Horeca - werkgevers bespraken liet rapport van de onderzoekcommissie JONGEDAME Natu-raLast BBHBsemsa „Hilton-project bedreigt de Nederlandse hotellerie Haagse politie-agenten sloegen ingenieur met de gummiknuppel Blijft ruilverkavelingstempo als nu, dan duurt het nog 166 jaar... Het proces van minister Strauss tegen Niemöller gaat niet door Regelmaat van de klokt DONDERDAG 21 MEI 1959 Felle debatten op bijeenkomst in Noordwijk In de Pirola-bar van het Rembrandt-hotel vergaderde gisteravond de Ver eniging van Werkgevers in de Horeca-bedryven te Noordwijk om het rapport te bespreken van de in de vorige vergadering benoemde commissie om de klach ten en beschuldigingen te onderzoeken, welke de ontslagen directeur der Stich ting V.V.V. Noordwyk, de heer J. H. Kleine Staarmann, in een schryven aan de Horeca-Ieden had gericht aan het adres van de penningmeester, de heer J. van Wyk. Naar aanleiding van deze brief was in de vorige vergadering een motie van afkeuring aangenomen tegen de heer Van Wyk, een uitspraak echter, die het bestuur weigerde te aanvaarden, zich op het standpunt stellend, dat iemand niet kan worden veroordeeld zonder dat zyn zaak is onderzocht. Dit werd gisteren door de voorzitter, de heer L. van Sterkenburg, nog eens benadrukt, toen uit de vergadering werd verzocht, dat de heer Van WUk alsnog gevolg zou geven aan de motie en zijn bestuurszetel ter beschikking zou stellen. Bij monde van de voorzitter verklaarde het bestuur eerst het rapport van de commissie van onderzoek te willen behandelen. Drie punten Deze commissie, bestaande uit de heren J. H. Brilman, H. P. Heruer, L. P. J. Ch. Pfister met de heer D. Algera, directeur van de Twentsche Bank, als onpartijdige voorzitter, had uit de aangevoerde feiten, drie punten speciaal in haar onderzoek betrokken, zo deelde de heer Algera mede. De eerste betrof de kwestie Rau- wenhull, waarin de heer Van Wijk onjuist zou zijn opgetreden. De com missie had deze klacht pertinent on gegrond bevonden. De andere rechtstreeks tegen de heer Van Wijk gerichte klacht hield in, dat hij als bestuurslid van de Stichting VVV ae heer Kleine Staar mann had beticht van onregelma tigheden. De commissie concludeer de evenwel, dat uit de onderzochte stukken niet is gebleken, dat de heer Van Wijk de directeur had beschul digd van onregelmatigheden in de zin van oneerlijkheid en fraude. Wel had de commissie geconstateerd, dat er sprake was geweest van een boy cotactie van bepaalde Horeca-leden. Zij meende deze boycot te moeten afkeuren, mede daar dit zonder voorkennis der leden was gebeurd. Deze zaak wenste zij uitdrukkelijk los te zien van de klachten tegen de heer Van Wijk. Omtrent de aanleiding tot en de gang van zaken bij deze uitsluiting ontwik kelde zich een debat, dat jammer ge noeg niet het niveau bereikte, dat men in een bijeenkomst van Noordwykse ho_ te lier s mooht verwachten. Briefje De kwestie betrof een aan de infor- matrices verstrekt briefje met namen van bedrijven waaraan geen lijsten met aanvragers voor logiesgelegenheid moohten worden verstrekt. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat het dagelijks bestuur van de Stich ting, waarvan de heer Van Sterkenburg en de heer Van Wijk deel uitmaken, een mededeling had gekregen van de heer Kleine Staarmann, dat Horeca-leden de lijsten met aanvragers hadden doorge geven aan het reisbureau van de heer Van Haselen. Aan de heer Kleine Staarmann was toen opgedragen deze leden te waarschuwen en hun te melden, dat zij anders geen lijsten meer zouden krijgen. In de verwarde omstandigheden en mogelijk ook in zijn ijver heeft de directeur deze mondelinge instructie zo uitgelegd, dat hij bedoelde bedrijven moest uitsluiten. De heer Van Sterkenburg, ingaande op de suggestie van de commissie, be treurde dat dit was voorgevallen. