Leidse scholieren zagen en genoten van „De wrede zee" Medisch en opvoedkundig aspect aan geestelijke gezondheidszorg Dr. J. Lumeij sprak voor Soc. Raad te Leiden VRIJDAG 15 MEI 1959 Nog steetls een juweel van filmkunst Ook Robinson Crusoë kwam weer op het witte doek „The cruel sea" (De torede zee) is een jilm gemaakt naar het gelijkna mige hoek van Nicholas Monsarrat. Zij werd jaren geleden reeds in de Nederlandse bioscopen vertoond en ook op het televisiescherm heeft men dit juweel van filmkunst kun nen zien. De schrijver van het veel gelezen boek toas gedurende de tweede wereldoorlog kapitein op een konvooierend korvet. Een man dus die de ellende van een oorlog op zee van zeer nabij heeft meegemaakt en die wanneer hij aan het woord is met kennis van zaken spreekt Char les Frend, die de verfilming van het boek ter hand heeft genomen, komt de eer toe van deze verfilming iets zeer bijzonders te hebben gemaakt. Met groot vakmanschap is hij te iverk gegaan en de resultaten zijn dan ook niet uitgebleven. Op indruk- ivekkende wijze heeft hij niet alleen de strijd tussen verschillende elkaar vijandige marinemannen in beeld gebracht, maar ook enkele mense lijke conflicten treffend weergege ven. Wat goede regie vermag komt bij de vertoning van deze boeiende film wel zeer sterk tot uiting. „De wrede zee" werd gistermiddag In het Trianon-theater vertoond voor een aantal oudere leerlingen van ulo-scho len en u.t.s. Voor de scholieren tot en met veertien jaar werd in een andere Leidse bioscoop de film „De avonturen van Robinson Crusoë" gedraagd. Over deze film schreven wij onlangs, na de vertoning voor andere schooljongens en -meisjes, uitvoerig. De jongelui die de film van Charles Frend zagen, werden o.i. op verant woorde wijze geconfronteerd met de waanzin van de afgelopen wereldoor log. Een oorlog, die zij zelf niet, of al thans onbewust, hebben meegemaakt. De jonge bioscoopbezoekers zagen de ervaren acteur Jack Hawkins als de korvettenkapitein Ericson, die tot taak heeft konvooien op de Atlantische Oceaan en later ook op de route naar Noord-Rusland te beschermen. Deze commandant is geen bravourheld die wel eens eventjes zal laten zien wat hij waard is, maar een man, die nadenkt DIPLOMAZWEMMEN LEIDSE GOLFBREKERS De geslaagden bü het diploma-zwem men van de Leidse Golfbrekers zijn: meisjes A: Liesje Warnau, Luoie de Bree, Magdalena Schoots, Jacoba Was senaar, Cornelia v. Rooden, Margaretiha van Oerle, Barbara Bakker, Geertruida v. Harteveld, Johanna v. d. Helder, Hubertha Klink, Francina Witteman, Adnana v. d. Post, Lucia Noordman, Bernardina Molkenboer, Maria v. d. Poel, Veronica Snijders, Margriet v. d. Zeeuw, Carolina Sival, Marian v. d. Meyden, Maria Hoeks, Hendrika v. Zijl, Maria v. d. Holst, Johanna v. Veen, Johanna v. Woerkom, Truus Hillebrand, Anneke Smittenaar, Ineke v. Wetten, Jean v. d. Mey. Jongens A: Jaap Hoge- ling, Johannes Hensing, Kees Langezaal, Tonny Duindam, Johannes v. d. Holst, (Nico v. iKettenis, Harrie Walenkamp. Meisjes B: Johanna de Vrind, Corry Baak, Agnes v. Mourik, Johanna Beek man, Lilian v. d. Bos, Wllhelmina Krol, Maria Dolmans, Petronella v. Schooten, Carla Spendel, Wilhelmina Kordelaar, Martina Biegstra/ten, Johanna Neute- boom, Louise v. Velzen, Jos Aalders, Lidy Halverhout, Loes Cranssen, Maria v. Otten. Dames B: mevr. A. v. Paridon, Thea Amerlaan, Elisabeth v. Leeuwen, Cornelia Valentijn, mevr. J. C. Hogen- boom. Jongens B: Johannes Sfceenber- fen; Robbie Blansjaard en diploma C: neke Verzuu, Els Beckers, Hans Duin dam, Jonny Beintema, Hans Hogeboom, Lenie v. Brussel. over de waarde van het leven en