o.b. KOKEN DE MAN, DIE reeds 200 jaar geleden radar kende ONS MENU Aan alie tweelingen en kreeften £^p5~Hmatrassen v.g.g.v.! ZATERDAG 6 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 VAN DE WEEK Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Wat draagt U ONDER uw zomerjurkje? Een goed ontbijt is geen verloren tijd MET JOKE VIII LET OP! Als U geboren bent onder het teken van de §§|PB^H ||H tweeling of de kreeft, doch in ieder geval in IIÜ de maand Juni en Als bovendien Uw eerste voornaam OLGA is, ta^g^ia schrijf dan nog heden aan de I een charmante verjaardagssurprise! N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN I (Opgeven per briefkaart: naam, voor Postbus 16 Leiden en U ontvangt I nam^n- geboortedatum, adres). 1. In het Nationale Archief te Parijs ivordt een brief bewaard van de bekende revolutionair Marat aan een zekere Mr. Dely in Londen, die voor onze heden daagse kennis omtrent radar hoogst merkwaardig is. In deze brief staat o.m „Een marine-officier, Bottineau ge naamd, heeft mij bewezen, dat hij een natuurgeheim ontdekt heeft, dat daarin bestaat, dat het de aanwezigheid van sche-pen op een afstand van meer dan 300 zeemijlen aangeeft. Ik heb mij, zoals ge weet, veel bezig gehouden met de be studering van de warmte- en lichtleer en ga binnenkort lezingen over Bottineau's uitvinding houden 2. Etienne Bottineau werd in 1764 op het lie de France (Mauritius) gesta tioneerd. Wanneer hij met andere officie ren op het strand vertoefde, kon hij met nauwkeurigheid het tijdstip van aan komst bepalen van schepen, die zich op zee bevonden en nog lang niet met het gewapende oog konden worden gezien. 3. Toen Bottineau in de loop der jaren het aankomstuur van 574 schepen had voorspeld, lang voordat zij zich aan de horizon vertoonden, kreeg hij van de gouverneur van het eiland, de Franse minister van Marine Castries, de op dracht zich bij hem te melden. Botti neau werd een jaarlijkse uitkering van 10.000 francs aangeboden, mits hij zijn geheim aan de Franse staat wilde verko pen, doch hij weigerde dit aanbod, om dat hij de prijs te laag vond. 4. In 1782 reisde Bottineau naar Parijs om met de marine-autoriteiten over de prijs te onderhandelen, maar hij werd uiterst koel ontvangen en de redacteur van „Mercure de France", de abt Fon- tenay bespotte hem als een dromer en een bedrieger. Bottineau stierf arm en vergeten en hij nam het geheim van zijn uitvinding mee in het graf. Advertentie 't Is een hele zorg minder!" „Als ik nog denk aan vroeger! Die omslachtige methode! En hoe ellendig ik me voelde! Nu ken ik geen verloren dagen meer. Met o.b.-hygiëne kun je overal aan meedoen. Fietsen, dansen, sport, uitgaan alles! Miljoenen vrouwen genieten méér van het leven, dank zij o.b.-tampons, hun Onmerkbare Bescherming, die^ zij kunnen meenemen in het kleinste tasje." de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons,voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal 1,-. Speciaal f.25 c c. Ziezo, Jongens, nu allemaal een tomaat met de eiersla vullen en er een heel klein beetje peterselie op strooien. Dan mag Annemieke op 7 kleine bordjes wat schoongewassen blaadjes sla leggen. d. Klaar? Dan zetten we onze toma ten erop. brengen ze in optocht naar binnen en zetten ze op de koffietafel neer, voor ieder een bordje. O. wat staat dat vrolUk en wat z\jn Mammie en Pappie verras tl b. Wil jij de eieren schillen. Jan en meteen in een kommetje stuksnijden? Dan kan Dolf de slasaus, de peper en het zout erdoor roeren. Ik snijd onder tussen met een tomatenmesje een kapje van de tomaten af en hol ze heel voorzichtig met een lepeltje uit. leté hebben, past eveneens alleen de strapless b.h. of de bustier (de buste houder zonder schouderbanden en met aangebouwd maagstuk). Ook voor deze twee japonnetjes komt dus automatisch de onderrok of petticoat in aanmer king. Die van figuur 3 is aan de taille band ineengerimpeld en past dus nooit onder een japon, die glad over de heu pen valt. Wel is hij geschikt voor on der een aangerimpelde rok of een rok, die heel bol en ruim over de heupen valt. De japon van figuur 4 heeft een „bloemkelkrok", zo'n rok die heel bol is over de heupen en daar zijn grootste wijdte heeft. De petticoats van figuur 2 en 3, die van onderen heel wijd zijn, passen onder zo'n bloemkelkrokje niet. Zoals de japonrok, zo moet ook de onderrok van boven wijder zijn dan van onderen en dus is een heel volle heupvolant hier de oplossing. En aan gezien zo'n onderrok maar onder ja ponnetjes van