Indiistrieflat (30 woningen) aan Eduard van Beinumstraat (Z. West) Gouden Oranjevereniging ontving gelukwensen van „heel" Oegstgeest Burgemeester bood de zilveren ere-medaille der gemeente aan iZïïSPSS*:: DINSDAG 2 JTNI 1959 VOORSCHOTEN De huren van deze flats, waarvan de indeling en inrichting een voortreffelijke indruk maakt, variëren van f 16.50 tot f 18.50 per week, een voor moderne nieuwbouw zeer aanvaardbare huur, het geen echter slechts mogelijk was door de medewerking van de industriëlen, die de onrendabele huurtop voor hun reke ning namen. De belangstelling voor deze flats was dan ook bijzonder groot; alle zijn reeds verhuurd. In tegenwoordigheid van de wethou ders A. J. Jongeleen en mr. J. Drijber, de directeur van Gemeentewerken, ir. D. Y. Lem, het bestuur van de initiatief- nemende Vereniging en tal van indus triëlen, die hun werknemers in dit flat gebouw thans een woning konden aan bieden, is één der flatwoningen heden middag symbolisch ingebruik genomen. De N.V. Aannemingsmaatschappij B. J. Huurman, die het flatgebouw in op dracht van Nationaal Grondbezit bouwde had hiervoor een zeer originele vorm gekozen: Wethouder Jongeleen werd een sleutel van kolossale afmetingen in de hand gedrukt, met het verzoek daar mede de woning van de heer G. Brug man, een employé van ons Blad, te willen openen. Een verzoek waaraan hij gaarne gevolg gaf, omdat, zoals hij later opmerkte de Leidse Vereniging van In dustriëlen met deze bouw een belangrijk initiatief heeft genomen, dat mede bij draagt tot de oplossing van de woning nood. Spreker sprak er verder zijn vreugde overuit. dat het bedrijfsleven hier een taak ziet en wenste het be stuur van deze Vereniging en de heer LEIDERDORP SCHIETVER. „DE VRIJHEID" Op de gisteren voor de laatste maal ln dit seizoen gehouden schietavond in de kantine van de NV Nederlandse Durisol, werden twee oorkondes uitgereikt, n.l. het ere-voorzitterschap aan burgemees ter v. Diepeningen en het erelidmaat schap aan de heer A. Buys, directeur van Durisol. De voorzitter der schietvereniging, de heer E. Kronenburg, sprak beide heren hartelijk toe. Burgemeester Van Diepeningen wilde het ere-voorzitterschap gaarne aanvaar den en de heef Buys hoopte, dat de ver eniging nog velé jaren van de kantine gebruik zal maken. AFSCHEID C. J. VAN POELGEEST Na een diensttijd van 30 jaar heeft de heer C. J. van Poelgeest dezer dagen afscheid genomen van de kleiwarenfa- briek „Nieuw Werklust" te Hazerswou- de. De directeur, de heer D. Blanken, sprak hem hartelijk toe en memoreerde al hetgeen de jubilaris in de afgelopen jaren voor de fabriek en het personeel gedaan heeft. Deze waarderende woor den gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud en een rookstoel. Namens het personeel sprak de heer J. v. d. Groep. Ook hij bood een cadeau aan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wilhelmus Alfonsus, an v. J. W. Kou- wenhoven en J H. Pieters; Hung, zn v. C. van Duljn en H. van der Plas; Denise Yvonne Diana Nicole, dr v. C. J. E. de Graaf en W. G. Wind: Elizabeth Maria, dr v. H. J. Beekman en T. M. Kluts; An neke. dr v. J. Kinkel en J. M. van der Mik; Johanna Maria Gemma, dr v. L. A. M. van Zijp en J. M. Ouwerkerk; Cornells, zn v. H. A. Lens en P. J. Anlba; Caroline Yvonne, dr. J. M. J. Post en E. Mes; Maar ten. zn v L. van den Haak en G. Souve- rijn: Wllhelmlna. dr v. H. Klein en A. Glasbergen: Johannes Marlnus. zn v. N. Holswilder en W J. Oollendhk; Iris Isol de. dr v. G J. Schild en J. de Gou; Jenny, dr v W van der Zwan en S. G. Möllen- kamp; Ewoud Gilles, zn v M. van Aken en J. A. C. Taanman: Ingrld Levlne, dr v. N. O. Verhagen en N. Fruneaux; Plet, zn v. T. van den Oever en J. J. Wit; Yvonne, dr v. P. W. van der Vet en C. Wassenaar. GETROUWD: G. RelJchard en E. Wolters; J. van DulJ- venbode en W. Mulder; P. Koopmans en M. van Klaveren. OVERLEDEN: A. Uit Oude Groeneveld. 