Laatste nieuws KIEKEN Leidse meisjes toonden haar kunnen op gebied van de dans Dierentuin geknipt om te Duitse legerleiding wist van de invasie, maar bleef werkeloos DONDERDAG 21 MEI 1959 Ondanks veel pech blonk Jeannette Hermans uit De grote zaal van het St.-Antonius Clubhuis was gisteravond voor een vrij groot deel gevuld met ouders van meis jes, die leren dansen op de balletschool Herry-Hendrichs. De danseresjes had den samen met haar balletmeesteres hard gewerkt om van de jaarlijkse uit voering een geslaagd festijn te maken. Jammer genoeg waren er nog al wat zieken en moest voor de aanvang van dc voorstelling de clementie van de aan wezigen worden ingeroepen. Hoewel er vrijwel de gehele avond een nogal ner veuze sfeer voor en achter de coulissen heerste, konden de meisjes op alleszins te waarderen wijze laten zien wat zij op het moeilijke gebied van de danskunst reeds bereikt hebben. Een zeer gevarieerd, bijna overladen, programma werd in een tempo, dat te wensen overliet, afgewerkt. Zowel de Lezers schrijven HET BEZOEK VAN DE SJAH. Nu de Sjah van Perzië in ons land vertoeft, moet ik weer denken aan ons bezoek in '56. aan Istamboel. We kwamen er 21 mei aan, hadden hotel laten reserveren, maar bleken alle kamers bezet door het gevolg van de Sjah. Na lang zoeken en met behulp van een vriendelijke voorbijganger, von den we eindelijk een kamer. De volgende dag, 22 mei '56, zouden we de stad bekijken, maar, of het zo moest zijn ,elke keer, wanneer wij één van de nauwe straatjes doorstaken om vlugger bij een moskee of andere be zienswaardigheid te zijn, bleek aan het eind alles afgezet en moesten we wach ten tot de Sjah, de president en het gevolg gepasseerd waren. En daar de Sjah en zijn toenmalige echtgenote, kei zerin Soraja, elk een eigen programma afwerkten, was er geen doorkomen aan. Elke keer was er weer een route ver sperd. De eerste keer, toen de stoet passeerde, lieten de soldaten me voor hun afzetting midden op de rijweg staan en toen de Sjah passeerde wuifde ik, naar goed Hol landse gewoonte en riep: „Hoera". De Sjah draaide zich om, lachte en salu eerde. Maar de soldaat naast me, moest even doodsangsten hebben uitgestaan, want toen ik zo plotseling myn arm opstak, greep hy naar zijn sabel en deed een grote stap vooruit. „Nou, dat scheelde een haar of Jij was gekoppensneld", zei mijn broer, „hij dacht vast, dat Je een anarchiste was". Wat je toch als gewoon, onbenullig toeristje, zonder het te weten, maje steitsschennis bedreef! Want diep in ons hart waren we on der de indruk van dit Keizerlijke Paar. Abonnee. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Gabriëlle A., dr v. A. Th. de Weerd en S. J. Houtman; Anna. C., dr v. J. Roest en H. Scheurwater; Agnes M. dr v. J. H. Kooloos en J. M. J. Roessen; Ka rin, dr v. M. J. de Vogel en J. Stlgter; Jo- banna H. C., dr v. C. E. van der Minne en J. M. Scheffer; René A. J., zn. v. J. H. (Driessen en C. J. van den Akiker; Johan nes K. G.. dr v. G. Willems en G. Th. C. Wortman; Emiille, dr v. H. van Houten en A. F. van Goor. Ondertrouwd: J. Boelee, 24 Jaar en M. van Rij. 26 Jaar; P. Ohaudron, 26 Jaar en J. M. L. Woltha/us, 23 Jaar. Getrouwd: N. van Duuren, 24 jr en Ohr. M. Witlox, 27 Jr. Overleden: T. H. van den Honert, 69 Jr. