IssSSSSf Kamerleden stellen vragen over vergiftiging binnenwateren Examen doen Staatsiebezoek van de Sjah Met een enkel woord Agenda 11 DONDERDAG 21 MEI 1959 Van statie naar statisch (Van onze t.v.-medewerker) Het bezoek van Z.K.M. de Sjah van Iran is wel een gebeurtenis, die de t.v. niet ongemerkt laat passeren. De statie van aankomst van H.M. „De Ruyter" en vertrek van de Sjah ervan, de begroe ting door onze Koninklijke familie, in specties van erewachten, het was een geschitter, dat het een lust was, gevan gen door een paar camera's .waarvan de ene het zocht in rustig volgen, de andere in het levendig verschieten van beelden. Echte incidenten waren er niet, maar de motorsloep met de hoge gast was even bij het passeren van de Kam- perbrug zoek en kon niet zo vlug als men wilde weer in het beeld teruggehaald worden. Commentator Van der Zee, die zich kennelijk goed had voorbereid, ver geleek Perzië met Frankrijk in plaats van met Nederland, Te Nuyl consta teerde, dat hij zijn documentatie niet tijdig had ontvangen (de Iraanse am bassade heeft een persconferentie voor de t.v. gegeven, die niet langer dan een kwartier nam!), maar het verwijt van een collega, dat de commentatoren er maar wat historisch op los babbelden, achten wij onrechtvaardig Zogoed de kranten lange artikelen met bijzonder heden brengen, zogoed kan t.v., vooral tijdens het gebrek aan duidelijke actie onvermijdelijk bij een directe uitzen ding van een reportage de tijd vullen met het geven van informatie. De VARA, die na het journaal aan Advertentie In de verpleeghuizen is weinig ruimte voor de langdurig zieken Het bestuur van de in 1953 opgerichte Federatie van Verpleeginrichtingen voor Langdurig Zieken haast zich, nog voor augustus a.s. zijn achterstand in denken en doen. in het bijzonder wat betreft de accommodatie voor de medische behan deling cn/of revalidatie, door middel van een vernieuwingsplan in te halen. De voorzitter der Federatie, nir. L. C. Wesseldyk, deelde dit vanmorgen mee in de rede, waarmee hij de jaarvergade ring in het Kurhaus te Scheveningen opende. Dat die vernieuwing al zo kort na de oprichting der Federatie nodig was is volgens hem te wijten aan het feit, dat men, door onvoldoende aan dacht te schenken aan de wetenschap pelijke zijde, de research, niet heeft kunnen rekenen met die factoren, die bij een diepgaander studie naar voren zouden zyn gekomen. Zelfs bij de meest optimistische schat ting, aldus spreker, moeten wij aanne men, dat het aantal goede verpleeghuis bedden de tienduizend niet te boven gaat. Er zyn er echter voor de lichame lijk en geestelyk gestoorden dertigdui zend. dus twintigduizend meer, nodig. Daarvoor zal, als men rekent op f. 22.000 per bed, een uitkering van f. 440.000.000 nodig zijn. Als men door een goede wetenschappelijke voorbereiding een procent kan winnen, betekent dat al een besparing van f. 4.400.000, aldus spreker. Hy deelde verder mede, dat in het af gelopen jaar een reorganisatie is voor bereid, die het nog meer dan totnutoe mogelijk zal maken, dat by elke aan de orde zynde zaak zo veel mogelijk spe cialisten zullen worden ingeschakeld, zodat een zo groot mogelijk resultaat verwacht kan worden. bod was, begon met een actualiteit: de opgravingen bij het lieflijke Elsloo, waarbij de resten van een 6000 jaar oude bewoning (op de vruchtbare löss- gronden) werden blootgelegd Hierover poogde de leider van het onderzoek, dr. Modderman zoveel mogelijk toelichting en illustratie te geven, waarin hij door ongewoonte niet feilloos slaagde. Maar het streven was te loven. De kunstru briek, met smaak samengesteld door Milo Anstadt, gaf een rustig gesprek en een aangename voorlezing van een soort dierenfabelschrijver van eigen grond, de bescheiden A. Koolhaas. De jonge Van der Keuken, die eens 17 was, belichtte een doods Parijs, waarbij Theo Rade maker wat dikke tekst schreef en sprak, het geheel een statische geschiedenis, die net ophield, toen het wat boelender ging worden. Direct daarna weer foto's, pracht materiaal van Karei de Vogel, met een rake, eerlijke toelichting over jazz. Het hoofdnummer van de avond was zeker