93 Jr. weduwe v. T. A. Brandsma; K. van der Strays, 84 man; M. Paauw. 68 Ir. echtg. v. D. P. Massaar; J. S. Vroege. 63 Jaar. man; E. van Harskamp. 51 Jr, man; J. Sier, 71 Jr, man; D Wijsman, 65 Jr. man: J. v. 6niekt, 86 Jr, weduwe v. F. X. Kerstens. Niet voor de sleutelringMet een kolossale sleutei opent wethou der Jongeleen een flatwoning. (Foto L.D./Van Vliet) Huurman geluk met dit flatgebouw, dat er fris en levendig uitziet en waarvan de bouw vlot tot stand kwam. Tenslotte deelde de wethouder mede, dat volgend Jaar vermoedelijk zal worden begonnen met de bouw van 500 woningen op een aangrenzend complex. De plannen zijn klaar, slechts het wachten is op de bouwvolume. De voorzitter van de Leidse Vereniging van Industriëlen, ir. A. van Driel, die vanzelfsprekend ook verheugd was over De B.B. is paraat zaterdag op straat „Zeker is, dat de B.B. in Voorschoten buitengewoon paraat is, zeker is ook, dat haar leden in het bezit zijn van overtuiging en bezieling, en ik ben er heel zeker van, dat deze B.B. als het onverhoopt nodig mocht zijn voor onze gemeente een grote en on misbare schakel in de keten van hulp verlening zal zijn." Met deze woorden sloot burgemeester C. J. v. d. Hoeven van Voorschoten gis teravond ln een persconferentie zijn rede af. In deze rede had burgemeester Van der Hoeven een overzicht gegeven van de taak en van de samenstelling van de B.B. in Voorschoten, terwijl hij tevens op de noodzakelijkheid van een goede en stevige organisatie had ge wezen. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door de heer Suermont van de Stichting B.B.. de heer Gerth van Wijk, kring- hoofd. de heer De Neef, le officier van het Marine Opkomst Centrum, een drie tal zusters van Huize Bijdorp, enkele raadsleden en B.B.-functionarissen. De burgemeester opende met een fe licitatie vanwege het feit. dat de B.B. in het afgelopen jaar niet in werkelijke actie heeft behoeven te komen. Bij de machtsstrijd, die de wereld in zijn greep heeft, gaat het er aan de ene kant om de vrijheid te behouden die men nog heeft, terwijl aan de andere kant die vrije landen worden bedreigd door een machtsstreven, waarvan de geschiedenis zijn weerga niet heeft. Paraatheid is daarom een eis. De plaatselijke afdeling van de B.B. is paraat- Zij is goed ge oefend al zal het aantal vrijwilligers nog omhoog moeten. De burgemeester sprak er zijn genoe gen over uit. dat de Zilverfabriek thans een actieve brandweerploeg in opleiding heeft gekregen en dat ook het IKl-be- drijf zich in die richting laat instrueren. Een verrassend actieve eigen bescher- mingsploeg heeft Huize Bijdorp zowel als het kindertehuis Nieuw-Voordorp. Burgemeester Van der Hoeven drong er op aan. dat ook kleinere bedrijven in samenwerking met bedrijven die ver plicht zijn een zelfbeschermingsploeg te hebben actief zullen gaan medewerken. Aan de Rijndijk is in maart een pro- pagandabijeenkomst gehouden, waar de heer Gerth van Wijk een rede heeft ge houden. Gelukkig zijn nu de eerste te kenen van belangstelling aan de Rijn dijk waar te nemen. Er is een groep van 8 man en (vermoedelijk) 2 vrouwen ont staan. Toch is deze aanwinst in verhouding tot de moeite, die gegeven is om de aandacht te trekken nog niet voldoende. Volgens de plannen moet Voorschoten over in totaal 200 man B.B.