Volksonderwijs" ernstig verontrust over gevolgen van „mammoet - wet" DKW 1 Dreigende achterstelling van openbaar en bijzonder onderwijs Mei een enkel woord Agenda MAANDAG 1 JUNI 1959 Molie in algemene vergadering De Vereniging Volksonderwijs heeft tijdens de algemene ledenver gadering, die zij te Zwolle heeft gehouden, zich uitvoerig beziggehou den met het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs. Er werd een motie aangenomen, waarin de vergadering haar ern stige verontrusting uitsprak over de bevoordeling van het bijzonder onderwijs in het wetsontwerp. Zij dringt er in deze motie bij de Kamer leden, die voorstander zijn van het openbaar onderwijs, op aan, het wetsontwerp niet te aanvaarden vóór deze achterstelling van het openbaar onderwijs is opgeheven. Nood nog steeds groot De algemeen voorzitter, mr. A. de Roos, zei, er niet gerust op te zijn, dat het nieuwe wetsontwerp van minister Cals als wet goed kan worden doorge voerd. Volksonderwijs heeft ernstige be zwaren tegen de plaats die het open baar onderwijs krijgt in de algemene planning van het voortgezet onderwijs en ook tegen de omschrijving van het karakter van de openbare scholen is in de vereniging verzet gerezen. Spreker constateerde, dat dc nood van het onderwijs nog even groot is als een jaar geleden. Er is nog steeds gebrek aan scholen. De klassen zijn overvol en er zijn te weinig leerkrachten. De regering werkt te stroef, loopt achter de feiten aan en de middelen, die zij ter beschik king stelt, zijn niet voldoende. In de ochtendvergadering werd het nieuwe huishoudelijke reglement goed gekeurd en in de middagbijeenkomst sprak dr. J. N. van den Ende, rector van het Thorbeckelyceum te Den Haag. Deze ;es er met nadruk op, dat het ont werp, dat het hele voortgezet onderwijs in één regeling zal bevatten, aller aan dacht verdient, omdat de materie het hele Nederlandse volk raakt. Als de drie hoofdpunten van het nieuwe ontwerp zag spreker de opbouw en indeling van het voortgezet onderwijs, de procedure bü oprichting en opherfing van scholen en de wijze van subsidiëring van het on derwijs. Ondanks adviezen veel kritiek De voorbereiding van deze onderwer pen is gebeurd na inwinning van advies bij talrijke verenigingen en allerlei an dere instanties, maar de uitvoering is zo, dat van alle kanten kritiek wordt ge uit. In de manier waarop de minister de openbare scholen en de taak van de overheid ziet, bespeurde de heer Van den Ende een groot gevaar voor de openbare school en een duidelijk verschil met de geest van de Grondwet. Deze stelt, dat het onderwijs een voorwerp van voortdurende zorg van de regering is. Dit moge dan toch in de eerste plaats gelden voor het van overheidswege ge- Advertentie heefL^^J Mei warmer en droger dan jaren De afgelopen maand mei was te De Bilt zo droog en zo zonnig als sedert 1922 niet meer was voorge komen. Er werden 283 uren zonne schijn geregistreerd tegen 211 uren normaal, er viel 16 mm regen tegen 57 mm normaal. Maar niet alleen in De Bilt. overal in het land was het bijzonder droog, vooral in Noord-Brabant, Gelderland, Utrecht en Zeeland was het tekort aan regen groot ofschoon plaatselijk zware buien daar wel eens in korte tijd grote hoeveelheden neerslag hebben gebracht. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld een graad Celsius boven normaal, sedert 1947 was mei niet meer zo warm ge weest. In De Bilt werden drie „zomerse dagen" genoteerd juist het normale aantal. Maar ook is het in enkele nachten nog tot nachtvorst gekomen, zelfs van 30 op 31 mei was dat het geval. Doden in verkeer en werk Op de hoek van de Wisselseweg en de Gagelstraat te Epe is zaterdagmiddag de 53-jarige bromfietser A. Bosch uit Vaas- sen dodelijk verongelukt. Komende uit de richting Nunspeet wilde hij overste ken naar de Gagelstraat, waarbij hij een vrachtauto blijkbaar te laat heeft opgemerkt, zodat tuj geeh voorrang ver leende. Zaterdagavond om kwart over vijf is een 42-jarige kelner uit Amsterdam, die cp de N.Z. Voorburgwal fietste aange reden door een autobus van het gemeen telijk