De Zijl verovert eerste punten loor zege op SZC in Schiedam 2-T MOTOR OIL „HOLLAND" WON TRIALMEET MET KLEIN VERSCHIL ipgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 juni 1959 Derde blad no. 29758 Waterpolonieuus )e Leidse verenigingen behoefden de rige week geen enkele maal te water, »r de watertemperatuur het voorge geven minimum verre onderschreed. t gold voor de Sleutelstadploeg, die ;en OZV had moeten spelen; voor de itervrienden, die op bezoek hadden ieten gaan in Aalsmeer en voor de (idsche Zwemclub", die het Naarden- De Vest had moeten ontvangen, tfaar maandag was het water dan wel >d en dus moest De Zijl te water, na letterlijk De Zijl, want alle zeven- [en, behalve de adspiranten, moesten tien. De reeks begon met de ontmoe- g van het vierde tegen De Gouwe III. twerd een ietwat eenzijdige vertoning, leek het daar aanvankelijk niet op. Zül nam het eerst de leiding via ;k Leune, maar direct na het uitne- n scoorden de Waddinxveners tegen -1). Het spel golfde daarna wat heen weer tot Hans van der Moolen een •kworp kreeg te nemen en goed bij ns Snel plaatste, die De Zijl de lei- ig hergaf (21). Van toen af was uwe eigenlijk uitgespeeld, want met regelmaat van een klok ging het toen der: Hans Snel <2x). Han Bik en finaals Han van der Moolen. (61). )e dames speelden een fors partijtje en ZIOS. De wedstrijd had niet veel het lijf. Na veel hangen en trekken rd de eindstand bereikt, terecht in het irdeel van het iets beter spelende De l-team (42). Vil Teyn en Ineke van Oosten zorg- i voor de doelpunten. Het laatst in den spelend zevental was het tweede, de strijd tegen WZC 2 aanbond. Hier ivankelijk een fel partijtje met wisse- de kansen. De Zijl aan de leiding )r een doelpunt van Hans van der tolen, een tegenpunt van de Woerde ren en weer een doelpunt van Leidse le, namelijk van Hans Snel. Zelfs een 1 voorsprong door Loek Leune, maar alles in orde lijkt vrij snel twee doel- nten van WZC. Lou van den Wijn- ird weet net voor het einde De Zijl in lige haven te brengen (43). let derde zevental had te Schiedam et zes man tegen zes spelend) niet il in te brengen tegen de SZC-reser- Het werd een eenzijdige wedstrijd, arin de SZC regelmatig uitliep en De 1 slechts tegen wist te scoren door rendse en Onvlee (82). EERSTE ZEVENTAL let eerste zevental, eveneens te Schie- m spelend, deed het veel beter, on- nks de handicap van een gemiste In en zenuwen om toch nog eniger- ,te op tUd te zijn. Men speelde tegen SZC 1 een pittig partijtje, waarin de liedammers iets tegenvielen en aan dse zijde Hans v. Tol een behoorlijke dstrijd speelde. Iet eerste doelpunt liet aanvankelijk g op zich wachten maar via Hans v. en Leo Stokhuizen werd het toch ■1. Vlak daarna kreeg Hans van Tol i vrije worp te nemen, plaatste goed ir Wim Bergman en de Schiedamse i ilie moest voor de tweede maal spij- j kijken: 02. Van beide zijden werd de eerste helft nog wel veel gezwoegd, maar in de stand veranderde dat niets, zodat de rust met een twee doelpunten voordeelstand van De Zijl aanbrak. Na rust direct een fraaie aanval van Leidse zijde met een doelpunt bekroond. Wim Bergman haalde de bal, speelde terug naar Tonnie Roman en zonder een Schiedamse hand ertussen ging de bal via Hennie Hensing, Loek van Kampen, weer Wim Bergman en Hans van Tol naar het Schiedamse net. Maar de buit was nog niet binnen, want verkeerd over nemen in de achterhoede zorgde eerst voor 1—3 en toen voor 23. Leo Stok huizen en daarna Wim Bergman deden De Zijl weer uitlopen zodat slecht dek ken van Leo Stokhuizen nodig was om nog in de stand verandering te brengen: (35». De