veel van zijn ondergeschikten houdt. On voorstelbaar is bi.lv. het verdriet van ae kapitein als hij in een gevecht in volle zee drenkelingen moet overvaren zon der een hand tot hun redding te kun nen uitsteken. De vijandelijke onder zeeboot, die zich in de buurt van deze drenkelingen bevond, zou zeker tot de aanval zijn overgegaan wanneer Eric son zijn schip stil had laten houden. Of niet? Ziehier een van de vele ge wetensconflicten, welke zowel de schrij ver als de regisseur zo meestelijk heb ben weten te behandelen. Respect verdienen ook de spelers, die de opvattingen van de regisseur deel den en zich hielden aan diens aanwij zingen. Zij waren gewone mensen, die alles wat zij liefhadden, in de steek moeten laten en ondanks hun fouten en tekortkomingen veel hebben bijge dragen tot de uiteindelijke overwinning. „De wrede zee" is geen vrolijke film, maar wel één. die van begin tot eind boeit en bovendien tot nadenken stemt. Deze jeugdvoorstellingen gingen we derom uit van K. en O. en de L.J.A. Jubileum J. I. Sturm Dinsdag hoopt de heer J. I. Sturm, commies-chef de bureau aan de bewa ring van de hypotheken en het kadaster alhier, het feit te gedenken, waarop hij voor 40 jaar in 's Rijksdienst trad. De heer Sturm, die aanvankelijk voor het onderwijs werd opgeleid, kwam in 1919 als particulier klerk in dienst van het Hypotheékkantoor te Middelburg. In 1928, bij zijn benoeming tot Rijks klerk vertrok hfj voor deze dienst naar de standplaats Breda, waar hij slechts enkele jaren verbleef om in 1931 naar Leiden te vertrekken. Na zijn vakexamen volgde ziin benoe ming tot adjunct-commies der Registra tie en domeinen. Tenslotte verkreeg de heer Sturm op 1 oktbber 1956 een bevordering tot com mies van 's Rijksbelastingen met de functie van chef de bureau van de hypotheken en het kadaster in welke funotie (hij thans nog werkzaam is. Op de dag van zijn jubileum zal van 1112 uur op het kadaster gelegenheid zijn de heer Sturm te complimenteren. GEEN SPORTDAG C.J.M.V.- JONGENSWERK Het sportfeest op 2de pinksterdag, dat jaarlijks georganiseerd wordt door de gezamenlijke Leidse CJMV's en Jongens clubs, vindt dit Jaar géén 'doorgang. Als gevolg van de op die dag te spe len voetbalwedstrijden in competitiever band, blijkt geen enkel terrein beschik baar te zijn. Naar aanleiding van het feit, dat de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid de vorige maand haar vijfentwintigjarig bestaan vierde en het voorts in de bedoeling van de Wereldgezondheidsorganisatie ligt de jaarlijkse gezondheidsdag in het teken van de geestelijke volksgezondheid te stellen, had het bestuur van de Sociale Raad te Leiden voor de gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden vergadering een aspect der geestelijke volks gezondheid aan de orde gesteld. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 mei. Veemarkt. Er zijn aangevoerd 6 stieren. 75 melkkoeien, 190 vette koelen, 42 vare koelen, 20 pinken, 80 vette kalveren, 240 nuchtere kalveren, 80 vette schapen, 65 weldeschapcn, 684 vette lammeren over houders874 zuig- en weldelammeren, 35 varkens (zeugen), 250 schrammen, 898 biggen, 3 paarden, 18 gei ten, totaal 3.560 stuk6. Notering: melkkoeien f 850-1250, vette koeien, schoon gew. f3,3.65, zware koei en f 6001000, vette kalveren, levend ge wicht f 2,2.80, nuchtere kalveren levend gewicht per kg f 1.251.60, nuchtere kal veren levend gewicht per stuk f 40—70, vette sohapen f 85105, weideschapen met een lam f 100135, met twee lammeren f 14?0180, vette lammeren f85110, drachtige zeugen f 350450, schrammen 185115, biggen f 5864, en tot f68, Handel: