Overrompelend enthousiasme van cle Brusselaars voor Koning Boudewijn Moet Nieuw-Guinea-expeclitie liet oorspronkelijke doel opgeven? WEERBERICHT EEN LACHENDE VORST UIT AMERIKA TERUG Loonoverleg zaterdag a.s. Juichende menigten doorbraken de afzettingen en uit vensters in Laeken divarrelden de bloemen Tegenslagen en geldgebrek Vrijdag a.s. telefonisch overleg tussen Leiden en Hollandia Soekarno leed een nederlaag Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 JUNI 1959 No. 29755 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Vorige week heeft de minister-presi dent bij het afleggen van de regerings verklaring in de Tweede Kamer een be spreking op korte termijn met het geor ganiseerde bedrijfsleven aangekondigd over de mogelijkheden om te komen tot een gedifferentieerde verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De bespreking is thans vastgesteld op zaterdag as. Zij zal worden gehouden in het ministerie van Economische Za ken in verband met de beperkte verga derruimte van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De minister-president, prof. De Quay is verhinderd deze bespreking bij te wonen, daar hij die dag afscheid neemt als commissaris van de Koningin van Noord-Brabant. De bespreking staat daarom onder leiding van de vice-mi nister-president, de heer H A. Kort hals. Van regeringszijde némen aan de Koning Boudewijn is gisteren triomfantelijk in de Belgische hoofd stad teruggekeerd: de Brusselse bevolking, die nooit buitengewoon koningsgezind is geweest, heeft de jonge vorst uitbundig en met over rompelend enthousiasme begroet. Van zijn kant zorgde de Koning eveneens voor een verrassing: hij lachte! Hij was gekleed in een licht grijs sportkostuum en wuifde naar de menigte, die aanhoudend „vive le Roi" riep en bloemen naar de open auto wierp. In de stad wapper den overal vlaggen en de auto van de Koning werd op drie plaatsen door de enthousiaste Brusselaars, die de afzettingen verbraken, om ringd: de gendarmes moesten de menigte voorzichtig op de oude plaats terugdrukken voordat de auto van de Koning in de gelegenheid was verder te rijden. De rondrit door het centrum van Brussel duurde ongeveer een uur, waarna Koning Boudewijn naar het kasteel van Laeken vertrok. Verbolgen commentaar Is de intocht van de Koning dus een triomfantelijke geworden, die zelfs diepe indruk gemaakt heeft op de kritische Brusselse bladen, vanochtend publiceer den de socialistische kranten echter een verbolgen commentaar op het herder lijk schrijven van de aartsbisschop van Mechelen, de kardinaal-primaat van België, mgr. Van Roey. De primaat-kar dinaal heeft namelijk in een herderlijke brief als zijn mening gegeven, dat het huwelijk van Prins Albert te Rome vol komen grondwettig is. Het socialistische partijbureau heeft hierop gisteravond een communiqué ge publiceerd, waarin de houding van de kardinaal wordt gelaakt. Het socialis tisch partijbureau beschouwt de brief van de kardinaal als een ongeoorloofde druk op de openbare mening, op de Bel gische rooms-katholieken. op de rege ring en op het parlement. Immers, de voortijdige publikatie van dit herderlijk schrijven, dat pas zondag a.s. van de kansel af in alle kerken van België zal „Operatie - Glimlach" werd groot succes De socialistische „Peuple" schreef hedenochtend, dat de „Operatie-Glim lach", welke door de „jonge Turken" van het hof van Laeken (hiermede worden de jonge vrienden van Koning Boude wijn bedoeld) sedert weken was voor bereid, een groot succes is geworden. Na zijn aankomst in Laeken wachtten de Koning nieuwe ovaties. Met wijd handgebaar bleef hij stra lend het „leve de koning" beantwoorden. Uit de vensters en van de balkons dwar relden bloemen naar beneden. Meisjes boden bloemen aan en de Koning om helsde de kinderen. Nog eenmaal poog de de bereden politie vergeefs de menigte in bedwang te houden, toen de nieuws gierigen de hekken van het paleis be stormden. Met moeite kon de auto ten slotte het park binnenrijden. De hekken werden gesloten waarna de Koning voor de laatste maal de menigte begroette. Een minimumprijs voor aardbeien De produktencommissie voor aardbeien van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft besloten ook dit jaar weer een minimumprijsregeling voor natuuraardbeien te doen gelden. Met ingang van gisteren geldt voor alle aardbeien welke op de veilingen worden aangevoerd een