eestelij k versierde loggervloten gen te pronken in vissershavens f Twee mannen stopten de zakken vol met juwelen edenmorgen om 8 uur begonnen atwijker vissers zee te kiezen Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk haarcreme Daders gegrepentoen zij de buit (ruim een halve ton) begroeven GEORGE ADAMSKI DIENDE VLIEGENDE SCHOTELS OP igericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 mei 1959 Vierde blad no. 29746 „WELLEKOM IN ZEE oeiwedstrijden in IJmuiden succesvol en rvol voor ploeg Katwijks Visserijschool Vanmorgen om 6 uur zijn ze vertrokken, de bussen uit Katwijk aan c met de opvarenden van de loggers en hun verwanten. Om 6 uur »cht er gevaren worden, maar die van Scheveningen en Vlaardin- lagen toch een paar uur achter, dus konden de Katwijkers het tig aan doen en wel om 6 uur van huis gaan. Om 8 uur werd er gevaren en dat was voor de haring-race nog vroeg genoeg. Nog fn half uur later kon men door de scheepsradio horen wat direct het passeren van de pieren was gezegd van dek naar brug, van naar dek: „Wellekom in zee". De nieuwe teelt is begonnen, vol op, vol verwachting op een rijke vangst. Vol hoop ook om deze er de eerste te zijn, die met de malse maatjes aan de wal komt. Maar Her is het nog niet. Daarvoor moet de klok eerst op vrijdagmorgen uur staan. Pas dan mag de eerste haring van de teelt 1959 aan- poerd worden. ei zal wel een Scheveninger worden, om vanmorgen te kunnen starten voor en ze lang de haven en ze weten ien ook al welke. De Verre Visserij tschapppij laat de „Noorderkroon" 55 meedoen aan de vleetvissery. schip van maar liefst 1.000 PK! Die t minstens 2 mijl vlugger dan welke t vleetvisser ook. Enfin, de komende iD zal het wel blijken. Er zal toch nog haring gevangen moeten wor. «il er gejaagd kunnen worden. En jaar was er immers maar één die met dertien kantjes durfde wagen ft de 34 rijk bevlagde schepen in de üshaven heefit IJmuiden zaterdag jetjesdag gevierd. Vlaardingen had jaar het accent, maar IJmuiden 1 het niet op zich laten zitten. Een rige stoet van jeugd- en sportver- ngen trok 's middags begeleid door (kkorpsen, een uur lang door de en van IJmuiden, op weg naar de n. Niet zo maar een optodht, die 20 itèn nodig had om van kop tot x voorbij te trekken, maar een stoet, In allerlei spreekwoorden, verband lend met scheepvaart en visserij, en uitgebeeld. n dankbaar uitgewerkt beeld was ing in het land, dokters aan de Plezierig was het om ite kijken „de Hondewacht", tevens uitge- tot „Wacht U voor de hond". Een re vereniging „viste achter het net", ijl een jeugdvereniging het „varen de mast" ifi praktijk bracht. Zeer sselijk was ook wat de jeugd van eger des Heils liet zien: „De beste lui staan aan wal", waaraan was roegd: „maar de SCHIPPER stuurt chip". Op de nieuwe Tegeltjes met het gezicht op de bevlagde heeft burgemeester mr. M. M. t zijn grote erkentelijkheid uitge- en voor de door de VW „LJmui- Bloei" têlkenjare ontplooide aoti- om Vlaggetjesdag tot een feeste- sbeuren te maken. De burgemeester Vlaardingen graag dit jaar in het icht te staan. Volgend jaar is iden immers weer aan de beurt. En andert de gemeente van structuur, emt de zware industrie een steeds jerender plaats in, de visserij ii eweest, die als eerste de mogelijk- van deze nieuwe havenmond ont. En nog altijd is IJmuiden zonder ij ondenkbaar. ekend over de recente moeiiykhe- met de vis-export naar België t burgemeester Kwint zich opti sch. Hij voorspelde, dat het alles bij r nog wel mee zal vallen. IJmuiden het wel eens moeilijker gehad en It probleem ook wel weer weten op Bsen. Tenslotte