Tien jaar geleden werd luchtbrug naar Berlijn met succes bekroond CO-RE GA Russische beer beet zijn tanden stuk op eendrachtig verzet van de gehele Westelijke wereld Kreymborg MINISTER LUNS: RECHTEN IN RERLIJN NIET OPGEVEN Huurverhoging van 25% juist mits zonder blokkering geen last meer van lichaamsgeur Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 mei 1959 Derde blad no. 29741 (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag viert West-Berlyn het feit, dat tien jaar geleden de Russische blok kade van de stad beëindigd werd: de poort naar het Westen werd geopend, de druk op de twee en een kwart miljoen Westberlijners verdween na elf maanden. Gisteren reeds waren vele genodigden uit tal van landen in de stad aangekomen, onder wie de voormalige Britse premier Attlee, de voormalige Franse premier Schuman en de „vader van de luchtbrug", de Amerikaanse generaal Clay! In de nacht van II op 12 mei 1949 maakte de toenmalige Westberlynse burge meester wijlen Ernst Reuter voor de radio bekend dat „de poging om ons op de knieën te dringen mislukt is. Zy is mislukt omdat wij zo standvastig waren. Zij is mislukt omdat de wereld onze kreet om hulp gehoord heeft en ons heeft geholpen", zei Reuter destijds na elf maanden Russische blokkade. Een dankbare stad De mannen, die toen in de Westelijke wereld de toon aangaven, en de Sovjet blokkade succesvol bestreden met de fa meuze luchtbrug, de toenmalige minis ter-president. legeraanvoerders en mili taire gouverneurs, zijn reeds lang van het eerste plan verdwenen, maar zij zijn allen uitgenodigd om deze tiende ver jaardag mee te vieren. Alleen de 75- jarige Amerikaanse ex-president Truman kon niet komen en wordt vervangen door dè voormalige Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, Clay. De luchtbrug was op zichzelf reeds een wonder: in de drukste maanden landde er op of steeg er van een van de drie Westberlynse vliegvelden iedere dertig seconden een geallieerd toestelmet-voed sel kolen, machines of bouwmaterialen. In die dagen genoten de Franse, Ameri kaanse en Britse militaire commandan ten in Berlijn een ongekende populari teit onder de bevolking. Nog vandaag de dag wordt mede daardoor geen West- berlijner boos als zware Amerikaanse tanks het verkeer in zijn stad in de war sturen of het plaveisel in brokken rij den: men is uitermate vertrouwd ge raakt met de zin van het militaire ver toon in deze door de communisten in sloten stad! Hulp voor nabestaanden De luchtbrug kostte ook mensenlevens. Meer dan 70 bemanningsleden van de vliegtuigen van de Westelijke landen kwamen in de elf maanden van de luchtbrug om het leven. Velen van hun nabestaanden arriveerden gisteren te West-Berlijn om de viering van het einde der blokkade mee te maken. De Westberlijners brachten voor hen een half miljoen mark bijeen opdat zij niet Wilde tonelen in Haarlems binnenstad Politieman mishandeld Het bekeuren van een verkeersovertre- der is 's avonds aanleiding geworden tot 'n wilde achtervolging en een vecht partij tussen politie en publiek op en om de Botermarkt te Haarlem, vvaarby een politieman in burger werd mishan deld en de fiets van de achtervolgende agent door omstanders opzettelijk werd beschadigd. Omstreeks half tien hield een politie agent een fietser staande, omdat deze zonder licht reed. Toen de agent zijn naam wilde noteren, nam de fietser, een 17-jarige Haarlemse loswerkman, de vlucht. Hij rende enkele keren de Boter markt rond met de agent op de fiets achter hem aan. Vervolgens holde hij een café binnen en toen de agent hem ook hier volgde, bemoeiden café-bezoe