing. Men had een duidelijke groei verwacht, maar niemand had kun_ nen denken, dat de conjunctuur voor een dergelijke sensatie zou kunnen zorg dragen. Volgens mededelingen van het West duitse ministerie van Economische Za ken te Bonn bedroeg de waarde-index van het aantal orders (in 1954 gelijk 100) 138 in maart 1958, tegen 161 in maart 1959, en 142 in april 1958 tegen in april jl. 179. In doorsnee was de afgelopen vijf jaren omstreeks maart/april meestal een seizoenteruggang van circa 4 percent te constateren. De conjuncturele opgang, die de West duitse economie nu reeds enkele maan den kenmerkt, heeft de teruggang doen omslaan in een opgang van ongekende afmetingen. Daarbij valt op, dat bijna alle takken van industrie hierbij be trokken zijn. De orders van de staalin dustrie stegen met 58 percent in waarde, die van de textielindustrie zelfs met 75 percent. Daarbij komt de verhoogde vraag niet uit het buitenland, maar in het bijzonder van de binnenlandse markt. De oorzaak van deze enorme groei zit in de eerste plaats in het uiterst vroege begin van het voorjaar. Vergeleken met 1958 begon het seizoen dit jaar zes we ken eerder en dat heeft aanleiding ge geven tot het plaatsen van orders op een moment, waarop men er in 1958 nog niet over dacht. Daardoor kon in de bouwnij verheid een percentage van 76 percent bereikt worden, wat de groei van de or_ ders betreft vergeleken bij een jaar ge leden. Wanneer over een of twee maan den de cijfers van mei en juni bekend worden gemaakt, zal men pas werkelijk kunnen zien hoe de stand van zaken is Naast het vroege begin van het voorjaar staat ongetwijfeld het feit,, dat het de laatste maanden niet tot noemens waardige prijsstijgingen is gekomen. Tenslotte is de handel erop uit, tezamen met de verwerkende industrieën, om de voorraad weer wat bij te werken. Dit alles leidde dan tot de groei van de orders en tot de conjuncturele sensa ties van de laatste maanden in de Bonds republiek. Rebellen in Nicaragua verloren zwaar gevecht De rebellen zijn „militair geliqui deerd", aldus verklaarde generaal Anas- tasio Somoza, bevelhebber van de Na tionale Garde van Nicaragua, gisteren in Managua. De generaal, een broer van president Somoza, deelde op een pers conferentie mede. dat de rebellen zijn verslagen bij een zwaar gevecht dat maandagmiddag te Cerro de ia Laguna, circa 180 km ten noordoosten van Man- gua, is geleverd. Twee uur nadat de slag begon staakten de opstandelingen het vuren, zo zei hij. Generaal Somoza wilde zeggen hoeveel doden en gewonden er waren gevallen. De eerste secretaris van de ambassade vaa Nicaragua te Washington, Lazo, is gisteren als zodanig afgetreden. Hij heeft zich bij de tegenstanders van president Somoza aangesloten. Russische ambassadeur in Birma van functie ontheven De Russische ambassadeur in Birma, Alexei Sjtsjiborin, is van zy'n functie ontheven om .andere werkzaamheden op zich te nemen". Hij zal worden op gevolgd door Andrei Ledofskl, voorheen ambasadeur in Washington. In Birma werd onlangs heftig gepro testeerd tegen het optreden van Rus sisch ambassadepersoneel bij het ge dwongen vertrek van een militaire at taché, Striguine, die twee keer gepoogd zou hebben zelfmoord ite plegen. snelheid om zich heen. Honderden konijnen, hazen en reeën vluchtten voor het vuur, dat zich soms met snelheden van 30 km. per uur ver plaatste. Militairen en burger-personeel van de legerplaats Oldebroek en militairen, ge legerd te Wezep, versterkt met brand weren van Oldebroek, Doornspijk en Hattemerbroek, namen de blussing ter hand. Men stond vrijwel machteloos tegen de voortrazende vlammen, die steeds van richting veranderden. Met vier bulldozers en ander materiaal wer den brandgangen gegraven van twintig meter breed, maar zelfs dit hielp niet overal, zodat men hier en daar