vervoerbedrijf. De man is ter plaatse overledena. Zaterdag is het tienjarig zoontje van de heer C. Schenk te Wieringerwerf, toen hij op het land waar zijn vader aan het maaien was, speelde, met beide voeten in de balk van een maaimachine terechtgekomen. In ernstige toestand werd de jongen naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerd waar hij kort na plaatse overleden. Zaterdag is in het Oanisiusziekenhuis te Nijmegen het zevenjarige jongetje J. Kersten uit Groesbeek. die in de afge lopen week door een auto uit Nijmegen werd overreden toen hy plotseling de weg overstak, overleden. Een 53-jarige schilder te Voorburg was werkzaam op het dak van een pand aan het Westeinde aldaar. De man is hierbij van het dak gevallen en werd zo zwaar gewond, dat hij naar de Ursula- kliniek te Wassenaar moest worden overgebracht. Het slachtoffer is h.er enige uren later bezweken. Hedenmorgen werd de 62-jarige land bouwer D. C. van Kekem bij het onver hoeds oversteken van de Rijksweg Lex- mondMeerkerk door een hem achter opkomende vrachtauto met aanhang wagen gegrepen en op slag gedood. geven onderwijs, dus voor de openbare (ryks- en gemeentelijke) scholen, aldus spreker. De Grondwet eist ook in elke gemeente van overheidswege voldoende openbaar algemeen vormend lager on derwijs, gegeven in een genoegzaam aan tal scholen. De Grondwet spreekt van lager en middelbaar onderwijs, maar deze termen komen in het wetsontwerp niet meer voor en daaraan worden con sequenties verbonden, die zeker niet alle door de beugel kunnen. Drie punten Spreker zeide van oordeel te zijn, dat de volgende drie punten in de nieuwe wet moeten worden opgenomen: Open baar onderwijs wordt gegeven in een ge noegzaam aantal scholen, die voor alle kinderen zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid toegankelijk zyn. Het openbaar onderwijs wordt onder het aanleren van gepaste en nuttige kundig heden dienstbaar gemaakt aan de ont wikkeling van de verstandelijke vermo gens der leerlingen en hun lichamelijke oefening, aan hun estetische vorming en aan hun opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Het openbaar onderwijs wordt gegeven met eerbiedi ging van ieders godsdienstige opvattin gen. Wat betreft de stichting van scholen wordt in het wetsontwerp gesproken van het inschakelen van organisaties, die hun werkzaamheden uitstrekken over het hele land, maar deze organisaties ontbreken nog, aldus spreker, en de mi nister rept met geen woord van de or ganisatie die de belangen van het open baar onderwijs zal behartigen, laat staan dat er een regeling voor is getroffen. Gemeentelijke beknotting Uit de behandeling van het gemeente lijk onderwijs in het ontwerp, blijkt voorts een niet onbelangrijke beknotting van de gemeentelijke autonomie en de vryheid. Nadat de heer Van den Ende vervolgens ondermeer de financiering had besproken, belichtte hij het schema van het onderwijsstelsel, waartegen hij een aantal bezwaren te berde bracht. Tot slot wees hij op de wenselijkheid op korte termyn aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarin de besproken punten worden gesignaleerd en vooral die, welke betrekking hebben op de po sitie van de openbare school en op de verschillende in behandeling van het openbaar en het bijzonder onderwijs. Van vier down naar groot slem (Van onze t.v.-medewerker) Als men in Bussum wel eens achter de schermen heeft gekeken, raakt men er steeds meer van overtuigd, dat het be drijven van t.v. een soort hazardspel is. De quizspeler Eerdmans kan echter met een zwakke kaart in zijn hand altyd nogal aardig uit de weg, maar uitzon deringen bevestigen de regel: zaterdag ging hij met een hand vol troeven 4 down. Wij zullen zijn kaarten even de revue laten passeren. Daar was allereerst de man, die er niet was, de bejaarde vogel kenner, die werd gediskwalificeerd, om dat zijn hobby niet zijn hobby was, maar zijn beroep. Hem werd niettegenstaande zijn leugentje om (eigen) bestwil een bedrag van f.250.uitgekeerd, want de VARA had in deze door onvoldoende in formatie ook een steek laten vallen. De technisch tekenaar, telg uit een mole naarsgeslacht, die de alleraardigste hob by had alles wat op windmolens betrek king heeft, te verzamelen (wist u, dat er tegen de 11.000 zijn geweest en er nog Wedloop met hindernissen (Van onze t.v.