wenste hy de ha- issers een eerlijke en sportieve toe: „Wij staan klaar met medaille «vet voor de winnaar van de ha- Roeiwedstrijden assen waren op het Noordzee- >1 roeiwedst rijden begonnen. De ging hier allereerst tussen ploegen ie visserijscholen uit Katwijk en Iden. De jongens van Katwijk heb- Ich uitstekend geweerd door revan. e nemen voor de nederlaag, die zij weken geleden in Scheveningen te- IJmuiden hadden geleden. Er is gestreden en tot de laatste me- bleef het er om spannen. De tijd de Katwijkse jongens was 2 min. Die van IJmuiden deden 2 secon der over de 300 meter baan. ttecadettenkorpsen IJmond. Am- im en Den Haag roeiden vervol- om beurten tegen elkaar, waarbij eecadettenkorps IJmond tenslotte lar werd. In de finale maakt deze een tijd van 2 min 18.5 sec en dat •oor de jongensvan de visserij- uit Katwijk redeno m de zeeca- i, ondanks het verschil in leeftijd, dagen voor een ere-wedstrijd. Ze ■n de ongelijke strijd eervol verlo- üun tijd van 2 min 30.5 seconden nelier dan die van de Amsterdamse (letten en scheelde maar een halve de met de snelste tijd, die de Haag- to? had gemaakt. Het zeecadetten- Umond won deze race in 2 min 19 de avonduren werd op het Sta tin in Oud-IJmuiden een geva- programma verzorgd door muziek - een tamboers, en pijperskorps i gymnastiekvereniging. Évenals bij tocht waren duizenden op de been t schouwspel gade te slaan. Vooral Unastische oefeningen met haring- W en een oefening bij kwiklampen lt een sprookjesachtig gezicht was gstten een dankbaar applaus. ondanks alle festiviteiten bleef ev'agde vloot belangstelling trek- 0ok tijdens de pinksterdagen. Ook °rai ln de avonduren toen het licht *le schijnwerpers van de wallekant met kleur en lijn van de schepen *irgen. lordingen hield vlootshow op de Maas Afdingen had dit Jaar het accent ie viering van Vlaggetjesdag. Een «leurde stoet trok zaterdagmiddag •et stadhuis naar de Koningin Wil- Wjhaven waar de loggers fraai op. en gepavolseerd gereed lagen de haringrace. Voorop gingen tamboers en pijpers, gevolgd door enkele auto's, waarin schipper en stuurman van de motorlogger .Prinses Juliana", de VL 97, en de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens, met de directeur van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten, de heer D. J. van Dijk, waren gezeten. Deze werden gevolgd door circa 150 mannen en vrou wen va n de Spaken- burgse orator turnvereniging in folklo ristische klederdracht. De stoet werd ge. sloten door de Harmonievereniging „Siirsum Corda", waarvan de leden zich in historische kostuums van vissers en kuipers hadden gestoken. De voorzitter van het comité Vlagge tjesdag, de heer P. de Goede, verwel komde aan de haven zijn stadgenoten, alsmede talrijke vreemdelingen. De heer Van Dijk wenste de schippers en de be manningen een goede vaart en een be houden teelt toe. Tijdens zijn toespraak versoheen een helikopter, die de wimpel van het produktschap uitwierp. Deze viel tussen de mensenmenigte, doch kon spoedig worden achterhaald. De wimpel werd vervolgens door de heer van Dijk in top gehesen op de VL 97. De loggers vertrokken daarna één voor één uit de mond van de Koningin Wil- helminahaven voor de vlootschouw op de Maas. Deze vlootschouw werd door velen vanaf de beide havenhoofden en de Maasboulevard gade geslagen. Aan de vlootschouw namen ook het hospitaal kerkschip „De Hoop" en het visserjj- onderzoekingsvaartuig „Willem Beukels- zoon" deel. In de avonduren was er o.m- turnen en een taptoe. „De Hoop" ook in Scheveningen Met een drumbandconcours, waaraan 14 korpsen deelnamen, een