-vrijwilligers beschikken. In 1958 was een aantal van 161 bereikt, nu is dat aantal gestegen tot 164. Dus is de sterkte 80% van het plan. Stilstand is echter achteruitgang en daarom heeft de propaganda de volle aandacht. Zaterdagmiddag zal een grote oefening worden gehouden op de terreinen van de Zilverfabriek. Bij deze slotoefening van dit seizoen zal de gehele plaatselijke organisatie in touw zijn. Deze grote oefening zal om 3 uur 's- middags beginnen. WARMOND Het personeel van de houthandel van v. d. Wilk heeft op het gemeentelijk sportpark 't Overbos een vriendschap- Gistermiddag heeft de Oegstgeester Oranjevereniging haar gouden jubileum gevierd met een receptie in de raadszaal van het gemeente huis. Het was bekend dat de vereniging vele vrienden had, doch dat het er zoveel zouden zijn had men niet kunnen denken. Men kan zeg gen dat „heel" Oegstgeest het bestuur geluk is komen wensen en is komen danken voor alles wat in de afgelopen jaren is gedaan. Het hoogtepunt van de receptie was ongetwijfeld de toespraak van de burgemeester, die de vereniging de zilveren ere-medaille van de ge meente overhandigde. Burgemester H. L. du Boeuff zeide het een eer en genoegen te vinden namens het college van B. en W. en daarmede namens de gehele Oegstgeester gemeen schap te kunnen spreken. Een gouden jubileum is van het hoogste gewicht in het leven van een natuurlijk persoon en van een rechtspersoon zoals verenigin gen, stichtingen. Bij een vereniging is een gouden jubileum geen vanzelfspre kendheid, want de vereniging bestaat bij de gratie van de activiteit der bestuurs leden. Het huidige bestuur van de O.V. en hun voorgangers hebben er voor ge zorgd dat de Oranjevereniging nog steeds bestaat en een bloeiend bestaan UJdt. De hulde en het respect van de bur gerij z\jn onmiskenbaar. De vereniging dient niet alleen plaatselijke, doch ook nationale belangen. ZU gaat voor bU de viering van de nationale feest- en rouw dagen. Ook bij plaatselijke hoogtijdagen gaat de vereniging vooraan. De burgemeester herinnerde zich in dit verband nog goed dat bij zijn intocht in de gemeente de O.V. de eerste was die hij zag. In de afgelopen jaren is er niet alleen een zakelijke en ambtelijke band, doch ook een persoonlijke vriendschaps band met de bestuursleden gegroeid. De burgemeester zeide zeer veel respect te hebben voor het onnoemlijk vele dat de vereniging heeft gedaan voor de Oegst geester gemeenschap. Het gemeente be stuur heeft het feest met enkele ge schenken willen opluisteren, zoals een bloemstuk, het beschikbaar stellen van de raadzaal voor deze receptie en ten slotte door het toekennen van de zilve ren ere-medaille van de gemeente als uiting van de dank en het respect voor het werk der O.V. De burgemeester overhandigde de oorkonde en de ere medaille vervolgens aan de voorzitter dei vereniging, de heer N. van Weizen. Honderden kwamen gistermiddag het bestuur gelukwensen, onder wie de oud- Burgemeester H. L. du Boeuff (links) biedt de voorzitter der gouden O.V., de heer N. van Weizen, de oorkonde en ere-me daille aan. Geheel rechts de heer A. Gaykema, penningmeester, en naast hem de heer Jac. J. Vos, se cretaris van de vereniging. (Foto L.D./Van Vliet) voorzitter der vereniging, de heer D. G. Sanders uit Amersfoort, die twee vlag gen aanbood, de oud-burgemeester van Oegstgeest, de heer A. J. van Gerrevink, predikanten, doktoren, raadsleden, ver tegenwoordigers van vrijwel alle Oegst geester verenigingen, en vele vele an deren. De raadzaal was versierd met tal van bloemstukken, o.m. van het gemeente bestuur, politieke partijen, sport- en jeugdverenigingen, scholen en buurt verenigingen. SERENADE Na afloop van deze zeer drukke recep tie was er voor de bestuursleden met hun dames, de ere-voorzitter, burgemeester Du Boeuff en oud-voorzitter Sanders een diner. Omstreeks kwart voor acht. kwam voor het terras van Het Witte Huis de Harmonie „Triumph" een serenade brengen, gevolgd door „Concordia", waarna om half negen „Werkmans Wilskracht" kwam aanmarcheren. Nadat WD. gespeeld had, stelde ook Concordia zich weer op waarna beide korpsen ge zamenlijk een mars speelden. De voor zitter der O.V. dankte voor deze sympa thieke, klinkende hulde. pelijke voetbalwedstrijd gespeeld tegen de leden van de muziekvereniging War- monds Fanfare, Nadat de rust met een 20 voorsprong voor Warmonds Fanfare was ingegaan, voerde deze na de rust de stand op tot 60. G.S. onderzoeken watervergiftiging Tijdens de vandaag in de vergader zaal van de Tweede Kamer der Staten- Generaal gehouden eerste gewone zit ting 1959 van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft de voorzitter van de V.V.D.