het cabaret „Splinters en balken", beurtelings scherp als een splinter, waaraan 'tekstschrijvers zich tot bloe dens toe verwondden, zwaar als balken, waaraan zij zich soms vertilden. Een wat wrang geheel met een paar speelse uit schieters, die we graag met ere vermel den, omdat het totaal toch in ieder ge val een zaak van niveau was, waaraan veel zorg was besteed en waarin veel talent was gestopt en smaak was ver werkt. Atoompje was goed, op ons dorp was het verrukkelijk, de conferentie in Genéve een mooie vondst, de Koos Speenhof-imitatie een beetje lang, maar knap gebracht en sterk van tekst, de levende Vermeer een juweeltje, Dora Paulsen boven onze lof verheven (een gebaar van haar, geeft een emotie bij honderdduizenden)En dat Adamski even door Venus aan de telefoon werd geroepen, was een verrassing. Het laat ste uur werd dus bepaald niet slecht ge bruikt. Tenslotte geeft het leven veelal meer aanleiding tot een vergelijking met scherpe en zware dingen dan met flu weel en pluche. Bovendien ligt er tussen diet wee categorieën soms net het ver schil tussen kunst en kitsch Tot slot nam de statie weer bezit van ons scherm, een reprise van de jour- naaldienst. bijgewerkt met een verslag van het vorstelijk middagbezoek aan de laboratoria van een grote olieindustrie in het westen des lands met vestigingen in Londen en andere buitenplaatsen, kortweg geheten (en ook onverbloemd genoemd) van het concern der Ko ninklijke Shell, die hier voorshands geen kans loopt te worden genationaliseerd, omdat onze minister-president niet in pyjama stak, maar in jaquet en niet huilde ,maar lachte. Iets meer vrijheid voor de intellectuelen in China In het orgaan van het Politbureau van de Chinese communistische party, „De Rode Vlag", wordt aankondiging gedaan van hernieuwing op beperkte schaal van de „campagne der honderd bloemen", die in 1956 zoveel opzien baarde. Het blad schrijft namelijk, dat de intellectuelen de vryheid van me ningsuiting op het gebied van kunsten en wetenschappen zal worden gegeven. De campagne onder de slagzin „Laat honderd bloemen bloeienleidde destijds tot scherpe kritiek op het regime en communistische partij en dit werd gevolgd door maatregelen tegen vooraanstaande intellectuelen en politici. De hernieuwing van de campagne valt samen met de terugkeer naar hun wetenschappelijke werk van meer dan twee miljoen intellectuelen en studen ten, die een jaar lang handarbeid op het land of in fabrieken hebben verricht. In het artikel in ,.De Rode Vlag" schrijft Hoe-Sjeng, adjunct-directeur van het Politbureau, dat er op het ge bied van academische kwesties nog ver schillende meningen kunnen en moeten bestaan om in het licht van een vrij en volledig onderzoek der gegevens tot een juiste conclusie te kunnen komen. Sjeng zegt verder, dat de intellectuelen van oudere leeftijd in staat gesteld moeten worden hun werk voort te zetten, „ook al laat hun kennis van marxisme en leninisme nog te wensen over". Overbezette telefoonlijnen De Zuidhollandse Kamers van Koop handel hebben in een gemeenschappe lijke brief, gericht tot de centrale di rectie van de PTT hun bezwaren neer gelegd over de overbezetting van de in terlokale telefoonlijnen, die zich vooral in het bedrijfsleven ernstig laat gevoe len. Pullen-rijm Barometer zegt: steeds beter zonnehitte buiten zitten onder bomen loompjes dromen koel pleziertje Amstel biertje gul geschonken Pul geklonken. e\ VuU.en' 1 Russische troepen in Tibet? Russische militairen zouden de Chi nezen helpen bij de strijd tegen de Tibetaanse opstandelingen, aldus wordt uit gezaghebbende bron in Gangtok (India) vernomen. Volgens de jongste berichten zouden 100 tot 200 Sovjetrus- sische militairen onlangs in de Tibe taanse stad Gyantse zijn aangekomen. Ook zouden er Russen in het gebied aan de westelijke grenzen van Tibet zijn. Voorts verluidt, dat de Chinezen nu bezig zijn met zuiveringsoperaties. Oor spronkelijk zouden er een 25.000 Kham- ba-opstandelingen onder de wapenen zijn geweest. Het feft, dat een 5.000 van hen naar India zijn gevlucht, acht men in Gangtok een .slecht teken". Spoed met wetsontwerp op waterverontreiniging