erkdiensten Leiden en omgeving De Amerikaanse Senaat in verzet tegen gevoel van machteloosheid Door verwerking van liunrbijslag weinig ruimte voor hogere lonen k+0ma3kte excur sie ackter Het ilu we len (gordijn oud -padvinders u\t Leiden toqen naar Vuurtoren Woerdwijk Jpgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 mei 1959 Vijfde blad no. 29756 Zondag 31 mei lelden Hervormde Gemeente, Pleters- rlc: 10 uur ds. J. Groot (Jeugddienst, iderwerp: Is het christelijk geloof wel êel voor de hedendaagse Jeuga?); 7 uur M. Ottevanger. Hooglandse Kerk: 850 uur ds. H. Bou- r; 10.30 uur ds. P. Kloek. Oosterkerk: 10 uur dr. K. E. H. Oppen- lmer. jjarekerk: 10.30 uur ds. JL van der Wiel. Cooikapel: 10 uur dr. G. J. Streeder te n Haag. iaranathakerk: 10.30 uur dr. P. L. loonhelm. Herv. school Boshulzerkade10 uur ds. j. Vossers. lerv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. Bouter; 7 uur ds. D. J. Vossers. lula school Marnlxstraat: 10 uur ds. M. Ëoole te Den Haag. ir. Vrijz. Herv. Leidse Volkshuis: 10.30 ds. W. J. H. Hubeek. Illse Wallonne: 10.30 uur ds. R. Boiten Amsterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. rhoef. leervlcaris. )laconessenhuis: 1050 uur ds. J. de jeref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. askant; 5 uur dr. von Meyenfeldt. ichool Tlmorstraat: 10 uur ds. Heule; iur ds. Maaskant. )ude Vest: 10 uur ds. De Boer; 5 uur Dronkert; 7 uur ds. Heule. Isranathakerk: 9 uur dr. Dronkert; ïur ds. De Boer. ichool Telderskade: 10 uur dr. Von yenfeldt; 5 uur ds. Heule. ;hr. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: Bij God n aanneming des persoons) en 5 uur id.: Wat Goa van ons wil) ds. C. v. d. ele. ieref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur f. J. Kamphuls. ieref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole Er. joopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. [Verheus. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur dr. J. Jaanus te Rotterdam, im. Gemeente: 10.30 uur dr. J. Th. :kenzle. id Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9 Hoogmis (woensdag 9 uur H. Mis) •ije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) uur gezongen H. Mis. ng. Chr. Gem. (Middelstegracht 3): 5 uur dhr. Dikkes. (Maandag 8 uur ;ddienst, dinsdag 8 uur bidstond), iptistengemeente10 en 5.30 uur dhr. tuten jr. (vrijdag 8 uur bidstond), ristlan Science (Steenschuur 4)10.30 dienst. Leger des Heils: 10 uur hetliglngssa- takomst; 12 uur zondagsschool. 8.45 uur pnluchtbijeenkomst Gangetje. 7.30 uur wekkingssamenkomst. Alle byeenkom- m o.l.v. brigadier M. Semeyn. Engelse dienst. (In Oud-Kath. Kerk. Zw. gel 50)7.30 uur Rev. V. B. Wynburne. larlamlerveen Herv. Gem.: 10 en 0.30 ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. refKerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Kamp- jl te Rijnsburg. jbbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. jns; 6.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. Uphen aan den R(jn Herv. Gem. Ju- lastraat: 9 uur ds. P. A. Lefeber. In- jlng vie. L. K. Bos; 10.30 uur ds. J. H. jers; 6.30 uur ds. J. J. M. van Ree te sterdam. Jeugddienst. Gebouw Jona- p: 10 uur ds. Pettlnga te Llsse. Kapel pwsluis: 10 uur ds. M. Hanemaaijer. pel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. L. ipenberg te Wilsum. Oudshoornseweg uur ds. G. Cadée. Martha-Stlchtlng: 10 uur mej. J. Ch. ten Have. Geref. ■k: 10 uur ds. S. Boonstra te Woerden; I uur ds. G. Mulder. Noorderkerk: 10.45 t ds. J. B. Vanhaelen te Mijdrecht; lur ds. K. Dronkert te Lelden. Aula Lyceum: 10 uur ds. G. Mulder; 6.30 1 ds. J. B. Vanhaelen. Hooftstraat: 10 1.