Notities uit de brasserie Landolt, liet café waar Lenin schaak speelde Nog niets beslist over belastingen en defensie Thans zitten er de journalisten om het succes van een lumineus Duits plannetje te verslaan! In afwachting van het toeval IDe etiketten moesten eruit Langdurige werklozen niet in sfeer van verzorging brengen Paal en perk aan de speelzucht Verschrik kelijk verkeersongeval in Someren: dode en 4 gewonden Nieuwe KLM- beschildering Opgericht 1 maart 1860 Vrydag 29 mei 1959 Derde blad no. 29755 IN DE KANTLIJN VAN „GENEVE" (Van onze reisredacteurW. LBrugsma) Gcnève De reis van de vier ministers naar Washington heeft twee dagen rust geschapen in het Maison de la presse, Genève's gigantische fabriek van nieuws en geruchten. Op twintig pas afstand houdt een handjevol mensen van de inter nationale persbureaus de wacht en een oogje op elkaar. Op een terras van de Brasserie Landolt. In dat café speelde dik veertig jaar geleden een kleine» kalende man, die Wladimir Iljitsch Lenin heette, zijn dagelijkse partij schaak, totdat de Duitse generale staf de geniale inval kreeg hem in een verzegelde spoorwagon naar Petersburg te zenden om de weerstand van het tsaristische Rus land door een revolutie te breken. Vanwege het welslagen van dat lumineuze idee zitten wij nu in Genève in hetzelfde café en verslaan er de voort zetting van Lenins partij schaak! Duitse pionnen, Sovjetrussische opening, Amerikaanse offers, Britse lopers en wat al niet. Op zijn best komt er een remise uit. Dat woord „remise" is weer eens een ander voor „status quo" die beide partijen wensen. Alleen in iets verschillende vorm. De Russen willen hun Oosteuropese invloedssfeer consolideren in afwachting van de „historisch onvermijdelijke" ineenstorting van het kapitalistische blok. Het Westen legt het accent op de essentiële tijdelijkheid van die status quo om de hoop levend te houden onder de miljoenen in de satellietstaten. De hoop op wat, wel, dat is duidelijk; het hoe en wanneer van de verwezenlijking ervan hindert niet zozeer, maar men kan nooit weten. Het Westen gelooft nu eenmaal in het onhistorische toeval. In afwachting van het moment, waarop noodlot of toeval zich zal manifesteren, houden wy ons dan bezig met de redevoeringen en de voorstellen, waarmee de ministers, eveneens in afwachting van datzelfde moment, elkaar om de oren slaan. En wij willen geen gebrek aan respect tonen, dus tikken, seinen, praten wij met z'n duizenden het nieuws uit het Maison de la presse de wereld in, filmen of fotograferen de hoofdrolspelers tot wy er bij neervallen. Het ritselt er van de vreemde vogels Soms wordt het nieuws per ongeluk een beetje verlevendigd, zoals door het verhaal van de kanarie van mevrouw Gromyko, die de vrijheid verkozen zou hebben. Een mooi verhaal, maar helaas onwaar. Het was gelanceerd door een grappenmaker, die wilde nagaan hoe vlug een gerucht van het ene eind van de lange bar in het pershuis naar het andere zou vliegen. Welnu, het vloog nog sneller dan de kanarie, die mevrouw Gromyko helemaal niet bij zich had. Maar toch ziet men soms nog Geneefse politiemannen de bomen afspeuren naar een klein geel vogeltje. In het Maison de la presse zelf lopen overigens wel vreemde vogels rond. Er zijn vertegenwoordigers van vertrapte, maar nogal onduidelijke minderheden, die stencils met bewijzen aanbieden, woordvoerders van de Indonesische re bellen, die proberen Amerikaanse com mentators voor Ventje Soemoeal te in teresseren, en een half dozijn public re lations officers, die er hun waar venten, van bezoeken aan horlogefabrieken af tot excursies naar vluchtelingenkampen toe. Maar zij krijgen de harde foto-jon gens van Paris Match niet van hun spel letje poker bij een whisky-soda af. Dat wordt pas onderbroken, wanneer er iets gebeurt, dat onder geen beding gefoto grafeerd mag worden. Dan doen deze Franse oud-parchutisten