Westduitse Bondsrepubliek gaat '11 nogal stormachtige week tegemoet Onderlinge terreur van Algerijnen in Parijs ONTROERDE PRINSES PAOLA BEJUBELD OP GROTE MARKT WEERBERICHT Bonn ivacht in grote spanning op terugkeer van minister Erhard Trieste balans van weekeinde vijf doden en drieta l gewonden Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 JUNI 1959 No. 29763 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Na Adenauers historische besluit (Van onze correspondent in Bonn) Als stilte voor de storm, zo begon gisteren een week, die wel eens de stormachtigste uit de jonge geschiedenis van de Westduitse Bonds republiek kan worden. Morgen of woensdag keert prof. Erhard uit de Verenigde Staten in Bonn terug: de minister van Economische Zaken èn voornaamste kandidaat voor het Bondskanselierschap, voordat Adenauer op 4 juni zijn kandidatuur voor het presidentschap teruggaf. Men is er in de Westduitse hoofdstad van overtuigd, dat Erhard de gebeurtenissen van de afgelopen week, welke zich „hoogst toevallig" tijdens zijn afwezigheid afspeelden, niet zonder meer zal accepteren. Voor de Amerikaanse televisie kondigde hij gisteren de eerste fase van de slag tegen Adenauer reeds met de volgende woorden onom wonden aan: „De beslissing van Bondskanselier Adenauer is betreu renswaardig, niet in het belang van Duitsland en niet in overeenstem ming met de democratische gewoonten". Erhard verwachtte overigens geen ernstige crisis in het land, wel verontrusting, maar daarentegen weer geen scheuring in de CDU. ren trokken de socialistische minister presidenten van Hessen en Neder-Sak- sen Zinn en Kopf tegen de kanselier van leer, maar in Hamburg verdedigde See- bohm, minister van Verkeer en een der leiders van de Deutsche Partei, gisteren de Bondskanselier „niet de man van de economische politiek, maar de kapi tein van de grote buitenlandse beslissin gen behoort op de brug", aldus Seebohm, waarmee voor het eerst in het openbaar een minister uit Adenauers kabinet par ty trok voor de kanselier en ageerde te gen Erhard. Daaruit blykt onomstote lijk dat zich in de boezem der regering in Bonn een strijd afspeelt tussen voor- en tegenstanders van Adenauer, resp. Erhard. Eerste scherpe reactie van de vice-kanselier Prof. Erhard ontkende voor de Ame rikaanse televisie zichzelf kandidaat te hebben gesteld voor het kanselierschap: toen Adenauer de kandidatuur van het presidentschap aanvaardde, waren het de bevolking en de CDU, die hem voor het kanselierschap rijp achtten. Hij is thans niet van plan zich als tegenkan didaat van Adenauer op te werpen en sprak over zijn toekomstige rol als die van een adviseur. Dit laatste kan erop duiden dat Erhard dezer dagen gaat dreigen met zijn aftreden als minister, waartoe het overigens volgens de ver wachtingen wel niet zal komen. Hij zei tenslotte voor de Amerikaanse televisie, dat Adenauers besluit niet alleen geba seerd is op de buitenlandse politieke si tuatie: er is nog een andere reden de vice-kanselier zal deze week na zün terugkeer talloze gesprekken voeren met CDU-leiders zowel uit Bonn als uit de deelstaten. Dit maakt het duidehjk, dat de West duitse politiek thans alleen in het licht staat van Adenauers „historische beslis sing" van 4 juni. Zaterdag kantten zich de CDU-CSU-leiders te Bremen en in Beieren tegen Adenauers besluit. Giste- Adenauers positie wordt er niet aanlokkelijker op Vandaag ontmoet de CDU-fractielei- der, Krone enkele leiders van de SPD (socialisten) en de FDP (liberalen) on der wie Ollenhauer, om met hen over de nieuwe situatie overleg te plegen. Mor gen zal de SPD haar koers voor woens dag uitstippelen, want woensdag wordt in de Bondsdag het vrijdag jl. afgebro ken debat over