de gan gen dertig meter breed moest maken. De manschappen bestreden het vuur met vuurzwepen. In totaal is, volgens de kampcommandant, overste J. Brouwer, driehonderd hectare verloren gegaan. Onbekende oorzaak De brand is door totnutoe onopgehel derde oorzaak uitgebroken, toen op de hei schietoefeningen werden gehouden. In verband met het droge weer werd niet met fosfor en rookgranaten gescho ten, doch werden brisantgranaten ge bruikt, die alleen scherven en geen vuur geven. In het centrum van de schiethei ontstond het vuur, dat door de wind werd voortgedreven in noordoostelijke richting. De dennenbossen én de Prinses Margrietkazerne, die vlak bij de spoor lijn ZwolleHarderwijk zijn gelegen, liepen groot gevaar. Hadden de bossen vlam gevat, dan zou blussen onmogelijk zijn geweest. Men stichtte echter een tegenbrand, zodat uitbreiding werd voorkomen. Toen bleek evenwel, dat het vuur zich in oostelijke richting ver plaatste. In korte tijd had het de hand- granatenbaan bereiRt. Hier lagen een groot aantal blindgangers, die ontplof ten. Dit gedeelte van het terrein werd toen maar aan het vuur prijsgegeven. Uitbreiding naar de bossen, die de schiethei aan de oostelijke zijde begren zen, kon worden voorkomen. Om zeven uur was men het vuur meester. Bij de blussingswerkzaamheden, die tot half negen duurden, liepen en kele soldaten lichte brandwonden op. Gedurende de gehele nacht heeft elk uur een speciale brandploeg het terrein gecontroleerd of het vuur weer ergens was uitgebroken. De nablussingswerk- zaamheden werden bespoedigd door een fikse regenbui. Ook bij Nijmegen Eveneens dank zij het doortastend optreden van een groot aantal militai ren, de meesten afkomstig uit Gronin gen, Friesland en Drente, kon gister middag in de nabijheid van het dorpje Beek, 25 km. ten zuiden van Nijmegen, een fel om zich heen grijpende bosbrand worden bedwongen. Twee in de nabij heid staande woningen konden voor het vuur worden gered. Militairen, opgeko men voor herhalingsoefeningen, bemerk ten 'smiddag6 een hevige rookontwikke ling in de bossen rond het plaatsje Beek. Onmiddellijk werden groepjes ge vormd, waarbij ieder zich een taak zag aangewezen bij de brandbestrijding. Dankzij dit georganiseerd optreden kon na enige uren hard werken de schade worden beperkt tot een verbrande bos- oppervlakte van een hectare. De militairen wisten twee in de nabij heid staande woningen tijdig te ontrui men en daarna het vuur, dat tot op 25 meter afstand was genaderd, te doven. By het blussingswerk werd in de loop van de middag steun ontvangen van de zes brandweren uit omliggende ge meenten. De oorzaak van deze brand is waar schijnlijk een weggeworpen sigaretten peukje.... Postvervoer per raket Voor het eerst is post vervoerd door middel van een geleid projec tiel, zo hebben de Amerikaanse pos terijen gisteren bekendgemaakt. Een raket van de marine van het type „Regulus" die gelanceerd was van de onderzeeboot „Barber" in de Atlan tische Oceaan, ongeveer 160 km. uit de kust, heeft de post behouden aan land gebracht op een basis van de Amerikaanse marineluchtvaart bij Jacksonville in Florida. De „Regulus" vervoerde 3.000 brie ven waarvan een geadresseerd was aan president Eisenhower. De vlucht duurde twee-en-twintig minuten. Het projectiel was voorzien van wielen en vertraagde zijn vaart door een parachute. Het maakte een per fecte landing op de startbaan van de basis. Postbeambten ter plaatse behandelden de post voor verdere Atwijkse kotter Als tip gal hij graag Op een vurige vraag „Neem BOOTZ mee, dan gaat het veel vlotter!" TIP VAN BOOTZ Tri7.. Hr. H. I». van G.. Amsterdam ontv. 1 fl. TIP -f 1 Lfl. Bootz' Oude Gene ver. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz. A'dam. verzending. Er waren o.a. brieven bij voor de 99 leden van de Wereldpost unie, voor leden van de Amerikaan se regering, het Congres en het Hooggerechtshof en voor de gouver neurs van alle Amerikaanse staten en gebieden. Steun van OEES Kruis-antenne van enige kilometers Dank zij een subsidie van de zijde van de OEES van 225.000 gulden kan een begin worden gemaakt met het ontwerpen van een enorme radiotelescoop, waarvan de bouw mettertijd zal geschieden in Benelux- verband. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van prof. dr. J. H. Oort, de directeur van de Leidse Sterrewacht. De kosten van deze radio telescoop zullen waarschijnlijk vijf tot tien miljoen gulden bedragen. De radio-sterrenkunde heeft zich in de de na-oorlogse jaren stormachtig ont wikkeld. Radio-telescopen nemen de ra diostraling waar. welke door velerlei ob jecten in en buiten ons sterrenstelsel wordt uitgezonden. De waarnemingen van deze straling hebben het beeld, dat de sterrenkundigen zich kunnen vormen van het heelal, in de laatste jaren bij zonder verrijkt. Een moeilijkheid bij deze waarnemingen is echter, dat het scheidend vermogen, dus de gedetail leerdheid van de waarnemingen, afhan kelijk is van de omvang van de radio telescopen, dus van de omvang der an tennes .waarmee de radiostraling wordt opgevangen. De radiotelescoop van Dwingeloo heeft dank zij een middellijn van vijfentwintig meter een scheidend vermogen van 36 boogminuten (onge veer de zonneschijf), terwijl de grootste radiotelescoop ter wereld, die te Man chester staat, iets scherper kan waar- MAX TAILLEUR 50 JAAR Het Rembrandtsplein bent een aantal typische figuren. Daar is Tante Saar, de bloemenverkoopster, die al meer dan veertig jaar in haar hoekje bij het plantsoen is te vinden, daar is Tom Doris") Manders met zijn caba ret in Parijse sfeer en daar is op de hoek van de Utrechtsestraat Max Tail leurs „Doofpot", waar iedere avond de Jiddische gein Stroomt,, die zo'n grote invloed heeft gehad op de Amster damse humor. Al meer dan tien jaar vertelt Max hier avond aan avond zijn moppen en al die tijd heeft hij niet over belangstelling behoeven te klagen. Op menige avond staat er een rijtje mensen voor de deur .wachtend tot er een plaatsje vrijkomt. En nu wordt Max Tailleur vijftig jaar. Hij heeft ge zegd, dat hij deze mijlpaal in alle stilte nemen. Wetenschappelijk is het echter van groot belang, dat een scheidend vermogen van ongeveer één boogminuut wordt bereikt, waardoor de waarnemin gen een veel grotere detailrijkdom zou den verkrijgen. Daartoe is echter een enorme antenne nodig. Deze zou niet meer draaibaar kunnen zijn. doch een vaste stand moe ten innemen. Het beoogde scheidend vermogen kan slechts worden bereikt door een antenne van enige kilometers doorsnee. Men wil ergens in de Benelux- land en een dergelijke antenne bouwen in de vorm van een kruis, dat zich over enkele kilometers naar vier zijden zou uitstrekken. De antenne zal vermoede lijk ruim 200 000 vierkante meter grond moeten beslaan. De voorbereidende studies door tal loze geleerden en technici zullen enige jaren vergen. Deze voorbereidingen vragen bovendien enorme bedragen, in verband met de diepgaande studies, welke ervoor nodig zgn. De OEES heeft thans gezorgd, dat deze voorbe reidingen een aanvang kunnen ne men. Het staat nog niet vast, hoe met tertijd de bouw zelf kan worden ge financierd. De voorbereidingen voor de bouw zullen waarschijnlijk enige jaren in beslag nemen. Over de plaats van vestiging is nog geen besluit genomen. Dat is een van de vraagstukken, die thans in studie kunnen worden genomen. wil passeren, maar Wit lijkt wel een van zijn beste moppen te zijn. In ieder geval hebben vrienden, dragers van de „Gouden Doofpot", per circu laire aangekondigd, dat op 12 juni op kosten van de jubilaris een groot feest zal worden gegeven. Tot ieders verba zing niet op het