minimumprijs van 45 ct. per kg. Wanneer ze eenvtueel voor deze prijs niet verkocht kunnen worden krijgt de teler voor aardbeien zonder dop, kwa liteit 1 en 2 een vergoeding van 45 cen't per kg. Wanneer ze eventueel voor deze liteit 1 en 2 een vergoeding van 35 ct. per kg. Voor afwijkende aardbeien wordt steeds 15 cent per kg. vergoeding betaald bij doordraai. Van alle aardbeien welke op de vel lingen worden aangevoerd zal f 0,50 per 100 kg. heffing worden ingehouden voor het minimumprijzenfonds. Vrij zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Droog en vrij zonnig weer met zwakke tot matige zuidwestelijke wind en hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 juni Zon op: 4.25 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 3.12 uur; onder: 17.44 uur. Hoogwater te Katwijk: 1.26 en 13.49 uur. Laagwater te 9.15 en 21.49 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Opgewekt lachend begroet Koning Boudewijn de Belgen, die hem op weg van het vliegveld naar het paleis uitbundig toejuichten. worden voorgelezen, zegt duidelijk, dat het huwelijk van Prins Albert en Prin ses Paola in Rome zal plaats vinden, ter wijl de socialistische oppositie van oor deel is dat het nog steeds mogelijk is het religieus en burgerlijk huwelijk in Brussel te voltrekken en van iedere wet telijke ceremonie in Rome af te zien. Prins Albert, Koning Boudewijn en de regering zouden in dat geval natuurlijk moeten afzien van het huwelijk in het Vaticaan in de St. Pieters basiliek, wat de rooms-katholieken zou grieven. Naar het schijnt heeft sedert een eeuw geen enkele r.-k. Prins meer de eer gehad door de Paus van Rome te worden ge huwd. Misschien, aldus verklaarden ons politieke waarnemers, hebben de juris ten en diplomaten toch nog een uitweg gevonden om de niet-katholieke opinie in België voldoening te geven. Wanneer een aanvaardbare formule door de Bel gische regering in overleg met het Vati caan zal zijn gevonden, zou zy ongetwij feld door de premier hedenmiddag in antwoord op de socialistische interpel latie in de Tweede Kamer worden be kend gemaakt. Voor het eerst conferentie met journalisten Met grote belangstelling is in de af gelopen dagen uitgezien naar de pers conferentie, die de jonge Koning heden ochtend om elf uur aan de Belgische en buitenlandse journalisten zou toestaan. Er is dus wel iets overgebleven van de joviale wijze, waarop de Koning in de Verenigde Staten de pers-interviews heeft doorstaan. Voor het eerst zullen de persmensen in België dus de gelegen heid krijgen om de Koning vragen te stellen, zeker over zijn ervaringen in de Verenigde Staten en misschien ook over de problemen, die de Belgische openbare mening in de jongste weken bezig heb ben gehouden. Maar of de Koning zal antwoorden op netelige vragen in ver band met het huwelyk van zijn broer Prins Albert in Rome, was nog aller minst zeker. Nieuwe leden der Kon. Akademie Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd de benoemingen van de heren prof. dr. L. C. P. van Hove, prof. dr. W. T. Koiter, prof. dr. ir. H. J. van der Maas en prof. dr. A. van Wijngaarden tot gewoon üd, prof. dr. K. von Frisch en dr. L. Meel tot buitenlands lid en prof. dr. J. Kore- vaar en dr. D. C. Geijskes tot correspon dent van de afdeling natuurkunde der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. bespreking deel: de ministers van So- oiale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Van Rooy. van Economische Zaken de heer De Pous en van Financiën, prof. Zylstra. Ook de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. Berger, zal aanwezig zijn. Uitgenodigd zijn verte genwoordigers van de centrale organi saties van werkgevers, werknemers, middenstand en boeren. „RIAS" blijft zenden De Sovjetrussische minister van Bul» tenlandse Zaken Gromyko heeft verle» den week in Genève de eis gesteld, dal het Westberlijnse radiostation Radio in the American sector (RIAS) zijn uit*» zendingen zou staken, omdat het zich schuldig zou maken aan ..lasterlijke propaganda-uitlatingen" over Ocet- Duitsland. De programmadirectie van dit onder Amerikaanse auspiciën werkende radio station. Heinz Adolf von Heintze, heeft in antwoord daarop verklaard dat RIAS „in de lucht zal blijven, tot de dag der Duitse hereniging daar is". ..Rias is nodig om de Oostduitsers de juiste en onbevooroordeelde inlichtingen te verschaffen, die hun door