de begroting hervat, een debat dat al lang niet meer gaat over terdag a.s. voor het eerst in zün leven deel te nemen aan een grote vergadering van de Beierse CSU in München: de CSU is fel tegen Adenauers aanblijven als kanselier en staat achter Erhard..! Slot op pag. 2 Reders verlagen minimum-haringprijs (Van onze Haagse correspondent) De reders hebben besloten om de door hen zelf vastgestelde minimumpryzen voor groene haring met ingang van heden met tien gulden per kantje te verlagen. De minimumprys voor kleine haring wordt dan 100 gulden en die voor grote haring 65 gulden per kantje. In de vergadering van het Produkt- schap voor Vis was door de kleinhandel scherpe kritiek uitgeoefend op de hoge minimumprys. „Het publiek krygt de indruk, dat de haring te duur door ons wordt verkocht", zeiden de kleinhande laars. De reders hebben voorts besloten om de haring voortaan wat straffer te zouten, zodat zy langer houdbaar zal zyn. (Van onze Parijse correspondent) Mag men de verklaringen van president De Gaulle geloven, dan zou de vrede in Algerije spoedig zijn te verwachten. Het is wellicht met dit einde voor ogen, dat het terrorisme van de Algerijnse natio nalisten onderling te Parijs de laatste dagen weer is opgeflakkerd. Het afgelopen weekeinde heeft een trieste balans van niet minder dan vijf doden en enige gewonden. Bij deze laatsten zijn ook Parijzenaars, die zich toevallig in de buurt bevonden of die meehielpen met jacht maken op de moordenaars. De eerste aanslag speelde zich zaterdagochtend tegen twaalf uur in de Rue d'Enghien in de Parijse binnenstad af. De secretaris van de Parijse afdeling van de Unie van Vakbonden van Algerijnse werklieden, die tot het M.N.A. (Mouvement Nationale Algerien) behoorde, werd door drie aanhangers van het F.L.N. (Front de la Libération Nationale), de beweging waaruit ook de Algerijnse regering van Ferhat Abbas te Cairo is voortgekomen, met revolvers belaagd. Hij trachtte te vluchten en zich onder een vrachtauto te ver bergen, doch tevergeefs. De drie moordenaars doodden hem. Tijd nodig voor een oplossing, zegt de generaal - president Feest in de Belgische hoofdstad Honderdduizenden langs de iveg en op het plein juichten jonge paar enthousiast toe Een voorbygangster werd by deze schietpartij gewond. Getuigen van de aanslag zetten, geholpen door inmiddels DE HILTONHOTELS De voorzitter van de Tweede Kamer zal in de vergadering van dit college van dinsdag 16 juni a.s. bij de regeling van werkzaamheden voorstellen om aan de agenda toe te voegen het wetsont werpmachtiging tot het geven van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van leningen ten behoeve van twee onderscheidenlijk te Amsterdam en te Rotterdam op te richten Hilton- hotels. Het betreft twee leningen elk groot f12 miljoen. Veel wind tot De Bilt verwacht van heden morgenavond: Vannacht veel bewolking met tydelyk enige regen, morgen opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige, tijdelyk harde wind aanvankelijk tussen zuid en zuid west, later westelyk. Iets lagere middag, temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uiur) 9 juni. Zon op: 4.21 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 7.19 uur; onder: 22.47 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.55 en 17.18 uur. Laagwater te 0.47 en 13.02 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) de begroting zelf, maar waarin de so cialisten de gelegenheid te baat zullen nemen om bij het begrotingshoofd „Bondskanselarij" het besluit van Ade nauer ter tafel te brengen! Adenauer zal woensdag in de Bonds dag zeer waarschijnlijk tot kleur be kennen in het openbaar worden ge dwongen, hetgeen gepaard zal gaan met felle disputen. Maar