Rembrandtplein, maar ln Hotel Bouwes te Zandvoort. BINNENLAND Een brand, die gistermiddag tussen Tilburg en Gilze heeft gewoed, heeft 20 hectare hei vernield. Een vliegtuig van de basis Gilze Rijen ontdekte het vuur om half drie en meldde dat per radio. Het toestel loodste later de brandweer van Tilburg door het bos- en heidegebied, waar het moeilijk is zich van de grens af te oriënteren naar de plaats van de brand. Militairen en burgers hielpen bij het blus sen. De brandweer was om zes uur bezig met de nablussing. De Indonesische minister van Ver bindingen, Soekardan, heeft gisteren in het Indonesische parlement meegedeeld, dat een onbekend persoon verantwoor delijk ls voor de treinramp in Oost-Java, waarbij vorige maand 92 mensen werden gedood en 114 gewond. Volgens „Antara" zei minister Soekardan voorts, dat som mige spoorwegbeambten de voorschriften hadden veronachtzaamd. Prins Bernhard zal van 10 tot en met 12 Juni a.s. in zijn functie van in specteur-generaal der Koninklijke Marine een gedeelte van de thans aan de gang zijnde NAVO-oefening Fairwind 4, ln het noordelijke gedeelte van de Noordzee bij wonen. De Prins zal zich te dien einde per marinevliegtuig naar het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman" begeven. De Slbajak is gisteren van haar voorlaatste reis uit Indonesië in Rotter dam aangekomen. Op 23 Juni vertrekt het schip voor de laatste maal, waarna het verkocht zal worden. Zondag ls in het Gemeente Zieken huis te Den Helder overleden de oud mensenredder Jan Kuiper. Hij bereikte de leeftijd van 75 Jaar. In zijn gevechten tegen huizenhoge golven en grondzeeén redde h(j tezamen met anderen meer dan 100 mensenlevens. De heer Kuipers was lid van de Oud-reddersverenlging „Moed, Volharding en Zelfopoffering". De teraar- debestelllrzal woensdagmiddag 13 uur met korpseer geschieden op de Algemene Begraafplaats In Den Helder. Op de gisteren te Amsterdam gehou den algemene vergadering van de Vereni ging van Nederlandse Toneelschrijvers heeft de waarnemende voorzitter, de heer A. Defresne, het overlijden herdacht van de vroegere voorzitter, de heer A. den Hertog. Met algemene stemmen is de heer Ben van Eysselsteljn tot voorzitter der vereniging gekozen. Een Dordtse en vier Dubbeldamse tuinders zijn gisterochtend door het oog van een naald gekropen. ZIJ reden met een bestelauto over de Zuldendijk te Dor drecht. Toen de Dordtse bestuurder by de onbewaakte overweg aldaar een trein zag naderen, remde ny, maar de voet- rem van zijn wagen weigerde dienst. De auto reed met matige vaart door en kwam tegen de linkerzyde van de Juist passe rende trein aan. Hij werd tien meter mee gesleurd, maar gelukkig 6choot de voor bumper los. De trein kwam ongeveer 600 meter verder tot stilstand. Deze had een hall uur vertraging. De viering van het 50-jarig Jubileum van de Snelverkeers Onthouders Vereni ging is gisteren in Utrecht begonnen met ae algemene vergadering van de SOV. Vandaag werd de herdenking gecombi neerd met het 24ste congres van de In ternationale Federatie van Spoorweg- drankbestrijders Verenigingen. De president en de rechters van het Hof van Justitie van de Europese ge meenschappen zullen in gezelschap van de advocaten-generaal en de griffier van dit Hof donderdag en vrydag een bezoek aan Nederland brengen. H.M. de Koningin zal hen donderdagochtend ln Paleis Soestdijk ontvangen, 's Middags zullen zij in Den Haag besprekingen voeren met Nederland se autoriteiten. Rotterdamse politiemannen hebben zaterdagavond op een terrein aan de Oude Maas tussen de Vondelingenweg en de Botlekweg zeven Jongens in de leeftijd van 913 jaar aangehouden, die daar een houten keet van de gemeente Rotterdam bijna geheel hadden gesloopt. De Jongens verklaarden dat zy het hout hadden wil len gebruiken voor het maken van een