eura Samenvatting van plan der Westerse landen 8ster*$ Het betekent: Oost-Duitsland doen opslokken door Bonn „WINZER GRUSZ" MOSELLA TANDPASTA IVO ROL De Goudse Waag gerestaureerd Agenda ferrania Met een enkel woord VRIJDAG 15 MEI 1959 Vervolg van pag. 1 (Van onze reisredacteur, W .L. Brugsma) Daarom voor Russen onaanvaardbaar Genève, 15 mei Het Westelijk plan bevat voorstellen lnaake Berlijn, Duitse hereniging en vredesverdrag, de Euro pese veiligheid en ontwapening, die in vier fasen uitgevoerd zouden moeten worden. Tussen de eerste fase, vrije ver kiezingen in de herenigde stad Berlijn, en de laatste fase, een vredesverdrag met Duitsland, ligt een gedetailleerd plan, waarin niet alleen de hoofdmotie ven, Duitse hereniging en Europese vei ligheid, maar ook de fasen zelf onder ling zo nauw verweven zijn, dat het plan als een ondeelbaar geheel moet worden beschouwd. De belangrijkste tegemoet komingen aan de Sovjet-Unie zijn het uitstel van vrije Duitse verkiezingen tot over 2 *6 Jaar en veiligheidsmaatregelen, die alle kwade eventualiteiten van mo gelijke toekomstige bondgenootschappen van een verenigd Duitsland dekken. Als fundamentele principes houdt het plan echter vast aan het recht der Duitse natie om zijn eigen weg in binnen- en buitenlandse zaken te bewandelen en daarmee het uiteindelijk recht op vrije verkiezingen. Het plan wijst een gedic teerd vredesverdrag la Versailles van de hand en stelt dat het Westen niet kan toestaan, dat de militaire balans ten zijnen ongunste zal verkeren. Het plan ziet er als volgt uit: Fase 1a) vrije verkiezingen onder toezicht in geheel Berlijn, garantie der Ggpte Vier voor de vrijheid der her enigde stad en de toegangswegen daar toe in afwachting van een Duitse her eniging; b) gezamenlijke belofte der Grote Vier tot vredelievende oplossing van geschillen, afwijzen van geweld, be lofte tot onthouden van steun aan agressors. Fase 2: a) instelling gemengde Duitse commissie van 35 leden, 25 uit de Bondsrepubliek (52 miljoen inwoners) en 10 uit Oost-Duitsland (17 miljoen in woners), die voorstellen moet uitwerken tot meer technisch contact tussen de beide delen, bewegingsvrijheid en res pecteren van menselijke rechten in ge heel Duitsland. Voorts door opstellen van een wetsontwerp voor vrije en ge heime verkiezingen onder onpartijdig toezicht; b) uitwisseling van gegevens omtrent strijdkrachten in bepaalde Europese gebieden, beperking der totale 6terkte der vier groten, bijv. 2*6 miljoen voor V.S. en USSR. Sommige wapen- soorten moeten onder internationaal toezicht opgeslagen worden. Maatrege len tot voorkoming van verrassingsaan vallen in verscheidene gebieden van de wereld. Oost-Duitsland en de satelliet staten moeten, evenals West-Duitsland reeds deed, afzien van het recht tot produktie van atomische, bacteriolo- gissche en chemische wapens. Fase 3: a) verkiezingen voor al- Duitse grondwetgevende vergadering binnen 2*6 jaar onder toezicht van Duitse en V.N.- of Grote Vier-waarne- mers. Opstelling al-Duitse grondwet en vorming al-Duitse regering met be schikkingsrecht in binnen- en buiten landse zaken en bevoegdheid tot onder handelen over al-Duits vredesverdrag. Tot aan totstandkoming hiervan blijven grote vier verantwoordelijk voor Duits land en behouden het recht daar troe pen te stationeren; b) by vorming al- Duitse regering schepping van een zone van geiyke afmetingen en belang aan weerszyden van een gezameniyk te trekken iyn, waarin een plafond zou liggen op Inheemse en niet-inheemse strijdkrachten. Na totstandkoming vre desverdrag moeten alle vreemde troepen uit deze zone wegtrekken, wanneer de regering van het land, waar zy zich op houden zulks verlangt. De globale sterktes moeten verder worden vermin derde byv. eerst tot 2.1 miljoen en later 1.7 miljoen voor V.S. en USSR. Mocht al-Duitse regering toetreden tot NAVO- of Warschau-pact dan moeten veilig heidsmaatregelen worden getroffen: z< byv. deze, dat als Duitsland zich by de NAVO aan zou sluiten, de NAVO-lan- den hun troepen niet in het gebied van het huidige Oost-Duitsland brengen. Als Duitsland het Warschau-pact kiest, mag de Sovjet-Unie haar troepen niet verder dan nu in het Westen legeren. Fase 4: sluiting van een vredesver drag met de al-Duitse regering. Logisch, eerlijk en slim Het Westeiyk vredesplan is zeker een logisch plan, omdat de behandelde pro blemen inderdaad nauw met elkaar ver weven zyn. Het is ook een eeriyk plan, omdat het Westen nauweiyks verder kan gaan (al zit er nog enige speel ruimte voor onderhandeling in) zonder principiële concessies te doen, of levens- gevaariyke experimenten in Duitsland te ondernemen. Het is een slim plan, want het neemt de Duitse oppositie veel wind uit de zeilen en als de Russen zich soms zouden voornemen om het slechts herverwege uit te voeren, aan gezien het lokaas van de gemengde Duitse commissie uit fase 2 van het plan hun een aantrekelyke mogeiykheid ïykt om de eerste stappen naar de door hen gewenste Duitse conferentie te doen. dan zullen zy eerst de prys van een vry herenigd Beriyn uit fase 1 moeten be talen. Maar hoe mooi, logisch ert eeriyk het plan mag ïyken, het moet voor de Sovjet-Unie onaanvaardbaar zyn, want het betekent uiteindelyk het opslokken van Oost-Duitsland door West-Duits land en daarmee het blootstellen van het ongeconsolideerde Polen aan Weste- ïyke invloeden, een voor de Russen levensgevaariyke wyziging van de status quo in Europa. Advertentie. per fles f2.25 per stuk by 3 flessen f 2.15 per stuk bU 6 flessen f2.10 per stuk by 12 flessen de dertiende gratis. Anne Frankprijzen Daartoe in staat gesteld door een schenking van de heer en mevrouw Hackett te Los Angeles, hem aangebo den door bemiddeling van The Nether- land-America-Foundation" te New York zal de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ook in de jaren 1962 t/m 1966 in de gelegenheid zijn aan veelbelovende Nederlandse let terkundigen beneden de 30 jaar de Anne Frank-pryzen toe te kennen. Door deze schenking beoogt het echtpaar Hackett dat reeds eerder heeft getuigd van zijn daadwerkelijke belangstelling voor de Nederlandse literatuur, de gedachtenis levend te houden aan het in de laatste oorlog omgekomen meisje Anne Frank, schrijfster van het zo bekende Dagboek. Wielrijder te Nieuwkoop na aanrijding overleden Een verkeersongeval is gistermiddag om half vyf de 69-jarige Nieuwkoper H. Ahles noodlottig geworden. Hij reed per rijwiel over de Nieuwveense weg in de richting Nieuwveen. Op deze weg liet hij eerst een hem tegemoet rijdende perso nenauto passeren en zonder op het hem achterop rijdende verkeer te letten, stak hy over naar de linkerzijde van de weg met de bedoeling een boerenerf op te rij- den. Onmiddellijk achter hem reed ech ter een personenauto bestuurd door een vertegenwoordiger uit Rotterdam, die een aanrijding onmogelijk meer kon voorkomen. De wielrijder werd geschept en kwam ongeveer 10 meter verder op het wegdek terecht. Hy overleed ter plaatse. De fiets werd vrijwel geheel ver nield en ook de personenauto werd ern stig beschadigd. Advertentie DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct Italiaanse weduwen van mijnwerkers protesteren Bij de voortzetting van het proces in Charleroi hebben twaalf Italiaan se vrouwen, weduwen van mijnwer kers die bij de ramp van Marcinelle om het leven zijn gekomen, luidkeels vanaf de publieke tribune geprotes teerd toen een Belgische voorman verklaarde, dat de schacht waarin de brand ontstond in goede staat ver keerde. De rechter zag zich genood zaakt de vrouwen, die met drie man nen het enige publiek op de vierde dag van het proces vormden, tot de orde te roepen. Tevoren had een advocaat van een der nabestaanden van de slachtoffers reeds protest aangetekend, toen een elektri cien verklaarde, dat de schakelaar waar mee in geval van kortsluiting de