hun tasjes los, steken een telelens-kanon in hun bin nenzak, klimmen over tien hekken, blaf fen terug tegen de waakhonden en ma ken een exclusieve plaat. Daarna zetten zij zich weer aan de pokertafel en ver kopen twee negens als vier heren. De grijze eminenties met honderd conferenties in hun notitie-boekjes schudden over die moderne reporta ge een beetje het wijze hoofd aleer zij zeggen: weet je nog loei toen Briand en Stresemann Maar al stuiven zij op, wanneer zo'n kortge- kuifde Leica-jongen vraagt, of zij hun postduiven al gevoerd hebben, zij schrikken zelf voor een scherp grapje ook niet terug. Een hunner wees meewarig op Geneviève Ta- bouis, Frankrijks niet meer zo jonge politieke koffiedikkijkster, die over een bananenschil was uitgegleden en haar duim had verstuikt, en zei: arme Geneviève, het was net de duim waar zij alles uitzoog! Verbroederend bier... Het ijzeren gordijn in het pershuis is minder ondoordringbaar dan dat wat Europa doormidden snijdt; we doen op recht ons best ons met de oostelijke col lega's te onderhouden. Om der wille van de lieve vrede en ook wel een beetje om informatie uit het andere kamp te krij gen. Maar gemakkelijk gaat het niet. zy houden de ogen strak op de partijlijn ge richt en komen nu nooit eens met ver halen over scheuringen in het oostelijk blok. Alleen met de Polen kan men pra ten, maar dat zal wel komen omdat er in Polen niet eens voldoende commu nisten zyn om alle redactiebureaus te bemannen! De Oostduitsers, van verre herkenbaar aan Schiller-kragen en schoenen van een merkwaardige boterkleur, zoeken wel Anschlusz met hun Westduitse broeders, duwen hen glazen bier onder de neus en brullen joviaal: „Wir sind doch alle Deutschen, nicht wahr?" Dan kyken de Westduitsers ons, hun Franse of Neder landse bondgenoten, wat hulpeloos aan en komen alles behalve bier met ons drinken. Met de Russische journalisten gaat het weer anders. Zij zetten zich vierkant en ernstig by ons aan tafel, be geren op de wereldvrede te klinken en zeggen dat het goed, zeer goed, positief uitstekend gaat met de conferentie. Als die zou mislukken, zal het niet aan de USSR liggen. Zy leggen hun welgemut ste verklaringen af met de spontaniteit van gewapend beton. Maar men kan hen toch wel uit hun doen krygen door langs zyn neus weg te zeggen: „U is toch Oostduitser, nietwaar?" Om een of an dere onbegrijpelijke reden springen zy dan Ineens uit hun velt In Beringen, in Belgisch Limburg, is een profcourse over 165 km gereden. De Nederlandse deelnemers hadden een belangrijk aandeel in de strijd. De uit slag was: 1. Vergoossen (Ned.) 4 uur 8 min.; 2. Van den Brekel (Ned.) z.t.; 3. Mortiers (Belg) z.t.; 4. Bosnians (Belg) z.t.; 5. Wagtmans (Ned.) z.t. Our fellow. Zo slaan wy ons allemaal op onze ma nier door de praat-marathon heen. Er is een Japanner, van wie men hardnekkig volhoudt, dat hij alleen maar Japans spreekt, maar die toch iedere dag zijn 3000 woorden naar de Tokiose Sjimboen seint. Er zyn Britten, die over „our fel low" spreken, als zij hun minister van Buitenlandse Zaken bedoelen. De Fran sen, die „monsieur le ministre" tegen hun woordvoerder zeggen en de Ameri kanen, die achteloos „hiyac" tegen mi nister Herter roepen. En wy Nederlan ders, die een belangrijke nieuwsbron moeten missen, omdat de Pool Rapacki en zyn tegenwicht onze minister Luns nog steeds niet uitgenodigd zyn. Niet dat wy de indruk hebben dat onze ex cellentie de totstandkoming van een ak koord zou versnellen, maar by het tijd- winnen zou hij een belangrijke rol kun nen spelen, want hij kent veel grapjes. Zo slijten wy onze uren, op de pers conferenties, achter onze schryfmachi- nes, in Lenins schaakcafé en soms in een Geneefse dancing, waar de gefrus treerde jeugd van deze al te rijke stad rock and roll danst tussen vier muren, waarvan er een versierd is met een kopie van Europa's hartverscheurendste schil