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren; Henne K.. dr v. A. Verhagen en C. H. van der Willigen; Wilhelmina C. M., dr v. W. J. M. Duyvesteijn en P. G. M. van Os; Bart-Jan, zn v. H. Brave en A. B. Dudok van Heel; Roelof, zn v. J. Veloo en J. L. Buitelaar; Margaretha W.. dr v. I. Romijn en M. M. van der Me ij; Anneloes, dr v. J. H. Krooshof en G. Pot; Merryn P.. zn v. J. P. Jongkees en G. R. Bassett; Ro nald J. P.. zn v. H. A. Verboon en K. de- la Rie; Dorine D. dr v. R. de Nes en N. Kulk; Martinjus TJ, zn v. A. Feenstra en W. van Tol. Ondertrouwd: A. Ouwehand. 21 Jr en J. van Ewijk, 19 Jr. Getrouwd: C. Th. H. van Sohooten, 73 Jr J. H. van der Zeeuw. 50 Jr. Overleden: P. Bodaan, 80 Jr, echtgenoot van E. H. Kropff. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOBEN: Boudewijn. zn v. B. Sjouke en M. T. L. de Haan; Franciscus Antonius Maria, zn v. L. Schermer Voest en M. A. E. Raeseens; Jasephina Theodora Maria, dr v. J. R. Dijk huis en M. E. van Heiningen; Caroline Wilhelmina Helena, dr v. C. A. de Jong en E Kop; Theodora Maria, dr v. D. Boon en H. Rozier; Jeanette, dr v. P. Nieuweniburg en J. Onderwater; Johanna, dr v. W. van der Zeeuw en M. van Weerlee; Cornelia Theodora Adriana Maria, dr v. J. W. Sohoo en P. M. van den Broek; Hendrik Matheus, zn v. H. C. Efcker en T. van der Plas. OVERLEDEN E. J. Breedevelt. 64 Jr, vrouw; H. W. Prenen. 71 Jr. man. Officiële publikaties DESTRUCTIE VERORDENING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente (kamer 222) voor een ieder gedurende drie maanden ter inzage is gelegd de verordening van 10 februari 1959, houdende regelen met betrekking tot de destructie van ondeug delijk materiaal van dierlijke herkomst (Destructieverordening) De verordening bevat o.m. bepalingen terzake van de aangifte en de bewaring door de eigenaar of houder van destructie- materiaal, alsmede de verpllohting tot het afstaan van dit materiaal aan de ge meente. De verordening treedt in werking met bi gr MARKTBERICHTEN LEIDEN 21 mei Leidse Coöp.. Groen te en Fruitveiling. Per 100 kg: Aardbeien 8864. andijvie 1245. peulen 70220, snijbonen 1215. kroten 1822. postelein 1624. prei 1116. rabarber 1825. spi nazie 1728 stoofsla 1016, tomaten A 132159. B 143. C 89—'128 CC 8090. uien 8-14. waspeen 4759. witlof 4169. per 100 stuks: bloemkoo IA 1644. B 10 22 komkommers A 2249, B 1634. C 1130. sla A 48. bospeen 4361. peter selie 2.609.40. radijs 58. selderij 7.60 11.90. AALSMEER. 20 mei CV Centr. Aals meerder Veiling GA. Snijbloemen per bos: Fresia 4080. Pyrethrum 05120. Iris 80 —140, Ixia 2067. Lathyrus 45110. Asp. plumosus 55—120. Colvilleï 110—235, Pa- kleintjes als de oudere meisjes versche nen in de loop van de avond een of meerdere malen op het podium. De ritmische oefening aan de barre, waarmede het programma geopend werd, was een aardig begin, dat veel goeds deed verwachten. Gedanst werd daarna o.m. op muziek van Chopin, Tsjaikowsky, Dvorak, Strauss en Debussy. Zeven kleuters brachten een liefelijke engelserenade, welke vanzelfsprekend de nodige vertedering bij de ouders op wekte. Grappig was ook de Siamese Wachtparade op muziek van Lincke. De kleine meisjes duikelden in kleurrijke kostuumpjes over de planken en oogst ten daarmede veel succes. Boerendansen ontbraken ook ditmaal niet op het pro gramma. Noemen wij van de grote wer ken Les Sylphides en het ballet Undlne. Een grote groep meisjes danste er in mede. Aan de kostuums en decors was in ruime mate aandacht geschonken, zo dat er in meer dan één opzicht veel te genieten viel. De (grammofoon)muziek klonk af en toe veel te luid hetgeen