Claeryi Laatste nieuws terke druk op r.-k. bisschoppen ii het China van Mao Tse-toeng je'/icht 1 maart I860 Vrijdag 29 mei 1959 Vijfde blad no. 29755 'ivintig priesters wérden tol bisschop mivijd zonder toestemming van Rome itionale kerk in opkomst geen van de communistische Ian- loopt het christendom zo groot ge- als in China. Protestantse zende- n en rooms-katholieke missionaris- hebben in de loop van de laatste jaar vooral in de steden een gro- i'nhang gevonden, maar hieraan it nu radicaal een einde te komen, at de communistische leiders han- ebruik weten te maken van de zgn. ifobie" of vrees voor de vreemde- i, Daarvan zijn nu ook de zende- i en missionarissen het slachtoffer den. Zij werden ofwel gevangen nen ofwel het land uitgezet. Hun sn en universiteiten zijn overgegaan t bezit van de staat, die het onder- ontroleert en die, wat de religieuze i betreft, een afzonderlek ministerie t leven heeft geroepen om kerke- jangelegenheden in communistische te regelen. pral het rooms-katholicisme, dat nu in handen is van de inheemse riijkheid, loopt groot gevaar, voor lijk door een feit dat in het Westen il onbekend is gebleven, doch dat jtreep dreigt te zetten onder het elisatiewerk van lange en moeite jaren. In 1958 werden er namelijk ig Chinese priesters - zonder toe- aing van het Vaticaan - tot bis- gewijd. Dit is een inbreuk op het lijk recht, waarin sinds eeuwen is elegd, dat alléén Rome de bevoegd- heeft om bisschoppen aan te stel le zaak is daarom zo ingewikkeld, er vijf geldig gewijde Chinese bis- pen bereid werden gevonden deze ers tot bisschop te wijden zonder mming van Rome. Volgens het lyke recht zijn deze weliswaar gel- naar ongeoorloofd gewijd en daar- erklaarde het Vaticaan dan ook idellijk dat zowel de gewijden als e bisschoppen, die de wijding had- oegediend, geëxcommuniceerd wa- ius uitgesloten van de kerkelijke ■nschap. OEGSTGEEST F. Jelsma jubileerde teren herdacht de heer F. Jelsma de dag dat hij 25 jaar geleden lienst bij de Eerste Hollandsche sverzekerings-Bank N.V. te Am- m aanving. lanvankelijk als incasseerder werk te zijn geweest werd de heer Jels- vrij spoedig tot inspecteur be- In beide functies heeft hij zich kermen als iemand die altijd voor langen der Bank op de bres heeft n, terwijl zijn optreden door be- lijkheid werd gekenmerkt, zelfsprekend is het jubileum niet ïerkt voorbijgegaan. De jubilaris i echtgenote werden in het hoofd- or door de directie ontvangen, ij hem een fraai geschenk werd boden. Ook zijn collega's uit het land alsmede de onder zijn lei- verkende vertegenwoordigers heb- ch niet onbetuigd gelaten. De heer Et zal dan ook met dankbaarheid ze dag kunnen terugzien. BURGERLIJKE STAND oren: Gabriëlle A., dr. van A. Th. lerd en S. J. Houtman; Hendrik M., n H. Ch. Ekker en Th. van der Pas; i M., dr. van E. J. W. ten Have en Agterberg; Hein I. J., zn. van H. I. Schrandt en E. Guljé. ertrouwd: H. de Waal, 29 Jr. en J. an, 22 Jr.; M. A. van Peski, 25 Jr. E. Henny, 24 jr. rouwd: J. C. Zwetsloot, 32 Jr. en M. k, 29 Jr.; J. Boelee, 24 jr. en M. van Jr.; J. G. Boudewijn, 28 Jr. en M. lam, 28 Jr. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Oren: René M., zn. van O. J. de en H. E. B. Struijke; Maria F. H.. n L. Versteegen en M. J. Meijer; K. J. W., zn. van K. Dljksma en Trap; Willem H., zn. van C. G. M. eden en H. Smit; Elisabeth W., dr. van Rossen en A. W. van Son; Jo- N. E., dr. van J. M. de Jong en Bentum. ertrouwd: H. J. Ruijgh en W. Haze- J. Th. van Kesteren en C. M. A. en Bos. ouwd: W. Pieter, 38 Jr. en P. A. iep, 35 Jr. ^leden: A. Nell. 55 Jr., echtgenote de Graaf; J. M. A. de Jong, 77 Jr., re van L. M. J. de Groot. WASSENAAR )p 5 juni a.s. zal door burgemees- wethouders openbaar worden aan- d het bouwen van een transforma- sje aan de Rijksstraatweg nabij a Bommellaan. OLYMPIAS TOER genmiddag omstreeks half vijf Q in Wassenaar de deelnemers aan pmpias Toer verwacht. Zij rijden de volgende route: Landschei- feg, Zijdeweg, Buurtweg, Sophia- Stoeplaan, Schouwweg, Storm