Woedende tandarts in Krommenie mishandelde jeugdige patiënten Artsen-automobilisten uit vele landen over verkeersveiligheid URKER JEUGD MOET NOG WORDEN BIJGESCHAAFD Duizenden f teleurgesteld ton-sur-ton Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 15 mei 1959 Derde blad no. 29744 Militaire oefeningen in Frankrijk La Courtine wordt in gereedheid gebracht voor Nederlandse leger ("Van onze Par ij se correspondent) Het plaatsvervangend hoofd van de Nederlandse Legervoorlichtingsdienst, majoor Polman heeft ons in Parijs iets over zijn bevindingen verteld na diverse (bezoeken, die hij bracht aan het Franse kamp La Courtine, waar tussen 1 juli ien 31 oktober aanstaande verschillende Nederlandse legeroefe- ningen gehouden zullen worden. De inrichting van de kazernes kon, volgens majoor Polman, de toets ener redeljjke kritiek doorstaan. De barak ken in La Courtine, die uit het begin van deze eeuw dateren, waren natuur lijk wel wat aan de antieke kant en daarom uiteraard veel minder modern dan de eigen militaire nederzettingen op de Veluwe. Beier en goedkoper Maar in vergelijking met hun vroe gere ervaringen in Duitsland, gaan de Nederlandse soldaten er in Frankrijk toch zeker op vooruit, want indertijd moest men daar maar op het open veld kamperen. Ook de Nederlandse schat kist mocht zich, zo merkte majoor Polman op, trouwens over deze Franse militaire samenwerking niet beklagen. De kosten voor onderhoud per soldaat in vergelijking met de exercities in West Duitsland kunnen in Frankrijk nu tot eenderde worden gereduceerd. Niettemin blijft, er, alvorens de eerste Nederlandse militairen op 1 juli La Courtine zullen binnenvallen, nog wel het een en ander te doen. Mogelijkheden tot ontspanning heeft La Courtine. een gehucht van drie mannen en een paar- dekop, weinig te bieden en van een op gewekt. nachtleven mag hier beslist helemaal niet worden gesproken. Met het oog op een, ander soort, ontspanning verwacht de Nederlandse legerleiding nu echter nogal wat van een contact, dat met de pastoor van La Courtine was gelegd. De pastoor hoopt aanstaande zomer een nieuwe kapel te openen en de inwijding zou dan met folkloristische demonstraties van Franse en Neder landse groepen gepaard kunnen gaan. Geen Franse keuken Het aantal Nederlandse soldaten, dat bij deze oefeningen betrokken is, be draagt een 26.000 man. Met de Franse keuken zullen zij geen kennis maken, want de eigen koks zul len in de veldkeukens koning blijven kraaien. Over het algemeen zullen aardappelen, graan, melk en andere mondvoorraden in Frankrijk worden Amerikaanse gijzelaar na 6 maanden op vrije voeten (Van onze Haagse correspondent) Dezer1 dagen is de Amerikaanse zaken man Robert Taylor Mclane ontslagen uit het Huis van Bewaring te Den Haag, waar hij ongeveer zes maanden in gijze ling heeft doorgebracht. Mclane werd op vordering van een Nederlands vleeswa- renbedrijf gegijzeld wegens het niet be talen van een schuld van 50.000 dollar aan dit bedrijf. Inmiddels is Mclane tot een schikking kunnen geraken met zijn krèditeur, die tot de conclusie is geko men dat het volledig bedrag toch niet betaald zou worden. De Amerikaanse ambassade interesseerde zich in deze kwestie en achtte de gijzeling van deze Amerikaanse staatsburger onrechtmatig op grond van het in 1957 tussen de V.S. en Nederland gesloten vriendschapsver drag. Een gijzeling van een dergelijk lange duur komt in Nederland slechts zelden voor aangezien aan deze toestand door het faillissement van de gegijzelde nor maliter vrij spoedig een einde komt. In deze kwestie speelden echter de moeilijk heden verbonden aan het failliet verkla ren van buitenlanders een rol. De verde diger mr. G. Mosier deelde mede dat de overeenkomst, die Mclane met zijn schuldeiser heeft afgesloten, o.m. in houdt dat geen verdere mededelingen over deze zaak zullen worden gedaan. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Ommen (vac. J. C. Kool- sijn) A. J. de Jong te Scheveningen te Vreeswijk (toez.) J. Smit te Groot-Am- mers. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Arnhem dr H. J. Hak em. predikant aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Wommels P. M. Brouwer te Schlldwolde te Warns K. B. Schop, kand. te Rotterdam te Sint Pancras L. C. Rietveld, kand. te 's-Gravenhage Beroepen te Numansdorp P. C. L. de Ja ger te Raamsdonk te. Wormerveer (2de maal) A. Prins te Wlnsum (Pr.) GENERALE SYNODE GER. KERKEN De agenda van de generale synode der Geref. Kerken vertoont sedert de bevrij ding zulk een groei in omvang, dat de synode van Leeuwarden in 1955 besloot de generale synode inplaats van om de drie jaar, om de twee jaar bijeen te doen komen. De synode van Assen heeft daarom nu een voorstel inzake de werkwijze van een harer leden aangenomen. Dit voor stel beoogt de komende generale syno de, die in Utrecht zal worden gehouden, niet op eind augustus te bepalen, zoals gebruikelijk, maar tegen dinsdag 30 juni bijeen te roepen. ALKMAAR SUBSIDIEERT KERK Met negen stemmen voor en vijf tegen heeft de gemeenteraad van Alkmaar besloten het kerkbestuur van de R.-K. Don Boscoparochie in afwachting van een wettelijke regeling in deze zaak, een renteloos voorschot van maximaal f. 100 per zitplaats te verlenen bij de bouw van een nieuwe kerk. Tegen het voorstel stemden de fractie van de WD (drie leden) en twee leden van de PvdA-fractie. BONDSDAGEN LUTHERSE JEUGDBOND De Ned. Lutherse Jeugdbond zal dit jaar zijn bondsdagen met Pinksteren te Enkhuizen houden. De bondsdagen van gen zaterdagmiddag om 5 uur aan met een officiële ontvangst ten stadhulze. Na een wijdingssamenkomst ter opening van deb ondsdagen zal zaterdagavond een welkomstbijeenkomst gehouden worden, warin de Enkhuizer toneelgroep zal opvoeren „Vrijdag de dertiende". Om halfnegen zondagmorgen zullen de bondsdaggangers zich in een speciale kerkdienst verenigen, waarna om 2.15 uur zondagmiddag de bondsvergadering aanvangt. Nadat pinkstermaandagmor gen om halftien de metten gehouden zijn, zulen de deelnemers een tocht ma ken over het IJsselmeer en langs een gedeelte van de Zulderaeewerken. ingekocht. De Vaderlandse broodbeleg- gingen, die men in Frankrijk zo niet kent, bezorgen de Nederlandse legerlei ding echter nog enige kopzorgen. Maar onze zegsman had niettemin goede hoop, dat de intendance uit Nederland ook nog wei de nodige kisten met potten pindakaas, appelstroop, chocoladestrooi sels en andere zoete delicatessen mee Frankrijk binnen zou weten te voeren. Kinderwagen te water: kindje verdronken Gistermiddag omstreeks half vier zette een jonge moeder de kinderwagen, waar in haar neefje lag, neer op de Lange Haven te Schiedam en liet de wagen even onbeheerd staan. Door onbekende oorzaak is de wagen te water geraakt. Hy verdween onmid dellijk in de diepte en ofschoon ver schillende personen in het water spron gen en ernaar doken slaagden zij er niet in de wagen naar boven te halen. Pas na zeven minuten kon een agent van politie met een dreg de wagen, waarin het kind zich nog bevond, boven water halen, maar de baby, een negen maan den oud jongetje, bleek reeds te zijn overleden. Deze zomer geen boring naar olie voor de kust Het is gebleken, dat het verplaatsbare olieboorponton „Seashell" niet zo tijdig beschikbaar zal zijn, dat hiermede vóór de versleping naar de Perzische Golf nog een experimentele boring op de Noordzee kan worden verricht. Deze bo ring, die de N.V. Nederlandse Aardolie Mij deze zomer voor de Zuidhollandse kust hoopte te kunnen verrichten, gaat dus niet door. Na de afbouw en de overneming van het platvorm door de opdrachtgeefster - de BPM - zal het naar de Perzische Golf worden versleept op de kortst mogelijke termijn in ver band met de weersomstandigheden ter plaatse. Een gevolg van het zenuwslopende beroep? (Van onze correspondent) De officier van Justitie by de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft gistel-middag tegen een 40-jarige tandarts Krommenie we gens mishandeling een boete van f.500 subs, twee maanden hechtenis en een gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Op 3 oktober 1958 stribbelde een 14- jarige jongen uit