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat eigenlijk heengedraaid wordt om het feit, dat de informatrices een briefje hadden gekregen van de hand van de heer Van Wijk, de namen der bedrijven vermeldend, die geboycot moesten wor den. De heer Kleine Staarmann zegt in opdracht van het bestuur te hebben ge handeld. Of de directeur de namen aan de heer Van Wijk heeft opgegeven of dat deze eigener beweging heeft gehan deld, bleef duister. Vervolgens stelde de heer Van Ster kenburg voor, dat de vergadering zou uitspreken, dat de motie in de vorige vergadering niet op zijn plaats was ge weest. Na enige discussie legde de ver gadering zich bij dit voortel neer. Bij de daarop volgende bestuursver kiezing ter voorziening in de vacature van de heer H. van Beelen, die wegens werkzaamheden en gezondheidsrede nen zijn functie had neergelegd, bleek een aantal leden de heer J. G. de Ruy- ter kandidaat te hebben gesteld naast de door het bestuur gestelde kandidaten. Leden en „bedden", van welke ver scheidene volmacht hadden verstrekt spraken zich uit voor de bestuurskandi. daat, de heer Th. Admiraal. Het Hilton-project en De Baak Vervolgens gaf de heer Van Sterken burg een verslag van de kwestie Hilton en De Baak. Hilton is niet iets, waarmee alleen Am sterdam en Rotterdam heeft te maken, zo waarschuwde spreker. Noordwyk krijgt in de voortijd veel gasten, die in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag geen logies kunnen vinden en daarom is de stichting van de Hilton-hotels voor de badplaats wel degelijk van belang. Ook prijzen zullen een rol spelen. Generaal Kruis heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat logies in Hilton zal komen op f. 20,— per persoon, met alle oomfort dat een dergelijk hotel kan bieden. De andere grote hotels zul len dan niet meer kunnen gaan rekenen. Als men In Amsterdam op de duur voor f. 8,kamers zonder bad kan krij gen, wat gebeurt er dan in de provincie? Ongetwijfeld zal dat zijn terugslag heb ben op de hotels in de badplaats. Wij hebben niets tegen concurrentie, aldus de heer Van Sterkenburg, maar wel protesteer lk er tegen, dat bouw grond, waarom ik de gemeente Amster dam had verzocht en waarover men mij anderhalf jaar aan de praat heeft ge houden, nu zonder meer Is toegewezen aan Hilton. Ook had spreker bezwaar dat de rege ring deze bouw met 24 miljoen gulden ging subsidiëren. Tenslotte gebeurt dit met ons belastinggeld. Request De Horeca had een oommissie benoemd om tegen deze gang van zaken te age ren. Deze had aan alle kamerleden een request gestuurd. Dat beide hotels gefinancieerd worden met Hollands geld zag spreker als een discriminatie van de hotellerie. Op vra gen uit de vergadering deelde de voor zitter nog mede, dat de bouw der Hilton- hotels een gevolg is van doordrijven der KLM. Deze maatschappij denkt daar door meer mensen naar Holland te kun nen krijgen en mitsdien ook meer ver voer per KLM. De Baak Hotel De Baak is een instelling van het Sociaal Centraal Werkgeversverbond en in haar opzet bestemd als clubge bouw en conferentieoord. Daar is niets tegen, aldus spreker maar zij heeft een nevengesteld doel op Koreca-gebied. Met versdhillende voorbeelden toon de de heer Van Sterkenburg aan, welke Advertentie Maanplannen van V.S. Het Amerikaanse Ministerie van De fensie hoopt, dat tegen 1968 op de maan een Amerikaanse raketbasis ter bedrei ging van de Sovjet-Unie kan worden ingericht en het ministerie heeft reeds projecten in de hand om tegen 1965 op de maan een waarnemingspost in te richten, zo meldt de ..New York Jour nal-American". gevaren er voor het hotelwezen schuilen in dit, wat hy noemde para-commer cialisme, en noemde in dit verband de lunchrooms in de warenhuizen en de kantines van grote kantoorgebouwen en bedrijven. In De Baak is in de zomermaanden niets te doen. Men wil het dan als hotel gaan exploiteren. Dit betekent concur rentie voor de Horeca-bedrijven, temeer omdat een inrichting als De Baak niet het doel heeft winst te maken. Het Sociaal Centraal Werkgeversver bond, waarvan ook verschillende Hore ca-bedrijven lid zijn, heeft aan het ge meentebestuur van Noordwijk verzocht om een vergunning voor een inrichting van maatschappelijk verkeer. Na goed keuring door de