hun eigen pers en radio worden onthouden. De dag. waarop RIAS zijn uitzendingen zal staken, zal de dag zijn waarop alle Duitsers de fundamentele rechten zul len genieten van vrije inwoners van een in vrede herenigd Duitsland", aldus Von Heintze. Een te geringe financiële reserve door de beperkte middelen welke de expeditie ter beschikking staan benevens een reeks van tegenslagen op het gebied van de aanvoer naar het basiskamp in Ok Sibil dreigen de wetenschappelijke expeditie naar het Sterrengebergte in Nieuw- Guinea ernstige schade toe te brengen. Het is een open vraag, of men er nog toe zal kunnen overgaan naar het oorspronkelijke doel, de Antares, verder te trekken. Over deze kwestie en andere aspecten van de huidige situatie wordt vrijdag a.s. omstreeks het middaguur tele fonisch overleg gepleegd tussen het te Leiden zetelende stichtings bestuur en de leiding van de expeditie. Het meest voor de hand lag een bespreking met de technische leider, overste Venema, doch deze schijnt thans moeilijk bereikbaar te zijn. Nu zal de wetenschappelijk leider, dr. L. D. Brongersma uit Leiden, zich naar Hollandia begeven voor dit telefonisch overleg. Aanvoer ernstig achterop geraakt Zoals bekend zijn de moeilijkheden voor de expeditie begonnen toen de Twin-Pioniers van de Kroonduif uitvie len voor de bevoorrading van het Sibil- kamp. Deze aanvoer van materiaal werd overgenomen door de helikopters, die echter grotere moeilijkheden met het weer kregen, voorts slechts kleinere la dingen tot ruim tweehonderd kilo kon den vervoeren, en die tenslotte ook aan de grond moesten blijven toen de piloten in een ziekenhuis moesten worden opge nomen met geelzucht. Inmiddels is ge bleken, dat twee piloten en een mecani cien geen geelzucht hadden. Zij kunnen thans weer aan de slag. De chef-vlieger zal echter minstens zes weken gemist moeten worden. Een plaatsvervangend helikopterpiloot is in de afgelopen nacht in Biak aangekomen. Hij was zaterdag van Schiphol vertrokken. Morgen zal hij waarschijnlijk in Tanah Merah arrive ren en vrijdag in het Sibil-kamp. Inmiddels is echter de aanvoer naar dit kamp zodanig achterop geraakt by het programma, dat het onwaarschijnlijk lijkt dat de expeditie naar het oorspron kelijk gestelde doel, de Antares, zal kun nen vertrekken. Hierover zal onder meer het telefoongesprek van vrydag ophelde ring moeten geven. Tevens zal er dan over kunnen worden gesproken, welke mogelijkheden er voor de expeditie res teren wanneer men van de oorspronke lijke plannen zou afzien. In de stadsschouwburg te Haarlem werden gisteren de toneelprijzen van de Vereniging van Schouw burgdirecteuren uitgereikt. Van links naar rechts Ina van Faasen, die de bronzen medaille verwierf, Myra Ward, die de gouden Louis Bouwmeestermedaille voor haar echtgenoot Paul Steenbergen in ontvangst nam (hij vertoeft voor, een studiereis in Griekenlanden Ida Wasserman, die eveneens een gouden medaille ontving. Geen droppings Om twee redenen gaat het met drop pen van voorraden niet zo eenvoudig als men aanvankelijk had gehoopt. De Da kota van de Kroonduif, die hiervoor zou zorgen, schijnt thans ook defect te zijn. Voorts is droppen een zeer kostbare ge schiedenis. Iedere dropping komt op on geveer 15.000 gulden te staan. Karige reserves Hier komt een andere oorzaak van de optredende moeilijkheden een woordje meespreken. De enorme kosten van de expeditie waren nog niet geheel gedekt toen men vertrok. De plannen waren daarom zo zuinig mogelijk uitgewerkt. Financiële reserves waren er vrijwel niet. Dat heeft tot gevolg, dat de huidi ge moeilijkheden zeer moeilijk kunnen worden opgevangen door kostbare maat regelen zoals droppings of het aantrek ken van dragers (waaraan overigens ook andere bezwaren verbonden zyn). Het valt niet te verwachten, dat thans extra financiële middelen loskomen, vooral nu de expeditie met een dergelijke cumula tie van tegenslagen te kampen heeft. Het is niet onmogelijk dat men het tussenkamp Kawakit tot basiskamp gaat maken. Hier is geen vliegstrip, doch het kamp is wel (en zelfs veel gemakkelijker dan het Sibil-kamp) te bereiken met he likopters. Misschien wordt ook hierover vrydag telefonisch overleg gepleegd. Van Kawakit uit zouden de Antares iets makkelijker te bereiken zyn. Overigens wordt het wetenschappelijk onderzoek ook nu voortgezet. Het is mo gelijk dat botanici en zoölogen metter tijd