-medewerker) Een zondagavondprogramma van de KRO wil in het naseizoen 1958/1959 zeggen: tele-dubbel en kunstmaandor- kest. Laat ons zien hoe de heren Wijnbeek, Van Steenbergen en Kersjes er zich doorheen sloegen. De Quiz handelde ditmaal over Ko ning Willem I, een pikant geval voor België, wat meedeed, keek en luisterde. Met tact werd el'ke pijnlijke herinnering vermeden en kwam de vraag uit de bus, waaruit de erfprins Willem Fred er ik reeds tijdens zijn studie-tijd in Leiden liet blijken, dat hij geporteerd was voor samenvoeging van de noordelijke en zui delijke Nederlanden, of liever, waaruit is een indicatie te putten voor zijn belang, stelling voor België? Het bleek te zyn uit een scriptie, die hij vervaardigde en waarin ideeën vervat waren, verwant aan die, welke onder in 1 voed van Willem de Zwijger,hun neerslag vonden in de pacificatie van Gent. Dat wisten we dan alweer, maar wat belangrijker is: de speuider-pluizer Wijnbeek wist het ook. ook. Zo ging het zij het met hinder nissen de ganse wedstrijd door. Voor het nemen van obstakels, in het leven geroepen door een witte vlek op de geheugenkaart van de veelweter, trad wielrenner Rik van Steenbergen in het krijt, die alweer een zware wedstrijd achter de rug had en alweer eerste was geworden. Hetgeen weer veel „welgefe- liciteerds" opleverde. Om kort te gaan: ze sleepten samen drie mille binnen. Maar het moet ons van het hart hoe boeiend dit spel ook in verschil lende aspecten is, er lykt toch niet alles uitgehaald te worden, wat er in schuilt. Waarom de Oranje-kenner niet eens rustig laten uitpraten, want hij weet rondom het onderwerp veel rqeer dan de beperkte vraagstelling noodzakelijk maakt. En dan verder is de kans groot, dat het alweer racen van de Belgische crack een eentonige historie wordt. Dat ging gisteren nu tenslotte toch nog best. omdat hij vlei- maal ingeschakeld moest worden en het dan geen opgelegd pan doer meer is. dat hij het steed? weer binnen de 18 haalt. Zijn er geen hard lopers of andere snelle of sterke lieden, die eens op het slappe koord kunnen komen? Of worden we de volgende maal VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Fries pro gramma 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Nederl. volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Te voet van Jemen naar Jeruzalem, hoor spel. 21.20 Promenade-ork. en solist. 22.00 Volk en Staat. caus. 22.15 Vocaal ens. en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Calvljnherdenklng in Genève. 23.40—24.00 Het Evangelie in Es peranto. Hilversum II 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerings- uitz.: De Zilvervloot. Een spa ar potpourri met authentieke Surinaamse muz. v. h. ork. Guyana. 19.30 Amus.muz. 20.00 Nws. 20.05 Amus.muz. (verv.). 20.30 Vandaag ben ik nuchter, klankb. 21.00 Hérodiade. opera (plm. 21.45 Voordr.). 22.40 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 en 23.40—24.00 Gram. geen 1.000 over zijn, een verlies van. 9.000, zoals Eerdmans in de zenuwen gauw even, met zyn einddiploma HBS in de zak, uitrekende!!) sneuvelde in de eerste ronde, al snel gevolgd door de prille wiskundeleraar, die jazz na 1941 als temperamentvol stokpaardje had verkozen. Aan de vierde downslag was een Na poleon-fan debet. Alles bij elkaar jam mer, vooral de laatste, die al de handi cap overwon zonder de Franse taal te beheersen, veel over de Franse keizer van weleer te weten, en bovendien in zijn dubbelantwoord toch nog de roos raakte. Maar hy was toch èf, een beslis sing, welke de leider toonde als een man met zelfdiscipline en rechtvaardigheids gevoel. Het was dus een eervol sneven, maar wel een grandioze af slachtpartij, waaraan door de zangeres Ria Verda twijfelachtige luisterwerd bijgezet. Na een tussenspel, een pittig pro en contra Hiltonhotels, door herstelde Karin Kraaykamp