BANKET IN FEEËRIEKE SFEER HOOGTEPUNT VAN EERSTE DAG Tien schepen met 561 kantjes thuisvarend WEERBERICHT Vreugde geuit over vriendschap Ook de Bantoes geven de voorkeur aan afzonderlijke ontwikkeling Vier Katwijkers met 215 kantjes Het aantal politieke partijen in Indonesië moet kleiner worden Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 MEI 1959 No. 29748 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 STAATSIEBEZOEK SJAH VAN PERZIE Het is een traditie, dat staatshoofden op de avond van de eerste dag van hun staatsiebezoek, de gast van Koningin en Prins zijn bij een galadiner in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam. Daartoe ondergaat deze statige zaal een ware metamorfose. Het is een eer voor hen, die met de inrichting van het geheel, de verzorging der tafels en vanzelfsprekend ook met het bereiden der exquise ge rechten zijn belast, een resultaat te bewerkstelligen, dat het vooraf gaande overtreft. En zo was ook gisteravond de aanblik van de Bur gerzaal, waar meer dan tweehonderd gasten zich rond de lange tafels, waarop naast het fonkelende zilveren bestek en kristallen glaswerk, een weelde aan roze anjers prijkten, aan die van een sprookje gelijk. Kleurige luister in statige Burgerzaal Over de hoofdtafel, waaraan de Koningin, haar hoge gast de Sjah van Perzië, Prins Bernhard en de Prinses sen Beatrix en Irene waren gezeten, lag het smetteloos linnen, waarin het Nederlandse wapen van 1878 was gewe ven. Voor de lakens, welke de bijzetta fels dekten, was het linnen gebruikt, waarin als motieven een druivenboeket van 1840, een landschap uit 1858 en een kapel uit 1837 waren verwerkt. De overdaad aan roze anjers, die zo feeëriek contrasteerde met het wit der lakens, bracht een lentesfeer in de zaal, welke baadde in het geelachtig licht, dat uit de lampen in de kronen Frans-Duitse wrevel over „zachte lijn" van Herter (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Genève, 21 mei. De praatmarathon in Genève gaat onverdroten voort. Herter (20 minuten), Lloyd (15 minuten) en Gromyko (59 mi nuten) hebben gistermiddag nog eens al hun argumenten herkauwd. Geen nieuws dus uit het Paleis der volken, maar wel over de bedrijvigheid achter de coulissen, rondom de eettafels en aan de-telefoons, bedrijvigheid waar over gisteren de schaduw viel van de doodsstrijd van John Foster Dulles, ver weg in Washington. Niet alleen mense lijke bewogenheid omtrent het naderend einde van deze markante staatsman be heerste de gedachten der Westelijke mi nisters; het einde van de architect der ontoegeeflijke politiek schijnt door de mede-uitvoerders van dat beleid te zul len worden aangegrepen voor een laat ste poging het te redden: Adenauer en Von Brentano staan gereed om de be grafenis bij te wonen en naar hier \erluidt tegelijkertijd Eisenhower te bezweren zijn nieuwe minister Herter te instrueren een hardere lijn in Genève te gaan voeren. Alle dementi's, alle verklaringen om trent Westelijke eenheid ten spijt, wordt ae breuk in het Westelijke kamp met de dag zichtbaarder. Herter steunt Lloyd's soepele aanpak. De Westduitsers raken daarover bezorgd, de Fransen uitgespro ken nijdig. Het gaat soms om kleine dingen: De Gaulle had Couve de Mur- ville opdracht gegeven zijn plan tot een grootscheepse ontwikkeling der achter gebleven gebieden in Genève ter sprake te brengen. Herter. die niet ten onrech te redeneerde, dat dit met de al reeds gecompliceerde gespreksstof in Genève niets te maken heeft, weigerde vierkant. Het resultaat: verdere verkoeling tussen