CONFLICT TUSSEN DE N.A.V.O. EN DE REGERING-DE GAULLE WEERBERICHT Amerikaanse bommenwerpers ivorden elders gestationeerd - Parijs stelt viertal eisen Zwarte rookwolken verduisterden de hemel boven 's-Hertogenbosch GERSTENMAIER HAD 'T AAN DE STOK MET DR. ADENAUER Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 9 JUNI 1959 No. 29764 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Een reeds enige tijd tussen de Franse regering en het NAVO- opperbevel hangende kwestie is de laatste vierentwintig uur weer in het midden van de publieke belangstelling komen te staan. Nadat de Washington Post had bericht, dat generaal Norstad van plan zou zijn de 250 Amerikaanse jachtbommenwerpers, welke op drie bases in Frankrijk (namelijk Chaumont, Etampes en Toul) zijn gestationeerd, naar andere bases buiten het land over te brengen, zijn er twee com munique's gevolgd. Shape, het Atlantische hoofdkwartier, heeft mede gedeeld, dat het in afwachting van het totstand komen van akkoor den met de Franse regering over alle aspecten van de operationele strijdkrachten van de luchtmacht van de NAVO in Frankrijk voor de hand ligt, dat maatregelen worden genomen om de doeltreffendheid van de thans nog in Frankrijk gelegerde eenheden te verzekeren. Dat houdt dus eigenlijk in, dat Shape zolang Frankrijk weigert atoombom men op zijn territorium te laten opslaan, zonder dat het zeggenschap heeft over het gebruik ervan, de jachtbommenwerpers elders zal stationeren. 3) het instellen van een dubbel veto (Amerikaans en Frans) over het gebruik van zich op Frans grondgebied bevin dende atoomwapens; 4) meer begrip en steun voor Frankrijks strijd tegen de Algerijnse nationalisten. Franse houding lijkt veel op chantage Volgens het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de besprekin gen met de Verenigde Staten en met Engeland over het geheel van de des betreffende vraagstukken nog niet afge sloten, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat zulks binnenkort het geval zal zijn. In afwachting daarvan wil Frankrijk geen nieuwe verbintenissen binnen NAVO-verband aangaan. Met andere worden: zolang aan Frankrijks verlangen niet is tegemoet gekomen, weigert het a) het opslaan van atoombommen op Frans grondgebied; b) de integratie van de tactische lucht verdediging; c) de installatie op Franse bodem van startbanen voor raketten met middelgrote actie-radius (2500 km.). Frankrijks verlangens laten zich als volgt samenvatten: 1) meer invloed in de leiding van de Atlantische verdedi ging, door middel van het instellen van een Amerikaans-Engels-Frans directo rium; 2) uitlevering van bepaalde atoomgeheimen aan de Franse weten schap, met name het beschikbaarstellen van een atoommotor voor een duikboot; Tito wil op Balkan atoomvrije zone President Tito van Joego-Slavië heeft gisteren op een massabijeenkomst te Smederevo by Belgrado aangedrongen op opneming van Italië en Griekenland in een atoomwapenvrye zone op de Bal kan. Joego-Slavië kan zich niet veilig voelen zolang omliggende landen atoom bases inrichten, aldus Tito. Over het pleidooi van de Russische minister-pre sident, Kroesjtsjef, voor een a toom - wapenvrije zone op de Balkan zei hij: ,.Wat zou dit voor atoomwapenvrije zone zijn als de raketten met atoomladingen over ons heen vliegen?" De deelnemers aan de ministerconfe rentie te Genève hadden overeen moeten komen een einde te maken aan het aan leg van raketbases en het praten over raketbases zolang de onderhandelingen aan de gang zyn. Dit zou een goed begin zijn geweest, aldus de president. Volgens Tito is de wereldvrede wel in gevaar maar niet zo erg als twee jaar geleden. Indonesië leent in Rusland en Amerika Volgens een mededeling van „Antara" heeft Indonesië twee grote nieuwe lenin gen verkregen van Rusland en van Amerika. Rusland verstrekt een lening groot 17.5 miljoen Amerikaanse dollars voor de bouw van een sportstadion te Dja karta en van een ethnologisch onder zoekcentrum op Ambon. De Russische handelsattaché te Djakarta, Kolibalof, heeft volgens Antara, medegedeeld, dat het bedrag van 17.5 miljoen dollar wordt verstrekt los van de lening van 100 mil joen dollar, die Indonesië reeds van Rusland verkreeg. Hy zeide ook, dat Rusland bereid is, met Indonesië een overeenkomst aan te gaan voor een groot wegenbouwproject. Te Washington, aldus gaat Antara verder, heeft de Export-Importbank een lening goedgekeurd van 5 miljoen dollar aan de „Garoeda" voor de aankoop van drie Lockheed-Electra straalvliegtuigen. Russisch-Frans akkoord? Men kan zeggen, dat het opleven van de tussen Frankrijk en de NAVO be staande moeilijkheden op een ongeluk kig ogenblik komt. In de eerste plaats krijgt Frankrijks houding het aanzien van chantage, nu juist in Genève de eenheid van de Westerse Drie tegenover Rusland zal moeten blijken. Mag men daaruit afleiden, dat De Gaulle er reeds thans van overtuigd is, dat de conferen tie aan de top tot weinig of niets zal leiden? En dat hij een terugkeer tot het voor Frankrijk bijkans klassieke bond genootschap met Rusland over de hoof den van de andere partners nastreeft? Het is uiteraard moeilijk die vraag te beantwoorden. Wat zou het gevolg voor de NAVO zijn? Ook daar staat men nog voor on duidelijkheden. Amerika zou nu in de toekomst in Frankrijk alleen bases voor transportvliegtuigen aanhouden. Voor de jachtvliegerij is reeds thans de Franse luchtmacht binnen Atlantisch verband ingeschakeld. En de lange afstandsbom menwerpers, die Europa zullen helpen verdedigen, hebben nu eenmaal hun bases in Marokko, Spanje, Engeland en ook in Duitsland. Het kan ook zijn, dat Norstad het besluit tot het terugtrekken van de jachtbommenwerpers heeft kun nen nemen, omdat hij van oordeel is, dat in Duitsland te stationeren nieuwe wapens het gebruik van de Franse vliegvelden overbodig maken. In ieder geval heeft generaal De Gaulle een ronde verloren en het prestige van Frankrijk binnen Atlantisch verband is eerder geschaad dan toegenomen. Huzaar in jeep door een tank overreden Tijdens oefeningen van het elfde ba taljon zware tanks in kamp Vogelsang in Duitsland is gistermiddag de 20-jarige ongehuwde dpi. huzaar G. Th. H. Ver beek uit Eindhoven door een ongeluk om het leven gekomen. Huzaar Verbeek zat als enige in een jeep, die opgesteld stond achter een Centurion-tank. De tank begon plotseling achteruit te rijden en kraakte daardoor de jeep. Huzaar Verbeek was op slag dood. Naar de oor zaak van het ongeval wordt nog een nader onderzoek ingesteld. Brand in houtopslagplaats Wind wakkerde de vlammen hevig aan In een open houtopslagplaats van de N.V. Van Swaay-Gips aan de Engelse- weg te 's-Hertogenbosch heeft gister middag een enorme brand gewoed, die door de zwarte rookwolken, welke door een krachtige westenwind tientallen kilometers werden voortgestuwd, van heinde en ver de belangstelling trok. In deze opslagplaats bevonden zich zeer grote hoeveelheden, zowel onbe werkt als gecreosoteerd hout en na nog geen half uur waren verschillende van deze stapels in loeiende vuurmassa's veranderd. Met inzet van alle krachten en materiaal is het vuur bestreden door de Bossche brandweer, de be drijf sbr and- weren van Van Swaay en twee andere bedrijven en de Bossche B.B.-brandweer. Gezamenlijijk slaagde men er na onge veer een uur in, het vuur te lokaliseren. Tezamen werd met 32 stralen een zee van water op het vuur uitgestort, dat hierdoor tot een oppervlakte van 90 bij 30 meter beperkt bleef. By het blussingswerk heeft men daar bij kunnen profiteren van de ervaring van enkele jaren geleden, toen in een andere opslagplaats van dezelfde firma eveneens een enorme brand heeft ge woed. Men is er daarna toe overgegaan, de stapels hout veel verder uiteen te plaatsen. De grote hitte en de verstikkende rook zijn enkele brandweermannen te mach tig geworden. Zij moesten de strijd op geven en werden door de G.G.D. behan deld. De schade wordt zeer globaal getaxeerd op ruim f. 40.000. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Zo ook bij een brand, die gistermid dag omstreeks half vier uitbrak in een van de kapitale woningen aan de Haze- kampseweg te Nijmegen. De brand, die uitbrak op de zolder, verwoestte het dak en de bovenverdieping. Het overige deel Koel De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige westelijke wind. Koude naoht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 8.20 uur; onder: 23.