zo wel voor de aanwezigen in de zaal als voor de uitvoerenden bepaald hinderlijk was. Het lijkt ons onjuist om in het ka der van een avond als deze namen te noemen. Een uitzondering maken wij echter gaarne voor Jeannette Hermans, de jeugdige assistente, die het ver zou kunnen brengen in de wereld van het ballet. Zij danst met zulk een toewijding en souplesse dat het een lust is om haar bewegingen van begin tot eind te vol gen. Zeer tot ieders spijt was dit Leidse meisje, dat enige tijd les heeft gehad bij het Nederlands Ballet, niet geheel in vorm. Zenuwen speelden haar deze avond blijkbaar parten: zij moest een enkele maal haar optreden, kennelijk wat in de war gebracht, onderbreken. Ondanks al deze pech komt het meis je veel hulde toe! Aan het einde van deze balletavond waren er vanzelfspre kend weer enkele blyken van dank en waardering. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Louise H. W., dr v. H. H. J. Haverkort en A. E. van der Voort. Getrouwd: I. J. Neuteboom 64 Jaar en A. J. van Ruitenburg. 60 Jaar ZOETER WOUDH Korte Miening niet voor motorrijtuigen Raad kwam bijeen De voltallige raad van Zoeterwoude kwam gisteravond in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J, A. Smeets. Bij de ingekomen stukken bevond zich een besluit van Ged. Staten, waarbij de jaarwedde van de wethouders m.i.v. 1 januari 1958 werden vastgesteld op f. 1525; G.S. hebben het uitbreidings plan „Recreatieplan Nieuwe weg" goed gekeurd. In dit plan zijn twee sportvel den geprojecteerd. De voorzitter deelde nog mede. dat B. en W. het verwijderen van de Steenbrug hebben gegund aan de Gebr. Hulsbos alhier voor de som van f. 28.000. Aange. zien zowel G. S. als de veterinair inspec teur van de volksgezondheid bezwaren hebben tegen de vastgestelde destructie verordening stellen B. en W. voor deze verordening te wijzigen in dien zin dat aan deze bezwaren wordt tegemoetge komen. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Tien beginselen van de Westelijke Drie Van welingelichte zijde te Genève werd hedenochtend vernomen, dat de tien beginselen van de Westelijke mo gendheden voor een vredesverdrag met Duitsland ook steun voor toelating van Duitsland tot de Verenigde Naties be helzen. Aanvankelijk was Eerwacht- dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke grote mogendheden de beginselen gisteren zouden indienen. Naar verluidt, hebben de Westelijken echter besloten ze voorlopig nog niet ter sprake te brengen. Van bovenaangeduide zijde werd ver nomen dat het om de volgende tien be ginselen gaat: 1) vrije onderhandelingen over een vredesverdrag en ondertekening ervan door een regering van geheel Duitsland; 2) de inleidende besprekingen dienen te worden gehouden door de Grote Vier en een regering van geheel Duitsland. Er zullen schikkingen worden getroffen voor een vredesverdrag tussen alle lan den die met Duitsland in oorlog zijn geweest, en Duitsland; 3) de grenzen van Duitsland zullen worden vastgesteld ln de slotregeling; 4) de soevereiniteit van Duitsland over al zijn grondgebied zal worden er kend; 5) De ondertekende landen zullen de territoriale onschendbaarheid en soe vereiniteit van Duitsland en Duitslands recht zijn eigen regeringsvorm te kie zen eerbiedigen; 6) Er zullen voorzieningen worden ge troffen voor de gelding van de mensen rechten in Duitsland; 7) Er zullen veiligheidsmaatregelen worden ingevoerd in overeenstemming met het