Adenauers partij door de knieën, na een bitter debat van vier uren WEERBERICHT Catastrofe met de mantel der liefde bedektBondskanselier bleef onwrikbaar bij besluit Fa. D. KRET Zn. FELLE BRANDEN TROFFEN VIJF INDUSTRIEËN Scherpe gedachtenwisseling in Genève leverde niet veel op Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 JUNI 1959 No. 29762 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaalj f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie I 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) In het bestuur van de CDU-Bondsdagfractie en in de fractie zelf heeft men gisteren te Bonn tevergeefs urenlang gestreden tegen Bondskanselier Adenauer en zijn besluit om af te zien van zijn pre- sidentskandidatuur. De 83-jarige regeringschef was onwrikbaar: hard nekkig hield hij aan zijn laatste besluit vast. En daarmede veroorzaakte hij bijzonder scherpe tegenstellingen tussen zich zelf en de fractie, waarvan voorzitter Krone gisteravond dan ook zei: „er is geen sprake van eensgezindheid in de CDU over het besluit van de Bonds kanselier". De socialistische partijleider Ollenhauer verklaarde in een voor een fractievoorzitter wel bijzonder ongewoon scherp commentaar, op het randje van de belediging, dat Adenauer „een spel zonder verantwoor ding speelt met de hoogste ambten van de staat en daarmee een voor beeld geeft van ongeremde persoonlijke machtspolitiek". Ollenhauer sprak in dit verband voorts letterlijk van „de halsstarrigheid en het egoïsme van een oude man". i trouwen tegen mü'in de Bondsdag in- InteriiatlOliaal IS dienen". Volgens de grondwet kan een kanselier door de Bondsdag alleen van waakzaamheid meer zUn fuI,ctie onlheven ™orden wanneer dan ooit geboden In de CDU-fractie zelf heeft men vier uur lang terwijl de vergaderzaal door een reeks bewakers hermetisch voor journalisten was afgesloten gepoogd Adenauer op zijn oorspronkelijke besluit van 7 april terug te brengen. Maar met als leidraad zijn brief aan Krone uit het begin van deze week wees de kanselier al deze pogingen van de hand. In die brief heeft hij o.m. het volgende ge zegd: „Sedert 7 april, de dag, waarop men mij voorstelde de kandidatuur voor het presidentschap te aanvaarden, is de politieke situatie in het buitenland, zo als de ministersconferentie aantoont, verslechterd. In het geval de Geneefse conferentie tot resultaat zal leiden, moet men rekenen met een serie topconfe renties. In deze tijd is voor ons de grootste voorzichtigheid en waakzaam heid geboden. Wanneer in Genève geen resultaat wordt geboekt en president Eisenhower geen aanleiding zou hebben naar een topconferentie te gaan, zal de toestand nog moeilijker en onaange namer worden. Ik geloof, dat het daar om niet verantwoord is mijn post als kanselier in een zo kritieke fase te ver laten". Schrikbeeld Daarmede kreeg Adenauer de CDU- fractie niet direct aan zijn zijde. De voorzitter van de Bondsdag, het voor aanstaande CDU-lid Gerstenmaier, be hoorden tot zijn felste tegenstanders. „Ik acht dit besluit van de kanselier niet juist", heeft hij gisteren niet slechts in de fractie, maar gisteravond ook in het openbaar gezegd. Aan zijn zijde stonden o.m. fractievoorzitter Krone en vele CDU-Bondsdagleden. Slechts en kele afgevaardigden schaarden zich achter de kanselier, onder wie de minis ter van Binnenlandse Zaken Schroder. De fractie ging tenslotte door de knieën toen haar het schrikbeeld duide lijk werd van een alternatief. In het fractiebestuur had Gerstenmaier Ade nauer na diens uitvoerige uiteenzetting over zijn beslissing namelijk gezegd: „Geen van uw argumenten heeft ons kunnen overtuigen", en daarop had Ade nauer geantwoord met het dreigement: „Wanneer u het niet wilt, kunt u im mers een constructieve motie van wan- Advertentle LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Meer wind De Bilt verwacht: Een storing ten westen van Ierland zal zich vermoedelijk naar Schotland verplaatsen en de wind in Nederland doen toenemen. Het front ervan zal morgen Nederland kunnen passeren. De temperatuurdaling zal zich nog voort zetten, zij het in belangrijk mindere mate. Voor morgen worden derhalve sleohtis gematigde temperaturen ver wacht. (Opgemaakt te 10 uur) 7 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 5.33 uur; onder: 21.