eerste twee kostbare punten zijn binnen. POLODAGEN De polodagen brachten slechts wed strijden voor twee Leidse verenigingen, n.l. voor De Zijl en LZC. De jeugd van De Zijl bereikte de finale door een mon steroverwinning (11-0) op De Fuut, alle doelpunten van Hans van der Moolen, Loek Leune en Wim Bergmans en een 30 overwinning op Neptunus Arnhem, Lening voor Volendam Het gemeentebestuur van Edam is voornemens aan de nieuwe eredivisieclub Volendam een geldlening te verstrekken van f. 200.000. Volendam wil met dit be drag zijn accommodatie uitbreiden tot 15.000 personen, o.a. door plaatsing van een nieuwe zit-staantribune voor 5500 bezoekers. Bovendien zal het bedrag worden gebruikt voor de aanleg van twee nieuwe velden voor de lagere elf tallen. Rente en aflossing zullen gedu rende veertig jaar f. 13.500 per jaar ver gen. Afdeling Leiden VAN ZATERDAG IA: TAW 1—Kagia 1 3—2. 2BAiR/C 5—'RUnsb. B. 5 2—0; GWS 3— TAW 2 3—3. 3A: ROL 4—Harzersw. B. 2 10; 3C: ROL 6Rouwoop 3 22. Junioren A: ARC (A)Rijnsb. B. (A) 3—3; D: ARC (C)—SVOW (B) l—O. Adspiranten a: AiRC (b)SVOW (a) 2—0; b: Alphen (c)—SVOW (b) 14; Al phen (djARC (d) 11; Alphia (c) Woubrugge (a) O4; q: Lisse (d)UDO (b) 64. yAN ZONDAG I: Alph. B. 1—LDWS 1 2—2; St. Bern. 4Stompw. B. 1 22. 2AAltlor 2—SJC 3 3—3; 2B: DOCOS 4 DOSR 3 5—1: Lisse 3—SVLV 2 2—3. 3D ZLC 2—KRV 2 O—l (onder prot.). 4B: DOCOS 6St. Bern. 3 4—5; Fore- holte 4VTL 3 6—2; 4C: Lisse 6—UDO 3 10—0: Weter. B. 3—Roodenb. 8 45; 4D: Lisse 7Foreholte 5 52; ZLC 4Stomp- wiikse B. 4 74; 4E: SJZ 4UDO 4 4—1; Stompw. B. 5SVLV 6 2—2; 4F: ASC doelpunten van Hans van der Moolen en Warmurida 4 05; UVS S-^Or. Groen 5 Joop de Haas. In de finale tenslotte werd gelijk gespeeld tegen de Merwede in een doelpuntloze wedstrijd, waarna de Dordtenaren de strafworpen beter na men. De jeugd van de LZC werd uitgescha keld door de latere finalist DJK. overi gens een minieme nederlaag (1—2). Het eerste zevental deed het beter, want het versloeg eerst in een goed gespeelde wed strijd Brandenburg met 4—2, waarbij het zich de weelde kon veroorloven Dik Tim mermans twee strafworpen te zien mis sen. en speelde daarna tegen EZC uit Enschede een beetje ongelukkig gelijk. Ook hier werd een strafworp gemist, nu door Siem Ouwerkerk, maar bij het be slissende strafworpennemen revancheer den de heren zich en dus toch de eer ste prijs in de afdeling. Advertentie MOTORSPORT Surtees won op Man Dp het circuit van het eiland Man zijn teren de Jaarlijkse motorwedstrijden jonnen, welke meetellen voor de reldtitel motorrenners 1959. De En- Isman John Surtees, wereldkampioen i8 in de 350 en 500 cc-klasse, won de cc met MV Agusta. lij legde de zeven ronden, totaal 425.07 i, af in 2 uur 46 min. en 8 sec., het- »n neerkomt op een gemiddelde uur- ;lheid van 153.50 km. De uitslag was verder: I. John Hartle (GB) met MV Agusta 9.12.2 (150.71 km/u); 3. Alistair King ■B) met Norton 2.49.22.6 (150.57 km/u); Geoff Duke (GB) met Norton 2.50.12.4. Damkampioenschap In de derde ronde van het toernooi i het persoonlijk kampioenschap van Leidse Districts Dam Bond heeft J. van Leeuwen de leiding genomen Dr een overwinning op H. Brouwer. W. euwenburg verloor van W. Heems- rk, terwijl de partijen A. v. d. Zwan B. Imming en W. v. d. ReydenTh. fetsloot werden afgebroken. Van Leeu- n heeft nu met 4 pnt uit 2 partijen de ding, gevolgd door Heemskerk, die uit partijen vier punten haalde. Donder- g a.s. wordt in De Kleine Buroht de irde ronde gespeeld. HENGELSPORT De Brasem hield voor zyn jeugdleden 1 wedstrijd te Voorhout. De vangst Q mee. Totaal 57 stuks, 2100 gram. Jitslag: 