Krommenie tijdens het boren van een kies tegen. Hij beet de tandarts zelfs in de duim. Naar ver dachte zelf verklaarde, had hij de jon gen door elkaar gerammeld. Deze was tegen een kastje en daarna op de grond gevallen. Toen zou de tandarts hem nog enige keren hebben geschopt. Verdachte ontkende dit laatste. Vele verwondingen Volgens het politierapport had de jongen de volgende verwondingen op gelopen: een buil van bijna tien centi meter lang en drie centimeter breed bo ven de rechterwenkbrauw, doorlopend in het haar, bloeduitstortingen op een dijbeen, op het rechterschouderblad en op een arm, een dikke lip en verschei dene schaafwonden. „Ik was buiten mij zelf", zei de tandarts ter zitting en hij vertelde verder, dat hij al eens eerder in de hand gebeten was. Het had maanden geduurd voor de wond genezen was. Op 18 november 1957 vroeg de tand arts een eveneens 14-jarig meisje uit Krommenie tijdens de behandeling haar mond wijder te openen. Toen zy hiertoe niet in staat was, sloeg de tandarts haar op de mond. Zowel de boven- als on dertanden schoten door de lip. Verder liep het meisje een bloeduitstorting aan het gezicht op. Toen de patiënte huilend thuiskwam en vertelde, dat de tandarts haar geslagen had, belde de moeder verdachte op. Deze antwoordde slechts, dat hij geen tijd had om zich verder in de zaak te verdiepen „Klein tikje" Ter zitting zei verdachte, dat hij het meisje alleen maar een „klein tikje" heeft gegeven. De president, mr. N. Ree ling Brouwer, wees de tandarts er toen op, dat deze met dergelijke verklaringen de zaak alleen maar erger kon maken. De officier van Justitie zei er rekening mee te willen houden, dat de tandarts een moeilijk beroep heeft en dat patiën ten merkwaardig kunnen reageren. Maar verdachte heeft het onderzoek bemoeilijkt en de politie van het kastje naar de muur gestuurd. Het zou te ver gaan om te beweren, dat verdachte uit sadisme heeft gehandeld, maar hier heb ben zich wel excessen voorgedaan, al dus de officier, die genoemde gecombi neerde straf eiste Zenuwslopend De raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, vroeg er aandacht voor dat de tandarts een zenuwslopend beroep heeft. Een ernstige inbreuk op zijn con centratie kan een heftige reactie teweeg brengen. In het geval van de jongen Een huis op het water. In deze tijd van nog steeds voortdurende woningnood zijn de woonboten zeer in trek. Men ziet ze langs onze grachten en singels in zeer ge varieerde uitvoering. Van een huis op het water" was totnutoe weinig sprake. Gisteren voer echter zo'n „huis" door Leiden. Het is bestemd voor de bekende danseresmej. Cofry de Wekker en zal ligplaats vinden aan de Zijlsingel. (Foto L.D./Van Vliet) verkeerde zijn cliënt in een noodweer situatie. De afstraffing geschiedde te recht. Alles wat er is gebeurd, blyft bin nen de grenzen van wat men kan vat ten onder noodweer-exces, aldus pleiter. In het geval van het meisje móést de tandarts de behandeling afmaken. Zij kon zo niet naar huis. De tik, die de tandarts haar gaf, was een medisch in grijpen om de patiënte tot rede te bren gen, meende mr. van Löben Seis, die tenslotte ontslag van rechtsvervolging bepleitte. Uitspraak donderdag 28 mei a.s. Crisistoestand KSG werd afgewezen De raad van ministers heeft gister middag te Straatsburg het voorstel van de Hoge Autoriteit om de kennelijke crisistoestand af te kondigen op grond van de artikelen 58 en 74 afgewezen De drie grote landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (E.G.