Westelijke vredesplan, dat vo rige week donderdag op de conferentie te Genève is ingediend; 8) Een verenigd Duitsland zal de vre desverdragen met Bulgarije, Roemenië Hongarije. Italië. Jaoan en Finland als mede het Oostenrijkse staatsverdrag erkennen; 9) De ondertekenende landen zullen Duitslands toelating tot de Verenigde Naties bevorderen. Duitsland zal op grond van art. 51 van het Handvest het recht hebben tot individuele en geza menlijke zelfverdediging: 10) Een verenigd Duitsland zal in vrijheid kunnen beslissen w>lke politie ke en militairp verdragen van de Duitse Bondsrepubliek en de Duitse democra tische republiek het wil handhaven of •beëindigen. JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: Het ambtenarenreglement werd ge wijzigd in dien zin, dat in 'het vervolg de gratificatie bij ambtsjubilea ook wordt •berekend van de kindertoelage en de kindertoeslag. Aan het daarvoor in aanmerking ko mend personeel wordt voor het jaar 1959 een duurtetoeslag toegekend. Op verzoek van de r.-k. fractie werd tijdens de vorige vergadering de beslis sing aangehouden betreffende een ver zoek van het bestuur van de r.-k. meis jesschool om medewerking te verlenen ingevolge artikel 72 van de L.O. wet voor het vernieuwen van de houten vloer in de gang van de school; B. en W. stelden voor afwijzend op het verzoek te beschikken omdat het hier uitsluitend een kwestie van onderhoud betrof. B. en W. handhaafden dit voorstel. De heer Van der Ploeg deelde mede, dat deze kwestie is onderzocht met het resultaat, dat de fractie thans meegaat met het voorstel van B. en W. Dit voor. etel werd dan ook met algemene stem- (ook in kleur) Nachtelijke kiespijnlijder op strand gearresteerd WEER DIE INGENIEUR! Vannacht bevonden zich een inspec teur van politie en een agent op het Soheveningse strand ter hoogte van de Duivelandsestraat. Zij waren op zoek naar een 21-jarige militair, die in over spannen toestand de deur was uitgelo pen en van wie gevreesd werd, dat hij zich daar in zee zou werpen. Bij hen bevonden zich de vader en de broer van de vermiste. Op een gegeven ogenblik zagen zy een man tegen een duin zitten. Naderhy ge komen, zag het viertal, hoe deze man de handen voor het gelaat sloeg en iets in het zand verborg. De inspecteur, die aan de vele diefstallen uit de daar staande strandtenten dacht, wilde weten, wat de onbekende hier uitvoerde. Deze weigerde evenwel zyn naam op te geven en trad nog al recalcitrant op. Verder bleek, dat wat hy had trachten te verbergen een fles ether was, die hfj naar een later afgelegde verklaring nodig had om er zijn kiespyn mee te verdoven. Onder hevig verzet en met assistentie van beide burgers, slaagden de politie mannen erin, de man naar de jeep te brengen en hem naar het bureau te rüden. Hier gaf hy in weinig parle mentaire termen zyn visie op de Haagse politie ten beste. Tenslotte kwam het vast te staan, dat men te doen had met de in Amerika wonende ingenieur, die (men zie elders) gister middag voor de politierechter had te recht gestaan wegens belediging en verzet tegen de politie, toen deze hem in april had aangehouden wegens een verkeersovertreding. men aangenomen. Aan de stichting maatschappelyk werk alhier wordt voor het jaar 1959 een subsidie .toegekend van f. 2900. Aan de nieuwe verbindingsstraat tussen de Zuidtaiurtseweg en de Jan van Banningstraat wordt de naam ge geven van Korte Miening. Tevens werd besloten deze straat