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.50 en 16.13 u. Laagwater te 11.58 uur. (8/6 hoogwater te 4.22 en 16.45 uur; laagwater te 0.14 en 12.30 uur). Advertentie PHILIPS DRAAGBARE RADIO All transistor f 248. Nu ook voor kortegolf ontvangst. persoonlijke service &ANGE MARE 66 zü het van tevoren eens is geworden over een nieuwe kanselier.... Over die mogelijkheid van een alter natief voor Adenauer is gisteren in alle ernst gesproken. Van CDU-zijde kwam men al spoedig weer tot zichzelf en zei men: „Wij kunnen toch geen harakiri plegen". Maar de oppositie, de SPD (socialisten) en de FDP (liberalen) is korte tijd gretig op deze zijde van de affaire ingegaan. De namen Erhard en Gerstenmaier als nieuwe kanselier wer den veel genoemd. De CDU-fractie boog voor haar voorzitter en regeringschef na vier uur bitter debat het hoofd toen het duidelijk was dat Adenauers besluit onherroepelijk was. Van goedkeuring door de fractie van het besluit was ove rigens ook gisteravond nog geen sprake. Men respecteerde het slechts en kenne lijk voor de buitenwereld ging men er toe over zijn onbeperkt vertrouwen in Adenauer uit te spreken. „Een cata strofe blijft ook dan een catastrofe", zei een CDU-Bondsdaglid gisteravond, „wan neer de mantel der liefde er via plech tige verklaringen over wordt gelegd". Voor de televisie heeft Adenauer gis teravond tegenover het grote publiek zijn besluit nog eens trachten te recht vaardigen. „Na rijp en langdurig over leg", was hij er toegekomen, zei hij. Met geen woord repte hij overigens over het verzet in de fractie en haar bestuur waar men hem een paar uur tevoren had trachten duidelijk te maken dat er geen terug voor hem kon zijnDon derdag a.s. kan thans een uit zestig leden bestaande CDU-CSU college pogen een nieuwe kandidaat voor het presi dentschap te vinden. Drie bedrijven in Rotterdam verwoest Op een terrein aan de Stadionweg te Rotterdam, waar vele indus trieën gevestigd zijn, heeft gisteravond een brand gewoed, waardoor in twee uur tijds drie bedrijven geheel of gedeeltelijk werden verwoest. De brand ging niet alleen gepaard met een grote rookontwikkeling, die kilometers ver in de omtrek was te zien, maar ook met ontploffin gen van zuurstof- en butaangascilinders. Hoewel tijdens het uitbreken van de brand in twee der bedrijven dertig man personeel werkzaam was, heeft iedereen zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Wel wer den twee brandweerlieden gewond: een kreeg door een steekvlam brandwonden aan gelaat en handen, de ander werd gewond door aanraking met chroomzuur. In één loods Omstreeks zes uur was de brandweer naar de Stadionweg getogen voor een onbetekenend brandje. Toen men 'hier mee bezig was, zag men elders op de Stadionweg rook en vlammen opstijgen. Men spoedde zich erheen en toen reeds greep een uitslaande brand om zich heen, waarop gToot alarm werd gemaakt. De brand woedde in een loods, stenen wanden met houten dak, van circa 60 bij 80 meter. In de loods waren drie bedrij ven gevestigd, te weten de Chroom metaalwaren Industrie, het installatie en constructiebedrijf „Incoro", en de Neder lands-Zwitserse Aluminium Veredeling Industrie Alver N.V. Bij een bedrijf naast eerstgenoemde industrie werkte men met een snijbrander. Het vuur hier van zetten een stapel kisten in brand en de vlammen sloegen over op het houten dak. Men een man of acht heeft men nog geprobeerd eerst buiten en toen binnen de brand te blussen en te redden wat mogelijk was. Het was even. wel onbegonnen werk. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig vlogen de eerste gasflessen uit elkaar, waarbij de brokstukken de lucht invlogen. De brandweer dirigeerde groot materieel naar het terrein en in het Zuiddiepje lag een blusboot in reserve. De water leiding op het terrein had spoedig haar topcapaciteit bereikt en een autospuit werd dan ook op open water aangesloten. Tientallen slangen gaven water, doch konden niet verhinderen dat de loods geheel uitbrandde. IJMUIDEN In de poetslappenfabriek van de firma Lagendijk aan de Loggerstraat te IJmuiden heeft gisteren een hevige brand gewoed, die grote schade aan richtte. Hoewel de Velsense brandweer het vuur met negen slangen vier uur lang bestreed brandden twee snijkamers volledig uit. Een grote voorraad mate riaal ging verloren. Het blussingswerk werd ernstig bemoeilijkt door de grote rookontwikkeling. Omtrent de oorzaak van de brand bestaat nog geen zeker heid. ZWIJNDRECHT Een kort durende, maar felle en daar. door gevaarlijke brand heeft gister middag gewoed