voor melkkoeien kalm, vette koeien lui, zware koeien lui en duur. vet te kalveren flauw, nuchtere kalveren ma tig, vette schapen en vette lammeren goed weideschapen matig, zeugen, schrammen er. biggen goed. LEIDEN, 15 mei. Kaasmarkt. Er zijn aangevoerd 12 partijen Goudse Kaas. No tering Goudse eerste kwal. f 2,11-2.20, Goudse tweede kwal. f 2.022.10. Handel lui. AALSMEER, 14 mei. C.V. Centrale Aalsm. Veiling G.A. Snijbloemen: Fre sia per bos 70-135, Pyrethrum 90-155, Iris 60-120, Ixla 15-45. Lathyrus 25-60, Asp. plymosus 80-170, Colvlllle 110-245, Papa ver 90-170, Ornithogalum 85-175, Glaolo- len 130-350, Campanula 80-220, Pioenen per stuk 10-16, Clematis 30-80, Calla 15-46 Gerbera 20-51, Violieren 10-23, Amaryllis per kelk 13-36, Anjers: rood per stuk 16- 36. roze 16-35, wit 16-30, Orchid Beauty 25-66, Rozen: Better Times 4-19, Rosalan- dia 4-17, Edith Helen 10-31, Parel van Aalsmeer 6-24, Geh. Dulsberg 7-27, Pech- told 4-19. Verschuren 5-18, Towny Gold 4-20, Mad. Offmann 4-20, Stokman 4-18, Baccarat 25-68, Montesuma 10-27, Sweet heart 8-22, Moulin Rouge 15-44, Nymph 15-51, Dorus Rijkers 10-36, Lucia 8-26. POTPLANTEN: grote pot: kleine pot: Adlanthum 60-70, Anthurium 400-800 150-180, Asplenlum 100-110 20-40. Aphe- landra 200-300 80-120, Begonia semp. 60- 85 30-53, Bladbegonia 120-165 30-40, Bou- gainvlllea 400-600 150-250, Bladplanten 75-85,Cactussen en vetplanten 100-150 12- 22. Calceolaria 20-30, Cineraria 100-150 40-60, Colens 80-110 12-22, Croton 200-340, 100-150. Diefenbachla 200-300 Euphor bia splendens 100-180 30-40, Ficus 200-300 Hortensia 200-360, Monstera 300-600, Ne- phralepis 200-600, Passiflora 200-300, Phy- locactus 150-200, 40-50, Primula obc. 100- 150 25-40, Sansevlerla 200-360 150-210, Spatefilum 200-300, Stephanotls 500-780, Tradescantta 60-75 12-22 UTRECHT, 18 mei. Kaasmarkt. Od de Utrechtse kaasmarkt is heden aangevoerd partij kaas. Aantal kazen 45. Aantal kg's 504. Geen notering, De handel was vlug, Na het huishoudelijk gedeelte sprak dr. J. L. J. Lumey, psychiater-directeur van de Utrechtse Katholieke Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid over de 'taak van het Medisch Opvoedkundig Bureau in het geheel der geestelijke ge zondheidszorg. De begrippen geestelijke gezondheids zorg (GGZ) en medisch opvoedkundig bureau (MOB) aldus ving dr. Lumeij aan, zijn nog betrekkelijk weinig afge bakend. Dit komt doordat de GGZ nog pas in opkomst is. Eerst door de groei zal de term GGZ inhoud verkrijgen en spreker bepaalde zich daarom allereerst tot het bespreken van de plaats van het MOB in het geheel der GGZ en vervol- Rens van de plaats der GGZ in het ge- ele maatschappelijk bestel. Spreker benaderde het begrip geestelijke gezondheid in de eerste plaats van een medisch standpunt uit. Weliswaar is er een positief gericht doel, maar in de praktijk is het uitgangspunt het be strijden van ziekte negatief. Om tot een echt positief gerichte somatische ge zondheidszorg te komen, moet men niet uitgaan van de ziekteleer, doch van de leer der normale menselijke functies, de fisiologie en nagaan op welke wijze het positief gerichte ideaal het best bena derd kan worden. Dr. Lumeij legde er de nadruk op, dat gezondheid meer is dan afwezigheid van ziekte. Gezondheid is derhalve niet een kwalitatief, maar een kwantitatief be grip. Deze gedachtengang krijgt nog meer inhoud als men bij de gezond heidsleer behalve de leer der normale menselijke functies ook de leer der gees telijke functies betrekt. Dat velen zich niet tot een psychiater willen wenden, schreef spreker toe aan het nog vrij algemeen heersende wan