Het Tweede Kamerlid Lamberts heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Verkeer en Advertentie met actieve,beheerste zenuwen Mijnhordt's Zenuwtabletten 9 Vervolg van pag. 1 Frans-Duitse wrevel Het is tekenend voor de stemming in het Westelijke kamp. dat men de Ame rikanen zelfs beduchtheid toeschrijft, dat de Frans-Duitse coalitie van een door Dulles' overlijden veroorzaakt oponthoud gebruik zou maken de conferentie in het zand te laten lopen. Speculaties? Zeer wel mogelijk, maar toch sympto matisch voor de stemming. Evenzeer trouwens als het opzettelijk laten uit lekken door de Fransen van Hei'ters tien principes voor een toekomstig vredes verdrag met een herenigd Duitsland, in de haast opgesteld om de Russische en Oostduitse beschuldiging, dat het Wes ten niet eens de moeite had genomen zich om de inhoud van zo'n verdrag te bekommeren, de wind uit de zeilen te nemen. Deze Franse indiscretie moet dan de rekening vereffenen voor een eerdere Amerikaanse loslippigheid om trent de Westelijke bereidheid tot een tijdelijke regeling voor Berlijn, wanneer de Sovjet-Unie het Westelijke voorstel- lenpakket verwerpt. Herter kwam gisteren dus nog niet, zoals aanvankelijk voor mogelyk werd gehouden, met zijn tien punten, die al thans voor enige variatie in het ver plichte herkauwen van argumenten had den kunnen zorgen. Ik zal U een samen vatting van de redevoeringen van Her ter, Lloyd en Gromyko besparen. Wan neer U van onwezenlijke discussies houdt kunt U beter Kafka lezen, bij hem zijn ze ook beter gesteld. Ik licht er slechts enkele punten uit: Herter: „Gromyko's voorstel is een Sovjet-verdrag voor de blijvende verdeling van Duitsland". Lloyd: „Ik doe een beroep op U aan de wil van de bevolking van Berlijn de voorkeur te geven". Gromyko, die met zyn 59 minuten dit maal met veel ge baren onderstreept, het conferentie-re cord brak: „Ik vraag hët Westen wij ziging voor te stellen in die artikelen van ons ontwerpverdrag, waar het be zwaar tegen heeft. Het Sovjet-plan is geen dictaat. De Sovjet-Unie heeft er principiële bezwaren tegen dat staten hun wil aan andere staten dicteren (een fijn trekje!). Misschien moeten we in ons verdrag een clausule opnemen, die het de Duitse staten mogelijk maakt deel uit te blijven maken van de hui dige economische blokken". En, een dui delijke invitatie: „Wij zyn bereid tot ex tra uiteenzettingen over Berlijn". Dat was het praatfront. Hoe lang wordt het nog in stand gehouden? De Amerikaanse woordvoerder zei: „Wij hebben nog een heleboel dingen, die wij kunnen zeggen en Gromyko, die een uur lang van notities sprak, zit blijk baar ook niet om een woordje ver legen". 9 Vervolg van pag. 1 Dit galadiner volgde op een zeer druk ke middag. Het noenmaal had de Sjah gebruikt met het voltallig koninklijk gezin, waarna hij in de fraaie Van Spe.vckzaal het hoofd en de leden van het Amsterdamse stadsbestuui had ont vangen. De Sjah liet zich daarbij vooral voorlichten over het verkeersvraagstuk en de wijze, waarop men dat in de Ne derlandse hoofdstad denkt xe bestrijden. Ook de haven en het bedrijfsleven had den zijn levendige belangstelling. Om kwart over drie vertrok het gezelschap met gevolg in auto's naar het labora torium van de Kon. Shell benoorden het IJ. Voor de rondgang door het bedrijf luisterde men naar een uiteenzetting door het lid van het presidium, jhr. mr. J. H. Loudon. Tijdens de rondwandeling stelde de Keizer herhaaldelijk diep gaande vragen over allerlei details. Om vijf uur werd weer afscheid genomen en keerde het vorstelijke gezelschap naar het paleis op de Dam terug. Receptie Na het diner in de Burgerzaal, om precies te zijn om tien over half elf. be trad de Sjah. begeleid door Koningin Juliana en Prins Bernhard het Rijks museum voor een receptie, die werd aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. De Sjah was gekleed in het gala-generaalsuniform van de Iraanse luchtmacht. De Koningin in een grijs avondtoilet. Achter de vorsten lie pen in roze avondtoiletten Prinses Bea trix en Prinses Irene. Aan de ingang werden de hoge gasten verwelkomd door de burgemeester, mr. G. van Hall