Uiterst zware straffen geëist voor de laffe overval aan de Kruislaan j «-"NEUROTONIC"# Antwerpen verwacht zware straf in zaak dodelijke methylalcohol Schoten gelost op een neer loze soon van slager uit Harderwijk Tien jaar geëist tegen eehtpaar dat 5 pas geboren baby's doodde Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 mei 1959 Vierde blad no. 29755 Onmenselijk en beestachtig Advertentie zangeres Maria Callas, die voor hem poseerde na een optreden in Münehen, De beeldhouwer aan hei werk met links op de [otp Maria Callas, Koningin bij installatie Comité Vluchtelingenjaar Het ligt in het voornemen van Konin gin Juliana aanwezig te zijn bij de in stallatie van het Nationaal Comité Vluchtelingenjaar 19591960 op 3 juni a.s. des morgens om 11 uur in het Vre despaleis te Den Haag. De installatie van het comité zal ge schieden door de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Het zal de taak zijn van dit comité om plannen op te stellen en te doen uitvoeren voor een bydrage van het Ne derlandse volk aan het „Wereldvluch- telingenjaar" en tevens om in overleg met de regering en met de bevoegde in ternationale instanties, zoals de Hoge Commissaris der VN voor de vluchte lingen, passende bestemmingen te vin den voor de geldelijke opbrengst der actie. De verscheidene groeperingen van het Nederlandse volk op levensbeschouwe lijk en maatschappelijk gebied zullen in het comité zijn vertegenwoordigd. Ook in een aantal andere landen zijn soort gelijke comité's in oprichting of reeds opgericht. Het is de bedoeling dat van Juni 1959 tot juni 1960 aan de vluchtelingenpro blemen in de gehele wereld bijzondere aandacht zal worden besteed. De Oostduitse atleet Siegfried Va lentin heeft tijdens wedstrijden in het Potsdam-stadion te Berlijn het Euro pees record op de mijl verbeterd. Hij legde de 1609,31 meter af in 3 min. 56.5 sec. en bleef daarmee 0.7 sec. beneden het Europees record van de Brit Derek Ibbitson, Dr. Killian neemt ontslag als Eisenhowers adviseur President Eisenhowers speciale weten schappelijke raadsman, dr. J. R. Kililan, heeft zyn ontslag ingediend. De Ameri kaanse president heeft het ontslag van Killian, die hem anderhalf jaar in wetenschappelijke en technologische zaken voorlichtte, aanvaard. Prof. dr. G. B. Kistiakofsky, hoogle raar aan de universiteit van Harvard en lid van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen, zal Kil lian opvolgen. Het ontslag gaat midden Juli in als Killian op eigen verzoek terugkeert in zijn vorige functie van voorzitter van Massachusetts technologisch instituut. Hij blijft echter wel lid van Eisenhowers wetenschappelijke adviescommissie. De in Rusland geboren Kistiakofsky is hoogleraar in de scheikunde. Killians benoeming tot Eisenhowers raadsman dateerde van begin 1958 toen de Russen hun eerste kunstmaan gelanceerd had den en Amerika sterker nadruk op wetenschappelijk en technisch onder zoek ging leggen. Advertentie Feestelijke intocht „Leidsch Dagblad" basis-klok voor Katwijkse carillon wordt morgen in Katwijk afgeleverd In december van het vorig jaar begon de actie om te komen tot een carillon in de toren van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee. Reeds direct bestond er groot enthousiasme voor dit plan en van vele zijden werd medewerking toegezegd. Een definitieve opdracht tot het gieten van het carillon heeft het actie-comité echter nog niet durven geven. De eerste klok evenwel, de basis- klok, geschonken door het Leidsch Dagblad, is zoals wij eerder uitvoerig schreven, reeds gegoten en morgen zal die klok fees telijk ingehaald worden in Katwijk. Zij zal worden opgesteld bij de Oude Kerk. Morgenmiddag zal de „Leidsch Dagblad" basis-klok op een open wagen van de Nederlandse Klok kengieterij B. Eijsbouts N.V. uit As ten de gemeente binnenrijden. De met bloemen versierde klok komt omstreeks 3.30 uur aan bij de nieu we Rijnbrug te Katwijk aan den Rijn en vandaar gaat de stoet naar het terrein van de Oude Kerk aan de Boulevard. De directeur van het Leidsch Dagblad zal daar de klok overdragen aan de