ook Erhard zal zeer waarschijnlijk woensdag of donder dag tijdens de behandeling van het be grotingshoofd „economische zaken" via een omweg de verrassende wending van de afgelopen week te berde brengen. Men verwacht namelyk dat Erhard dan zijn Europese politiek zal verdedigen, hetgeen zal neerkomen op een indirecte aanval op Adenauer, die ronduit de Eu ropese gezindheid van Erhard niet ver trouwt, haar te economisch van visie en te weinig politie van karakter acht. Op deze manier zal de Bondskanselier een strijd op twee fronten moeten leveren, hetgeen zyn positie er niet aanlokke- ïyker op maakt! De Bondskanselier is er wel in ge slaagd een nieuwe vertragende tactiek te voeren: de byeenkomst van de CDU- leiders, die donderdag de nieuwe kan didaat voor het presidentschap zouden kiezen, is op zyn wens uitgesteld tot maandag 15 juni. Adenauer maakt van deze vertragingstactiek gebruik door za- De Westduitse vice-kanselier en minister van Economische Zaken, dr. Ludwig Erhard, tijdens zijn gis teren te Washington gehouden tele visiegesprek. Hij verklaarde in dit gesprek, dat Adenauers besluit om zich niet voor het Westduitse pre sidentschap kandidaat te stellen, moet worden betreurd zowel voor Duitsland als voor het in stand houden van de democratische ge woonten. Ouden van dagen vragen een hogere win tertoeslag Het hoofdbestuur van de Nederland se Bond voor Ouden van Dagen heeft in een adres aan de Raad van Ministers verzocht by de gemeentebesturen erop aan te dringen, dat de steunuitkeringen worden herzien en speciaal de winter toeslag wordt verhoogd. Dit, omdat in de afgelopen jaren de kolen duurder zijn geworden. Het bestuur meent, dat de gemeentebesturen hiertoe in ctaat zyn, omdat de instellingen van sociale zorg minder en geringer uitkeringen behoe ven te doe» gearriveerde politieagenten, een achter volging in. Om hun aftocht te dekken, schoten de terroristen hun revolvers leeg. Desalniettemin werden zy gepakt. Een werd door een motorryder tegen de grond gereden, een tweede werd door de politie in het been geschoten en de derde werd door een automobilist tegen een etalageruit gedrongen. Daarbij ver dedigde hy zich met zijn revolver en schoot de hulpvaardige Paryzenaar door het hoofd en de schouder. Diens toe stand is zeer ernstig. De menigte, die getuige was geweest van deze schietpar tijen, stortte zich op de bedrijvers van de aanslag en takelde ze nogal toe. Zondagochtend vond de tweede aan slag plaats, ditmaal in een noordweste- lyk stadsdeel Drie Algerijnen openden daar van het trottoir af het vuur op een landsman en een genaturaliseerde Tunesiër, die zich in een café bevonden. Beiden waren op slag dood. Voorbygan- gers en politie zetten de achtervolging van de moordenaars in. Twee konden ontsnappen, de derde die zyn revol ver op een agent van politie richtte werd door deze doodgeschoten. Tenslotte hebben drie Algerynen zon dagochtend op de Place de la Repu- blique, vermoedelyk als wraak voor de aanslag van zaterdagochtend, een FLN- lid vermoord. Ook hier weer vielen by de direct begonnen achtervolging scho ten. Daarby werden twee voorbygangers, die niets met de zaak te maken hadden, ernstig gekwetst. De moordenaars wer den gevangen genomen. Oorlog in Algerije zal langzamerhand ophouden Over de oplossing van het grote Alge rijnse probleem, waarvan deze aansla gen de afschuwelyke symptomen zijn, heeft generaal De Gaulle zich gisteren nog weer eens in vry duidelyke bewoor dingen uitgelaten. Het was tydens een gesprek met een aantal burgemeesters uit het departement van de Loire, waar aan hij een staatsiebezoek heeft ge bracht. Het Algerijnse vraagstuk, aldus de generaal-president, is er een, dat men niet met een