van ivensandeweg en Katwykseweg. Ie automobilisten wordt verzocht r uur geen auto's langs deze route keren. IURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN llnand Peter, zn. van J. van Dam Boon; Elise Charlotte, dr. van C. S. mans en E. G. P. M. Mostertman; Wilhelmlna, dr. van H. M. Postma H. C. de Jong; Fljgje Elizabeth dr. van J. M. Blok en J. A. te ris; Michiel Hendrik Albert Willem, a T. Huisman en H. Boerman; Tom lan, zn. van J. H. Balfour van Bur- fa L. Madsen; Arendje, dr. van H. nan en L. Haasnoot; Fritz Heinz, F. Fengler en H. G. de Boer; Syl van P. Neuteboom en E. Stikke- Martln, zn. van W. F. Meljers en den Hoed. GETROUWD anse en T. C. Brouwer; J. de Vogel Pardon; H. J. A. M. Winkeler en J. 'Es; D. T. de Groot en P. M. L.van en; G. P. de Wilde en J. van der A. Hans en S. C. de Leen; H. Koo- M. J. de Graaff; A. J. van den en A. J. Haazer; D. Zlrkzee en C. IJ; J. Pouw en H. Heus; J. Brouwer J. W. Philippo; G. L. Berkhuizen H, Flaman; A. Regeer en J. P. F. G. van den Bogaard en S. H. W. L. F. van der Krogt en J. M. de P. Kikkert en E. Souvereln; H. Ot to J. H. M. de Boer; J. C. Teske en •reeken; B. Joustra en K. de Roode; koek en C. A. Broers. OVERLEDEN H. Bos, 10 Jr., zoon; D. Blankert, vrouw. Naar het schijnt zijn de pas gewijde bisschoppen allen afkomstig uit de krin gen van de zogenaamde patriottische priesters. Dergelijke kringen vindt men ook in andere communistische landen, zeer zwak in Polen, iets sterker in Tsje- cho-Slowakije en Hongarije, maar in China is hun aantal het grootst. Daar schijnt de regering alles in het werk te stellen om langs deze weg een nationale kerk van bisschoppen en priesters in het leven te roepen, die loyaal met het com munistische regime willen samenwerken. China is in dit opzicht het meest radi caal, want noch in Tsjecho-Slowakije, noch in Polen of Hongarije heeft men een poging gedaan om direct invloed uit tp oefenen op de benoeming en de wij ding van bisschoppen. Het Vaticaan ontsteld In Vaticaanse kringen is men natuur lijk ontsteld over deze gang van zaken en zoekt men naar een verklaring hoe vooral de vijf geldig gewijde bisschop pen zonder toestemming van Rome de wijding konden toedienen. Naar hun diepste bedoelingen kan men slechts ra den en het zou voorbarig zijn om hier een oordeel uit te spreken. Al kan men dit gedrag niet verklaren, het wordt toch enigszins menselijk begrijpelijk wanneer men met bepaalde omstandigheden re kening houdt. Het is namelijk bekend geworden, dat de regering van China een bij ons onbekende druk uitoefent zowel op de zendelingen als op de inheemse priesters. Om bijvoorbeeld deze laatste te dwingen tot het ondertekenen van een loyaliteitsverklaring, werd een grote groep priesters drie maanden lang in een gesticht opgesloten met de mededeling, dat zij hun bewegingsvrijheid pas zou den herkrijgen na ondertekening van de eed van trouw aan de regering. Ook is het nu bekend geworden dat de aarts bisschop van Pi-Sjoe-Sji, die op onge oorloofde wijze de wijding aan vijf pries ters heeft toegediend, eerst drie jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Het is dus waarschijnlijk, dat zijn psychisch weerstandsvermogen is gebroken. Van de andere kant zijn er echter ook bewijzen van een ongebroken kracht, want de nieuwe bisschoppen zijn juist de opvol gers van krachtige figuren die zich niet gewonnen gaven en daarom nog steeds in de gevangenis zijn opgesloten. Zomeractie Veilig Verkeer Op 15 juni begint de door het Verbond voor Veilig Verkeer te voeren „Zomer actie 1959". De actie valt uiteen in de navolgende perioden: 15 juni tot en 20 juni: week voor de voetgangers, 22 juni tot en met 27 juni: week voor de wieliijders en bromfietsers en 29 juni tot en met 1 juli week voor het gemotoriseerde verkeer. Voorts zal een speciaal donderdag avond-radioprogramma „gelijk overste ken" worden uitgezonden. Bij deze actie zal de nadruk worden gelegd op het toe passen van „de gulden regel" van het verkeer en het geven van een goed voor beeld. BEJAARDEN 8 JULI UIT In verband met de uitgaansdag voor de Wassenaarse ouden van dagen, waar van de datum bepaald is op woensdag 8 juli a.s. organiseert het comité onder voorzitterschap van de heer J. J. M. Wiegman de volgende week de tradi tionele inzameling door middel van huis aan huis verspreide girostortingsbiljet- ten. Ouden van dagen kunnen zich aan melden aan het Secretariaat van het Rode Kruis. Lange Kerkdam 20, 's mor gens van 10 tot 12 uur of bij Boekhan del Hoogeveen, Kerkstraat 71. Automobi listen kunnen zich melden bij het secre tariaat, Van Zuylen van Nijeveltstraat 92. De heer P. Niessing, alhier, is be noemd tot lid van de examencommissie voor muziek in 1959. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jdhanna M. E., d. van G. J. Slats en J. C. M. Ruygrok; Franciscus A. M„ z. van F. A. M. Kerklaan en P. E. van der Laar; Robert A. M., z. van G. J. Kriek en C. A. M. van Rijn: Frans A., z. van F. A. van Essen en M. van Hoven. Ondertrouwd: H. H. Houwellng en A. J. de Jong; A. P. J. Lion en J. J. van der Plas; F. W. M. van der Ven en M. M. P. Driebeek. Getrouwd H. .Beer en M. C. van Velzen. Overleden: F. E. H. van de Loo, 72 jaar; G. Broekema, 41 jaar. ZOETERWOUDF. Uitgaansdag bejaarden van Hoge Rijndijk Traditiegetrouw zijn de bejaarden van de Hoge Rijndijk een dagje uit geweest. Op de juiste tijd, des namiddags om één uur werden de bejaarden afgehaald en vertrokken de 2 volle bussen met be jaarden langs de nieuwe Rijksweg 4a naar Rotterdam. Aan de Nieuwe Water weg lag een der grote Stipo-boten reeds gemeerd in afwachting op de bejaarden van de Hoge Rijndijk, bij wie zich ook burgemeester Smeets, mevr. Smeets-v. Heel en kapelaan Keesen voegden. Nadat allen hun plaats hadden inge nomen begon de vaart langs de Nieuwe Waterweg, de Waalhaven, de Nieuwe Maas en langs de Rijnhaven weer naar de plaats van afvaart. Tijdens de rondvaart werd de thee aangeboden en de dames comité-leden zorgden voor de traktatie. Na deze zeer geslaagde tocht door de Rotterdamse wateren werden de plaat sen in de bussen weer opgezocht en ging de tocht langs mooie wegen van Rotter dam via Gouda naar de Theetuin „De kleine Betuwe" in Haastrecht waar kof fie werd aangeboden. Om kwart voor zes vertrokken de bussen via Gouda en Boskoop naar het eindpunt Café „Ik leer nog" voor de dis. Het goed verzorgde diner was het mooie sluitstuk van deze jaarlijkse uit gaansdag voor de bejaarden van de Hoge Rijndijk. Tijdens het diner sprak de voorzitter de heer Van der Krol. Hij verheugde zich over het goede verloop van deze middag, was dankbaar voor de belang stelling van de autoriteiten. Burgemees ter Smeets verklaarde weer met plezier de tocht te hebben medegemaakt. De oudste van de bejaarden de heer W. J. van Beveren (87 jaar) sprak na mens allen een hartelijk dankwoord tot het Comité voor de prettige dag. STADSNIEUWS Helikoptervliegers voor N. Guinea-expeditie Twee technici van „Aero Contractors" zullen morgenavond met het KLM-pool- vliegtuig vertrekken naar Nieuw-Guinea om zich te voegen bij de wetenschappe lijke expeditie naar het Sterrengebergte, aldus is van de zijde van deze vliegtuig maatschappij vernomen. De vliegers, die de helikopters van de expeditie bestuurden, zijn enkele dagen geleden met geelzucht overgebracht naar het ziekenhuis in Hollandia, waardoor de expeditie ernstige vertraging opliep. Morgenavond vertrekken een piloot en een technicus naar Biak, waar zij dins dagmorgen aankomen. Per vliegtuig van de „Kroonduif" zullen zij over Hollandia en Tanah Merah naar de expeditie wor den gebracht. De volgende week zullen nog twee man naar Ned. Nieuw-Guinea worden gezonden. Treinramp op Java Een passagierstrein is in het gebied vatn Oost-Priangan op West-Java in een ravijn gestort. Volgens het persbureau Antara is dit de ergste treinramp in de geschiedenis van Indonesië, honderden mensen zijn gedood of gewond. Het ministerie