partijen, die over het algemeen toch al van mening verschillen. Op een ander punt gaf Herter wat toe. De Fransen en Duitsers eisten, dat men de Russen nog geen geheime en beperkte zittingen moet voorstellen, liever de Russen, die de crisis veroorzaakten, met.zo'n voorstel moet laten komen. Herter bleek bereid tot komende maandag daarmee te wachten. De Russen schijnen er trou wens niet ongenegen toe ie zijn. Het privé-overleg (o.a. over Berlijn en de stopzetting van kernproeven) gaat in middels wel voort: vanavond dineren de vier ministers ieder met twee topadvi seurs in Herter's villa. Er is zelfs dis creet Russisch-Amerikaans overleg ge weest over de vraag wat te doen als Dulles komt te overlijden. Herter zal zeker, al is het maar voor korte tijd, naar Washington moeten maar kan zijn delegatie door de inmiddels gearri veerde minister van Defensie Mcelroy laten leiden. Gromyko stelde voor de conferentie dan enige tijd aoor plaats vervangende delegatieleiders voort te doen zetten. Men kwam niet tot een be sluit, want de Amerikanen voelen niet veel voor dit voorstel. O Slot pag. 2 Dezelfde of iets hogere temperaturen De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Zonnige perioden, maar in hoofdzaak in het zuiden van het land hier en daar ook een regen- of onweers bui. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt ts 11.15 uur) 22 MEI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 20.31 uur; onder: 4.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.39 uur en 15.08 uur. Laagwater te 10.49 uur en 23.17 uur. Dit blad bestaat uit 15 pagina's. straalde. Het Sèvre porselein met rode rand. het zogenaamde Amsterdams en Haags glaswerk en het zilver waarin was aangebracht het rijkswapen en dat van de Prins van Oranje en erfprins van Oranje en de Engelse en Franse plateaus, welke ter completering van de tafelversiering werden gebezigd, gaven aan het geheel die voorname glans, welke in een zo nuchter zakelijke tijd als de onze welhaast niet meer denk baar is. Schitterende toiletten De laatste creaties der internationale modehuizen hadden toepassing gevon den in schitterende toiletten der vrou welijke gasten. Het stemmige der rok- kostuums der heren hield een edele wedijver met het kleurige van de gala- tenues, die de vertegenwoordigers der strijdkrachten droegen. Het feestelijk karakter van dit banket werd verhoogd door melodieuze klan ken. welke ten gehore werden gebracht door de Marinierskapel der Koninklijke Marine, die in de naastgelegen krijgs raadzaal een plaats had gekregen. Het was ook deze kapel, die na de redevoe ringen der staatshoofden de respectie velijke volksliederen speelde. De entree van het met zoveel zorg samengestelde menue werd gevormd door stukjes kip in gelatine, waarbij champagne Moët Dom Perignon van het jaar 1947 werd geschonken. Een ge bonden champignonsoep ging aan de schotel van gefileerde tong, met verse groenten vooraf. Als wijn werd geser veerd Batard Montrachit 1950. Gegarneerd lamsvlees met een lichte saus eveneens met diverse groenten ge serveerd vormde het hoofdgerecht. Daarbij werd Chateau Haut Bribn 1943 geschonken. IJs, frudt, mokka en likeu ren vormden de afsluiting van dit kos telijke menue Streven naar vrede In zijn antwoord sprak ook de Sjah van de vriendschappelijke banden, die tussen beide landen bestaan en de han delsbetrekkingen. Hij wees erop, dat reeds een in Nederland gebouwde Perzi sche tanker vaart en hij sprak er zijn voldoening over uit, dat hij tijdens het bezoek de tewaterlating van de tweede zal kunnen bijwonen. Voorts memo reerde de hoge gast. dat honderden Nederlanders in Perzië werkzaam zijn voor de industriële ontwikkeling van zijn land. Maar voor alles zijn Neder land en Perzië verenigd in een streven de wereldvrede te handhaven. ..Ik ben er zeker van, dat wij bij de volvoering van deze taak wederzijds kunnen reke nen op eikaars innigste samenwerking", aldus besloot Mohammad Reza Pahlavi, Keizer der Perzen. 