Katwijkse burge rij. Het zal een feestelijke intocht worden, want vele Katwijkse ver enigingen zullen hun medewerking verlenen, zoals de muziekvereniging UNI, Harmonie Katwijk, DWS, Her cules, Amicitia en andere sportver enigingen. Van de kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente te Katwijk aan Zee is vergunning gekregen de klok op te stellen op het plein bij de Oude Kerk. Het Leidsch Dagblad heeft er zorg voor gedragen dat in de kroon van de klok tijdelijk een offerblok wordt bevestigd, zodat ieder, die de klok komt bekijken, een offer voor het carillon kan brengen. De overdracht van de klok aan de Katwijkse burgerij zal plaats vin den om 5.30 uur. REEDS VELE GIFTEN De actie van het carillon-comité heeft weerklank gevonden in alle lagen van de bevolking. In totaal is reeds een bedrag van f. 12.000 aan giften en toezeggingen binnengeko men; dat is dus ruim een derde van het totaal benodigde bedrag van f. 33.000. Behalve giften heeft het comité ook nog enkele klokken ge kregen, die na het geven van de de finitieve opdracht gegoten zullen worden. De klokken zullen de na men dragen van de gevers. Ge schonken zijn reeds de klokken „Willem Wouda" van de uitgeefster van de Katwijkse Post, „C. van Tongeren", een geschenk van de fa milie Van Tongeren te Katwijk aan Zee. een klok van de dames Van Rhijn te Leiden, ter herinnering aan dr. H. B. van Rhijn, vroeger arts te Katwijk aan Zee en verder klokken van de familie N., D. en A. Haasnoot, notaris A. W. C. Verhees, de heer D. Ouwehand, de heer L. C. van der Marei te Katwijk aan Zee en van de Coöp. Raiffeisen- bank te Katwijk aan Zee. NIEUWE ACTIE Het binnenhalen van de „Leidsch Dagblad" basis-klok is tegelyk het startsein voor een nieuwe actie, waarbij huis aan huis intekenlijsten aan de burgerij zullen worden aan geboden. Vele medewerkers uit de Katwykse verenigingen hebben zich hiervoor reeds aangemeld, maar het comité kan nog veel meer vrijwilligers ge bruiken! De actie is echter niet be perkt tot Katwijk, zodat ook een beroep wordt gedaan op bedrijven en particulieren buiten de gemeen te. Gezien de offervaardigheid van de Katwijkse burgerij ver trouwt het comité er op dat bin nen enkele maanden een defini tieve opdracht voor het gieten van de beiaard kan worden ge geven. Acht dodeneen blinde en een verlies aan accijns van maar liefst 18.5 miljoen. Schandaal op grote schaal (Van onze Brusselse correspondent) Men verwacht in Antwerpen, dat de beschuldigden in de zaak van de verkoop van dodelijke methylalcohol zwaar zullen wor den gestraft. De hoofdbeklaagden. de in de nabijheid van Antwerpen wonende 41-jarige transporteur Gustaaf Corthout, en de apotheker Roger Hoet uit Berlare bij Lier, hebben de dood van acht perso nen, de blindheid van een en de ernstige ongesteldheid van talrijke personen op hun geweten. Vijftig andere beklaagden zijn niet direct bij het stoken van de dodelijke alcohol betrokken, maar hebben het goedje destijds in de handel gebracht, waardoor zij zich schul dig maakten aan ontduiking van de accijns op alcohol. Het bedrag accijnsrechten, die de Belgische schatkist aldus heeft moeten der ven, beloopt naar voor de recht bank kwam vast te staan 240 mil joen frank of circa 18.5 miljoen gulden!! De rechtzaak verloopt sedert maandag In een vrij verwarde atmosfeer. De zaal van de rechtbank van Antwerpen is veel te klein men hoort amper de stem van de voorzitter, daar deze weigert mi crofoons te laten installeren, terwijl de advocaten woedend zijn, omdat zij hun cliënten niet kunnen bereiken geduren de de debatten. Woensdag was de be langstelling van 't publiek al sterk ge daald. daar thans de experts aan het woord zijn met hun urenlange uiteen zettingen over de technische kwesties, ondermeer het onderscheid tussen ethyl en methylalcohol. Dit laatste produkt is wegens de giftige stoffen levensgevaar lijk, terwijl ethyl ongevaarlijk is; 3.5 gr. methyl in een gewoon glas veroorzaakt al dadelijk blindheid. De medeplichtigen van Corthout heb ben de methylalcohol verwerkt tot een levensgevaarlijke en minderwaardige