één soort (waarvan u er Advertentie Niet allemaal tegelijk Niet alle huisvrouwen over de hele wereld koken tegelijk. Maar één ding hebben ze gemeen: voor het binden van groenten, soepen en sausen gebruiken zij Maizena Duryea - het ideale bindmiddel. Gebeurt het U ook wel eens dat U Uw andijvie of spinazie al in huis hebt en dan helemaal geen tijd of zin hebt om die schoon te maken? Of dat het weer misschien plotseling zó is gewor den dat een slaatje eigenlijk veel lek kerder zou zijn? Waarom zouden we dan eigenlijk niet van ons voornemen, de groente gekookt te geven, afstappen en ze inderdaad rauw opdissen? Spi- naziesla en andijviesla smaken beide verrukkelijk. Nemen we er een eitje bij, doen we er dobbelsteentjes kaas door of hadden we juist vlees, wat we ook koud kunnen opdoen, b.v. gegarneerd met wat mayonaise en een paar zil veruitjes? Weet U dat we bladgroente bespren keld met wat water in een goed geslo ten plastic zak prachtig fris houden? Want we willen de rest van de groente de volgende dag toch zeker nog gebrui ken. B.v. in de vorm van stamppot met rauwe groente. Weer eens iets heel anders enwe sparen er een bezoek aan de groenteboer mee uit! MAANDAG: spinaziesla met hamblokjes, gebak ken aardappelen met gefruite ui; beschuit met bessesap. DINSDAG: stamppot rauwe spinazie met kaas; sinaasappel. WOENSDAG: gevulde slakropjes, rauw gebakken aardappelen; rabarber met vanille- vla. DONDERDAG: roastbeef, postelein, aardappelen; kokosvla. VRIJDAG: koud vlees, remouladesaus, aardap pelkoekjes, tomaten en komkommer sla, of viskoekjes, aardappelpurée en sla; tuttifrutti met koffieroom. ZATERDAG: kerrierijst; hangop. ZONDAG: kop bouillon; kalfsoesters, aardap pelen, peulen en worteltjes; aard beien met Bulgaarse yoghurt. RECEPT: Kokosvla V> 1 melk, 150 g gemalen kokos, 25 g suiker, 25 g maizena, 100 goela djawa. De goela djawa in wat water oplos sen, zeven en vermengen met 100 g kokos. De melk met de rest van de kokos langzaam aan de kook bren gen, binden met de maizena (aan gemengd met wat koude melk) en met wat suiker afmaken. De vla laag om laag met het kokosmengsel in een vlaschaal opdienen. Recept: Stamppot rauwe spinazie met kaas 2 kg aardappelen gaar koken, stam pen en vermengen met een rauw ge raspt uitje en 1% pond gewassen en gemalen rauwe spinazie. 40 g boter, melk naar behoefte en van het vuur af 200 g geraspte kaas en wat zout erdoor roeren. Op dezelfde wijze kan stamppot andijvie, raapstelen, sla, kool en zuurkool worden gemaakt. Advertentie. Het ontbüt wordt in Nederland heel stiefmoederlijk behandeld. Er zijn wel iswaar geen gegevens over het aantal mensen dat niet of onvoldoende ont bijt, waar wij mogen wel aannemen, dat het er veel zijn. Veel te veel. Om de dagelijks gewenste hoeveel heid voedsel op te kunnen nemen, is het ontbijt onmisbaar. Wanneer een gezond mens niet ontbijt, krijgt hij on vermijdelijk in de loop van de morgen lang vóór het middagmaal hon- gef en kan hij zich minder concentre ren dan wel gewenst is. Proeven heb ben aangetoond, dat mensen die goed ontbeten hebben, beter werken dan zij, die dat onvoldoende of in het geheel niet hebben gedaan. Als U bovendien bedenkt, dat een lege maag het hu meur niet ten goede komt, begrijpt U, dat goed ontbijten heus niet alleen eigen-belang is. Velen hebben 's morgens vroeg geen trek. Vooral te zware mensen menen al te vaak, dat niet-ontbijten hun lijn ten goede zal komen. Na enige uren voelen zij zich echter hongerig en als zij de schade al niet bij de koffie in halen. gebeurt dit toch bij de middag maaltijd. Trek hebben in een ontbijt is een kwestie van gewoonte èn van „er de tijd voor nemen". En goed ontbijten is zeker geen verloren tijd. WAT IS EIGENLIJK EEN GOED ONTBIJT? Wanneer U goed ontbeten hebt, mag U niet alleen verwachten, dat U de ko mende uren niet door honger wordt geplaagd, maar ook, dat U Uw lichaam hebt voorzien van een deel van de voor Uw gezondheid onmisbare voedings stoffen, die U anders niet in voldoen de mate zou kunnen opnemen. Boven dien hebt U Uw gebit een zeer nodige oefening gegeven en de darmbeweging gestimuleerd. Uw ontbijt ziet er wil het aan al deze eisen voldoen zó uit: pap van havermout, gaar tarwe- gries, gort, boekweitgrutten of een ander bindmiddel of bruin- of roggebrood, belegd met kaas, vlees of ei èn als drank melk of karnemelk of yoghurt. Inplaats van met melk gekookte pap kunt U eens hangop of yoghurt geven. Ook muesli, een gerecht van geweekte rauwe havermout met vruchten, is zeer