EERST VRIJERE LOONVORMING EN DAARNA HUURVERHOGING WEERBERICHT Eigenlijk debat over de lonen en huurverhoging in juni of juli Ministers der Grote Vier in één vliegtuig terug naar Genève AAPJES OVERLEEFDEN HUN RUIMTEVLUCHT GOED Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 MEI 1959 No. 29755 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T MOTIE P. v. d. A. VERWORPEN (Van onze parlementaire redacteur Met 46 tegen 82 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteravond een motie van de P. v. d. A. verworpen, waarin werd gezegd, dat huurver- hoging niet aanvaardbaar is, alvorens de gevolgen van de bestedings beperking voor de loontrekkers zijn opgeheven. De Kamermeerderheid verwierp de motie op grond van de verklaring van minister-president prof. dr. De Quay, dat het kabinet op het standpunt staat: dat huur verhoging geen belemmering mag zijn voor loonsverbetering en dat geruime tijd vóór de huurverhoging wordt begonnen met de vrijere loonvorming, waardoor vermeerdering van welvaart voor de loon- trekkenden mogelijk wordt. Volgende week reeds „spelregel" - overleg Voor de motie stemden PvdA, PSP en de communisten. Tegen stemden KVP, AR, CHU, VVD en SGP. Volgende week reeds, had prof. De Quay meegedeeld, opent de regering het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over de „spelregels" van de vrijere loonvorming, opdat met loononderhandelingen direct kan worden begonnen, wanneer in juni of juli in de Kamer de nota is behandeld over de plannen met de lonen, de huren en de subsidie op melk. De maatregel vond de heer Burger ook financieel niet juist, want de ar beidsbemiddeling en de herscholing van werkloze arbeiders blijft berusten bij het departement van Sociale Zaken, zo dat twee departementen zich met de zelfde man gaan bemoeien. Hij diende een motie in, waarin de regering werd verzocht de Kamer een nota te doen toekomen met de motivering van de overbrenging en, in afwachting daarvan, de maatregel op te schorten. Geen uitstel Met het eerste deel van de motie, waarin een motivering wordt gevraagd, was de heer Romme (KVP) het eens, maar niet met het aandringen op uit stel van de maatregel. De eigen verant woordelijkheid van regering en Kamer moet uit elkaar worden gehouden. Als de Kamer het niet met de maatregel eens is, kan zij er zich bij de behande ling van de desbetreffende begroting te gen uitspreken, maar de Kamer moet niet bij voorbaat tegen de regering zeg gen hoe het moet. Met de laatste overweging was ook de heer Bruins Slot (AR) het eens. maar overigens verklaarde hij dat zijn frac- Advertentie KINDEREN EINDELIJK OP VRIJE VOETEN Amsterdam, 29 mei 1959. De naspeuringen naar de beste jongens- en meisjesschoenen hebben eindelijk resultaat gehad: wie HOLLANDIA CEMA-PATENT koopt, garandeert zijn kinderen voor nü en de toekomst bewe- gings-vrijheid door gezonde voeten. HOLLANDIA CEMA-PATENT schoenen - een uitvinding van een onzer grootste schoenenfabrieken: - Hollandia - zijn soepel als de voetzool zelf en speciaal ontworpen voor voeten-in-de-groei. Ze kunnen bovendien tegen een stootje, want, zo deelde de directie van de Hol landia schoenenfabrieken ons mede: „Elk van die talloze modellen (maten 2843 vanaf f 15.90) krijgt een half jaar ga rantie op de zolen mee Wie zijn kinderen lief heeft, geve ze dus HOLLANDIA CEMA-PATENT schoenen. Staatssecretaris van Financiën benoemd Tot staatssecretaris van Financiën is benoemd dr. W. H. van den Berge, die thans de destijds geschapen functie vervult van regeringscommissaris voor de belastingen. Deze laatste vervult hij sinds 5 november 1956. Van 1 februari 1953 tot 13 oktober 1956 was dr. Van den Berge eveneens bekleed met het staatssecretariaat van Financiën. De nieuwbenoemde staatssecretaris is niet aangesloten bij een politieke partij. Nu en dan zon De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Mati ge tot zwakke wind, aanvankelijk noor delijk, later veranderlijk. Koude nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 MEI Zon op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 1.36 uur; onder: 13.