Je never, verkocht in de bars van de Ant werpse havenwijk, wat verklaart waar om er zich onder de acht doden drie Noorse zeelieden bevinden. Talrijke per sonen voornamelijk vrouwen, werden ernstig ziek. daar de methylalcohol in bonbons werd verwerkt Maandenlang heeft de handel hierdoor enorme ver liezen geleden, zelfs die in de goede Ne derlandse geïmporteerde merken van bonbons. De methylalcohol werd ook "it ln flessen van de Schotse wis- „Blacfe and White". Het is al met al een enorme zaak, een schandaal op grote schaal. De drankjes werden ver vaardigd in een villa te West Malle in de Antwerpse Kempen. België is een „droog" land Waarom zijn er in België voort durend moeilijkheden met clandes tiene stokerijen? In de eerste plaats natuurlijk omdat België nog steeds een „droog" land is. De bonafide stokerijen worden aan een strenge wet geving onderworpen. Deze stokeryen worden door accijnsambtenaren perma nent als het ware bezet. In ieder van die bedrijven namely k hebben de ambtena ren van de accijnsbelasting een kantoor en zij controleren dus ieder flesje alco hol, dat de fabriek verlaat. Voorts zijn zij perfect op de hoogte van de produk- tie en is het voor hen dus niet moeiiyk om de accynsrechten te heffen. Dat België een „droog" land is brengt mee, dat in de café's en restaurants geen al cohol mag worden geschonken. Op het platteland en zelfs in de steden wordt de wet ontdoken. Men serveert de jene ver in de keuken van het café of in kof fiekopjes. Om de accijns te ontduiken is het dus wel de moeite waard om een of andere verouderde installatie van een bonafide stokerij te kopen of zelfs de vry eenvoudige apparaten te vervaardi gen. De meeste geheime stokeryen ma ken een weliswaar minderwaardige, maar dan toch ongevaarlijke jenever, waarmee zy de bonafide handel sedert vele jaren groot nadeel berokkenen. Het is echter voor het eerst dat op grote schaal methylalcohol in minderwaar dige jenever werd verwerkt. In de ste den is de verkoop van deze minderwaar dige drank bijkans verdwenen met uit zondering van de louche bars en ca feetjes. Ook voor de particulieren is de aankoop van jenever in België beperkt. Men kan in de winkels nooit meer dan twee liter jenever ineens krijgen. De bedoeling was goed De wet-v. d. Velde, zoals zij heet maar de grote socialistische staatsman, die haar door het parlement in 1929 deed aan vaarden, had namelijk speciaal de be doeling om de arbeiders te beletten hun gehele weekloon al dadelijk in jenever te doen opgaan. Alle pogingen, voorna melijk van de middenstandskringen, om de wet soepeler te maken, zyn totnutoe afgewezen. Geregeld worden geheime stokerijen opgerold, maar er komen ook steeds nieuwe by: het is een helse kringloop. Aan de voorstandera van een versoe peling van de .schynheilige alcohol-wet" wordt het afschrikwekkend voorbeeld van Zweden voorgehouden. In dat lnnd schijnt men het schenkf van alcohol door minder strenge voorschriften te hebben bevorderd, in de verwachting dat de levensstandaard van de arbei ders nu op zo'n niveau is gekomen, dat gevaar voor overmatig gebruik zou zijn geweken. Maar dat schijnt nu Juist niet het geval te zyn. Het alcoholisme schijnt in Zweden opnieuw een plaag te zyn. (Van onze Amsterdamse redacteur) Twintig jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring was de strenge eis, die de officier van lustitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. L. van den Berge, gistermiddag na een meedogenloos requisitoir eiste tegen de twee mannen, die op woensdagavond 17 december j.l. op de stille Kruislaan te Amsterdam-Oost de 21-jarige Harderwijker slagerszoon Gerrit Pfrommer neerschoten met het doel diens auto te stelen: een 26-jarige automonteur (Rooie Henk) en een 23-jarige monteur (Zwarte Gerrit). Onbewogen hoorden de daders van deze laffe overval, die volgens de vrij vage psychiatrische rapporten bijna niet verminderd toereke ningsvatbaar moeten worden geacht, deze zware eis aan, terwijl uit het zware gemompel op de tot de laatste plaats bezette publieke tribune viel af te leiden, dat