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrlj- laakt) hotel Centraal: 9.30 uur lees- pst; 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. k Noorderkerk: 8.45 en 4.15 uur ds. S. Roos. Oud-Geref. Gem. van Man- Uoostraat: 9.30 en 4 uur de heer Ver- ïen te Krimpen aan de Lek. Rem. Ge- [Gem. van Mandersloostraat7 uur ds. Ipijker te D enHaag. Evangelisatie IJs- mgebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur meer J. Leidekker te Ede. Mathuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. [Boer. 't Veen NB (H.D.); 6 uur ds. ïenbrecht te Rotterdam. Geref. Gem.: I en 6 uur leesdlenst. wdegraven Herv. Gem.: 10 uur prof. 'Jonker te De Bilt; 6.30 uur ds. v. d. Bh; (Nleuwerbrug)6.30 uur ds. Van kten te Hasselt. Geref. Kerk: 10 uur ds. 1 Linden te Den Haag; 6.30 uur ds. u te Vijfhuizen; (Nleuwerbrug): 9.30 i6.30 uur ds. Steenhuls te Huls ter He. Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. pelj te Zevenhoven. Geref. Kerk (Vrij- kafet): 9.30 en 3 uur ds. Scholte. Ge- i Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Ev. p. Kerk: 10 uur prof .dr. Boenderma- te Hilversum. Vr(je Evang. Kring: 10 [Eredienst; 7 uur de heer Polderman pen Haag. joskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur J. Pronk; 6.30 uur ds. A. de Leeuw, ef. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. f. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst: 6 1 ds .W. de Joode te Den Haag(Z)Ge- Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst (2 Juni logmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Ie Vree Herv. Gem.: 10 uur ds. Brou- te Hlllegom. jat wijk aan den Rijn Herv. Gem.: I uur kand. J. van 't Kruis; 6 uur ds. 0. J. Goverts te Naaldwijk; (Nieuwe pweg)9.30 uur ds. S. G. J. Goverts Kaaldwljk; (gymnastieklokaal Narcis- lat) 10.30 uur vie. J. van Ham. Ge- Kerk: 9.30 en 6 uur ds. H. de Valk. atw(|k aan Zee Herv. Gem. (Oude c)10 uur ds .A. v .d. Most te Rot- am; 6 uur ds. D. Lekkerkerker te Val- mrg. (Nieuwe Kerk): 10 uur ds. C. Bosch te Bodegraven: 6 uur ds. mten. (Kapel): 10 uur ds. Jac. De Vos it ds. G. Boer te Lunteren. (Zeehospi- i): 6.45 uur ds. Jac. de Vos. Geref. t: 8 30 en 10.30 uur ds. Nawljn; 6 uur P. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 10 en ïr ds. N. de Jong. Geref. Kerk (Vrij- aakt): 9.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. ef. Gem. Remisestraat)10 en 5 uur lienst. Geref. Gem. In Ned., Casa 10 en 5 uur leesdlenst. ludekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ïoerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur Zyistra. Iderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. fh. Hoek, pred. dir. van het Herv. Op- ngscentrum Doorn; 0.30 uur ds. J. lonnef. (Kerkzaal zyikwartler)10.30 ds. J. P. Honnef. (Gebouw)10 uur [dkerk. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk 'estiging ambtsdragers); 6.30 uur ds. W. Terhaak te Puttershoek. (Kerk- Zijlkwartier)9 uur ds. Terhaak; 5 ds. Dijk. Vrijz. Herv. (gebouw Llnde- 7 uur ds. P. J. van Mullem te Rot- am. Imulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M. Knottnerus te Oude-Weterlng. 1: 7 uur ds. O. J. Baart te Rynsater- de. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. X Koffrle. «se Herv. Gem.: 9 en 10.30 vicaris 1. Snijders; 5 uur ds. G. Pettlnga. Ge- Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Geref. Kerk: 10 uur leesdlenst: 3.30 ds. De Boer te Sassenhelm. Geref. i.: 10 en 4 uur ds. H. v. Gllst. Geref. k (Vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. erleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur dienst. Ned. Prot. Bond: 10 uur mej. v. d. Voort te Heemstede, leuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H, de Jong; 6.30 uur de heer J. van Hoek (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 2.30 uur ds. J. H. A. Bosch te Alphen. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst; 2.30 ds. J. Kampman te Rynsburg. Rem. f6f. