Hervormde wijkgemeente in Leiden- zuidwest opende „Het Boshuis" ISO Grote vreugde over gereedkomen van liet tijdelijk wijkcentrum F. BONNET SMYRNA-KARPETTEN Toonkunst" kinderoperette Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 29 mei 1959 Tweede blad no. 29758 Het was gisteren voor de hervormde gemeente van Leiden in het algemeen en voor de wijkgemeente „Boshuizerwijk" in het bijzonder een vreugdevolle dag. De sinds 1 januari van het vorig jaar bestaande wijkgemeente had totnutoe geen eigen onderkomen, waar het wijk- werk gecentraliseerd kon worden en men was dus aangewezen op de aula van de Prinses Margrietschool en het lokaal van de Speeltuin vereniging „Westerkwartier" om de diverse activiteiten plaats te doen vinden. Gisteravond echter is het wijkcentrum van de Boshuizerwijk geopend en daar was men uiteraard zeer verheugd over. Het is wel een tijdelijk onderkomen, maar men is er toch uitstekend mee geholpen. Als naam is gekozen „Het Boshuis". Tal van genodigden waren gisteravond bijeen gekomen in het aanvankelijk nog naamloze wijkcentrum. De voorzitter van het centrale college van kerkvoogden van de hervormde gemeente, de heer D. van der Kwaak, sprak een welkomst woord. Hij las nadat men gezamenlijk gezang 136 1 had gezongen enkele ver zen uit Psalm 147 en Hebreeën 3. Het is voor de Boshuizerwijk vandaag een bij zondere dag, aldus de heer Van dei- Kwaak. Dit ogenblik maakt geschiede nis. In de snel groeiende stadswijk staat de jonge wijkgemeente voor een zware opgave. Een extra moeilijkheid daarbij was dat men geen plekje had waar men het wijkwerk onder kon brengen. Door een goede samenwerking tussen het be stuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, de kerkvoogdij en de wijk- kerkeraad is dit tijdelijk wijkcentrum tot stand gekomen. Op de lange duur zal er een permanent gebouw nodig zijn met een grotere capaciteit, aldus spreker, doch dat was op deze plaats niet moge lijk, aangezien de grond een andere be stemming heeft. De opzet van dit cen trum is eenvoudig, hetgeen overigens geen teken is van de geringe belangstel ling van de centrale kerkvoogdij. Het verheugde spreker zeer dat de wijkkerkeraad en de bewoners van de wijk reeds een grote liefde voor het gebouw aan de dag hebben gelegd, hetgeen o.m. is gebleken uit de werk zaamheden bij de inrichting. Door deze opening is een einde gekomen aan een weifelend begin en spreker hoopte dat men met ernst, voortvarendheid en durf aan het werk zal gaan. Omdat dit centrum tijdelijk is lan ceerde spreker de slagzin „Van hout naar steen", een plan voor f 60.000 ge durende vijf jaar. Met het overhan digen van de overdrachtsbrief aan de wijkpredikant, ds. H. Bouter, besloot de heer Van der Kwaak zijn toespraak. „HET BOSHUIS" Ds. Bouter bracht allereerst dank aan het college van kerkvoogden voor het tot standkomen van het gebouw. De wijkgemeente moest een hart hebben en dat hebben wij in dit gebouw gevonden. De kerkeraad zou zeer verontwaar digd zijn wanneer men in hervormd Leiden zou spreken over „die keet" of „die barak" en daarom heeft de wijk kerkeraad aan de wijkbewoners ge vraagd namen voor het gebouw op te geven. Er zjjn verschillende namen genoemd, waaruit tenslotte „Het Bos huis" is gekozen. De meisjesclub van de wijk zorgde er voor dat die naam, tijdens het opzeggen van rijmpjes, bekend werd. In de naam, aldus ds. Bouter, vindt men „huis": het gebouw moet een huis zijn voor de ge meente De naam heeft speelse preten ties en suggereert iets van rust en ont spanning die jong en oud nodig heeft in deze rusteloze tijd. De zondagsschool en kinderkerk zullen direct bezit nemen van „Het Boshuis" en ook de spreekuren van de predikant zullen er gehouden worden. Na de vakantie hoopt men er vele nieuwe activiteiten te kunnen ont wikkelen, zoals o.m. een bejaarden- sociëteit en jeugdwerk. WIJDE PERSPECTIEVEN Dit gebouw kan enkel aan zijn doel beantwoorden als de gemeente het huis van Christus is, aldus spreker. Wij moe ten Hem niet willen ontlopen doch open zijn voor