gemeenteraad is deze aanvrage doorgezonden naar het Mi nisterie voor Sociale Zaken. Pogingen om dit te verhinderen hadden geen succes. Nog steeds is het bestuur bezig om tegen het gebruik van De Baak als hotel te protesteren. Bezien zal nog worden of het lidmaatschap van het Sociaal Centraal Werkgeversverbond zal wor den opgezegd. wy hebben niets tegen een clubgebouw of conferentieoord, maar wel tegen de exploitatie van De Baak als hotel, aldus de heer Van Sterken burg. Of De Baak al dan niet aanvaard zal worden als lid van de Horeca werd een punt van discussie, waarover in een vol gende vergadering zal worden beslist. Advertentie K3 dè verf Koning Boudewijn amuseerde zich in „Disneyland" Koning Boudewijn van België heeft gisteren bezoek gebracht aan „Disney land", het vermaakcentrum van de Amerikaanse tekenfilmproducent Walt Disney. De Koning, rondgeleid door Disney zelf, scheen zich zeer te amuse ren. Bij het kasteel van Doornroosje aangekomen, merkte Baudewyn op: „veel beter dan het kasteel waarin ik woon". De avond tevoren was de Koning tot in de vroege ochtenduren aanwezig ge weest op een diner-dansant, gegeven door de Hollywoodse regisseur Mervyn Leroy. Zyn officiële partner was de actrice Debbie Reynolds, die onlangs is gescheiden van Eddie Fisher, sedert enkele dagen de echtgenoot van Eliza beth Taylor. De Koning schynt echter het meest met de filmster-danseres Cyd Charisse gedanst te hebben. Ook Gary Coopers 21-jarige dochter Maria was enkele keren zijn partner. Militaire vrachtauto tegen boom gevlogen Gistermiddag omstreeks half vijf ls een drietons vrachtauto van de Konink lijke Landmacht, nabij hotel ..De Zwarte Boer" op de weg van Ermelo naar Harderwijk uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Er waren een zeer zwaar gewonde, twee minder zwaar gewonden en zes licht gewonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De Koninklijke Marechaussee heeft de zaak nog in onderzoek. De zeer zwaar gewonde is de 20-jarige dienstplichtige soldaat P. J. Bitter uit Hilversum. Hij werd opgenomen in het „Piusgesticht" te Harderwijk. De twee minder ernstig gewonden zijn de dienst plichtig sergeant J. van der Veen (20) en de dienstplichtig soldaat W. Dam (20) uit respectievelijk Enschedé en Dedemsvaart. Zij werden opgenomen in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo. Van de zes licht gewonden werd een in „Oog in Al" te Utrecht opgenomen, terwijl de anderen naar de ziekenbarak van de W. G. Frederikkazeme te Har derwijk werden gebracht. Zoiets ondergraaft vertroniven" Verdachte door politierechter vrijgesproken De Haagse politierechter, prof. W F. C. van Hat turn heef gisteravond, na een rechtzitting, die ruim zes uur duurde, een in Amerika woonachtige 34- jarige Nederlandse ingenieur vrijge sproken van de hem ten laste gelegde verzetpleging tegen de politie. De politierechter achtte het bewijs niet geleverd, „omdat de betrokken po- Zijn we ivel op de goede weg (Van onze correspondent). Ir. H. Dijkstra, hoofd van de afde ling bedrijfseconomisch onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag. heeft voor de ledenvergade ring van de Gelderse maatschappij van Landbouw, die in Arnhem werd gehou den de vraag gesteld of men met de ruilverkavelingen op de goede weg is. In zijn algemene conclusie zei spreker Advertentie Kerkpresiclent van Hessen over de vraag „Liever dood dan rood", of omgekeerd (Van onze correspondent in Bonn) Het proces, dat op verzoek van de Westduitse minister van Defensie Strauss tegen de Evangelische (Lutherse) kerk-president van Hessen en Nassau, ds. Niemöller, aanhangig was gemaakt, zal niet plaatsvinden. Volgens de desbetreffende officier van Justitie zijn niet voldoende rechtsgronden aanwezig om Niemöller te vervolgen. In de Westduitse pers werd deze gang van zaken hedenochtend zeer toegejuicht. Niemöller zou enige maanden geleden in een rede te Kas sei hebben gezegd: „Moeders en vaders behoren te weten wat zij doen als zij hun zoon soldaat laten worden. Zij laten hem tot misdadiger