begrip, dat er een scherpe scheiding zou zijn tussen geestelijk ziek en geestelijk gezond. De overgangen tussen ziek en gezond zijn vloeiend. Juist met. het oog cp de grote groep mensen in het over gangsgebied is het van veel belang, dat de geestelijke gezondheidszorg, zoals wij die nu kennen, tot ontwikkeling is ge komen. GEESTELIJKE GEZONDHEID Dr. Lumeij onderscheidde twee aspec ten van het begrip geestelijke gezond heid: 1. de aanpassing naar buiten, dus aan de omgeving, zoals deze tot uiting komt in de vruchtbare wisselwerking tussen mens en milieu, waarbij het in dividu in staat is het goede en construc tieve, dat de omgeving 'te bieden heeft, in zich op te nemen en te verwerken en waarbij hij zelf in staat is de mede mens te verrijken en daardoor zichzelf te realiseren. En twee: de aanpassing naar binnen, welke bestaat uit een in nerlijke vrijheid, de bewustheid dat men uit vrije verkiezing een bepaalde levens stijl aanhoudt en verder een gevoel van innerlijke rust in het vertrouwen, dat men opgewassen is tegen de taak, die het leven stelt. Voorts behandelde dr. Lumeij de vraag, hoe een in geestelijk-hygiënisch opzicht meer verantwoorde werkwijze en aanpak kon worden verkregen. ONDERLING CONTACT VAN GROOT BELANG De geestelijke gezondheidszorg zag spreker niet beperkt tot het MOB en aanverwante diensten, maar als een taak voor iedere instelling of persoon die zich met de vorming en het welzijn van de medemens bezighoudt. Van enorm be lang achtte hij het onderlinge contact en de wisselwerking tussen de op dit 'terrein werkzame organen. Afbakening dient te worden vermeden. Psychologen kunnen worden uitgezon den naar de scholen om de problemen, H. BRIËR CONCERTEERT IN DUITSLAND Onze stadgenoot, de pianist Henk Briër, zal op de Trossinger Musik Tage in Duitsland op 25 en 26 juli zijn concer tino voor piano, accordeonorkest en slagwerk ten gehore brengen. Hij voert zijn compositie uit met het accordeon orkest van Rudolf Wurthner. Dit concertino is door Henk Briër ge schreven ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Leidse accordeonorkest, Neerlandia en werd op 12 december 1958 voor het eerst uitgevoerd. COLLECTRICE STAATSLOTERIJ Bij besluit van de minister van Finan ciën is met de aanvang van de 544ste loterij op haar verzoek eervol ontslag verleend als collectrice der Staatsloterij aan mevrouw L. J. van der Ham-Mie- dema alhier. De heren J. Machielsen en H. A. Vriend, beiden alhier. A. Boogaard te Oegstgeest en J. Th. Schelfhout te Was senaar zijn bij beschikking van de mi nister van O. K. en W. belast met het toezicht op de in 1959 te houden exa mens voor het ulo-diploma. die zich met de kinderen voordoen, met het onderwijspersoneel te bespreken. Onderzoek op een MOB of voor be roepskeuze kan dan volgen, maar spre ker vond de instelling van een psycho loog als behorend tot het schoolteam een betere oplossing. Dr. Lumeij besprak voerts de vele speciale diensten, die naar zijn mening beter in één stichting verenigd kunnen zijn en hoe ook aandacht moet worden geschonken aan preventieve maatre gelen. Over de verhouding tussen de psy chiatrie en de GGZ merkte dr. Lumeij op, dat de psychiatrische behandeling voornamelijk gericht is op de persoon, terwijl de GGZ tevens het milieu waar in de persoon zich beweegt in het onder zoek betrekt. Een ander verschil is. dat de medicus in tegenstelling tot de GGZ geen propaganda maakt en wacht tot hij geconsulteerd wordt. Vervolgens behandelde dr. Lumeij het ontstaan, de samenstelling en de werk zaamheden van de MOB's en gaf de voordelen aan die bundeling van deze instellingen oplevert. Na