God. Als deze geest ons bezielt heeft „Het Boshuis" te maken met wijde perspectieven: de opgaande lijn van de vrijmoedigheid, die loopt tot God en de lijn, die loopt naar het einde der tijden. In ons wijkcentrum zullen die twee lijnen elkaar snijden en een kruis vor men. Spreker bracht tenslotte nog dank aan allen, die meegeholpen hadden aan het tot standkomen en inrichten van het gebouw. In het bijzonder dankte hij „Jong K. en G.", dat een muzikale mars door de wijk gemaakt had om uiting te geven aan de vreugde. Vijf leden van deze vereniging verleenden ook mede werking bij de begeleiding van de ge meentezang. De voorzitter van het bouwfonds comité, de heer De Vos, overhandigde aan de penningmeester een bedrag van f 637.50, de opbrengst van een lijstcol- lecte die in de wijk gehouden was voor de inrichting van het wijkcentrum. Namens de centrale kerkeraad voer de ds. H. J. van Achterberg het woord, die de naam „Het Boshuis" fantas tisch gekozen vond. Hij wees er op dat de huizen in de nieuwe wijken uit de grond worden gestampt; de kerk mag dan niet achteraan komen. Namens de Speeltuinvereniging „Wes terkwartier" sprak de heer J. Crama, die erop wees dat men altijd prettig had samengewerkt in de tijd dat nvn het' Het eenvoudige, doch gezellige interieur van Het Boshuis". (Foto L.D./Van Vliet) gebouwtje in de Ten Katestraat ge bruikte. Tenslotte voerde de heer Th. Wetting het woord namens de kerke- raadsleden. Wij hebben hier van alles gedaan in de laatste dagen, dat niet tot het eigenlijk ambtswerk behoort. We hebben allerlei gereedschap gehanteerd en om in de sfeer te blijven bood hij de voorzitter van de wijkkerkeraad, ds. Bouter, een „stuk gereedschap" aan in de vorm van een voorzittershamer, in de hoop dat daarmede spijkers met koppen worden geslagen. VEEL BELANGSTELLING Het officiële gedeelte was hiermede beëindigd, doch men bleef nog lang na praten, terwijl tientallen wijkbewoners een kijkje kwamen nemen in het nieuwe wijkcentrum, dat behalve een grote zaal, een kerkeraadskamer, een catechisatie lokaal, een keukentje en toiletten bevat. Het geheel is gezellig aangekleed met fleurige gordijnen en kleedjes op de tafeltjes. Het gebouw was feestelijk ver sierd met bloemstukken en planten, die ten geschenke waren gegeven. Tot de cadeaus behoorde ook een elektrische klok. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.m. enkele predikanten, vertegenwoor digers van andere wijkgemeenten, van kerkelijke colleges, leveranciers, verte genwoordigers van de wijkraad der Geref. Kerk onder wie ds. H. Heule, kerkvoogden en tal van medewerkers uit de wiik Vier jubilea bij „De Sleutels" Bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.lu De Koster en Co. blijft men nog even in de jubileumsfeer. Werd onlangs onder zeer grote belangstelling het 75- jarig bestaan van „De Sleutels" her dacht, gisteren maakten niet minder dan vier medewerkers hun veertig dienstjaren bij deze N.V. vol. Het waren de heren J. van Hoeflaken en J. J. van Oosten, beiden werkzaam in het maga zijn, de heer Jac. Ouwerkerk. chef van het materiaalmagazijn en de heer J. Mieremet, die thans op het kantoor werkzaam is. Alvorens zij in de kring van het per soneel werden gehuldigd, vond een ont vangst in de directiekamer plaats. Een der directeuren, de heer H. J. de Koster, weidde in het kort in waarderende zin uit over de arbeidsprestaties van de jubilarissen. Een woord van dank, dat een tastbare vorm kreeg in de aanbie ding van een enveloppe met inhoud. Hierna verplaatste de feestvreugde zich naar de recreatie zaal, waar ir. F. K. T. Beukema toe Water, eveneens directeur van „De Sleutels", de jubila rissen complimenteerde met hun jubi leum, waarbij hij tevens gelegenheid vond hen t-e danken voor hun toewijding en ijver nu reeds zovele jaren aan het bedrijf gegeven. De heer De Koster, die hier nu in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel het woord voerde, over handigde aan ieder der jubilarissen het vererend getuigschrift, met daarbij be horende gouden medaille, van deze Maatschappij. Nadat ir. H. A. Bol enkele aardige herinneringen had opgehaald Uit de lange tijd, welke de jubilarissen aan het bedrijf verbonden zijn, bood de heer J. Beekman namens het Jubileumfonds gelukwensen aan. Tenslotte releveerde de heer J. C. Mattaar, voorzitter van de Personeelsvereniging M.D.S., de trouw en belangstelling van dit viertal voor deze vereniging. Talrijke geschenken, w.o. van het Jubileumfonds een en veloppe met inhoud, werden aangebo den. Mede uit naam van zijn mede-jubile rende collega's dankte de heer Mieremet voor deze hartelijke huldiging. 