opleiden". Het nieuwe Westduitse leger voelde zich door deze woor den in zijn eer aangetast, ook al wilde Niemöller later doen geloven, dat hij het in het bijzonder voorzien had op commando-troepen, zoals die in de tweede wereldoorlog hebben bestaan en op de gehele pro blematiek van de atoombewapening. Kerkelijke autoriteiten tegen Niemöllers standpunt Het ministerie van Defensie deelde gisteren mede. dat het wel degelyk in dertijd een aanklacht had moeten in dienen. omdat onder de soldaten zekere opwinding was veroorzaakt door Nie möllers rede. Daaraan verandert de op vatting van de officier van justitie z-i. niets. Het ministerie wijst erop dat Nie möller zelf pas zijn uitlatingen te Kas sei heeft toegegeven nadat via 'n band opname van een Oostduitse instelling, de Defa, klaarheid geschapen was. Uit dit alles blijkt, dat het ministerie van Defensie niet bereid is h,t een dis cussie met Niemöller. wiens standpunt volstrekt wordt verworpen. Uit commentaar in de Westduitse pers van hedenochtend blijkt dat men be paald niet rouwig is om het niet-öoor- gaan van het proces Strauss-Niemöller. Het feit dat vooraanstaande persoonlijk heden uit het kerkelyke en politieke leven de laatste tijd het leger in oe- scherming tegen Niemöllers uitlatingen hebben genomen, acht men voor Strauss voldoende. Niemöllers eigen synode in Hessen richtte zich onlangs nog tot de soldaten met de woorden: ..Broeders in het gryze kostuum". Men hoopt voorts, dat minister van Defensie Strauss uit deze affaire iets geleerd heeft te weten dat een snelle gang naar net gerecht niet altyd noodzakelijk en gerechtvaar digd is. Gesprek met prof. Hahn Intussen is ds Niemöller gisteren na een voordracht voor de Buitenlandse Persvereniging te Bonn geconfronteerd met de vraag: „Liever dood dan rood of liever rood dan dood?". Persoonlijk, zo ze hij. beschouw ik het communisme als iets dat tot onmenselykheid voeren moet. weshalve ik zuiver egoistisch ge zien liever dood dan rood ben De vraag, die Niemöller niet uit de weg ging. betreft het probleem van de atoombewapening van de Westelijke we reld en meer in het byzonder van de Bondsrepubliek. Zonder de Westelijke atoombewapening en atoomproeven dreigt een communistische overheersing: met voortgezette bewapening in het al gemeen dreigt het gevaar van een con flict met als eindpunt het einde der mensheid. Niemöller vertelde, dat hij in de jaren 1950-'52 tegen herbewapening van Oost- zowel als van West-Duitsland was geweest, omdat daardoor de her eniging verhinderd zou kunnen worden. Op 6 juni 1954 werd zyn pacifisme principieel. In een gesprek met de atoomgeleerde prof. Otto Habn zei deze hem toen, dat het gevaar van de atoom- de waterstof- en de kobaltbommen veel groter is dan men pleegt te denken. Met 9 a 10 kobaltbommen, zo vertelde Hahn aan Niemöller, kan men alle dierlyke en menselyk leven op aarde uitroeien. Van dat ogenblik af en na diepgaande confrontatie met het Nieuwe Testament was Niemöller wiens optreden totaal bepaald wordt door de belijdenis van oordeel en genade van Christus over tuigd pacifist. In het Nieuwe Testament vond Ik. zo zei hy gisteren, niets over noodweer, over zelfverdediging en dergelijke, het geen hem overigens niet vernindert om dit alles uitdrukkelyk als een strikt per- soonlyke zaak te beschouwen. Ik kan, zo zei Niemöller. geen politiek ten deze aanbevelen, die niet op de realiteit be rust. Er is een gegeven situatie en po litiek gezien is dan de vraag wat er moet gebeuren om de mensheid van de ondergang te redden. Dit alies berekent dus beslist niet dat het Westen tnyns inziens nu maar ineens al zijn wapens moet wegwerpen, maar als christen heb ik ook een eigen verantwoordelykheid. Ik geloof niet in de eeuwige vrede, maar ik ben tegen een eenzydige a toomb°wa pening. Ik kan mijn pacifistische ver zoeken slechts richten tot nen, die als ik geloven in Christus. Aan een aiet- chrlsten kan ik dat onmogelijk vragen, vandaar dat het ..liever dood dan rood" een persoonlijke zaak is. ..teen aange legenheid