„Station" nabij de De Sitterlaan Geniaal spel van Alec Guinness in de rol van een miskende schilder FILMS PLAS TI COLOR Opgericht 1 maart 1860 Over twee jaar Over IV2 maand aanvang bouw viaduct met 4 verkeerskokers Rode Kruis moet in Leiden aan onderdak worden geholpen 1LEIDSCHE3 FAUTO BOXEN fCAPAGE The horse's mouth": een tikje tragisch, maar tegelijkertijd vol groteske situaties K e i' k e I ij k L Zaterdag 6 juni 1959 Tweede blad no. 29762 Overweg Herenstraat wortlt 10 meter breed Over twee jaar heeft Leiden-Zuidwest ongeveer ter hoogte van de De Sitterlaan-Kamerlingh Onneslaan een „station" (de Ned. Spoorwegen spreken van halteplaats) en rijden de treinen Leiden— Utrecht v.v. in deze omgeving op hoogspoor. Hiertoe moet de huidige spoorbaan over een lengte van circa 1100 meter omhoog. Een „spoor dijk", welke bij het huidige kruispunt tussen tram en trein, een hoogte van 4.61 meter bereikt. In het te bouwen „station" is ruimte gereser veerd voor een plaatskaartenkantoor en een wachtruimte, waarlangs zich een perron van ruim 200 meter uitstrekt. Ook is een rijwiel bewaarplaats in de plannen opgenomen. Tijdens een gistermiddag in het Leidse Stadhuis gehouden perscon ferentie, ivaaraan van de zijde van het gemeentebestuur wethouder A. J. Jongéleen deelnam, hebben verte genwoordigers van de N.S. ons dit voor Leiden belangrijke besluit me degedeeld. Een mededeling, waarvan wij reeds eerder op deze plaats in grote lijnen gewag maakten. Hoewel, wij schreven daar reeds vijf jaar geleden over, bij de N.S. steeds het plan heeft bestaan om Leiden op deze plaats aan een „station" te helpen, heb ben verschillende omstandigheden, o.a. de bestedingsbeperking en de aan het plan verbonden financiële consequenties, dit in de weggestaan. Was het reeds geruime tijd zeker, dat er in de Lammenschansweg een viaduct met vier verkeerskokers, zou komen, eerst kort geleden hebben de Ned. Spoorwegen op aandrang van het gemeentebestuur van Leiden, besloten in dit plan ook de bouw van een halte plaats op te nemen. Men is hiertoe overgegaan met het oog op de sterke uitbreiding van Leiden - in de toekomst zullen hier plm. 30.000 mensen wonen - waartegenover een ser vice van de N.S. moet staan. Een ser vice, welke zich vermoedelijk ook zal uit strekken met een rechtstreekse verbin ding „De Sitterlaan" met het station Leiden. Voor de richting Den Haag en Amsterdam zal men zich dus ook - met overstappen op het station Leiden - van deze halteplaats kunnen bedienen. Kon men ons op dit ogenblik nog geen vastomlijnd plan van de vormge ving van deze halteplaats voorleggen - men wenst de architect alle vrijheid te laten - de daarvoor gereserveerde plaats (zie foto) is reeds vastgesteld, ongeveer ter hoogte van de hoek De Sitterlaan/ Kamerlingh Onneslaan, even vóór de spoor- en tramkruising in de lijn Lei- denütrecht. Op deze hoogte komt ook de verbinding Kastanjekade—Lammen schanswegDe Sitterlaan. De aanloop tot het viaduct in de Lam- meschansweg begint plm. 150 m. voor bij de spoorwegovergang in de Heren straat (richting Station), terwijl het nor male niveau weer wordt bereikt ter hoogt© van de Franchimontlaan, dus circa 50 meter voor de spoorbrug over de Nieuwe Vaart. Verbreding overweg Herenstraat Gelijk met deze spoorwegwerken, zal ook van de zijde van de gemeente een aanvang worden gemaakt met de ver breding van de spoorwegovergang in de Herenstraat. Van vier meter zal deze op 10 meter breedte worden gebracht. Teneinde het treinverkeer naar en van de richting Utrecht ook tijdens de werk zaamheden normaal te doen functione ren. is de nieuwe (verhoogde) baan ge projecteerd langs de huidige spoorlijn, gezien vanaf de stadszijde. Tussen de „voet" van deze verhoogde baan en de rooilijn van de langs de Kastanjekade Staande huizen blijft een ruimte van •irca 13'/2 meter over. Zoals gezegd komen in het viaduct Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worde verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk tér post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ss „Helenus" 7/6, ms. „Lei- derkerk" 9/6, Brazilië: ms. „Graveland" 8/6, ss „Libertad" 12/6, Canada: ms. „Prinses Irene" 8/6, ms. „Prins Willem III" 9/6, ss „Groote Beer" 12/6, Chili: via New York 14/6 en 17/6. Ned. Antil len: ms „Las Palmas" 8 6. Nieuw Zee land: ms „Athenia" 11/6. Suriname: ms. ..Castor" 10/6, Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Pretoria Castle" 7/6. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkan tor<n. vier kokers, met een breedte van acht meter. Zijn de middelste kokers straks bestemd voor het snelverkeer - Leiden krijgt op deze plaats een „achterland" met een royale toegangsweg tot de stad - van de overige twee kokers zal het zgn. wijkverkeer gebruik kunnen maken. Vóór het haltegebouw, dat zal corres ponderen op een open ruimte (plein), is ruimte gereserveerd voor autobussen en eventueel taxi's. Op deze plaats - op de hoek van de Kamerlingh Onneslaan en de De Sitterlaan - is het „Station" Leiden- zuid-west geprojecteerd. Op de achtergrond de gebouwen van de grote veiling, met daarvoor de tram kruising in de spoorlijn Leiden Utrecht. Bij het gereedkomen van het viaduct is de N.Z.H.V.M. ver moedelijk reeds op autotractie over geschakeld. Links de thans nog doodlopende Trekvlietweg. (Foto L.D./Van Vliet) Bouwkosten ruim 2 miljoen De totale bouwkosten van dit voor Leiden-zuid-west zo belangrijke object, welke tussen NS en gemeente op fifty- fifty-basis verrekend zullen worden, zijn begroot op f. 2 miljoen. Moet men zijn gedachten nog laten gaan over de bouw en indeling van het „Station", de plannen van het viaduct zijn bestekklaar. Binnenkort zal de aan besteding plaats vinden, terwijl men er bij de NS rekening mede houdt, dat de voorbereidende werkzaamheden van de bouw over circa l'A maand beginnen. Eind 1960, doch in ieder geval met in gang van de zomerdienstregeling 1961 (mei), is het totale werk gereed. LEIDSE ACTIVITEITEN Vluchtelingenhulp He vluchtelingenjaar la begonnen! Van juni 1959 tot juni 1960 zullen, zoals beked, in Nederland en in vrijwel alle westerse landen activiteiten worden ontplooid met als doel zoveel middelen bijeen te brengen, dat het vluchtelingen, waagstuk, voor wat betreft West-Europa, in financiëel opzicht, met een elag zal zijn opgelost. Ook Leiden zal aan deze activiteiten deelnemen. Leiden is een van de steden van ons land, die in de loop der jaren immer naar vermogen de vluchtelingen de helpende hand hebben geboden. Wij denken aan het gTOte aantal Hongaren, dat naar Leiden kwam, aan de vluchte lingengezinnen die zich daarvoor reeds in Leiden konden vestigen, aan het Universitaix- Asielfonds, dat reeds gedu rende een 10-tal jaren vluchtelingen- studenten de gelegenheid biedt aan een der Nederlandse Universiteiten of Hoge scholen te studeren. De Leidse Univer siteit is ook hier niet achter gebleven. Het ligt in de bedoeling om in de tweede helft van oktober speciale aan dacht voor het vluchtelingenvraagstuk te vragen door middel van film, ten toonstelling, lezingen, concerten enz. Te vens zullen gedurende die periode een bazaar en collecte worden georganiseerd. De organisatie van een en ander ligt in handen van de Stichting voor Vluch telingenhulp Leiden. Het secretariaat van de stichting is gevestigd p/a Dienst voor Sociale Zaken, Steenschuur 21, Leiden. Het gironummer van de stich ting is 9200 t.n.v. Amsterdamse Bank, Leiden. Giften zijn reeds thans van harte welkom. Advertentie Lijm en fineer zelf met snellijm; klemmen overbodig Ruimte in Weeshuis moet worden ontruimd Gisteravond vond in restaurant „De Doelen" de algemene ledenvergadering van de afd. Leiden e.o. van het Ned. Rood? Kruis plaats. De voorzitter van de afd. Leiden, prof. dr. P. J. Gaillard vroeg bijzondere aandacht voor enige belangrijke punten, waarvan enige tot vreugde stemmen, doch andere de no dige bezorgdheid verwekken. Tot vreug de stemt wel bijzonder, dat bet ledental boven de 10.000 is gebleven en dat de boottocht voor invaliden in 1958 uitste kend is geslaagd. De bloedtransfusie- en trombosediensten werken buitenge woon goed. doch de onkosten voor deze diensten zijn helaas bijzonder hoog. De bloedtransfusiedienst komt dan ook niet uit met de vergoedingen, die voor een transfusie worden gegeven en in 1958 moest uit de middelen van het Rode v.OLDENBARIiEVELTSTR. 