en de hoofddirecteur van het Ruksmuseuni. jhr. dr. D. Roëll. Loot gejuich Op de eerste verdieping van het Rijks museum. waar de wethouders en de ge meentesecretaris zich hadden opgesteld werd de Koningin een boeket bloemen aangeboden. Dë vorstelijke gasten be gaven zich langs de ongeveer achthon derd gasten, onder wie de minister president prof. dr. J. E. de Quay en vele leden van het kabinet en vertegenwoor digers van buitenlandse missies naar de eregalerij, waar een twintigtal gasten werden voorgesteld. Bij hot verlaten van het Rijksmuseum kort voor het middernachtelijke uur werden de hoge gasten nog luide toegejuicht door de honderden mensen, die geduldig ge wacht hadden om nog een glimp van de vorsten te kunnen opvangen. Bezoek aan Schiphol De tweede dag van het bezoek van de Sjah begon vanmorgen met een wij ziging van het officiële programma. Prins Bernhard bracht nl. nog voor het vastgestelde bezoek 'aan de Fokker fabrieken. de Perzische vorst naar Schiphol. Daartoe nam de Prins zelf aohter het stuur van zijn Ferrari-auto plaats en met zijn hoge gast naast zich reed hij in snelle vaart via het Amster damse Bos naar onze luchthaven. Evenals de Prins heeft de Sjah grote belangstelling voor vliegtuigen, hij is zelf een uitstekend vlieger. De beide hoge gasten werden op Schiphol door de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, ontvangen en naar het uiterst modern ingerichte vluchtoefen- centrum, dat de K.L.M. voor haar vlie gers. ter beschikking heeft, vergezeld. Het is ingericht in een van de hangars. Dit zo plotseling ingelaste bezoek duurde bijna drie kwartier. Noor Fokkerfabriek Toen namen de Sjah en Prins Bern hard afscheid en reden in de Ferrari naar de drie kilometer verder gelegen Fokker vliegtuigfabriek, waar zij door de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen en door de leden van de directie der fabirek. de heren F. J. L. Diepen. H. During en ir. H. C. van Meerten. werden ontvangen. Vijf minuten later arriveerde "ook Koningin Juliana. Onze vorstin droeg een grijze mantel en een lichtblauw hoedje. De Sjah. die haar vanochtend nog niet ontmoet had. drukte haar de hand. waarna de tienjarige Sirgitta Diepen haar een tuiltje lelietjes van dalen aanbood. Het gezelschap splitste zich: de Sjah en de Prins, vergezeld door de heren Diepen en Van Meer ten. maakten een wandeling door de fa briek. terwijl de heer During onze vorstin door de kantine, door de be- drijfsschool. waar leerlingen aan het werk waren, leidde. Om elf uur begaf het vorstelijke ge zelschap zich naar de Friendship. waar- Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van de vergiftiging van de binnenwate ren van Zuid-Holland? Welke maatregelen hebben de minis ters genomen om de oorzaak op te sporen en tot welke resultaten heeft dit geleid? Is het de ministers gebleken, dat er overtredingen zijn begaan, en zijn aan de ministers de eventuele overtreder of overtreders bekend? Kan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzekeren, dat er maatregelen genomen zullen worden, opdat in de toekomst zodanige vergifti ging van bodem, water of lucht, dat dit gevaren voor de bevolking oplevert, ver meden zal worden? Voorts heeft het Tweede Kamerlid Vermooten aan de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij gevraagd: Kan de minister van Verkeer en Waterstaat in verband met de vergifti ging van een belangrijk deel van de Zuidhollandse binnenwateren mededelen of het juist is. dat onvoldoende coördi natie heeft bestaan tussen de Rijks waterstaat en het Hoogheemraadschap Rijnland, waardoor de besmetting van de Hollandsche IJssel kans heeft gekre gen Rijnland binnen te dringen? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, ten einde een betere samenwerking tussen de Rijkswaterstaat en de waterschappen in de toekomst te waarborgen. Is de minister niet van oordeel, dat, gezien deze verontrustende waterver giftiging in het hart van ons land, de indiening van e>en wetsontwerp op de waterverontreiniging, dat al zeer lang in voorbereiding is, thans geen langer uitstel gedoogt, en kan hy de Kamer mededelen, of indiening nu op korte termijn te verwachten is? Is de minister van Landbouw en Vis serij bereid maatregelen in overweging te nemen, waardoor de enorme schade, die zcwel de beroeps- als de sportvissers in dit gebied door de vergiftiging van het viswater hebben geleden, tot gerin gere afmetingen wordt teruggebracht, en is het de minister ook bekend, of de vergiftiging ook voor landbouw en vee teelt nadelige gevolgen heeft gehad? Nederlands-Duits overleg wordt 3 juni voortgezet De Nederlands-Duitse onderhandelin gen zullen volgens een woordvoerder van het Westdüitse ministerie van Bui tenlandse Zaken op 3 juni in Bonn worden voortgezet. in het over Oost-Flevoland, de Noord oostpolder en de Friese meren naar de vliegbasis Leeuwarden van de Konink lijke Luchtmacht, reisde. BINNENLAND De Indonesische minister van Justi tie. Maengkom, heeft gisteren verklaard, dat de Indonesische regering de maatre gelen zal versterken, die moeten verhin deren dat buitenlandse diplomaten on dermijnende activiteit bedrijven. Voorts deelde hij mee. dat functionarissen van buitenlandse diplomatieke missies geen films en boeken mogen invoeren, die de openbare orde kunnen verstoren. In een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland meege deeld. dat de kleinst mogelijke meerder heid in het college bij de volgorde van Inpolderingen van het IJsselmeer de voor rang wenst te verlenen aan de Marker waard. De argumenten die in 1956 heb ben geleid om aan de Markerwaard voor rang te verlenen, zijn bij de meerderheid van het college nog onverminderd van kraoht Zaterdag as. zal het Rode Kruis- hospltaalschlp „J. Henry Dunand" door de NV Scheepswerven v.h. H. H. Bodewes te Milüngen aan de Rijn aan de Vereni ging „Het Nederlandsohe Roode Kruis" worden overgedragen. Het bestuur van het Algemeen Ne derlands Verbond heeft een nieuw da gelijks bestuyr ge-kozen wegens periodiek aftreden van het vorige. Het bestaat uit de heren: F. Koote, voorzitter, mr. F. G. van Dijk, ondervoorzitter, nvr. W. L. Biokercaarten, secretaris C. van Leeuwen, penningmeester. De dlreoteur van het ANV ir. G. Schutte heeft ontslag ge- vraagt, hetgeen hem ls verleend. Hij zal vervangen worden door een administra teur. Van 26 tot en met 29 mei zal In de Prinses Margrietkazerne te Wezep een tactische genie-oefening ..Make Fast VII" worden gehouden. Aan deze oefening op de kaart nemen Belgische. Britse. Duitse en Nederlandse genie-off:cleren deel. die behoren tot de legerkorpsen van de noor delijke legergroep terwijl daarnaast 'n aan tal genie-officieren uit de nationale be velssectoren als toehoorders deze oefen- dagen zullen bijwonen. BUITENLAND De ln 1954 met de filmspeler Mei Ferrer in het huwelijk getreden filmster Audrey Hepburn verwacht in Januari as. een baby. Vrijdag zal ln Wenen een „velllgver- keersd-ag" worden gehouden. In de och tend zullen de voertuigen met brandende kopliohiten rijden en om 12 uur zal het verkeer drie minuten stilliggen ter her denking van de slachtoffers van verkeers ongelukken. Vierhonderd Russische toeristen heb ben gisteren de Vaticaanse musea bezocht. De Australische minister van Be voorrading heeft meegedeeld dat kort ge leden proeven zijn genomen met twee Australische raketten die een hoogte von 160 km hebben bereikt. De Lange Tom" had een snelheid van 5600 km per uur en de „Aeolus" een snelheid van 4800 km per uur. De raketten waren voorzien van 23 kg Instrumenten. Proefnemingen met het verbouwen van suikerriet in Israël heeft men opge geven omdat de resultaten ln de drie af gelopen Jaren teleurstellend waren. Het waterverbruik was groter dan men had verwacht. De teelt van suikerbleten daar entegen levert profyt op en wordt uitge breid. De Guatemalteekse regering heeft woensdagnacht de staat van beleg afge kondigd. Aanleiding hiertoe waren berich ten dat vier gewapende schoeners uit Cu ba naar Guatemala zijn vertrokken. In de stad Guatemala verluidde dat het ver trek van de schepen deel uitmaakt van een communistische samenzwering tegen de regering van president Fuentes. In Australië woedt een hevige griep epidemie. In somimtge gebieden is de helft van de bevolking ziek. De