kers zich ermee. Zij belemmerden de po litieman, toen deze de loswerkman wilde arresteren. De jongeman maakte hier van gebruik om het café te verlaten. Hy rende de Gierstraat in, en de politieman, die niet zou gauw zijn eigen fiets kon bereiken, leende er een om de achter volging voort te zetten. In dezelfde straat bracht een automobilist de vluch teling in het nauw, doch deze klauterde over de motorkap heen en rende verder. Daarop wist een motorrijder hem „klem" te rijden, maar de jongeman nam ook deze hindernis met gemak. In de Breestraat wist men hem ein delijk te pakken en in te sluiten. Inmiddels had een andere politieman, die in burger de Botermarkt passeerde en daar de oploop zag, het nogal zwaar te verduren gehad. Met de kreet „poli tie, politie" baande hij zich een weg dooi de omstanders, doch enkelen hunner, meenden hun misnoegen over dit optre den met meer dan alleen woorden te moeten uiten. De agent kreeg klappen op nek, rechterkaak en mond. Later arresteerde de politie als verdacht van deze mishandeling een 52-jarige voeger en een 35-jarige meubelstoffeerder, bei den uit Haarlem. Zij werden eveneens ingesloten. in nood zullen verkeren na de dood van hun vader of echtgenoot. Hedenmorgen zijn kransen gelegd aan de voet van het prachtige monument voor de gevallenen tijdens de luchtbrug, dat vlak voor het vliegveld Tempelhof staat. (Zie foto). Vanmiddag vond een grootse mani festatie plaats in de Deutschland Halle in West-Berlijn waar aan Attlee, Schu man, Clay, minister Erhard, ambassa deurs en generaals uit Amerika, Groot- Brittannië en Frankrijk en vele anderen deelnamen. Voor niet minder aan zeshonderd per sonen werd daarna door het Westber lynse stadsbestuur een receptie gehou den. Om aan deze herdenking een bijzon dere tint te geven, is niet slechts door de Westberlijners het luchtbrug-dank offer aan de nabestaanden van de ge vallen geallieerde vliegers ter waarde van een half miljoen gebracht, maar hebben de huidige drie geallieerde mili taire commandanten van Berlijn ook een luchtbrug-gedenkfonds gesticht. Dit be oogt jaarlijks zes negen Berlijnse stu denten de kans te geven gedurende een jaar te studeren aan een Amerikaanse, Franse of Engelse universiteit. In deze, politiek gezien, spannende dagen wordt op deze wyze de aandacht van de wereld nog eens gevestigd op West-Berlijn en op de grootse Westelijke prestaties om de Sovjet-blokkade met een luchtbrug te breken en dat alles in West-Berlijn zelf, waarop sedert no vember j.l. de Sovjet-Unie opnieuw haar begerige blikken heeft laten vallen. Advertentie. Zit Uw kunstgebit los? Vergéét dat U er een heeft! Bestrooi het 's morgens eenvoudig met CORE6A, het Amerikaanse gebitpoeder. Dat vormt dan een „kussen**, waardoor Uw tanden stevig blijven zitten: Héél de dag U zuit kunnen eten, lachen, spreken zonder enige bezorgdheid. Niemand zal merken dat U 'n kunstgebit heeft. En U zeif het allerminst! Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Moeder spastisch patiëntje van Aruba naar Nederland voor televisie-programma Morgenavond zal de VPRO-televisie in een tweede uitzending over spastische kinderen laten zien, wat in één jaar in het Goois kinderziekenhuis te Huizen aan vooruitgang by de patiëntjes is bereikt. Een van hen, Greetje Dabian uit Aruba, is al ruim 2% jaar in Nederland en zij was al die tijd gescheiden van haar ouders. Toen de VPRO de idee opperde om ter gelegenheid van deze uitzending Greetje's moeder naar Ne derland te laten komen, bood de KLM onmiddellijk gratis vervoer aan, om in dit bijzondere geval het bezoek van de moeder