CADEAU l WEEK I FOTO GRAFIE* GRAMMOFOON PLAAT 9 I Ir. H. Vos noemt jongste politieke gebeurtenissen „droeve comedie" BOLLENBEURS IN HAARLEM? ROTTERDAM KRIJGT METRO Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 mei 1959 Vierde blad no. 29744 wordt geleden, ons nog veel meer moe ten schrijnen, maar het is zover weg.. Ons nageslacht over 40 jaar interesseert ons dus eigenlijk meer dan onze mede aardbewoner van vandaag. Dr. De Jong vertelde duidelijk waarom het in Genève gaat en hoe het er gaat van de tafeldans af tot na de conferen tie toe bijna. Een instructief kwartiertje. Bij Hilterman moet men op het moment meedenken, anders raakt men de draad kwijt. Bij De Jong moet men nadenken, ook lang nadat hij uitgepraat is. Hier door vullen deze twee begaafde en des kundige sprekers elkaar op een geluk kige wijze aan. Met grote vaart en vaardigheid werd daarna onder regie van Kees van Iersel ..De Zotskap" op het scherm neergezet door een uitgelezen troep acteurs. Sinds het moderne, immers hedendaagse Kind der tienduizenden" hadden we Zes ha. Drents bos door brand verwoest Gistermiddag heeft in de Staatsbos sen van Drente, in de boswachterfj van Orvelte in de gemeente Zweeloo. een van de felste bosbranden van de laatste jaren gewoed. In nauwelijks een uur gingen ruim zes hectaren bos en een groot complex heide in vlammen op, voordat de gealarmeerde brandweren uit Emmen, Sleen en Schoonoord het vuur tot staan konden brengen. In al lerijl werden ook de brandweren van Borger en Rolde te hulp geroepen, even als een groep militairen van het garni zoen in Assen. Dankzij het kordate op treden van de brandweren kon: een ca tastrofe worden voorkomen. Ondanks de verstikkende rook en de meters hoge vlammen bleven de brand weerlieden samen met een zestigtal vrij willigers (boeren en arbeiders uit de omgeving) het vuur bestrijden. Toen de militairen uit Assen arriveerden had men het vuur zover bedwongen, dat zij niet meer behoefden te assisteren. De schade bedraagt naar schatting meer dan f.10 000. Van Iersel niet meer ontmoet, maar toen wij ons weer eens gingen verdiepen in de mérites van het. werk van Luigi Pirandello, die dit stuk bijna een halve eeuw geleden schreef, ging ons ineens een licht op, toen we door zeer deskun dige hand geschreven lazen, dat hij probeert tot uiting te brengen, dat de mens niet is, wat hij denkt te zijn, maar is ,.één, geen en honderdduizend", al naar gelang wie hem ziet. Ook van dit stuk geldt de karakteristiek, dat de catastrofe komt, zodra een morele licht straal aan de hoofdpersoon plots zijn eigen beeld onthult, dat anderen zien, dus wat hij voor anderen is. De verta ling van Max Nord van het werk van de Nobelprijswinnaar 1934 leek uitste kend te voldoen. Wie voor de vertolking ervan het meest te prijzen is, Sigrid Een beeld van het TV-spel „De Zotskap van Pirandello, dat giste ren onder regie van Van lersel werd opgevoerd. Van links naar rechts Jan Retel als klerk. Ab Ab- spoel als broer van Beatrice en Si gned Koetse als de jaloerse echtge note Beatrice. Koetse, Jan Retèl. Hans Tiemeyer (pret tig hem weer eens in een normale, ge zonde rol te zien) of Elly van Stekelen burg, we weten het niet.. Maar góed was het. Ons hart bloeide ervan open, ook al werd na de snaar van de ernst, die van de beleefdheid bespeeld om te ein digen in een melodie van de waanzin. Omdat het J van de een 45-toeren met foto-tips Vraag er om bij uw fotohandelaar! 1 I P.v.d.A. over de kabinetsformatie „Geen ernstige poging tot echt overleg De waarnemend voorzitter van de Par tij van de Arbeid, ir. H. Vos, heeft gis teravond voor de televisie gesproken over het verloop van de kabinetsforma tie en over de daardoor ontstane poli tieke situatie. Hij noemde de politieke gebeurtenissen in ons land in de afge lopen weken een droevige komedie. Men doet het voorkomen, y.lsof de Partij van de Arbeid onhandelbaar is geweest. Op grond van zijn kennis van gesprekken, die zijn gevoerd en van de stukken die zijn gewisseld, stelde de heer Vos vast dat er geen enkel ernstige poging is ge weest tot