die men uit egoistische motie ven anderen mag opdringen. dat er bij de huidige, veel toegepaste, methode van ruilverkavelen geen moge lijkheid is. dat de totale oppervlakte voor welke ruilverkaveling nodig is bin nen redelijke tijd kan worden behan deld. Personeelsgebrek Zelfs wanneer men voldoende peld zou hebben, zou een vlugge uitvoering 'onmogelijk zijn wegens gebrek aan technisch personeel. Het is mogelijk om voorlopig alleen werken uit te voeren op het gebied van waterhuishouding en ontsluiting met zo weinig mogelijk ver schuivingen in de eigendomsverhoudin gen. De race met de tijd kan hierdoor worden gewonnen. Het is voor bepaalde gebieden, die het eerst aan de beurt zijn, een nadeel dat deze minder goed worden geholpen dan bij de traditionele wijze van ruilver kavelen het geval zou zijn geweest. Be ziet men, aldus ir. Dijkstra, de belan gen van de hele landbouw, dan is er geen andere keuze mogelijk, ook niet uit een oogpunt van algemene investerings politiek. Anderhalf miljoen Volgens schattingen komt 1.5 miljoen ha. grond voor ruilverkaveling in aan merking en hiervoor zijn thans ook al aanvragen ingediend. Dit houdt in dat geen enkel gebied een voorkeursbehan deling kan eisen. In de afgelopen tien jaar is er gemiddeld 9.000 ha. per jaar gereed gekomen. Zou men in dit tempo doorgaan, dan zou het 166 jaar duren voordat men alle gebieden heeft gehol pen. Men is echter voor de toekomst wat optimistische en rekent erop bin nen drie k vier jaar per jaar 20.000 ha. gereed te krijgen. Inmiddels worden plannen voorbereid om tot een snellere afwerking te kompn. litiemannen. die op 26 april jl. de inge nieur met gebruikmaking van een gum miknuppel In de Van Heutsastraat te 's-Gravenhage arresteerden, niet in de rechtmatige uitoefening van hun func tie hebben gehandeld. Weliswaar waren de politiemannen in functie, doch zij oefenden htm functie naar Nederland se opvattingen niet rechtmatig uit" zo overwoog prof. Van Hattum. Wel belediging Dat de ingenieur de verbalisanten ty- dens de arrestatie voor S.S.-ers en Gestapo-agenten heeft uitgemaakt, achtte de 'politierechter evenmin bewe zen. Wel achtte hij schuldig aan be lediging van enige agenten in het bu reau aan de Adelheidstraat. Hiervoor veroordeelde hij hem tot een boete van f25.subsidiair vijf dagen. De Officier van Justitie had terzake van alle ten laste gelegde punten een boete van f 200 geëist, sub&idiair 40 dagen. Het incident tussen de ingenieur en de agenten in de Haagse van Heutszstraat was ontstaan, nadat de man in de Van Reesstraat, een zijstraat, een verkeers overtreding had begaan. Hij kreeg de opdracht van de politiemannen rechts in de Van Reesstraat te parkeren, doch zette in plaats daarvan zijn auto om de hoek in de Van Heutzstraat. Rijbewijs Volgens de politiemannen zou ver dachte vervolgens geweigerd hebben zijn papieren te tonen. De ingenieur zegt echter een Ameri kaans rijbewijs te hebben laten zien. Er ontstond een woordenwisseling en het eind was, dat verdaohte met geweld werd gedwongen in de politieauto te stappen. Een 24-jarige agent heeft daar bij met zijn gummiknuppel geslagen. Hij gaf de ingenieur verscheidene narde klappen op diens hoofd en over zijn gezicht. Niet minder dan negen getui gen a decharge waren opgeroepen door de verdediger mr. P. C. Klomp. Zij toonden zich zeer verontwaardigd over de gedragingen van de politiemannen. De politiemannen verklaarden, dat de ingenieur zich tegen zijn aanhouding verzette en dat zij hem zonder ge bruik van de gummiknuppel niet baas konden. Verwonderd De politierechter drukte hierover zyn verwondering uit. daar de agenten as sistentie hadden gekregen van een man van de Rijkspolitie. Ook in de politie auto had de agent nog met zijn wapen stok geslagen. Vyf andere agenten ver klaarden als getuigen k charge, dat de \i Op het AANNEEMBUREAU VAN ONZE ADVERTENTIEAFDELING is plaats voor een Leeftijd tenminste 18 jaar. Mulo- en type-diploma strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties, vermeldende