LIGA dra Ion Ged. Staten veranderden tot grenswijziging van de plannen Leiderdorp Aankoop van aandelen Ouderzorg- De Ridder N.V. door de gemeente Leiderdorp goedgekeurd door G.S. "s- 'NEUROTONIC <y Bezwaren tegen liet Katwijkse uitbreidingsplan toegelieht L.D.M. en Katwijkse tuinders verontrust Ring van Boerenleenbanken in de Bloembollenstreek de veelzijdige voeding! Krachtige Kost LIGA, let op de échte! Finale van d'Opreclite Amateur Draion kan overal tegen! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 mei 1959 Tweede blad no. 29744 (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten het raadsbesluit van Leiderdorp, waarbij de aandelen van de Steenfabriek Ouderzorg- De Ridder N.V. werden gekocht, goedgekeurd. Dit voor Leiderdorp gewichtige besluit heeft nu dus officiële goedkeuring gekregen en daarmede is de toekomst voor deze mooie gemeente veel zonniger geworden. Uit het besluit van Ged. Staten kan men immers afleiden, dat de plannen tot grenswijziging een belangrijke verandering hebben ondergaan en inderdaad is dit, naar men ons van welingelichte zijde mededeelde, het geval. Leiderdorp zal geen grondgebied kwijt raken aan Leiden en dat is voor Leiderdorp het beste bericht sinds de kwestie van de grenswijzigingen ter sprake kwam. Leiden zelf zal daar sverigens geen nadeel van ondervinden want het krijgt nu het stuk ran Zoeterwoude toegewezen, dat men eerst bij Leiderdorp dacht te oegen. De fabriek Ouderzorgde Ridder is jelegen in het Zijlkwartier en het zou us geen enkele zin hebben het eigen- lom aan de gemeente Leiderdorp te Ia ën indien het gehele Zijlkwartier bij -eiden gevoegd zou worden. Het plan ras immers de grens tussen Leiden en riderdorp te verleggen tot even bui en de bebouwde kom van Leiderdorp, .eiden zou er inderdaad een prachtig errein by krygen, waarop reeds veel ebouwd is door Leiderdorp, zodat zich aar een flinke woonwijk heeft ontwik- ;eld, compleet met scholen en winkels. Ie enige jaren geleden vernieuwde Van Ier Valk Boumanweg vormt een prach- ige verbinding met de dorpskern .Het rerleggen van de grens van Leiden laar een lijn even ten noordwesten van ie bebouwde kom van Leiderdorp heeft nen in Den Haag tenslotte toch niet ogisch gevonden. Het Zijlkwartier vormt net Leiderdorp reeds *n harmonisch ge- ïeel en zal dat door de toekomstige be- louwing meer en meer gaan vormen. Met Leiden is er juist een natuurlijke ifscheiding door de Zijl, waardoor een oede eenheid moeilijk kan ontstaan. )e plaats van het raadhuis zou niet togisch meer zijn, wanneer de grens zo twam te liggen als aanvankelijk werd toorgesteld. Het zou aan de grens van de gemeente komen te liggen, hetgeen natuurlijk minder juist is. Dit laatste jnag dan een punt van ondergeschikt belang zijn, misschien heeft het by de 'aststelling van het definitieve plan wel <en woordje meegesproken. Compensatie voor Leiden Leiderdorp verliest dus geen grond maar zal er aan de andere kant ook geen grondgebied bij krygen. Aanvan kelijk had men voorgesteld het deel van de gemeente Zoeterwoude, dat aan de Hoge Rijndijk ligt bij Leider dorp te voegen. Naar wij vernemen is ook dit plan van de baan. De natuur lijke grens van Leiderdorp is de Rijn en die heeft men willen handhaven. Het deel van Zoeterwoude, dat naar Leiderdorp zou gaan, komt nu by Leiden. Leiderdorp blyft dus zoals het is; Leiden krijgt van Zoeterwoude 340 ha ""ond, waarop ca. 2000 personen wonen, mevens een stuk grond, zoals reeds ferder was voorgesteld, begrensd door de rijkswegen 4 A en B en de spoorlijn Leiden-Alphen. Wat het aantal inwo ners betreft, gaat Leiden er nog 600 zie len op vooruit, want het zou van Lei derdorp slechts 1400 inwoners krygen; *at betreft het aantal hectaren heeft Leiden er geen voordeel van. want het door Leiderdorp af te stane stuk was J63 ha, terwyl het gedeelte