poppenkast. De knapen zijn overgegeven aan de kinderpolitie. BUITENLAND President Nasser van de Ver. Arabi sche Republiek zal eind Juli op uitnodi ging van premier Nehroe een bezoek aan India brengen. Hij zal drie dagen in de Indiase hoofdstad blijven en met Nehroe over Internationale kwesties spreken, on der meer over de verhouding tussen Irak en de VAR In Parijs is bekendgemaakt dat een van de getuigen in de zaak-Lacaze, Marie- Therèse Goyeneche, haar beschuldigin gen tegen de aangenomen zoon van de rijke mevrouw Domenica Walter heeft in getrokken. Zij vertelde de politie dat zij gelogen had en dat zij was omgekocht door de broer van mevrouw Walter. Israël heeft Libanon meegedeeld dat het bereid ls een Libanese lichte bom menwerper die op 27 mei gedwongen werd te Haifa te landen, vry te geven, aldus hebben Israëlitische ambtenaren gisteren in Tel Aviv meegedeeld. Volgens de amb tenaren ls het besluit bedoeld als een te ken van een goede wil. Eerder hadden de vijf bemanningsleden reeds toestemming gekregen naar hun land terug te keren. De Oostenrijkse socialisten hebben gisteren ..een laatste aanbod" van kanse lier Raab tot het vormen van een coalitie regering van de socialistisch partij en geen aanbod kan aanvaarden waarbij gewaarborgd wordt dat rekening zal wor den gehouden met haar eisen op het ge bied van de financiële politiek, de bouw van overheidsbedrijven, pensioenen en de defensie. De Bulgaarse gezant in Argentinië is persona non grata verklaard, aldus heeft de Argentijnse minister van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. De gezant, VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Amateursprog. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Piano spel. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sport- Eraatje. 19.35 Gram. 20.30 Omr.ork.. groot oor en sol. 24.45 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.3524.00 Gram. Hilversum 2, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Theaterork. 18.55 Paris vou6 parle. 19.00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Met voorbedachte rade, hoor spel. 21.20 Lichte muz. 21.40 Rendez-vous in Israël, reisrep. 22.00 Hawaiian muz. 2(2.15 Act. 22.30 Planorecital. 23.00 Nws. 23.15 Beursteer, v. New York. 23.21—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmiprogr. 21.0022.30 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 10 JUNI Hilversum I, 402 n». NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gewyde muz. 9.00 V .d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Or gelspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land en tuinbmeded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Metropole-ork. en sol. 14.00 Bondsdag Geref. Mannen Ver. 14.45 Gram. 15.30 Barok-ens. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Amus.muz. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 RVU: Enkele stromingen ln de Ja- Banse cultuurgeschiedenis, door J. Fon- sin. Eerste lezing: Karakter en oorsprong van de Japanse cultuur. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vrouwenkoor en plano. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Na tionale Calvijn-herdenking 1. d. Wester- kerk te Amsterdam 21.30 Gram. 21.40 Dagboek uit de wildernis, rep. 22.25 Meis jeskoor en lnstr. kwint. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportuftsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 de zesde Ooeteuropese diplomaat die in de afgelopen twee maanden op beschuldi ging van inmenging in Argentinië's bin nenlandse aangelegenheden is uitgewe zen, had met een geheime radiozender boodschappen In code yeizvpflpp, Bij Phoenix In Arizona is gisteren een tot bus verbouwde vrachtwagen tegen een boom gereden en in brand gevlogen. Van de ruim vijftig Mexicaanse landarbei ders kwamen er 16 om het leven en 32 werden zwaar gewond. De Inzittenden konden niet snel uit de bus komen om dat er maar één uitgang, aan de achter zijde. was. De politie zei dat de bestuur der klaarblijkelijk achter het stuur ln slaap was gevallen. Nord Aviation,, de Franse vliegtuig fabriek en de drie Duitse fabrieken Blu- me Leichtbau und Flugtechnik, Hambur ger Flugzeugbau en de Weser Flugzeug- bau hebben besloten een schroefturbine- vüiegtuig te bouwen, dat ln de eerste plaats ontworpen ls om militairen, goe deren, rollend materieel e.d. te vervoeren. Het is voor de eerste maal ln de geschie denis van de luchtvaart dat fabrieken van Duitsland en Frankrijk volledig samen werken om een nieuw toestel te bouwen. Tweeduizend boeren uit de omtrek zijn maandag naar Marlgliano by Napels getrokken om te protesteren tegen de lage aardappelprijzen. Zij staken het gemeen tehuls in brand, sneden telefoondraden door en richtten wegversperringen op. De betogers waren voorzien v. stokken, stenen en stukken gereedschap. Zy konden ten slotte door de politie, die versterking ge kregen had. worden verdreven. Een aan tal hunner werd aangehouden. Aan beide kanten vielen gewonden, maar geen ern stige. In het Oemoemteoeloe-reservaat in Zuid-Afrlka zijn zondag bij een gevecht tussen twee stammen acht inheemsen ge dood en talrijke gewond. De autoriteiten hebben een detachement politie naar het reservaat gezonden om verder bloedver gieten te verhinderen. De strijd begon zondagochtend toen krijgers van de Nka- sastam de rivier de Illovo overstaken en een aantal leden van een vijandige stam onverhoeds overvielen en afslachtten. De tegenpartij organiseerde 's middags een strafexpeditie die wraak nam. Veel hutten zijn in vlammen opgegaan. Italiaanse vakbondsleiders hebben gisteravond voor onbepaalde tyd een sta king van zeevarenden afgekondigd. De vakbondsleiders gaven het stakingsparool nadat onderhandelingen met directies van scheepvaartmaatschappijen over ho gere gages waren vastgelopen. Deze onder handelingen hadden wekenlang geduurd De leider van de Maltezer socialis tische partij. Dom Mintoff, heeft de lei ding van de party voor onbepaalde overgedragen met het oog op zijn gezond heidstoestand. Hij zal Malta deze maand verlaten. Mogelijk zal zijn afwezigheid zes maanden of langer duren. De leiding van de partij komt ln handen van een drie manschap. Mintoff lijdt reeds twee jaar aan een pijnlijke nieraandoening. In de afgelopen veertien dagen was de ziekte ernstiger geworden. Radio Moskou meldt, dat een nieuw type reusachtige autobus, die plaats biedt aan tweehonderd passagiers, zyn Intrede in de straten der Russische h. fdstad heeft gedaan. Elke bus heeft zeven deu ren. die automatisch geopend en geslo ten worden, hetge^p een vlug in- en uit stappen der pas? °rs verzekert. Herv. wykcentrum „Het Boshuis" (ach ter Hof laan 76)Bezichtiging 89.30 uur nam. WOENSDAG: Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Gew. Arbeidsbureau (Doezastr. 2a) Voorlichtingsavond over Nleuw-Zeeland. 8 uur nam. Rehoboth: Leden verg. Bond van Chr. Plattelandsvrouwen. Spr.: J. den Houten „De ouders of de kinderen?" 8 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Speeltuinver. „Ons Eiland". 730 uur nam. Sohuitteirsveldj: Kindersamenk. Evan gelisatiewerk. 3 uur nam. Steensohuur 6: Leden verg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG: Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Voorlichtingsavond. Plaatseiyke Ole Vak opleiding Bouwbedryf. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Levendaal 1: Feestavond Cie voor Hulsh. Voorlichting. 8 uur nam. Schuttersveld: Evangelisatie Tentweek. 8 uur nam. StationspleinStrandwandeling Ned. Chr. Reisvereniglng. 