aardig bestuurd, was het de beurt van Dorps, die met een niet zo daverende kaart naar groot slem afste vende. Want wat had hy in handen? Onder andere Jan Blaaser, Heintje Da vids, Sonja Oosterman, wel namen, maar hoe zouden ze zich laten spelen, dat was de vraag. Tom Manders heeft ze prachtig uitgespeeld. Jan Blaaser in een gek liedje, tussen neus en lippen door met een snelaansprekend grapje; we hebben hem nog niet zo vaardig gezien. Hij was wat zwak geplaatst, want hij had het moeilijk zich staande te houden na de talentvolle Sacha Denisent, wier genuanceerde stem en prima voordracht weer opvielen. De zeepkistenrace was een mooie vondst en Henriëtte Davids zou zielig geweest zfjn, als ze niet zo een vol galgenhumortekst van Manders op het wrange, het woede, af had meege kregen. waarin ze zichzelf grotelijks misschien wel groots persifleerdé. In laatste instantie is dit optreden toch wel een kwestie van collegialiteit op sociale indicatie, waardoor het zyn eigen waar de heeft. Over welk een sterke kaart Dorus ten slotte bij nader inzicht bleek te beschik ken, werd duidelijk, toen hij zich een interview liet afnemen, waarbij hij beur telings een Amerikaan en een Rus ver beeldde. Deze parodie op een toneel rubriek van de concurrentie werd door getrokken met een Tweestuiversopera, waarin hij met Sonja Oosterman de hoofdrol vertolkte, een compleet giller - tje. We hadden nimmer vermoed, dat in mevrouw Oosterman zoveel moed en talent naast elkaar was gerangschikt, dat haar de stoute sprong deed wegen een loopje met zichzelf te nemen en daardoor beter te zijn dan ze ooit bij ons weten was. We aarzelen niet haar met een prachtig voorgespeelde troefaas te vergelijken en dat is dan wel de hoogst denkbare lof in dit beeld. BINNENLAND behaald. Het Amsterdams dansechtpaar P. Kleinhout heeft zaterdagavond in Bad I Durkheim het kampioenschap van Zuid- I west-Dultsland voor amateurdansparen hfihaol/) l De Boliviaan Jaime Laredo heeft de I eerste prijs gewonnen in de Internationale De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan dr. F. H. K. Kossmann te Rotterdam opdracht verleend tot het schrijven van een studie over de voorgeschiedenis en de oprichting van Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de ontwikkeling van haar werkzaam heden. Tijdens de achtste Mannheimer Kul- tur- und Documentarfilmwoche die van 26 tot en met 3>1 mei in Mannheim is ge houden zijn twee Nederlandse films on derschelden. ..Een leger van gehouwen eteen" van Theo van Maren Noman, die onder de titel ..Nlederlandlsche Passion" werd gepresenteerd, verkreeg een van de vijf Mannheimer ..Filmdukaten". Deze film handelt over de Nederlandse verzets- monumenten. Bert Haanstra's ..Glas" werd met een eervolle vermelding onder scheiden Van 5 juni tot en met 6 Juli worden in het Waaggebouw op de Grote Markt te Nijmegen hedendaagse wandtapijten van Nederlandse makelij tentoongesteld. Dit zijn geen geweven stukken maar gebor duurde en geappllqueerde wandkleden. Werk wordt getoond van de kunstenares sen Lies Guntenaar, Betty Hu'bers. Riet Jager, Ernee 't Hooft. Maryke Stultiens Thunnlssen en Ria van Oerle-van Gorp (Lelden). De in Rome verblijvende Nederlandse danser en choreograaf Pieter van der Sloot zal begin Juni naar Madrid vertrek ken om de choreografieën te ontwerpen en een hoofdrol te dansen in de film ..Cleo patra" onder regie van Vittorio Cottafavl en met muziek van Renzo Rossellinl. De titelrol wordt vertolkt door de Ameri kaanse filmster Linda Crista! Bij graafwerken in de buurt van de R.