Zoeterwoude 310 ha is. Verder geen wijzigingen In de overige grenswijzigingsvoors tel len voor het gebied van Leiden en om- "rtlken, waarover wij reeds uitvoerig jvhreven, zijn geen wijzigingen aange bracht, zo verzekerde men ons. Het 'hans gereed gekomen plan is reeds in gediend bij de minister van Binnenland de Zaken en wacht dus thans op de be handeling in de Tweede Kamer. Wanneer deze behandeling plaats zal hebben, is nog niet te zeggen. Er liggen J[ole plannen bij de minister en de Ka- heeft ook nog wel ander werk. zo- jtot nog niet bij benadering valt te zeg- ?en. wanneer dit plan de goedkeuring »an de Staten-Generaal verkregen zal hebben. Gezien de gang van zaken by de behan deling van vroegere plannen, kan men aanemen. dat het thans door Ged. o'aten aan de minister gezonden plan *een wijziging meer zal ondergaan. Voorzover wy weten, heeft een minister of een Kamerlid nog nimmer een wijzi ging aangebracht in de voorstellen van Ged. Staten, die uiteraard veel beter op de hoogte zijn van de toestand ter plaatse dan de minister of de Kamer. Belangrijke functie Leiderdorp kan een belangrijke functie vervullen in dë randstad Holland, met name voor de Leidse en de Haagse ag glomeratie. Honderden, die werkzaam zijn in Leiden of Den Haag. zullen een woonplaats in Leiderdorp kunnen vin den. Leiderdorp heeft er de ruimte voor en het gemeentebestuur is actief genoeg zoals in het jongste verleden duidelijk gebleken is. Er is bijzonder veel ge bouwd en men heeft, nog tal van plan nen in het hoofd. Voor het opvangen van het bevolkingsoverschot van de Haagse agglomeratie, is Leiderdorp een zeer belangrijke plaats geworden door het gereed komen van de rijksweg 4A, De fabriek van Ouderzorgde Ridder die nu eigendom is van de gemeente Leiderdorp. (Foto L.D./Van Vliet) waardoor men in korte tyd van huis naar het werk kan komen. Ook Voor schoten speelt in dit verband een be langrijke rol. Zijn wij welingelicht, dan geeft men in de kringen van het Provinciaal Be stuur de voorkeur aan het opvangen van het bevolkingsoverschot in bestaan de gemeenten, die een harmonische op bouw hebben. Het plan Wilsveen. waar bij dus een kunstmatige satellietstad is geprojecteerd, zou dan ook geen al te beste kans maken verwezenlijkt te wor den. Leiderdorp heeft een harmonische opbouw en heeft dus een belangrijke taak te vervullen in de randstad Hol land. Vrije studierichting geneeskunde De faculteit der geneeskunde der Leidse Universiteit heeft besloten een doctoraal examen in de geneeskunde, vrije studierichting, in te stellen. Dit doctoraal examen omvat de volgende vakken: pathologie, hygiëne en bacte riologie, farmacologie, microscopische anatomie, heelkunde, verloskunde en in terne geneeskunde JEUGDWERK LEGER DES HEILS In de korpszaal van het Leger des Heils aan de Hooigracht vond gister avond een speciale bijeenkomst plaats waarin de resultaten van een jaar werk onder de jeugd werden gedemonstreerd Het betrof hier het clubwerk van de beide Instuifhuizen, die enige jaren ge leden hier te stede door het Leger wer den ingericht. Behalve de handenarbeid, onder kun dige leiding door jongens van 8 tot 17 Jaar vervaardigd, toonden ook een drie tal komische schetsjes aan, dat het Le ger ook op dit terrein veel weet te be reiken. De heer C. de Jeu had de leiding van het muzikale ensemble, dat een treffen de omlijsting van het geheel gaf. De jeugdleiders vertelden van hun werk en de toekomstplannen. Kapitein R. J. Schurink sloot de avond, welke door ruim honderd jongeren en vele ouders werd bijgewoond, met dankgebed. A. VAN DIJK BLIJFT GEROYEERD Het Partijbestuur van de KVP heeft de beslissing van het Kringbestuur be vestigd en het royement van de heer A. van Dijk als lid van de KVP gehand haafd. en daarvan in een schrijven aan de heer A. van Dijk, het kringbestuur en het afdelingsbestuur kennisgegeven. ZILVEREN JUBILEUM LEIDSCHE SLEUTEL LOGE In verband met het zilveren jubileum houdt de Leidsche Sleutel Loge van de Independent Order of Odd Fellows za terdag 23 mei van 5 tot 6.30 uur een re ceptie in het Prytaneum. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacoba Hendrika, cLr van. P. H. Stouten erj A. Tegelaar, Neeltje Petronella, dr van D. A. Jongeneel en A. H. Drlessen, Caro line Berry Femia. dr van K. Havers en H. Mulder. Pleter. zn van P. Brandt en P. van den Bos, Adrianus Cornells Maria, zn van C. M. Streng en H. J. M. Lubbe. Léon Henri Pierre Marie, zn van P. C. G. le Malr en C. A. van Dijk. Matthljs. zn van M. Keijzer en J. C. Zandvliet, Martin, zn van A. Brus en W. J. Zwiers. GETROUWD W. Mink en J. Kolen, T. H. Roodakker en A. M. C. Duivenvoorde, A. A. Mark en J. J. M. Taffijn. W. H. van Nieuwkerk en J. P. W. van Leeuwen. A. P. Tims en J. Philippo, G. M. van Oevern en J. H. Gu- bler, G. Liefmann en A. E. Jochmann, G. A. G. Nagtegaal en E .G. van Rossenberg, C. van der Born en J. Smit. J. G. Zade laar en M. J. Flippo, N. van der Hoogt en A. Kriek, N. van Duuren en C. M. Wltlox. J. W. D. Boelee en M. W. van der Blom, P. B. Beverwijk en E. J. Nieuwcnburg, W. Baart en S. W. Rietkerken. G. A. H. Ro- zemeljer en A. H. M. ter Haar. OVERLEDEN M. M. van Weerlee. 85 Jaar. weduwe van B. Broers, C. de Mooij, 78 Jaar. weduwe v. K. de Moolj. Zitting van Ged. Staten Tijdens een openbare zitting, die gisteren ten provinciehuize te 's-Gravenhage werd gehouden, werd aan belanghebbenden gelegenheid gegeven om voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een toelichting te geven op de ingediende bezwaarschriften tegen het uitbreidingsplan in hoofdzaken voor het landelijk gebied der gemeente Katwyk. Als rapportrice der commissie trad op mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, die na opening der zitting een kort resumé gaf inzake de ingebrachte bezwaren. Vervolgens werd, namens de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij het woord gevoerd door ir. C. de Jong, die de aandacht vestigde op het grote ge vaar, dat het uitbreidingsplan biedt voor de besmetting van het- waterwinge bied. Met name de aanwezigheid van het kampeerterrein en het voornemen tot stichting van een terrein voor de eredienst, ten dienste van de Soefie- beweging achtte deze spreker onaan vaardbaar. De bezwaren van bebouwing van het tuinbouwgebied en vestiging van een café-restaurant in het recreatiege bied „De Pan van Persijn" acht de LDM niet meer zo zwaar te wegen, mits de gemeente Katwyk haar toezegging ge stand doet om een verordening in het Hartelijke huldiging dr. S. F. A. C. M. baron v. Wijnbergen De jaarlijkse vergadering van de Ring van Boerenleenbanken in de Bloembol lenstreek ter bespreking van de agenda voor de te houden algemene jaarverga dering van de Coöp. Centrale Raiffei- senbank te Utrecht werd in „In Den Vergulden Turk" gehouden en stond on der leiding van de voorzitter van de ring dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijn bergen. De heer J. W. A. Lefeber te Lisse ge lukwensend met de door hem ontvangen Koninklijke onderscheiding, herdacht de voorzitter het overlijden van prof. Rip. Ook onze organisatie, aldus spreker, heeft van zijn grote gaven mogen profi teren gedurende zijn lidmaatschap van het bestuur der Centrale Bank. Hij was iemand met een groot verstand en grote werkkracht en van beminnelijke een voud en hartelijkheid, openstaande voor iedereen. Zijn geloof was groot. Het was een figuur van stralende betekenis. Dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijn bergen, periodiek aftredend, werd met algemene stemmen herkozen. De heer G. v. d. Marei wenste hem met deze herverkiezing geluk en wees erop, dat hij reeds 25 jaar deel uitmaakt van het ringbestuur. Waarderend werd