smakelijk. Daarvoor zet U de ha vermout de avond te voren in de week (per persoon één lepel op drie lepels water) en mengt er dan kort voor het opdienen nog wat vruchten of noten doorheen. Wie steeds uitsluitend met pap ont bijt. onthoudt zijn kaakspieren en ge bit een goede oefening. Gebruik er daarom wat rauwkost (bijv. komkom mer, sterkers, radijs of tomaat), fruit of een boterham bij. Vooral voor kin deren, bij wie het gebit zich nog ont wikkelt, is dat belangrijk. Wie uitsluitend brood eet, doet er goed aan daarbij melk of karnemelk te drinken. Voor schoolgaande kinderen is de tijd tussen ontbijt en middagmaal wat lang en aangezien een knorrende maag de aandacht bij het schoolwerk niet be vordert, zoudt U hun, zeker als er geen schoolmelk wordt verstrekt, een paar boterhammen voor het speelkwartier mee kunnen geven. Beter nog dan brood is wat fruit, omdat fruit niet aan de tanden blijft kleven. Houdt U aan het devies: Begin de dag goed, dan brengt U hem tot een beter einde! Parijs, juni 1959. Zomer. U draagt vlotte jurkjes» rokken van allerlei vorm meer wijde dan nauwe decolleté s van elke soort, klein of groot. En onder het jurkje van vandaag draagt u misschien een andere onder jurk dan onder dat van gisteren. Ja, als u 's middags laat van japon verwisselt, trekt u mogelijk ook andere lingerie aan. Mogelijk doet u zulks vanwege de warmte en de properheid, maar zeker doet u het en daar doelen we hier op vanwege de lijn, het silhouet van uw japon. Immers, niet elke onderrok past onder elk zomerjurkje, en omge keerd zijn er talloze zomerjurkjes die om ondergoed van een speciale coupe of stof vragen. En dit laatste geldt niet alleen voor de door zichtige, mousseline of batisten toiletjes, maar ook voor niet doorzich tige japonnen en blouses en rokken. Is het niet logisch dat uw gewone onderjurk en uw gewone b.h. niet pas sen onder dat mouwloze zomerse jurkje met brede boothals? Of deert het u niet dat al uw (al dan niet brandschone) schouderbandjes alsmaar te zien komen? Voor het genoemde decolleté (figuur 1) heeft u beslist een b.h. en een onderjurk nodig (tenzü u met een onderrok volstaat), waarvan de schouderbandjes zeer ver opzij staan en net voor de oksel zijn aange zet. Die schouderbandjes zet u boven dien nog vast met de lingerielusjes, die in de schouders van de japon zijn aangebracht (en bezit uw japon der gelijke lusjes niet, zet ze er dan snel in!). Figuur 1 laat u tevens zien hoe een klassieke onderjurk met vrij ruime rok en brede zoomstrook geschikt is voor onder een (princesse) japon met glad uitstaande rok. Desniettemin is dezelfde onderjurk, die glad over dè heupen valt en van waszijde of nylon kan zijn, geschikt voor onder elke wijde rok, gladde of rimpelrok; alleen wan neer het ondergoed de taak heeft de jurk te doen uitstaan, heeft u een an dere onderrok nodig.... Het model van figuur 2 bijvoorbeeld: een onder rok van soepele nylon of fijne lingerie katoen, die glad over de heupen valt en waarvan de brede strook lichtelijk stijver is dan de bovenste helft van de onderrok. (In een katoenen onderrok kan de volant een weinig worden ge appreteerd, in een nylonmodel kan een onderstrook van blijvend stijve nylon worden aangebracht). Uiteraard is de petticoat van figuur 2 op de eerste plaats geschikt voor rokmodellen, die wat uit moeten staan, maar niet te ruim om de heupen vallen; onder een wijde rimpelrok kan dit model echter even goed dienen. Hij is hier geschetst onder een zonnejurkje met heel smalle schouderbandjes. Onder zo'n Jurkje past natuurlijk geen lingerie met schouderbandjes, en dus zijn de petti coat en de strapless b.h. (of een dito corseletje) hier de aangewezen lin gerie. Onder de japonnetjes van figuur 3 en 4, die beide een heel breed decol- bovendien niet vele bezit) past, ver dient het aanbeveling, die ruime heup volant als losse accessoire over een soepel onderrokje van bescheiden wijdte te dragen, inplaats van hem aan dit onderrokje te naaien. J. V. Imp. LAHNEM.A'NN Laren N.H. Postbus 18. Tijd voor tintgevende ha iry/assing (zón der verven) met POLYCOLOR KCleurshampoo 't hóórt bij u tv make-up! Crème uit de tube, eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten, en parfumerie-zaken. Tube 1.95 GEVULDE TOMATEN a. Gaan we eens iets voor de koffie tafel maken? Dan vragen we aan Mammie 7 tomaten, 4 hard gekookte eieren, 3 eetlepels slasaus, theele peltje zout, een heel Iklein beetje peper en wat gehakte peterselie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15