-K. Landbouwhuishoudschool te Zeven bergen is men gestoten op resten van het voormalige kasteel Zevenbergen, namelijk op een muur. die meer dan een meter diep lfo. Het forensenverkeer naar en van Amsterdam is de laatste tien Jaar belang rijk gestegen. Uit de gegevens, welke door het Amsterdamse gemeentelijke bureau voor statistiek uit de cijfers van de volks tellingen in 1947 en 1956 zijn gelicht, blijkt dat het aantal niet-Amsterdammers dat in de hoofdstad werkt, van 16.578 tot 28.775 is gegroeid oftewel met 70 percent - Prins Bernhard heeft zaterdagmid dag te Brighton (Zuid-Engel and) een luchtvaartweek geopend die is georgani seerd door de RAF-Assoclation in samen werking met de Britse luchtmacht en plaatselijke autoriteiten. De kapitein-luitenan t ter zee H. C. va n de Stadt, te Hilversum, thans eerste offi cier op het vliegdekschlp Karei Doorman is benoemd tcrt. commandant maritieme middelen te Amsterdam tevens comman dant van de marinekazerne aldaar Het 400 ton metende kustvaartuig ..Westpolder" van de gelijknamige stoom vaartmij te Rotterdam is gisteren in St.- Peter Port op het Engelse Kanaaleiland Guernsey binnengelopen met vrij ernstige sohade aan de boeg Het kustvaartuig was 40 mijl ten westen van Guernsey in bot sing gekomen met het Zweedse schip Ci lia" dat slechts licht beschadigd werd. De directeur van het Amsterdams Conservatorium, Jan Odé. zal op 11. 12 en 13 Juni als buitenlands lid zitting heb ben in de jury voor het .Concours de Plano" van het Conservatoire National Su perieur te Parijs. Dat een gebroken nek niet dodelijk behoeft te zijn heeft een 80-jarig emeri tus-predikant bewezenhij was een maand geleden betrokken bij een auto-ongeluk in de Amerikaanse staat Georgia. Een eerste onderzoek wees uit dat hij ongedeerd was, doch dezer dagen bracht een onderzoek in Boston aan het licht dat zijn nek ge broken is. Hij heeft in die maand een 1500 km in zijn auto gereden. De oud predikant zal nu een operatie moeten on dergaan Zwitserse studenten hebben zondag een vergadering te Zürich, waarop het woord werd gevoerd door George Adamski. de Amerikaan die zegt alles te weten over ..vliegende schotels" verstoord. ZIJ begon nen tijdens een uiteenzetting van Adam ski te schreeuwen, met hun voeten te stampen en met bierviltjes te gooien. De politie greep in en herstelde de orde, doch spoedig na zijn lezing begonnen de pro testen opnieuw. Tenslotte sloot de politie de bijeenkomst en gaf last tot ontruiming van de vergaderzaal. Prof. Franz Daels, die in 1944 ter dood werd veroordeeld, wegens samenwer king met de Duitsers heeft gratie gekre gen wegens zijn hoge leeftijd (77 Jaar) en sleohte gezondheidstoestand en is op wije voeten gesteld. Prof. Daels werd in 1944 bij verstek veroordeeld. Hij vertoefde na de oorlog in Zwitserland en keerde pas enige maanden geleden naar België terug. Zijn straf was toen gewilzlgd in vilftien jaar Vier expedities die ten doel hadden, tot dusver onoverwonnen toppen in het Hlmalayagebergte te bestijgen zijn dit voorjaar op niets uitgelopen. De pogingen kostten aan twee Inheemse gidsen en een Oostenrijker het leven. De expedities wa ren afkomstig van Frankriik Oostenrijk. Engeland en Japan. De gouverneur van de provincie Leo- poldstad (Belgisch Kongo) heeft zater dag de afzetting van de burgemeester van Dendale. een inheemse voorstad van Leo- poldstad ongedaan gemaakt. De burge meester. Kasavoeboe was in verband met de onlusten in januari van zijn funotie ontheven De Sovjet-Unie en de Duitse Bonds- ook het af betalingssysteem ingevoerd. Ar beiders die lid zijn van de vakbond kun nen met een verwijsbrlefje van de fabriek waar zil werken verbruiksgoederen op af betaling kopen. De eerste betaling is 20 procent, de rest moet in zes maanden voldaan zijn. De Sovjet-Unie en de Duitse bonds republiek hebben zaterdag een akkoord voor culturele en teohnisch-economischc uitwisseling ondertekend, zo is officieel te Bonn bekendgemaakt. Er zijn plannen voor uitwisseling op muziek-, toneel- en dansgebied terwijl in de Sovjet-Unie een tentoonstelling van moderne Duitse ar chitectuur en in West-Du!tsland een ex positie van Russische toegpaste kunst te zien zullen zijn Bij Chamonlx heeft de Franse minis ter vari Vervoer en openbare werken, Bu- ron met een druk op een knop een dy- namletlading tot ontploffing gebracht, die het begin betekent van de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc. Het werk zal tenminste twee Jaar in beslag nemen en een 20 millard Franse franken vergen Aan Italiaanse zijde was men onlangs reeds met de voorbereidende werkzaamhe den begonnen. wedstrijd