af te sluiten voor alle motorry'tuigen. Op een verzoek van J. Lelieveld om hem ontheffing te ver lenen van dit verbod werd afwijzend be. schikt. Nederlands aankomende mid denstand is gisteren begonnen met het schriftelijk gedeelte van het middenstandsexamen. Deze foto toont, hoe in het RAl-gebouw in Amsteram duizenden examinandi aan het ploeteren waren paver 90175 Ornitholagum 80150. Gla diolen 140280, Campanula 3595, Ole- matis per stuk 40110; Calla 1532, Ger- bera 1540. Violieren 1020. Poenen 8 16. Eremurus 1030. Lelie per kelk 2562. POTPLANTEN per stuk: Peltatum 75 105. Geranium 6075. Tageles 8'17, Pe tunia 1230. Margriet 152'5. Salvia 18 26. Ageratum 1727. Lobelia 1520. Bolbegonia 2030. Gazanla 2026. Dah lia 1523. Mesemibrianthemjum 1520, Rozen Paul Scarlet 150165. BARN E VELD. 21 mei Coöp. Veluwse Eierveillng Barneveld-Ede. Weekaanvoer: ca. 850.000 stuks. Handel traag. Notering eieren 39/59 gr. 5.648.40. eieren 50/59 8.60—10.22. eieren 59/63 gr. 10.22—10.57. eieren 63/68 gr. 10.68—11.80. alles per 100 stuks. Eierveillng SBE. Aanvoer: 765.595 stuks. Handel traag. Notering: eieren 59/63 gr. 10.01—10.55 63 65 10.45—10.62. eendeleren 55/68 gr. 7.49—9.19. 68/76 9.20—9.77. alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer: 1.450.000 stuks. Handel redelijk. Notering: Eieren 58/65 gr. 10.2511.25. algemene prijs 10.70 per 00 stuks, kiloprijs 1.74, basis 61.5 gr, -Overijsselse Ver- n. Grote eieren K) stuks, kiloprijs 1.74, I Prijsnotering Gelders-< eniglng v. Eierhandelaren. 62/68 gr. 10.60—11.15. kleine eieren 53/61 gr. 9.7510.40. henne-eieren 42/46 gr. 6-7. Gouda, 21 mei Kaasmarkt. Aanvoer: 90 partyen. Eerste kwaliteit per kg 2.13 2.21, tweede kwaliteit 2.032.12, extra kwaliteit 2.222.37. Handel matig. Rommel ging naar verjaardag van vrouw Cornells Ryan, die als oorlogsverslaggever voor de Londense „Daily Tele graph" de invasie in Nor- mandië heeft verslagen, constateert in zyn boek „The longest day" dat het Duitse hoofdkwartier al twee dagen tevoren ge waarschuwd was voor de naderende invasie, doch dat de bevelhebbers nalie ten zich erover op te winden en in vele geval len geen maatregelen trof fen. Luitenant-kolonel Hell- muth Meyer, hoofd van de „Abwehr"aan het wes- telyk front, wist dat de BBC een versregel van Verlaine zou gebruiken om de Franse Maquis" te waarschuwen dat de in vasie binnenkort zou ko men. en ook dat een tweede versregel, eveneens van Verlaine, het teken zou zyn dat de invasie- vloot zee gekozen had. Toen Meyer twee dagen voor de invasiedag de eer ste versregel hoorde, alar meerde hij het hoofd kwartier, dat waarschu wingsbevelen uitzond. Ge neraal Hans von Salmuth, bevelhebber van het aan de Belgische grens gele gerde vyftiende leger, merkte tydens een party bridge op: „Ik ben teveel veteraan om me hier druk om te maken". Hij gaf de alarmorder naar zijn staf door en ging toen verder met zyn partij bridge. In het „Ftihrerhaupt- quartier' was de ïjlbood- schap van Meyer terecht gekomen bij Jodl, die aan nam dat Von Rundstedt wel alarm zou maken. Von Rundstedt dacht, dat Rommel het wel zou doen. maar Rommel zag er niets in. Het telegram was op de 1ste juni uitgegaan. De invasie werd een dag uit gesteld, op 2 juni werd het codebericht van de BBC dus herhaald. En op nieuw zonden Meyer's mannen hun spoedtele- grammen weg. En op 3 juni herhaalden zy het bericht. Maar Rommel vertrok op 4 juni naar Duitsland om de verjaardag van