0 Slot op pag. 2 Znidafrikaanse ministers aan liet ivoord „Elders is liet niets nieuws, dat gebieden worden verdeeld tussen diverse volken" Geen enkel geldig bezwaar tegen wet op zelfbestuur Het is onze taak de juiste kana len te scheppen waarlangs het ver langen van de Bantoegroepen naar vrijheid verwerkelijkt kan worden, aldus de Zuidafrikaanse minister voor Bantoe-ontwikke ling, de Wet Nel, bij het inleiden van de behandeling in tweede le zing van het wetsontwerp betref- Veel gemeen In haar toespraak had H M. de Konin gin haar gast uit naam van het Neder landse volk welkom geheten en haar vreugde over zijn bezoek uitgesproken. Zij wees op het vele. dat de beide na ties gemeenschappelijk hebben. Beide zijn zij in oorsprong een agrarisch volk. beide zijn steeds zeevarende naties ge weest. Ook heeft zowel het ene als het andere land zich in het bijzonder toe gelegd op de waterhuishouding op him grondgebied. „Daarenboven hebben wij gemeen de verdraagzaamheid voor de verschillende vormen van religie, zodat een ieder zich thuisvoelt zowel in Iran als in Nederland". Met blijdschap stel de de vorstin vast. dat een nieuwe vriendschap zich tussen beide landen ontwikkelt, waarvan het bezoek van de Sjah als een zichtbaar en opvallend be wijs moest worden gezien. De Sjah koesterde gisteren zeer grote belangstelling voor de werk- zaamheden in het Shell-laborato rium te Amsterdam. i Democratie en goed eten Premier Kroesjtsjef heeft in een 1 gesprek met Amerikaanse zaken- lieden uit Florida, die hem in Mos. kou een bezoek brachten, gewezen op het verband dat er volgens hem bestaat tussen democratie en goed eten. Doelend op de ontwik keling in de Sovjet-Unie zei hij: „Wij worden rijker en wanneer iemand meer te eten krijgt, wordt hy ook democratischer". fende zelfbestuur voor de Bantoes. De minister zei, dat thans de tijd gekomen was om ernstig aan dacht te schenken aan het schep pen van mogelijkheden voor de Bantoe, die hem in staat zullen stellen op eigen zaken toezicht te houden. De ontwikkeling van de Bantoe kan niet langer gekoppeld blijven aan die van de blanke, maar moet volgens een eigen koers gaan op het stramien van de Bantoecultuur. Niet alleen de blanken wijzen integratie van de hand. ook de Bantoe geeft de voorkeur aan aparte ontwikke- ling. De minister zei verder, dat ook het systeem van parlementaire vertegen woordiging van de Bantoes veranderd dient te worden. Volgens het ingediende wetsontwerp worden de verschillende nationale Bantoe-eenheden erkend in de richting van zelfbestuur ontwikkeld. Voor elke nationale eenheid zal een ter ritoriale autoriteit worden gevestigd of, zo dit nog niet mogelijk zou zijn, een territoriale raad om de weg voor instel ling van een autoriteit te effenen. De Zuidafrikaanse eerste minister, dr. Hendrik Verwoerd, verklaarde gisteren, de derde en laatste dag van de behan deling in tweede lezing van het ontwerp tot bevordering van de totstandkoming van zelfbesturende Bantoegebieden, dat er geen enkel geldig bezwaar kan wor den ingebracht tegen het ontstaan van een Zuid-Afrika, dat bestaat uit een aantal gebieden, die elk door