- K.S. of K.S.G.)West-Duitsland, Frank rijk en Italië, stemden tegen de drie Benelux-landen, wat er duidelijk op wijst, aldus politieke waarnemers te Brussel, dat het hier niet gaat om een ernstig meningsverschil over de econo mische toestand In de gemeenschap, maar wel om een politieke crisis. De ministers van de drie grote landen heb ben tegengestemd, omdat zij het supra nationaal karakter van de Hoge Autori teit niet langer wensen te erkennen! Er wordt in Brussel zelfs gesproken over een liquidatie van de Hoge Autoriteit op langere termijn en de inscha keling van de instellingen van de kolen- en staalgemeenschap in de algemene Europese economische gemeenschap. Het uitvoerend orgaan van de E.E.G. is inderdaad minder supranationaal dan de Hoge Autoriteit. De Duitse delegatie heeft echter de idee verdedigd, dat er speciale maatregelen moeten worden genomen om de Belgische kolenmijnen te helpen. De ministerraad zal waar schijnlijk aan de Belgische regering toelaten om de invoer van kolen in België te beperken. De invoer van Ne derlandse. Duitse en voornamelijk Ame rikaanse kolen is in België in de jong ste maanden zeer groot geweest, omdat de importeurs zich hebben willen dek ken tegen de eventuele beperkingen in het raam van de kennelijke crisistoe stand. De Belgische mijnwerkers zou den een herscholingssubsidie ontvangen en financiële steun zou worden verleend voor de financiering van de thans tot 7>2 miljoen ton gestegen onverkochte kolenvooraad. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat een speciale conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken wordt bijeengeroepen om de politieke crisis rond de kolen- en Staalgemeenschap te bespreken. Er is nog een ander feit. dat de eenheid van de Europese gemeen schap der zes landen bedreigt: Te Lon den is bekend gemaakt, dat zeven lan den van de O.E.E.S.. Engeland, de drie Scandinavische landen, Portugal, Oos tenrijk en Zwitserland, voorbereidende besprekingen hebben gevoerd met het oog op het tot stand komen van een vrijhandelszone van zeven. De vrijhan delszone wordt beschouwd als een brug met de Europese economische ge meenschap. maar wanneer niet spoe dig een akkoord tot stand komt. zal de Benelux-export hierdoor zware klappen krijgen! C. W. J. Klaasen overleden Oud-schipper van Scheveningse roeireddingboot Op 80-jarige leeftijd is te Schevenin gen overleden de heer C. W. J. Klaasen, gepensioneerd schipper van de roeired dingboot te Scheveningen. Schipper Klaasen tead in 1905 in dienst van het reddingswezen. Van 1921 tot en met zijn afscheid in april 1939 voer hij als schipper van de roeired dingboot in Scheveningen. Tijdens zijn loopbaan is hij betrok ken geweest bij drie spectaculaire red dingen: in 1908, toen vier mensen ge red werden van een Engels jacht, in 1911 bij het redden van één drenkeling en in 1913, toen zeven personen van de gestrande „Vrouw Maria" gehaald wer den. Schipper Kteasen kreeg voor deze reddingen respectievel. de branzen me daille van Menslievend Hulpbetoon, de zilveren medaille van de Bond tot het Redden van Drenkelingen en de bron zen medaille van de K.N.Z.H.R.M. Congres in Utrecht Artsen, tandartsen en dierenartsen uit Denemarken, Frankrijk, Oostenrijk, West-Duitsland en Nederland, vertegen woordigers van de medische faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht, de rechterlijke macht-, rijks, en gemeente politie, artsenmaatsohappiijen, de KNAC, het Verbond voor Veilig Verkeer en in specteurs van de geneeskundige diensten van de land-, zee- en luchtmacht en het Ned. Roode Kruis, wonen in Utrecht het internationale congres van artsen-auto mobilisten bij. De president van de internationale unie van verenigingen van artsen- automobilisten, jhr. dr. G. J. Th. Bee- laerts van Blokland, deelde gisteren bij de opening van het congres mee, dat Z.K.H. Prins Bernhard het bescherm heerschap van het congres heeft aan vaard. Duizenden leden De internationale unie bestaat mo menteel bijna 26 jaar. Dr. Beelaerts van Zwolse politierechter: (Van onze correspondent) Voor de Zwolse politierechter stond gisterochtend terecht een 18-jarige op perman uit Urk wegens het feit, dat hij op 31 augustus 1958 een meisje van haar fiets gesleurd en haar had gemolesteerd. De verdachte bekende het tenlaste ge legde. De officier van Justitie, mr. H. A. Sluyter, rekening houdend met de ernst van het gepleegde feit, vond een forse straf op zijn plaats en eiste 6 weken voorwaardelyke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Rapport Naar aanleiding van het rapport, dat over deze zaak door de Raad voor de Kinderbescherming te Zwolle