-fraotie, de heer mr. J. Wilkens, mede namens de voorzitters van de overige fracties, met betrekking tot de vergiftigingsverschijnselen in de Zuid- Hollandse binnenwateren enige vragen gesteld aan de Gedeputeerde Staten. Zich er over verheugend, dat die vergiftigingsverschijnselen inmiddels zijn bedwongen, toonde de heer Wilkens zich niettemin verontrust over het feit, dat die verschijnselen zich hebben kun nen voordoen. Hij drong er dan ook bij de Gedeputeerde Staten op aan. in zo breed mogelijk verband een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken dier vergiftigingsverschijnselen en de Pro- vinoiale Staten van de resultaten van dit onderzoek in kennis te stellen. Te vens vroeg hij het college, maatregelen te nemen, om herhaling in de toekomst te voorkomen. De gedeputeerde, de heer mr. T. A. van Dijken, antwoordde daarop, dat het gevraagde onderzoek reeds in volle gang is en dat de Provinciale Staten te gele- genertijd met het resultaat daarvan op de hoogte zullen worden gebracht. Ruimteaapje Able overleden Able, het vrouwtjesaapje dat samen met een andere kleine apin, Baker, vo rige week een tocht naar de ruimte maakte, ls de afgelopen nacht tijdens een behandeling overleden. In een bekendmaking van het leger wordt gezegd dat de dood van Able niet het gevolg is van de vlucht zelf. De be handeling werd uitgevoerd om een re gistratie-instrument te verwijderen. Modern en levendig. De aan de Eduard van Beinumstraat ge bouwde Industrieflat. (Foto Leidsch Dagblad) BEURSOVERZICHT Internationals lichtelijk in reactie AMSTERDAM, 2 juni Bij een kalme affaire waren de inter nationale waarden vanmiddag een wei nig in reactie. De brandwillige stem ming van gisteren voor AKU, Unilever, Dell etc. bracht het algemeen beursln- dexcijfer (basis 1953 is 100) op 307. Dit is een hoogterecord. Het hoogste indexcij fer over 1958 was 246. De beurs acht het zeer nuttig dat de koersen vandaag een kleine technische terugslag te zien ga ven. Een en ander als gevolg van gebrek aan kooporders. Ook de verkoop-op- drachten waren beperkt, zodat er al met al eerder gesproken kon worden van een consolidatie. Het buitenland wilde blijk baar even tot rust komen en liet van middag verstek gaan. Het publiek hield zich merendeels afzijdig en de beroeps- handel geloofde het wel. Unilevers wer den op ca. 609 verhandeld tegen gisteren als slotprijs 615. Philips gingen in an dere handen over op 673, tegen de vorige dag als slotprijs 679. Aku's bleven op 374 ca vier punten beneden de laatste prij zen van maandag. Deze koerscorrecties waren dus gering in verhouding tot de grote koerswinsten van gisteren. Kon. Olies noteerden rond de 166 gul den. waren een halve gulden lager en evenveel onder pariteit New York. KLM kalm en weinig veranderd. In de Sche ep vaartsector was het vandaag een stuk rustiger dan gisteren. De prijzen waren er dan ook naar en de koersverschillen, vergeleken bij de slotkoersen van de vo rige dag. waren hoegenaamd van geen betekenis. Claims Van Nievelt werden een paar dubbeltjes lager geadviseerd. Van de Cultures konden Dell niet al leen de gehele forse koerswinst van gis teren behouden, doch ging hier zelfs nog bovenuit. De certificaten stegen van f 177.50 tot f180,en sloten op vrijwel de hoogste prijs van de dag. De slot- koers van gisteren bedroeg voor Deli f 178.—. HVA's ontmoetten grote belang stelling en liepen op van 153% tot 155. Beurs van Amsterdam Dinsdag 2 juni ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% lOOl» Ned. '59 4 100% 1001» Ned. '53 3% 95% L 95% Grootboek obi. 3% 81A 80% Ned. '47 3% (3) 921» 92% Ned. '51 3% 95 L Ned. *53 (3%) 93% 93 Ned. '56 3% 93H 93 A Ned.'48 3% 89 L 88% Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 3% 88 88 Ned. '55 II 3% 90% 90 Ned. '37 3 90 90% Dollarlng '47 3 91A 91A Investeringscert. 