slag kan oplossen. Er moet een grote politieke verandering komen in Algerije. De bevolkingen moeten de gelijkheid van rechten krijgen, die het haar mogelyk zal maken, haar weg te kiezen. Die transformatie is al begonnen. Wy gaan ermee door. Dan zullen wjj Alge rynen zien, die met gezond verstand en intelligentie zullen denken. Zy zullen inzien, hoe nodig het is met Frankrijk verenigd te blijven. Ik kan niet vooruit zeggen wat het politieke statuut van Algerije van morgen zal worden. Zy die dat wel doen, laten de wens de vader van de gedachte zijn. Men moet niet al teveel verlangen. Er zal nog veel tyd nodig zijn. Ik zeg niet, dat de oorlog nog lang zal duren. Die zal langzamer hand wel ophouden. Een geheime en een beperkte zitting in Genève De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk zyn zaterdag in Genève ruim twee uur in geheime zit ting byeengeweest en zyn, aldus een Britse woordvoerder, voortgegaan met hun bespreking van conferentieaange legenheden. Volgens de Britse woord voerder was de sfeer op de bijeenkomst die werd gehouden in de woning van minister Lloyd (Groot-Brittannië). goed. Verder zei deze woordvoerder dat de ministers Lloyd, Herter (Amerika), Gro- myko (Sovjet-Unie) en Couve d« Mur- Ook andere steden willen begroeting (Van onze Brusselse correspondent) Brussel heeft gisteren volgens de aloude Brabantse traditie Prins Al- bert en zijn verloofde, Prinses Paola Ruffo di Calabria, ingehaald. De blij de intrede, zoals burgemeester Lu- cien Cooremans het noemde, werd een „reuzen feest". Met woorden is het moeilijk om de feestelijke aan blik te beschrijven van de historische Grote Markt met haar opnieuw ver gulde middeleeuwse gïldegebouwen. De stoet van de Prins en zijn gevolg arriveerde uit het kasteel van Lae- ken op de Markt met een flink half uur vertragingop vele plaatsen was men opgehouden door verenigingen, die met vaandels langs de weg ston den opgesteld en door schoolkinde ren, die bloemen wilden aanbieden. Even werd halt gehouden aan de koninklijke crypte, waar de Belgi sche koningen en Koningin Astrid hun graftombe hebben. Onvergehjkelijk mooi en kleurig was het toneel op de Grote Markt. De bur gemeester van Brussel was zo vriende- lyk geweest om aan de buitenlandse journalisten een uitstekende uitkykpost op het plein te geven, maar tenslotte verzeilden wy tussen een groep Ita liaanse diplomaten en kregen aldus on verwacht een plaats op het balcon van het stadhuis zelf, vlak naast het balcon waar de Prins (die zaterdag 2yn 25ste verjaardag vierde) en de Prinses ver schenen. Urenlang stond een enorme mensenmassa op de Grote Markt te wachten. Het folkloristisch feest begon met een uur vertraging. Machtig klonk af en toe het geroep „au balcon" of in een geïmproviseerd Italiaans riepen en kele grappenmakers „au balcone". In een prachtige middeleeuwse klederdracht paradeerden leden van de Brabantse garde, van de „historische ommeganck"- stoet, op de Markt. Dat gaf samen met de veelkleurige historische vlaggen aan de markt de prachtige aanblik van de grote historische momenten. Plotseling weerklonken trompetten en de Prins en Prinses verschenen vriendelyk wuivend op het balcon. Er golfde een orkaan van gejuich over het plein. De Prinses verscheen heel eenvoudig in het wit met vuurrode bloemen in het haar, de Prins in de gala-uniform van marine-officier. Een vissersgroep uit Heist aan Zee, de Klakkertjes, danste; daarna trad een groep vendelzwaaiers op met zeer oude vlaggen. Zo verliep de blyde intrede van Prinses Paola en Prins Albert in Brusel. De massa mensen langs de weg en op het plein werd op enkele honderdduizenden geschat. De mooie blonde Prinses was tot tra nen toe bewogen en bedankte de