verschil lende volken worden bewoond en be stuurd. „De oppositie heeft het bij het ver keerde eind, wanneer zij meent dat rege ring en Nationalistische partijen ni e t streven naar uiteindelijke volledige onafhankelijkheid van de gebieden, die voor de Bantoes zullen worden bestemd. In Europa en elders in de wereld is het niets nieuws, dat gebieden worden ver deeld tussen verschillende volken. En voor hen, die de regeringspolitiek niet onderschrijven, ligt slechts één weg open en deze leidt naar een land met vele rassen, waar tegenover elke blanke drie of vier negers zouden staan," aldus pre mier Verwoerd. Hij voegde hieraan toe: „Wanneer de keus aan mij zou zijn, zou ik niet aar zelen de voorkeur te geven aan een klei nere, door blanken bewoonde staat, waarvan de inwoners hun eigen gebied besturen en kunnen werken voor hun eigen levensdoeleinden, boven een grote natie, waarin tenslotte het bestuur mo gelijk door niet-blanken zou worden ge. voerd." Rode spionage in het CDU-lioofdkwartier (Van onze correspondent in Bonn) In West-Berlijn en in Bonn zijn gisteren zeventien in opdracht van de Oostduitse spionagediest wer kende agenten gearresteerd. Tot hen behoren enige personen, die op ondergeschikte posten werk zaam waren in het secretariaat van de Westduitse regeringspartij de C.D.U. De Westduitse autori teiten konden met één slag deze reeks medewerkers van de S.S.D. (de Oostduitse geheime dienst) grijpen, nadat een vooraanstaand S.S.D.-agent was overgelopen en een lijst met namen ter beschik king had gesteld aan het West duitse bureau tot bescherming van de grondwet. In West-Berlijn arresteerde men zes personen, in West-Duitsland elf. Zij al len hadden opdracht om informaties aan Oost-Duitsland door te geven be treffende de CDU en de nauw daarmee samenwerkende Beierse partij van de minister van Defensie Strauss, de CSU. Terwijl Koningin Juliana een in formele vraag stelt aan Prins Bern hardbeantwoordt de Sjah van Perzië de welkomstrede van burge meester mr. G. van Hall van Am sterdam in de Van Speyckzaal van het Paleis op de Dam. Directeur Reactorcentrum (Speciale berichtgeving) Met ingang van 1 september a.s. is be noemd tot directeur van het Reactor centrum Nederland in Den Haag ir. J. J. van Rijsinge, thans onderdirecteur van Philips Telecommunicatie-Industrie te Hilversum. Ir. Van Rijsinge, die in zyn nieuwe functie zich zal belasten met de organisatie en de technische leiding in het Reactorcentrum, heeft thans de lei ding van de technische sector van de industriegroep radio-radar van Philips te Huizen (N,-H.). Geregeld zouden de agenten inlichtin gen over interne en persoonlijke zaken van deze partij hebben verkocht aan. SSD-functionarissen. In West-Berlijn zijn twee ambtenaren gevangen, van wie één voorzitter was van een CDU-district! Voorts arresteer de men hier een voormalige secretaresse van een CDU-bureau. een voormalig CDU-lid en leden van de Deutsche Par tei en van de FDP. In CDU-kringen in Bonn werd gezegd, dat de betrokkenen slechts inzage gehad hebben iD tamelijk onbelangrijke papieren van de partij. Haringrace n n eclit begonnen Er is de afgelopen nacht goed gevangen door de haringloggers, die voor het eerst in dit seizoen de vleet over boord hebben gezet. Niet minder dan 561 kantjes zijn in de loop van de nacht scheep ge haald. Een zo grote hoeveelheid in de eerste nacht maakt dat vele schepen naar huis stomen om te trachten de eerste te zijn, die de Hol landse Nieuwe in IJmuiden, Scheveningen of Vlaardingen aanvoert. Wanneer de eerste aankomt is thans