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer, 'leuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 2.30 de heer J. v. d. Hoek; 7.15 uur ds. It te Edam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 r ds. Snel. Ueuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 vlc. Van Herwaarden; (Bethelkapel) uur da. J. J. Bronsgeest (Bed. H.D.). (Pniël Hllegommerbuurt)10 uur ds. C. J. Meilink te Badhoevedorp. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. E. de Vries (bevestiging ds. Thijs); 3 uur ds. Thys (Intrede). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordw\jk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. (Pickéstraat)10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk (Van den Berghstichting)11 uur ds. Heinen. Ned. Prot. Bond (lokaal Lindeplein): 10.30 uur ds. A. J. Snaayer te Heemstede. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N.J. Cupédo; 3 uur ds. Vos te Katwijk; 7 uur (Jeugddienst) ds. W. Hoek stra. (Sole Mlo)10 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur (Heilig Avond maal en dankzegging) ds. Bouma. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. M Oysbers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. Mackenzie. Baart: 7 uur ds. J. M. de Vree te Hoogmade. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst; 2.30 uur ds. J. Brons te Mij drecht. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. L. Bakker te Zuldlaren. Valkenburg Herv Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds. J. v. d. Wiel te Lelden. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (Vrygemaakt)10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. o Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. J. J. Tim mer. emer. pred. te Woerden. (Wijkgeb. Esdoornlaan)9.30 uur ds. C. van den Bosch, Bodegraven; 6.30 uur ds. J. R. Cu perus. (Stationsgebouw): 9.30 uur ds. N» van Egmond. Haarlem; 7 uur ds. Stautte- ner te Pijnacker (open deurdienst). Re- monstr. Geref. Gem.: geen dienst. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur en 7 uur ds. J. G. Feenstra te Den Haag. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. 10 uur Jeugdkerk dhr. F. Sachs te Lelden. ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat Leiden Telefoon 21375 ,,De Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk zal waarschijnlijk over onge veer zes Jaar in gebruik zijn", zo heeft William Teeling. die voorzitter is van de Britse parlementaire commissie, in een brief aan de ..Evening Standard" meege deeld. Teeling zei dat men „tot nu toe geen belemmeringen had ontmoet en dat wat de ingenieurs vijftig jaar geleden zelden, juist blijkt te zijn". „Wij willen echter absolute zekerheid hebben", aldus Vernieuwing van de vissersvloot komt langzaam op gang (Van onze Haagse correspondent) Een opmerking van de heer Tuntler, inspecteur van de Scheepvaartinspectie by de tewaterlating te Woubrugge van de 1.000 pk treiler „Antje" voor Katwijk, dat de Katwijkers meer initiatief tonen dan de Scheveningers by het verbeteren van de accommodatie en het overscha kelen van de drijfnet- op de treilnet- visserij, heeft blijkbaar als een stimulans voor Scheveningen gewerkt. Niet minder dan zeven nieuwe schepen ter waarde van zeven miljoen gulden zullen in de loop van dit jaar en 1960 de Schevening- se vissersvloot komen versterken. Na een lange periode van stilstand op het gebied van de vloofrvernieuwing als gevolg van de bestedingsbeperking komt er dus eindelijk waer schot in de zo noodzakelijke vervanging van oude door nieuwe vissersvaartuigen. Met deze opdrachten is het laatste woord op het gebied van de vlootver- nieuwing nog niet gesproken. Er zullen nog heel wat nieuwe schepen moeten worden gebouwd, voordat Nederland zich weer met de moderne