optocht van jeugd, en sportverenigingen, onder de titel „Van want tot kant", en een vloot revue, heeft ook Scheveningen zaterdag de jaarlijkse vlaggetjesdag gevierd. Voor al deze evenementen bestond grote belangstelling. Honderden stonden langs de straten, toen de optocht langs trok. honderden scheepten zich, toen de zon naar de kim zakte, in op de ongeveer dertig loggers om de vlootschouw mee te maken. Terwijl deze inscheping aan de gang was, werd, na een toespraakje van de voorzitter van het comif Vlag getjesdag, de heer D. A. den Duik, op de SCH 134 de produktsohapswimpel gehe sen. Onder de bijna duizend „landrot ten',' die voor anderhalf uur de kalme zee opvoeren, bevonden zich verschei dene ambassadeurs en gezanten, leden van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, bestuursleden van Produkt- en Bedrijfschap, hoge ambtenaren van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, wethouders en raadsleden van Den Haavr. Tot verrassing van de Scheveningers daagde tijdens de vlootrevue aan de kim het hospitaalkerkschip „De Hoop" op, dat van Vlaardingen was uitgevaren en ligplaats koos in de Scheveningse haven. Een taptoe in een tent aan de haven besloot de Scheveningse vlaggetjesdag. „Wandeldagen" Vele duizenden hebben tijdens de pinksterdagen in Vlaardingen, Scheve ningen en IJmuiden de fraai gepavoi- seerde haringvloot bezichtigd. Het wa ren echte kjjkdagen, in vroeger tjjden „wandeldagen" genoemd. Onder de dui zenden kijkers waren ook veel buiten landers. In de kerken van de vissers plaatsen is zondagmorgen in prediking en gebed aandacht geschonken aan de komende haringvangst. KW 86, de eerste uit IJmuiden Het was vanmorgen bar koud in IJmuiden. De harde noordewind joeg koud over de haven en de vele toe schouwers bij de uitvaart van de haring vloot doken diep in hun kraag. Overi gens was de belangstelling, ondanks het gure weer, groot. Familieleden van de Katwijkse vissers waren met bussen naar IJmuiden gekomen om de schepen uit te wuiven. Het was een gezellige drukte aan de Tegeltjesmarkt en op de Traw lerkade. Tegen 8 uur verlieten de fami lieleden de vissersschepen en maakte de bemanning zich gereed voor het vertrek. De trossen werden losgegooid en daarop voer de vloot uit: de noord in op zoek naar de Hollandse nieuwe. De KW 86 .Sumatra" was de eerste die zich losmaakte van de kade en om negen minuten over acht voer het schip langs dc kop van de haven waar op het beeld van de visserman staat. Direct daarop volgde de KW 18, „Hol- landia" en toen volgde in vlot tempo de overige schepen van de vloot. De mannen werden hartelijk nage wuifd door hen, die zich langs de haven hadden verzameld. Onder hen bevonden zich ook burgemeester en mevrouw Duiker en de directeur van Gemeente werken van Katwijk, de heer Priester, die het vertrek gadesloegen vanaf de boot van de Rijkspolitie te water, de RP 36. Twee uur eerder was de vloot van Vlaardingen uitgevaren met op kop de VL 216, terwijl van Scheveningen de SCH 4 als eerste de havenmond verliet. De zee was vrij ruw en zo nu en dan regende het een beetje. De schepen met de zwakste motoren hesen al spoedig het achterzeil om zoveel mogelijk voordeel te behalen van de straffe wind. Erg veel haast hebben de schepen niet, want morgenmiddag gaan ze pas aan schot, maar de wind is een goedkope „brand stof" en daar moet je dus van profite ren. Oude vissers aan de haven voor spelden bij een bedekte lucht en een harde noordewind gunstige vangsten. Hopelijk hebben ze gelijk en komen de eerste schepen reeds met een flinke buit binnen. Wie zal de