gesproken over de wijze waarop hy leiding geeft en bij vreugde en moeilijkheden van zijn belangstelling blyk geeft. Een bloemen mand en een geschenk werden aange boden. Baron van Wijnbergen dankte hartelijk voor deze onverwachte huldi ging. Hy waardeerde zeer het grote saamhorigheidsgevoel in de organisatie. Ook de prettige sfeer heeft hem altyd getroffen, een sfeer die erop gericht is de mens en zijn bedrijf te helpen. De heer H. J. Hendriksen. directeur van de Centrale Bank. lichtte de reke ning en balans nader toe. Het jaar 1958 is voor de Centrale Bank een gunstig jaar geweest, ondanks de moeilijkheden die een steeds dalende kapitaalmarkt met zich brengt. Het winstcijfer van de boerenleenbanken bedroeg evenals het vorig jaar plm. 9 miljoen gulden. Voor de spaarbank der boerenleenbanken is 1958 een recordjaar geweest. Een toe name van de spaargelden met f. 320 mil joen per jaar is nog nimmer voorgeko men. De grens van 2 miljard aan spaar gelden werd overschreden. De uitzettingen beliepen in 1958 per saldo slechts f. 47 miljoen. Waarschijn lijk werkt de bestedingsbeperking ten plattelande nog door en werd niet over gegaan tot uitbreiding der bedrijven. Door de Centrale Bank zijn wijzigin gen voorgesteld van de reglementen van de Onderlinge Waarborgfondsen, met het doel deze meer aan de praktijk en de groei van de boerenleenbanken aan te passen. Zowel over de rekening en balans als over de essentiële veranderingen van de waarborgfondsen werd hierna uitvoerig van gedachten gewisseld. 'tis een LIGA-kindje! VOOf het Kind! Aart de Jong gaat Leidse titel verdedigen in Hilversum, The Electro Boys in Breda Te klokke twaalf waren de bekers uitgereikt aan de „oprechten" onder hen die het voorrecht hadden om, als gevolg van de werkzaamheden in het voorbije seizoen van „d'Oprechte Ama teur", in de finale te zijn geselecteerd. Die werkzaamheden waren ditmaal ge splitst in de twee afdelingen „klassiek" en .modern". .Modern" werd ook als „lichte genre" geïnterpreteerd. Dit on derscheid verschafte een gemakkelijker werkmaatstaf voor een eindbeoordeling. Bij het klassieke ligt de streefnorm in het cultureel-idaliserende, bij het lich- ter-moderne in het beschavende tucht- element voor het amusement of voor de geestesverstrooiende zelfactiviteit. Rust roest, maar vermeiende verandering van activiteit vernieuwt geest, ziel en lichaam. Hoe vrije tijd besteed wordt, be slist over de kwaliteit van mens en volk! kentelijkheid daarvoor de volgende AVRO-opname (25 mei) in de foyer van de Stadsgehoorzaal zal gebeuren. Daar zullen tien beste prestaties uit Leiden en elders in West-Nederland onder pu blieke beschouwing worden vastgelegd. De vereniging werkt niet met „voltref fers", maar speculeert op selecte groe pen, waarin bewustzijn leeft van wat zelfwerkzaamheid betekent voor de cul tuur. In de overweging „wat heeft de natuur deze mensen in handen gegeven en wat hebben ze ervan gemaakt" heeft de jury een doeltreffende maatstaf voor zijn beoordeling getroffen. In deze jury zaten Theo Ekkerv. d. Pas, Leny Stevens—Ridderhof, Dzjobs Ising, Louw Boellaard en Harm Smedes. Pianobegeleidingen verzorgden ook de dames PoortmanDingemans en D. Zwart en de heer H. Jongenburger. V. leven te roepen ter bescherming van het waterwingebied. Tegen de aanwezigheid van de militaire kampementen van het Marine Vliegkamp Valkenburg, voor zover deze gelegen zijn ten westen van de Provincialeweg en die ook in het nieuwe uitbreidingsplan een plaats vin den, blyft de LDM bezwaar maken. In dit verband wees spreker op het afwij zend advies, dat terzake door de Plano logische Dienst aan Gedeputeerde Staten was uitgebracht. TUINDERS GEDUPEERD De heren G. Parlevliet en G. van der Does lichtten de bezwaren toe, welke door de belanghebbende tuinders waren ingediend. Gewezen werd op de grote oppervlakte