Het Westen presenteerde in Genève zijn „vredesplan" in vier fasen WEERBERICHT HET NIEUWE KABINET Berlijnse verkiezingenDuitse herenigingvredesverdrag en veiligheid in Europa Kleine hoeveelheid Brits militah* materiaal door Indonesië besteld Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 MEI 1959 No. 29744 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prof. dr. E. J. DE QUAY minister-president en Algemene Zaken Prof. dr. J. ZIJLSTRA Financiën Mr. A. C. BEERMAN Justitie Mr- E. H TOXOPEUS Binnenlandse Zaken (Van onze reisredacteur, W, L. Brugsma) Genève, 15 mei Het Westen heeft gisteren op de Geneefse con ferentie onder de naam „Westelijk vredesplan" bij monde van de Amerikaanse minister Christian Herter zijn veelbesproken „onderhan delingspakket" gepresenteerd. Het plan (voor de inhoud zie men verderop) bevat, behalve een koppeling in vier fasen van Duitse her eniging en Europese veiligheid, ook nieuwe elementen, waaronder vooral een hereniging van de stad Berlijn na vrije verkiezingen. Het plan komt aan gerechtvaardigde bezorgdheden van de Sovjet-Unie tegemoet, zoals Herter in zijn toelichting onderstreepte. Herter zei, dat sinds de topconferentie van 1955 in Genève geen enkele voortgang is gemaakt om de geschillen tussen Oost en West op te lossen. Hoe gevaarlijk die geschillen zijn is in Hongarije bewezen. Vandaar, dat de drie Westelijke mogendheden willen proberen om tegelijkertijd de zaak van de ontwapening en een onderhandeling over de voornaamste politieke problemen te dienen. Moskou zal voorstel wel afwijzen Herter zei, dat de beste manier om de Berlijnse crisis op te lossen ligrt in de behandeling van haar oorzaak, de ver deling van Duitsland. Het Westen wil voor Berlijn de toekomstige status van hoofdstad van een herenigd Duitsland reserveren. Herter gaf toe dat de her schepping van een Duitse staat van 70 miljoen mensen grote consequenties voor de toekomst zou inhouden. Daarom voorziet het Westelijk plan in een ge lijktijdige regeling van de Europese vei ligheid. Het Westen weet, dat de Sovjet- Unie niet geneigd is tot onmiddellijke vrije verkiezingen in Oost-Duitsland en is daarom bereid eerst voorafgaande contacten tussen Oost- en West-Duits- land tot stand te laten komen. Lloyd en Couve de Murville verklaar den zich volkomen akkoord met Herters woorden en spraken de hoop uit, dat de Russen het driemogendhedenvoorstel ernstig zouden bestuderen en het zou den beschouwen als een serieuze poging de kloof tussen het Westen en de Sovjet-Unie te overbruggen. Gromyko had uiteraard op het gecompliceerde Weste lijke plan nog niet direct een antwoord gereed. Wel had hij zich eergisteren al tegen de methodiek van het aan elkaar koppelen der verschillende problemen verzet en dat technische bezwaar werd gisteren nog eens- door de woordvoerder van de Sovjet-delegatie herhaald. Deze woordvoerder behield zich over de in houd van het plan zijn mening voor, maar gaf te kennen, dat de Russen bin nen enkele dagen die mening duidelyk zouden maken. Men hoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat dit een afwijzende mening zal zijn. Voor het eerst hebben gisteren de Paus ontving Soekarno en gevolg in audiëntie i Paus Johannes XXIII heeft gisteren president Soekarno van Indonesië in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde 20 minuten. I De Paus schonk Soekarno de gouden medaille van zijn pontificaat. Het Indo- nesische staatshoofd overhandigde de Paus een 500 jaar oude kris. gebatikte stoffen en andere geschenken. Het ge volg van Soekarno bestond uit 30 per- I Duitse delegaties hun stemmen laten I horen. De Oostduitser Bolz legde een principiële verklaring af, die het Sovjet