eerste zijn Een beeld van de zonnige vlaggetjesdag in IJmuiden. Circus Krone begon Nederlandse tournee Het grote Duitse circus Krone 400 mensen en 500 dieren is te Utrecht zijn tournee door Nederland, welke tot oktober zal duren, begonnen. Ten bate van de Mytylstichting, die zich het lot aantrekt van het verlamde kind, werd zaterdagmiddag in Utrecht een grote circusoptocht gehouden, waaraan ruim honderd circusartiesten en honderdvijf tig dieren deelnamen. Naar schatting hebben honderdvijftigduizend personen deze kleurrijke intocht van het circus in Utrecht meegemaakt. Bijna tweehonderd collectanten waren ingeschakeld om te trachten zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor de aankoop van een vijftienduizend gulden kostende, speciaal voor het vervoer van invaliden ingerichte, schoolbus. Deze autobus zal dan aan de Mytylstichting worden aangeboden. Ook tijdens het verdere optreden van het circus in Utrecht zullen nog enkele acties worden gevoerd om tot het benodigde bedrag te komen. Op de laatste voorstelling van het circus te Utrecht zal het bijeenge- zamelde worden overhandigd aan de voorzitster van de stichting, jkvr. De Ranitzde Brauw. De galapremière 's avonds is o.a. bij gewoond door Prinses Irene, die in ge zelschap was van enige studiegenoten van de Utrechtse Vrouwelijke Studen tenvereniging. Advertentie Eisenhower bij Dulles President Eisenhower heefit gisteren een bezoek gebracht aan oud-minister John Foster Dulles, die in het Walter Reed hospitaal wordt verpleegd. Later deelde het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken mee dat er in de toestand van Dulles geen verandering was gekomen. Voordat de vloot uitvaart komen de familieleden van de vissers nog even aan boord. Het is niet altijd gemakkelijk aan boord te komen, maar een paar sterke armen doen de moeilijkheden spoedig vergeten. (Foto LD./Van Vliet) CADETTEN LEGER DES HEILS BEVORDERD EN UITGEZONDEN Tijdens een in Bellevue te Amsterdam gehouden wijdingsdienst zijn op tweede pinksterdag 22 cadetten van de William Booth-kweekschool in Amstelveen be vorderd tot cadet-officier. In de och tendbijeenkomst werd het woord gevoerd door de territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland, commissioner R. Ahlberg. Maandagavond werden de 22 cadet- officieren tijdens een bijeenkomst in het Concertgebouw uitgezonden naar hun eerste posten voor het evangelisatie- en maatschappelijk werk in Nederland. Brutale inbraak in Dordrecht (Van onze correspondent) Een blik in een spionnetje is voldoende geweest om twee zware jongens, die zondagmiddag om een uur in het hartje van de stad Dordrecht met hun zakken vol sieraden uit een juwelierszaak stapten, nauwelijks een uur later te achterhalen. Op het moment, dat een patrouillewagen van de Rijkspolitie te Dordrecht de auto, die in allerijl als de verdachte wagen „op het (telex)net was gezet", had gesigna leerd, waren de daders bezig.hun kostbare buit te begraven, zo maar langs de openbare weg. Het betekende het einde van een spec taculaire kraak-bij-daglicht, die in zijn opzet even brutaal als simpel was. Blik uit spionnetje ..Ik zit te eten en wat doe je dan. Je kijkt al kauwend eens door het spion netje", zo vertelde ons de heer J. H. Obtevanger (41). Zondagmiddag tegen half twee was het. „Tk zie twee kerels aankomen en naar een oud Austinnetje Iepen op de parkeerplaats tegenover m'n huis". De heer Ottevanger woont vlakbij de Spui dam aan de Vest, waar de bewuste parkeerplaats pas is aange legd. „Hoe het kwam weet ik niet, maar ik vond het verdachte mannen en het