vissery-naties kan meten. IN AANBOUW Voor de Verre Vissery Maatsóhappy (J. J. van der Toorn) in Scheveningen zullen drie schepen van 675 pk worden gebouwd op de scheepswerf .,De Hoop" in Leiden. De kiel voor het eerste schip is onmiddellijk na de tewater lating van de „Aafke" Sch. 16 voor de rederij Jac. den Duik en zonen gelegd. Op deze scheepswerf zal een soortgelijk vaartuig worden gebouwd voor de rederij van der Toorn in Scheveningen. Vier schepen van een ontwerp, dat welhaast traditioneel kan worden genoemd. Sche pen van 42 meter lengte en 7.10 breed, die over één kant zullen vissen. Voor de rederij Jaczon wordt een nieuw schip gebouwd by de Sleephelling Maatschap pij en op de werf „Concordia" in Amsterdam wordt voor deze redery een treillogger van 45.50 meter lengte met een industriemotor van 800 pk gebouwd. De motor zal tot 1.000 pk kunnen wor den opgevoerd. Dit schip is reeds te water gelaten. De rederijen durven het nog niet aan om een hektreiler te laten bouwen, een treiler dus, waarop het net over het achterschip wordt scheep gehaald. In Duitsland is men over dit nieuwe type treiler over het algemeen zeer tevreden. Advertentie Rijnsburg Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud! 5 uur ds. A. v. d.Most te Rotterdam. (Kleine Kerk Brouwers straat) 9.30 uur ds. H. van Gosliga; 5 u. ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk (Vry gemaakt) 10 en 5 uur ds. K.Brüning. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. B. J. Oosterhoff te Apeldoorn. Geref. Kerk. Ma- ranathakerk: Wijk Voorhouterwegkerk) 9 uur ds. Byleveld; 4 uur ds. v. d. Linde. (Rapenburgkerk)9.30 uur ds. v .d. Linde 5 uur ds. Post. Maranathakerk (Wijk Ma- ranathakerk) 10.30 uurds. Post; 5.30 uur ds. Bijleveld. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 5 uur ds. Pronk te Bos koop. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg; 6 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker; 7 uur jeugddienst ds. A. P. van der Haas te Den Haag. (Klevietkerk)9 uur jeugdkerk; 10 uur ds. J. T. Wlersma (Deylerhuis)10.15 uur ds. H. A. van Loon Loosduinen. Geref. Kerk (Bloemcamp- laan): 10 en 5 uur ds. G. van Duinen. (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. M. P. Feringa. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkda.m): 10.35 uur dr. S. van der Woude te Amsterdam. Remonstr. Gem. Johannahuls)10.30 uur ds. J. Zuurdeeg. Soefibeweging (Wald. Pyr- montlaan 6)11 uur universele eredienst. Herv. EvangelisatieDorpshuls): 10 uur J. van Henze te Leiden; 4 uur ds. A. Lln denburg te Ter Aar. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. W. van Boeyen te Eind hoven. DE HERVORMDE KERK van Valkenburg, die na de oorlog geheel vernieuwd is. (Foto L.D..'Van Vliet) Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. R. C. A. van Voorst Vader te Uithoorn. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. Th. Struys te Amsterdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur dhr. A. van den Berg te Valkenburg. Zwannnerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: 7 uur da. Rappold. zien van Eisenhowers benoemingen. Men hoort in Washington de actie dezer Senatoren prijzen als nobel, maar ook laken als sinister, en beide beweringen ztjn ten dele juist. Om met de sinistere aspecten te be ginnen: soms toont de actie tegen Eisenhowers favorieten beslist kenteke nen van politieke „plagerij". Er was bijvoorbeeld geen enkele reden om Strauss maandenlang door Washington rond te laten lopen als een minister zonder „diploma". Kennelijk had de Democratische meerderheid in de Senaat er plezier in, om de nogal arrogante Strauss dwars te zitten. Dit is een soort partij-politiek van laag gehalte. Zoals men weet. hebben de Republi keinen in beide huizen van het Congres de