'n droomscooter MOTORHANDEL LEVENDAAL 132 - TELEF. 20624 PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Over de invloed van enkele antaoida en anti- cholinergica op de pH van de maag inhoud bij patiënten met een ulcus duodeni". de heer J. B. Lips, geboren te Rotterdam en thans wonende te Heer len. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld Over het verband tussen toxiciteit en lvsogeniteit bij corynebacterium diph- theriae" de heer R. P. Mouton, geboren te Almelo en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „The Buddhist conquest of China" de heer E. Zürcher, geboren te Utrecht en thans wonende te Oegst- geest. De promotie geschiedde cum laude. In Zwitsers kinderdorp werkt men aan de vorming van een nieuw mensdom O Leidse huisvrouwen kochten' peetschap Dr. A. de Vletter uit Bloemendaal hield gistermiddag op een in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" ge houden bijeenkomst van de afdeling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen een Praatje bij een plaatje". Aan de hand van een aantal lichtbeelden n.l. vertelde deze oud-rector van het Ken- nemer lyceum het een en ander over het bekende kinderdorp Pestalozzi bij Trogen. Dit dorp, genoemd naar de in 1746 geboren en in 1827 overleden Jo- hann Heinrich Pestalozzi, die zijn leven gaf voor het verbeteren van het lot der oorlogswezen in zijn (Napoleon tische) tijd, is voortgekomen uit de verschrikkelijke ellende van de afge lopen wereldoorlog. Walter Robert Corti, een Zwitser, kwam al in 1944 met het plan om kin deren uit verschillende landen in het gastvrije Zwitserland niet alleen op te nemen maar ook enige tijd te houden. Het plan dreigde aanvankelijk om financiële redenen te mislukken, maar op het laatste ogenblik was het beno digde geld bij elkaar geschraapt. De Zwitserse jeugd hield n.l. in 1945 een collecte ten behoeve van een fonds, dat de oprichting van een groot kinderdorp beoogde. In 1946 kon met de bouw van dit merkwaardige dorp worden begon nen. Kinderen uit geheel Europa, die in de oorlog geleden hadden, kwamen daar bijeen en leerden er de grondbeginselen van broederschap en verdraagzaamheid kennen. HOOGPOOL nieuwe rustige dessins. 200 x 300 298. 225 x 325 368.— Vrijblijvend zichtzending. WONINGINRICHTING BULTHUIS Botermarkt 23 9? Morgen straatcollecte Diaconessenhuis Onder het motto „Geef gul" wordt morgen een straatcollecte gehouden ten bate van het Diaconessenhuis. In verband met de bouw van een nieuw Diaconessenhuis aan de Houtlaan valt het te begrijpen, dat er veel geld nodig is en men niet voor niets juist dit motto aan de collecte heeft verbonden. WANDELTOCHTEN EN NACHT WANDELTOCHT „DE STALEN BAND" Op zaterdag 27 juni en zondag 28 juni organiseert „De Stalen Band" wee^- de jaarlijkse wandeltochten en nachtwan deltocht. De afstanden bedragen 10, 15, 20, 30 en 40 km. en voor de nachttocht 60 km. De starttijden zijn op zaterdag 27 jun-i van 2—3 uur, op zondag 28 juni van 1012.30 uur en voor de nachttocht op zaterdag 27 juni van 2223 uur. De start heeft plaats vanuit de recreatie zaal der N.V. Holl. Constr. Werkplaat sen aan de Zoeterwoudseweg 1. Iedere deelnemer(ster) ontvangt een speciaal voor deze tochten ontworpen medaille. Voor de nachtwandelaars zal, zoals gebruikelijk, dank zij de medewer king van de directie der H.C.W.. een bijzondere herinnering worden uitgege ven. Elke vereniging, die met ten min ste elf leden deelneemt, ontvangt bo vendien nog een verenigingsprijs, ter wijl tevens speciale gröepsprijzen be schikbaar worden gesteld. De medische verzorging geschiedt door de E.H.B.O.