werd nog verdachter, toen lk ze Iets onder de voorbank zag stoppen en vervol eens ln fiks tempo zag wegrijden. Laat ik dat nummer toch maar noteren, zeg ik tegen m'n vrouw". In de wolken En vervolgens wachtte de zuivelhan delaar op zijn dessert en op zijn negen tienjarige zoon, die ondanks de uitdruk kelijke afspraak om vroeg te komen eten (zodat .,we vanmiddag eens gezel lig kunnen uitgaan"), nog niet was op gedaagd. Toen hij na een kwartier dan eindelijk verscheen, berispte pa hem van harte, maar hij werd een en al oor toen de zoon het had over een inbraak bij juwelier G. A. de Meij aan de Voor straat. „Ik ren naar beneden om bij de buur man de politie op te bellen en laten ze daar nou in de wolken zijn met het nummer, dat ik ze kon opgeven plus nog het merk en bouwjaar van de auto". Geen erg in Intussen had zich aan de Voorstraat de kraak afgespeeld zonder dat iemand In Soestdijk, op t.v.-scherm en draafl de Venusiaan z«n blonde haren 1 erg lang, golvend over de schouders en draagt hij een soort skipak". Adamski zeide dat zijn Venusvrienden zeer snel in een lezing Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisterochtend de Ameri kaanse auteur van enige boeken over ruimtevaart, Georgi Adamski, in het Paleis Soestdijk ontvangen. Mede wa ren aanwezig de chef luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, prof. Jongbloed, hoogleraar te Utrecht, on der meer gespecialiseerd op het gebied van de luchtvaart-geneeskunde, prof. dr. M. Rooü uit Heemstede, hoog leraar aan de Universiteit van Am sterdam in de leer van de communi catiemiddelen, en de heer C. Kolff, voorzitter van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. De heer Adamski gaf mede naar aanleiding van gestelde vragen een uiteenzetting van zijn denkbeelden over de ruimtevaart, zoals die ook be schreven zijn in zijn boeken. Voordien was Adamski zaterdagavond voor de t.v. opgetreden. Voor een beschouwing daarover verwijzen wij naar de t.v.- rubriek. George Adamski, de uit Polen afkom stige Amerikaan, heeft gistermiddag in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage aan ruim duizend belangstellenden, onder wie op vallend veel oudere dames, verteld over een reis met zijn „ruimtebroeders", die hij beweert gemaakt te hebben langs de achterkant van de maan ln een „sigaar- vormig ruimteschip". Voor vijf gulden de entreeprijs kon het publiek uit de mond van de vroegere cafetariahouder in Californië horen dat „een Venusmens er net zo uitziet als de aardbewoner" „Alleen reizen: in ongeveer twaalf uur vliegt volgens hem een ruimteschip van die planeet naar de aarde. De lezing van de heer Adamski ging overigens niet zo vlot van stapel. In de eerste plaats arriveerde hij ruim twintig minuten te laat, ten tweede bleek hij in Den Haag te stuiten op meer taalmoeilijkheden dan in zijn ge sprekken met „Venusmensen". De vertaalster, mejuffrouw Ray d'Aquila, zich noemden „Nederlands contactpersoon van de schrijver", die de continentale tournee van de schrijver heeft voorbereid, moest op verzoek van het publiek maar ophouden met als tolk op te treden omdat dit meen de George Adamski beter te begrijpen als zijn woorden niet door haar ver taald werden! De heer Adamski vertelde zyn uit boeken bekende verhalen en toonde na de pauze een filmpje waarop vliegende schotels zouden voorkomen. De heer Adamski zou aanvankelijk na afloop van zijn lezing een persconferen tie geven, maar hfj is stiekum weggeslo pen via een achteruitgang De vragen uit het publiek hadden het de heer Adamski overigens al moeilijk genoeg gemaakt. „Waarom hebt