7A5 uur nam. Wassenaar: Clubgebouw SV Wasse naar: Jaarvergadering supporters ver. 8 Wassenaar. Kasteel Oud-Wassenaar: Viering 30-Jarig bestaan Vrouwenver. tot bevordering van het geeeteiyk-soclale le ven ln Wassenaar. 2.30 uur (voor leden) en 8.30 (voor belangstellenden). VRIJDAG ZATERDAG. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „EcoLesla". 8 uur nam. Doopsgez. KerkAdventkerk: Bijbelstudie te 10 uur voorm.; prediking te 11 uur voorm. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar de Brasem. 2 uur nam. SchuttersveldEvangellsatiesamenkomst voor kinderen 3 uur nam.; Idem voor ouderen 8 uur naim. Hogewoerd 176: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 7 uur nam. SchuttersveldEvangellsatiesamenkomst voor kinderen 3 uur nam.; idem voor ouderen 8 uur nam. MAANDAG Lakenhal: Rondleiding K. en O. op ten toonstelling Het Nederlandse portret sinds 1880. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon: „The big country", 14 Jaar Werkd. 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8.15 uur. Casino: „The horses mouth", 14 Jaar Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw die tweemaal leefde" (Vertigo), 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lldo: „Flitsende degens", 14 Jaar. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Rex: „De hofnar". Alle leeftyden. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: Lie- be. Tanz und 1000 Schlager". TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind Juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.—5 uur nam.; zond 15 uur nam. (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m. 5 oktober. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden geopend de Zulder-apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222, Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Muzikale caus. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Vakantletips 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz.: De brievenbus gaat open, cor respondentieclub o.l.v. Regina Zwart. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Zang en plano. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 21.06 Metropole Ork. en soliste. 20.45 Hoeveel aarde heeft een mens nodig?, hoorspel. 21.50 lnstr. kwint. 22.15 Alt en piano. 22.45 De weg naar volwas senheid, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e ïyn van 1820 uur) Jealous heart (Carson), Orkest Jan Garber; Smart and charming (Böttcher) Gerhard Gregor; My happiness (Bergan- tlne), Orkest Jan Garber; I'll see you in my dreams (Jones), Gerhard Gregor; Mus krat ramble (Ory), Orkest Jan Garber; Who's sorry now (Snyder), Fritz Schulz Relchel; All the things you are (Kern), Orkest Jan Garber; I can't give you any thing but love (McHugh), Fritz Schulz Reichel; Pagan love song (Brown), Orkest Jan Garber; Get up on the stars, Trio Harmonie; Mama's gone, goodbye (Bo- cage), Orkest Jan Garber; Avalon (Rose), Trio Harmonie; San Antonio Rose (Wills) Orkest Jan Garber; Forget me not (Mar tin), The Kalin Twins; Mit siebzehn - Hula Liebe - Du gehörst mir, Orkest Max Greger; I got a feeling (B. Knight), Ricky Nelson; Dansero (Heyman), Orkest Tom my Dorsey; No other arms, no other lips (Kramer), The Chordettes; Some of these days - The honeysuckle and the bee - Hello! Hello! Who's your lady friend - In a shanty ln old Shanty town. Russ Con way; Wunderbares Madchen (Vancé), Peter Alexander; Sail along silv'ry moon (Wenrlch), Orkest Mav Greger; Hula baby (Knox), Peter Kraus; Blue Hawaii (Ro bin), Orkest Kurt Edelhagen; Die Farbe der Liebe (Robbins), Rolf Jago, Quartetto Rhythmlco; Tipitipitlpso (Gletz), Maurice Larcange; Nessuno (de Simone), Umberto Marcato; Piccolisslma Serenata (Ferrlo), Orkest Roberto del Gado; Come prima (Taccanl), Quartetto Enzo Gallo; Chella 11a' (Taccani), Orkest Roberto del Gado; Piove (D. Modugno), Umberto Marcato; Music