stroom in de schacht moest worden verbroken, op de dag van de ramp goed werkte. De advocaat merkte op dat de schakelaar pas 87 seconden nadat de kortsluiting - die de brand veroorzaakte - was ont staan, werd overgehaald. De rechter ver klaarde echter, dat deze kwestie nader door deskundigen zal worden besproken. De ondergrondse opzichter Gaita ver klaarde dat de toestand in de rampmyn niet slecht was geweest, doch dat hij beter had kunnen zijn. Reeds een jaar voor de ramp had hij eens geprotesteerd omdat hij te weinig tijd voor herstel werkzaamheden had gekregen omdat veel boormateriaal voor een nieuwe schacht naar beneden moest worden ge bracht. Delegatie van drie naar walvisvaartoverleg Tokio Een uit drie personen bestaande Nederlandse delegatie zal deelnemen aan de besprekingen over de walvisvaart die maandag 18 mei in Tokio beginnen. Voor de Nederlandse regering zal in de delegatie zitting hebben Ir. G. J. Linesch directeur der visseryen. en voor de wal- visvaartindustrie de beide directeuren van de firma Vinke en Co. Amsterdam, welke firma de directie voert over de Nederlandse Maatschappij voor de Wal visvaart. Dit zyn de heren ir. L. de Waal en H. M. J. Hulselmans. Eerstgenoemde is tevens onderdirecteur, laatstgenoem de procuratiehouder van de Maatschap pij voor de Walvisvaart. De delegatie zal zaterdag as. per vliegtuig naar Japan vertrekken. Zij denkt over 10 a 14 dagen terug te zyn. Er bestaat over alle pun ten volledige overeenstemming tussen de regering en de maatschappij. Sensatie om beroemde Academie Frangaise Pierre Benoit treedt (uit protest) als lid af (Van onze Paryse correspondent) De mislukte kandidatuur, enkele we ken geleden, van de schryver-diplomaat Paul Morand voor een vakante zetel van de Academie Frangaise (in ons nummer van 1 mei Jl.) is een muisje ge bleken, waaraan gisteren nog een staar tje is gegroeid. Voor het eerst sinds meer dan zestig jaren, heeft een academiciën in de persoon van de bekende schryver Pierre Benoit, nu vrijwillig afstand van zijn onsterfiykheid gedaan door zich uit dit illustere genootschap terug te trek ken. De reden van zyn opzienbarend ont- lag, waarin de statuten overigens niet schijnen te voorzien, moet in verband worden gebracht met de pressie, waar aan de leden by de kandidatuur-Mo- rand, uit politieke en hoogst vermoede lijk ook wel persooniyke overwegingen, werden onderworpen van de zijde van generaal De Gaulle, die als staatshoofd ook de titel voert van beschermer der Academie Frangaise. Benoit stond aan geschreven als de aanvoerder van de rechtervleugel in de Academie Frangaise. Zijn politieke tegenvoeter, de Nobel prijswinnaar Frangois Mauriac, wiens onbegrensde bewondering voor generaal De Gaulle algemeen bekend is, heeft onmiddellijk na de zitting van gisteren verklaard, dat hij het protest van zijn „excellente collega" niet begrijpen kon. En inderdaad had men kunnen ver wachten, dat de luister der onsterfelijk heid, waarmee de Franse academici of ficieel omhangen zyn, toch minstens wel een mensenleven voort zou mogen duren. KOM NOU 50 handwerk senoritas f 3. SIGARENHANDEL C. WALENKAMP V.h. H. WALENKAMP ZONEN PRINSESSEKADE 1 - LEIDEN Telefoon 21126 VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.05 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Pol. caus. 19.30 Verz. progr. v. d. militairen. 20.30 Een man naar haar wens, hoorsp. 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Rigoletto. opera (2e en 3e acte). 22.40 Gram. 22.50 De kunst van luisteren, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazz. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Metropole Ork. 18.50 De punt jes op de i, caus. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Leven in Neder land, rep. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Litt. caus. 20.20 Voordr. en piano. 20.35 De Verenigde Na ties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. 