- Raad-Leiden. Inlichtingen over deze tochten kunnen worden verkregen bij de heer A. van Heusden, JuTiana van Stolberghof 37, alhier. De heer D. van der Kwaak bezegelt met een handdruk de overdracht van het wijkcentrum aan de prae- ses van de wijkkerkeraad ds. H. Bouter (rechts). (Foto L.D./Van Vliet) MEJ. DR. G. GROSHEIDE OVERLEDEN. Oud-lerares Christelijke H.R.S. Op 71-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden mej. dr. G. Grosheide, oud- lerares geschiedenis aan de Chr. H.B.S. alhier en aan de drie-jarige Chr. Han- dels-h.b.s. te Amsterdam. Mej. Grosheide, te Amsterdam gebo ren, promoveerde 18 mei 1938 aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld „Bijdragen tot de geschiedenis van de anabaptis ten". De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal morgenmiddag om twee uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam geschieden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer H. Funnekotter (Den Haag)doet. ex. scheikunde de heer Th. J. Sekuur (Leiden): doet. ex. natuur kunde de heer B. U. Felderhof (Lei den). De dames K. J M. Bronsgeest (Heemstede) en L. J. Kantebeen (Al phen aan den Rijn), werkzaam in de Openbare Leeszaal en Bibliothejk „Reuvens" alhier, slaagden voor het diploma leeszaal-assistente, ingesteld door de Centrale Ver. voor Openbare LeeszaJlen en Bibliotheken. Groot succes voor Leny Stevens -Ridderhof Oude lieden zeggen elkaar: weet je nog wel? Kinderen vertelt men: er was eens. Altjjd is het: die goeie ouwe tijd! Dus was er gisteren in de Kinderoperette van „Toonkunst" in de Schouwburg haast vanzelfsprekend weer een koning en de koning had een dochter. En de pijnigende vraag voor Archibald III, de koning, luidde: met wie laat ik mün dochter trouwen, terwijl die van prinses Siena, de dochter, beduidde: wie wordt er mijn man? De koning, toen het stuk begon, wist het niet, de prinses wel, want zij had Ottokar lief en Ottokar haar. Edoch, een schoonzoon Ot en een dochter Sien, dat was de koning te schools en kinderachtig. Bovendien gin gen staatszaken voor; des konings kost bare pruik was zoek of gestolen en bui ten raad kondigt hij af, dat wie hem van dit probleem af helpt, het halve koninkrijk krijgt en de hele dochter. Er kan veel gebeuren op recherche naar de pruik van een schoonpapa-in- spé; de avonturen kunnen je temidden van de kabouters en van de rovers in het bos terecht brengen en daar valt zo een en ander te zien. En dan kan het je ook nog gebeuren om succes te heb ben en schoonzoon van de koning te worden. Want een koning van het ouderwetse sprookje behoort de deugd en is zijn woord getrouw. Zo wilde het het libretto van Mevr. v. d. Wouw, waar J. v. d. Wal zijn muziek had aangepast. Een sprookje als dit heeft in zich zelf geen enkele zin. Het reële nut ervan is wat regie en muzikale leiding ervan ma ken. een regie en leiding, die hier in handen lagen van Leny Stevens-Ridder hof. We zijn in de loop der jaren in Lei den en dè gemeenten eromheen nogal eens op kinderoperettes getracteerd, maar we dienen te zeggen dat Leny Ste vens de hoofdprijs krijgt in het denk beeldige concours. De costuums. die overwegend de bij smaak van „gehuurd" misten, braenten een ogenstrelende harmonie van kleu ren. Persoonlijk waren we zeer gechar meerd van die vier roze-lichtblauwe pa ges, die net vier Mozartjes waren, en van de prinses, gedost als het joodse bruidje van Rembrandt: was dat toeval of inval? De koorzang verder had frisse zuiverheid en welluidende bekoring. Het spel was voor een niet onbelang rijk deel geheel ongedwongen en intel ligent; het traditionele stijve houterige bleef beperkt tot wat restantjes van schuchterheid. De goede toneelbeschik king hield bovendien alles prettig over zichtelijk. De pianobegeleidingen van Ada van der Bent, helder, ook fijntjes, hebben zich nergens opgedrongen. Ballet, sabel- dansen. solodans, het