l( ACHT JAAR „LINTJESREGEN" IN WESTDUITSE REPUBLIEK ZATERDAG 6 JUNI 1959 Wapenbroeders in Leiden bijeen Militaire horizon van reserve officier in mist gehuld! Voldoet huidige organisatie wel aan streng zakelijke eisen? Wapenbroeders in dit geval reserve-officieren waren gistermiddag in grote getale naar de Sleutelstad gekomen ter bijwoning van het tweedaags congres van de Alg. Vereniging van Ned. Reserve-officieren. De afdeling Leiden, welke als gastvrouwe optrad, had zich veel moeite getroost voor een hartelijke ontvangst w k en een gevarieerde ontspanning. Dit bleek reeds direct na de ontvangst in de ii Doelenkazerne. Na een prettige ontmoeting, vertrok men al spoedig naar de B schietbanen te Katwijk, waar men zich onderling op pistool of karabijn „de loef kon ^fsteken". Inmiddels werden deze dag ook enkele huishoudelijke zaken afgedaan, terwijl de eerste congreszitting werd besloten met een gezellig samenzijn in de Doe- lenkazerne. Om half tien was men hedenochtend el weer bijeen, thans om allereerst te luisteren naar de jaarrede van de alge meen voorzitter, mr. J. H. P. V. Baitsma Muiier, res. luit. kolonel der artillerie. Na stil gestaan te hebben bü de minis terswisseling op het departement van Defensie, zeide spreker, dat een grote wijziging zal optreden door het samen- f smelten van de departementen van Oor- jj log en Marine tot één departement van Defensie. Bij de reorganisatie, welke 1S- hiervan het onvermijdelijk gevolg zal zijn, mogen wij, aldus spreker, aanbeve- len een instituut in het leven te roepen wat reeds aanwezig is geweest bij de geboorte van het reservekader. Op 1 mei 1894 werd de luit.-kolonel van Dam van Isselt van Bergen op Zoom overgeplaatst —■naar Utrecht als hoofdofficier van het reserve-kader en op 29 september van G hetzelfde jaar werd het K.b. afgekon- iaadigd inzake de vorming van het insti tuut van reserve-officier. Spreker pleitte er voor, dat bij een komende reorgani satie voortgebouwd wordt op hetgeen er vroeger was en op hetgeen in sommige andere Navo-landen thans nog bestaat. Hij stelde zich op het departement een bureau voor, waar onder één hoofd een verticale organisatie-verdeling tot stand komen met een hoofd-officier voor pi. ieder der drie strijdkrachten, in Door middel van dit bureau zou dan de r.o. met groot verlof bijv. ook deelge. tisttnoot gemaakt kunnen worden van dat gene wat zal gaan doorwerken als gevolg lgejvan de arbeid van het te starten Vor- naa mingscentrum voor militair leidersohap. Nadat mr. Haitsma Muiier gewezen had op de kritische instelling van de re. PSel serve-officier, wees hij op de toekomst lerltvan het r.ó.-korps in het algemeen. In dit verband dacht hij aan het streven de richting van een uitbreiding van beroepspersoneel. Een streven, dat in verband is te brengen met een even tuele verkorting van de diensttijd. Spre. ""Weinig werkloosheid üin liet rayon Leiden Verbetering conjunctuur duidelijk waarneembaar Er valt in het rayon Leiden op het ogenblik een duidelijke verbetering van de conjunctuur waar te nemen. Het E werkloosheidscijfer is nl. gedurende de afgelopen maand mei gedaald van 585 tot 426, een afneming dus van 159 man nen. Vanzelfsprekend is deze daling ook te danken aan seizoeninvloeden. Ook itie- vergeleken met de stand per eind mei 1958 geeft de omvang van de huidige werkloosheid een sterke daling te zien. lres De werkgelegenheid in vrijwel alle sec toren van het bedrijfsleven is dan ook ^^zeer gunstig. Het aanbod in de bouwnijverheid is thans laag. Er zijn opnieuw enkele wer ken in uitvoering genomen, terwijl ver schillende grote werken van het begin stadium, waarin dus met weinig perso neel wordt gewerkt, zijn overgegaan Inaar het opbouwstadium waarin de be hoefte aan geschoold personeel