20.45 Kerk en Ned. Ver. v. Sexuele Her vorming, caus. VARA: 21.00 Villa Sldonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.35 Pol. caba ret. 2205 Jazzmuz. 22.25 Bultenl. week- overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Ver gelijkenderwijs. Advertentie een mem Cooymans-product Rode Kruis beeft nu parachutistenkorps Morgen zullen op het vliegveld Beek in Limburg dertien leden van het Ne- derlandsche Roode Kruis geïnstalleerd worden als korpsparachutisten. Zij heb ben tijdens de afgelopen maanden een parachutistentraining gekregen van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club. De grond training is nu achter de rug en ook de voor het brevet vereiste acht parachutesprongen zyn gemaakt. Mor genmiddag zal aan deze dertien Rode Kruis-leden na demonstratiesprongen, de parachutistenemblemen worden uit gereikt. Sinds de ervaringen gedurende de wa tersnood heeft het Rode Kruis behoef te gevoeld aan de opleiding van een parachutistenkorps, zoals er ook by soortgelijke verenigingen elders in de wereld zyn gevormd. De morgen te installeren leden zyn al len afkomstig uit Zuid-Limburg. Ook de directeur va-n Vinke en Co., de heer A. Wamderink Vinke. die zich in Tokio bevindt, zal zich by de Neder landse delegatie voor de walvisvaartbe sprekingen voegen. Advertentie Gisteren heeft de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, de Goud se waag geopend na een grondige en langdurige restauratie. Ook voor de plaatseiyke VVV was het een byzonder vreugdevolle dag, want deze opening ging gepaard met de overdracht van de Stadswaagkamer aan de VW, die hier in zyn bureau heeft gevestigd. De res tauratie, die met steun van Ryk en ge meente tot stand is gekomen, heeft on geveer een half miljoen gulden gevergd. Drie jaar De herstelwerkzaamheden hebben tot de openingsdag toe precies drie jaar ge duurd. De restauratie moest een feit gaan worden, toen in maart 1956 een brok steen uit een der gevellijsten naar beneden stortte. Tydens de restauratie bleek pas, hoe vei het verval reeds gevorderd was. Dik ke eiken balken bleken te zyn vergaan en ijzeren ankers waren doorgeroest. De befaamde zeventiende eeuwse bouw meester Pleter Post had het gevaarte op een zgn. zandplaat gefundeerd en dit noopte de restaurateurs om alsnog een fundering van betonnen palen onder de muren aan te brengen. Kaascenfrum Gouda is het belangryke centrum van de handel in volvette kaas, waarvan grote hoeveelheden uit Stolwijk, Berken- woude. Bergambacht, Haastrecht, Reeu- wijk. Bodegraven en Moordrecht worden aangevoerd en gewogen in de thans ge restaureerde Waag. In totaal zyn er meer dan 4000 kaasbedryven ln westeiyk Utrecht en ln het grote weidegebied van Zuid-Holland. De Heksenwaagmeester van Oudewa ter en waagpersoneel van de Stadswaag uit Leiden hadden ln dit feestelijk wegen van een party kaas een aandeel. Drie universiteiten voor niet-blanken in Zuid-Afrika De eerste van de drie nieuwe universd. teiten voor niet-blanken in Zuid-Afrika zal volgend jaar haar deuren openen, aldus heeft de Zuidafrikaanse minister president, Verwoerd, in het parlement meegedeeld. Deze universiteiten zullen beter zyn dan de bestaande universiteit voor niet-blanken te Fort Hare in de Kaapprovincie. De nadruk zal vallen op universitaire opleiding voor de beroepen op het gebied waarvan behoefte aan werkkrachten bestaat. Het aantal Ban toe-kandidaten voor het toelatingsexamen voor de uni versiteit neemt inmiddels toe. In 1955 twee jaar na het van kracht worden van de wet op het Bantoe- onderwijs waren er 1778 kandidaten, in 1957 waren het er 2021. Het Is de bedoeling, zo werd van de zyde van het departement voor Bestuur en Ontwikkeling der Bantoes nader toe gelicht, dat de nieuwe Bantoe-univer siteiten Bantoes zullen afleveren die ambtelijke posten kunnen gaan bezet ten Advertentie verlovingsringen moddersloot donkerstee* 14 19?