aan haar dochtertje mogelijk te maken. Het KLM-vliegtuig uit Aruba arri veerde gistermiddag op Schiphol. Dr. Van Swol, die het programma redigeert, en VPRO-regisseur Ben Blokman waren ter begroeting aanwezig. Voor c/e sportief-modieus geklede man: speciale tgeldig tot en met 23 mei) Heren-weekender Luchtig, sportief model, in Sanfor structuurweefsel. Alle moderne kleuren 11.90 Heren-overhemd Fijn geweven Sanfor-poplin, moderne ton-sur-ton. 11.90 Gecombineerd voor de speciale prijs van 19.75 (Deze extra voordelige prijs geldt ook bij aankoop van 2 weekenders of 2 overhemden). HAARLEMMERSTRAAT 143 - LEIDEN Rede in de Britse hoofdstad Kritiek op houding grote NAVO-partners „De kunstmatige en door Rusland uitgelokte crisis rondom Berlijn kan slechts worden opgelost, indien het Rus land duidelijk wordt gemaakt, dat het Westen dat overigens bereid is alle redelijke voorstellen ter herziening van in overweging te nemen absoluut krachtig zal volharden in 't weigeren van tig zal volharden in het- weigeren van militaire of politieke neutralisering in midden-Europa, het terugtrekken van NAVO-strijdkrachten uit West-Berlijn of het verbreken van de civiele en mili taire verbindingen tussen deze stad en de vrije wereld". Dit zei de. Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. gisteravond aan een diner in Londen van de „European-Atlantic Group" ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Atlantische Alliantie. Vastbesloten De minister betoogde, dat alle leden van het bondgenootschap en in het bijzonder ons land de overtuiging zyn toegedaan, dat de uitdaging met kracht tegemoet moet worden getreden en met de vastbeslotenheid onder geen omstandigheid de basis-rechten in Ber lijn op te geven. ,.Wy zouden de vrijheid van twee-en-een-halfmiljoen vrije men sen in West-Berlijn uit vrees voor oorlog opofferen. Wij zouden niet alleen de idealen, voor de handhaving waarvan de NAVO in het leven werd geroepen, verraden, maar spoedig daarna gecon fronteerd worden met het uitbreken van een oorlog, die wij trachtten door een verzoeningspolitiek te vermijden. De nu en dan geuite mening, dat de komende ministeriële besprekingen en de top conferentie onder alle omstandigheden moet slagen, verraadt een gevaarlijke mentaliteit". Gecoördineerd Minister Luns, sprekende over de toe komst van de NAVO, verklaarde, dat meer en breder overleg tussen de bond genoten met als resultaat beter ge coördineerde politiek nodig is om het communistische offensief, dat een inter nationaal karakter heeft, met succes te kunnen weerstaan. „Dan is er, vooral bij de grotere leden van het bondgenootschap, een neiging niet de juiste aandacht te geven aan de vitale belangen en vraagstukken van de kleinere landen. In mijn land, met be langen, verantwoordelijkheden en vraag stukken niet alleen op het vasteland van Europa en op het westelijk halfrond maar ook in het Verre Oosten, is ons dit gebrek aan begrip op soms nogal pijnlijke wyze duidelijk gemaakt Op dezelfde bijeenkomst heeft Prins Philip hulde gebracht aan maarschalk Montgomery voor wat hij voor de NAVO gedaan heeft. Hij wordt node gemist, zei hy. De Hertog sprak van Montgomery als van de „onlangs ge pensioneerde beschermengel van de NAVO". Zijn bezoeken aan de Euro pese hoofdsteden „verscheurden de rust op elk ministerie van Defensie". DANIEL WAYENBERG HEEFT SUCCES OP CURACAO Met bijzonder veel succes heeft in de afgelopen week de Nederlandse pianist Daniel Wayenberg geconcerteerd op de Ned. Antillen. Deze jonge pianist be zocht de Ned. Antillen op uitnodiging van de Sticusa, waarbij hij