zyn vrouw, op 6 juni, te kun nen vieren. Dat was tegen de orders, die aangaven, dat in geval van invasie dreiging alle verloven, ook die van staven en bevel hebbers. zouden worden ingetrokken. Toen de BBC de tweede versregel uitzond en de invasievloot dus onderweg was. waarschuwde overste Meyer opnieuw. En op nieuw nam men zyn waar schuwing niet serieus. Nergens werden nood maatregelen getroffen. Zelfs toen de invasie al een feit was nam men trouwens in het Duitse hoofdkwartier nog geen maatregelen. Hitier dacht dat de landing in Nor- mandië een afleidingsma noeuvre was Sjah van Perzië in Friese hoofdstad Om precies kwart voor twaalf streek vanmorgen op de vliegbasis Leeuwarden de Friendship neer die de Sjah van Per zië, Koningin Juliana en Prins Bernnard over de IJsselmeren van Amsterdam naar Friesland had gevlogen. Ruim drie uur zou het hoge gezelschap in (leze noordelijke provincie blijven. Toen de vorstelyke personen het toestel verlieten speelde de Luchtmachtkapel het Per zische volkslied. De commissaris van de Koningin in Friesland, mr. P H. Lind- horst Homan. de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meu- len en andere autoriteiten werden aan de vorstelijke bezoekers voorgesteld. Daarna werd het eresquadron van de Kon. Luchtmacht geinspecteerd. Nadat ook enkele straaljagers waren bezichtigd stapte het gezelschap in de gereedstaande auto. die in snelle \aart naar het veefokkersbedrijf van mevrouw R. Wassenaar-Boelstra te Jelsum, we duwe van de onlangs overleden voorzit ter van het Fries Rundveqstamboek. de heer J. Wassenaar, reden. Een kwartier was uitgetrokken voor de bezichtiging van deze prachtige boerderij, vooral op aeze zonnige dag uitermate representa tief voor de Friese veehoudery. Mevr. Wassenaar, een struise. Friese ooerin onderhield zich gedurende de gehele rondgang op geanimeerde wijze met de Perzische vorst. De Sjah was zichtbaar enthousiast over de kwaliteit van het Friese vee. Om twintig over twaalf ver trok het gezelschap weer uit Jelsum op weg naar de coöperatieve condensfa- briek ..Friesland". De route voerde dwars door een uitbundig vlaggende en vrolijk juichend Friese hoofdstad. Na het bezoek aan deze fabriek werd koers gezet naar de ambtswoning van de commissaris van de Koningin, die de hoge gasten een noenmaal aanbood. Waterkrachtcentrale ook in Nederland mogelijk Technische en andere berekeningen hebben aangetoond, dat de bouw van een zogenaamde spaarbekkencentrale voor de opwekking van elektriciteit in Limburg zeer wel uitvoerbaar is. Er zyn thans plannen uitgewerkt voor de con structie van een dergelijk spaarbekken te Geulle. die voorzien in de aanleg van een bovenmeer op de Snydersberg en een benedenmeer met een niveauver schil van 62 meter. Deze waterkracht centrale zou een capaciteit van 100.000 kwu hebben en met de bouw ervan zou een uitgave van 100 miljoen gulden ge moeid gaan. Aldus de directeur van de provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschappij, prof. dr. ir. H. Gelissen Deze plannen zullen binnenkort te be- voegder plaatse voorgelegd kunnen wor den. Naar prof. Gelissen verder nog meedeelde kan een dergelyk merencom- plex zodanig worden aangelegd dat het Limburgse landschap er niet door ont sierd zou worden. De werking van een spaarbekkencentrale berust hierop dat in de nachtelyke uren. by daling dus van de belasting van het elektrische net uit het benedenmeer water wordt opge pompt