° voor zwart/wit - flits- en kleurenfotografievraag inlichtingen bij Uw fotohandelaar BINNENLAND Op woensdag 20 mei a s. viert de Ne derlandse Katholieke Vereniging van Werkgevers ln de Textielnijverheid haar 40-jarlg bestaan en tevens het 40-jarig Jubileum van mr. dr. B. J .M. van Spaen- donck als seoretaris van deze vereniging. Bij de vereniging zijn 111 ondernemingen aangesloten, waarin ruim een vijfde deel van de personeelsbezetting van de gehele Nederlandse textielindustrie werkzaam is. De Orde van St. Jan heeft gisteren in het gebouw van het Rode Kruis in Den Haag haar 52ste Ridderdag gehouden. De vergadering van het Kapittel werd voor gezeten door de landcommandeur ZKH Prins Bernhard. Verkozen werden tot lid van het Kapittel der Orde; mr. A. N. de Vos van Steenwyk, die benoemd werd tot coadjutor, en R. A. baron Mackay en Jhr. G. M. Verspyck, die beiden belast werden met de functie van „Ridder van Bystand". Kort nadat het nieuwe RAI-gebouw* aan het Europaplein in Amsterdam ln ge bruik zal zijn genomen, hoopt het bestuur van de Nederlands Herv. Diaconessenln- richting aan ditzelfde plein te beginnen met de bouw van een nieuw ziekenhuis ter vervanging van het huidige gebouw aan de Overtoom. Het nieuwe ziekenhuis dat 265 bedden zal tellen, zal twaalf mil joen gulden kosten. Het ontwerp ls van architect prof. M. E. Dulntjer. Met de bouw zal vijf Jaar gemoeid zijn. Daar Assen zeven eeuwen bestaat en 15o Jaar geleden stadsrechten heeft ge kregen. zal in de hoofdstad van Drente van 6 tot 13 Juni een feestweek worden gehóuden. BUITENLAND De Zweedse filmster Anita Ekberg ls donderdag te Santa Monica in Callfornlë gescheiden van de BTitse acteur Anthony Steel, met wie zy drie Jaar geleden te Florence was getrouwd. De actrice ver klaarde dat Steel „bovenmatig Jaloers" was. Binnenkort zullen in Aden bespre kingen tussen Engeland en Jemen begin nen over de afbakening van de grens van Jemen met het Britse protectoraat Aden. zo heeft een woordvoerder van het „Fo reign Office" (Buitenlandse Zaken) ln Londen bekendgemaakt. De onderhande lingen worden op verzoek van Jemen be gonnen. In de afgelopen Jaren heeft men reeds verscheidene malen geprobeerd een regeling voor het vraagstuk te vinden. De Imam van Jemen, die op het ogenblik ln Rome vertoeft, zou zich ongerust maken over groeiende communistische Invloed In zijn land en als tegenwicht naar nor malisatie van de betrekkingen met Enge land streven. De scheepsbouwmaatschappij Ho- waldtwerke in Kiel, eigendom van de Westduitse Bondsrepubliek, heeft van Rusland een order ter waarde van 40 mil joen mark gekregen, voor de bouw van speciale schepen. Onderhandelingen over andere orders zyn nog gaande. Een woord voerder weigerde te antwoorden op vragen wat met „speciale schepen" wordt bedoeld. Met Ingang van donderdag ls de ver vaardiging, invoer en verkoop van spring- messen in Engeland wettelijk verboden. Het wetsontwerp was ingediend nadat uit statistieken gebleken was dat bijna de helft van de misdaden in Engeland de laRtste Jaren door niet-volwassenen ia gepleegd, en dat by een groot aantal hier van sprlngmessen te pas kwamen. In Zweden is onlangs een soortgeiyke maat regel overwogen. De Amerikaanse deskundigen zijn van plan in 1961 by de aanleg van een haven in Kotzebue Sound (Noordwest- Alaska) vyf grote kernbommen te gebrui ken. Er zullen echter speciale maatregelen worden genomen om te voorkomen dat door deze explosies ln Sovjet-Slberië rui ten springen of anderszins schade wordt aangericht. "Les filles de Durand-Ituel", een schilderij van Renoir, heeft op een vei ling te New York 255.000 dollar opge bracht. "Danseuse sur Ia scène" van De- gas werd verkocht voor 180.000 dollar. Nog nooit eerder zyn op een veiling dergeiyke hoge pryzen betaald voor werken van Re noir en Degas. De eerste krant die van pagina-facsi- mlles, gezonden door een beeldzender uit een verafgelegen stad, gedrukt wordt, zal van 1 Juni a s. af