was uit gebracht, legde de politierechter, mr. J. H. C. M. van Meerwijk, de volgende ver klaring af: „Met verbazing heb ik kennis geno men van een schrijven van een rapport voor de Raad voor de Kinderbescher ming. Met een beroep op de „couleur locale" wordt het gepleegde strafbare feit, waar overigens een gevangenisstraf óp staat van maximaal 8 jaren, gebaga telliseerd. De Urker folklore is mij uit uitvoerige publikaties en ook uit andere strafzaken bekend. Plaatselijke zeden en gewoonten kunnen in voorkomende ge vallen van belang zijn voor het bepalen van de strafmaat. Toch ernstig Het gepleegde feit wordt er niet min der ernstig om. Doel van de straf is o.m. om te normaliseren, waar normen ont breken. Ook uit deze zaak blykt, dat de Urker jeugd nog wel wat bijgeschaafd moet worden. Als taak van de rechter zie ik hiertoe te trachten het zijne bij te dragen" Naar zijn mening valt uit de reacties van twee Urker jongens, eveneens van 18 jaar, die bij het voorval tegenwoor dig waren, en hun duidelijke afkeuring hebben uitgesproken, op te maken, dat zelfs naar Urker begrippen verdachte de grenzen heeft overschreden. De politierechter, rekening houdend met het blanco strafregister van ver dachte, veroordeelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken en een boete van f50.— subs. 10 dagen met een proeftijd van 3 jaar. Blokland zei, dat vele tienduizenden artsen, tandartsen en dierenartsen in Denemarken, Frankrijk, Italië, Oosten rijk, Portugal, West-Duitsland, Zweden en Nederland in de Unie zijn verenigd. Dr. L. H. Oapette uit Parijs, oud- voorzitter van de Unie, hield een korte inleiding over het verband tussen leef tijd en de geschiktheid voor het bestu ren van een auto. Oudere mensen, die al lang rijden en die zioh lichamelijk nog goed voelen, veroorzaken, volgens hem, gemiddeld niet meer ongelukken dan de jongere chauffeurs. Dr. Capette is dan ook geen voorstander van het invoeren van een maximumleeftijd, waarop besturen van een auto verboden zou moeten worden. Gigantisch dok uit Engeland vertrokken Drie sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn gisteren met het 54.000 ton metende droogdok van de Britse Marine, dat de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij heeft gekocht en die een oppervlakte heeft van anderhalf voetbalveld uit Portsmouth vertrokken. De goede weersverwachting voor de ko mende 48 uur deden de slepers beslissen te varen. De sleep heeft echter minstens drieënhalve dag goed weer nodig om niet in moeilijkheden te geraken. Log en massaal hangt het dok achter de sleep boten, die met 8150 paardekrachten ruim drie mijl per uur snelheid bereiken. Zes tien runners onder kapitein Dirk Stougje (reeds 17 dokken versleept) verzorgen de sleep. Bromfietser pas op!! Bestudering De eerste voordracht op het congres, dat als thema „arts en verkeersveilig heid" heeft, werd gehouden door dr. F. H. Glastra van Loon. Hij betoogde, dat artsen een levendige belangstelling moe ten hebben voor het automobilisme en voor alle problemen die verbonden zijn met hun positie als artsen-automobilis ten. Volgens hem kunnen artsen-auto mobilisten bijdragen aan de ver betering van de gevaarlijke toestand op de weg door een systematische studie van die gevallen, waarbij een psychische of fysieke onbekwaamheid de, of een van de voornaamste oorzaken van een onge- zeer wenselijk, dat de arts in de toe- luk is geweest. Het schijnt mij mogelijk en tevens komst nader wordt betrokken bij de be studering en de bestrijding van de on veiligheid op de weg, aldus dr. Glastra van Loon. Duitsers liggen in Genève een potloodlengte achter Het Zwitserse blad „Tribune de Ge nève" meldt, dat de afstand tussen de rondetafel van de afvaardigingen van de vier grote mogendheden en de twee rechthoekige tafels van de Duitse ver tegenwoordigingen is vastgesteld door middel van potloden! Toen de vier ministers van Buitenland se Zaken erover spraken hoe groot de afstand moest zijn, zei de Rus Gromyko: „Gelijk aan die van zes potloden". Sel- wyn Lloyd, de Engelsman, begon zes