de pauze had de vertoning plaats van de film „Angry boy", welke een van de gevallen voor het geestelijk gezond- heldswerk in beeld brengt, n.l. een leer ling, die uit hét tasje van zijn onder wijzeres geld neemt en bij deze daad wordt betrapt. Er volgt geen straf. Dr. Lumeij, die deze film vooraf toelichtte, juichte het toe dat dergelijke feiten thans bijna algemeen uit het gezichts punt van GGZ worden bekeken. De film geeft de relatie ouders-groot- ouder weer om de betrekking ouders kind te verduidelijken en laat de toe schouwer getuige zijn van de gesprekken tussen het kind en de psychiater, terwijl ook de besprekingen van de stafleden van het MOB worden weergegeven. LEIDLRDORP Ook in Leiderdorp bejaardencentrum Plannen zullen spoedig worden verwezenlijkt Het bestuur van de Protestants In terkerkelijke Stichting voor Bejaarden verzorging is als volgt samengesteld: hervormde leden de heren G. van Dig gel e, A. Klinkenberg en E. Sleeboom en gereformeerde leden de heren C. Gor dijn, A. van Poelgeest en J. Smit. Onder voorzitterschap van de heer A. Klinkenberg heeft men thans voor de eerste maal vergaderd. Men besloot in Leiderdorp een bejaardencentrum te stichten vooi ongeveer 60 a 70 personen, die ieder een eigen kamer (desgewenst een 2-persoonskamer) kunnen krijgen, voorzien van alle moderne comfort, zo als eigen wasgelegenheid, centrale ver warming lift, e.d. en met volledige ver zorging. Ook aan de recreatieruimte zal de nodige aandacht worden besteed. Vanzelfsprekend moeten de bouw plannen nog verder worden uitgewerkt, doch er is informatief al contact opge nomen met een deskundig architect, terwijl het gemeentebestuur een optie verleend heeft op een stuk bouwgrond in het uitbreidingsplan II der gemeente, d.i. Tuinwijk. Binnen niet al te lange tijd hoopt het bestuur met de bouw te kunnen beginnen. Verstrekkende beslissingen op schoolvergadering De Vereniging voor Ohr. Lager-. Meer Uitgebreid Lager Onderwijs en Bewaarschool hield gisteravond een bui tengewone ledenvergadering in de Wil lem de Zwijgerschool. Allereerst was er de maquette te zien van de komende uitbreiding van de school. Er zullen vier lokalen bijkomen alsmede een gymnastieklokaal. Ook komt er een overdekte gang op beton- pilaren met twee glazen wanden, zodat bij slecht weer de kinderen toch naar buiten kunnen. Deze korte vergadering was belang rijk, omdat vérstrekkende beslissingen moesten worden genomen. Het bestuur vroeg en verkreeg machtiging om met het gemeentebestuur te onderhandelen over de verkoop van het oude school gebouw aan de Hoofdstraat. Thans is daar nog de Kleuterschool „Marijke" gehuisvest, maar omdat het oude ge- houw in 1961 ontruimd zal moeten zijn, komt er dus ook een nieuwe kleuter school, Verder werd nog meegedeeld, dat met ingang vnn de nieuwe cursus voortaan 's woensdagsmiddags vrij ge geven zal worden, 's Zaterdagsmorgens zullen de kinderen echter naar school moeten. In het opleidingscentrum van de Kon. Marine te Hilversum heeft de commandant kapt. ter zee J. N. J. Mey gisteren 23 marine-officieren beëdigdonder wie twee Leidenaars de heren J. Ringelberg en de heer W. Hondius Bolsingh. Huisvrouwen naar tentoonstelling Damesbeurs in de toekomst? Gisteren hield de fa. Bulthuis in sa menwerking met het Instituut tot Voorlichting bij Huishoudelijke Arbeid van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een tentoonstelling van artikelen, welke door het instituut, dat in Den Haag is gevestigd, zijn goedge keurd. Deze expositie stond in het teken van de betere materialen voor goede wo ninginrichting en trok dan ook heel wat