werkelijk overleg. Nooit Niet bij het eerste gesprek met prof. Beel, niet later, toen prof. Beel de pun ten opstelde, waarover het regeringspro gramma zou handelen en die geschillen zouden kunnen opleveren, nadrukkelijk niet by de bespreking met de formateur De Quay en opnieuw niet, ook niet in laatste instantie ,bij de bespreking met prof. Beel en de briefwisseling, die daarop is gevolgd. Niet over de vraag stukken van loonpolitiek, van huurbe leid, van diensttijd, van de status van Nieuw-Guinea, waarover tegenstellingen bestaan. Veel meer is er geweest een bewuste wil om niet tot overeenstem ming te komen en om een rookgordijn op 'te trekken om verantwoordelijkheden af te schuiven. „Afschuiven" Het niet tot overeenstemming willen komen aanvaardt de heer Vos politiek, mits het duidelijk is. Het andere, het af schuiven van verantwoordelijkheden, lijkt hem ten opzichte van de parlementaire situatie in ons land, niet oirbaar. Daar tegenover stelde de spreker vast, dat de Partij van de Arbeid en vooraanstaande mensen van die partij nimmer voor ver antwoordelijkheden zijn weggekropen. De heer Vos sprak verder over een „heen en weer gooien" met mensen, dat hij voor het land niét goed achtte. Maar over de te voeren politiek hoort men weinig. Het kabinet valt over de vraag of de belastingen twee jaar of één jaar moeten worden verlengd. Bij deze hele onderhandelingen hoort men daarover verder niets en het is zelfs niet als een geschilpunt opgenomen. Slecht gesternte Men moet daaruit afleiden, dat de andere partijen nu wel voor die verlen ging zijn. Daarom meent de heer Vos, dat de stemming op de 11de december eigenlijk al het begin was van wat hij ziet als de droevige komedie. Spreker meent, dat dit kabinet is geboren onder een slecht gesternte. Hij wenst dat het voortleeft en dat het niet al te veel brokken maakt. De partij van de Arbeid zal in de oppositie zijn, maar geen op positie om de oppositie. Wij zullen, zei hij, elk voorstel beoordelen op zijn so ciale, zijn economische en zijn politieke verdiensten. In de nationaal en mis schien internationaal nog moeilijker ver houding. die wij tegemoet gaan, zal de Partij van de Arbeid het land blijven dienen, aldus de waarnemende voorzit ter van de Partij van de Arbeid, ir. H. Vos. Noordwijk was vóór, Noordwijkerliout en Lisse tegen; Roelofarendsveen weer voor De afd. Noordwijk van de Alg. Ned. Vereniging voor Bloembollencultuur hield in het ,Hof van Holland" een ledenver gadering, die, gezien het belang van deze bijeenkomst, slechts een zeer matige be langstelling genoot. Na de gebruikelijke agendapunten kwamen de beursplannen ter sprake. Uit de gedachtenwisseling bleek, dat finan cieel beide plannen aanvaardbaar zijn. Men zou dus moeten kiezen tussen Haarlem en Hillegom. Uit de vergadering rees de vraag of het wel verantwoord is in een plaats als Hillegom zo'n groot gebouw te plaatsen. Een stad als Haarlem biedt veel meer exploitatiemogelijkheden. Aannemen van de motie Wassenaar zag men als een poging het hoofdbe stuur te dwarsbomen. Dit achtte men onjuist. Door terstond voor Haarlem te stemmen, geeft men blijk van vertrou wen in het hoofdbestuur, zo werd op gemerkt. Dit is ook het standpunt van het be stuur van de afdeling Noordwijk, zo ant woordde de voorzitter, de heer J. C. van der Meer. Ook de vorige ledenvergade ring sprak zich voor Haarlem uit. De omvang van de bollenteelt in de noord in aanmerking nemend, kan men Haar lem met recht het middelpunt van de bollenstreek noemen. Vrijwel de voltallige vergadering sprak a a t De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond zonder hoofdelijke stem ming alleen één CHU-lid wenste aan tekening, dat het tegen was besloten Koning Boudewijn gisteren naar Detroit vertrokken Koning Boudewijn is gisteren uit Washington naar Detroit vertrokken. Bü zyn aankomst op het vliegveld van de Amerikaanse hoofdstad werden 21 saluutschoten gelost en speelde een muziekkorps het Belgische en het Ame rikaanse volkslied. De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, Douglas Dillon, was