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.41 uur en 22.17 uur. Laagwater te 5.05 uur en 17.40 uur. tie tegen de overbrenging zeer ernstige bezwaren had. In hoge mate veront rust was de heer Tilanus (CHU) door de mededeling van de minister-presi dent, omdat de maatregel ais buitenge woon pijnlijk zou worden gevoeld. Laat de regering zich er nog eens ernstig over beraden. Men moet rekening hou den met de psychologische factoren, verklaarde de heer Oud (VVD), al was hij overtuigd, dat de langdurige werk lozen bij Maatschappelijk Werk niet in ae sfeer van „de bedeling" zouden ko men. Het kabinet moet de maatregel nog eens terdege overwegen. Over de departementale indeling heelt de rege ring echter zelf in de eerste plaats te beslissen en daarom zou hij niet zijn stem aan de motie geven. Alleen in de KVP leek de mening over de maatregel verdeeld, maar overigens had de gehele Kamer er bezwaren tegen. Nog eens overwegen Minister-president prof. dr. De Quay erkende, dat er aan de zaak psycholo gische kanten zitten, maar hij zette uiteen dat er geen sprake is van een overgang van de rechtssfeer naar de verzorgingssfeer en dat de sociale sta tus van de werkloze niet wordt aange tast. De uitkeringen worden afgestemd op het laatst genoten inkomen. De minister-president was echter be reid de bezwaren van de Kamer nog eens ernstig te overwegen. Over enige tijd zal dan een beslissing worden ge- Advertentie houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEM A PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden nomen, die gemotiveerd ter kennis van de Kamer zal worden gebracht. De Ka mer kan zich dan uitspreken. De motie van de heer Burger werd hierna met 46 tegen 82 stemmen ver worpen. Vóór de motie stemden PvdA, PSP en de communisten. Tegen stemden KVP. AR, CHU, VVD en SGP. Waarschuwing aan revolverbandieten Eis wordt jaar hoger als een vuurwapen is gebruikt (Van onze Amsterdamse correspondent) De staande magistratuur te Am sterdam zal in de toekomst bij het bepalen van de strafeisen een jaar meer aanhouden dan de te require- ren straf als de verdachte bij het plegen van een misdrijf in het bezit van een vuurwapen is geweest, ook al zou dat wapen niet zijn gebruikt. Deze mededeling deed de Officier van Justitie, mr. L. van den Berge, gister middag tijdens de behandeling van de overval op de Harderwijker slagerszoon G. Pfrommer (men zie elders). De roof overval is het misdrijf van de toekomst, aldus de officier Hij zal wellicht het misdrijf van inbraak verdringen. De roofoverval immers geeft de misdadiger de kans met een minimum aan intel ligentie en vaardigheid vaak veel geld te verwerven. Vooral op de jongeren en amateurs heeft dit grote aantrek kingskracht. Mr. Van den Berge stelde, dat de maatregel van het Amsterdamse parket mede is genomen nu gebleken is, dat de laatste tijd veel pistolen en revolvers uit het buitenland over de grens worden meegenomen. Hierdoor is het effect van de controle op de binnenlandse wapen verkoop verminderd. Blijf maar in de lucht totdat u het eens bent gewordenzei Eisenhower ironisch Westelijk plan voor minister Gromyko De ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier die, in verband met de teraardebestelling van John Foster Dulles, in Wash ington vertoefden, hebben gisteren op het Witte Huis 35 minuten met president Eisenhower beraad slaagd. De ministers vertrokken donderdag in een Amerikaans militair vliegtuig weer naar Genève. De Rus Gromyko. de Brit Lloyd en de Fransman Couve de Mur- ville verlieten het Witte Huis na de bijeenkomst gezamenlijk. Zij verklaarden lachend tegenover journalisten overeenstemming te hebben bereikt over een verkla ring, dat de conferentie met de president een .nuttig en aange naam verloop*' had gehad. Dit nummer bestaat uit 20 pag. Millie Perkins, de hofilrolspcel- j terhuis gebracht, waai zij bloemen ster in de Anne Frankfilm, heeft hing in de kamerwaar Anne gisteren een bezoek aan het Ach-1 Frank leefde. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mede, dat Eisenhower de hoop had geuit dat de vier ministers van Bui tenlandse Zaken, „in staat zullen zijn zodanige vorderingen te boeken, dat een daarop volgende bijeenkomst van de re- regeringsleiders gewenst en nuttig is." De vier ministers vertrokken gisteren uit Washington in hetzelfde vliegtuig. „Wij hopen dat wij bij de gedachten- wisseling tijdens de reis misschien en kele meer hoopvolle wegen tot overeen stemming kunnen vinden waaraan wij in Genève verder kunnen werken", aldus verklaarde de Amerikaan Herter. Het vliegtuig van de ministers, een DC-6, heeft oa. bureaus, radiotelefoon en een klein conferentie-appartement. Aan het eind van het vliegtuig is een ruime lounge waar de ministers de meeste besprekingen zullen voeren. De ministers hadden van president Eisenhower de ironische suggestie ge boord „dat ze maar in de lucht moesten blijven tot ze overeenstemming hadden bereikt". De president zou indien nodig wel een tankvliegtuig sturen zodat het toestel in de lucht brandstof zou kunnen innemen! Dit