derij: Picasso's Guernica, de schreeuw van dode mensen- en dierkoppen op het Spaanse eilandje, dat Europa's eerste re presaille-bombardement onderging Indonesisch leger: „Rebellen krijgen nu geen wapens meer" Wapens en voorraden worden niet langer door de Indonesische rebellen ontvangen uit welk vreemd land ook, zo heeft de woordvoerder van het Indo nesische leger, majoor Harsono ver klaard. Hy zeide, dat de rebellen nog steeds wat goederen van buitenaf ont vangen, doch dat die geleverd worden door „buitenlandse avonturiers" uitslui tend als een handelszaakje. Harsono zeide, dat hieraan „vanzelf" een einde komt, wanneer de rebellen geen han delsfaciliteiten meer tot hun beschik king hebben. De majoor zeide dat de betrekkingen van Indonesië met het buitenland, en met name met naburige landen, ge staag verbeteren. Hy vergeleek de be staande situatie met die van een jaar geleden, toen ze slecht was door „mislei dende propaganda". De betrekkingen van Indonesië met zyn buurlanden zyn thans beter dan ooit tevoren. Ten be- wyze hiervan noemde hy de recente vriendschapsakkoorden met Malakka en de Philippynen. Ook zeide hy dat het succes van een militaire missie die thans in het buitenland vertoeft om wapens te kopen, een bewys is van de verbeterde betrekkingen met het buitenland. Tijdens zijn Europese tournee heeft de componist-dirigent Igor Strawinsky in Kopenhagen de Deense Sonning-prijs in ontvangst genomen. De prijs werd hem over handigd door de Deense componist Knudaagse Riisager (rechts). werd verworpen By de onderhandelingen per bedryfs- tak of onderneming over loonsverhoging zal rekening moeten worden gehouden met de looncompensatie voor de huur verhoging volgend jaar en de afschaf fing van het subsidie op melk. Over de datum van invoering van de huurver hoging en de afschaffing van het sub sidie op melk zal de zo spoedig mogelijk in te dienen nota opheldering verschaf fen. De datum zal zó worden gekozen, dat de maatregelen elkaar niet zullen verdringen. Het kabinet staat op het standpunt, dat huurverhoging geen belemmering moet zijn voor loonsverbetering. Geen behoefte Uit de mededelingen van de minister president concludeerde prof. Romme (KVP), dat de loonsverbetering via de bedryfstakgewyze te voeren onderhan delingen, zal voorafgaan aan de huur verhoging. Aan de motie van de heer Burger had hy daarom geen behoefte. Hy had er zelfs bezwaar tegen omdat de motie de valse suggestie zou wekken, dat de regering van plan is eerst de huren te verhogen en dat daarna pas de welvaartsvermeerdering aan de orde komt, terwyl het juist andersom is. Maar, interrumpeerde de heer Roe mers (PvdA), indien er by de onder handelingen over de loonsverhoging rekening moet worden gehouden met de huurverhoging en de afschaffing van Enorme belangstelling in Moskou voor Parijse mode De Russische vrouw blijkt zeer ge ïnteresseerd te zijn in de Westerse mode: de modeshows, die het Parijse modehuis van Christian Dior van 12 tot 16 juni in Moskou organiseert, zijn reeds nu volledig uitverkocht! Er zijn 12.000 toegangsbewijzen ver kocht en 10.000 teleur gestelden heb ben zich op een wachtlijst laten plaatsen om zo mogelijk ook nog een glimp van de „natuurlijke lijn", die de grondgedachte van Diors collectie uitmaakt, op te vangen. Het is voor het eerst, dat een volledige Parijse collectie in Rusland getoond zal wor den. Tweemaal daags zullen de man nequins de 120 modellen in het Ar beider spaleis" laten zien. Maar, hoe verleidelijk de Moskousen de Parijse morgenkledingmiddag japonnen of baljurken ook zullen vinden, zij zul len de nieuwste modellen niet kun nen kopen, omdat de Russische Ka mer van Koophandel de invoer van Franse modeprodukten heeft ver boden. Men zal naar Parijs moeten reizen om de begeerde kleding te kopen Advertentie Tweede Kamer waarschuwt regering Verzet tegen departeinentale herindeling (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president prof. dr. De Quay heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat het voornemen bestaat de sociale voorzienings maatregelen voor langdurig werklozen over te brengen van het depar tement van Sociale Zaken naar het departement voor Maatschappelijk Werk. Over deze mededeling verklaarde de heer Burger (P. v. d. A.) ontsteld te zijn, want de langdurig werklozen worden op die manier van de sociale rechtssfeer overgebracht in een sfeer van liefdadigheid, met de daarmee gepaard gaande bemoeienis met hun individuele en gezinsomstandigheden. Motie van mr. Burger het subsidie op melk, dan blijft er geen ruimte meer over voor loonsverhoging in de zin van vermeerdering van wel vaart. Een „deel" Er blyft wél ruimte over, antwoordde prof. Romme, want in de regeringsver klaring staat, dat op een aanzienlijk ..deel" van de beschikbare ruimte beslag wordt gelegd door de huurverhoging. Men moet niet by voorbaat zeggen dat er géén ruimte overblijft. Dat is niet in het belang van de arbeiders aan het begin van onderhandelingen over loons verhoging. Evenals de heer Bruins Slot (AR) vond de heer Tilanus (CHU) de motie van de heer Burger overbodig, omdat de huurverhoging komt na de nieuwe loon politiek. Volgens prof. Oud <WD> moet men niet proberen tot bepaalde uitspra ken te komen in een debat over de regeringsverklaring, die slechts de alge mene lijnen van het regeringsbeleid aangeeft. De regeringsverklaring is niet geschikt als basis voor een debat, dat moet eindigen met concrete beslissingen. Het is beter op de toegezegde nota te wachten. Met de verwerping van de motie van de heer Burger is nog geen definitieve beslissing gevallen. Het eigenlijke debat over de lonen en de huurverhoging zal in juni of juli worden gehouden. Het Engelse voetbalelftal heeft in de laatste wedstrijd van zijn Ameri kaanse toernee zijn eerste overwinning tijdens deze trip behaald. In Los Ange les werd met hoge cijfers gewonnen van de Amerikaanse ploeg. De uitslag was 8—1. Prof. dr. De Quay in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister president, prof. dr. De Quay gisteren meegedeeld, dat de regering nog geen beslissing heeft genomen over de ophef fing of verlenging van de tijdelijke be lastingverhogingen na 1 januari 1960. Zij heeft nog geen volledig beeld van de vermoedelijke uitgaven en inkomsten in 1960. By een gunstige ontwikkeling van de conjunctuur zou ook zonder verlen ging van de belastingverhoging een ho gere belastingopbrengst kunnen worden verkregen. Bij de kabinetsformatie in 1956 zyn de defensie-uitgaven tot en met 1960 vastgesteld op 1650 miljoen gulden per jaar. Over het bedrag in de jaren daar na moet de regering zich nog beraden. Over het resultaat van dat beraad zul len mededelingen worden gedaan by de indiening (in september) van de defen siebegroting voor 1960. Huurverhoging Omtrent het al of niet blokkeren van de nieuwe huurverhoging wordt eerst het advies afgewacht van de Sociaal- Economische Raad. Belemmeringen op belastinggebied voor de samenstelling van ondernemingen zullen worden weg genomen. opdat men zich kan aanpas sen by de omstandigheden als gevolg van de Europese Economische Gemeen schap. De algemene bezwaren tegen het land bouwbeleid kunnen worden besproken bij de behandeling in het najaar van de be groting voor 1960. De regering zal zich bij haar beleid richten naar het advies dat de Sociaal-Economische Raad over de landbouwpolitiek heeft uitgebracht. Op deze basis wil de regering zich bezin nen op de wenselijke vermindering van de jaarlijkse kosten van het garantie- beleid. Het in de afgelopen jaren gevoerde be leid ten aanzien van Nieuw-Guinea zal worden voortgezet. De regering zal niet in onderhandeling treden met Indonesië over de status van Nieuw-Guinea. Het kabinet wil gaarne op zyn daden worden beoordeeld, verklaarde