belangstelling. De huisvrouwen kon den de verschillende artikelen op hun kwaliteit, kleur en hoedanigheid beoor delen. De presidente van de afdeling Leiden van de Ned, Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw C. Hageman- Vetfbagen, opende 's middags deze ten toonstelling. In haar toespraak zei de presidente o.m. dat meer samenwerking tussen de huisvrouwenvereniging en winkeliers in het algemeen zeer wense lijk is. Zij hoopte, dat uit het door me vrouw ir. F. Roos van de I.V.H.A. geno men initiatief meer zal groeien dan al leen maai- deze ene tentoonstelling. Wie weet zou men nog eens tot een regel matig weerkerende plaatselijke dames- beurs kunnen komen! Mevrouw Hageman sprak de wens uit, dat in ieder geval dit experiment zal sla gen. Daarna was er ruimschoots gelegen heid om de artikelen die, in niet minder dan twee bovenzalen van „Het Gulden Vlies" tentoon werden gesteld, te be zichtigen. Er was een bonte verschei denheid te zien. Wat het I.V.H.A. be treft dit instituut stél zich o.m. ten doel goede artikelen voor huishoudelijk ge bruik onder de aandacht van de leden der Ned. Vereniging van Huisvrouwen te brengen. Door fabrikant of importeur ter keuring aangeboden artikelen wor den door de deskundigen van het insti tuut en/of officiële bueaus technisch of chemisch onderzocht en vervolgens door huishoudelijk onderlegde leden praktisch beproefd. Voldoet hef artikel aan beide keuringen dan mag het gedeponeerde merkteken volgens de bepalingen, vast gelegd in het reglement, gevoerd worden. Bij het bestuur van de zwemvereni ging zal een verzoek worden ingediend om de kinderen der lagere scholen, die maar tot halfzes (in de praktijk is dat 5 uur), mogen zwemmen, tot 6 uur te laten zwemmen. SPOEDEISENDE RAAD Hedenavond om 8 uur komt de raad in spoedeisende zitting bijeen. Als enige punt is het voorstel tot het aangaan van twee geldleningen, elk van f. 500.000. De eerste lening is vast, de tweede is een kas geldlening. WAKMONL) Verkeersexamen Aan het in deze gemeente gehouden verkeersexamen namen 89 schoolkinde ren deel. Van de R.-K. Meisjesschool werden 4, van de R.-K. Jongensschool 9 en van de School met den Bijbel 2 kin deren afgewezen. Aan 74 kinderen kon dus een diploma worden uitgereikt. De volgende kinderen behaalden het diplo ma met de minste fouten: R.-K. Meisjesschool: M. Beugelsdijk, M. ter Haar. L. Heemskerk. S. Kok, L. van Rijn, M. Sikking, P. Weijers, M. Zandbergen. School met den Bijbel: Aad van Es, Carla Lödel, Anneke Olden, Ekie Schon- beeg, Annelies Bogaars, Dick Groene- vveg. Madelie Roest, Gerda Roest, Joyce Schram. R.-K.. Jongensschool: Bert Beugels- dijk. Frans Kok, Wim van Velzen, An ton van Putten, Wim van Winsen, Hugo Kortekaas, George Rijsbergen, Gerard Willems, Hans van der Horst. De diploma's werden uitgereikt in 't Trefpunt. De burgemeester sprak hier bij een propagandistisch woord. FANFARE NAAR CONCOURS De Warmondse Fanfare zal op tweede pinksterdag deelnemen aan het door de Muziekvereniging Patienta Vincit Om nia te Soest uitgeschreven nationaal muziekconcours. Fanfare komt uit in de ere-afdeling. WASSENAAR Verkeersdiploma's aan 633 kinderen uitgereikt In de Wethouder Huibregtseschool, de R.