vertelde dr. Adenauer na een lunch, die Eisenhower aan de buitenlandse autoriteiten in het Witte Huis had aangeboden. Westerse eenstemmigheid De "New York Times" meldde heden uit Washington, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Groot-Britannië en Frankrijk (resp. Herter. Lloyd en Couve de Mur- ville) overeenstemming hebben bereikt over vier beginselen, die aan hun Rus sische collega. Gromyko. zullen worden voorgelegd en die een spoedig einde van de Geneefse conferentie, waarschijnlijk togen het einde van de volgende week. mogelijk zullen maken. Eén van de Westelijke ministers heeft, aldus de "New York Times", gezegd, dat een gezamenlijke opsomming van deze beginselen ruimte laat voor de essen tiële meningsverschillen van Oost en West, maar formeel het Russische ulti matum van 27 november van vorig jaar ongedaan maakt en de Sovjet-Unie ver plicht de status quo in Berlijn te erken nen totdat er een nieuwe overeenkomst tussen de vier grote mogend heden zal zijn gesloten. Volgens deze beginselen hebben de vier landen het recht in Berlijn te blij ven en kan de bestaande toestand alleen worden gewijzigd met instelling van alle vier landen, moeten de mogendheden zich verplichten hun meningsverschillen over Berlijn op vreedzame wiize uit de wereld te helpen, en dienen de grote mogendheden hereniging van Duitsland als doel te aanvaarden en te erkennen, dat in een bepaald stadium van deze procedure vrije en geheime verkiezingen gehouden zullen worden. Wiley wijst op rode economische agressie Senator Alexander Wiley, het oudste Republikeinse lid van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde gisteren dat er een „raad voor de economische oorlogvoering" dient te worden ingesteld, om het hoofd te bie den aan de Chinees-Russische agressie op het gebied van de handel en pro- duktie. In een rede voor de Senaat betoogde h(j, dat deze raad onder leiding van ae president zou moeten staan en zou moeten worden samengesteld op over eenkomstige wjjze als de Nationale Veiligheidsraad, die de militaire en veiligheidspolitiek coördineert. Hij ver klaarde, dat de „koude oorlog mogelijk op de wereldmarkten en op de produk- tielinie kan worden verloren. Het maken van plannen voor een economische oorlogvoering is even belangrijk als het maken van plannen voor militaire verde diging". De door de Senator voorgestelde raad zou moeten bestaan uit de president, de Belangrijk experiment geslaagd „Able" zat reeds 77 uur vóór de start in de neuskegel van de Jnpiterraket De twee aapjes Able en Baker, die gisteren met een Jupiterraket een reis tot 480 km. hoogte maakten en behouden op aarde terugkeerden, hebben deze tocht goed overleefd. Om half negen Nederlandse tijd werd de raket weggeschoten, een kwartier later viel de neuskegel van de raket (die een snelheid van 16.000 km. per uur had bereikt), in de Atlantische Oceaan, en om ruim 10 uur viste men deze neuskegel op, 2400 kilometer van de startplaats Cape Canaveral in Florida. Het was de eerste maal, dat een der gelijke proef in de V.S. met succes werd bekroond. Volgens geleerden, die de aapjes na hun terugkeer hebben onder zocht, hebben zij weinig van hun spec taculaire tocht te lijden gehad. De aapjes verkeerden tijdens hun reis buiten de dampkring ongeveer negen minuten in een toestand van schijnbare gewichts loosheid. Het slagen van de proef wordt door geleerden en technici beschouwd als een grote stap in de richting van een ruimtevlucht door de mens. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (Nasa) deelde mee, dat „Able", een rhesusaapje, al zeven en zeventig uur vóór de lancering van de raket in de neuskegel een plaats gekregen had. Dit was noodzakelijk geweest met het oog op het aanbrengen van zeer inge wikkelde apparaten. Het dier was in de tussentijd gevoed met een oplossing van zout en glucose. Volgens de woordvoer der had het zich op zijn gemak gevoeld in zijn isolement, daar het hieraan tevo ren was gewend. De andere ruimte reiziger, het eekhoornaapje Baker, was zes uur voor de lancering in de raket gezet. De woordvoerder verklaarde dat het feit dat de proef met twee vrouwtjes apen was genomen, louter toeval was. Vele van de opgeleide apen waren man netjes. Het aapje „Baker" zal langdurig wor den onderzocht in het medisch instituut van de marineluchtvaartdienst te Pen- sacola, terwijl „Able" in observatie gaat in het medisch instituut van het leger te Washington. Advertentie HEBT U f 92.