zonder voldoende conserveringsmid delen komen te zitten, doch de geologen, ethnologen, taalkundigen etc. kunnen hun werk voortzetten in de omgeving van het huidige basiskamp, waar ook nog zeer veel onderzoek te verrichten valt. Prins Albert trouwt in Brussel (verzoek van Paus Johaimes Prins Albert van België en Prin ses Paola Ruffo di Calabaria zullen in Brussel in het huwelijk treden. Het huwelijk zal zowel kerkelijk als burgerlijk in Brussel voltrokken worden, zo is vandaag van Bel gische regeringszijde medegedeeld. Men voegde hieraan toe dat Paus Johannes het paar zijn zegen zal geven tijdens een afzonderlijke plechtigheid in Rome op 1 juli. Op verzoek van de Paus is tot deze wijziging in de oorspronke lijke plannen besloten. Dit verzoek werd in de loop van gisteravond besproken in het koninklijk paleis te Laeken. Daarna werd het ter sprake gebracht in een speciale kabinetsvergadering, die vanoch tend werd gehouden. Nog twee miljoen vluchtelingen Wereldvluchtelingen jaar van Ver. Naties begonnen Gisteren was het de eerste dag van „het wereldvluchtelingen jaar": er is een internationale campagne begonnen ten behoeve van de naar schatting twee mil joen vluchtelingen overal ter wereld. Aan de activiteit in het kader van dit wereldvluchtelingenjaar wordt deelgeno men door 59 regeringen, tientallen vrij willigersorganisaties en honderden par ticulieren. Aan de vooravond van het vluchtelin- genjaar heeft het bureau van de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties een verklaring uit gegeven waarin wordt gezegd dat thans als nooit tevoren de wereld gelegenheid wordt geboden haar goede wil te richten op het bereiken van positieve en nuttige doelen. Het vluchtelingenjaar vloeit voort uit een desbetreffende resolutie, die in december 1958 werd aangenomen door de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Voorrang zal worden gegeven aan de opheffing van de vluchtelingenkampen in Europa, waarin thans, veertien jaar na de oorlog, nog 50.000 mensen wonen. Het moeilijkste probleem is waar schijnlijk dat van de 925.000 Palestijnse Arabieren. Dit vraagstuk draagt een even politiek als humanitair karakter. Andere gebieden met grote vluchtelin genproblemen zijn Hongkong (met Het voorstel van president Soe karno om terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945 is door het parlement verworpen. Reeds bij de eerste stemming zater dag kon het de vereiste tweederde meerderheid niet behalen. De stem menverhouding bij de tweede stem ming was zelfs voor Soekarno nog ongunstiger: 264 voor en 204 stem men tegen het plan (zaterdag 269 tegen 199). Ook bij de derde en laatste stemming kreeg het voor stel niet het noodzakelijke aantal stemmen. Soekarno heeft dus een nederlaag geleden. De Indonesische regering ziet zich hierdoor voor een crisis geplaatst. Pre mier Djoeanda heeft in antwoord op het debat gewaarschuwd, dat zich in In donesië wellicht soortgelijke gebeurte nissen als in de naburige landen zouden kunnen voordoen, indien de vergadering het voorstel niet zou goedkeuren. Leden van de grondwetgevende vergadering zagen hierin een verwijzing naar het overnemen van de macht door het leger in Pakistan, Thailand en Birma. In ant woord hierop verklaarde de voorzitter van de Nahtadoel Oelama, Chasboellah, dat de mohammedanen niet zullen te rugschrikken voor de gevolgen van de verwerping van het regeringsvoorstel, met inbegrip van de mogelijkheid van een militaire junta. President Soekarno heeft inmiddels zyn vyfdaags bezoek aan Mexico be ëindigd. Hjj is per vliegtuig naar Los Angeles vertrokken. Felle strijd in Algerije Franse strijdkrachten In Algerije heb ben in de week van 25 tot 31 mei 1017 opstandelingen buiten gevecht gesteld, van wie 386 gevangen werden gemaakt. De Fransen verloren 59 doden. Volgens het Franse opperbevel is dit op een week in februari na toen 1100 opstandelingen uitgeschakeld werden totnogtoe de roerigste week van het jaar geweest. Men wees voorts op het stijgend percentage van de gevangenen onder de buiten gevecht gestelden: was dit in het eerste kwartaal van 1958 nog 19 procent, thans is een percentage van 30 bereikt. Daaruit zou ook een vermin derde vechtlust en geoefendheid van de opstandelingen blijken. 700.000 vluchtelingen uit China) en Tu nesië en Marokko (met 170.000 Alge rijnse vluchtelingen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1