voor viool ..Koningin Elisabeth van België". De Jury kende in de nacht van zaterdag op zondag de tweede prijs van deze te Brussel gehouden muzlekwed- BUITENLAND strijd toe aan de Rus Albert Markof, de 3e aan de Amerikaan Joseph Sil verste in en de vierde aan de Rus Wladlmir Malinin. shirts met exclusieve TRUBFLEX - 1IU C boord uit één stuk In Cairo is zondag de lading van het Deense vrachtschip Inger Toft gelost en in beslag genomen. Dit schip is door de auto riteiten van de VAR (Egypte-Syrië) sinds 21 mei in Port Said vastgehouden. Zoals bekend was het schip met een lading pot- as. cement, schroot en marmer op weg van Haifa naar het Verre Oosten. Van Is raëlische zijde besohouwt. men dit schip als een proefgeval voor de houding van Egypte ten aanzien van de vryheid van doorvaart door het Suezkanaal. Op een congres te Wenen van 600 uitgevers uit 23 landen is erop aange drongen. boeken te beschouwen als een geestelijk goed en niet als handelswaar, waarop douanerechten moeten worden i geheven. Het volgende uitgeverscongres I zal ln 1962 te Barcelona worden gehouden, j Besloten is dat de Zweedse dertlen- I jarige Kroonprins Carl Gustaaf, die dit jaar de lagere school afmaakt voor ver dere studies naar het particuliere lnter- naat van de Sigtuna-stichting in het plaatsje Sigtuna op een vijftig km afstand van Stookholm zal gaan. Deze middelbare sohool is in 1924 gesticht en heeft een vierhonderdtal leerlingen. Negentig officieren en manschappen van de Britse luchtmacht zijn zondag per vliegtuig uit Irak naar Groot-Brittannië vertrokken, waarmee het laatste Britse personeel van de vroegere Britse lucht- I basis Habbanijah is teruggetrokken. Groot- Brittannië had. nadat Irak op 24 maart van dit jaar uit het Pact van Bagdad trad. ingestemd met ontruiming van het vlieg veld. Aartsbisschop Makarios heeft zondag te Nicosia persoonlijk een speciale her denkingsdienst geleid, gewijd aan de le den derv erzetsorganlsatie Éoka. die gedu- rende de ..Cyprische vrijheidsstrijd" om het leven zyn gekomen. In Calcutta is een vergadering ge- j houden ter bespreking van net lot van Tibet, waaraan door vertegenwoordigers van alle delen van India is deelgenomen. Na twee dagen bijeen te zijn geweest machtigden de afgevaardigden de voor zitter een Afrikaans-Aziatische commissie in te stellen, die tot taak zal krijgen de openbare mening ln de Afrikaanse en Aziatische landen met. aandrang opmerk zaam te maken op het recht der Tlbeta- nen tot zelfbeschikking. De voorgestelde commissie zal ook tot taak krijgen een internationale commissie uit haar mid- i den voort te brengen, die de aandacht der neutrale landen moet vestigen op de schending der menselijke rechten in Tibet door de Chinese communisten. De president van de Internationale Zionistische organisatie, dr. Nahum Gold- mann, heeft zondagavond te Londen te genover het bestuur der organisatie ver- klaard dat er aanwijzingen bestaan voor een lichte verbetering in de behandeling der Joden als nationale minderheid in de Sovjet-Unie". Hij voegde hieraan toe dat i het vraagstuk der Russische loden welis waar voor de internationale openbare me ning levendig moet worden gehouden. doch dat het geen facet moet worden van de strijd tussen Oost en West. Johannesburg (Zuid-Afrlka) is za- frdagoohtend vroeg opgeschrikt door een zware aardschok. Gebouwen zwaaiden heen en weer en er verschenen scheuren I in muren. Voorzover bekend zfyn er geen 1 Slachtoffers. weer op heit zelfde spektakel getracteerd? De contributie van de heer Kersjes be. stond, zoals voor ingewijden geen pro bleem is, in de directie van het Amster dams Kunstmaandorkest, dat begon met werken van Mozart en Schubert ten gehore te brengen. Over Schubert werd een toelichting gegeven. Tevens traden er voor de uit voering van het werkje van deze jong gestorven, maar zeer produktieve compo nist, twee solisten aan, met. name Erna Spoorenberg, sopraan en Jolle Huck- riede, klarinettist, die een belangrijk aandeel in het succes hadden. Vooral het expressieve gezicht (en de typische lip- techniek) alsmede het