1. B. Schouten 330 gr. (gr. li); 2. P. de Graaf 285 gr. (gr. aantal) D. Vos 255 gr. (gr. voorn); 4. W. houten 195 gr.; 5. J. Hartevelt 190 gr.; L. Brero 180 gr.; 7. T. Boot 180 gr.; A. J. Eradus 115 gr.; 9. L. A. Brero gr.; 10. H. Boot 80 gr. portsplinters De Rotterdamse schermster Nina eyweg heeft in een sterk bezet Floret- srnooi in Como de tweede plaats ver- erd. Het toernooi werd gewonnen door Italiaanse schermster Bruna Colon- ttl. Op 13, 14 en 15 Juli worden in Parijs internationale zwemwedstrijden om Grand Prix de Paris gehouden. Ne- rland wordt vertegenwoordigd door ee zwemsters en twee zwemmers: ickie Gastelaars (SZC) en Theo Hoog- ld (Nept) op de vrije slag, Ria van ilsen (ZIAN) op de rugslag en Wieger ensonides (ZIAN) op de schoolslag. De Engelse eerste divisie club Tot- nham Hotspur, die op het ogenblik een er door Rusland maakt, heeft ook haar 'eede wedstrijd gewonnen. De „Spurs" rsloegen Dynamo Kiev met 21. Voor de vijfde achtereenvolgende aal heeft de Argentijn Pancho Gon- 'es de officieuze titel van wereldkam- en der tennisprofessionals veroverd, fn de laatste partij van het toernooi La Jolla (Californië) versloeg hij de astraliër Lew Hoad met 6—3, 15—13. VOOR TWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van 'I' en 1 liter. 73. Junioren O: St. Bern. (A)Weter B. (At 2—3; DOSR (Al-MMO (A) 44; I: DOCOS (D)—SJZ <B) 1—5; Lisse (D) DOCOS (E) 7—0; J: DOSR (B)—Stompw. B. (A) 3—1. WIELRENNEN Ronde van Italië De zestiende etappe van de Ronde van Italië, BolzanoSan Pellegrino (245 km), is gewonnen door de Italiaan Fantlni in 6 uur 58 min 39 sec. De uitslag luidde verder: 2. Pellegrini (It) z.t.; 3. Pambianco (It) 6.58.42; 4. Bono Ut) 6.58 54; 5. Baffi (It) 7.04.20; 5- Benedetti (It) 7.04.23 7. Monti (It) z.t.: 8. A. Darrigade (Fr) z.t.; 9. Zamboni (It) z.t.; 10. Conterno (It) z.t. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Anquetil (Fr) 70.55.35; 2. Van Looy (België) op 1.37; 3. Gaul (Lux) op 1.48: 4 Ronchini (It) op 3.13; 5. Massignan (It) op 4.01; 6. Poblet (Sp) op 4.08. Segu won eerste etappe van Dauphine Liberé De Spanjaard Segu, die zich reeds had onderscheiden in de Ronde van Spanje, waarin hU als tweede eindig de, heeft gisteren de eerste etappe van de Dauphine Liberé gewonnen door een overwinning in de sprint op de Fransman Mastrotto. De beslissing ln de eerste rit viel tij dens de beklimming van de 781 meter hoge Escrinet, toen Segu en Mastrotto zich uit het peloton losmaakten. Voor dien was er, ondanks vele schermutse lingen, geen enkele geslaagde vlucht ge weest. Dit werd voornamelijk veroor zaakt door de waakzaamheid van de favorieten, o.a. Riviere, Privat en Picot, die elke ontsnappingspoging in de kiem smoorden. Alle groten eindigden ten slotte in het eerste peloton, dat met een achterstand van ruim één minuut op de twee leiders in Vals les Bains arriveerde en waarin zich van de Nederlanders al leen Daan de Groot bevond. De uitslag was: 1. Segu (Spanje) 4.55.46 (198 km); 2. Mastrotto (Fr.) z.t.; 3. Rohrbach (Fr.) 4.56.24; 4. Vindevogel (België) 4.56.59; 5. Ongenae (België); 6. Pipelin (Fr.); 7. Daan de Groot (Ne derland); 8. Milesi (Fr.); 12. Riviere (Fr.) allen in dezelfde tijd als Vinde vogel. De overige Nederlanders werden als volgt geklasseerd: 23. Kool 4.57.15; 30. Stolker 4.58.17; 33. Van den Borgh 4.58.19; 52. De Jongh 5.00.19; 71. Kersten 5.04.51; 76. Damen 5.05.13; 84. Van Breenen 5.08.32; 95. Hin- sen 5.12.45; 96. Wuyts z.t.; 103. Van der Pluym 5.4258. Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf Vil voorde. Nulpunt 137.678 km. Aantal dui ven 2620, gelost te 8.10 uur met vry sterke oosten wind. le duif te 9.57.37 uur. Uitslag: J. v. d. Assem 1-6, J. Kukler 2- 3-29, J. de Ridder 4. C. v. d. Poel 5-15, A. Cramer 7-20, P. de Vos 8, H. v. d. Lely 9, N. Bemelman 10-49, C. v. d. Berg 11-43, J. de Weerd 12-44. A. v. Duin Az. 13, C. Castelein 14, C. Gijsman 16, B. Oskam 17-42, J. Kortekaas 18, J. v. d. I Wiel 19, M. de Lange 21, A. v. d. Slot 22, IA. Ruigrok 23, D. Klinkenberg 24, Dr. Venker 25, M. Paardekooper 26, J. Boon 1 27, H. Smit 28, C. L. Smit 30, A. Blijs- wijk 31-37, P. d'Haens 32, F. Hendriks 33-35, Borsboom-Drenth 34, J. Schlim- mer 36, F. Bouwman 38, M. v. d. Wiel 39, J. Filippo 40, W. Ravensbergen 41, H. le Febre 45, J. den Dunne 46, H. Sterk 47, A. Singeling 48, P. v. Wissen 50. Ajax (L.) boekte zege op Excelsior 2 Ten aanschouwe van een talrijk pu bliek heeft het eerste elftal van Ajax (L) zondag jJ. zijn eerste overwinning be haald. Ajax won de toss en verkoos te fielden. C. Bouman en G. Spiering openden de Ajax-aanval, later goed gesteund door R. Veldhuizen. Alleen W. Ruts kwam in de dubbele cijfers (25). Na 6 voor 52 werd het echter 7 voor 90 doordat zowel F. de Leede als M. Friederich uitstekend speel den. R. Veldhuizen slaagde er tenslotte in De Leede te bowlen (18), maar Friede rich bleef not out met 13. C. Bouman 2 voor 14, G. Spiering 6 voor 36 en R. Veldhuizen 2 voor 21. Het totaal van Excelsior werd 107. Nadat het eerste wicket van de Ajax- innings voor 1 neer was, weerstonden J. J. de Jongh en G. Spiering de openings bowlers van Excelsior goed, doch eerst toen de change-bowlers werden aange zet. kon tot scoren worden overgegaan. Het tweede wicket viel eerst op 75. Na het vertrek van De Jongh met 27 ging Spiering rustig door en liet fraaie sla gen zien. Op 106 viel zijn wicket met een persoonlijke score van 58. R. Veldhuizen sloeg de winning-hit, waarna nog een drie kwartier verder werd gespeeld, waardoor enige Ajax- batsmen de gelegenheid kregen hun kun nen te tonen. Om kwart over 5 werd gesloten op een totaal van 193 voor 6, waarvan R. Veld huizen 49, P. van Oven 23 en C. Bou man 14. ZWEMMEN Ook FINA wil deel Olympische recette Op de Olympische zwemwedstrijden, welke volgend jaar in Rome worden ge houden, zullen maximaal twee deelne mers per land per nummer mogen star ten. Dit is de concessie welke tijdens de in München gehouden IOC-bijeenkomst door de FINA, vertegenwoordigd door onze landgenoot Jan de Vries, aan het Internationaal Olympisch Comité, dat beperking van het aantal deelnemers wenste, is. gedaan. Dit betekent osl. dat een land, zoals dat bij vorige Olympische Spelen vaak gebeurde, in de toekomst niet meer alle drie de medailles op een nummer zal kunnen winnen. Evenals de Internationale Atletiekfe- deratie heeft ook de FINA by het IOC aangeklopt om een percentage van de Olympische recette. FINA-president Jan de Vries was zeer teleurgesteld over de stugge afwijzende houding van het IOC - „Met alle respect toch langzamerhand wel een college, dat bijzonder ver van de sport af staat", aldus de heer De Vries, die er aan toevoegde, dat het voornemen van de IAAF om by het uitblijven van geldelijke steun uit de Olympische re cette, zelf wereldkampioenschappen te gaan organiseren en de atletiek uit het Olympische programma te laten schrap pen, niet zo maar een dreigement is. Leidse atleten in Bonn A.V. Holland is het weekeinde naar de Westduitse hoofdstad Bonn geweest, waar op de rode, zéér zachte sintelbaan van het overigens schitterende Bonner Sta dion een trialmeet werd gehouden met KTV Südstern, de gastheren, en LAV Godesberg. De Leidse