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.20 uur en 17.52 uur. Laagwater te 1.17 uur en 13.32 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. van het huis liep grote waterschade op. De schade bedraagt ongeveer f. 20.000. Enkele duizenden guldens schade werd veroorzaakt door een brand, die eveneens gistermiddag is uitgebroken in de opslagplaatsen van de N.V. Neder landse Wolwassery en Carboniseerdery te Oisterwij k. Door de sterke wind werd het vuur aangewakkerd, zodat de vlam men spoedig hoog boven de gebouwen uitsloegen. De brandweer kon des ondanks binnen het uur de brand meester worden. In een Rotterdams dok is een grote groep technici gisteren begonnen met het in elkaar passen van twee halve schepen. De helft van het Zwitserse schip „Nyon" kon wor den geborgen, nadat het vaartuig op de Schotse kust was gelopen. De andere helft werd in Bolnes nieuw gebouwd en de vorige week te water gelaten. Een beeld van het unieke karwei. Pessimistische sfeer bij Geneefs overleg Stopzetting kernproeven is een vruchtbaar onderwerp (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Genève, 9 juni Zonder alle specu laties, die bij gebrek aan tastbaar nieuws in Genève de ronde doen, op de voet te volgen, moet men vaststellen, dat er een duidelyke pessimistische sfeer over de Geneefse conferentie begint te hangen. Die vond verder voedsel in een overigens onduidelijke uitlating van de Sovjetrus- sische woordvoerder Karlamof, die na de geheime zitting van gisteren zei, dat de conferentie haar laatste fase is inge gaan, maar te verstaan gaf, dat zulks nog niet hoeft te betekenen, dat zij tot een akkoord zal leiden. Het ziet er thans naar uit, dat beide partijen weliswaar veei bijkomende eisen hebben laten val len, maar dat de harde kernen van de wederzijdse standpunten inzake Berlyn nog steeds nauwelijks tot elkaar zijn ge komen. Voordat Grotewohl en Ulbricht in Moskou met Kroesjtsjef hebben ge praat, voordat Westberlijns burgemees ter Willy Brandt - hier vrijdag door de Westelijke ministers zal zyn ontvangen, voordat Von Brentano komend week einde met Adenauer en Lloyd in Londen overleg zal hebben gepleegd, schijnt het thans, dat die standpunten niet veel wijzigingen zullen ondergaan. Het blijft daarbij de vraag, of de meerderheid van die contacten een latere toenadering der standpunten zal vergemakkelijken. Het enige punt, waarover nog wel wat optimisme heerst, is het overleg over de stopzetting der kernproeven, dat giste ren na een vrij lange verdaging opnieuw is begonnen. Het lijkt, alsof getracht wordt, althans op dit stuk, een vrucht baar onderwerp van gesprek voor de topconferentie te scheppen, nu de redactie van het slotcommuniqué van de ministerconferentie zelf zoveel moeilijk heden met zich mee brengt, omdat zelfs de rekbare diplomatieke taal de funda- dentele kloof over Berlijn niet of nau welijks kan overbruggen. Het Westelijke pessimisme in Genève werd voorts bepaald niet verminderd door de wrijving, die tussen de NAVO en het Frankrijk van De Gaulle aan de dag is getreden (zie elders op deze pagina). Na het Times-artikel over Lloyd, na de escapade-Adenauer, bemoei lijkt deze nieuwe breuk in het Westelijk kamp ongetwijfeld nog eens verder de onderhandelingspositie der Westelijke ministers. Syrische pers over „komplot tegen V AR" De bladen in de Syrische hoofdstad Damascus maken van het luchtincident in het afgelopen weekeinde tussen Ver enigde Arabische Republiek en Israël melding onder koppen waarin van „Israëlische provocaties en aanvalsplan nen" en samenwerking achter de scher men tussen Israël en Jordanië wordt gesproken. Volgens een der bladen zou den de plannen voor het huidige optre den van de zijde van Israël besproken zijn tijdens het bezoek van Koning Hoessein van Jordanië aan Washington en Londen. Terstond na de terugkeer van Hoessein in zijn land zouden aan de noordelijke grens van Jordanië provocatie en agres sie zijn gepleegd en de administrateur van het noordelijke Jordaanse gebied zou geweigerd hebben mee te werken aan een bespreking om tot beëindiging van de grensincidenten te komen. Irak zou zijn rol in de uitvoering der tegen de VAR (Ver. Arabische Republiek Egypte.-Syrië) gerichte plannen spelen door voor te geven, dat ongeregelde ben den zijn grenzen waren binnengekomen. De commentaar van de bladen richt zich verder tegen de „imperialisten, die hun Jordaanse en Israëlische satellieten tot provocaties tegen de VAR aanspo- ren". De gezamenlijke studentenweer baarheden van Leiden, Amsterdam, Utrecht en Delft zullen donderdag in Parijs voor generaal Norstad defileren. Generaal Norstad heeft te kennen gegeven, dat hij dit ge baar zeer op prijs stelt. Dat schept de verplichting, dat alles in de puntje verzorgd is. Derhalve heb ben de studenten gisteren nog in tensief geoefend in de Oranje Nas- sau-kazerne in Amsterdam, voordat zij naar de Lichtstad