en overdag, in de spitsuren, dit water door buisleidingen omlaag stroomt. Daarbij wordt door water kracht met turbines elektriciteit opge wekt. Prof. Gelissen wees erop, dat in Duitsland en Luxemburg reeds derge- ïyke spaarbekkens bestaan, die ondanks bet grote energieverlies toch de renda biliteit van het systeem hebben bewezen. Het ongeluk te Harderwijk Het ongeluk met de militaire vracht auto is gebeurd, doordat de chauffeur ervan moest uitwyken voor een Duitse tegenligger. By het naar rechts zwen ken en tegelijk remmen begon de auto te slippen. Daart>y sloeg het achtereinde ervan tegen een boom. De 'toestand van sergeant Van der Veen biykt ernstiger te zyn dan aanvankelyk werd gedacht. Hy heeft verwondingen aan de wervel kolom. Soldaat Bitter heef't een schedel- basisfractuur. Zyn toestand was van ochtend onveranderd ernstig. Drie Amerikaanse atleten zyn er tydens wedstrijden in Norman (Oklaho ma) in geslaagd by het polsstokhoog- springen over 4.65 meter te springen. Dit betekende zelfs voor de Amerikanen een record. Jim Graham en ..nieuwe ling" Aubrey Dooley bereikten beiden 4.70 meter en Jim Martin 4.6f meter. BEURSOVERZiCHT Grote handel in nieuwe staatslening Amsterdam, 21 mei. Er was vanmiddag, vooral bij de ope ning, een enorme drukte in de sta at s- fondsenhoek. De inschryving op de 4%ró staatslening 1959, die gisteren plaats vond tot de koers van 98y.»r,ó, is een groot succes geworden. Ruim een uur voor de beurs een aanvang nam werd van officiële zyde bekend gemaakt, dat de toewyzing op de inschryving 42^ be draagt. Even voor de „ping" ging. was er een grote toeloop tot de hoek waar de nieuwste staatslening voor het eerst ver. handeld zou worden. Er werd voor zeer grote bedragen geboden op 98%% en op 98 3/16% werd gelaten. Het betrof hier posten van nominaal f. 100.000 en f. 500.000. Na veel bieden en laten werd de openingskoers vastgesteld op 98%%. Daarna werd op 98 gedaan. In het ver dere beursverloop bleef de koers 98 tot 98 1/16. Dat de lening een disagio deed was het gevolg van het majoreren. Men had op een toewijzing van 30 tot 35% gerekend. Het teveel aan stukken werd nu op de markt gebracht en dit drukte de koers. Hierdoor was de stemming voor de overige Staatsfondsen eveneens aan de lage kant, t.o.v. de slotkoersen van gisteren. De internationale waarden lagen byna alle beneden de slotkoersen van gisteren. De Elektronische waarden hadden een gevoelige technische koersreactie in Wall Street ondergaan op de forse stij gingen van de laatste weken. Als ge volg hiervan waren aandelen Philips op het Damrak vanmiddag op 639, ca 10 punten beneden gisteren. De stockdivi denden deden f. 319 tegen de vorige dag f. 324.50. Unilevers lagen, tengevolge van mid denkoersaanbod waartegen niet voldoen de vraag aanwezig was, flauw in de markt op ca 565. Het koersverlies be droeg ca 14 punten. Aandelen Kon. Olies werden ex f. 3,50 dividend verhandeld op f. 167, tegen gisteren f. 172,80 cum dividend. De belangrijk hogere verkopen in het eerste kwartaal 1959 van dit con. cern kwamen in een slechte markt. Aku's hielden zich zeer goed op de mededelin gen uit de gehouden jaarvergadering. Het fonds was vrijwel onveranderd by woensdag. De' KLM-papieren werden op het niveau van gisteren geadviseerd. Cultures merendeels iets lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 mei. Londen 10.61 10.61%: New York 3.77A—3.77A; Montreal 3.9C%—3.92%; Parijs 