om commerciële basis in Japan verspreid worden. De (Europese) apparatuur is eigendom van het Japanse landelijke dagblad Asahi in Tokio en ver bindt de Japanse hoofdstad op deze unie ke wijze Journalistiek met het noordelijke eiland Hokkaido. Totnogtoe waren de kranten, die Hokkaido uit Tokio bereik ten, steeds twee dagen oud. In het kader van de culturele be trekingen tussen Denemarken en Neder land wordt van 13-25 Juli de 11de Deens- Nederlandse zomerconferentle, georgani seerd door „Het Deense Instituut in De nemarken (Noord-Jutland) gehouden. Het thema van de conferentie, waaraan zowel Nederlanders als Denen zullen deelnemen, omvat dit Jaar actuele sociaal-pedagogi sche onderwerpen, een gebied waarop Ne derland en Denemarken belden een grote reputatie hebben Bij een topografisch onderzoek zyn bij toeval ln een grot by de Mexicaans- Amerikaanse gTens dertig uitstekend ge conserveerde mummies gevonden van priesters of andere hooggeplaatste leden van een Indianenstam, die meer dan 15.000 Jaar geleden in dat gebied heeft ge- i woond. Generaal Nathan Twining, de voor zitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, is wegens longkanker geopere Men verwacht dat de generaal, die 61 jaar ls. over een maand uit het ziekenhuis k: worden ontslagen en dat hij veertien da gen nadien zyn werk zal kunnen hervat ten. President Elsenhower is gisteren in New York aangekomen, waar hy o.a. de handelstentoonstelling zal bezoeken en de eerste spade in de grond zal Bteken voor een enorm cultureel centrum, dat 75 mil joen dollar gaat kosten. Dit centrum zal een opera en een concertzaal omvatten. Het centrum, dat naar Lincoln ls genoemd zal ln 1963 gereed moeten zyn. Naar het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren bekendmaakte, is vorige week de Hongaarse gezantschaps- raad ln Londen. Peter Szolnck. uitgewe zen omdat hij getracht zou nebben, een Hongaarse vluchteling door middel van bedreigingen te bewegen tot werk voor de Hongaarse geheime dienst. Als represaille heeft de Hongaarse daarop deze week de eerste handelssecretaris van de Britse le gatie te Boedapest, J. J. E. Cable, tot „on gewenst persoon" verklaard. De hertogin van Parma, moeder van Prins Felix van Luxemburg en schoonmoeder van de Luxemburgse groot hertogin ls gisteren in het kasteel van Berg in Luxemburg overleden Zij ls 96 Jaar geworden. Het IJslandse parlement heeft gis teren op zijn slotvergadering een wets voorstel aanvaard tot wijziging van het kiesstelsel. In plaats van het huidige ge mengde kiesstelsel krijgt het eiland het evenredigheidsstelsel. Het aantal loden van het parlement wordt van 52 tot 60 uitgebreid en het aantal kiesdistricten zal van dertig tot acht worden verminderd. De Chinese autoriteiten nebben vol gens gewoonlijk betrouwbare bronnen in Kalimpong het Indiase burgerschap van ca 800 Indiase Boeddhistische monniken ln Tibetaanse kloosters ln twyfei getrok ken Deze monniken zijn afkomstig uit Ladakh, de meest noordeiyke provincie van Kasjmier, en wonen reeds Jaren in Tibet. Zij hadden geen paspoort nodig om Tibet binnen te komen en beschikken dus niet over documenten om hun nationali teit te bewyzen. De Beierse munt heeft een gouden medaille geslagen ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van de Westduitse Bondsrepubliek. De medaille vertoont aan de ene zyde een portret van Adenauer, aan de andere kant een Duitse adelaar. - Op de scheepswerven van Nlkolajef wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw Russisch fabrleksschlp voor de wal visvaart. de „Sovjetskaja Oekraina" dat 44.000 ton meet. Het schip zal dit Jaar nog ln de vaart komen. VRIJDAG 1 (L. Vrou Tentoonstelling „De onbekende fotograf) 7.3010.30 uur nam. Projecties te 9 uur nam. Gerecht 10: K. en O. Lezing Dick Del- num over het Naardermeer. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mr. C. A baron Bentlnck. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Medewerkersavond Roode Kruis. 8 uur nam. StadszaalSport- en kampeershow Vroom en Dreesmann. 10 uur voorm. 6 uur nam. en 7.3010 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Eikelaan. NCVB. Spr. mevr. J. P. Engel-Meijer. Ond.: „Inhoud en doel van ons vrouwenleven". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Doopsgez. Kerk; Adventskerk; geen dienst. Stadhuis: K. en O.-rondrit door Nieuw Leiden o.l.v. Wethouder Jongeleen. 2 30 u. nam. Stadszaal (Kleine zaal)Feestavond Mondaccordeonver. „De Mondorico's". 8 u. nam. Stationsplein; Kampeertentenshow fa. van Delft. 10 uur voorm. 6 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's getuigen. 5.30 uur nam. Stationsplein; Kampeertentenshow fa. van Delft. 16 uur nam. MAANDAG Stationsplein: Badpakkenshcw fa. van Delft te 2, 4 en 6 uur nam. Oegstgeest: Classicale Jeugd dag herv. kerk. Aanvang 10.30 uur in Pau- luskerk; verdere dag in Zendlngshoge school. DINSDAG Den Burcht: Jubileumconcert Harmonie kapel „Trouw en Durf". 8 uur nam. Doelenkazerne: Gez. Jac. van Bijlevelt speelt „De schipper van de Maartje Jaco- ba". 8 uur nam. Prediker: Spr. Evangelist Joh. Maas- bach. 8 uur nam. W assenaar: Verenig Kerkstraat. Contactavond W.LK~ Spoorwegen" voeren „Het generaais- vrouwtje" op. 8 uur nam. WOENSDAG Academie Faculteit der rechtsgeleerd heid (voor afgestudeerde Juristen e.a.) Spr. prof. mr. F. M. baron \an Asbeck ever „De volkenrechteiyke bescherming van de mens, schyn en wezen" .7.45 uur nam. Academie (Kerkzaal)Halfuur van Be zinning. 12.501.20 uur nam. Garenmarkt; K. en O.-excursie naar Naarden en het Naardermeer. 8 u. voorm. Geregracht: Openluchtsamenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. Stadszaal: Jubileumuitvoering My. voor Toonkunst. 8 uur nam. St. Anthoniusclubhuls Leerlingen-uit voering Balletschool. Herry Hendrlchs. 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Jaarverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (foyer): Geluidsfilm en cau serie „Camp. symbool van gezondheid en levensvreugde". 8 uur nam. VOOR ZATERDAG 16 MEI Hilversum I, 402 ni. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok Nood klok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Mu ziekkorps. 14.30 Kron. v. letteren en kun sten. 14.55 Koorzang. 15.15 Metropole-ork. en solist. 15.40 Boekbespr. 15.50 Grego riaanse zang. 16.20 V. d. jeugd. 16.50 Gram 17.20 Lichte muz. 17.40 Instrumentaal trio en soliste. 18.00 Journalistiek week- overz. 18.10 Amateursprogr. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Radiophilharm. ork. en soliste. 20.35 Ge- var. progr. 21.55 De Nederlandse missio naris rekent op uw geldeiyke steun, caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 wy lulden de zon dag in. Aansluitend; Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Tydeiyk uitgeschakeld, caus. 9 05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 10.05 Morgenwydlng. VARA; 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Cabaret. 11.15 Buitenlands weekover*. 11.30 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Orgel en koor. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Sportnws. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Kinder koor. 14.55 Streekuitz. 15.20 De Blauwe Week, lezing. 15.35 Omr. ork. en soliste. 16.25 Boekenwysheld. 16.45 Hammond orgelspel. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet ook B zeggen, caus. 19.40 In Bijbelland, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Promenade-ork. en sol. 21.15 Socia listisch comm. 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt. 22.00 Instr sext 22.30 Vraaggesprekken, liedjes en filmfragmen ten. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerovera. AVRO: 20.20 Gevar. progr. 21.20 Vlie gende schotels. 21.4522.35 Qulzprogr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 830 m. 12.00 Cricketrep. 