in de opslagplaatsen van de zakkenhandel B. Peters aan de On- derdijkserijweg te Zwijndrecht. Het vuur, vermoedelijk veroorzaakt door In zijn kwaliteit van inspecteur- generaal van de Kon. Luchtmacht heeft Prins Bernhard gisteren op de vliegbasis Eindhoven de prijzen uil- gereikt van de geallieerde lucht- fotoverkenningscompetitie Royal Flush. De Prips bewonderde op de vliegbasis de enorme luchtfotoca mera van de Amerikaanse straal- fotoverkenner Voodoo RF-I01. N. J. Scheele heeft Indonesië verlaten De heer N. J. Scheele, de kanselier van de diplomatieke vertegenwoordiging van Nederland te Djakarta, wiens uit reisvisum anderhalve maand geleden door de Indonesische regering was inge trokken, heeft Indonesië verlaten. Hij is, naar men ons van de zijde van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken mede deelde, reeds in Singapore aangekomen. De Indonesische regering had hem een nieuw uitreisvisum verstrekt. De heer Scheele zou oorspronkelijk Indonesië verlaten op 16 april. Zijn uit reisvisum werd op het laatste ogenblik ingetrokken. Volgens het Indonesische persbureau Antara had een woordvoer der van het Indonesische Ministerie van Buitenlandse Zaken die dag verklaard, dat zijn regering inlichtingen van de heer Scheele nodig had over de vrijla ting van de heer C. Schmidt. kortsluiting in de elektrische installatie, greep snel om zich heen en de inhoud van de opslagplaats, gevestigd in drie oude woningen, ging dan ook geheel verloren. RAMP VOORKOMEN Dank zij het snelle optreden van de Amsterdamse brandweer en met name de moedige daad van de hoofdbrand wacht J. Schindeler is gistermiddag op de in de Amstel liggende zandzuiger „Overijssel'' een welhaast zeker schij nende ramp voorkomen. Met gevaar voor eigen leven heeft deze hoofdbrand- waöht een acetyleenfles, waarvan de slang reeds bij de meters brandde, in het water van de Amstel geworpen, waarmee het gevaar voor een ernstige ontploffing aan boord van de zuiger en brandgevaar voor de 20 ton olie in de zuiger waren geweken. Ook een zuurstof fles werd in het water gegooid. Dit nummer bestaat uit 16 pag. en een Bijvoegsel. Wederzijdse beschuldigingen over spionage Minister Herter hield pittige rede Selwyn Lloyd heeft de hoop nog niet loten varen De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" zijn er ook gisteren, in een voltallige ver gadering, die twee en een half uur heeft geduurd, niet in geslaagd de impasse te doorbreken, die is ont staan bij de bespreking van de toekomst van Berlijn. De gedachtenwisselingen van gisteren behoorden tot de felste, die in de verstreken vier weken van Geneefse beraadslagingen hebben plaats gevonden. Van con ferentiezijde wordt vernomen dat de Amerikaan Herter en de Rus Gromyko scherp gestelde beschul digingen en tegenbeschuldigingen uitten in een nogal gespannen atmosfeer. De vier ministers zouden heden ochtend om elf uur in Lloyds villa opnieuw bijeenkomen. De leider der Oostduitse afvaar diging, minister van Buitenlandse Zaken Bolz, is gisteravond per vliegtuig naar Oost-Berlijn ver trokken, waar hij overleg met zijn regering zou plegen. De minister-president prof. dr. J. E. de Quay werd gisteren in de Statenzaal in Den Bosch gehuldigd in verband met zijn I2y2-jarig ambtsjubileum als Commissaris der Koningin in Noord-Braant. Deze reeds lang tevoren georganiseerde jubileumviering werd nu gecombi neerd met zijn afscheid uit die functie. Als erkenning van zijn ver- diensten werd hem de gouden ere medaille van de provincie overhan digd, waarvoor ook zijn echtgenote en zijn jongste zoon grote belang stelling hadden. Indonesisch leger stroopt mouwen op Politieke partijen in Semarang op het matje Het Indonesische leger heeft de poli tieke partijen er opmerkzaam op ge maakt dat zü hun posities die geleid hebben tot „eindeloze conflicten" moeten herzien. De legerwoordvoerder, majoor Harsono, heeft aan de pers verklaard dat een tijdelijk verbod inzake politieke activiteit „alle groeperingen in staat moest stellen de beginselen en doelstel lingen van hun ideologieën opnieuw te overwegen". De strijdkrachten moeten hun mou wen opstropen en zich lichamelijke en geestelijke opofferingen getroosten om aan de chaos het hoofd te bieden. De commandant van Midden-Java, ko lonel Sumarto, verzocht alle politieke partijen afgevaardigden te zenden naar een bijeenkomst in Semarang op maan- dag. De Indonesische politie-autoriteiten hebben nieuwe beperkende bepalingen uitgevaardigd ten aanzien van binnen landse reizen door buitenlanders. Diplo maten en vertegenwoordigers van inter nationale organisaties zijn van deze be perkingen uitgezonderd. Een woordvoerder van de politie te Djakarta heeft aangekondigd, dat alle buitenlanders zich moeten melden bij de politie een etmaal voordat zij de stad willen verlaten. Speciale reisvergunnin gen zün voorgeschreven voor het bezoe ken van elke andere plaats. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat overtreders van de nieuwe bepaling kunnen worden gestraft met gevangenis straffen van een tot twee jaar. President Soekarno is inmiddels per vliegtuig van Honoloeloe naar Tokio vertrokken, waar hij vandaag door de Japanse Keizer Hirohito zal worden ver welkomd. President Soekarno zal een statie-bezoek va* vijf dagen aan Japan brengen. Volgens een Amerikaanse woordvoer der sprak Gromyko de beschuldigingen der Westerse ministers, dat de Sovjet- russische regering van plan is West- Berlijn in te lijven, met kracht tegen. In antwoord op door Herter geuite beschuldigingen omtrent vanuit Oost- Berlijn bedreven en tegen het Westen ferichte propaganda verklaarde Gromy- o: „Wij bezitten over dit onderwerp veel meer gegevens dan het Westen, met dit verschil, dat zij slaan op vanuit West-Berlijn geleide ondergrondse be drijvigheid". Volgens de woordvoerder had Gromyko ook gezegd „Gelooft U werkelijk, dat wij zullen toestaan, dat het bezettingsbewind in West-Berlijn over het oosten van de stad zal worden uitgebreid? Indien wij werkelijk overeenstemming willen berei ken moeten wij niet pogen in achter waartse zin te vorderen". Herter beschreef het Russische voor stel om een „vrijstad" West-Berlijn te stichten als een suggestie met een totaal misplaatste naam. „Er zou geen sprake zijn van vrijheid voor de Westberlijners in een z.g. Westberlijnse vrijstad, daar dit geen stad zou zijn, doch slechts het verminkte tweederde gedeelte ervan", aldus Herter. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken zei in zijn rede, die wordt beschouwd als de felste toespraak, welke totnutoe gedurende de Geneefse beraad slagingen is gehouden, voorts: „De wereld beoordeelt de naties thans naar haar bereidheid, om haar internationale verplichtingen na te komen. De Sovjet- russische regering zal moeten erkennen, dat Berlijn een sprekend geval zal zijn om te kunnen toetsen, of de Sovjet-Unie voornemens is deze verplichtingen na te komen". De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. verklaarde, dat het Westen tot dusverre van Gromyko nog niet veel reacties heeft vernomen om trent zijn voorstellen ten aanzien van Berlijn. Hij deed een beroep op de Rus om zijn positie „tegen een ruimere achtergrond" opnieuw in beschouwing te nemen. Lloyd verwierp de Russische voorstel len tot terugtrekking van de Geallieerde troepen in West-Berlijn, het aldaar legeren van Sovjet-troepen of de ver vanging der Westerse eenheden door militairen uit neutrale landen. Deze voorstellen zouden „het vertrou wen van de Westberlijners in hun toe komst ondermijnen", verklaarde hij. „Ik hoop echter nog steeds, dat ons overleg nuttige resultaten zal opleveren", aldus Lloyd. Prinses Paola is in Brussel gearriveerd Prinses Paola Ruffo di Calabria is gisteravond per vliegtuig op het vlieg veld van Brussel aangekomen, waar zij door haar verloofde. Prins Albert, werd begroet. Het paar stapte onmiddellijk in de sportauto van de Prins, doch vlak bij het vliegveld werden zij opgewacht door een menigte van circa 400 juichende mensen. Het duurde een kwartier voor het paar zijn reis naar het paleis van La eken kon vervolgen. Intussen blijven in Brussel geruchten de ronde doen over een op handen zijnd huwelijk van Koning Boudewijn. De Koning heeft onlangs in Amerika ver klaard, dat hij hoopte de Belgen een jonge Koningin te geven. In hofkringen in Brussel zegt men echter van niets te weten. Ruim veertig doden bij een treinramp Bü een botsing tussen twee treinen van de Braziliaanse spoorwegmaatschap pij Central do Brasil in de staat Soa Paulo hebben tientallen passagiers het leven verloren. Totnogtoe zijn 43 lijken uit de wrakstukken gehaald. Het ongeluk gebeurde gisteren bij de plaats Engen- heiro Goulart in Zuid-Brazilië. Oorzaak was een defecte seinpaal. Er zouden ruim honderd gewonden zijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1