potloden achter elkaar te leggen, maar Gromyko protesteerde: „Ik bedoel de dikte van zes potloden". De Westelijken waren het hiermee niet eens. De vier ministers besloten tenslotte dat de afstand gelyk aan de lengte van één potlood zou zijn. Door het overweldigend succes van onze vorige overhemden-aanbie ding konden wij aan de enorme vraag niet voldoen en moesten dui zenden worden teleurgesteld. Wij zijn er thans in geslaagd nogmaals een collectie overhemden van de allerbeste kwaliteit te doen ver vaardigen. "No-iron", dusgemok- kelijk wasbaar, vlug droog en niet strijken. In het moderne wit d.w.z. een zeer fijn ingeweven streepmotief. Maar óók met bijzon der gedistingeerde streep- en fan tasiedessins. Normaal betaalt U voor deze zeld zame superkwaliteit 19.50, maar wij handhaven de VERRASSINGS- PRIJZEN, want ook nij weer be taalt U voor deze prachtige N0-IR0N OVERHEMDEN metspreidboord, een verbijsterend lage prijs: voor jongens 10-16 jaar, ALLE maten voor herenr5 TelefoDische of schriftelijke orders niet worden nitgevoetd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meeat hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Een bromfietser mag niet met een grotere snelheid dan 30 km/u. rijden binnen de bebouwde kom. Dit is nog altijd tweemaal zo snel als een wielrijder, zegt de ANWB. Veelal wordt tegen deze grens gereden, hetgeen in druk verkeer betekent, dat de brom fietser links van de wielrijdersfile rijdt, terwijl hij op zijn beurt door het snel verkeer links wordt ingehaalden in de „gevaarlijke zone" komt. Zeer gevaarlijk, omdat de voor hem rijdende wielrijders bijvoorbeeld plotse ling naar links kunnen uitwijken maar ook belemmert hij het achterop komend snelverkeer. Het is veiliger, zegt de ANWB, de snelheid te matigen, waardoor het mo gelijk wordt in de wielrijdersfile te „kruipen" en zodoende het snelverkeer, Indien nodig, wat ruimte te geven. Jordanië van pro-Amerikaans weer pro-Brits gezind Het Syrische blad „Al Wahda" schrijft dat Jordanië van pro-Amerikaans weer >ro-Brits gaat worden. Koning Hoessein reeft tydens zijn recente bezoek aan Londen een geheim verdrag gesloten, waarin Engeland belooft hem te steu nen en waarin tevens materiële hulp wordt toegezegd, aldus het blad. Voorts wijst „Al Wahda" erop. dat de pro-Amerikaanse premier Samir Rifai is vervangen door de Engels-gezinde Hazza Madjali en dat Koning Hoessein de contracten met Britse militaire des kundigen voor opleiding van het Jor daanse leger heeft vernieuwd en het denkbeeld van vervanging van de Brit ten door Amerikanen heeft verworpen. Koning Hoessein zou zich in gesprek ken met vrienden erover beklaagd heb ben, dat de Amerikanen Jordanië niet permanent hulp willen verlenen. Enge land daarentegen zou besloten hebben zyn invloed in het Midden-Oosten te herstellen, aangezien de Ver. Staten in gebreke zouden zijn gebleven om het „vacuum" op te vullen. Te Bournemouth is een begin ge maakt. met de Davis Cupwedstrijd Zuid- AfrikaColumbia voor de tweede ronde van de Europese zone. De Zuid-Afrika nen wonnen beide enkelspelen zodat de stand na de eerste dag 2—0 is. De kans is groot dat het Bulgaarse voetbalelftal het volgend seizoen naar Nederland zal komen. Het ligt in de bedoeling dat dan onder de naam Sofia in het Olympisch Stadion een wedstrijd wordt gespeeld tegen het plaatselijk elf tal van Amsterdam. De Venlose ere-divisieclub VW heeft gisteravond te Venlo in een vriendschappelijke wedstrijd met 4—0 gewonnen van Viktoria (Berlijn). Een versterkt Willem 2 komt 12 juni a.s. in het Tilburgse Sportpark uit tegen de Braziliaanse ploeg Botafogo, waarin oa,. Didd, Garrincha, Nilton Santos en Zagalo spelen. De kleine Amerikaanse sprinter Ira Murchison, mede-wereldrecordhouder op de 10 meter in 10.1 sec., is woensdag in Chicago geopereerd wegens een aan doening aan de dikke darm. Een der doktoren zei na afloop van de operatie, dat de toestand van Murchison bevre digend was. maar hU betwijfelde of de sprinter ooit nog aan wedstrijden kan deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9