burge meester na afloop van de manifestatie Prins Albert van België en Prinses Paolb op het balkon van het stad huis te Brussel, waar zij een folkld- ristisch feest gadesloegen. hartelijk voor het onthaal van de hoofd stad. De Belgische minister, de voorzit ters van de Kamer en van de Senaat en talrijke overheidspersonen, ook uit de kringen van de socialistische oppositie, waren aanwezig. Men mag zeggen, dat het onthaal van de Brusselse bevolking een machtige indruk maakte en voor de vele Italianen, die het bywoonden, was het een grote en blijde verrassing. In het stadhuis maakte de Prinses kennis met vele vooraanstaande autoriteiten en de algemene wens was, dat Koning Boude- wijn nu eveneens spoedig in de huwe lijksboot zal stappen, met een prinses zo mooi en zo vriendelijk al deze Romein se bruid. Daar Prins Albert de titel draagt van Prins van Luik, zal hy in de Maasstad eveneens binnenkort feestelijk worden onthaald. Overigens willen ook de ande re steden in België het verloofde paar begroeten! ville (Frankrijk) vandaag weer in een. beperkte zitting bijeen zouden komen. Enkele Westelyke ambtenaren zeiden zaterdag van oordeel te zijn dat de Russen werken aan een compromis voor stel. Veel zal afhangen, zo meenden deze ambtenaren, van de besprekingen die de Russische minister-president, Kroesjtsjef, met de Oostduitse leiders Ulbricht en Grotewohl sal hebben. Vliegende schotel op het eiland Wight Ditmaal een „echte" (Van onze Londense correspondent) De vliegende schotel behoort niet meer tot het ryk van de fantasie, want giste ren ging de eerste werkelijk de lucht in. Het gebeurde in Cowes op het eiland Wight aan de waterkant van de daar gevestigde vliegtuigfabriek van Saun- ders-Roe. De blauw en zilvergeschilderde aan kabels vastzittende aluminium pannekoek (tien nieter lang en zeven meter breed) verhief zich weliswaar niet meer dan 30 centimter en „vloog" toen de kabels gevierd waren, slechts een enkele seconde, maar dit was niettemin een triomf voor de Britse aviatiek. Deze historische „vlucht" kwam vry- wel onverwacht. De testpiloot, de 36- jarige Peter Lamb, was diep onder de indruk van de eerste prestatie Ver wacht werd, dat de experimenten van daag en morgen zouden worden voort gezet. Dit zal dan de laatste fase zijn van de proeven, waarby de schotel zich voorwaarts en achterwaarts zal moeten bewegen Indien dat lukt, zal de vlie gende schotel donderdag officieel aan de wereld worden voorgesteld. Het doel er van is niet naar de maan te vliegen, maar een schotel te bouwen, welke zich slechts een paar voet boven water zal verheffen. Zy zal zich veel sneller be wegen dan een schip en kan een veel zwaardere lading dragen dan een vlieg tuig. Het einddoel is een schotel, die duizend ton weegt, de lucht in te kry- gen welke een snelheid zal moeten be reiken van 100 tot 150 mijl per uur. Voordat dit mogelijk is, verwacht men in staat te zyn een schotel van honderd ton te construeren, welke 300 passagiers met een snelheid van 160 km. per uur over het Engelse kanaal zal moeten ver voeren. Het zou betekenen, dat in de verre toekomst de afstand van Harwich naar Hoek van Holland, die per schip ongeveer zes uur duurt, in veertig mi nuten zou kunnen worden afgelegd en de afstand Dover—Calais in zeven of acht minuten Het geheim van de vlie gende schotel is een horizontale „ven tilator" welke een kussen van samen geperste lucht doet ontstaan tussen het wateroppervlak en de machine. Voort stuwing en hefkracht worden geleverd door een rotor, gedreven door een mo tor van 450 pk. Luchtstoten, die een speciale richting gegeven kunnen wor den, stuwen de schotel voor- of achter waarts.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1