sympathieke ge luid van de sopraan vielen op, dank zij een verbeterde camera-opstelling en een goede regie, die kennelijk ook naarmate de ervaring groter wordt, in kwaliteit stijgit. Het slot werd gevormd door de uit voering van de „Maskeradesuite" van Aram Katsjatoerian, een naam, die ve len weinig zal zeggen, maar die het zon der toelichting moe9t stellen. Jammer als de eigentijdse muziek zo stiefmoeder lijk wordt bedeeld. Ter aanvulling daar om het volgende: de componist is een in het begin van deze eeuw geboren Arme niër, die pas na zijn 25ste jaar op het conservatorium in Moskou terecht kwam. In zijn geboortestreek hield hij zich voordien uitsluitend bezig met volksliedjes en dansen. Zijn eerste sym fonie. die hij in 1934 componeerde bracht hem direct succes, dat duurde tot 1948. toen hij met 9 confraters een ver oordeling kreeg van het Centraal Comité van de Communistische Partij wegens anti-volkse neigingen en burgerlijk for malisme. Hij schreef licht aansprekende muziek, waarbij men de maskeradestoet zioh zag voortbewegen in al zijn geva rieerde onderdelen. Dat deze kunstenaar zijn wortels heeft in het volk, werd voor een onbevooroordeeld luisteraar alras overduidelijk. Wij schamen ons niet voor dit burgerlijk formalisme, maar worden dan ook niet door partijpolitieke over wegingen gehinderd. VOOR DINSDAG 2 JUNI Hilversum I, 402 in. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. eugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en 11- ;urg. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.60 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 V. d. vrouwen v. h. platteland 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.Rijksdelen Overzee: Zwervend rond de Wisselmeren in Centraal Nleuw-Guinea, door Joop van Zijl. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.26 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Bas en piano. 20.55 Radio Phllh. sextet. 21.25 Aan de poorten van een nieuwe tijd. caus. 21.55 Utrechts ste- deiyk ork. en soliste. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Fllmmuz. Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven. caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11 00 V. d. zieken, 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.Landb.rubr.: 1. Het landbouwkundig weeroverz. 2. De landar beidersvoorlichting. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Vocale polyfone-muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw 15.30 Gram. 16.00 Gezondheid komt aan boord, caus. 16.05 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. muz. 19.45 Toneelbeschouwing 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Pianospel. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 -24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fllmprogr. 21.00 —22.20 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. - Gram 12.55 Weerbe.. Discussie. 13.55 Crlcket- uitsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Cricket. 15.30 Hoorsp. 16.00 The Brains trust. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Interv. 20.00 Revue-ork. 20.30 Twin tig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. MAANDAG St.-Antoniusclubhuis: Jeugdultvoering Professorenwyk. 7.30 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg): Contactavond Vakopleiding Bouwbedryf 8 uur nam. Speeltuinver. Dozystraat: Propaganda- avond Speeltulnver. „Rondom de Water toren". 7.309 uur nam. DINSDAG Prediker: Evangelist Joh. Maasbach. 8 uur nam Stadszaal (foyer): Jaarverg. Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden. 2.30 uur nam. Oegstgeest. Recreatiezaal „Ende geest". Feestavond Oranjevereniging ter gelegenheid 50-Jarlg bestaan. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Pr. Hendrikplein: Openluchtsamenkomst Baptistengemeente. 8 uur nam. DONDERDAG Geb. Kamer van Koophandel: Alg. le denvergadering K. van K. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Schouv/burg: Kinderoperette My. voor Toonkunst „De witte wolf". 7.30 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Kon. Ned. Ver. EHBO afd. Leiden. 