37 LEIDEN, tel. K1710 - 2IS83 Flitsende degens Avonturenfilm in optima forma Lido Een interessante en echt- avontuurlijke film uit de tijd van Crom well. wiens aanhangers doorlopend strijd leveren en op hun hoede moeten zijn voor de koningsgezinden. Dit werk geeft een boeiend beeld, natuurlijk sterk geromantiseerd, van een tijd, waarin vluchtelingen zich uit de voeten tracht ten te maken, beloerd door spionnen, een tijd, waarin de adel zich nog perso nifieerde in figuren als de moeilijk te grijpen graaf Dawlish. Wie van roman tiek met een historisch tintje houdt, CASINO Een typisch-Engelse film, deze „Horse's mouth", met alle geniale kwaliteiten van echt-Engelse humor: een tikje tragisch, maar vooral excentriek, met waarlijk groteske situaties. De hoofdrolspeler, Sir Alec Guinness, maakte een van de beste creaties van zijn leven van de even zonderlinge als begaafde kunstschilder, iviens iverk tenslotte erkend ivordt als dat van een moderne meester. De film zit enerzijds vol sarcas tische trekjes: een Engelsman verbergt zijn bewondering voor genialiteit graag achter het ridiculiseren ervananderzijds hebben de regisseur en Sir Alec, steunend op het gegeven uit de roman van Joyce Cary, de schilder Culley Jimson tot een uiterst sympathieke figuur gemaakt, waarin men - dank zij het voortreffelijke spel van Guinness - waarlijk gelóóft. men. Jimson heeft dit niet kunnen ver kroppen en Hickson langs telefonische weg bedreigd. Ook na het verlaten van de gevan genis zet hij dit spelletje voort, maar als Hickson de politie waarschuwt en deze, in de persoon van een agent, de schilder vermaant, drentelt hij quasi-nonchalant en beduusd weg. Het zou te ver voeren alle details van deze buitengewoon boeiende film (in uit stekende kleuren) te verhalen: de pogin- Het vreemde leven van een kunstenaar De film begint als Jimson de gevan genis verlaat, waar hij heeft moeten boeten voor belediging van de kunsthan delaar Hickson, die van zijn omstandig heden gebruik, of als men wil, misbruik heeft gemaakt om een aantal van zyn Sir Alec Guinness in de hoofdrol van de miskende schilder Gulley Jimson als hij zich vergrijpt aan een beeldje uit het bezit van de kunst verzamelaar Hickson, terwijl zijn huishoudster hem tracht te weer houden. terug te krijgen van het verloren gega- ne bezit, de moeite, die dit blaffende maar toch wel trouwhartige vrouwsper soon doet om hem een beetje in het ga reel te krijgen en zijn oude boot op de Theems tot een bewoonbaar huis te ma ken. het koddige wederzien met de sluwe eerste echtgenote Sarah, het ridicule verblijf, tezamen met een beeldhouwer, in de tijdelijk verlaten woning van een miljonair, het beschilderen van een enorme muur door zqn talrijke leerlin gen, een muur, die door de slopers om vergehaald wordt als het kunstwerk klaar isDit alles en nog veel meer is meeslepend, dank zy vooral het door en door echte spel van Guinness. Tenslotte laat Jimson zich toch niet vangen in de regelmaat van een nieuw leven, waar in de erkenning hem toelonkthij maakt de oude schuit los en zakt de Theems af Wij Nederlanders interesseren ons, vooral sinds Van Gogh, voor het vreem de leven van geniale schilders. Alleen reeds daarom moet men deze film gaan VAN DEZE WEEK: iuuiiuiiuiiuiiuiniiiiiiiiiiii!iiuiiiiiuiiiiiii!iiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiii!ii:aiiiiiiii<iiua!UiiioiiiiiiiiiiiiuiiwinBOi