u als bewijs niet voorwerpen van Venus mee genomen?", vroeg een toehoorder. „Ik heb thuis talloos vele voorwerpen van Venus", zei de schrijver, maar ik ben met een vliegtuig hierheen gekomen. Dan mag je maar een beperkte bagage meenemen. er ook maar erg in had gehad. Een 37- jarige Rotterdamse los arbeider en een 34-Jarige Bossche timmerman waren naar Dordt gekomen, hadden htm autootje aan de Vest OvtJf minuten van de juwelierszaak) neergezet en waren toen naar het object hunner keuze ge togen. In het portiek foroeerden zij de deur, die toegang gaf tot de boven de zaak gelegen woning van de eigenaar en konden aldus maJkkelijk in de winkel komen. In een straf tempo laadde het tweetal de colbert-zakken vol met gou den ringen, broches en armbanden en zelfs graaiden zij nog in een laag gele gen etalagevibrlne. De geledigde plateaus smeten zij her en der in de winkel neer. Verstoord Hun drieste optreden is dan toch nog luidruchtig verstoord; plotseling name lijk deed de alarminstallatie haar werk. „We hoorden het", vertelt mej. M. Hecker (33) en we renden naar het raam (de familie Hecker woont tegen over het pand van de Juwelier). We zagen twee mannen snel naar buiten komen, de een wrong een handschoen uit en de ander liep met allebei z*n handen angstvallig op zijn zakken; die er nogal vol uitzagen". Mej. Hecker. haar 25-jarige zuster en haar vader renden het portiek in en zagen de deur van de woning openstaan. In de winkel was het een complete chaos, want de Indringers hadden zoveel mogelijk kasten en laden geïnspecteerd en zo mogelijk leeg geroofd. Op een gegeven moment zijn zij met de alarminstallatie in con tact gekomen en die joeg hen op de vlucht. Bij bosjes De meldingen kwamen van dat ogen blik by bosjes op het Dordtse politie hoofdbureau binnen, o.a. van d« familie Hecker, de heer Ottevanger en ook nog twee passanten, die op het Bagijnhof de beide mannen met de handen op hun volle zakken hadden zien lopen en dat maar heel verdacht hadden gevonden. De eigenaar, die nota bene nauwelijks een uut tevoren naar Vlaardingen was gegaan voor een familiebezoek, werd teruggebeld en dat kon omdat mej. Hecker overigens heel toevallig van hem had gehoord waarheen hy zou gaan. Inmiddels werd er een net dicht ge trokken op IJsselmonde en by de Moer dijk brug. Alle politiepatrouillewagens kregen het nummer door en zo ook die van de verkeersgroep van de Rijkspolitie te Dordt. Een van die wagens bevond zich op dat moment op de terugweg naar Dordt, nadart. hy dienst had ge daan op Voorne en Putten. Hoewel rydend in snelle vaart, kon de twee koppige bemanning tooh nog het ge wraakte autootje onderschelden: het stond langs de weg, die de Oude Straat weg en Ryksweg 16 scheldt, onder Rysoord. Aan slootkant Twee mannen zaten aan de slootkant wat te morrelen en toen de wagen stopte en terugkwam, draaiden ze zich om en gingen in het gras liggen. De politiemannen zagen onmiddeliyk, dat er aan de slootkant pas was gegraven en ln het slootjeglinsterde iets. Het waren ringen van puur goud. Een tweede politiewagen kwam ter plaats© en toen was er voor de inbrekers geen ontken nen meer aan. Spoedig bleek, dat zU hun buit, die ruim meer dan een halve ton waard was, in een autobinnenband van ongeveer een meter hadden wtllen verbergen in de berm. Te gelegener tyd zouden de kostbaarheden dan wel zijn opgehaald. De politie heeft de ringen, broches en andere sieraden opgegraven. Juwelier De Mey schatte de waarde van wat de mannen hadden meegenomen, op ongeveer zestigduizend gulden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7