7.30 u. nam. VRIJDAG De Doelen: Ledenverg. Ned. Roode Kruis afd. Leiden en omstreken. 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Arnhem en Openluchtmuseum. 8 uur v.m. ZATERDAG: Breestraat 19: Evangelisatie Ghristen- gem. ..Ecolesia". 8 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk: Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's getuigen. 5.30 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „Verraad in Korea" (14 Jr.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur zond.. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Ik wil leven U8 jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; z i 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Het verhaal «y Duchin" (14 Jr.). Werkd.: 2.L0 n 9.15 uur; zond.: 2.20, 4.45, 7 en 0 13 l.lrio „Eiland der Iff 18 Jr.). Werkd 2.30. 7 en 9 1 30 4.45, 7 en 9.15 uur. (.uxor „De vrouw die tweemaal leefde (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 11.45 Gram. 12.30 Nws. en gevar. progr. v .d. arb. 13.00 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Ork.conc. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. J6.10 Sport. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Sport en orgelspel. 17.15 Planomuz. 17.30 Nws. - gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.30 Nws. en onbe kend. 22.30 Nws. 22.40 Ritm. muz. 23.30 Nws. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Runlfunk 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 20.30 Klankb. 21.00 Gram. 21.45 Nws. 23.20 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Solisten- conc. 14.40 Koorzang. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 19.16 Knapenkoor. 20.00 Ka mermuz. 21.50 Gram. 23.13 Idem. 23.52 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Lichte muz. 1.15 Piano spel. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Volks muz. 16.00 Koersen. 16.02 Vlaamse muz. 16.30 Omr.ork. en solist. 17.00 Nws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Lezing over Indlë. 19.40 Gram. 19.50 Be- roepsbelangen v. d. Middenstand. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Altvioolrecital. 22.45 Klavecim belrecital. 22,5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 en 14.00 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 en 16.30 Idem 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.10 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Int. vioolcon cours Koningin Elisabeth. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. official ^kÊ^Ê GEBR.HUISMANj I Hogewoerd 6668, tel. 22962, Leiden TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind: juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder- landse portret sinds 1680. Werkd. 10 uur voorm.—-5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van. 1012 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend: Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V d a 3 s a .sa ÊS •o S es Den Helder zwaar bew. zzw 1014 14 12 Ypenburg half bew. zw 1015 12 9 Vlissingen geh. bew. zw 1016 12 10 Eelde zwaar bew. zzw 1015 12 3 Twente licht bew. w.st. 1016 14 18 De Bilt licht bew. z 1016 11 6 Eindhoven zwaar bew. zzw 1016 13 9 Z.-Limburg zwaar bew. zzw 1017 13 12 wind m/s. temp. ■35 3 3 Helsinki regenbui w 4 11 1 Stockholm onbewolkt wnw 5 12 0 Oslo onbewolkt windstil 11 0 Kopenhagen half bew. w 6 13 0 Aberdeen regen w 3 17 Londen geh. bew. wzw 3 13 0 Amsterdam half bew. z 4 13 0 Brussel zwaar bew. wzw 3 12 0 Luxemburg zwaar bew. zw 2 10 0 Parys licht bew. windstil 11 0 Bordeaux mist windstil 10 0 Grenoble onbewolkt windstil 6 3 Nice onbewolkt nnw 7 14 4 Berlijn onbewolkt windstil 16 0 Frankfort zwaar bew. z 2 11 0 München zwaar bew. wzw 4 10 3 Zürioh zwaar bew. z 1 11 1 Genève onbewolkt windstil 5 0 Locanno onbewolkt windstil 13 0 Wenen regen wnw 7 12 1 Innsbruc' regen windstil 9 8 Rome tegen ono 10 12 4 Ajaccio zwaar bew. ono 2 13 2 Madrid onbewolkt windstil 12 0 Mallorca onbewolkt n 2 13 0 Ajaccio licht bew. windstil 16 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2