prof. De Quay. Over de voetbalpool zei prof. De Quay dat het kabinet eensgezind van mening is. dat er een wettelijke regeling moet komen waardoor paal en perk wordt ge steld aan onbeperkte speelzucht. Zaak Fonteijn De commissie voor de verzoekschrif ten uit de Eerste Kamer heelt een na der verslag uitgebracht omtrent het adres van de heer A. H. F. Fonteijn te Amsterdam, waarin deze onder meer om een diepgaand onderzoek had gevraagd naar de geneeskundige gronden van het hem in 1935 gegeven ontslag uit de ma rine-dienst. De commissie is van oor deel dat de Eerste Kamer ten aanzien van dit adres geen taak heeft. De heer Fonteijn was in 1935 als kon stabel bij de marine ontslagen op grond van een door een geneeskundige com missie te zijnen aanzien afgegeven ver klaring van ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van de dienst by de Koninklijke Marine wegens bronchiaal astma. Deze ongeschiktverklaring heeft voor dhr Fonteijn, zo schreef hij in zyn adres, grote nadelige gevolgen gehad. Hij zoekt reeds sinds 1935 rechtsher stel. Van één van de bekendste fabri kanten in den londe die met te grote voorraad rat, kochten wij een partij jongensbroeken van onverslijtbaar railcord in een echt leuk model en oerdegelijk afgewerkt. Voor school, om te ravotten, om te stoeien. Oe prijs was zo verbluffend laag, dat de innaai-efiketten met hef fabrieksmerk er niet in mochten blijven! En dan kunt U zelf wel raden welkeen ongelofelijk koopie wij U thans bieden. Deze railcord jongensoroeken, die normoal 9.50 tot 13.50 kostew, koopt U morgen in alle maten von 6-16 jaar voor M de ongeëvenaard lage prijs van W Zolang de voorraad strekt. LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. GoudsesingelKa- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg; W. Kruiskade 35 Beer rukte zich los in Apeldoorn Moest neergeschoten worden De directeur van de „Internationale Circusshow" Tonny Boltini, had van Put's miniatuur dierentuin in Apeldoorn de twee Himalayaberen gekocht, waar van het mannetje vorige week de eige naar van de tuin, de heer Put, heeft aangevallen. De heer Put is daags daar na aan zyn verwondingen bezweken. Gistermorgen kwam de heer Boltini naar Apeldoorn om de beide dieren op te halen. Het overladen in de grote ge traliede vrachtwagen heeft echter de nodige sensatie opgeleverd. Op zeker moment namelyk had men het man netje in een 40 meter lange loopgang gedreven. Drie mensen hielden het touw vast, dat men tevoren het dier om de nek had weten te werpen, maar de beer was zo wild, dat hy zich losrukte en zich vervolgens met enorme kracht door de centimeters dikke spijlen van de loopgang heen werkte. De woedende beer probeerde te ontvluchten naar de Zwol- seweg, waar tientallen mensen naar het gebeurde stonden te kyken. De rechercheur Tabak van de ge meentepolitie schoot by een poging, het dier te doden, een stuk uit de onder kaak van het dier, waarna een scherp schutter van de Apeldoornse politie, de hoofdagent Schepel, met een goed ge richt schot het dier definitief neerlegde. De dompteur Bubby Althoff en zyn assistent Jan Yonke en later ook Tonny Boltini zijn vervolgens de kooi ingegaan om het vrouwtje met touwen vast te binden, alvorens haar naar de wagen over te brengen. Het dier wist zich ech ter steeds weer los te werken, zodat men tenslotte een hok heeft laten brengen, dat voor de ingang van de kooi kon worden geplaatst, waarna men met het dier weinig last heeft gehad. Personenauto vloog tegen autobus In het Noordbrabantse plaatsje Someren had gistermorgen een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij een tweejarig kind het leven verloor en één persoon zwaar en drie personen licht gewond werden. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Rijksweg HelmondWeert met de provinciale weg EindhovenVenlo. Uit de richting Venlo kwam een Duitse personenauto, die geen voorrang ver leende aan een Duitse autobus, komen de uit de richting Weert. De personen auto botste tegen de voorzyde tegen de bus en werd tegen het hekwerk van het kanaal geslingerd. Twaalf meter verder kwam hij tot stilstand. Van de inzittenden werden er twee naar buiten geslingerd, nJ. de kinderen van een derde inzittende, mevrouw Lin- demann uit Breyell in Duitsland. Een van hen, twee jaar oud, werd op slag gedood, het andere kreeg een gapende hoofdwond. De chauffeur van de perso nenwagen, de heer Schadel uit Breyell bij Kaldenkirchen werd licht gewond. Mevrouw Lindemann werd levensgevaar lijk gewond. De personenauto was op weg naar de kust, waar mevrouw Linde mann en haar kinderen hun vakantie aan zee door zouden brengen. De slacht offers zyn overgebracht naar het St.- Lambertusziekenhuis te Helmond. De chauffeur van de autobus werd aan het hoofd gewond. De overige passagiers kwamen met de schrik vrij. De personenauto werd geheel ver nield. De bus werd aan de voorzyde zwaar beschadigd. Na de botsing reed deze door links van de weg, achter het knipperlicht om, ramde een fruitboom en kwam voor een tweede boom vlakbij een bakkerij tot stilstand. De directie van de KLM heeft beslo ten alle vliegtuigen van haar vloot een nieuwe beschildering naar buiten te geven. Een band van rood-wit-blauw zal aan beide zijden van de romp worden aangebracht met in grote letters daar boven „KLM - Royal Dutch Airlines". De woorden „Vliegende Hollander" met aan de andere zijde van de romp „Flying Dutchman" vervallen daarmede. Dit laatste geschiedt omdat het begrip „Vliegende Hollander" („Flying Dutch man") in vele landen van de wereld weinig bekend is en het talrijke malen is voorgekomen, dat passagiers en be langstellenden informeerden, wat deze woorden eigenlijk betekenden. Het rood-wit-blauw, dat op het ogen blik het staartstuk van alle vliegtuigen siert, vervalt en hiervoor in de plaats komen diagonaal getrokken strepen met als hoofdkleur blauw en in het midden, op een wit gehouden cirkel, in fel rode letters „KLM" met vlak daarboven een kroontje. In een der hangars op Schiphol is men inmiddels begonnen met de her beschildering van de PH-CGF, de Con- vair 340 „Willem van der Velde", die binnenkort in de nieuwe uitvoering weer in de Europa-diensten zal worden opge nomen. Het spreekt vanzelf, dat het geruime tijd zal vergen om de bijna honderd toe stellen van de KLM volgens het nieuwe patroon te bespuiten. Dijkgraaf van Delfland over watervergiftiging In een gisteren te Delft gehouden ver gadering van het Hoogheemraadschap Delfland heeft de dijkgraaf, mr. dr. J. Winsemius, een verklaring afgelegd over de vergiftiging van het boezemwater van het aangrenzende Hoogheemraadschap Rijnland, die een massale vissterfte tot gevolg heeft gehad. Hy gaf een over zicht van de maatregelen, welke Delf land met succes heeft genomen om de Delflandse boezem voor die vergiftiging te vrijwaren. Hij wees er echter op, dat het gebeurde wel aanleiding heeft gege ven tot enkele gevolgtrekkingen, onder andere ten aanzien van de inrichting van Delfland. De recente gebeurtenissen hebben namelyk de mening versterkt, dat de verhouding tussen de taken, welke op het algemeen het boezem- en het ontziltingsbeheer rusten, herzien moet worden. Voorts heeft het gebeurde bewezen, dat een goede regeling van de lozingen nog geen voldoende waarborg geeft tegen verontreiniging van het water. Dijkgraaf en hoogheemraden zul len daarom onderzoeken of en in hoe verre verdergaande verbodsbepalingen van Delfland thans bezit, dienen te wor den ingesteld ter bescherming van het water Tenslotte zei mr. Winsemius, dat het ooilege meent en hoopt, dat de ge beurtenissen stimulerend zullen werken op de spoedige totstandkoming van een Rijkswet op de bestrijding van de ver vuiling in alle openbare wateren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11