groter wordt. Goede vaklieden hebben in het algemeen de mogelijkheid om zonder verlies van één of meer werkdagen van val het ene werk op het andere over te gaan. De werkgelegenheid in de metaalver- nfi, werkende bedrijven is eveneens gunstig. In de constructiewerkplaatsen, machine- fabrieken en het scheepsbouwbedrijf is ■^behoefte aan personeel waaraan door het ontbreken van geschikt aanbod niet vol- j i daan kan worden. IvK Ook in de textielbedrijven Is de activi teit groot. Er Is een ernstig tekort aan personeel, vooral aan vrouwelijke ar beidskrachten. mn n De land- en tuinbouw vraagt in ver- met het seizoen uiteraard veel ar- 051 beidskrachten. In de meeste bedrijf skiassen is voorts vraag naar ongeschoolde arbeidskrach- ten, waardoor voor de groep losse ar- y beiders de kansen op werk aanzienlijk zijn verbeterd. S Overzicht van de werkloosheid per be roepsgroep Bouwvakarbeiders 77 35 Metaalarbeiders 34 20 Textielarbeiders 15 15 Land- en tuinbouwarbeiders 43 16 Transporarbeiders 25 16 rvi Kantoorpersoneel 28 30 Losse arbeiders 106 78 De cÜfers hebben betrekking op de ge meenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, ;Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. ker dacht hier aan de ontwikkeling der techniek en he neteüge vraagstuk der specialisten. Kritisch staat de r.o. tegenover het ontslag op 45-jarige leeftijd, waardoor zoveel militaire potentie verloren gaat. Naarstig hebben wij, aldus de voorzitter gezocht naar wegen om emplooi voor de ontslagen r.o.'n maar totnutoe is. terwijl wij dachten dat er toch een „markt" voor deze ervaren militairen zou zijn, geen mogelijkheid tot verdere aanwending van deze krachten gevonden. Kritisch moet de r.o. wel staan tegen over de problemen, verbonden aan de instelling van het instituut van lang- verbander, de mogelijkheden van over gang in aotieve dienst en niet in het minst tegenover het vraagstuk der pre- miëring van jonge reserve-luitenants in zogenaamd kort verband, met name met het oog op hun na hun eerste diensttijd te kiezen burgerlijke carrière. IN MIST GEHULD In mist gehuld, aldus spreker, is de militaire horizon voor de r.o. ten aanzien van de samenwerking in NAVO-verband met alle verplichtingen, door ons land zo getrouw mogelijk vervuld, daaraan verbonden. De reserve-officieren vragen zich af of de huidige organisatie wel voldoet aan de streng zakelijke eisen; wij twijfelen of er niet in de personeels- en de materieels-sector teveel schijven zijn, waardoor soms zelfs van doublures kan worden gesproken. Werden er na de laat ste oorlog ten departemente niet teveel touwtjes in handen gehouden, waardoor het grote apparaat te stroef loopt. Moeten er niet. meer bevoegdheden worden gedelegeerd naar lagere, maar toch ook wel belangrijke commandanten? Naar aanleiding van een artikel in de Militaire Spectator van de luitenant- kolonel der Cavalerie G.H.O. de Wit, waarin gezegd wordt, dat de gevechts- groepscommandanten de flexibele orga nisatie van de divisie star maakten door bataljons infanterie en tanks weer vast onder hun bevelen te nemen, merkte spreker op, dat men moet streven naar een eenvoudiger organisatie en admini stratie met op lager niveau een groot aantal „procuratiehouders": officieren die zelfstandig beslissingen mogen ne men volgens beleidslijnen door de minis ter te geven. GEEN INGEWIKKELDE PROCEDURES! Vergeten wij niet, aldus mr. Haitsma Muiier, dat organisatie en administratie moeten gericht zijn op oorlogstijd. Dit betekent dat beide geruisloos van de ene fase in de andere moeten kunnen overgaan. Men make dus de papier winkel niet te onoverzichtelijk en de procedures niet te ingewikkeld. Spreker had goede verwachtingen, dat de nieuwe bewindsman aan het departement van Defensie