- TE BESTEDEN? Kies dan waar voor uw geld! Kies móde die uw persoonlijkheid accen tueert móde, die uw verschijning een dominerende distinctie verleent. Vlot en sportief. BrixonI Sportcombi- natie de colberts van tweed of kamgaren in de nieuwste dessins de bijpassende pantalons in kamgaren, Tergal, Terlenka of Trevira. Voor jaarsmode 1959! Alleen Brixon ga randeert herenmode op niveau: blij vende pasvorm, blijvende distinctie! Busje tegen boom: zeven gewonden Een busje, waarin zeven leden van de Haagse balletgroep Marjo naar de ker mis te Deurne reisden, is gistermiddag aan de grens van de gemeente Helmond tegen een boom gereden. De leidster van het groepje, die achter het stuur zat, werd daarbij ernstig gewond. De zes an dere inzittenden, meisjes van rond 16 jaar en ouder, liepen lichte verwondin gen op. Vyf van de meisjes kwamen uit Den Haag, één uit Utrecht. De politie vermoedt, dat het ongeluk ontstaan is doordat een bestelwagen, achteruit uit de oprit van een boerdery de grote weg wilde oprijden. Het busje schampte deze wagen, als gevolg waar van de bestuurder van het busje juist zoveel macht over het stuur verloor, dat de wagen aan de andere zijde van de weg tegen een boom schoot. De auto werd zwaar beschadigd. ministers van Financiën, Arbeid en Han. del, de voorzitter van de raad van eco nomische adviseurs, de directeur van de dienst der begrotingen en andere door de president aan te wijzen leden. E)e raad zou aanbevelingen moeten doen voor: (1) het ontwikkelen van nieuwe produkten en het vinden van nieuwe markten om aan de verbruikers, behoeften over de gehele wereld te vol doen; (2) het vaststellen van de invloed van de automatisering op de werkgele genheid, de industrie en de economische vooruitgang; (3) het opvangen van de gevolgen van de invoerhandel op de bin nenlandse economie; en (4) het gelyke tred houden met de toenemende aanbod van in communistische landen gepro duceerde goederen op de wereldmarkt. Het rhesusaapje „Able", dat meet dan drie etmalen in de raket zat om een vlucht van 15 minuten te tnakenl Franse regering is weer bijgepleisterd Voortvarende benoeming van twee nieuwe ministers (Van onze Parijse correspondent) Binnen het etmaal is premier Michel Debré er al in geslaagd da twee gaten weer te dichten in ïijn regering, die door de ontslagaan vrage van zijn ministers van Bin nenlandse Zaken en van Land bouw, resp. Berthoin en Houdet, woensdag waren ontstaan. De portefeuille van Binnenlandse Za ken vertrouwde de premier, of beter de president van de repu bliek generaal De Gaulle, die de benoemingen dan ook onderteken de, toe aan de voormalige staats secretaris Pierre Chatenet; Land bouw kwam in handen van de conservatieve Senator Henri Ro- chereau. Het is wel kennelijk de bedoeling ge weest van De Gaulle en Debré door voortvarendheid te voorkomen, dat deze reorganisatie van het kabinet al te veel politieke stofwolken zou verwekken. Zij zyn in dat opzicht ook wel geslaagd, want koortssymptomen hebben zich in politieke kringen niet voorgedaan in tegenstelling met vroeger onder de Vierde Republiek, toen bij een vacature voor het onaanzienlijkste baantje in de regering de kandidaten-Kamerleden hij gend van opwinding zich in draf van uit alle politieke windhoeken bij het Matignon plachten te komen melden. Zelfs het feit, dat met de vervanging op de belangrijke post van Binnenlandse Zaken van Berthoin door Chatenet, die geen politicus maar een hoge functiona ris is, de laatste radicaal nu uit de re gering is verdwenen, heeft ook in de kringen van diens eigen partijgenoten nauwelijks merkbare deining vermogen te verwekken. Men heeft er zich blijk baar nu algemeen by neergelegd, dat De Gaulle ook op de voornaamste minis terposten liever ambtenaren of technici dan politici ziet zitten, om zo zijn per soonlijke inzichten vlotter in daden om te kunnen laten zetten. Op het parlementaire front hebben de voor- en tegenstanders van het stem recht de wapens echter nog niet ge strekt. De vlam van het verzet is giste ren zelfs van het Palais Bourbon naar het Luxembourg, de zetel van de Senaat, overgeslagen. En de weerstanden tegen het verbod, dat De Gaulle de beide Ka mers op wil leggen door een stemming van hun meningen te doen blijken, openbaarden zich onder de Senatoren gisteren zelfs zo dreigend, dat Debré er als tegenmaatregel goed aan meende te doen al zyn ministers te verbieden voor lopig nog een voet in het Palais du Luxembourg te zetten. Het verbod werd enkele uren later weer opgeheven. Doch dat het parlementaire raderwerk van de Vyfde Republiek al geruisloos functio neert, zal men beslist moeilijk kunnen beweren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1