krijgt in deze film precies wat hij wenst het is het bewogen verhaal van een man die alles op alles zet voor de koning, die hij diende. De hoofdrollen zijn van George Baker, Sylvia Syms en Marius Goring. De hofnar Vrolijkheid met Danny Kaye Rex Danny Kaye is weer in Leiden, ditmaal als hofnar. Deze geestige Ame- i rikaanse komiek komt nogal plotseling en niet zo erg naar zijn zin terecht in 1 een gezelschap van allerlei dappere en koene ridders, die geharnast vechten voor alles, wat hun dierbaar is. Op de I bekende kostelijke wijze dartelt de dwaze nar tussen die stoere kerels door. waarbij de lach niet van de lucht is. Danny Kaye is een naam, die borg staat voor een uurtje van uitbundige, verant woorde vrolijkheid. Zij, die deze week hun schreden naar het theater aan de Haarlemmerstraat zullen richten, zullen in deze verwachtingen niet teleurgesteld worden. Vertigo Nog een week Hitchcock Luxor De nieuwe Hitchcock „Ver tigo" is geprolongeerd. Nog zeker één week kan men in het theater aan de Stationsweg zien, hoe de uitzonderlijke begaafde vakman Hitchcock zijn mate riaal, beeld, kleur, geluid en mensen, tot een zeer harmonische eenheid heeft weten te maken in een uiteraard spannende geschiedenis van de „Vrouw, die tweemaal leefde". The big country Drama in het westen Trianon „The big country" een lange en imposante film die dan wel vele uiterlijke eigenschappen van een Western bezit, maar toch eigenlijk niet onder die categorie valt te rangschik ken. De geschiedenis speelt zich wel af in de tijd, dat harde en vaak ruwe pio niers trachtten het wilde, onherberg zame westen bewoonbaar te maken. In die woeste uitgestrektheid, waarin alleen de sterksten staande kunnen blijven, laaien soms de hartstochten hoog op. Zo kan die diepe vete ontstaan tussen twee families, die beiden hun kudden weiden op de eindeloze uitgestrekte landen, maar voor het water afhankelijk zijn van een stukje grond, dat aan een an der toebehoort. William Wyler heeft de sfeer van hardheid, van wreedheid, van i haat, van meedogenloosheid scherp weten I te treffen. In vele knappe beeldcom- I posities suggereert hij de onmetelijk- heid van het landschap, waartegen zich 1 de menselijke driften en gevoelens dui- I delijker dan ooit aftekenen. Deze knappe regisseur had een aantal klinkende na men om zich heen verzameld. In de eerste plaats de lange nuchtere Gregory Peck, de scheepseigenaar, die naar deze streek komt om de knappe dochter (Carroll Baker) van een far mer te trouwena Hij valt meteen mid den de verbeten strijd tussen zijn a.s. schoonvader (Charles Bickford) en diens eeuwige rivaal (een bijzonder sterke rol van de machtige Burl Ives). Maar de methoden, die gebruikt worden stuiten deze nieuweling in dit eigenaardige mi lieu tegen de borst. Op zijn eigen, vreed zame wijze wil hij trachten een vrede te bewerkstelligen, maar hij stoot daarbij op efü onblusbare haat en een onge looflijke stijfkoppigheid aan beide zijden. Zelfs zijn gebaar om het veelomstreden stukje grond van de lieftallige onder wijzeres (Jean Simmons) te kopen, mag niet baten. De strijd moet tot het bit tere en tragische eind gestreden worden. In dit gezelschap van bekende film sterren past ook uitstekend de persoon van Charlton Heston, die een zeer sym pathieke voorman op het witte doek plaatst. Al is hier en daar de actie wat overbodig vertraagd en liggen de toeval ligheden er nog wel eens wat te dik op geschept, het blijft een beklemmende en van het begin tot het einde boeiende film. Kruis ruim f 5.000 worden bijgelegd. Dit baart, aldus spreker, veel zorgen. Ook met de behuizing van de R.K.K.