de weg uit de moeilijkheden zal weten te vinden. Nadat spreker ook nog het probleem: of de volgende oorlog zal zijn conventio. neel of met A-wapens, had aangeroerd, gaf hij een uitvoerig overzicht van alle verenigingsactiviteiten in het afgelopen verenigingsjaar, waarin 534 nieuwe le den toetraden. Met nadruk vroeg spreker vooral de jongeren in de organisatie te betrekken. Nadat hierna nog enkele huishoude lijke zaken waren afgedaan, volgde een ontvangst door het gemeentebestuur. De middaguren werden doorgebracht aan de Brasem, waar een demonstratie wa- AFSCHEID O. P. KOUWENBERG VAN S.L.F. Het 40-jarig Jubileum, dat de heer O. P. Kouwenberg gisteren bij de SJj.P. herdacht, betekende voor hem, zoals ge meld, tevens een afscheid van zijn werkkring. Na de ontvangst in het Stadhuis werden de jubilaris en zijn vrouw ontvangen dn de directiekamer van de Lichtfabrieken, waar de direc teur, lr. Y. Ykema, zijn waardering uitte voor het werk van de heer Kou wenberg. Spreker wenste de jubilaris ge luk met zijn onderscheiding en jubi leum, sprak zijn beste wensen uit voor de gezondheid van de heer Kouwenberg en overhandigde de oorkonde en grati ficatie van het Gemeentebestuur. De chefs van de 6oheidende functionaris sloten zich bij de woorden van de directeur aan. waarna de voorzitter van de persnoneelsvereniging een cadeau aanbood als aandenken aan de tijd bij de Lichtfabrieken doorgebracht. In verband met zijn gezondheid zal de heer Kouwenberg op een later tijdstip in intieme kring afscheid nemen van zijn naaste collega's. De in verband met de weersomstan digheden uitgestelde volksdansavond van de Speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren", zal nu a s., maandag plaats vinden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht de heren W. J. Roberts te Bos koop, J. L. F. van Moorsel te Wassenaar en J. L. A. de Haan te Voorschoten. Geslaagd voor het doet. examen Gen. II mej. P. Oppelaar te Hazerswoude. Geslaagd voor het artsexamen mevr. J. W. S. Verdeniusvan Dijck te Den Haag en de heer S. Brovender (USA). WARMOND Autotocht Ouden van Dagen De ouden van dagen van Warmond hebben een onvergetelijke dag gehad, tijdens een autotocht. Des morgens om 9 uur vertrok onder grote belangstelling de stoet van 38 auto's met 160 bejaarden vanaf het ge meentehuis. De eerste rit werd gemaakt naar ,,De Hoge Veluwe", waar de lunch gebruikt werd. Hier dankte de heer Nijman, voor zitter van het plaatselijk comité Auto tocht Ouden van Dagen, hen die er toe bijgedragen hadden deze tocht tot een onvergetelijke te maken. De heer Hoge- boom dankte namens alle bejaarden. Na de lunch ging de tocht verder naar Baarn waar in de „Pekingtuin" de thee werd gebruikt. Hierna ging de tocht over Hilversum en Aalsmeer naar Warmond, waar men om 8 uur bij de tolbrug aan kwam. De beide plaatselijke muziekver enigingen wachtte de stoet op en zorg den voor een feestelijke intocht. KERKDIENSTEN Herv. gem.: 10 uur ds. Walvaart, te Sassenheim, 7 uur ds. H. L. Boonstra. WASSENAAR Raadsstukken Naar aanleiding van klachten van de bewoners van de Papegaaienlaan hebben burgemeester en wethouders de gemeen teraad voorgesteld, tot aanleg van riole ring in deze laan over te gaan. De be doeling is steeds geweest, deze riolering aan te leggen, gelijk met een wijziging van het profiel van de Papegaaienlaan; plannen hiervoor, die o.m. voorzien in de aanleg van een tweede weghelft aan de andere zijde van de trambaan liggen al jaren gereed maar konden niet wor den uitgevoerd om financiële redenen. Nu de toestand echter langzamerhand onhoudbaar is geworden hebben B en W naar een mogelijkheid gezocht, de riolering afzonderlijk aan te leggen en wel zo, dat deze riolering ook bij de pro fielswijziging gehandhaafd kan