leeftijd, schoolopleiding, huidige werkkring en referenties te richten aan de directie van LEIDSCH DAGBLAD N.V., Witte Singel 1, Leiden (postbus 54). Scherp protest van Praag tegen Sudetenduits congres (Van onze correspondent in Wenen) De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een in buitgewoon felle bewoordingen opge stelde protestnota aan de Oostenrijkse gezant te Praag overhandigd. Daarin wordt de Oostenrykse regering ervan beschuldigd, dat zij de neutraliteit en daarmede ook het staatsverdrag heeft geschonden, omdat zy het congres van de Sudeten-Duitsers in Wenen heeft toe gelaten en omdat verscheidene vooraan staande Oostenrykse politici hierbij hun sympathie voor deze volksgroep hebben uitgesproken. Vooral kanselier Raab wordt persoonlijk aangevallen op grond van zyn in het openbaar afgelegde ver klaring, dat miljoenen mensen na de oorlog uit het land werden verdreven, alleen al omdat zij Duits spraken. De Tsjechoslowaakse nota noemt deze ver klaring van Raab een verdraaiing van de historische feiten, omdat het ver- dryven van de Sudeten-Duitsers op grond van internationale overeenkom sten zou hebben plaats'gehad. Het zou een rechtvaardige actie van definitieve geldigheid zijn geweest, waarover men niet meer kan discussiëren. Hiermede doelt de nota op de overeenkomst van Potsdam die volgens de Oostenrykse mi nister van Binnenlandse Zaken. Helmer, op dit punt niet in overeenstemming is met het internationale recht. In werkelijkheid is de ontmoeting van de Sudeten-Duitsers in Wenen uiterst Een jaar gevangenis voor ex-commandant parketgroep De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 62-jarige gepensioneer de adjudant der Rykspolitie, voormalig commandant van de parketgroep in het hoofdstedelijk Paleis van Justitie wegens malversaties met onkostennota's en ver duistering in functie, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. In een periode van ruim vier jaar heeft de man zich ongeveer f. 3500 toe- geeigend door op de declaraties meer transporten van gevangenen en daar voor gemaakte tram- en buskosten te vermelden dan inderdaad waren ge maakt en een te hoog aantal middag voedingen en kosten daarvan voor de gevangenen te noteren. In zyn huis trof men later ook nog enkele bussen poets middelen, enige sponzen en zeemlappen aan, die hy uit het Paleis van Justitie had meegenomen. Naar schatting had verdachte maandelyks gemiddeld vyftig tot zeventig gulden aan zyn malversa ties verdiend. rustig verlopen. In de redevoeringen werd niet gesproken van wraakneming of revanche en de deelnemers hebben zich blijkbaar neergelegd by de gang van zaken. De bijeenkomst droeg het karak ter van een vrienschappelyke ontmoe ting, waarby herinneringen aan het ver leden werden opgehaald. Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlüke regelmaat.., dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegeriaen, enz. ten uitkomst bij hardnekkig verstopping. 60 tabl. f I.3S ingenieur in het politiebureau scheld woorden aan het adres van de politie geuit had. Van mishandelingen hadden zy ndets bespeurd. De Officier van Jus titie stelde zich niet achter de verkla ring van de agent, dat het gebruik van de wapenstok nodig was. hij liet deze vraag onbeantwoord doch hij kon zich voorstellen, dat de agenten door de scheldende verdachte werden geprikkeld. De klappen op het hoofd, die per ongeluk op die plaats moeten zyn aangekomen, zag de Officier als verzachtende omstandigheid voor de in genieur. Het onderzoek naar hetgeen op het bureau gebeurd is .is nog niet afgesloten, aldus de Officier, die er ver der op wees. dat verdachte ook in 1955 al herhaaldelyk moeilijkheden heeft ge had met Nederlandse politiemannen. Toen had hy onder meer een stop teken genegeerd. De verdediger zag in het „onnodig en te enthousiast" gebrui ken van de gummiknuppel een ernstige grief die de gehele Haagse burgery re gen de politie heeft. „Een dergelijk ge bruik van de gummiknuppel onder graaft het vertrouwen in de politie", aldus mr. Klomp. VRIJHEIDSMEDAILLE