van Verbindingen heeft medegedeeld, dat de ramp gebeurd is tussen de stations van Tjipeundeuj en Tjiawai op de spoorlijn naar Bandoeng, in een gebied van talrijke ravijnen en bergkammen. Als oorzaak werd het bre ken van een koppeling tussen de lokomotief en de voorste wagen van de trein aangegeven. De wagons schoten uit de rails en vielen in de afgrond. Volgens het Franse persbureau AFP zouden bij deze verschrikkelijke ramp 185 personeh de dood hebben gevonden en een tweehonderd mensen zijn gewond. NIEUWE ACTIE VAN SENAMBAH EN DELI De Vereenigde Deli Maatschappij en de Senembah hebben bij het „Landge richt" van Bremen een nieuw proces aanhangig gemaakt betreffende Indo nesische tabak. Het betreft thans een partij van 3631 balen van de oogst 1958, die in de haven van Bremen ligt opge slagen. De waarde wordt geschat op 7,5 miljoen mark. Het Westduitse-Indonesisohe genoot schap voor tabakshandel (Deutsch-In- donesische Tabak-Handelgesellschaft) tegen wie de tenlastelegging is gericht heeft de aanvankelijk op vandaag vastgestelde veiling uitgesteld tot na de uitspraak van het Hof. In handelskrin gen te Bremen wordt de uitspraak niet voor augustus verwacht. Overigens houdt men er ernstig rekening mee dat zeer spoedig een aanklacht zal worden ingediend betreffende inbeslagneming van alle in Bremen opgeslagen tabak, ter waarde van bijna 11 miljoen mark. Het is zeer goed mogelijk dat het pro ces tot het Bondsgerechtshof zal wor den voortgezet, hetgeen jaren kan du ren. Ministers weer in Genève De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier zijn vandaag uit Washington in Genève teruggekeerd, waar zy hedenmiddag zouden beginnen met de officiële geheime besprekingen. Op de terugreis naar Genève hebben de ministers Herter, Couve de Murville, Lloyd en Gromyko reeds besprekin gen gevoerd. De woordvoerder van de Amerikaanse delegatie, Berding, verklaarde na aan komst, dat het overleg onderweg „zeer nuttig" is geweest. De ministers hebben, onmiddellijk na het vertrek uit Wash ington. donderdagavond, anderhalf uur met elkaar over conferentievraagstuk- 'ken gesproken. „De vier ministers hebben aan boord van het vliegtuig de gelegenheid gehad om het verloop van de conferentie de revue te laten passeren en bepaalde onderdelen van hun resp. standpunten te bezien. Zy zijn het erover eens, dat deze uitwisseling van meningen nuttig is geweest", aldus een gemeenschappe lijke bekendmaking, die na de landing van het toestel van Herter, waarmee zij reisden, werd uitgegeven. De ministers hielden hedenmiddag een geheime vergadering bij de Britse minis ter Selwyn Lloyd. Londen zet deur wijd open voor goederen uit V.S. en Canada Grotere concurrentie voor continentale exporteurs (Van onze Londense correspondent) Voor het eerst na de oorlog heeft En geland de deur wijd opengezet voor de invoer van dollar-goederen uit Canada en de Ver. Staten. Het gevolg van deze handelsverruiming is, dat een groot aan tal Amerikaanse en Canadese verbruiks- artikelen op even gemakkelijke manier in Engeland kan worden ingevoerd als die uit West-Europa. Het betekent gro tere concurrentie op de Britse markt voor de firma's van het Europese vaste land. Het Britse besluit moet tevens worden gezien tegen de achtergrond van het conflict over de Euromarkt en houdt ook verband met de campagne van de Britse regering voor prijsverlaging. Om gekeerd hebben ook de Verenigde Sta ten tegenover Engeland een ietwat toe schietelijker handelspolitiek gevolgd, welke Engeland ten goede komt, hoewel de Britten af en toe scherpe klachten uiten over de vlagen van Amerikaans protectionisme. Engeland zal, wat zijn protesten hiertegen betreft, nu sterker staan. In de eerste vier maanden van dit jaar lag de Britse export naar de Ver. Staten reeds 38 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van 1958, neer komende op 10.5 percent van de totale Britse uitvoer. Gezien de gunstige Brit se dollarpositie is Engeland, wat de Amerikaanse