worden. De kosten van de riolering worden ge raamd op f. 42.700. Voor dit bedrag zul len financieringsmiddelen moeten wor den aangevraagd bij de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten. Naar aanleiding van klachten van de bewoners over de onderhoudstoestand van het weggetje langs hun woningen merken B en W op dat het hier een provisorische voorziening betreft, die ten gerieve van de bewoners werd aange bracht in afwachting van de verwezen- iril BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren: Malco, zn v. N. Brandhorst en J. Ver meer; Clazlna Martha Elizabeth Margare- ren tha. dr v. J. de Bree en T. H. Greive; Wil ly Janna, dr v. W. A. van der Plas en J. Hoek; Jeroen Wlllibrordus Maria, zn v. P. H. Valentijn en J. M. Keljzer; Alberto Deodatus. zn v. A. Heemskerk en A. de Hoog; Nicolaas, zn v. N. Rijsbergen en E. •van der Tuin; Marcel, zn v. C. Klein en ;E. H. planjer. lnni ondertrouwd: R. J. Rijnders en C. A. R. Verberg; C. A. van der Lee en S. C. Ouwerkerk; W. Heemskerk en L. van der Wllfk; J. Dreef I en G. I. E. Wiese; A. Wetselaar en S. Ti- tichelaar; M. Kazemier en G. J. van Brug- IW1 gen; p. j. Blokzijl en l. M. Anneeze; W. Overdijk en C. M. Klein; W. Huijbers en E. Broekhof: P. J. van Wagenlngen en eme-p. l. Heuvelsland; H. W. van Dlesen en A. Buijs; H. Cohen en M. van der Horst; rooriJ J. G. Uiterdijk en J. Verbiest; E. Pro- |vl<ly en S. E. Gasman; D. L. Penseel en H. Hemerik; W van Santen en M. E. Se- B. A. de Hooge en C. M. Seller; W. f 5 J M. E van Haasteren en J. Dubbelaar; etoe l"; den HeUer en L. Nijenhuls; A. B. J. Vork en A. M. Juffermans. overleden: ilt t H- L. Noort, 20 Jaar, zoon. J. van Es 40 jaar bij S.L.F. De heer J. van Es te Leiden vierde vandaag zijn veertigjarig jubileum bij de Stedelijke Lichtfabrieken voor Gas en Elektriciteit, terwijl hij om gezond heidsredenen tevens met vervroegd pensioen ging. Vanmorgen werd hij met enkele familieleden ontvangen In het Stadhuis, waar wethouder S. M. Stolp hem hartelijk toesprak. De heer Stolp releveerde dat de Jubilaris, die op 6 juni 1919 als handlanger in dienst trad, zich heeft doen kennen als een harde werker en een goed vakman, die zich in de loop der jaren opwerkte tot voorman-fitter. Het was de wethouder daarom een vreugde de heer Van Es de bronzen medaille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau, te mogen opspelden. G. C. E. Burgerpenning voor dr. H. A. van Leeuwen De door de Nederlandse Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsgeneeskunde Ingestelde G. C. E. Burger-penning voor de beste publikatie op het gebied van de bedrijfsgeneeskunde is gisteren tijdens j de bedrijfsgeneeskundige dagen 1959 voor de eerste maal (en wel voor de pe- riode 1957 en 1958) toegekend aan dr. H. A. van Leeuwen, bedrijfsarts te Dor drecht voor diens studie „Bedrijfsge neeskundige facetten van de beroeps-, hardhorendheid". Zoals bekend werd de penning inge steld ter gelegenheid van het afscheid van prof. dr. G. C. E. Burger van het Philips Gezondheidscentrum. Dr. van Leeuwen studeerde medicijnen te Lei den, Groningen en Amsterdam en pro moveerde in 1955 te Leiden na verdedi ging van het proefschrift „Over beroeps hardhorendheid als bedrijfgprobleem". MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 Juni Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg: Aardbeien 3170; andijvie 720; peulen 110170; snijbonen 130195; stambonen 220270; tuinbonen 3362; kroten, gekookt 15 19; spitskool 1626; postelein 1845; rabarber 1723; spinazie 2544; toma ten A 1—127; idem B 118—134; Idem C 72128; idem CC 4976; uien Ploklers 47; waspeen 2130. Per 100 st.: bloem kool A 14—56; B 10—29; C 11—12; kom kommers A 43—52; B 34—64; C 39—42; sla 315.90. Per 100 bos: bospeen 20— 37; peterselie 7401120; radijs 5; selderij 660—12. AALSMEER. 