ploeg, waarin enkele meisjes van Sportief en Nieuw Brunhilde waren opgenomen vertrok zaterdagochtend reeds om 5 uur en bereikte Bonn om 3 uur in de middag. Een goed half uur later werden de clubs aan de praktisch lege tribunes voorgesteld. Het is een gemoedelijke ontmoeting geworden, die boven verwachting resul. teerde in eet), zij het kleine, overwin ning op beide Westduitse verenigingen, waarvan K.T.V. Südstern de tweede plaats behaalde. Op de loopnummers waren het nage noeg alleen oranjebroeken, die de toon aangaven. Beker won zowel de 100 als 200 meter in 11.2 en 22.4! De Haas en Van Proosdij waren de beste twee van de 3000 meter: resp. 9.08.- en 9.08.2. De zege op de 800 meter kwam in Duitse handen terecht (1.58.-). Van Royen, die de race maakte, werd door clubgenoot Kingma (1.58.5) op de laatste meters naar de derde plaats verwezen (1.58.8). De 4x100 meter werd zelfs bijna een Leids record. Door slechte wissels kwa men Van der Made, Van Venetiën, Be ker en Smit echter net tweetiende se conde tekort, doch hun 44.2 was al ruim. schoots voldoende voor de erepalm. De 4x400 meter werd met 3.2.94 ook al winst voor onze stadgenoten. Hans Peen. reeds enige tijd minder actief (eind examen), liep zich weer eens in het nieuws door de 800 meter voor junioren te winnen in 2.03.4 vóór rivaai Linscho- ten, die op 2.04.7 kwam. Tjits de Vries (Nw. Brutihilde) bracht de 100 meter dames op haar naam 13.3) en Loes Uytenboogaart (Nw. Brunhilde) deed dat bij het verspringen voor meisjes (4.46 m). Hoge Griekse onderscheiding voor directeur van Philips Koning Paul I van Griekenland heeft ir. P. F. S. Otten benoemd tot groot officier in de Orde van de Phoenix. Dit is de hoogste persoonlijke onderschei ding, welke men in dit land kent. Zy werd aan ir. Otten uitgereikt door de Griekse minister van Buitenlandse Za ken, Averof, tijdens de première van een groot klank- en lichtspel op de Acropolis in Athene. De onderscheiding werd aan ir. Otten toegekend op grond van de verdiensten, welke Philips heeft voor de moderne opbouw van het oude land en in het bijzonder voor de tot standkoming van het schouwspel, dat een grote internationale belangstelling gaande maakt voor het cultuurbezit uit het klassieke Hellas. De Duitse schepen hebben Den Helder vandaag verlaten Nadat het laatste schip gistermiddag was gelost, hebben de zeven Duitse vis sersschepen, die zaterdag door hr. ms. mijnenveger „Meppel" naar Den Helder waren opgebracht, vanmorgen vroeg ge zamenlijk de haven van Den Helder ver laten om de visserij op zandspiering voort te zetten. De vissers hebben ont kend binnen de driemijlszone te hebben gevist. Dit schijnt echter in soortgelijke gevallen het normale antwoord te zijn en is dus niets bijzonders, aldus de politie. De commandant van de Meppel zei echter zeker van zijn zaak te zijn. Toen hy met oorlogsbodem op 2.8 tot 3 myl buiten de kust koerste, lagen de zeven Duitsers aan de landzijde te vis sen en dus binnen de driemylszone. Hij heeft met zijn eerste officier deze ver klaringen tegenover de politie afgelegd. De zeven Duitsers hebben ieder 300 gul den betaald als schikking voor het pro- ces-verbaal en 500 gulden als geschatte waarde van het vistuig, derhalve teza men 5600 gulden. Onderwijzers zullen moeilijkheden van een universitaire studie wel niet onderschatten De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meent, dat de vele protesten die zyn ingediend tegen toe lating van onderwijzer tot de studie in pedagogiek en psychologie aan universi teiten het gunstige gevolg kunnen heb ben dat zij, die zich tot deze studie wenden, de