vertrokken. De plaatsvervangend peletonscom- mandant, H. Gotzen, moest bij die oefening nog heel wat correcties aanbrengen. Woedend weggelopen uit vergadering van de CDU, maar later versoend met kanselier Geducht tegenstander (Van onze correspondent in Bonn) Tot welk een brede kloof het in de Westduitse regeringspartij, de CDU, gekomen is naar aanleiding van Adenauers besluit te bedanken voor de presidentskandidatuur, is gistermiddag in Bonn gebleken tijdens een dramatisch verlopen vergadering van het CDU-bestuur. Tussen Adenauer en Gerstenmaier, na president Heuss de tweede man in de Westduitse staat als voorzit ter van de Bondsdag (Tweede Kamer), kwam het tot een hevige controverse! Op een gegeven ogenblik liep Gerstenmaier met een hoog rood gezicht uit de ver gaderzaal. riep: „Daaraan doe ik niet langer mee" en sloeg de deur met een harde klap demonstratief achter zich dicht!! Hij moest door de CDU-fractiesecretaris, Rasner, teruggehaald worden, waarna de 83-jarige Adenauer onder applaus der CDU-bestuursleden de 52- jarige Gerstenmaier een hand gaf en zich met hem „verzoende" Deze voor de CDU nieuwe onwaardige gang van zaken was in een minimum van tijd in geheel Bonn bekend. Er bleek uit welk een geduchte tegenstan der Adenauer heeft in de onafhanke lijke Gerstenmaier, van wie bekend is dat hij er niet voor terugdeinst, om, wanneer hij meent gelijk te hebben, Adenauer in het vaarwater te zitten. Dat is in het verleden reeds diverse malen geschied. Vrijdag j.l. was het Gerstenmaier ook die het felst in de KUSTVAARDER OP DE PIER VAN IJMUIDEN De Nederlandse kustvaarder „Navis" met een lading ijzer is vanochtend vroeg bij het uitwijken voor een tege moetkomend schip op de Noorderpier van IJmuiden gelopen. Het 498 ton metende schip is later vlot gekomen, doch dreigde te zinken. Met behulp van de sleepboot „Simson" is de „Navis" op het strandje binnen de pieren gezet. De „Navis" voer voor Kamp's Scheepvaart te Groningen. fractievergadering tegen Adenauer ageerde. Het was eveneens Gersten maier, die liet verkondigen, dat hij zich in geen geval voor het wagentje van Adenauer zou laten spannen door een presidentskandidatuur voor de CDU te aanvaarden. Gisteren gaf Adenauer voor het CDU- bestuur een uiteenzetting over de rede nen (de buitenlandse politieke situatie is moeilijk), die hem ertoe hadden ge bracht kanselier te blijven. Daarbij viel hij Gerstenmaier bijzonder fel aan. Deze nam Adenauers woorden: „I> weet wel, dat u een hekel aan mij hebt' niet en verliet de zaal. Op verzoek van Adenauer haalde men hem weer terug, waarna de kanselier op Gerstenmaier afstapte en hem een hand gaf. Fractie-voorzitter Rasner noemde dit: „de strijd onder mannen is uitgestre den Adenauer zelf kreeg het na de bestuursvergadering voor elkaar om journalisten met een vrolijk gezicht te zeggen: „Er heerste eendracht en har monie en dat is toch mooi!" Maar duidelijker dan ooit werd giste ren hoe groot de tegenstellingen in de CDU door Adenauers besluit zijn gewor den. Erhard „sleutelfiguur" Een dag vroeger dan voorzien was, zou prof. Erhard. de minister van Economi sche Zaken, vandaag uit Amerika in Bonn terugkeren. In zijn aftreden ge looft niemand meer, wel dat hij op alle mogelijke manieren zowel in de Bonds dag als tijdens gesprekken met CDU- leiders tegen Adenauers besluit zal age ren. Overigens verwijt men Erhard, dat hij vorige week naar Amerika is gegaan op een moment, dat in Bonn in goed ingelichte kringen het gerucht reeds de ronde deed, dat Adenauer zijn ptesi- dentskandidatuur weer wilde terugge ven. Zijn vertrek alsof er geen vuiltje aan de Bonner lucht was. noemen som mige waarnemers hier: „het toppunt van politieke argeloosheid", waarvan men meent dat het niet pleit voor het politiek inzie it van vice-kanselier Er hard Ter andere zijde zegt men. dat het lot van de CDU thans in zeer belangrijke mate van Erhard zal afhangen: slechts met Erhard zal de CDU Ade nauers zonderlinge intermezzo zonder al te veel schade kunnen overwinnen. De minister van Economische Zaken is daardoor geworden tot een sleutel figuur in de CDU en zelfs, indien hij inderdaad het spel in de komende da gen op de juiste wijze zal spelen, tot de sterke man in de regeringspartij. Erhard zou vanavond nog een gesprek hebben met fractie-voorzitter Krone; morgen vindt waarschijnlijk een ont moeting met Adenauer plaats.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1