5 Juni C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Snijbloemen: Per bos: Iris 1553; Ixla 515; Lathyrus 1075; Colvilleï 60—135; Gladiolen 40—110; Ornithogalum 40110; Campanula 1552. Per stuk: Clematis 25—100; Calla 5—11; Gerbera 1027; Bouvardia 1029; Violie ren 610; Pioenen 917; Eremurus 20 80; Chrysanthemum, gr. bl. 95; Lelies per kelk 1025. Perkplanten: Peltatum 80j 95; Geranium 70—80; Tageles 1016: Pe- tunia 1230; Margriet 1525; Salvia lö Medische Dienst Leiderdorp: Dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Zuster A. Hoogvliet, Kom, v. Aaiweg 7, tel. 24009 (b.g.g. 31297). Wassenaar: Dokter W. H. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en dokter H. D. de Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheek: Wassenaar Apotheek, Schouw - weg 32, tel. 2402 (tot volgende week za terdag). Warmond: Dokter H. A. G. M. Walen kamp, Dorpsstraat 45, tel. 220. Voorschoten: Dokter Tonino, Voor straat 23, tel. 2493. Voor wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Oegstgeest: Dokter Meisner, tel. 24865. lijking van het definitieve plan. Niette min wordt het weggetje steeds in goede staat gehouden. Er is dan ook naar de mening van B. en W. geen aanleiding om bijzondere voorzieningen te treffen. KLEUTERSCHOOL De Vereniging Nutsschool Wassenaar heeft plannen in de omgeving van de Zijllaan een kleuterschool te stichten en heeft nu gemeentelijke medewerking daarvoor gevraagd. De kleuterschool is met de lagere school ondergebracht in het gebouw aan de Zijllaan, dat door de gemeente beschikbaar is gesteld. Omdat het gebouw binnen afzienbare tijd ge heel nodig zal zijn voor het lager onder wijs. moet voor de kleuterschool een nieuw gebouw gesticht worden. Mogelijk heden daartoe zijn aanwezig, al zal het uitbreidingsplan Zijlwatering daarvoor een kleine wijziging moeten ondergaan. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Als streefdatum wordt door het bestuur 1 september 1959 aangehou den. B. en W. achten dit onaanvaard baar. Het bibliotheekgebouw aan het Plein zal aan de buitenkant worden opge knapt. Burgemeester en wethouders heb ben de raad hiervoor een krediet van f. 9500 gevraagd. Een gedeelte van de goot, de muren, ramen en deuren zul len worden gerepareerd. VERLIES ZWEMBAD Voorgesteld wordt, in de begroting een wijziging aan te brengen in verband met het exploitatietekort van het Sportfond- senbad over 1958, dat volgens voorlopige gegevens ongeveer f. 7000 zal bedragen. Dat het vex-lies ongeveer f. 5500 lager is dan in 1957 is te danken aan het feit, dat als gevolg van de tariefsverhoging en van een toeneming van het bezoek de in komsten stegen met f. 12.000. Hiertegen over stond een stijging van de uitgaven met ongeveer f. 6000. Voorstellen aan de raad In de gemeenteraadsvergadering van woensdagavond a.s. zal het nieuwe lid, de heer A. J. M. van der Klaauw, wor den geïnstalleerd. De heer Van der Klaauw volgt de heer A. J. van Bem- melen op, die, in verband met zijn be noeming tot ambtenaar bij de afdeling Sociale Zaken ontslag genomen heeft. Op de raadsagenda komen verschil lende punten voor, het onderwijs betref fende. Er zijn twee verzoeken van het bestuur der R.-K. Montessori-kleuter- school St.