standpunt steunde en die er de nadruk op legde, dat de twee Duitse delegaties nu aan gelijke tafels zitten. De West- duitse delegatieleider Grewe steunde het Westelijke plan en voorts kwamen Lloyd, Herter en Gromyko gisterochtend in een privé-conferentie overeen de sle pende conferentie over de stopzetting der kernproeven opnieuw leven in te Advertentie de verf voor het schilderfeesi SIKKENS-TJAILEMA PR0DUKTEN uraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2-Leiden Mr. dr Chr. NI. A. VAN ROOY Sociale Zaken Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Weinig verandering in temperatuur. Aan de kust echter kans op binnendrijven van mist en lage wol ken met lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 mei: Zon op: 4.46 uur; onder: 20.27 uur; maan op: 12.44 uur: onder: 1.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.03 uur en 21.40 uur. Laagwater te 4.20 en 16.56 uur. Den Haag wilde geen ambassadeur Molotof De vroegere Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft in een gesprek met de ambassadeur van Ceylon in Moskou, Malalaskera, toegege- geven dat zijn regering hem vorig jaar als ambassadeur naar Den Haag had willen zenden, doch dat hij „daar niet gewenst was". Malalaskera heeft dit woensdag in Moskou verklaard. Hij had Molotof ge sproken tijdens een bezoek aan Celan Ba tor. toen hij op terugreis was van China naar Moskou. Molotof, die in 1957 in ongenade viel, verklaarde „zeer gelukkig" te zijn als ambassadeur in Buiten Mongolië. blazen en de experts opdracht te geven de kwestie der atoomproeven-op-grote- hoogte te bestuderen. 9 Slot pag. 2 De a.s. nieuwe regering Prof. De Quay morgen naar de Koningin Het ligt in de verwachting, dat de kabinetsformateur, prof. De Quay, nadat hij vanmiddag een bespreking zal heb ben gehad met personen, die zich bereid hebben verklaard een ministerspost te aanvaarden, morgen aan H.M. de Ko ningin een lijst van kandidaat-ministers zal aanbieden. Het is niet bekend of vóór Pinksteren de benoemingen nog zullen geschieden. Wel ligt het in het voornemen van de Koningin de nieuw te benoemen minis ters dinsdag na Pinksteren te beëdigen. De thans zittende ministers blijven in functie en worden dus niet opnieuw be ëdigd. De heer S. van den Bergh, die dinsdag uit Amerika terugkomt van een zakenreis, zal waarschijnlijk later wor den beëdigd. De Tweede Kamer zal vermoedelijk in verband met het bezoek van de Sjah van Perzië niet vóór 26 me; bijeen komen voor een debat over de te ver wachten regeringsverklaring. Doordat een aantal leden van de Tweede Kamer minister wordt, zullen als nieuwe leden optreden de heer C. van Nierop (AR), secretaris van het CNV, in de plaats van prof. dr. Jelle Zijlstra, mr. W. Aantjes (AR), secretaris van de Christelijke Aannemers- en Patroons bond, in de plaats van mr. J. van Aart- sen, mevrouw ir. A. Kuyper-Struycken (WD), lid van de Rotterdamse ge meenteraad, in de plaats van mr. E. H. Toxopeus, J. G. Corver (VVD), wethou der van Heemstede, in de plaats van de heer H. A. Korthals, dr. W. Schuyt (KVP)in de plaats van mr J. Luns, mej. J. Knol (KVP), in de plaaits van mej. dr. M. A. M. Klompé, mej. G. S. H. M. Kok (KVP), in de plaats van de heer W. K. N. Schmelzer, die staatssecretaris van het Economisch bureau van de mi nister-president wordt. Er zal ook nog een (Anti-Revolutio naire) staatssecretaris worden verbon den aan het departement van Sociale Zaken, speciaal voor de loonpolitiek. Dit blad bestaat ui* 16 pagina's (Van onze Londense correspondent) Indonesië heeft een geringe hoeveel heid oorlogsmateriaal in Engeland be steld. Naar wij uit Indonesische bron vernemen, betreft het de aankoop van 180 gepantserde