op Bonaire, op Aruba, voor de Arubaanse kunstkring en op Curasao voor die vereniging van geëmployeerden van de Kon. Shell op trad. Na het optreden op Curasao vervolgde de heer Wayenberg zijn reis, welke hem naar Suriname en verscheidene plaatsen in Venezuela bracht, o.a. Caracas en Ma- racaibo, waar hij voor de Nederlandse gemeenschappen optrad. Op 17 mei keert Daniel Wayenberg op Curasao te rug om er een korte vakantie te houden alvorens naar Nederland terug te ke ren. PRISMA Zaterdag in Amsterdam een geleide Luilakviering (Van onze Amsterdamse redacteur) Alle bioscopen in Amsterdam - ruim veertig - zullen op de zaterdag, vooraf gaande aan de pinksterdagen, voorstel lingen geven in de vroege ochtend van 5 tot 7 uur. De voorstellingen bestaan uit kinderprogramma's, die gratis door de Amsterdamse jeugd kunnen worden bezocht. Dit is het voornaamste wapen van het door burgemeester mr. G. van Hall ge- installeerde comité voor geleide Luilak- viering, in zijn strijd tegen de baldadig heid. die even traditioneel is als de Am sterdamse Luilakmorgen zelf. Gewoonlijk is de politie op de zaterdag vóór pinksteren extra versterkt. Zy heeft echter nimmer kunnen voorkomen, dat het tijdens het Luilakfeest op de bureaus klachten regent van burgers, wiens huis deuren met touwen zijn dichtgebonden of die in de prille ochtend door een oor verdovend lawaai van de Amsterdamse lieverdjes uit de slaap worden gehouden. Vaak echter ontaardt het Luilakfeest in ernstige baldadigheid en vernielingen. De Amsterdamse langslapers hopen nu, dat volgende week zaterdag alle kinderen in de bioscopen zullen zit ten het goede anker-horloge (let op het rodeer driehoekje) NEW YORK PHILHARMONIC NAAR SCHEVENINGEN Het New York Philharmonic Orchestra zal op 13 september in Schevingen con certeren in een buitengewoon Kurhaus- concert. Het orkest zal onder leiding staan van Leonard Bernstein, die tevens als piano- solist zal optreden. SCHOENREPARATIE WORDT DUURDER De Federatie van Schoenmakerspa troonsbonden in Nederland, ovei'koepe- lend orgaan van de vier landelijke pa troonsorganisaties. besprak op een gis teren te Utrecht gehouden vergadering het prijsverloop in de schoenmakeryen. Het bestuur is tot de conclusie gekomen, Voorzitter bouwondernemers Overheidsbouw wordt teveel bevoorrecht De voorzitter van de Ned. Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beuker, heeft op een vanmorgen te Groningen gehouden jaarvergadering van deze bond over het door de SER uitgebrachte advies inzake het huur- en subsidiebeleid als zijn mening te kennen gegeven, dat de aanbeveling tot een huurverhoging per 1 april juist is te noemen. Hy tekende hierby evenwel aan, dat het verschil tussen oud- en nieuw-bouwhuren hierdoor beslist nog niet zal zyn opgeheven. Een huur verhoging van in beginsel 25 als landelijk gemiddelde is, volgens de heer Beuker, aanvaardbaar, mits deze maatregel niet gepaard gaat met enige vorm van huur- blokkering en de regering tevens spoedig haar beleid bepaalt inzake de oplossing van het huurvraagstuk op langere termyn met als doel het herstel van een even wichtige woningmarkt. heid in staat gesteld, in gebreke blijft kan volgens hem de overheidsbouw op treden. Voor de woningvoorziening wen sen de particuliere bouwondernemers volledige medeverantwoordelijkheid te dragen. Op economische wijze dient deze plaats te vinden en niet door overbodige overheidsvoorschriften belemmerd. Het gaat, zo besloot de heer Beuker, om een gezond economisch beleid in het belang van een goede volkshuisvesting. Dit vraagstuk kan naar zijn mening alleen worden