-Anna, n.l. om gelden voor de aanschaffing van 20 nieuwe tafeltjes en stoeltjes. In totaal waren er 40 stel meubeltjes nodig; enige tijd geleden halveerde de raad een aanvrage in ver band met de moeilijkheden, die de ge meente ondervond bij de financiering van kapitaalsuitgaven. Die moeilijk heden zyn nu enigszins verminderd, doordat rechtstreeks bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten geleend kan worden. B. en W. hebben de raad voor gesteld het tweede gedeelte van de aan vrage nu ook in te willigen. Een tweede verzoek betreft de aanschaffing van nieuwe letterkasten en letterbakken. Waar op de Pius X-school een nieuwe schrijfmethode is ingevoerd, moet op de kleuterschool het lettermateriaal hier mee in overeenstemming worden ge bracht. Ook tegen inwilliging van dit verzoek heeft het college geen bezwaren. Het bestuur van de Montessorischool Wassenaar heeft gevraagd om een deugdelijke afrastering tussen het ter rein van de school en de percelen aan de Ridderlaan, verder om 35 nieuwe leerlingensets omdat de oude versleten en niet meer te repareren zijn en ten slotte om leerboekjes voor het verkeers- onderwijs. De aanvragen overschrijden de normale eisen niet en B. en W. stel len de raad daarom voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Tenslotte wordt voorgesteld aan de Nijverheidsschool voor Meisjes aan de Lange Kerkdam medewerking te verle nen in verband met uitbreiding van het leerplan per 1 september as. met een opleiding voor „inrichtingsassistente". Het Wassenaars Sportcontact heeft gevraagd om een subsidie, gelijk aan het bedrag dat aékh vermakelijkheids belasting betaald moest worden op de op 30 april j.l. georganiseerde sportmid dag. De opbrengst van deze sportmiddag, bestemd voor de bij het sportcontact aangesloten verenigingen, bleef dit jaar als gevolg van de slechte weersomstan- Prof .Heuss verleende reeds 34.000 maal de lioog aangeslagen Orde van Verdienste Bonn wil geen inflatie van onderscheidingstekenen (Van onze correspondent in Bonn). West-Duitsland heeft met zorg de af gelopen acht jaren het prestige van zijn onderscheidingstekens opgebouwd. Met zorg want al sedert Wilhelm II is een orde in Duitsland onderhevig aan infla tie. Het ging er de Westduitse regering sedert haar geboorte in 1949 dan ook om. zorgvuldig ertegen te waken, dat er een dergelijke lintjesregen zou komen dat nog slechts weinigen voor de orden in aanmerking wensten te komen. Onder Keizer Wilhelm II en vóór hem ook al. was het verlenen van rid derorden een kwestie van relaties, van stand, van geboorte, van veel belasting betalen. De republiek van Weimar 11919—1933) wilde een definitieve breuk met het Wilhelminische verleden en schafte de orden af. Zij stond daarmee niet alleen, want tot in onze tijd heb ben staten als Uruguay, Ierland, Costa Rica en Zwitserland géén ridderorden, geen uiterlijke tekenen van waardering van de gemeenschap voor de diensten van de enkeling. Na 1949, het geboorte jaar van de Westduitse Bondsrepubliek, voelde men er te Bonn ook niet veel voor om nieuwe lintjesregens op de massa te laten nederdalen. In Hitiers bloedige tijdvak. van 1933 tot 1945, had het orden geregend. Alleen al in de zes oorlogsjaren werden 25 miljoen orden en eretekens, met de meest fantastische namen, verleend! Op de borst van de officieren van het nieuwe Westduitse leger komen dergelijke orden, terugge bracht op geallieerde wijze tot kleine kleurige streepjes, nog altijd voor. Niet achterblijven In 1951 besloot de regering te Bonn, dat een jonge staat als de Westduitse Bondsrepubliek, niet achter kon blijven. Men kwam juist weer in het stadium, dat het woord „Duits" een. wat aange namer klank dan voorheen kreeg. Naar buiten toe bleek het daarbij nuttig om. teneinde het politieke verkeer met vele bondgenoten wat te veraangenamen, orden te kunnen uitwisselen. En wat het binnenland aangaat: slechts zeer weinig mensen zullen geen prijs stellen op een hoge, algemeen erkende onder scheiding, die de enkeling wegens be paalde verdiensten boven de grauwe middelmaat verheft, al ls het maar voor een paar dagen! In 1951 maakte Bonds president Heuss, zelf bepaald géén aanhanger van de orde-maatregel, be kend dat verdienstelijke mannen en vrouwen in