3 97A 97% Ned. 62-64 3 98A 98% Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 90fj Ned. WJB. 6% 112 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 42% Nat. Handelsbank 156% 154 Ned. HandelmU229 229% Amst. Rubber 92% 93% H.V.A154% 154% Senembah184% 185% A.K.U377%-G 374% Berkel's Patent (v.) 275 GB 273 Calvé Delft cert. 620 GB 597 exd Deli Mij.en (Ver.) 178 180.75 Kon. Pap. v. Gelder 245 GN 247% Hoogovens cert535 GB 540 Müller en Co. NJ3. 328 GB 334 Ned. Kabelfabr425 GB •-679 673% Philips pref265 GB 262^ H£!ever™ 615% 609% Wilton Feyenoord 215 214 Biliton 2de r276 273 Dordtse Olie gew. 732% 773X' Kon. Olie Cf. 20.168 168 <50 f.20.-) ieë_55 166.50 Holl. Amer. lijn 164% 165% i?7aiurChina Paket" 145 GB 148 rV.J_i.iVI.n 1 01 Kon. Ned. Stmv.Mij. JJoi" Kon. Paket MU{«J?? Stoomvaart Mij. Ned. irr Nievelt Goudr. eert. 1901/ 100 Ned. Scheepv. Unie 14154 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 95% idem '48 (3%) 94 95 R'dam '52-1 (4%) 98% 99 idem *37 I-III (3%) 94 y4 94% Idem *38-1 (3%) Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105A 105% id. N.W.B. '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98A 98 A Premieleningen 98% 86% 97% A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2% 96 95% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 83 L 81% Den Haag '52 12% 91% 93 Idem II 2% 94% R'dam '52 I 2% 92 92% 93% 99% 98 Utrecht '52 2% 90% 90% Z.-Holl. 1957 2% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 204.50 205 293% 295 H.B.U. eert 239% 240 270 270 Twentsche Bank 243 246 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 395 401 Borneo Sum. H.Mij. 63% 64 Ned. G. en Sp. fabr. 268% 267% Kon. Ned. Grofsm. 138 136 Internatio 128 129% Int. Kunststoffenind. 52 51% Leidse Wolspinnerij 360 369 Rott. Droogdok My. 616 616 Sikkens Lakfabr. '53 550 548 Tieleman en Dros 3 L 2 L Ned. My. Walv.vrt. 123% 122 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29 A 29% 92% 921» 65% 65A Bethlehem Steel 52% 51% 56% 57 General Motors 51% 51 110% 110% Republic Steel 73% 73% Shell Oil 84 85 35% 35% Un. States Steel 94% 95 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VX. 1/6 Edelmet. Kon AA 77%GB 77% Pref. vV.a. idem 88GB 90% Electrolas B 316 316 Holl. Constructie 398 401GB Ing. bur. v Bouwnyv 234 237 Ver. Touwfabrieken 270L 275 Wernink's Betonm 124 124% Van wyk Textiel 68%B 68% Zaalberg 104B 104 Naast een Torenflat en in de naaste toekomst ook een Studentenflat en een Assistentenflat, heeft Leiden thans ook een Industrieflat. Het initiatief tot deze bouw is indertijd uitgegaan van de Leidse Vereniging van Industriëlen. Dank zjj dit initiatief is thans aan de Eduard van Beinumstraat met deze naamgeving heeft het College van B. en W. de onlangs overleden dirigent van het Concert gebouworkest willen eren in Leiden Zuid-West een modern flatgebouw, met in totaal drie-, vier- en vjjfkamerflats, verrezen. de totstandkoming van dit flatgebouw, betreurde het evenwel, dat de voorbe reiding tot de bouw bijna drie jaar heeft moeten duren. Z.i. moet het mo gelijk zijn, dat een dergelijk plan binnen één jaar gerealiseerd wordt. Dit is ook van belang met het oog op het aan trekken van werkkrachten, die men dan binnen redelijke tijd een woning in het vooruitzicht kan stellen. Gaat het langer duren dan zou de industrie wel eens geen belangstelling voor een dergelijk object, waaraan spreker een sociale kant zag, meer kunnen hebben. Nadat ir. Van Driel de instanties had bedankt, die medeweking aan het bouw plan hadden verleend, namen de aan wezigen met grote belangstelling kennis van de fraaie en doelmatige inrichting van de door wethouder Jongeleen ont sloten woning.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5