men van de gerequireerde straf was opgeschrikt. Opzet „Geen pardon voor gevaarlijke lieden" Overigens had mr. Van den Berge ln zyn requisitoir, dat langer dan drie kwartier duurde, al gezegd vergeefs te hebben gezocht naar een goede kant in het karakter van deze verdachten. Hy achtte poging tot moord en diefstal van de auto volkomen bewezen. Nadat de toedracht van het tragische gebeuren op die noodlottige decemberavond tijdens een urenlang verhoor was onderzocht met de grondigheid, waarmede presi dent mr. J. Knottenbelt tijdens de zit tingen de motieven van de misdaad tracht bloot te leggen, ging de officier diep in op de voorbedachte rade, die volgens hem buiten twijfel was en de •bewering van de verdachten, dat de re volver uitsluitend voor bedreiging was meegevoerd. Bedreiging Kan hier sprake zyn van de bedoeling Pfrommer te willen bedreigen om hem zo de auto afhandig te maken? Neen, aldus de officier. In Hoevelaken, waar het tweetal de auto van de slagerszoon aanhield om naar Amstertdam te lif ten, ging Henk met de revolver achterin zitten. Aan de grens van Amsterdam legde 'hij de bestuurder het wapen te gen de wang, om deze te dwingen een andere weg te kiezen. Pfrommer zag niet en wist niet, dat het een revolver was. Hoe kon hy zich er dan door be dreigd voelen? Even later, in de stille Kruislaan, richtte Henk het wapen op het achter hoofd van Pfrommer. Dit zag het slacht offer evenmin. De veiligeidspal van de revolver gaat vrij stroef over. Van een toevallig afgaan van het wapen, zoals Henk heeft beweerd, kan volgens mr. van den Berge geen sprake zijn. Hier is 'bewust een nekschot gegeven, later even bewust een schot in het achterhoofd en tenslotte, toen Pfrommer buiten de auto op de weg lag, kreeg hy een schot, dat de long, de maag en de milt doorboorde en het haxtzakje raakte. Was dit schot door Henk „uit zenuwachtigheid" gelost? De officier heeft de overtuiging, dat Henk geschrokken was van het feit, dat Pfrommer na het nek- en hoofdschot nog niet dood was. Hy had hem het genadeschot willen geven. Het is een ongelofelijk wonder, dat Pfrommer ithans, zij het zwaar invalide deze rechtszitting nog kon meemaken. Deze verbitterde jongeman „wat my be treft kunnen ze hangen" leeft thans in het revalidatiecentrum te Leersum. De opzet tot doden blijkt volgens de officier voorts uit het feit, dat de man nen tevoren hadden afgesproken de auto tijdens een lif.t te stelen en daarbij, wat de bestuurder betrof, „geen enkel risico" ite nemen. Dit, gevoegd bij de aanwezig heid van de revolver, wijst volgens mr. Van den Berge overduidelijk op voor bedachte rade. Bovendien was Pfrommer te verstaan gegeven 'te stoppen by de eenzame boerderij, waarvan de ramen waren verlicht. Als hier uitsluitend van opzet itot bedreiging sprake was geweest, dan zou Pfrommer, nadat hem de auto was ontfutseld, toch hier orumiddeliyk de politie hebben gewaarschuwd? Dat dit laaitste toch is gebeurd, is te danken aan het kordate optreden van het vee houders echtpaar Oostenrijk, Dat rende naar buiten, toen het schoten had ge hoord en vond toen de zwaar bloedende Pfrommer. Tenslotte, zo merkte de officier op, heeft Henk na de vlucht met de auto nog voorgesteld naar het slachtoffer terug te keren. Niet om deze te helpen, maar om hem te laten verdwijnen. De auto, die was gestolen om er enige roof overvallen mee te plegen, o.a. op een veekoper en een boekhandelaar, lieten zij echter in de nabijheid van het ge beurde in de steek, omdat de bekleding door bloedvlekken was besmeurd. Toevalligheid Dat. Henk heeft geschoten, sluit vol gens de officier de schuld van Gerrit niet vóit. Hij was de geestelijke vader van het plan en het is alleen maar een toe valligheid, dat Henk, die door de ver halen van Gerrit over gefantaseerde overvallen „ryp" was gemaakt, de revolver bediende. Mr. Van den Berge had voor het tweetal, dat hij als „uiterst gevaarlijke lieden" typeerde, geen enkel pardon. Mr. B. N. G. Grolleman, die voor Ger rit de verdediging voerde, legde er de nadruk op, dat zijn cliënt een tijd door maakt van