music music - if you were the only girl in the world - I'm nobody's sweet- Heart now - Yes Sir that's my baby, Russ Conway; Tipltin (Grever), The Andrews Sisters; Cha cha cha for Gia (Mancini), Orkest Tommy Dorsey; All of a sudden my heart sings (Rome), Paul Anka; Teenager melody - I love you baby - Sugar baby. Orkest Max Greger; When (Reardon), The liams), Bobby Hackett and his Jazz Band; Basin street blues (S. Williams), Jack Teagarden; I want a big butter and egg man (P. Venable), Bobby Hackett and his Jazz Band; How high the moon (M. Lewis), Orkest Ray Anthony. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 V. d. ieugd. 20.00 Journ. en weerber. NCRVi 20.20 Filmrep. 20.30 Kritieken. 21.00 Fllm- progr. 21.45 T.v.-spelJohn Walker. 22.05 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 V. d. boeren. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Plano- spel. 13.55 Cricketultsl. 14.00 V. d .scho len. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Progr. voor oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Schotse dansmuz. 19.00 Muzikale caus. met gram. 19.30 Quizprogr. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Forum. 22.00 Gram. 22.15 Weten- overz. 22.45 Pari -23.36 Pianotrio. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Verz.progr. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Sportultsl. en volksmuz. 17.30 Nws. en dansork. 18.00 Gram. 18.29 Weerber., nws. en act. 18.36 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en verz. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.55—24.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amusmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Zang en plano. 17.00 Nws. 17.35 Operettemuz. 19.00 Nws. 19.20 Jazz- muz. 20.00 Hoorsp. 21.15 Pianorecital 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.20 Cabaretprogr. 23.00 Dansmuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankrijk 3. 235 en 280 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Franse muz. 16.00 Gevar. muz. 16.55 Gram. 20.11 Idem. 20.30 Ork.conc. 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 V .d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Peda gogische caus. 22.25 Fluit en klavecimbel. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.10 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Piano-rcital. 17.40 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.55 Idem. Advertentie. official dealer: GEBR. HUISMAN Z. Hogewoerd 6668, tel. 22862, Lelden WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 8 1 il s Ï2 3 a S Sï B C cS Amsterdam zwaar bew. wzw 4 19 10 5 Den Helder vrijw. onb. w 10 16 13 5 Ypenburg Vlisslngen halif bew. wnw 6 19 12 6 zwaar bew. w 8 18 11 3 Eelde half bew. w 4 21 9 7 De Bilt zwaar bew. wzw 4 20 12 3 Twente zwaar bew. zw 4 21 12 1 Eindhoven vrijw. onb. zw 4 21 10 1 Z.-Limburg vrijw. onb. zw 6 20 11 1 Helsinki half bew. z 4 25 14 0 Stockholm regen zzo 2 23 10 7 Oslo licht bew. zzw 6 17 12 05 Kopenhagen regen zzw 4 17 12 4 Aberdeen zwaar bew. zw 4 17 7 1 Londen onbewolkt wzw 5 18 8 1 Brussel half bew. wzw 6 19 10 0.3 Luxemburg regen zw 4 18 11 9 Parijs zwaar bew. w 4 22 11 0.2 Bordeaux motregen zw 4 20 10 1 Grenoble half bew. nw 6 17 14 0 Nice onbewolkt nno 3 26 19 0 Berlijn zwaar bew. zw 4 26 24 26 Frankfort regen zzw 5 18 13 10 Münohen geh. bew. zw 2 23 13 0.3 Zürich geh. bew. ozo 1 18 11 0 Genève zwaar bew. windst. 17 13 0 Locarno onweer ozo 2 27 18 0 Wenen zwaar bew. wnw 6 27 15 0 Innsbruck motregen ozo 1 27 14 14 Athene zwaar bew. windst. - Rome onbewolkt ono 3 30 15 0 AJaccio onbewolkt ono 1 22 13 0 Madrid onbewolkt windst. 24 12 0 Mallorca licht bew. windst. 25 12 0 Lissabon onbewolkt nnw 5 25 15 0 Belgrado licht bew. windst, 16 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2