opgelost, indien aan het parti culiere ondernemerschap de volledige ontplooiingsmogelijkheden worden ge boden. Het advies omtrent verlaging der sub sidie op de nieuwbouw noemde de heer Beuker bijzonder ongelukkig. Enerzijds wordt, volgens hem, voorgesteld de bij dragen voor de woningwe tbouw met 25 tot 30% (van f350250) te verlagen, anderzijds wil men de premies voor de particuliere bouw met niet minder dan 50% verlagen. Waar de woningwetbouw. aldus de heer Beuker, toch reeds op menig gebied een bevoorrechte positie inneemt ten opzichte van de particu liere bouw, is deze aanbeveling volstrekt onaanvaardbaar. Wanneer, zo zei hy, de SER zonder meer uitgaat van de stelling, dat de subsidies verlaagd dienen te worden, zonder daarbij rekening te houden met de feitelijke omstandigheden van bouw kosten en inkomens, dan deugt dit uit gangspunt niet. Ook met een verlaging van de subsidies moet het, volgens de heer Beuker, mogelijk zijn tot zodanige huuruitkomsten te komen, dat deze voor de grote massa betaalbaar zijn. Daarop moet de hoogte van de subsidie afgestemd worden en volgens de heer Beuker wel primair in de particuliere sector. De heer Beuker acht het noodzake lijk, dat aan alle bevoorrechting van de overheidswonimgbouw een eind wordt gemaakt, wil men de woningwetbouw die voor 100% met overheidsgelden wordt gefinancieerd en geëxploiteerd terugdringen tot zyn wettelijke status. Hy vroeg zich in dit verband af, waar om nog altijd voor woningwetbouw overheidskapita len beschikbaar worden gesteld tegen 4%, terwyl de particuliere bouw met een marktrente van circa 5% rekening dient te houden. Reeds deze omstandigheid, die een verschil in huur oplevert van f. 3 tot f. 4 per week, maakt het volgens de heer Beuker de particu liere bouw onmogelijk in concurrentie positie huurwoningen te bouwen. Voordat van verlaging van subsidies sprake is, behoort volgens hem primair deze maatregel ongedaan te worden ge maakt. Ook op andere punten is er vol gens de heer Beuker sprake van be voorrechting van de overheidswoning- wetbouw, zoals het door de gemeente besturen beschikbaar stellen van bouw gronden tegen lagere prijzen aan de wo ningwet- of semi-overheidsbouw. Daarnaast, zo zei de heer Beuker, vindt in dit opzicht discriminatie plaats op het gebied van de registratierechten, notariskosten, precariorechten en aan- sluitingskosten. Sprekende tenslotte over de ingedien de nieuwe woningwet zei de heer Beu ker, dat in de thans vigerende woning wet het standpunt wordt ingenomen, dat de particuliere bouw rechtens voor rang heeft boven de overheidsbouw. In het ontwerp van de wet blijkt hiervan evenwel niets. De heer Beuker acht dit bepaald onjuist en wees er nadrukkelijk op, dat de woningvoorziening- en ex ploitatie een zaak is van het particulier bedrijfsleven. Wanneer dat particulier initiatief daartoe, eerst door de over- Verkoop zomerpostzegels in Haringvliet begonnen In de bouwput in het Haringvliet zyn gisteren de eerste mapjes zomerzegels door de directeur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast verkocht aan drie mannen, die werken aan de totstandkoming van het sluiscomplex, te weten de bulldozermachinist W. den Auder uit Nieuwerkerk aan de IJssel, werkbaas, A. Jongejon uit Stad aan het Haringvliet en grondwerker A. Koppenaal uit Meliszand. Tevoren had de directeur-generaal de zomer zegels 1959 symbolisch overgedragen aan mr. W. F. Schokking, voorzitter van het Comité Zomerzegels. Deze handeling werd omlijst door ronkende auto's, stampende stoommachines en dit alles onder een strakblauwe hemel. Prof. Bast merkte