invoer betreft, in staat de hand over het hart te strijken. Het merkwaardige hierbij is dat Engeland voor het eerst in 94 jaar een gunstige handelsbalans met de Ver. Staten bezit! Het betekent, dat meer Amerikaanse verpakte levensmiddelen en ook auto's voor de Engelsen beschikbaar komen. Het aantal Amerikaanse auto's in Enge land is nog altijd uiterst gering. Vorig jaar werden er slechts tweehonderd in gevoerd, waar tegenover een uitvoer van 150.000 Britse wagens naar de Ver. Sta ten staat. Invoerbeperkingen zijn geheel opgeheven voor huishoudelijke artike len, grammofoonplaten, radio en t.v.- toestellen. Singapore gaat morgen ter stembus De anti-communistische partijen in Singapore zijn er niet in geslaagd een verenigd front te vormen tegen de mach tige linkse Vol'ksactieparty bij de alge mene verkiezingen op morgen, zaterdag. Door deze verkiezingen zal Singapore op binnenlands gebied zelfbestuur krijgen. De premier, Lim Yew-hock, die aan het hoofd staat van het gematigde Volksverbond, maakte bekend dat be sprekingen tussen partijen om een ver snippering van stemmen te voorkomen, zijn mislukt. Hij adviseerde de kiezers te stemmen op kandidaten van welke partij dan ook, „als zij maar tegen de Volks actiepartij zijn". Deze partij die onder leiding van Lee Koean-yew staat, zal vermoedelijk een ruime meerderheid be halen. Lee Koean-yew heeft beloofd dat hij de „waardigheid van de uit vele rassen 'bestaande bevolking van Singapore zal herstellen" en dat zijn partij „de blanke zal bestrijden". Zijn partij heeft verder gepleit voor eventuele sluiting van de grote Britse militaire bases waarop ca. 100.000 inwo ners van Singapore werken. Daarbij werd er echter de nadruk opgelegd dat dit moet volgen op een samengaan met Malakka hetgeen mogelijk „vijf, tien, vijftien of twintig jaar" zal duren. Kroesjtsjef doet aanval op minister Von Brentano De thans in Albanië verblijvende Sov- jetrussische premier Kroesjisjef heeft gisteren in een toespraak te Koritza, na bij de Griekse grens, de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano aangevallen. Hij verklaarde, dat het houden van een topconferentie niet onafhankelijk was van Von Brentano's toestemming. Kroesjtsjef herhaalde zijn reeds meer malen gedane uitlating dat. indien Von Brentano thans geen vredesverdrag met de Sovjet-Unie wilde sluiten, hij of een opvolger van hem dit later zou doen. Het was gisteren de vierde dag van Kroesjtsjefs verblijf in Albanië, dat twaalf dagen zal duren. Zijn toespraak te Koritza werd o.m. aangehoord door de Soivet-minister van Landsverdedi ging, Malinofski, de leider der Albanese communistische partij, generaal Enver Hoxha en de Albanese premier Mehmet Sjehoe. Kritiek op Amerikaans raketprogramma De commissie voor de toewijzing uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren uiting gegeven aan haar ontevredenheid over de gang van zaken op het gebied van de raketpro- duktie. Zij verklaarde een regeling op het hoogste niveau van deze kwestie te willen afdwingen. Het door de regering ten behoeve van de contructie van de „Bomarc" gevraag de bedrag werd met ruim een derde tot ongeveer 450 miljoen dollar besnoeid. Volgens de commissie heeft de regering tot dusver al 1,9 miljard dollar voor de „Bomarc" uitgegeven, zonder dat deze vliegende bom geheel voor operationeel gebruik gereed is. De commissie sprak zich er voor uit, meer geld ter besohikking van het leger te stellen teneinde de produktie van de „Nike-Zeus" anti-raketprojectielen te versnellen. Vakbondsleiders in V.S. schuldig aan afpersing Drie vooraanstaande functionarissen van de Amerikaanse vakbond van vrachtautochauffeurs zijn gisteren aan gehouden, beschuldigd van afpersing en het gebruik van dwangmiddelen. Het zijn de landelijke vice-voorzitter John O'Rourke, de voorzitter van de afdeling New York Joseph Degrandis, en de se cretaris-penningmeester van doze af deling, Ernest Zundel. De beschuldigingen houden verband met een onderzoek van