VOOR FOSTER DULLES President Eisenhower heeft aan oud- minister Foster Dulles de vryheidsme- daille (Medal of Freedom) toegekend. Dit is de hoogste onderscheiding die de Amerikaanse regering aan een burger kan verlenen. In de daarby behorende vermelding wordt gezegd, dat de onderscheiding aan Dulles is verleend „wegens de hoogste by dragen voor de veiligheid van de V.S. en de wereldvrede". In een korte brief, die geadresseerd was aan „beste Dulles" en ondertekend was met „D.E.", geeft Eisenhower uiting aan zyn waardering voor de diensten die '^Dulles aan de V.S. heett bewezen. De president zegt: het is een eer en een voorrecht je deze vryheidsmedaille te verlenen. Ofschoon ik niet genoeg uiting kan geven aan myn dankbaarheid en aan de dank van het land dat je zozeer gediend hebt, is dit een klein bewys van de liefde en de hoogachting van het volk van de V.S. en de wereld voor jou en je onvermoeide inspanningen voor de vryheid". De medaille die vervaardigd is van brons, was gisteren door majoor John Eisenhower, zoon en een van ae militai re adjudanten van de president, over handigd aan mevrouw Dulles. Zy gaf de medaille gisteravond aan haar echtge noot. In de vermelding by de medaille wordt nog gezegd dat Dulles meer dan zes jaar als minister van Buitenlandse Zaken in een tijd van internationale spanning en nationale risico's de ern stige vraagstukken tegemoet trad met wijsheid, oordeelkundigheid en moed. Hy werkte en leefde in de overtuiging, dat de vryheid slechts kan gedyen als de mensen bereid zyn zich dezelfde uiterste inspanningen te getroosten voor de vrede als zy destyds deden om de oorlog tot een goed einde te brengen. Niemand zou meer kunnen doen dan John Foster Dulles om zijn geloof met voorbeelden te bewijzen. Zyn geloof en zijn inzicht inspireren allen die de vry heid liefhebben." Nieuw type onderzeeboot werd te water gelaten „Ik geef U de naam Dolfyn en wens U een behouden vaart". Met deze woor den heeft mevrouw M. C. Dekker Neisingh, echtgenote van de hoofdin tendant der Zeemacht, schout-by-nacht van administratie J. Dekker, gistermid dag by de Rotterdamsche Droogdok Maatschappy de onderzeeboot .Dolfijn" te water gelaten. Tal van genodigden onder wie de commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortyun, zagen daarop de fles champagne tegen de boeg uiteen spatten en het vaartuig in zyn element glyden. Ook was aan wezig de scheepsbouwkundige ingenieur M. F. Gunning volgens wiens ontwerp deze boot werd vervaardigd, waarvan ons land de wereldprimeur heeft. In af- wyking van de tot dusver gebouwde on derzeeboten bestaat de romp van dit nieuwe type uit drie cilinders; de twee benedenste liggen naast elkaar en de derde rust in het midden daarboven. Zoals wy reeds schreven heeft deze middelgrote boot door deze constructie een aantal voordelen, zoals een grote duikdiepte, een hogere onderwatersnel heid .minder ballast in de kiel en een zwaardere constructie van de drukvaste cilinders. De „Dolfyn" zal aan het einde van het Jaar worden afgeleverd en het eveneens by de R.DM. in aanbouw zynde zuster schip „Zeehond" zes maanden later. Congres „Oorlog en Vrede" Mr. dr. J. H. Donner, president van de Hoge Raad, heeft gisteren in Utrecht het congres „Oorlog en Vrede" geopend. Dit congres is georganiseerd ter gelegen heid van het veertiende lustrum van de rooms-katholieke studentenvereniging „Veritas". Mr. Donner wees erop, dat de inleiders op het congres, dat vier dagen duurt, een actueel complex van vraag stukken zullen behandelen. Hy sprak de hoop uit. dat het besprokene zal leiden tot de bewustwording van alle moeilyk- heden en dat net ertoe zal bydragen dat de toehoorders trachten te komen tot een doorleefd standpunt op het gebied van oorlog en oorlogsdreiging. Prof. mr. dr. J. Barents sprak als eer ste over de moderne oorlogsdreiging en de ideologische tegenstelling, waarna prof. dr. B. H. M. Vlekke de praktische tegenstellingen tussen Oost en West be sprak.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5