op het vliegveld aanwezig om namens de regering van de Koning afscheid te nemen. tot de aanleg van een metroverbinding van Centraal Station onder de Nieuwe Maas door naar het Zuidplein. Tevens werd een eerste krediet gevoteerd ad f. 31.300.000 voor de uitvoering van het rivierkruisend gedeelte ervan. Eenmaal voltooid zal het gehele tra ject vijf en halve kilometer lang zijn. Aan de linker Maasoever zullen de 32 treinstellen, die een maximumcapaciteit van 3500 passagiers per kwartier heb ben, bovengronds komen om via een viaduct het Zuidplein te bereiken. Het gehele plan zal een bedrag van ruim 134 miljoen gulden vergen. De reactorhal van het onderzoe kingscentrum voor kernenergie in Petten nadert de voltooiing. Men hoopt de reactor aan het einde van dit jaar in bedrijf te kunnen stellen. Panter in de Ardennen werd 's nachts neergelegd (Van onze Brusselse correspondent) De tweejarige panter die uit de die rentuin van Spa was losgebroken en se dert enkele dagen de Ardennen onveilig maakte, is door twee jongemannen doodgeschoten. Jean-Marie Gaye, 27 jaar, en Stanislav Honhon, 26 jaar, bei den uit Luik, arriveerden te Spa resp. op een motorfiets en in een auto. Zij vermoedden dat het beest niet ver kon zijn weggelopen en gaven er bovendien de voorkeur aan om hun jachtpartij des nachts te organiseren. Niet ver van de dierentuin in het bos La Havette werd de panter ontdekt: hij bleef in het mid den van de weg staan, waarschijnlijk verblind door het licht van de koplam pen van de auto. Jean-Marie richtte zijn geweer op het dier, dat enkele se conden later dodelijk gewond neerviel. De dierentuin van Spa lijdt hierdoor een verlies van drieduizend gulden, maar de bewoners van deze streek kun nen thans rustig slapen! Sydney Bechet overleden De Amerikaanse jazz-musicus Sydney Bechet is gisteren in zijn villa in Parijs, waar hij de afgelopen tien jaar heeft gewoond, overleden. Bechet, die door zijn vereerders „de dichter van de jazz" werd genoemd, stierf op zijn 62ste ver- Sydney Bechet was een Amerikaanse neger, opgegroeid in de legendarische jazzwijk Storyville in New Orleans. Na en loopbaan in Amerika, waar hij o.a. met Louis Armstrong speelde, kwam hij na de oorlog naar Frankrijk. Hij had er zijn eigen band. Op zijn tournee's be zocht hij ook Nederland. Zelf speelde Bechet saxofoon en klarinet. Argentijnse regering voor zeer ernstige situatie Het bureau van de Argentijnse presi dent heeft gisteren bekendgemaakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Carlos Flori't, en zijn naaste medewer kers zijn afgetreden. Tevoren was mee gedeeld, dat de president van de Cen trale Bank, Jose Mazar Barnett, en de directeuren van alle andere staatsban ken ontslag hadden genomen. Zij deden dit uit sympathie met Regelio Frigerio, de persoonlijke adviseur van president Frondizi, en de ministers van Handel, Financiën en Vervoer, die woensdag waren afgetreden. De Argentijnse regering ziet zich op het ogenblik geplaatst voor een zeer ernstige situatie, zij zal niet alleen het hoofd moeten bieoen aan een regerings crisis, maar ook aan een staking, uitge roepen door twee grote vakcentrales, de peronistische en de communistische. Beide centrales hebben de leden van de bij hen aangesloten bonden opgeroepen heden te staken. Fout in dagvaarding (Van, onze correspondent) De rechtbaiik te Assen heeft vanmor gen een 36-jarige boekhouder uit As sen ontslagen van rechtsvervolging ten gevolge van een fout in de dagvaarding. Veertien dagen geleden was tegen ver dachte, die een volledige bekentenis af legde, een gevangenisstraf van 12 maan den, waarvan 6 maanden voorwaarde lijk, geëist. In een periode van 4 jaar eigende hij zich door knoeierij in de boekhouding van een manufacturen zaak te Assen een bedrog van f. 60.000- toe dat hij besteedde aan het fokken van uitheemse vogels. De rechtbank achtte het tenlaste ge legde wel bewezen, maar moest de man ontslaan van rechtsvervolging. zich uit voor een beursgebouw te Haar lem. Eén lid stemde blanco. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren H. C. van der Loo en P. Steenvoorden met de heren J. C. van der Meer en P. Lindhout als plaatsvervangers. Vervolgens ontspon zich een gesprek over de Floriade 1960. NOORDWIJKERHOUT WIL UITSTEL Ook de afdeling Noor dw ijker hout heeft zich beraden op de kwestie van het beursgebouw. Ten aanzien van die kwes tie en de terzake door het hoofdbestuur ingediende plannen .alsmede tegenover de door de afdelingen Vogelenzang/ Bennebroek en Wassenaar ingediende amendementen, toonden de 63 aan wezige leden en bestuursleden een grote eensgezindheid. Daar zowel het plan Haarlem als het plan Hillegom alleen dan uitvoerbaar is als zowel de entreegelden als de contri buties worden verhoogd, stelde men zich unaniem achter genoemde amendemen ten in de veronderstelling, dat hetzij voor Haarlem hetzij voor Hillegom een goedkopere oplossing te vinden is. Het gegoochel met de exploitatiecjjfers en het accountantsrapport bewijzen, dat de zaak door het hoofdbestuur niet voldoende doordacht is. Maar er moest in deze vergadering rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat in de op 19 mei a.s .te houden algemene vergaderingen genoemde amendementen worden ver worpen en er dus beslist zal moeten worden, welke plan moet worden uitge voerd. Nadat verschillende leden hun be zwaren tegen het plan Haarlem had den naar voren gebracht, bleek er geen enkele voorstander van het plan Haarlem aanwezig te zijn, zodat alle 63 stemmen op het plan Hillegom werden uitgebracht. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden gekozen de heren C. Th. de Groot en J. Jonkheer. Bij de rondvraag bracht de heer Jac. Pennings de kwestie van het diepzuigen door Van Herwaarden's Kalkzandsteen fabrieken naar voren. Hij vroeg of de geruchten waar zijn, dat er over een oppervlakte van 37 ha. boliengrond het zand tot op 10 meter diep zal worden weggezogen. De voorzitter antwoordde, dat er inderdaad een dergelijk gerucht gaat, maar dat op het verzoek van Van Herwaarden nog niet is beslist. Vanuit de vergadering werd het ge vaar, dat het kostelijke bollenland in de zanderij langs de Herenweg inderdaad in een groot meer zal veranderd worden, werkelijk acuut genoemd. Eén der bestuursleden achtte een krachtig protest tegen een eventueel voornemen in de richting van diepzui gen absoluut noodzakelijk. ROELOFARENSVEEN VOOR AMENDEMENT De afdeling Roelofarendsveen, giste ren bijeen in café Wagenaar, sprak zich na brede bespreking uit voor het amen dement BennebroekVogelenzang Was senaar. Eventueel zal men echter op de algemene vergadering voor Haarlem stemmen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heren G. Elsgeest en Nic. Straathof. LISSE VOOR HILLEGOM De afd. Lisse, die de gewijzigde be schrijvingsbrief voor de buitengewone alg. vergadering behandelde, verklaarde zich met algemene stemmen voor de amendementen Wassenaar, Bennebroek en Vogelenzang. Het plan Haarlem kreeg 101 stemmen tegen, 2 vóór en 1 blanco. Het plan Treslong kreeg 26 stemmen tegen en 78 voor. Voor het voorstel van het hoofdbestuur om de jaarlijkse las tenverhoging te dekken door verhoging van de beurs-entree en wijziging van de contributieschaal waren slechts 2 stem men. Amsterdamse K. v. K.: spoedig parkeermefers De Amsterdamse Kamer van Koop handel heeft in een brief aan de minis, ter van Verkeer en Waterstaat meege deeld, dat naar haar mening een rege ling van het parkeren door middel van parkeermeters niet spoedig genoeg tot stand kan komen. Vooral in een grote stad als Amsterdam is het parkeer- vraagstuk zeer nijpend geworden. De Kamer zou met name de invoering van parkeerschijven toejuichen. De Kamer vraagt de minister met kracht te willen bevorderen dat de hier voor noodzakelijke wetswijzigingen en aanvullingen van het wegenverkeers reglement op korte termijn tot stand zullen worden gebracht. Leraren tot minister: „CIOS leidt niet op voor onderwijs De Vereniging van Leraren en On- I derwijzers in de lichamelijke opvoeding I in Nederland heeft zich «tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gewend met een adres, waarin de