12.25 Gevar. muz 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar 'progr 13.40 Gram. 14.10 Monoloog. 15.10 Cricket rep. 15.45 Ork. conc. 16.45 V. d. kind 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sportprogr 18.45 Gevar. muz. 19.15 Pari. overz. 19.30 Interviews. 20.00 Gevar. progr 21.00 Nws 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. 23.0623.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. en voordracht en muz. 13.00 Cricketrep 13.35 Amerikaans# muz. 13.45 Sport 18.35 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.80 Nws en dans muz. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gevar muz. (Om 21.30 Nws.). 22.30 Nws. 22 40 Gevar. muz. 23.00 Gram. (Om 23.30 Nws.) 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 15.30 Volksmuz. 16.30 Dansmuz 19.00 Nws. 20.10 Klankb. 21.45 Nws 22.10 Ork. conc. 22.40 Dansmuz. 24.00 Nws 0.05 Gram. 1.00 Lichte muz. 2.15—5.30 Gevar muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.05 Ork. conc. 13.05 Hoorsp. 14 30 Jephte. opera. 16.00 Gram. 16.80 Ork conc 20.00 Gram. 20.50 Idem. 21.00 Hoorspel! 22.30 Gram. 23.05 Idem. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 824 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.34 Gesproken aperitief. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.45 Ork conc 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dag- klapper en lit. kal. 17.20 Lit. gezangen. 17.30 Gram. 18.00 Mannenkwart 18 3o V d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Dansmuz 20 00 Cabaret. 21.00 Gevar. muz 22.00 Nws 22.15 Amus. ork. 23.00 Nws 23.05 Piano- muz. 23.30 Gram. 23.45—24.00 Lichte muz. 484 m. 12.15 Lichte muz. 12.54 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.20 Opera-aria's. 18.38 Gram 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progT 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Kamer muz. 23.55 Nws. Stationsplein: Excursie Broederschap r. oud-padvinders naar Vuurtoren te Noord-' wyk. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Rex: „Kasim, de bandiet van Zhobe" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; pinksterdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. Trianon: „Tarzan vecht voor zyn leven". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 u., pinksterdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Wonderman". (14 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; pinkster dagen: 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; donder dag: „Oklahoma". Lldo: „Les tricheurs" (18 Jaar). Werkd.t 2,30, 7 en 9.15 uur; pinksterdagen: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Luvnr: „LIebelei" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; pinksterdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland, Op werkdagen van 10—12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel 20136. By geen gehoor b|) üw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I Den Helder vry w. onb. ono 1025 13 12 Ypenburg onbewolkt no 1023 12 10 Vllssingen vryw. onb. no 1023 12 10 Eelde vryw. onb. no 1024 10 7 Twente vryw. onb. n 10(23 8 6 De Bilt, vrljw. onb. no 1023 11 9 Eindhoven onbewolkt nno 1023 10 7 Z. Limburg vryw. onb. nno 1023 8 7 s a <u a Isa Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürioh Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Alaccio Mallorca Algiers zwaar bew. ono 2 18 0 regen n 1 13 0.1 half bew. windstil 14 0 zwaar bew. nno 3 11 8 0 mist ozo 1 0 lloht bew. n 4 10 0 lldht bew. no 1 12 0 onbewolkt nno 2 9 0 half bew. nno 4 7 1 geh. bew. n 4 9 0 mist windstil 11 0 regenbul onbewolkt zzw n 1 6 9 15 0.1 1 zwaar bew. no 2 11 9 9 half bew. no 4 1 regen zw 2 6 26 geh. bew. n 1 8 19 zwaar bew. windstil 9 0 zwaar bew. windstil 10 0 onbewolkt nnw 2 9 0 regen windstil 7 5 half bew. windstil 13 0 licht bew. ono 2 11 20 zwaar bew. windstil 15 1 onbewolkt windstil 12 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2