daaraan verbonden moei lijkheden niet zullen onderschatten. Zware brisantbom in spoorlijn bij Alplien In totaal minstens 20 blindgangers Gisteren hebben de personeelsleden van de Mijnopruimingsdienst, de heren Drendt en Brand, opnieuw een 250 kilo wegende Engelse brisantbom, die in het weiland van de veehouder Bulk aan de Steekterweg te Alphen lag, opgeruimd. Vrijwel de gehele dag heeft de dragline machinist, de heer Schellingerhout, met zijn speciale grypbak de enorme kuil, waaruit vorige week de eerste bom was weggehaald, uitgediept en vergroot. In de namiddag kwam de tweede bom bloot te liggen, waarna de ontsteking aan de demontatielijn werd bevestigd. Om pre cies 7 uur gisteravond werd opnieuw het gehele verkeer over de Rijksstraatweg tussen Zwammerdam en Alphen, als mede over het Goudse Rijpad stilgelegd. Ruim een kwartier nadat men met de demontatie was begonnen werd vanaf de spoorlijn breeduit met vlaggen ge zwaaid ten teken, dat het ook dit keer weer gelukt was de bom onschadelijk te maken. Kort daarna loeiden de sirenes van Herngreens houthandel en kon het verkeer over genoemde wegen weer vrij worden gegeven. De heer Drendt vertelde ons, dat minstens nog 20 blindgangers in de omgeving van de spoorlijn Woerden Leiden in de grond zitten. Een zit er in de spoordijk terwijl er zelfs ook een midden tussen de rails terecht is ge komen. Voor het opruimen van deze bom zal een tijdelijke noodbrug in de spoorlijn moeten worden gemaakt, op dat het treinverkeer normaal zal kun nen blijven doorgaan tijdens de graaf werkzaamheden. De bommen in de spoordijk zullen zo >poedig mogelijk verwijderd worden. Naar wy vernamen is het de bedoeling thans de gehele omgeving van de lyn Woerden—Leiden te onderzoeken. Men is van mening, dat men deze bommen beslist niet mag laten zitten, te meer omdat deze monsters ook over 25 Jaar nog hun explosieve kracht in alle om vang zullen bezitten. De minister zegt dit in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De minister erkent vele, in de inge diende protesten genoemde, gevaren als reëel, maar meent toch dat het risico moet worden genomen. Hij acht het ge heel van de kweekschoolopleiding haar duur. haar methode en haar leer stof voldoende waarborg voor een verantwoorde toelating ook tot de studie in de psychologie. Dit deed hem beslui ten af te zien. niet slechts van het eisen van een colloquium doctum (waarom onder andere 23 hoogleraren in 'n brief hadden gevraagd), doch ook van de eis van het met goed gevolg doorstaan van een aanvullend onderzoek. Joiigeiisbende stal bromfietsen De Dordreohtse politie heeft een ben de van vijf jongens, van wie de jongste veertien en de oudste achtien jaar is, en die zich de laatste weken herhaaldelijk heeft schuldig gemaakt aan diefstal van bromfietsen, opgerold. Voor zover men heeft kunnen nagaan kan aan deze jan jongens diefstal van tenminste elf bromfietsen ten laste worden gelegd. De knapen hebben er zes in Dordrecht en vijf in Sliedrecht gestolen. Ze namen ze mee en verstopten ze om er later tocht jes op te gaan maken. Als er bij een brommer een defect op trad werd hij ergens neergezet voor een eerlijke vinder BRANDWEER OP WEG NAAR BRAND VERONGELUKT Op weg naar een felle uitslaande brand in het dorp Bavel is gisteravond onder de rook van Breda op de Bavelse- weg een brandweerauto van de vrijwil lige brandweer van Ginneken ten ge volge van het gladde wegdek geslipt. De wagen draaide om zijn as en botste tegen een boom. Vijf brandweerlieden werden van de wagen geslingerd en moesten met verwondingen in het Laurenszieken- huis te Breda