Britse minister van Landsverde diging Duncan Sandys, die zich thans in Turkpe bevindt heeft gisteravond een be zoek gebracht aan president Celal Bajar. Van nlet-officiële zijde wordt vernomen dat de minister in Turkije zal spreken over de Britse bases op Cyprus. Tijdens een herdenking van de Duit se invasie te Canea op Kreta is gisteren een laagvliegende Griekse straaljager in aanraking gekomen met de punt van het marmeren oorlogsmonument, waarbij zich honderden mensen hadden verzameld. Het toestel vloog in brand en stortte vlakbij de menigte neer. zonder iemand te raken. De piloot was op slag dood. Uit het mo nument waren echter enige marmeren blokken losgeraakt die een Jongeman en een kind troffen. Ook zij werden op slag gedood. Een woordvoerder van de Franse de legatie heeft gisteren ln Genéve Tunesi sche berichten tegengesproken dat minis ter Couve de Murville onlangs met de Egyptische minister Okasja had afgespro ken dat Frankrijk geen wapens meer zou leveren aan Israël ln ruil voor stopzetting van Egyptische wapenleveranties aan de i Algerynse opstandelingen. I VOOR HEDENAVOND Hilversum II, 298 m. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. een weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 2000 Amus.nvuz. 20.30 Dagboek uit. de wildernis rep. 20.45 Lichte muz. 21.10 Periodieke Parade. 21.20 Gram. 21.35 Rep. v. h. Staatsiebezoek v. d. Sjah v. Iran. 21.45 Gianni Sohloohi, opera. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muziek 18.30 Amus. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 De gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phll. ork. en solist. 21.10 De God van het oerwoud, hoorsp. 22.30 Ber. 22.40 Act. 22 50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.1624.00 Gram TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 21.15 Pauze. 21.3022.30 Gianni Schicohl. opera. VOOR VRIJDAG 22 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr 11.15 Voor oudere luister. 12.00 Bariton en plano. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Rep. v. h. Staatsiebezoek v. DONDERDAG Den Burcht: Uitvoering Kinderkoor „Ex Animo". 7.30 uur nam. Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (foyer)Geluidsfilm en cau serie „Camp, symbool van gezondheid en levensvreugde". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ver. van oud leerlingen Ambachtsschool. Lezing S. J M. van Munster over Ruimtevaart. 8 u. nam. Wassenaar: Kasteel Oud-Was senaar. Anjerfondsavond. Delftse toneel groep „De Flits" voert „Nachtlepetltle" op. 8 uur nam. VRIJDAG Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don-Bosco-school. 12.253.50 en 79 uur nam. Clubhuis Westerkwartier (ten Kate- straat)Ledenvergadering Ned. Christen- vrouwenbond. 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling „Het Nederlandse portret sinds 1880" 8 u. nam Rapenburg 27: Afscheidsreceptie mr. M- A. V. Siingenberg. 4.30-6 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don-Bosco-school. 1.303.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10 uur voorm. bijbelstudie: 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Prytaneum: Receptie zilveren Jubileum Leidsche Sleutel Loge. 56.30 uur nam. StadsgehoorzaalFeestavond 50-Jarlg bestaan „Trouw en Durf". 8 uur nam. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverg. N.V. „Hollandsche Constructiewerkplaat sen". 10.30 uur voorm. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverg. N.V. Ned. Electrolaschmij. 11.30 uur v.m. Leiderdorp Speeltuin „Zijlkwar tier" opening clubhuis. 2.30 uur nam ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert, 2.30 uur nam. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. Zwart-witprojectle van ten toonstelling te Karlstad. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.-excursie achter het fluwelen gordijn o.l.v. H. de Wilde. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Film over het kankervraagstuk.. Sprekers prof. dr. A. J. M. Holmer en prof. dr. A. Schaberg, m.m.v, Leids Studentencabaret. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Programma „d'Op- rechte Amateur". 