een jury te Nas sau County (New York) naar de exploi tatie van muziek- en gokautomaten. De bond van vrachtautochauffeurs die anderhalf miljoen leden telt, is vorig jaar een der voornaamste doelwitten ge weest van een Senaatscommissie die een onderzoek instelde naar misbruiken in de vakbeweging. Twaalf doden bij explosie in Japanse vuurwerkfabriek Tenminste twaalf mensen zijn vandaag om het leven gekomen door een gewel dige ontploffing in een vuurwerkfabriek te Kamisato in Japan. Er zijn een 200 gewonden. Elf van de twaalf doden zijn arbeiders van de fabriek. Het twaalfde slachtoffer is een meisje van een aangrenzende school die door het geweld van de ont ploffing zwaar beschadigd werd. Onder de gewonden bevinden zich 70 kinderen van deze school. Tot op een afstand van 500 meter van de fabriek zijn huizen beschadigd. De Grieken blijven kalm Premier Karamanlis van Griekenland heeft gisteravond in een officiële verkla ring gezegd, dat de redevoeringen, die Kroesjtsjef deze week heeft gehouden en „die kennelijk bedoeld waren om het Griekse volk angst aan te jagen", dit volk zijn kalmte niet zullen doen ver liezen. „Kroesjtsjef staat aan het hoofd van een zeer grote en machtige staat, waar mee Griekenland oprecht goede betrek kingen wil onderhouden, ondanks de verschrikkelijke gebeurtenissen uit de jaren 19461949 (dit was de tijd van de communistische guerillastrijd'", aldus Karamanlis. „Maar de tactiek die Kroesjtsjef nu tegen Griekenland volgt en de redevoeringen, die hij aan onze grenzen houdt, moedigen onze wil tot het onderhouden van goede betrekkingen met de Sovjet-Unie volstrekt niet aan". T elexapparatuur op een zeeschip Het bij Verolme op Rozenburg ge bouwde tankschip „Tamara" is zijn eerste reis begonnen met een primeur aan boord, n.l. 'n draadloos werkend te lexapparaat. Totnutoe was het vrijwel onmogelijk op zee goede resultaten met zo'n „verresenrijver" te bereiken in ver band met atmosferische storingen, inaar de telexexpert van het Dr. Neherlabo- ratorium van de P.T.T., de heer H. C. A. van Duuren. is erin geslaagd verschil lende technische verbeteringen aan te brengen, waardoor, naar hij hoopt, de nadelen voor de scheepvaart zijn opge heven. Uiteraard geldt het hier een experi ment, waarvan vooral op de lange af stand de bruikbaarheid nog bewezen moet worden .maar men is vol goede moed. Het apparaat wordt aan boord bediend door een functionaris van de P.T.T. Prins Bernhard zal een luchtvaartweek in Brighton openen (Van onze Londense correspondent) Morgen zal Prins Bernhard de lucht vaartweek van Brighton openen. Het is de eerste maal, dat deze wordt gehou den en de belangrijkste gebeurtenis in deze beroemde badplaats sinds de oor log. Prins Bernhard zal met zijn eigen toestel morgenochtend om 11 uur op de vlieghaven van Shoreham landen. Daar na zal hij zich naar het „pavilion" in Brighton dat eens koninklijke ver blijfplaats was begeven waat hij door de burgemeester zal worden verwel komd. De Prins zal de erewacht van de Royal Air Force, die in de tuinen van het paviljoen wordt opgesteld, inspec teren en daarna met een korte toespraak de li'S'itvaartweek voor geopend verkla ren. Hierbij zal hij een toorts ontsteken, welke gedurende de week in het park zal blijven branden. Dit is bedoeld als een symbool van dankbaarheid voor het geen de geallieerde luchtmachten tij dens de oorlog hebben gedaan en voor hetgeen ze tnans betekenen voor de handhaving van de vrede. Van Britse zijde onderstreept men speciaal de be langrijkste taak, welke Prins Bernhard als leidende figuur in de vrije Neder landse luchtmacht heeft verricht. De luchtweek valt samen met het jaarlijkse congres van de Royal Air Force Asso ciation, de vereniging welke de belan gen van de leden van de Britse lucht macht behartigt. Prins Bernhard is be schermheer van de Nederlandse afde lingen van deze vereniging. Na een re ceptie ter ere van de Prins zal het ge meentebestuur hem een lunch aanbie den, welke eveneens