van het tuinbouwareaal, dat verloren gaat door de aanleg van een weg door de zanderij Westerbaan. De door de gemeente toegezegde compen satie hiervoor werd te enenmale onvol doende geacht. Een suggestie werd aan de hand ge daan voor een verlenging van het tracé, waardoor veel minder teelland aan de weg ten offer valt. Voorts werd voorgesteld om, door terreinen van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij voor de woningbouw te bestemmen een verdere inkrimping van het tuin bouwareaal tegen te gaan en tevens om de grond, welke gereserveerd is voor de aanleg van een vissershaven, eveneens voor woningbouw te benut ten, zodra vaststaat, dat de haven plannen geen doorgang kunnen vin den VERDEDIGING Namens de gemeente Katwijk voerde de wethouder van openbare werken, de heer H. P. Bloot, het woord, die uitvoerig het standpunt van de gemeente toe lichtte. De bezwaren tegen de aanwezig heid van het kampeerterrein in de zuid duinen achtte deze spreker van alle grond ontbloot, omdat dit kampeerter rein reeds gedurende enkele tientallen jaren in gebruik is. Bovendien werd in het afgelopen jaar een aantal sanitaire verbeteringen aangebracht, die het ge- vaan- voor verontreiniging van de bodem tot een minimum terugbrengen. De be zwaren tegen de weg door de zanderij Westerbaan zyn inderdaad gegrond, doch spreker zette uiteen, dat de geko zen oplossing de enig mogelijke is. De gemeente zal echter al het mogelijke doen om de geduspeerde tuinders op andere wijze schadeloce te stellen. Nadat de rapportrice van de verschil lende sprekers nog enige nadere ophel deringen had verkregen, werd de zitting gesloten. Dit zullen ook wel de „Electro Boys" beamen, de winnaars van de beker Jicht-modern". Zij zijn beoefenaars van de acrobatiek. Deze prijstoekenning was een aardige, zelfs eenstemmige jury-be slissing. Dit genre amateurisme was het enige, dat buiten muziek en declamatie viel, al improviseerde de afdelingsvoor zitter, de Toonkunst-leraar Stevens, in een bewegingsstroom van noten op de vleugel ook mee met de atletische ver richtingen. Deze vroegen een wilssterke beheersing en genoegdoening aan eisen van een goede smaak. Dit geschiedde op een volkomen wijze. Deze acrobaten gaan nu eerlang naar Breda om mee te dingen naar de landstitel 1959. We zullen niet zeggen dat de bas Aart de Jong, thans winnaar bij herhaling in de klassieke afdeling, een atleet van de stem is. Wij hopen dat hij zich nooit aan vocale acrobatiek bezondigt ,want dit zou de zuivere adel van zijn stem voortijdig vernielen. Een virtuoos gebruik daarvan staat hem daarentegen al wel ten dien- i te. Hij is een vocale etser met een ver- I blijdend uitgroeiend meesterschap over de stemmiddelen. Hij figureerde Lepo rello van Mozarts Giovanni en Philip van Verdi's Don Carlos, in vertolkingen die ,door de wendbaarheid van het zang orgaan .door de reliëf schenkende karak terisering of (als in Verdi) door de kracht van de expressie, een voorbeeld werden voor alle amateurisme. Aart de Jong gaat nu weldra in Hilversum kam pen voor Leidens eer. TWEEDE PRIJZEN De tweede prijzen zijn ook bekend ge maakt en beloond met een medaille. In de amusementssector ging deze priis naar de accordeonist C. Verlaan van Noordwijkerhout, die (gesecondeerd door gitaar en contrabas) energiek-virtuose en vormvaste partijen 'ten beste wist te geven. In het klassieke werd Jan Koot uit Leiderdorp tweede. Deze tenor heeft een prachtig timre, gezond, helder en sympathiek, gepaard aan een ontwik keld gevoel voor distinctie in de voor dracht, waarmee hij een suggestieve mededeelzaamheid bereikt, zoals men horen kon in een Handel-recitatief en in liederen van Schubert en Reger. Om de degelijke scholing van het zangorgaan noemen we nog, zonder de overige zangers gering te achten, de Sassenheimse alt Gré van Hest, die in haar