voertuigen voor troe penvervoer en 1500 parachutes. De Indonesische militaire missie, onder lei ding van kolonel Jani, die reeds in april een bezoek aan Engeland heeft gebracht en daarna een aantal andere Europese landen bezocht, is twee dagen geleden naar Londen teruggekeerd om de aan koop te bezegelen. De missie zal zondag vertrekken. Demonstraties Gisteren brachten de Indonesische militairen een bezoek aan Engelands artilleriebasis in Larkhill op de hoog vlakte van Salisbury, waar demonstra ties werden bijgewoond. Voor hun ver trek zullen zü nog andere demonstraties te zien krijgen van de nieuwste pantser wagens en anti-tankgeschut. Volgens onofficiële berichten zou de missie over negen miljoen pond sterling beschikken Het meeste materiaal is ech- "P het vasteland aangekocht. De Britse regering heeft over de Indonesi sche aankopen voeling gehouden met de regeringen van Nederland en Austra lië, omdat men zich in Londen er natuur lijk van bewust is, dat deze landen de bewapening van Indonesië met wan trouwen gadeslaan. Nooit voor invasie Een Britse zegsman zeide ons echter, dat Engeland nooit materiaal aan Indonesië zou leveren, indien het ge bruikt zou kunnen worden voor een in vasie van Nieuw-Guinea. Parachutes acht men in dit verband blijkbaar van weinig betekenis. Beweerd wordt, dat Indonesië het aangekochte materiaal bestemd heeft voor de strijd tegen de rebellen. In Londen verluidt nog, dat de Indo nesische militaire missie in Tsjecho- Slowakije opmerkelijk genoeg krediet zou zijn geweigerd. In Frankrijk schijnen motorvoertuigen te zijn besteld. Ook West-Duitsland en Italië werden door de missie bezocht. Indonesië zou op het ogenblik geen belangstelling be zitten voor de aankoop van straaljagers en bommenwerpers. Irak keert zich af van Eisenhower-leer Premier Kassem van Irak heeft meegedeeld, dat Irak zich van de Eisenhowerleer zal afkeren en op eigen kracht zal vertrouwen bij de verdediging tegen agressie. „Ik werk voor versteviging van de vriendschap met de communis tische landen, maar wij blijven tevens bevriend met alle Weste lijke landen die prijs stellen op onze vriendschap", aldus generaal Kassem. „In geval van agressie", aldus de premier, „zullen onze partners en vrienden ons helpen. Wij heb ben een leger dat voldoende is om onze staatsinstellingen te bescher men". (De Eisenhowerleer, in januari 1957 afgekondigd, houdt de be lofte van Amerika in de landen van het Midden-Oosten desge wenst militair te hulp te komen tegen een communistische aan valler). Kassem maakte ook bekend, dat hfj vrouwen in zfjn regering zal opnemen. Het zou de eerste maal zijn dat dit in een Arabisch land gebeurde. De Amerikaanse ambassade heeft in tussen de beschuldiging van het Iraakse communistische blad „Ittihad al Sjaab", dat een missie van het Amerikaanse program voor hulp aan ten achter ge bleven gebieden in het Iraaks-Turkse grensgebied wapens en geld zou hebben uitgedeeld „volkomen onwaar" genoemd. Radio-Bagdad bericht, dat Irak bij de VAR heeft geprotesteerd tegen „her haalde aanvallen op Iraakse staatsbur gers". De bekende filmster Audrey Hepburn met haar echtgenoot Mel Ferrer bij hun aankomst in Zwit serland. waar zij aan het Vier- woudstedenmeer hun vakantie doorbrengen. Mr. V.G.M. MARIJNEN Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Mr. J. M. L. Th. CALS Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen Mr.). VAN AAR I SEN Volkshuisvesting en Bouwnijverheid Mr. M. A. H. LUNS Buitenlandse Zaken H. A. KORTHALS Verkeer en Waterstaat Mej. dr. M. A. MKLOMPÊ Maatschappelijk Werk S. J. VAN DEN BERGH Defensie W. DE POUS Economische Zaken

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1