-K. Meisjesschool in de Kerkstraat en de Bloemcamplaanschool zijn woensdag, gisteren en vandaag door de wethouder van Onderwijs, mevrouw mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrie verkeersdiploma's uitgereikt aan de ruim 600 Wassenaarse jongens en meisjes, die het verkeers examen met succes volbrachten. Het verkeersonderwijs werd weer gegeven door de verkeerspedagoog, die de ge meente Wassenaar sinds enkele jaren in dienst heeft, de heer Th. van der Hoek. Deze functionaris organiseerde ook het examen. Mevrouw s'Jacob hield voordat zij aan alle kinderen persoonlijk het diploma uitreikte een korte toespraak, waarin zij nog eens wees op het grote belang van voorzichtigheid in het ver keer. De fiets, en later de bromfiets of de auto zijn instrumenten, die met grote voorzichtigheid gebruikt moeten worden. Van de 633 Jongens en meisjes, die het diploma behaalden, slaagden er 22 met lof. Dat wil zeggen, dat zij in het schrif telijk examen, noch ln de praktische opgave een fout maakten. Zij ontvingen als extra beloning een speldje van het Verbond voor Veilig Verkeer. Alle kinderen werden bovendien ge- tracteerd op een glas limonade. VEERTIG JAAR TROUWE DIENST Aan mej. A. van der Lee werd namens de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen een verguld zilveren medaille uitgereikt wegens 40-jarige trouwe dienst bij de familie Halbertsma te Wassenaar. Mej. V. Adams alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid van de com missie van advies voor het toekennen van Rijksbeurzen op het gebied van de danskunst in 1959. Nederlandse bezorgdheid over Britse wapens voor Indonesië De Nederlandse ambassadeur in Lon den. baron Bentinck van Sohoonheeten heeft gisteravond uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid van de Nederlandse regering over de Britse militaire leve ranties aan Indonesië. Dit gebeurde tijdens een onderhoud in het Britse ministerie van Buiten landse Zaken met de minister van Staat, Profumo. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade heeft echter tegengesproken, dat de ambassadeur een formeel protest bij de Britse regering heeft ingediend. De woordvoerder zeide, dat tijdens het bezoek van minister Luns aan Londen in februari van dit jaar was overeengeko men dat minister Profumo en baron Bentinck geregeld contact zouden heb ben. Reeds de vorige maand zou minister Profumo de Nederlandse ambassadeur op de hoogte hebben gesteld van het Britse voornemen aan Indonesië wapens te verkopen. BEURSOVERZICHT Gereserveerde markt Amsterdam, 15 mei De handel was vanmiddag voor de laatste beursdag van deze week uiterst kalm en eerder wat gereserveerd in ver band met het naderende lange weekein de. De markt blijft, wegens Pinksteren, tot dinsdag a.s. gesloten. De vaste slot- koersen uit Wall Street werden ditmaal genegeerd en van de internationale waarden noteerden alleen Kon. Olies aan de vaste kant, Deze hoek trok nog wel enige belangstelling. De stukken werden voor binnenlandse rekening uit de markt genomen op een prijs van f. 170.60. De slotkoers van gisteren was f. 168.80. De pariteit Amerika kwam uit op f. 170.20. De arbitrage was over de gehele linie inactief en gaf er de voor keur aan te wachten tot dinsdag. In de Philipshoek werden de stukken afgewik keld op 655% welke prijs vrijwel over een kwam met de slotkoers van de vo rige dag. De obligaties Philips een frac tie lager. Unilevers en AKU's beide, na een lagere opening, eveneens op het vo rige slotniveau. De KLM-papieren kre gen een iets hogere adviesprijs. De ver laagde conversiekoers van de op 1 juni a.s. aflosbaar gestelde 4% converteerba re obligaties AKU ad nom f. 2.940.000 zal 284 bedragen. De 4% uitgelote obligaties AKU werden op 113 (1111/4) geadvi seerd. De internationale waarden sloten deze beursweek af op vrijwel de hoogste prijzen. In de Scheepvaartsector was het even eens zeer rustig en de koersverschillen, vergeleken bij de slotkoersen van don derdag, waren hoegenaamd van geen betekenis. De leidende cultures gaven een verdeelde tendentie te zien met me rendeels iets hogere koersen. De staatsfondsen kalm en doorelkaar prijshoudend. De staffellening noteerde iets boven gisteren. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 mei. Londen 10.62%—10.62%; New York 3.77!»*—3.77A; Montreal 3.91%—3.92; Parus 76.92%—77.02%; Brussel 7.56%— 7.57%; Frankfort 90.23—90.28; Stock holm 72.93%—72.98%; Zlirich 87.31%— 87.36%Milaan 60.80%—60.85%; Ko- penhaeen 54.77%—54.82%; Oslo 52.99% 53.04%: Wenen 14.57%—14.58%An kara 3.76%— 3.77%. Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.25—13.26%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 15 mei actieve obligatie Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 101A 101% Ned 59 4% 101% 101A Ned '53 3% 96% 96% Grootboek obi 3% 80 Ned '47 3% (3) 92% 93A Ned '51 3% 95% 95% Ned '53 (3%) 94% 94% Ned '56 3% 94% 94% Ned '48 3% 89% 89% Ned '54 3% 90 90 Ned '55 I 3% 89% Ned '55 n 3% 92% 92% Ned *37 3 90A Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 97fi Ned 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 90H Ned WB 6% 111% 111% Philips 5 306 305% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 42 43% Nat. Handelsbank 155% 155% Ned. Handelmij. 232 Amst. Rubber 87 90 H.VA141% 142 Senembah175 17<5% ajc.u322 322 Berkel's Patent (v.) 260 265 Calvé Delft cert599 605 Dell MU.en (Ver.) 158.75 159.10 Kon Pap. v Gelder 225 230 Hoogovens eet508 510 Müller en Co N. B. 310 306 Ned. Kabelfabr 353 390B ™jlps 65514 65614 Philips pref267 26714 Unilever 584% 582% Wilton Feyenoord 205 ^OS Biliton 2de r 250 250 Dordtse Petr gew. 7041/, 7-103/. Kon. Olie (f.20.—) 17o.ü 17120 Idem (50 a t 20-1 ]68 M 170 55 Holl Amer lijr 149 149s/. Java China Paket 136% 138 K.L.M 103104 Kon Ned Stmv Mi) 14534 147M Kon Paket Mij {3?* {SS Stoomvaart Mij Ned 1303/. 140 Nievelt Goudr cert J05/J {oïu v Ommeren eert 000 9^7 Kon Rott Lloyd Ned 8cheepv Unie niet-actieve obligatie Prov.- en Gem leningen A'dan- '47 (3%) 3.. 95% 96 idem '48 (3%) 95% 96 Rdam '52-1 (4%) 100% Idem "37 I-III (3%) 94% Idem (3% v "1% Bankwezen Bank N G '68 (5%) 105% 105% id. N W B '62 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng -51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 98 A'dam '51 2% 89% 87% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82% 83 Enschede *54 2% 83% B 84% Den Haag '52 I 2% 89%B 91% Idem II 2% 90B 92B R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem n 2% 91% 92% Idem '57 2% 100A Utrecht '52 2% 89%B 92 Z.-Holl 1957 2% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 200 201 Amst. Bank 289 289 H.B.U eert237 237 Rott Bank 266 266 Twentsche Bank 242 241 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 360 36CB Borneo Sum. H. Mi). 65 65% Ned. G. en 6p. fabr. 262% 260 Kon, Ned. Grofsm. 137 139 Intematlo127 127% Int. Kunststoffenind. 52 51 Leidse Wolspinnerij 340 350 Rott. Droogdok Mi) 592 596 Sikkens Lakfabr. *83 550B 560B Tieleman en Dros 7% 8 Ned Mi). Walv.vrt. 118 118% Spoorwegen Dell 6poorweg Mi). 10% 10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29A 29A Intern. Nickel92 92 A Anaconda 66 67% Bethlehem Steel51 52 Cities Service 58 57% General Motors 50% 51% Kennecott110% 11.1% Republic Steel 70 71% Shell Oil 82% 84% Union Pacific 33% 33% Un States Steel 92% 95% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 14/5 Edelmet Kon AA 70GB 73% Prei va idem 79 79 Electrolas B 304 302 Holl Constructie 385 Ing Dur v Bouwnyv 223%exd 223% Ver Touwfabrleken 255 252 Wernink's Betonm 125GB 128GE Van Wijk Tetlei 67L 64% "nalberg 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5