eerste Purchel-aria zulke onge repte lijnen trok met een louter uit de vocaliteit bewerkstelligde expressie. Slechts één instrumentalist was aan wezig. de Leiderdorpse klarinettist Bur ger jon. vaardig, sterk zangerig en goed internerend; nog wat meer speelsheid in nuances en figuurwerk wensen we hem toe. Als een welkome afwisseling kwam de jonge declamatx-ice Mieke van Velsen op het podium. Met aanminnige vertel trant en een stem, geëigend voor het poëtisch-romantische. reciteerde zij fragmenten uit een Spaans verhaal over .Platero". Een overgang tussen klassiek en amu sement vertegenwoordigde mevr. Den DuikLievens uit Katwijk, door welge kozen chansons in uitstekend Frans ,Parlez-moi d'amour" kennen we alle maal. Zij had aldoor de verdienste van het aardige en van de geloofwaardig heid. Op amusementsgebied compareerden nog van Strien's Mondaccordeon-ensem- ble „Crescendo", waarover we bij hun jaaruitvoering steeds rapporteren, en de „Jojanti's", een Noordwijks Tirolermeis- jes-trio. RADIO-OPNAMEN OP 25 MEI Mr. Harm Smedes, de algemeen voor zitter van „d'Oprechte Amateur", hield tegen middernacht een animerende toe spraak. Goede prestaties trekken de goede aan, zoals de slechte de slechte, aldus de spreker. De afdeling Leiden bloeit en wel zo, dat als teken van er- Vlekken? Verdwijnen voor wa ter en zeep! Vouw? Blijft er al tijd messcherp in - geen persen meer! En oersterk! VEERTIG JAAR BIJ DE N.Z.H. De heer S. J. Bizol, conducteur-treln- geleider bij de Noord-Zuid-Hollandsche vervoer Maatschappij N.V. te Leiden, zal dinsdag 19 mei zyn veertig-jarig jubi leum bij de NZH vieren. De heer J. I. Stouts, eveneens conduc- teur-treingeleider bij de NZH herdenkt donderdag 21 mei een zelfde feit. Ds. W. A. Bijlefeld in augustus naar Afrika Ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. kerk te Oegstgeest. heeft een onderhoud gehad met ds. Pierre Benignus, de Fran se zendingspredikant, die in opdracht van de Internationale Zendingsraad een reis maakte door West-Afrika. Het zen dingswerk, dat in dit werelddeel zal wor den begonnen, wordt internationaal aan gevat, vandaar dat ds. Benignus even eens naar Kopenhagen, Bremen, Bazel en Londen is gereisd om te vertellen over de situatie in Afrika. Terwyl allerwege de Islam vanuit het noorden in West-Afrika opdringt, is er onder de Westerse zendingsarbeiders daar slechts zeer weinig kennis van deze godsdienst. Ds. Benignus heeft intussen ervaren, dat zowel de Afrikaanse kerken als de Europese en Amerikaanse zen dingsarbeiders gaarne een aantal zende lingen uit Europa willen ontvangen, die zich gedurende hun studie in het Ara bisch en in de theologie van de Islam verdiept hebben en die bereid zyn de mensen ginds als adviseurs terzijde te staan. Aan de hervormde zending hier te lande is gevraagd onze oud-stadgenoot, ds. W. A. Bijlefeld, die eerst nog op 18 juni bij prof. dr. C. Hoekendijk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal promo veren, reeds in augustus naar Oost-Nige- ria te zenden om daar de nodige kennis van taal en volk op te doen en zich dan het volgende jaar te vestigen in Midden-Nigeria, waar een groot cen trum is van de Deense tak van de Ver enigde Soedanzending. Nigeria, dat 1 oktober 1960 onafhan kelijk zal worden (het is nu nog een Engelse kolonie) is verreweg het belang rijkste land in dit gebied. Er leven in Nigeria 38 miljoen mensen, waarvan de helft reeds moslim is. Ds. Benignus deelde verder mee, dat voor het christelijk getuigenis in West- Afrika de medische zending thans uiterst belangrijk is. Gevraagd werd om zo mo gelijk artsen en verpleegsters beschik baar te stellen. Daarbij wordt gedacht aan pionierswerk in Kameroen. Ten slotte zyn „Islamspecialisten", die als adviseur werkzaam kunnen zyn, in West-Afrika welkom.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3