76.9577.05; Brussel 7.57% 7.57%; Frankfort 90.24%—90.29%; Stock holm 72.9372.98; Zürioh 87.35—87.40; Milaan 60.80%60.85%; Kopenhagen 54.7454.79; Oslo 52.96—53 01: Wenen 14.58—14.59: Ankara 3.7&H—3.77 A Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23— 13.24%. glaasje! Beurs van Amsterdam Woensdag 20 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101% Ned. '59 4%101^ 101 ft Ned '53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 81% Ned '47 3% (3) 93iV 92f| Ned. '51 3% 95% B 95 B Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93% 93 Ned. '48 3% 89% 88% L Ned '54 3% 89% 89 Ned. '55 I 3% 89% L 89 Ned *55 II 3%92% 92 Ned. *37 3 90% 90 Dollarlng '47 3 92 92 Investeringscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 98% 98% Indie '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 9Of} Ned. WJ3 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 40% Nat. Handelsbank 154% 152'% Ned. Handelmt)226exd. 226\ Amst. Rubber 89 ofil. HVA 1413/4 140!* Senembahi76% i76% A.K.U31914 318 Berkel's Patent (v.) 270 Calvé Delft cert603 srq Deli MJJ.en (Ver.).. i58.70 ??9.05 Kon. Pap. v. Gelder 238 236 Hoogovens cet 510 4qfi Milller en Co N. B. 310 T1414 Ned. Kabelfabr 412 487 2£ïps 648%exst 634»% Philips pref.268%exst 265 579% 560 Wilton Feyenoord 207 v. om Biliton 2de r 254% 254% Dordtse Petr. gew. -7491,4 743^ Kon. Olie (f. 20.—173.70 I67 30exd U«™ >*0 1 "2 80 iso'S Holl Amer iyr 153^ 154 Java China Paket 139% 138i/ KIM 131 50 101 Kon Ned Stmv My 150% }J7ix Kon Paket My 134 {XIS Stoomvaart My Ned 1497^ 142,7 Nievelt Goudr cert jogs 105% v. Ommeren cert. ad7at oaou. Kon Rott Lloyd 2 Ned Scheepv Unle NIET-AcTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'darr 47 (3%) 3 95 96 idem '48 (3%) 95 R'dam '52-1 (4%) 100 100 Idem *37 I-III (3%) 94% 94% Idem '38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. Q. *58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 99 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98A Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 2% 87 87% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam *56 II 2% 95% 95 Eindhoven '54 2% 83 Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 91% Idem H 2% 95 93% R'dam '52 I 2% 92 92 Idem n 2% 93% 92 L Idem '57 2% 100^ 100% Utrecht '52 2% 90 91% Z.-HoU 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 201% 201.50 Amst. Bank 284 284% H.B.Ü cert. 233% 232% Rott. Bank 260 260% Twentsche Bank 245 240 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 370B 370 Borneo Sum. H. My 66V\ 64 Ned. G. en Sp. fabr 254V* 255 Kon. Ned. Grofsm 137L 133 Internatio128exd. 127 Int. Kunststoffenind. 51% 53% Leidse Wolspinnery 364 Rott. Droogdok My 606 608 Sikkens Lakfabr '53 560 Tieleman en Dros 8% Ned My Walv.vrt. 122% 120% Spoorwegen Dell Spoorweg My 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29 Vi 29% Intern Nickel 91f} 92% Anaconda 67% 66% Bethlehem Steel.... 52 51% Cities Service 57% 57% General Motors 5251 ii Kennecott113% 112% Republic Steel 70% 70% Shell Oil 87% 87% Union Pacific 34% 34% Un States Steel 94y4 93% Nog enkele rondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VK 20/5 Edelmet Kon AA 79%GB 80 Pref WA idem 82GB 88% Electrolas B 302 Holl Constructie 390GB 395GB Ing our v Bouwnyv 221% 222% Ver Touwfabrieken 255GB 256 Wern ink's Betonm 127% 127% Van wyk Tetlel 65 66GB 100% 106%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13