-Colon- ne vlot het niet erg. Binnen afzienbare tijd zal het lokaal in het Weeshuis aan de Hoogl. Kerkgracht moeten worden ontruimd en ondanks veelvuldige po gingen daartoe, is nog geen ander on derdak gevonden. Próf. Gaillard 9prak de hoop uit. dat ook in Leiden, zoals dat in an dere gemeenten ook reeds is gebeurd, de burgerij of een groep daaruit, een actie zal beginnen om de afd. Leiden aan een behoorlijk onderdak te helpen, waar onder de bloedtransfusiedienst, het ma gazijn en de administratie zullen kun nen worden samengebracht. Na voorle zing van de notulen van de Alg. Leden- verg. en de buitengewone alg. ledenverg., die onveranderd werden goedgekeurd, gaf de secretaris, mr. J. C. de Vroom een verslag van de werkzaamheden van de afd. in 1958. In 1958 werden 6818 (1957: 5542) bloedtransfusies verricht en stonden 5018 donores (1957 4047) inge schreven. Met medewerking van het hoofdbestuur kon een rampendepot wor den ingericht, waar 90 bedden met toe behoren werden opgeslagen. De lectuur- inzameling leverde 6000 kg. tijdschrif- te neen ruim 400 boeken op. In de bui tengemeenten werden met veel succes enige filmavonden georganiseerd. Nadat de penningmeester, de heer E. H. Moens rekening en verantwoording van het geldelijk beheer had afgelegd en hem decharge was verleend, dankte de voor zitter beide functionarissen voor hun verslagen. Na vaststelling en goedkeu ring van de geraamde inkomsten en uitgaven voor het lopende jaar. werd een nieuwe verificatiecommissie be noemd. Ter vervanging van het in 1957 overleden bestuurslid de heer H. W. Wittenaar .werd de heer J. H. Schtiller in 1958 bereid gevonden voorlopig waar te nemen. Gisteravond werd de heer Schüller definitief benoemd. Na een zeer geanimeerde rondvraag, sloot de voorzitter met enige opwekkende woor den de vergadering. Advertentie waardevolle schilderijen in beslag te ne- gen van zijn huishoudster or.i nog iets zien: er zit een element van waarheid Feestelijke intocht van deelnemers Avondvierdaagse De laatste tocht in het kader van de Leidse Avondvierdaagse is gisteravond een ware feesttocht geworden. Op de Haagweg werden de 250 deelnemers met bloemen getooid en opgewacht door het Leidse Jeugdorkest „De Burcht". Van vermoeidheid was geen sprake en op de marsmuziek van de zich dapper werende kleine muzikanten werden de laatste ki lometers dwars door de stad afgelegd. Met deze feestelijke intocht, waande men zich in de sfeer van „De Grote Vierdaagse". Aan de politie een woord van hulde voor de prima medewerking. Het overgrote deel van de deelnemers verrichtten een bijzonder prestatie aan gezien zij na de normale dagtaak vier avonden achtereen op mars gingen. Er waren in totaal slechts drie uitvallers. Een zeer opmerkelijke prestatie werd geleverd door de heren Groenendijk (leider Leidse Houtschool) en Van Heusden (DSB) die voor de tiende maal deelnamen en dus de gouden medaille in ontvangst mochten nemen. Alle deel nemers ontvingen de bekende avond vierdaagsemedaille. De groepsprijzen gingen naar: „De Leidse Houtschool" (grootste groep) „De Stalen Band", „Zwieten" (Zoeterwoude), PIT (Zoeter- woude) „De Rippers" (Rijpwetering), „De Flierefluiters" (Leiden) Sparta" (Leiderdorp), Sagatha Satrijs (Oegst- geest). Advertentie. VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsproduct van PIETER SCHOEN - ZAANDAM even in, maar de Engelsen zouden hun eigen volkskarakter geweld hebben aangedaan, als zij er niet het peper en zout vari een fijne humor en een zachte spot overheen gestrooid zouden hebben. Zoals gezegd: het spel van Sir Alec Guinness is boven alle lof en hem omringen verscheidene spelers, die teakolie voor hun taak bere kend waren. Ned. Ilerv. Kerk: Beroepen te Scherpenzeel (Gld.) L. A. Klootwijk te Raamsdonk. Aangenomen nr Gieten dr J. P. van Doorn te Scherpen zeel (Fr.). Geref. Kerken: Bedankt voor Vrlezenveen J. N. Nam- mensma te Roodeschool Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Bunschoten J. Brons te M(|drecht. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar "s-Gravenhage (4de pred. pi.) G. J. W. den Herder "te Am sterdam. Geref. Gemeenten:

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3