8 uur. nam. DINSDAG. School Medusastraat 24: Tentoonstel ling van werkstukken Gem. Bedrijfstech- nische school. 79 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur v. Bezinning. 12.50'1.20 uur nam. Medusastraat 24Tentoonstelling van werkstukken Gem. Bedrijfstechnische School. 9'12 uur voorm. en 24 en 79 uur nam BIOSCOPEN Rex: „Kasim. de bandiet van Zhobe". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; pinksterdagen. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. Trianon: „Tarzan vecht voor zijn leven". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u„ pinksterdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Wonderman". (14 jaar). Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; pinkster dagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donder dag: „Oklahoma". Lido: „Les trlcheurs" (18 Jaar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; pinksterdagen: 2 30. 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Llebelei' (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; pinksterdagen; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Te Lelden zijn geopend de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. B(j geen gehoor bij CJw huisarts ot specialist, hel op dokterstelefoon 22222 Een baggermachine heeft bij Staffe- stein uit de rivier de Main circa duizend zilveren munten uit de veertiende en de vijftiende eeuw opgehaald Ook zijn stuk ken van metalen dozen opgehaald, die het vermoeden hebben doen rijzen, dat de ei genaar Indertijd de munten ln deze dozen ln de Main heeft laten zakken om ze te verbergen In de Martinmunster te Landshut (Beieren) zien Hitier, Goerlng en Goeb- bels op de gelovigen neer vanuit een nieuw glas-in-lood-raam. zo meldt de Frankforter Abendpost". In het raam zijn de drie vroegere nazi-leiders voorge steld als beulen van de martelaar Sint- Castulus. Zij zijn afgebeeld met een dui velse uitdrukking op hun gezicht. Het aantal doden tengevolge van de overstromingen ln Zuid-Afrika is tot vijf- en-veertig gestegen. Verwacht wordt dat na het herstel van de verbindingen zal blijken dat het aantal doden hoger ls. De stad Oemzimikoeloe 135 km ten westen van Durban is het meest getroffen Daar 7.1in ongeveer honderd gezinnen dakloos. Er ls een fonds voor steun aan de slacht offers ingesteld. d. Sjah v. Iran. 13.00 Nws. 13.15 Metropol® ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Koorzang. 14.46 Gram. 14.50 Voordr. 15.10 Gram. 15.30 Joh. Calvljin-heTdenklng. 16.30 Gram. 16.40 Fluit en klavecimbel. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor en lnstr. kwint. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Harmondekorps. 15.20 De Hangmat. 18.50 Regerlngsuitz.Speurwerk. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuziek. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Heet van de matrys. 20.30 Sopr. en piano. 24.20 Kunstrubriek. 21.40 Lichtem uziek. 22.10 Gram. 22.25 Musette - ens. en solist. 22.45 Avooidoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23J6 Kunstoverz. 23.35—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7j10 Gym. 7.23 Gram. 8j00 Nws. 8.18 Gram. 9.06 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen metk inderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.36 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.: Landb. rubriek. „Wat vermag een goede bedrijfs voering. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.50 Het Staatsiebezoek v. d. Sjah van Iran. VARA: 18.00 Nws. 18.15 PvdA. pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu. caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Bas en plano. 20.36 Europees comm. 20.46 Lloht en schaduw ln het leven van Cahijn. caus. VARA: 21.00 Licht progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Kamerork. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Va demecum. 21.00 Priester arbeiders. TV- spel GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 1820 uur) I. Domenico Clmarosa. 