intens berouw. Hij heeft ge zegd, dat hij hoopt nog iets goed te kunnen doen voor het slachtoffer. Gerrit heeft een levendige fantasie en pleiter wees op de grote indruk, die beeld ro mans en bepaalde films op hem hebben gemaakt. Hierdoor rust, aldus mr. Grol leman, er dus ook een schuld op de maatschappij, Hij hoopte, dat er gele genheid zou zijn, dat de jongeman tezijnertijd nog kan worden gereclas- seerd. Bij een al te langdurige straf is de kans hierop echter gering. Daarom bepleitte hy uiterste clementie. De verdedigster van „Rooie Henk", mr. A. M. Goudsmit, meende dat de plan nen voor het plegen van roofovervallen niet zo zeer waren gesmeed om ten uitvoer te leggen, dan wel om stoer te doen. Zy schilderde de gespannen sfeer ran die koude winteravond, toen de beide jongemannen na een dag lang zon der geld en met een lege maag in de omgeving van Amersfoort te hebben ge zworven, probeerden te liften naar Am sterdam. Henk was diep onder de Indruk van Gerrits misdaadverhalen. Zij acht het mogelijk, dat de jongen onder druk van 'het plan om een auto te stelen en het bezit van de revolver niet bewust op het slachtoffer heeft gericht, maar in een paniekstemming heeft gehandeld. Om een beter inzicht in deze verdachte te krijgen, verzocht mr. Goudsmit de rechtbank om een hernieuwd, lang durig en diepgaand psychiatrisch on derzoek, temeer daar hier ook erfelijk heidsfactoren een rol schijnen te spelen. Van het recht het laatste woord te spreken, maakt alleen „Rooie Henk" ge bruik: „Mede namens Gerrit bied ik het slachtoffer en de rechtbank myn ex cuses aan...." Uitspraak 11 juni. Een vrouw is mmt te jong en nooit te oud om van Margriette houden De officier van Justitie by de Rotter damse rechtbank heeft gistermiddag tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen een 36-jarige loodgieter en zijn 35-jarige echtgenote. De officier wilde dezelfde straf vragen tegen beiden. Weliswaar, zo zei hij, heeft de man in feite vier pas geboren baby's om het leven gebracht door ze in de lakens te verstikken, maar hy is over de morele drempel gebracht door zijn vrouw met het eerste geval in 1951. toen zij haar net ter wereld gebrachte kindje in een emmer water achterliet, waarin de baby verdronk. TOEREKENINGSVATBAAR Ten aanzien van de man achtte mr. H. Buuren meermalen gepleegde moord bewezen en ten aanzien van de vrouw moord en het medeplegen van moord. De psychiaters hebben beide verdach ten toerekeningsvatbaar verklaard. De man was er een „zoals er twaalf in een dozijn gaan", wat slap en de weg van de minste weerstand kiezend. De vrouw, zwak begaafd, een primitief natuur mens. „De ouders en de onderwijzers van deze man en de maatschappij hebben deze man niet voorgelicht over wat er met het ouderschap samenhangt", aldus mr. W. A. P. Smit in zijn pleidooi voor de man. Hij kwam evenals mevr. mr. Ch. Verstegen-Kettlitz voor dc vrouw tot vrijspraak op juridische gronden, daar niet bewezen zou zijn, dat de kin deren levend ter wereld waren gekomen. Wat het laatste kindje betrof bestaat geen eenstemmigheid over de doodsoor zaak. PANIEK En wat het eerste betreft, in 1951. „daarby was geen sprake van kalm en rustig overig", zo zei de raadsvrouwe. „Hier was een paniekstemming. Het ze vende kind moest komen, terwyi er voor het zesde al geen bedje meer was (dat sliep op de tafel in het zolderkamertje) en oma, by wie men inwoonde, mocht van niets weten. Voor het zesde kind had de vrouw van Duitse afkomst al kamerarrest gekregen van de oude vrouw. Niemand in het ^lle Rotterdam zuid heeft geweten van de moeilijk heden van het echtpaar. Ook de familie die de „moffin" links liet liggen" heeft schuld aan dit drama" aldus mevr. Ver stegen. „Met niemand had deze vrouw nauw contact alleen naaf man had ze. Deze deed dan ook alles om het haar naar de zin te maken, opdat ze niet terug zou gaan naar Duitsland". Over veertien dagen volgt de uit spraak. De Duitse beeldhouwer prof. Fritz Behn modelleerde dezer dagen een borstbeeld van de beroemde opera's

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13