worden opgenomen. Vier van hen liepen onder meer fracturen en hersenschuddingen op. Een van hen kon dezelfde avond het ziekenhuis verlaten. De Bredase brandweer moest nu as sisteren by de brand in een meubel fabriek te Bavel, waarvan de showroom en de opslagruimte totaal uitbrandden. Twaalfhonderd voor verzending opgesla gen stoelen, tafels en dressoirs gingen verloren. De schade loopt in de tien duizenden. Prinses Desiree van Zweden, die vandaag haar 21-ste verjaardag viert. Jaar geëist tegen speelclubexploitant Ik dacht, dat het mocht in Baarle Nassau Het pleidooi van de raadsman, mr. P. van 't Hoff Stolk uit Den Haag vormde de hoofdschotel in de zaak tegen een 59-jarige Hagenaar, die gisteren voor de rechtbank te Breda terecht stond, omdat hij en enkele anderen, van au gustus 1956 tot december van dat jaar in Baarle Nassau gelegenheid zou heb ben gegeven tot het beoefenen van ha zardspel. De man bekende vlot. Hij was de hoofdpersoon, de oprichter van de club die hem alleen al aan inrichtingskosten op zeventigduizend gulden was komen te staan. IN HET BLOED Een kleine man, met lang, sluik ach terover gékamd haar, wie het gokken in het bloed zit „Ik ben misschien nog wel een veel groter gokker dan bankhouder. Ik speel zelf, laat anderen voor mij spelen en heb zelfs anderen de bank laten houden. Maar ik dacht dat het mocht in Baarle Nassau. Anders was ik toch wei naar de Belgische kustplaatsen gegaan?" De officier van Justitie, mr. O. Tem mink zag het anders. „U wist drommels goed, dat het niet mocht. Maar u hebt gegokt (en wat kan men anders van u verwachten?), dat het Belgische en het Nederlandse Openbaar Ministerie met elkaar zouden gaan bakkeleien over de vraag, wie zou moeten optreden, met als resultaat, dat ze het geen van bei den zouden doen". ERNSTIG Hij noemde het een ernstig delict en eiste twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar en bovendien: onttrekking aan het verkeer van de lnbeslaggenomen voorwerpen. Lang en heftig trok hierop mr. Van 't Hoff Stolk, verdachte's raadsman, van leer. „Er is noch van de Belgische, noch van de Nederlandse Justitie ooit een waarschuwend woord gehoord en plotseling deed men een inval. Had men niet, net zoals dat in Scheveningen is gebeurd, er een waarschuwing, een ultimatum aan vooraf kunnen laten gaan?" Hij achtte de enige Juiste 6tral een lichte geldboete. Uitspraak over veertien dagen. MIDDENSTANDSBOND EN HET NIEUWE KABINET De heer P. G. van der Weele, voor zitter van de Kon. Ned. Middenstands bond heeft op de eerste da? van het tweedaagse congres van deze bond in Emmen gezegd, dat hij het optreden van het nieuwe kabinet in het alge meen met instemming heeft gevolgd. Het vermoeden lijkt gewettigd, dat de zo noodzakelijke regeerkracht kan wor den opgebracht. Maar wel was hy enigszins teleurge steld over de passages in de regerings verklaring, waarin het vraagstuk van de belasting wordt besproken. Hij zeide, dat de regering zich zal moeten reali seren, dat een geenszins denkbeeldig gevolg van het door haar uitgestippelde huur- en subsidiebeleid, een verhoging van de ondernemerslasten zal zijn, terwijl anderzijds dat beleid verlaging van de overheidslasten met zioh zal brengen. Spreker concludeerde, sprekende over de positie van het midden, en kleinbe drijf, dat geconstateerd kan worden, dat de omzetontwikkeling na de inzinking in de eerste helft van 1959 onder in vloed van de gunstiger conjuncturele omstandigheden aan het verbeteren is. De omzet in 1958 is gemiddeld iets ge stegen ten opzichte van 1957.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7