'Tl Matrimonlo Segreto (Het geheime huwelijk). Komi sche opera ln twee bedrijven op tekst van Giovanni Bertati. De handeling speelt zich af ten huize van Geronlmo. Ie bedryf. Medewerkenden; Geronlmo, een rijke koopman in Bologna, Carlo Badloll, bas; Ellsetta, zyn oudste dochter, Eugenia Rat- tl, sopraan; Carolina, zyn Jongste dochter, ln het geheim gehuwd met Paolino, Gra- ziella Scluttl, sopraan; Fldalma, zuster van Geronlmo, weduwe, Ebe Stlgnanl, alt; Paolino, boekhouder van Geronlmo, Luigl Alva, tenor; Graaf Robinson, een adeliyke Engelsman, Franco Calabrese, bas. Orkest van de Scala te Milaan. Dirigent: Nlno Sanzogno. (Opgenomen ln de Plccola Sca la te Milaan II; Gioacchino Rossini "La Boutique Fantasque" (bew. Ottarino Resplghi). Ouverture. Tarantella. Mazurka. Danse Cosaque. Cancan. Valse lente. Nocturne. Galop. Allegro brlllante (Fuge). Rlas Symphonle Orkest Berlijn oiv. Fereno Frlcsay. BUITENLANDSE PROCfïAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m 12.00 Gevar. muz. 12.45 Meded. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.55 Criüketuitsl. 14.00 Planorecital. 14.30 Gesprek. 15.00 Brieven- beantw. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork. conc. 17.00 V d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gev. progr. 19.30 Muzikale quiz. 20.00 Stedel. ork. v. Birmingham. 24.00 Nws. 24.15 At home and abroad, caus. 24.45 Vlooi en piano. 22.15 Vragenbeantw. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Altviool en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Fabrieksfanfare. 15.25 Sportrep. 15.40 Fabrieksfanfare .15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Uitsl. v. races qn lichte muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 1956 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en discussie. 21.15 Gevar muz. (Om 21.30 Nws.). 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Nws en romantische muz. 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk. 309 m. 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.15 Operet- temuz. 14.00 Kamermuz. 16.00 Planoreci tal. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Klankb. 19.50 Von deutsoher Seele. romantische cantate. 21.45 Nws. 23.15 Moderne kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 16.55 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.15 Gram. 20.00 Griselldls. opera. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Am. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelconc. en gr. 14.00 Schocflradlo. 15.45 Gr. 16.00 Koersen. 16.02 Omr.oric. Omr.ko ren en sol. 17.00 Nws. 17.10 Gr. 17.45 Duit se les. 18.00 Gr. 18.10 Voordr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Symf. ork. en sollet 20.40 Kunstkaleldoscoop. 20.55 Symf ork. (verv.). 21.30 Gemengd koor en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Kamer muz. 22 5523.00 Nws. 484 ni: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ritm. muz. 14.00 Gram. 15.15 Idem. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.38 Idem. 19.30 Nws. 20 00 Kamerork. 20.45 Gram. 20.50 Hoorsp. 22.10 Nws. 22.55 ld. Advertentie. dealer: GEBR. HUISMAN t Hogewoerd 6668, tel. 22962, Leiden J WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) "O M d -O" 3 ga fi H S s «8 8 .2 Den Helder half bew. ono 1017 12 12 Ypenburg half bew. ono 1013 12 12 Vlissingen lloht bew. ono 1011 14 13 Eelde zwaar bew. ono 1018 9 8 Twente zwaar bew. o 1015 12 10 De Bilt. half bew. ono 1014 11 11 Eindhoven liaht bew. no 1013 13 12 Z. Limburg licht bew. no 1012 14 13 V d 8 öb ts 6 6 d> CN Helsinki zwaar bew. nno 4 4 0 Stockholm zwaar bew. no 4 12 0 6 Oslo licht bew. no 4 9 1 Kopenhagen onbewolkt n 4 6 0 Aberdeen motregen n 1 7 0 Londen geh. bew. no a 10 0.1 Amsterdam zwaar bew. ono 9 12 0 Brussel zwaar bew. no 4 13 0 Luxemburg onbewolkt no 6 13 0 Parijs regen no 2 15 5 Bordeaux mist zzw 2 11 6 Grenoble zwaar bew. zaw 1 10 8 Nice geh. bew. w 2 16 1 Berlijn geh. bew. nno 4 9 0 Frankfort half bew. nno 6 13 0 Mtinchen onbewolkt zo 2 10 0 Genéve licht bew. zw 2 10 0 Locarno zwaar bew. windstil 11 0 Wenen mist windstil 14 0 Innsbruck onbewolkt w 1 8 0 Ajaccio zwaar bew. windstil 12 0 Mallorca licht bew. windstil 17 0 Algiers licht bew. windstil 12 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2