o.m. op, dat deze zegels, ontworpen door Lex Horn, ge wijd zyn aan de Deltawerken. Daarom was de bouwput als punt gekozen waar de eerste zegels werden verkocht. Op de zegels zijn de werkmethoden en werk tuigen voor dit soort arbeid uitgebeeld. Op iedere zegel staat verder een drie hoek, daarnaast beschikken ze niet over een z.g. „randwit". Spreker wees er verder op, dat de baten bestemd zijn voor diverse instel lingen en verenigingen, die zich bezig houden met het bestrijden van reuma, tJb.c. of steun verlenen aan oud-ver pleegsters, wetenschappelijke werkers, kunstenaars, z.g. stille armen. dat de prijs voor de schoenreparaties verhoogd zal moeten worden, evenredig met de huidige stijging van de materia- lenpryzen. Hot was opeens over N Mevr. E. Bekkum, Bischop- weg, Amersfoort, schrijfc: „Niemind nam meer notitie van me Opeens bedacht ik me dat het wel eens aoor mi|ii transpiratie kon komen. Ik nam de proef op de som met Arrid en was stomverbaasd zo snel als het transpireren ophield. En meteen vera^ derde ook de houding van mijn kennissen." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. 'Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen: Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur* ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop, dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wég transpiratie, wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen-vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Comple te Arrid rol-top f 3.50, vulling f SL- Keukenhof boekte record: 600.000 (Speciale berichtgeving) De nationale bloementuin De Keu kenhof in Lisse heeft tijdens haar tien jarig bestaan gisteren een record ge boekt. Om half twaalf werd namelijk de 600.000ste bezoeker ontvangen. Het was de 21-jarige leerling-verpleegster Lies Tijssen uit het Wilhelmina-gasthuis in Amsterdam, die met haar vriendin me juffrouw M. E. Kiliaan van haar vrije dag en het mooie weer heeft geprofi teerd om de bloementuin te bezoeken. Namens het bestuur van de bloemen tentoonstelling overhandigde de heer Th. Zwetsloot de totaal verraste mejuf frouw Tijssen bij de entree een grote bos prachtige gemengde parkiettulpen. Daar bleef het echter niet by, want de twee verpleegsters kregen een cheque van 500 gulden aangeboden voor een vakantie reis. .Mieters", dit is heerlijk. Ik ben totaal overdonderd", riep de gelukkige Lies Tyssen uit. Zij vertelde de gehele dag voor een bezoek aan de hof te heb ben uitgetrokken. De leerling-verpleeg ster houdt van bloemen en van de bui tenlucht. „Myn kamer staat altyd rol bloemen". Als ze maar even vrij heeft, gaat zij naar haar ouders in Hoofddorp. Om de kosten zoveel mogelyk te druk ken, waren de twee verpleegsters liftend naar Keukenhof gekomen. Waar mejuffrouw Tijssen naar toe gaat tijdens haar vakantie weet zij nog niet Graag zou zij naar Scandinavië gaan. Haar vriendin zoekt liever het zuiden op. Dat is echter geen bezwaar, want de twee verpleegsters kunnen niet gelyk met vakantie. De verpleegsters waren verder de gehele dag de gast van het bestuur van Keukenhof. SLUITING Hoewel Keukenhof als park nog alles zins een bezoek waard is, vooral nu bo men en heesters pronken met het jonge frisse groen van htm bladertooi, is de bloemenpracht als gevolg van de hoge temperaturen der laatste dagen sterk achteruit gegaan. Dit is voor het bestuur aanleiding ge weest om met ingang van morgen de entreeprijs tot de helft te reduceren. De sluitingsdatum is thans defini tief vastgesteld op maandag 18 mei a-s. des avonds te 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9