bewindsman wordt gevraagd niet te bevorderen, dat afgestudeerden van het Centraal Instituut Opleiding Sportlei ders (CIOS) in Overveen bevoegd zul len worden verklaard voor het lesge ven bij het lager-, voortgezet leger en uitgebreid lager onderwijs. Het adres betoogt, dat het. tekort aan leerkrachten in de lichamelijke oefening zich open baart hoofdzakelijk in de sector van het lager onderwijs en het voortgezet lager onderwijs. Voor wat betreft het uitge breid lager onderwijs bestaat dit tekort nauwelijks of het moest zijn in enkele kleinere gemeenten ten plattelande. Wanneer thans een nieuwe categorie bevoegd verklaard zou worden tot het geven van onderwijs in de lichaamsoefe ningen bij het uitgebreid lager onder wijs dan zou in feite geen tegemoetko ming aan een tekort bereikt zijn. Inte gendeel. Het zou slechts betekenen dat een categorie „voor het onderwijs be voegden" zou ontstaan welke geen of nauwelijks mogelijkheid zou zien een voor hen passende werkkring te vinden, zo betoogt het adres. Voorts wordt gesteld, dat de opleiding aan het CIOS van meet af aan is be doeld als een opleiding die erop gericht. i~ de sport „buiten schoolverband" van bot zo broodnodige technisch geschoolde kader te voorzien. Nergens echter is er sprake van een pedagogische, psycholo gische, anatomische, fysiologische en didaktische scholing, die gericht is op bet on denvijs aan scholen voor lager-, voortgezet lager- en/of uitgebreid lager onderwijs. VERBOD ZWEMMEN BUITEN DE ZWEMINRICHTING Naar aanleiding van de in het boe zemwater van de polder Rijnland opge treden massale vissterfte wordt met na druk gewezen op het gevaar, dat ver bonden kan zijn aan het zwemmen in dit of daarmede in verbinding staand *ater. In verband hiermede wordt de aan dacht gevestigd op artikel 131 van de algemene politieverordening, luidende: •.Het is verboden, buiten de gemeen- tclijke zweminrichting, te zwemmen of baden in vaarten, grachten, sloten of andere wateren in de gemeente". Tegen overtreding van dit verbod zal streng worden opgetreden. Openhartigheid (Van onze t.v.-medewerker) Op een volkomen ongedwongen ma nier heeft met één klap de reizende Prins Philip onze sympathie gewonnen door eerst een rake typering te geven van veldmaarschalk Montgomery (wat een rust moet er sinds zyn pensionering heersen in de Westeuropese ministeries van Defensie, nu hij niet meer als een soort ontploffing binnen kan komen vallen!), toen op een bijzonder char mante manier minister Luns, voorzitter van de NAVO-raad, zijn vriend te noe men sedert hij mede op staatsiebezoek bij onze Koningin was en daarna tegen Prins Bemhard te zeggen: „wij zijn er in verschillende opzichten gelijk aan toe". Het hele gezelschap was ineens uit de plooi en het zal wel een genoeglijk diner zijn geworden, dunkt ons, dat feest ter gelegenheid van het 'tienjarig bestaan van de Raad. De VARA kwam daarop met een extra: ir Hein Vos luchtte zijn hart over de uitsluiting, die zijn partij sedert de val van het Kabinet zich had moeten laten welgevallen. Het leek een hartekreet, maar dan niet geheel ge speend van politiek sentiment. Zelfs als zodanig was het niet zonder bekoring. Harder maar toch ook een gevoeliger snaar aanrakend, was de voortreffelijke door Arie de Ruyter samengestelde documentaire over de groei van de wereldbevolking onder de titel „Gedrang op de aardbol". Hoe moeten de 50 mil joen nieuwe zieltjes, die elk jaar van de volheid van de aarde komen mee- eten, in de naaste toekomst worden gevoed? Niet zozeer het beeld, dat bij het voortzetten van het huidig tempo van de bevolkingsaanwas, over 600 jaar ieder mens één vierkante meter tot zijn beschikking zou hebben, beklemde ons, maar meer het schrikbeeld immers veel dichterbij dat in het jaar 2000 alle landen ter wereld niet het nodise voedsel zouden kunnen voortbrengen, nodig om de dan levende bevolking ge noegzaam van voedsel te voorzien. En dat gaat onze kinds) kinderen aan. Eigenlijk zou de ellende in Azië, met name in India, waar thans honger

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11