had allemaal gra tie in de sierlijke dwarrelingen. Van de acteurs zelf kwamen ook wel eens on verwachte toegiftjes, van een kabouter b.v. die bevreesd raakte dat een over matige zwaartekracht zijn dijbedekking zou teisteren en met strelende gebaren het ding bezwoer, geordend aan zijn heup te blijven. De zaal ontgaat zo'n detail niet en ieder koddig onvoorzienig heid je verhoogt de oergezelligheid van het samen uit zijn. Actrices en acteurs loven gaat niet; er waren er zeventig, alle op h<rt program ma met naam en toenaam te vinden. Vóór de operette aan de beurt kwam, zat bij openschuivend gordijn de en semble-klas van de vioollerares Gerda Bromelow aangetreden, een flinke do zijn jonge strijkers in een wijde boog. Ze kregen niet meer directie dan wat geheime verre aanwijzingen achter de coulissen vandaan. Toch ging alles or kestraal gedisciplineerd toe en dit wijst op een minutieuse voorbereiding. Een Duitse dans van Mozart gleed van een leien dak. Desgelijks, en wel als een knappe prestatie, een Preludium, een ongemeen boeiend en dus welgekozen stuk van Badings met een suggestief tegenmotief. In het daarbij behorend Scherzo werden de stemlijnen sterk zelfstandig en verliep het daardoor een beetje moeizaam en tastenderwijs. Evenzo werd in de Allemande van Boesmortier niet die dappere homogeni teit van het begin verkregen. Maar men kan niet jong genoeg al weten, dat op de weg van de kunst het gemakkelijke niet bestaat en het volmaakte onophoudelijk strijd en studie kost. Als geheel gezien maakte ook deze kleine „Toonkunst"-deinon- stratie weer een voortreffelijke indruk op ons. V. NEDERLANDS HUIS? Het dorp ligt duizend meter hoog, vlak bij Trogen op Duitssprekend ge bied. Op het ogenblik tracht men te komen tot de oprichting van een Neder lands huis in dit vriendelijke kinderdorp, aldus dr. De Vletter, die tracht belang stelling op te wekken voor het Zwit serse oord. Volgend jaar, zo vertelde spreker, zal een actie onder de leerlin gen van middelbare- en ulo-scholen gehouden. Dr. De Vletter acht het slagen van deze actie van het allergrootste be lang, want in Pestalozzi immers wordt gewerkt aan de vorming van een ge heel nieuw mensdom! Aandacht werd op deze drukbezochte middag ook geschonken aan het mu ziekleven in het dorp, terwijl het ook aan verschillende aardige anekdotes niet ontbrak. Na de pauze was er ruimschoots gelegenheid om vragen te stellen over het behandelde onderwerp. Mevrouw C. Hageman-Verhagen, de presidente, leid de ook nu weer de bijeenkomst, op een na de laatste in het seizoen. Een voorstel van mevrouw Hageman om ter verkrijging van een z.g. peet schap over het kinderdorp een bedrag van honderd gulden uit de kas te stor ten, werd met veel enthousiasme aan vaard. EERSTE LEIDSE E.H.B.O.-BRIGADE. De cursus tot opleiding voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O., welke werd gegeven door de Eerste Leidse E.H.B.O - Brigade en onder leiding stond van dokter H. M. J. W. J. Kortmann is voor het seizoen 1958/59 weer succesvol ge ëindigd. Voor het examen, dat werd af genomen door dokter J. G. Bazuin, slaagden de dames: T. Boersma, C. H. S. E. Hofstede, N. JongkindKurpers- hoek, A. W. KooikerBrouwer, C. Later- veerBraamzeel, A. M. v. d. Leek, E. MieremetBraamzeel, M. v. Rossenv. Leeuwen, C. M. SchrijerLohman, H. A. Tijssen, I. Verhoeven, F. v. d. Worpde Boer, G. A. WeedaMolenaar; en de heren P. v. d. Berg, F. J. de la Court, J. Greeven, A. E. Habraken, Ph. Lasan- der, W. A. Marij't. Drie kandidaten wer den afgewezen. Mr. H. VAN DER LlNDEl\, diezoals gemeld, als opvolger van mr. S. J. Fockema Andreae is be noemd tot secretaris van het Hoog heemraadschap van Rijnland. SPEELTUINVERENIGING „RONDOM DE WATERTOREN" Maandagavond a.s. houdt de Speel tuinver. „Rondom de Watertoren" op de speeltuin aan de Dozystraat een propa- ganda-bijeenkomst voor leden en niet- leden. Twee dansgroepen t.w. R.-K. Nieuw-Holland en „Oud-Poelgeest" zul len volksdansen uiwoeren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3