meerderheid tegen zich. Men had verwacht, dat dit voor Eisenhower en de zijnen nogal moeilijkheden zou op leveren bij de wetgeving, maar tot dus ver is hun dat zeer meegevallen. Veelal vonden de republikeinen steun bij de conservatieve groep van de Democraten en zo kon herhaaldelijk althans een compromis tot stand komen. Het is wel zeer duidelijk geworden, dat geen Amerikaans Congres in staat is aan de president het regeringsbeleid uit handen te nemen, zelfs niet indien de oppositie daarin verre de meerder heid heeft. Stel bijvoorbeeld, dat het Congres voor de Defensie meer fondsen ter beschikking stelt dan de president heeft gevraagd. Dan nog zal de presi dent gelijk hij inderdaad heeft ge daan alleen uitgeven wat hij nodig acht. Het Congres kan beknibbelen op wat de regering wil, maar het kan de regering moeilyk dwingen tot daden, die het Witte Huis onmenseiyk acht. Sinister en nobel Een oppositionele meerderheid moet zich daarom betrekkelijk machteloos voelen. Vooral omdat zij niet, zoals in een parlementair systeem, de regering kan wegstemmen. Misschien is deze frustatie, deze machteloosheid, enigszins als excuus aan te voeren, wanneer de Senaat thans zyn ongenoegen doet blü- ken in het dwars-zitten van Eisenhowers kandidaten voor hoge posten. Maar zoals in ieder mens, zyn ook in een Senator sinistere en nobele eigen schappen dooreengemengd. Fuibright, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft zioh tot doel gesteld actie te voeren tegen ambassadeurs, die hun hoge post niet verkrygen omdat zy er de juiste figuur voor zijn, maar omdat zU steun hebben verleend aan de verkiezingscam pagne van de regeringsparty. Ogden Reid heeft als uitgever van de New York Herald Tribune veel gedaan voor een Republikeinse overwinning en thans is hij in aanmerking gebracht voor de ambassadeurspost in Israël. HIJ kim be kwaam zyn. maar Fuibright wil dat nauwkeurig nagaan. De actie tegen Strauss, vroeger voor zitter van de Commissie voor Atoom energie, krygt de meeste publiciteit. Capabel is Strauss wel, maar hij heeft zich door zyn actie tegen de natuur kundige Oppenheimer vele vyanden ge maakt. Bovendien hebben velen op Strauss tegen, dat hy een grote neiging heeft tot onnodige geheimhouding en tot legalistische verdraaiing. Men be speurt die eigenschappen ook wel elders in Eisenhowers regering en men schrijft aan Strauss een gevaariyke invloed toe in dit opzicht. Vandaar onder meer dit extra sterke verzet tegen hem. Dwars-zitten van Eisenhowers kandidaten als schadeloosstelling voor frustatie Werkelijke bekwaamheid van ambassadeurs getoetst (Van onze correspondent in Washington) Wat bezielt plotseling de Ame rikaanse Senaat? Mevrouw Luce moest bedanken voor de post van ambassadrice, omdat sommige Se natoren haar fel hadden aangeval len en dagenlang heeft Lewis Strauss, benoemd tot minister van Handel, een pijnlijk- kruisverhoor moeten doorstaan in een andere Senaatscommissie. Tenslotte rap porteerde deze commissie ..gun stig" over hem. maar toch slechts stemmingsuitslag van 9 tegen 8Ogden Reid is er voorts nog niet geheel zeker van, dat de Senaat akkoord zal gaan met zijn benoeming tot ambassa deur in Israël en zelfs op de be kwame Dillon hadden een paar Senatoren iets aan te merken, toen zijn benoeming tot onder-minister van Buitenlandse Zaken aan de orde kwam. Die bekrachtigingsprocedures waren in het verleden doorgaans een formaliteit, doch thans tonen vele democratische senatoren zich uiterst kritisch ten aan- Advertentie. ZILFA PLEET modern bestek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 1. du PON Breestraat 89 V. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN Moordenaar werd in cel miljonair De Deen Anders Jorgensen, die levens lange gevangenisstraf heeft wegens een dubbele moord, heeft een uitvinding ge daan die hem miljonair zal maken. Jor gensen heeft een speciaal alarmtoestel uitgevonden voor de treilvisserij. Een elektrische bel klinkt wanneer het net vol vis zit. Het Deense patentbureau heeftde uitvinding ingeschreven. Ver wacht wordt dat Jorgensen miljoenen zal verdienen met zyn uitvinding. Tot dusverre gebeurt het vaak dat treilnetten te vol raken en scheuren als ze boven water worden gehesen. De uit vinding wordt „het ei van Columbus" genoemd en zal in alle landen verkocht worden. In zijn cel heeft Jorgensen de laatste tyd veel bezoek gehad van za kenlieden die zijn belangen behartigen. Elf Jaar geleden heeft Jorgensen op het dek van zyn kotter twee zwarte han delaars gedood die met Jorgensen een zaakje hadden maar hem hadden bedro gen. Jorgensen heeft de dubbele moord bekend en kreeg levenslang. De directeur van de gevangenis van Vridsloeselille, waar Jorgensen zyn straf uitzit, zegt dat Jorgensen het erg druk heeft met zijn uitvinding. Alleen via het ministerie van Justitie kan hy contrac ten afsluiten. Jorgensen heeft al andere uitvindingen gedaan, maar niet van het kaliber als deze. zegt de directeur. Als miljonair zal Jorgensen voor zijn ver blijf in de gevangenis moeten betalen, maar geen enkele gunst zal hem worden toegestaan. Hy zal zich tevreden moeten stellen met de wetenschap miljonair te zyn. Verwachtingen niet te hoog stellen (Van onze parlementaire redacteur) In augustus 1957 is een huurbijslag van 2 van het loon verleend met een minimum van f. 2.10 voor de vyfde ge meenteklasse en van f. 3.10 voor de eer ste gemeenteklasse. De totale loonsom van het bedrijfsleven steeg daardoor met 2.4 maar omdat de premie voor de kinderbijslag werd verlaagd met 0.4 (dat is 0.26 van het loon) res teerde een stijging van de totale loon som met 22 WEL SOCIALE LASTEN De huurbyslag is in zoverre niet als loon beschouwd dat daardoor niet het uurloon werd verhoogd. Er moesten over de huurbyslag echter wel socia.e lasten worden betaald. Ten onrechte is geschreven, dat dit niet het geval was. Wanneer de huurbyslag 1957 wordt verwerkt in het uurloon, ook van de genen, die nog geen 23 jaar zijn en daarom geen huurbyslag genieten, zal de totale loonsom van het bedrijfsleven extra stijgen met naar schating 1.7 VELE KANTEN De bedoeling met de vermelding van dit percentage is alleen erop attent te maken, dat wanneer volgens de plan nen van de regering in de loononder handelingen per bedrijfstak of per on derneming, rekening moet worden ge houden met een huurverhoging volgend jaar, waarvan de compensatie de totale loonsom nog eens met 2.5 3 zal ver hogen, men zyn verwachtingen om trent verdere loonsverhoging niet te hoog kan stellen, omdat er aan loons verhoging vele kanten zitten, die aan de orde komen in het speciale loon- debat-, dat in Juni of Juli in de Tweede Kamer zal worden gehouden aan de hand van een nota met alle noodzake lijke gegevens. Interkerkelijke gemeente bij de KSG in Luxemburg Protestantse ambtenaren en werkne mers van de Hoge Autoriteit der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) hebben het initiatief genomen om in Luxemburg een eigen kerkelijke gemeente te stichten. Deze ambtenaren zijn afkomstig uit Nederland Frank rijk en West-Duitsland. Zij hebben zich tot de Landskirche in het Rynland ge wend. welke kerk Pfarrer Götths naar Luxemburg heeft gezonden. De nieuwe gemeente zal de gemeenteleden van ver schillende nationaliteit en van verschil lende denominaties binnen het protes tantisme omvatten. Zij zal daarom een oecumenisch karakter dragen. (Van onze correspondent in Stockholm) /I yi O jeids studentenkot <awerorkcst vulde iftfote) Stadsgehoorzaal hetvisseïzoevi \s vawdaaq weev toe O c O

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7