nog niet te zeggen; de verwach tingen lopen nogal ver uiteen. Het was mooi weer toen de schepen de netten uit hadden staan. Inmiddels is het wat briezig geworden en met een n.o. bries jagen de tien schepen nu naar huis. De vangsten zijn aanmerkelijk ho_ ger dan in de eerste nacht van het vorige seizoen, toen men immers nog een nacht Het regeringsontwerp voorziet in af schaffing van de Afrikaanse vertegen woordiging in het Zuidafrikaanse par lement en geleidelijke totstandkoming van zelfbesturende Bantoe-gebieden. Vertegenwoordigers van de gebieden zouden rechtstreeks overleg plegen met de regering over op deze streken betrek king hebbende aangelegenheden. Geleide democratiein irording Dc Indonesische premier, ir. Djoean- da. heeft vandaag in de Indonesische grondwetgevende vergadering ver klaard. dat een streng vergelijkend onderzoek naar de politieke partijen in Indonesië zal worden ingesteld, dit met het doel het aantal partijen te beperken. „Hoeveel partijen er zullen overblij ven zal afhankelijk zijn van beantwoor ding der vraag, welke partijen zullen kunnen voldoen aan de bij de wet ge stelde eisen", zei hij. Djoeanda sprak in een debat over Soekamo's voorstel van 22 april j.l„ waarin de president pleitte voor een te rugkeer naar de Indonesische „revolu tionaire grondwet" van 1945 De vertegenwoordigers van op een na alle partijen hebben indertijd hun in stemming betuigd met Soekamo's voor stel. De uitzondering was de (moham medaanse) Masjoemipartij. waarvan een aantal leiders zich heeft uitgespro ken voor de tegen Soekamo's bewind gerichte opstandige beweging. Premier Djoeanda besloot. „De Indo nesische regering is niet voornemens de geleide democratie te verwezenlijken door de volksvertegenwoordigers te dwingen haar te aanvaarden, zoals een dictatoriaal bewind dit op onwettige wijze zou doen. op de visgronden bleef eer men genoeg kantjes had om naai- huis te gaan. Zelfs toen nog was de aanvoer gering, zodat aanvankelijk de prijzen opliepen tot rond de f. 1000,per kantje. Dat zal dit jaar wel niet het geval zijn. Morgen komen 561 kantjes aan de afslag en dat zal de prijs wel wat drukken. Vier Katwijkers Er zijn vier Katwijkers op weg naar IJmuiden. De KW 7 „Arend" van de combinatie Adeco heeft 78 kantjes aan boord; de KW 40 „Everard Christina" van de combinatie R.KP. heeft er 47. Deze beide schepen zijn al eens eerder de eerste Katwijker geweest, die in IJmuiden aankwam, waardoor de rede rijen dus de wisselplaquette van het Leidsch Dagblad wormen. Zou een van beide dit jaar weer het eerste zijn? Ver der komen nog naar IJmuiden de KW 38 .Bertha" van de combinatie Dupa met 55 kantjes en de KW 16 „Willem Cor- nelis" met 35 kantjes van de combinatie Hapas. Vlaardingen heeft 1 jager naar huis gestuurd: De VL 85 „Bertina" met 73 kantjes van 14 schepen. Van Scheve ningen zijn vijf schepen thuisvarend, onder welke de SCH 55. die in totaal 105 kantjes aan boord heeft en met zijn motor van 1000 p k. veruit de sterkste jager van de vloot is. Verder zijn dan nog op weg naar IJmuiden of Scheve ningen de beslissing wordt mede be ïnvloed door het tU de SCH 72 met 56 kantjes, de SCH 225 met 50 kantjes, de SCH 121 met 29 kantjes en de SCH 21 met 33 kantjes. De gemiddelde vangsten waren voor Katwijk 7 kantjes voor Scheveningen 6 en voor Vlaardingen 5. De schepen hebben gevist op ongeveer 56.30 noorderbreedte en hebben dus een reis van ca. 250 mijl voor de boeg. Wie zal de eerste zijn en wanneer? Het wordt een spannende race!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1