in het indrukwek kende, in Byzantijnse stijl opgetrokken paviljoen zal worden gehouden. Ver volgens zal de Prins naar Shoreham te rugkeren om daar de luchtvaartdemon straties bij te wonen, waarna hij naar Nederland zal terugvliegen. MIRAGE-STRAALJAGERS VOOR NEDERLAND? (Van onze correspondent te Bonn) Twee commissies van de Bondsdag onderzoeken thans de mogelijkheid van de bouw in licentie van straljagers van het type Mirage (Frankrijk), en Star- fighten (Amerika). Reeds heeft een groep Franse vliegtuigexperts contact opgenomen met een bekende, nog niet nader genoemde. Westduitse Industrie- groep voor de fabricage van de Mirage, die dan o.m. ook aan Zwitserland, Bel- gie en Nederland geleverd zouden kun nen worden. En natuurlijk ook aan de Duitse luchtmacht. Helikopter bij een tewaterlating De tewaterlating van de 32.000 iton metende Caltex Amsterdam, die morgen ochtend bij Wilton Feijenoord in Schie dam plaats vindt, zal door de werf wor den benut om na te gaan hoe de tewaterlating van nog grotere schepen in de toekomst zal moeten geschieden. In de omgeving van het. sdhip, aan boord zelf en in een helikopter die tijdens het van stapel lopen boven het schip zal vliegen, zullen filmtoestellen de hele gang van zaken vastleggen. Aan de hand daarvan zal men kunnen zien, welike maatregelen genomen moeten worden om later het tewaterlaten van 70.000 itonners mogelijk te maken. De helling, waarop de Caltex Amsterdam is gebouwd, zal direct na de tewaterlating worden verlengd om de bouw van een 48.000 ton metend schip voor Franse rekening mogelijk te maken. De breedte wordt meteen al in overeenstemming gebracht met de bouw van schepen van 70.000 ton. De rivier is ter hoogte van de werf voor de (tewaterlating van de Caltex Amsterdam nauwelijks breed genoeg. Voor de grotere schepen zijn de speciale maatregelen, die aan de hand van de filmopnamen zullen worden voorbereid, dus geenszins overbodig. Het vliegtuigongeluk in Zuid-Limburg Het enige overlevende slaohtoffer van het vliegongeluk, dat gisterochtend bij het vliegveld Zuid-Limb^-g is gebeurd, de 25-jarige heer B. Nijo uit Maarssen bij Utrecht, die in het ziekenhuis St.- Annadal te Maastricht is opgenomen, maakt het hoewel hij ernstig gewond is naar omstandigheden wel. Er is geen direct levensgevaar meer. Hij is bij kennis gekomen en heeft reeds enkele mededelingen kunnen doen over de om standigheden waaronder het toestel neerstortte. Hierover wenst men op het ogenblik zich niet verder uit te laten. JEURSO VERZICHT Internationals verdeeld Amsterdam, 29 mei De markt droeg vanmiddag, voor de laatste beursdag van deze week, een verdeeld karakter voor de internationale waarden. In de niet-officiële ochtend- handel lagen de aandelen wat onder druk, door de discontoverhoging van drie tot 3% procent door de Federal Re serve Board in Amerika. Aangezien deze verhoging in Wall Street pas na beurs bekend werd, wilde men in Amsterdam eerst de openingskoersen van vandaag in New York afwachten, alvorens nieuwe posities aan te gaan. Vrijwel alle waar den noteerden, t.o.v. het vorig slot, lager. Kon. Olie als laagste koers f. 163.50, Unilevers op 582, Philips op 667 en AKU's op 340%. In de officiële middag- beurs was de stemming belangrijk beter en de koersen voor de internationale waarden hoger vergeleken bij die van de ochtenduren. Kon. Olies op f. 165 te gen gisteren als slotprys f. 165.70. Pari teit Amerika was f. 164.30. AKU's lagen opnieuw vast in de markt op aankopen van het publiek en voor Duitse rekening. De rayon-aandelen ste gen van 345 tot 348 Deslotprijs van gis teren was 345. Philips op 670 een viertal punten beneden gisteren evenals Unile vers op circa 582. De KLM-papieren wer den onveranderd geadviseerd. De stemming op de Scheepvaartmarkt was ook vandaag niet onvriendelijk en de koersen lagen merendeels boven het slotniveau van donderdag. In de Cul tuursector werden Deli's vlot verhandeld en de tendentie was bepaald willig. De koers steeg van f. 169 tot f. 171.50 om daarna weer terug te vallen op circa f. 170. De slotkoers van gisteren was f. 166. Voor deze willige stemming waren geen bijzondere redenen aanwezig. HVA's ontmoetten flinke belangstelling, doch konden het niet verder brengen dan een puntje winst. Overigens gebeurden er in deze sector geen dingen van bijzon dere betekenis. Staatsfondsen iets ge makkelijker. Van de locale markt waren Hoogovens opnieuw hoger. Aandelen Walvisvaart kregen een iets hogere adviesprijs. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 mei Londen 10.61%—10.62Vb; New York 3.77-ft—3.77H; Montreal 3.92^—3.92^; Parijs 77.0077.10; Brussel 7.57% 7.57%; Frankfort 90.32—90.37; Stock holm 72.95—73.00; Zürich 87.44%— 87.49'%; Milaan 60.83%—60.88%Ko penhagen 54.7954.84%; Oslo 53.00% 53.05V2; Wenen 14.583/4—14.59yiAn kara 3.76%—3.77Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23 1334%. Advertentie Drink a/s f,Jonge" moef zy/// Beurs van Amsterdam Vrijdag 29 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 10011 100H Ned. '59 4%100V& lOOff Ned '53 33/4 95 95% Grootboek obl. 3% 81 ft Ned '47 3% (3) 92% 92« Ned '51 3% 95 95 Ned '53 (3%) 93% 93H Ned '56 3% 93% 93H Ned. '48 3% 87% 88% Ned. '54 3% 87% 88% Ned. '55 I 3% 87%B 88 Ned. '55 II 3%90% 90% Ned. '37 3 89% Dollarlng '47 3 91% 91ft, Investeringscert 3 97% 97-ft Ned 62-64 3 98 H 98ft Indie '37 A 3 92% 93 Grootboek '46 3 90fjj Ned W.B 6% 111% 1113/* ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41 41 Nat. Handelsbank 153 156 Ned. Handelmy. 225% 227 Amst. Rubber 93% 92 H.V.A147% 1483/4 Senembab181% 183 A.K.U. 344% 348% Berkel's Patent (v.) 288 271exd. Calvé Delft cert 602 593 Deli MiJ.en (Ver.) 166.— 170.25 Kon Pap v Gelder 245 2443/4 Hoogovens eet522 527 Müller en Co. N. B. 320 324% Ned. Kabelfabr4i8ex. 410 Philips 6733/4 6683/4 Philips pref267 262 2SJieveiU r- 586 Wilton Feyenoord 214 214% Billton 2de r285 280 Dordtse Petr. gew. 727% 72ll\l Kon. Olie (f.20.—) 167.20 160.90 idem (50 f 20 -) 165.70 164 60 Holl Amer Ujr 159% 16Öjm Java China Paket 137 137 KXJV1 132 Kon Ned Stmv Mij 150% i^iu, Kon Paket My 135y4 {35™ Stoomvaart My Ned 145 14,5 Nievelt Goudr eert 129% 129% v. Ommeren eert. 9ci 9*91/ Kon Rott Lloyd 141 Ned Scheepv Unie 137% 138% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dan- '47 (3%) 3.. 953/4 94% idem '48 (3%) 95% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% 98% idem '37 I-in (3%) 94% 94% idem *38-1 (3%) Bankwezen Bant N. G. '58 (5%) 105% 105A id. N. W. B. '52 <4%) 99 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 98% 99 A'dam '51 2% 87% 87 A'dam '56 I 2% 84 93 A'dam'56 H 2% 96 96 Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2% 84 Den Haag '52 12% 92 90% Idem n 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 92 Idem II 2% 91% 91 Idem '57 2% 100% Utrecht '52 2% 91% 90% Z.-Holl 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco mm,. 202.50 202.50 Amst. Bank 284 285 H.B.U eert240 238% Rott. Bank 263 264 Twentsche Bank 240 241 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 386B 390 Borneo Sum. H. My. 65% 64% Ned. G. en Sp. fabr. 265 266 Kon. Ned. Grofsm. 137% 137% Intematio133% 132 Int. Kunststoffenind. 52% 52% Leidse Wolspinnerij 371 370 Rott. Droogdok My 615 614% Sikkens Lakfabr. '53 550 556 Tieleman en Dros 5L Ned My Walv.vrt. 123% 123% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9 9 Amerik. fondsen Canadian Paclfio R. 29% 29A Intern. Nickel 92 91% Anaconda 67% 66% Bethlehem Steel62 52% Cities Service 57% 57% General Motors 51% 51% Kennecott 112% 112% Republic Steel 74% 74% Shell Oil 843/, My2 Union Pacific Un States Steel 95% 95% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V K 28/5 Edelmet Kon AA 78 Pref wa Idem 87% 90GB Electrolas B 315GB 316GB Holl Constructie 396 398GB lng bur v Bouwnyv 230GB 235 Ver Touwfabrleken 275G Wernlnk's Betonm 123 122% Van Wyk Tetiel 66GB 67% Zaalberg 103 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7