aanmerking konden komen voor de orde van verdienste. De orde zou worden verleend voor prestaties, ge daan op politiek, economisch-sociaal en wetenschappelijk terrein, die de vreed zame groei van de Bondsrepubliek ten nutte zouden komen. Nieuwe orde meer waard dan oorlogsonderscheidingen Van één orde komen vele orden, ook in de Bondsrepubliek. Men kent hier thans een gehele scala, gelijk in ieder beschaafd land te doen gebruikelijk is. Bovenaan 6taat het grootkruis, gedra gen aan een zwart-rood-gouden band, die loopt van de rechterschouder tot de linkerheup, en gesierd met een gouden zespuntige ster! Daaronder komt het grote kruis van verdienste met vier sterren en met lagere gradaties. Onder aan staat het kruis van verdienste. Tus sen hoogste en laagste onderscheiding staan ook hier vele variaties. Prof. Heuss verleende in acht jaar tijds niet minder dan 34.000 orden, die wat de „stand" aangaat, meer waard zijn dan welke oorlogsonderscheiding ook, zo heeft men officieel bepaald. De hoogste onderscheidingen het grootkruis met zes sterren en schouderband is tot dusver aan presidenten van andere staten, aan kardinalen, ministers e.d. verleend. In de lagere rangen ziet men de laatste jaren veel mensen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de economische opbouw van West-Duits land. Zo keerde West-Duitsland terug tot de Orde van Verdienste, om mannen en vrouwen die zich hebben onder scheiden te tonen dat de staat hun diensten van hoge waarde acht. Oók om mee te kunnen doen in het „or- denspel" bij het verkeer tussen de staten. Tenslotte, om heel gewoon tegemoet te komen aan de menselijke ijdelheid, die In het Duitsland van thans het moge nog zulke materia listische trekken bezitten bepaald niet minder voorkomt dan te onzent! Een plaatje uit de Papoea-kleuter school in Holland ia, die nu ruim een jaar lang mei autochtone leer krachten werkt. De belangstelling voor het schooltje is zo groot, dat het aantal aanvragen het aantal plaatsen verre overtreft. digheden beneden die van vorige jaren. B. en W. stellen de raad voor een sub sidie, groot f 105,50, toe te kennen. Mej. R. Paulides, alhier, slaagde voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage. BURGERLIJKE STAND Bevallen: E. T. Zwartelévan der Laar. z.; M. W. E. Kuljpers—Wilde, d.; M. M. Smulders—de Meulemeester, z.; P. A. Bredero—Reekers, d.; A. E. C. Knij- nenlburgvan Leeuwen, z.; S. J. Lang broekTanls. d.; M. Overdevest-Verwer. d. Ondertrouwd: L. W. Vogels en M. A. A. Oliehoek; W. P. Feringa en M. Stlgter; J. P. Semp en T. J. van Hagen. Getrouwd: T. H. Oo6terveer en M. P. T. van der Klugt; C. P. H. J. Backx en B. W. G. Spaarenburg; J. W. Ravestijn en A. G. Hendriks; E. van Hall en M. L. Blom. Overleden: B. NoordervUet, 20 Jr. en S. ©teinz, 81 Jaar. Verkeersongevallen in Leiden Ligt het aantal verkeersongevallen.dat zich in de eerste vijf maanden van die jaar in Leiden voordeed, reeds aanzien lijk boven het cijfer van de overeen komstige periode van 1958, de afgelopen mei-maand steekt echter met 196 aan rijdingen nog 196 te veel! gunstig af bij mei 1958 (213). Het aantal onge vallen, met lichamelijk letsel ligt echter hoger: in mei 53 tegen veertig in mei 1958, waaronder één aanrijding met do delijke afloop. In de periode van 29 mei t.em. 4 juni deden zich 44 aanrijdingen voor, waar onder 18 met lichamelijk letsel. Hierdoor is het totaal aantal verkeersongevallen in dit jaar reeds gestegen tot 859. —22; Ageratum 15—30; Lobelia 12—17; Bolbegonia 2025; Gazania 2027; Dah lia 1022; Mesembrlanthemum 1222; Rozen P. Scarlet 100150; Leeuwenbek 2030; Calceolaria 3040. ALKMAAR. 5 Juni Aangevoerd 16 I stapela, 32.000 kg. FabrlekecommlBele 1.1.91. Handel goed.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9